Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier. Ernstige aanvaring op den Waterweg. Raad Noordsclrarwoude. Onnoodig lijden! Man en vrouw zijn één OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. Cvan GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - QEFPACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDFO/OEK f.ENEEl' GRATIS Met kracht dient geageerd te worden tegen de nieuwe Omzetbelasting. Bevordering van den uitvoer van groenten. De be stemming van het Kaasfonds. De Woensdag gehouden vergadering va t de Ka mei* van Koophandel in Hollands Noorderkwartier, in het stadhuis te Alkmaar, werd door den voorritter den heer Arntz, geopend met te herinneren aan een minder prettige verrassing onzer regeering, nl. de in diening van een ontwerp voor een omzetbelasting. Spr. wist wel. dat dergelijke belastingen reeds be staan in verschillende landen en dat het percentage der belasting door den minister oogcnschijnlijk niet hoog is genomen, maar door de bijzondere structuur van ons land cn de speciale functie van handelaar en grossier hier te lande zal de aangekondigde wet funest blijken te zijn. Beter had spr. het gevonden, dat de regeering maatregelen had beraamd om op an dere wijze aan geld te komen. Gestreefd moet wor den naar loonsverlaging in plaats van naar invoe ring van wetten, die het leven duurder zullen ma- kon. De regeering had volgens spr. het initiatief moe ten nemen voor huurvermindering. wat zeker wel zou gaan. omdat vele huizen zijn gebouwd met re- geeringssteun, waarvan de teruggave op een langere baan kon worden geschoven. Dat zou een goede stap zijn in de richting van lagere loonen. Voorts sprak de voorzitter cenige hartelijke woor den tot den secretaris, den heer D. J. Schoffel, die gisteren juist tien jaren die functie vervulde. Over een adres, gericht aan de regeering, door de K. v. K. te Rotterdam, betreffende bevordering van den uitvoer van groenten, gaf de heer Wagenaar (zelf groentenexporteur) uitvoerig zijn meening te kennen. Het was hem niet bekend, dat de wijze van uitvoe ring van de agrarische steunwetten aan producten- cooperaties de gelegenheid biedt om haar werkings sfeer op handelsgebied op onnatuurlijke wijze uit te breiden. Spr. was het ermee eens, dat de belangen van producten en handelaren het best worden ge diend door een zoo min mogelijk belemmerende ont wikkeling der bedrijven van beide partijen. Hij liet de steunmaatregelen aan tuinders de revue passeeren cn zei o.a. dat "minimum-prijzen voor den handel fu nest zijn, omdat zij onvermijdelijk leiden tot minimum verkoopprijzen. De richtprijzen (garantieprijzen! zul len zoodanig moeten zijn, dat den tuinder bij een middelmatigen oogst een behoorlijk bestaan verze kerd is. Hoe hoog die prijzen zullen moeten zijn, is voor den handel zeer moeilijk te zeggen, omdat niet vooruit is aan te geven voor welke artikelen wel of geen vraag zal zijn, wijl dit ook afhangt van den oogst, in de ons omringende landen. Toch zal het noodzakelijk zijn den handel in de vaststelling de>* richtprijzen te kennen, zooals door spr. nader werd aangegeven. Ten uitvoer zullen alleen mogen wor den toegelaten de op kwaliteit gecontroleerde pro ducten in goede verpakking. Spr. drong er op aan. den minister te verzoeken, dat niet tot steunverlee- ning aan land en tuinbouw over 1933 zal worden overgegaan alvorens den handel daar in to kennen en medezeggenschap er over te verleenen. Ten slotte gaf spr. nog als zijn meening te kennen, dat, wanneer aan coöperatieve verecnigingen bij het verstrekken van kunstmest aan land- cn tuinbouwers faciliteiten worden verleend, deze ook behooren te worden ver leend aan den handel in kunstmest. Besloten