Aardbeving in Japan Aan den vooravond der verkiezingen. De Heldersche verduisteringszaak ELECTIilSCHE ONTHARING Illl lil Zaterdag 4 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9239 Vrees voor 3000 dooden Verduistering van f30.000 Een sfeer van onrust in het Duitsche Rjk VRAGEN VAN HET KAMERLID WIJNKOOP JAPANNERS NADEREN DE STAD JEHOL Appèl aangeteekend Maison Gerrits Aanrijding met doodelijken afloop DE BANKCRISIS IN AMERIKA AAN HUIS BEZORGEN... Gevolgd door vloedooll en branden. Ont zaglijke watermassa's op de knst ge worpen. Tallooze huizen vernield en 1200 schepen weggeslagen. Een reusachtige aardverschuiving op den bodem van den Oceaan zou de oor* zaak zijn. Zooals reeds elders in dit nummer in een kort be richt gemeld, heeft een hevige aardbeving gevolgd door 'n vloedgolf en groote brandpn, het grootste ei land van Japan ernstig geteisterd. Het ernstigst getroffen zijn de prefecturen Iwade, Miejagi en Aomori aan de noordoostkust van het ei land Hondsjoe. het grootste eiland van Japan. Over een oppervlakte van 300 vierk. mijlen zijn duizenden huizen overstroomd, vele andere duizen den volkomen vernield. Met ontzaglijke kracht wierp de watermassa zich op de kust tusschen Isjinomaki, 200 mijlen ten noor den van Tokio, tot Sjiria, hij de noordpunt van Hondsjoe. Vooral Protes, Kamaisji, .Taraada en Miako hebben ernstig geleden. Te Kamaisji alleen zijn 1000 huizen door liet water en 300 door brand vernield. Enkele dorpen zijn totaal weggevaagd. Tot de verwoeste streken behoort ook het strand van Sabisjiro, vanwaar beroemde vliegers hun oceaanvluchten begonnen. De marine heeft tien torpodobootjagers en drie wa tervliegtuigen naar het tooneel van de ramp gezon den. Nadere bijzonderheden omtrent de catastrophe. Het aantal slachtoffers van de vloedgolf zou nog grooter geweest zijn, als de bewoners van de kust zich niet de catastrophe van het jaar 1896 nog leven dig herinnerd hadden en er terstond aan dachten, dat indertijd onmiddellijk na de aardbeving een vloedgolf opkwam. Zij vluchtten daarom terstond het binnen land in, voordat de dorpen werden overstroomd. Tokio en Jokohama niet zóó ernstig g«- trofien. Te Tokio en te Yokohama werden naar V. D. meldt vele huizen door de aardbeving ernstig beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en in massa's vluchtte zij naar de groote open pleinen. Te Tokio en in andere groote steden heeft de aardbe ving slechts weinig schade aangericht. Te Jokohama was slechts gedurende korton tijd de clectriciteitsvoorziening gestoord. De krachtigste aardbeving sedert 20 jaar. De seismografen van het observatorium te Green- wich zoo meldt V. D., hebben de aardbeving in Ja pan geregisteerd als de sterkste aardbeving van de laatste twintig jaar. In het seismografisch instituut te Stonyhurst was de uitslag van de registreernaald zoo sterk, dat deze werd beschadigd. Men vermoedt, dat het centrum van de aardbeving in den Stillen Oceaan ligt. Volgens de deskundigen moet deze aard beving in de geheele wereld geregistreerd zijn. Een Reuterbericht uit Tokio weet nader te mel den, dat het centrum ligt in de buurt van het eiland je Kinkwazan ten oosten van Matsoesjima. Een reusachtige aardverschuiving op den bodem van den Oceaan 125 mijlen van de kust zou de vloed golf hebben teweeggebracht. Ook te De Bilt geregistreerd. Gisteravond om 17 uur 43 minuten 21 sec. (Green- wich tijd), werd aan het meteorologisch instituut te De Bilt een buitengewoon sterke aardbeving gere gistreerd, afstand 9100 K.M., oorsprong Japan. Vrees dat het aantal dooden 3000 zal bedragen. Het opruimlngs- werk. Volgens de jongste officieele cijfers bedraagt het aantal slachtoffers van de aardbeving en de vloed golf 1535 dooden, 948 vermisten en 338 gewonden. Men vreest dat het aantal dooden de 3000 zal be reiken; de cijfers zijn nog onvolledig. Het zoeken naar de slachtoffers der aardbeving, die, naar thans is geblekon, door drie vloed golven en branden werd gevolgd, wordt voortge zet bij een hevige koude, welke het lijden der dui zenden dakloozen verergert. Brandweer, politie en militairen verrichten de opruimingswerkzaamheden. Over een groot gebied zijn de verbindingen ver broken. De prefectuur van Iwate heeft meer dan 1380 doo den, 696 vermisten en