werd het Rotterdamscüe adres en de mee ning van den heer Wagenaar daarover in handen te stellen van de handelscommissio uit de Kamer ter afdoening, opdat het niet te lang meer zal duren in verband met het vaststellen van een teeltregeling door de tuinders. De Kamer van Koophandel te Hoorn zond een af schrift van eon adres aan den minister, waarin ge vraagd werd het z.g. kaasfonds de oorspronkelijk be doelde bestemming to geven, dus te verdeelen onder de producten van gecontroleerde kaas en het niet aan te wenden tot het voeren van propaganda voor Ne- derlandsche kaas in het buitenland. De heer Nobel meende dat die uitkeering nooit eer lijk zou kunnen geschieden, omdat zij zal moeten gaan volgens het gehalte der uitgevoerde kaas. Veel beter achtte spr. het. ook al omdat de uitkeering aan ieder afzonderlijk toch slechts enkele guldens zal be dragen. het geheele fonds te besteden voor propagan da voor Nederlandsche kaas in het. buitenland, omdat er nu eenmaal verschillende afzetgebieden zijn ver loren gegaan en daarvoor nieuwe dienen te worden gevonden. Terloops deelde spr. mede, dat z.i. in de. toekomst ons land zich erop zal moeten toeleggen alleen 40 plus kaas te. produceeren. Van bet provinciaal bestuur was bericht ingeko men, dat in de verleende concessie voor een autobus dienst over den afsluitdijk geen wijziging kan wor den gebracht ten bate van Den Helder, dat gevraagd had het beginpunt niet Alkmaar maar Den Helder te doen zijn. Ten aanzien van vervuiling van bet strand te Texel als gevolg van het in zee werpen, van he» stadsvuil door Den Helder, werd besloten bedoeld gemeentebestuur erop te wijzen, dat het verder in zee brongen van het vuil niet heeft gebaat, en dus andere maatregelen dienen te worden genomen. I»e heer De Raat hield een causerie over het inge diende ontwerp voor een omzetbelasting, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat daartegen met kracht moot worden geageerd. Langdurig werd hierover gediscusicerd. Daarbij kwam naar voren dat grooto schade wordt gevreesd voor den handel in merkartikelen met door den fa brikant vastgestelde prijzen. Als vaststaande werd aangenomen, dat de belasting niet kan worden afge wenteld op den kooper, omdat het bedrag daarvoor te klein is (een deel van den koopprijs beneden tien gulden wordt toch voor tien gulden berekend), maar dat dit voor den winkelier een groote schade bctee- kent, vooral omdat do opzet van de belasting is, dat zij meermalen betaald moet worden van hetzelfde ar tikel. De voorzitter geloofde dat dc wet niet te keeren zal zijn en dat volstaan moet worden met tc streven naar schrapping van de onbillijkheden. Zoo- als do wet or nu ligt, zal zij don groothandel verlam men en daardoor vele, die daarin tot nu n boterham verdienen, tot werkloosheid doemen. Ten slotte werd besloten dc zaak in studie te geven bij de liandelscommissie en het oordeel to vragen van de handelsverenigingen in het district der ka- mï)e heer Ringers drong er op aan, om een adres aan dc regeering tc zenden met verzoek om werken, die eigenlijk werkverruiming zijn, niet uit te voeren in werkverschaffing, maar aan de publieke markt te brengen in-het belang van dc particuliere werkgevers, wier materialen ongebruikt staan terwijl bij de thans gevolgde wijze van uitvoering dezelfde materialen door de Heidemaatschappij moeten worden aange schaft. Spr. betoogde dat dit het werk duurder maakt. De voorzitter meende, dat dezelfde kwestie al in an dere Kamers was besproken cn zou dit nagaan, ter wijl de kwestie inmiddels zal worden opgegeven voor behandeling in dc Verecniging van Kamers van Koophandel. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond, 8 uur. ten raadhuize. Alle leden waren aanwezig. I De Voorzitter, de heer Jhr. A. L. van Spengler, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. kon tot zijn spijt niet constateeren. dat een kentering is inge treden in de omstandigheden der ingezetenen. Spr. uitte den wensch. dat. als men na dit jaar de balans over 1933 zou opmaken een verbetering te constateeren viel. Ver der hoopte Voorzitter, dat een leder zal trachten den moed te behouden, ondanks de aanslagen die de laatste weken weer op het economisch leven der gemeente zijn gepleegd. De notulen werden door den secretaris, den heer K. G. Reinders voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Voorzitter deelde mede. dat in de volgende vergade ring voorstellen zullen komen om gezamenlijk met de Banne de verbetering van de Mosselenbrug ter hand te nemen. Ingekomen stukken. Ingekomen waren: Van den blibllothecaris der R.K. leesbllotheek dank betuiging voor de verleende subsidie; van de commissie tot wering van schoolverzuim het jaarverslag over 1932; van Ged. Staten de goedgekeurde begrooting voor 1933 van Het Witte Kruis dankbetuiging voor de verleen de subsidie. Van het echtpaar J. Koopman, dankbetuiging voor het verleende vervoer hunner kinderen naar de bijz. O. L. school te Alkmaar. Van Ged. Staten was goedkeuring ingekomen op de verordening op de heffing van verlofsrecht en het ver gunningsrecht; van de gemeente Kerkrade een verzoek om adhaesie- betuiging aan de pogingen dier gemeente om een wijzi ging te krijgen in art. 205 van de L. O.-wet 1920. Van de gemeente Ambt Hardenberg een verzoek om adhaesie-betuiging aan een door die gemeente verzon den adres voor de vermindering der belastbare op brengst van onroerende goederen. Van de gemeente Oudkarspel het bekende adres om geen bijdrage te verleenen aan de kanalisatie van West Friesland. Voorzitter stelde voor deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen, waartoe men besloot. Aansluiting bü de Thermo Chemische Fa brieken. Van het gemeentebestuur van Oudkarspel is een schrijven ingekomen, houdende mededeellng, dat de bij drage verschuldigd bij toetreding van den Keurings kring Oudkarspel tot de destructor van de N.V. Ned. Thermo Chemische Fabrieken f 513.50 zal bedragen, wat goedkooper is dan aansluiting by Barsingerhorn. Dc gecombineerde vergadering van den keuringskring stelde daarom voor om bij bovengenoemde N.V. aan te sluiten. B. en W. stelden voor tot de N.V. toe te treden. Aldus besloten. Een oefenterrein voor do Landelijke Ryver- eeniging. Van de Langendijker Rijvereeniging „Langendijk en Omstreken" was een schrijven ingekomen, waarin werd gewezen op het feit, dat deze vereen, niet de beschikking heeft over een behoorlijk oefenterrein. Gevraagd wordt het achter de O. L. school gelegen sportterrein voor dat doel te mogen gebruiken. Er wordt éénmaal per week geoefend. B. en W. stelden voor. goedgunstig op dit verzoek te beschikken, doch voorloopig. Als door drassigheid van het terrein na regenval schade wordt toegebracht, zal de vereen, de schade moeten vergoeden. De heer Kooij wilde het door den gem. opzichter la ten vaststellen of het terrein berijdbaar is. Voorzitter merkte op. dat het terrein gedraineerd Is. Men moet het eerst echter eens aanzien of schade wordt toegebracht. Do heer Schrijver ts er niet tegen. De vereen, stelt prijs op het terrein, dus zullen ze wel voorzichtig zijn. dat het terrein in goeden staat wordt gehouden. Het verzoek werd ingewilligd. Geen subsidie aan arbeiders-avondschool. Van het bestuur van de Arheidersavondschool was een verzoek ingekomen voor de leerlingen uit deze ge meente. die werkloos zijn of in werkverschaffing wer ken. de kosten, zijnde f 0.21 per week, te willen vergoe den. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. Van zeer recenten datum heeft de raad een schrijven ont vangen van het Instituut voor arbeidersontwikkeling, met de onderteekening van dezelfde personen, dus zal het er wel familie van zijn. Vorige keer is afwijzend be schikt omdat het Instituut voor Arbeidersontwikkeling politieke propaganda voor heeft. Het college staat niet afwijzend tegenover uitbreiding van den cursus voor leerplichtige jeugd, niet volwassenen. Voorzitter was van meening, dat minvermogenden moesten worden vrij gesteld van schoolgeld. De heer Kwadijk vond het een kleinzielig standpunt. De vorige keer is niet eens naar het leerplan gevraagd. Het leerplan is geheel neutraal.. Spr. was er verwon derd over, dat een gedeelte van B. en W. wel een stuk van een kerkgebouw (de catechisatie) verhuurt aan het Instituut. Bovendien kriigen de R.K. wel steun. Dat is toch ook een politieke richting. De Voorzitter zeide, dat de St. Jozephgezellenvereen. een geheel ander geval is. Dat la alleen voor werkloozen De avondschool is ook voor anderen toegankelijk. Bij de R.K. wordt den werkloozen ontspanning en ontwikke ling bijgebracht. De heer Kwadijk vond het vreemd, dat als de een vraagt, het krijgt, terwijl de ander het niet krijgt, om dat in de statuten van het Instituut staat dat politieke propaganda wordt beoogd. Ieder kan lid zijn van het Instituut. Ieder lid is nog geen S.D.A.P.'er. Spr. vroeg of de R.K. geen politiek uitoefenen. De heer Schrijver was van meening. dat, naar aanlei ding van de circulaire van den minister, de ontspanning van werkloozen moest worden gesteund.Het ls beter be zigheld te hebben, dan langs de straat te slenteren. De heer Duijves zag wel verschil tusschen belde In stellingen. Als een avondschool wordt gehouden, komt er meer politiek bij te pas. De heer Kwadijk zeide, dat den menschen, die de avondschool bezoeken, werk mee naar huis wordt ge geven, wat ze overdag kunnen uitwerken. Voor een cur sus voor den R.K.L.T.B. wordt wel een lokaal der O. L. school beschikbaar gesteld, terwijl den menschen van de O. L. school een lokaal wordt geweigerd. Spr. vond die verhouding niet juist. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Kooij, Kwadijk en Schrijver. De voorschotten tot instandhouding der bijz. scholen werden vastgesteld; voor de R.K. Meisjesschool op f 1717.13. 80 pet. f 1373.17; R.K. Jongensschool f 1804.50, 80 pet. f 1443.60. Voor de school met den bijbel f 594, 80 pet. f 475 72. De gom: 'olde korten van de o.l. school hebben over 1931 I 9.5529 per leerling. Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de len denon, urinestoornissen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatisc.be pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaar schuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rupiju Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoen de eindelooze pijn en ongemak veroorzaken, afge voerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare per sonen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten fl. f 1.75 en f3 per doos. Bijdrage van f 500 voor het Crisiscomité. Het crialscomlté had een verzoek Ingediend een bij drage van f 500 te mogen ontvangen. B. en W. stelden voor goedgunstig te beschikken. Aldus besloten. Naar aanleiding van een 2 Augustus 1932 ingediend verzoekschrift der Spoorstraatbewoners om de sloot langs de Spoorstraat te dempen ter verbetering van den weg en ook met het oog op de productieve werk verschaffing, was In opdracht van B. en W. door den gemeente-opzichter, den heer Joh. Oosterlee. een uitge breid rapport uitgebracht. Voor de demping zal pl.m. 3500 M3. grond noodig zijn. Als een paar akkers dicht bij het werk gratis kunnen worden afgegraven, zullen de kosten pl.m. f 0.80 per M3. zijn. Voor de afwatering zal het echter noodig zijn, een riool in de te dempen sloot te leggen. Directe bestrating wordt niet aanbe volen met het oog op bet Inklinken van den grond. Ook de kosten zullen hoog worden. Uit gezondheidsoverwe gingen zou demping wel aanbeveling verdienen. Gron dig uitdiepen en schoonhouden zou, hoewel niet af doende, toch eenige verbetering brengen. De kost van demping worden door den opzichter geraamd op totaal )69, waarvan aan uit te betalen arbeidsloon f 4939 en voor aanschaffing van materialen f 4030. B. en W., hoewel voorstandera van demping der sloot, stelden voor nog niet tot demping over te gaan, met het oog op de groote kosten. Op het oogenblik is het slikken voor de werkverschaffing, terwijl spoedig met den weg door het Geestmerambacht zal worden begon nen. Ook zullen straks werkloozen kunnen worden geplaatst in de Wieringermeer. B. en W. beseften wel, dat er iets aan de slooten moet gebeuren. Als het voorstel van B. en vv. worot aangenomen, stellen B. en W. voot de alooten te doen reinigen door werkloozen. De heer uotjers vond dit een goed object om de menachen aan het werk te stellen, die niet aan den weg of in de Wieringermeer kunnen worden geplaatst. Ook het plan tot verbetering van de Mosselenbrug zal eendge arbeiders uit de gemeente vorderen. De heer Kansen vroeg of een gedeelte van de ge dempte sloot aan de eigenaren zal komen of dat alles aan de gemeente komt. Voorzitter antwoordde, dat dit later moet worden uitgezocht, als alles in de onderdeelen wordt nagezien. De heer Kwadijk vond het alleen jammer dat het prao-advies zoo laat is gekomen. Er zouden heel wat menschen aan hebben kunen werken. Spr. vroeg zich af, of er bij den weg door het G. A. direct werkloozen kunnen worden geplaatst. Ook zouden de kosten over een paar jaren kunnen worden verdeeld. De heer Kooij voelde niet voor uitdiepen en daarna dempen. Spr. wilde beginnen. Voorzitter wees er op dat het in het belang der ge meente is geweest, dat het prae-adviee zoo laat kwam. B. en W. wenschten het met het oog op de mindere kosten niet in werkverschaffing uit te voeren. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De salarissen bij de Llchtbedrijvcn. De commissie van beheer der Lichtbedrijven be richtte, in de vergadering van 23 Februari 1933 te heb ben besloten om, na goedkeuring der raden, voor den tijd van drie jaren een korting toe te passen op de wedden en loonen van de Lichtbedrijven van 6 pet. Buiten deze korting vallen 25 pet. tot een maximum van f 1000. E«r wordt geen rekening gehouden met de bedragen, ingehouden voor de beschikking over een ambtswoning. De Voorziter herinnerde er aan, hoe de begrooting der Lichtbedrijven niet is goedgekeurd, evenals door nog 2 gemeenten, met het gevolg dat dit voorstel thans komt. De commissie voor Georg. Overleg kon niet tot overeenstemming komen. De heer Kooij kon zich er mee vereenigen dat niet aan 1 Januari wordt gehouden. Spr. wilde eenter 6 pet. van het geheele salaris heffen gedurende éen jaar Spr. vond 3 jaar te gevaarlijk. De heer Kwadijk zeide, noodgedwongen wel mee te moeten. Spr. steunde het voorstel der werknemers nu de eerste f 10C0 vrij te stellen. De heer Duijves was het met den heer Kooij eens. Spr. vond het heelemaal niet erg als 6 pet. van het geheele salaris werd afgehouden. De Voorzitter gaf in overweging een eindbesluit te nemen, ge«*jK aan het besluit van de Gascommissie, welke Commisie dit zeer uitvoerig heeft oevrwogen. De heer Kansen kon zihch niet met de 3 jaar ver- eenigen. Spr. wilde een besluit nemen voor 1 jaar, gelijk aan den heer Kooij. De heer Schrijver is niet voor loonsverlaging. Spr. was er voor dat de 25 pet. werd behandhaafd. Drie voorstellen. Alle verworpen. De zitting geschorst. De neer Barten was het met het voorstel der com missie eens. De heer Ootjers vond het een billiijke verlaging. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van de Commissie van Beheer met 4 tegen 3 stemmen verworpen, die der heeren Barten, Ootjers en Schrijver. Het voorstel van den heer Kooij nu van alle salaris sen 6 pet. af te trekken, werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor de heeren Duijves, Kansen en Kooij. Het voorstel van den heer Kwadijk om de eerste f 1000 vrij te stellen van verlaging, werd met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Schrijver en Kwadijk, ver worpen. Hierna werd de vergadering tien minuten ge schorst. Na heropening deed de heer Kooij het vierde voorstel ln deze zaak. wat weer neerkwam op dat van de com missie van beheer. Dit voorstel werd aangenomen met 1 stem tegen. De heer Kwadijk stemde tegen. Reductie van landhuur. B. en W. stelden voor aan de huurders van gemeen teland een reductie van 30 pet. te geven. Aldus besloten. Ged. Staten hadden een circulaire gezonden inzake de betaling van de rente der met garantie van gemeente en provincie verstrekte tuinderscredieten. B. en W. stelden voor het aandeel der gemeente te betalen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Schrijver vroeg naar een adres van de arbel- dersafdeelingen inzake de steunregelingen, wat zou moe ten zijn ingekomen, doch niet behandeld. De Voorzitter antwoordde dat als spr. zich goed her innert, dit adres aan B. en W. is gericht en ook be handeld. Hierna sluiting. Het Deensche motorschip Bre- tange zwaar beschadigd en aan den grond gezet. Geen persoon- lijke ongelukken. In den nacht van Woensdag op Donderdag, om streeks één uur, zijn in den mond van den Nieuwen Waterweg, ter hoogte van de Berghaven, te Hoek van Holland liet uitgaande Deensche motorschip „Bre- tagne" en het inkomende Engclsche stooomschip „Redsea" met elkaar in aanvaring gekomen. De „Bre tagne" is met zware averij, ter hoogte van de sema- phorc onder den Noordwal aan den grond geloopen; het schip maakt veel water. Dc „Redsea'' kreeg scha de aan den boeg aan stuurboordszij cn de ankerkluis werd ingedrukt. Dit schip heeft dc reis naar Rotter dam voortgezet. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Oorverdoovende slag bij de botsing. Toen dc schepen op elkander liepen, weerklonk een oorverdoovende slag over het water, terwijl een vuur straal uit de botsende stalen gedeelten sprong. Sleepbootkapiteins, die met hun schepen in dc na bijheid lagen, voeren onmiddellijk met een reddings- vlet uit, daar het lang niet onwaarschijnlijk was dat er menschcnlevens in gevaar waren. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn en na ongeveer een uur om het zinkende schip vertoefd te hebben, konden zij terngkeoren Het schip was in den nacht door den sterken eb- stroom ettelijke honderden meters naar zee gedreven cn lag toen zij er arriveerden, ongeveer 200 meter uit den Noordwal. Midden in het vaarwater dus. Het voorschip lag tot aan do brug dat is zeker over een lengte van twintig meter onder water. Het achterschip is opgelicht, zoodat de schroef onge veer een halve meter boven het water uitsteekt. Do ruimen 1 en 2 stonden geheel onder water en de la ding, balen met appelen en appelschillen, kisten met tandenstokers enzoovoorts dreven daarin rond. Door het geweldige gat dreef al spoedig een gedeelte naar buiten en zee in. Hoe de aanvaring gechiedde. De scheepshuid van de „Bretagne" onder de waterlijn opengereten. De Bretagne kwam van Rotterdam en heeft ter hoogte van Hoek van Holland den Noordwal ge houden. om. zooals gebruikelijk is, den loods af te zetten. Uit zee kwam dc Red Sea naar binnen. Dit. schip was zwaar geladen cn voer ten teeken dat het meer dan 23 palrn diepgang had, drie roodc licli- in hun lof over „Zij"-créme. Zij is inderdaad even onmisbaar voor dc verzorging van huid cn teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. ten aan den voortop, hetgeen voor de andere sche pen het sein is, dat het schip het diepste gedeelte van do vaargeul moet houden. Deze geul ligt bij Hoek van Holland vrijwel onder den Noordwal. De beide schepen moesten elkaar dus groen op groen passee ren, met andere woorden, zij moesten elkaar links voorbij varen. Dn seinen werden daartoe gewisseld en de „Bretagne" week naar bakboord uit, om voor de „Redsea" over te gaan. Op dat oogenblik is het schip evenwel uit zijn roer geloopen het had den sterken ebstroom mee en beide schepen, die el kaar al dicht waren genaderd, voeren recht op el kaar in. Een aanvaring was op dat oogenblik onver mijdelijk geworden. De gezagvoerder van dc „Bre tagne" wist nog tc voorkomen, dat zijn schip ter hoog te van de machinekamer werd geramd, door nog zoo veel mogelijk bü te draaien. Met een oorverdooven de n slag botsten de schepen tegen elkaar. De boeg van dc „Redsea" trof aan stuurboordszij het voor schip van de „Bretagne", eveneens aan stuurboords zij, en met groote kracht schuurde het Engelscho schip langs den Deen. De scheepshuid van dc „Bre tagne" werd onder de waterlijn opengereten ongeveer even boven de kimplaten. Het gevolg was, dat dc ruimen I cn II al dadelijk veel water maakten en het schip snel begon te zinken. Bovendien raakte het stuurboordsanker van de „Redsea" klem in do roeling van de „Bretagne", zoodat bij het langs schu ren een groot gedeelte van deze reeling werd afge rukt en vernield. Toen de steven van de „Redsea" ter hoogto van de brug van do „Betagnc" was geko men, stootten de beide schepen voor de tweede maal met groote kracht tegen elkaar. Hierdoor is een van de passagiershutten van de „Bretagne" de „Bre tagne" is een vrachtschip met passagiersaccomodatie welke hut juist onder de brug is gelegen, een voudig in elkaar gedrukt. Deze hut was toevallig niet in gebruik. Waren er passagiers in deze hut geweest, dan zouden zij de aanvaring stellig niet hebben over leefd. Ter hoogte van het achterschip kreeg het anker van de „Redsea" opnieuw de reeling van de „Bre tagne" te pakken cn ook daar is deze reeling vrijwel geheel vernield. Ook op het dek van de Bretagne is een ware verwoesting aangericht. Voorts zijn in de scheepshuid van de „Bretagne" ook boven dc water lijn nog groote. gaten gestooten. Terstond is aan boord van dc „Bretagne" een red dingsboot uitgezet, maar weldra bleek, dat men het schip niet behoefde te verlaten. Het bergingswerk. Het stoomschip „Bretagne" is met behulp van een drijvende bok aan het voorschip zoo ver gelicht, dat de sleepbooten het schip aan den Zuiclwal hoogerop konden slcepcn. De scheepvaart ondervindt thans geen hinder meer van een en ander. Deskundigen zqn van meening dat telkens als dc pogingen bij hoog water om het schip te lichten, mis lukken, de toestand slechter wordt. Het voorschip zakt geleidelijk dieper in den bodem en dc kans be staat dat het wrak, net als dat met het indertijd bij Poortershaven gekapseisde stoomschip „IJssehnon- dc" het geval was, tenslotte geheel in den grond zal verdwijnen. Men is echter vol goeden moed en hoopte gister ochtend te zullen slagen. (Zie verder Laatste Nieuws.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 19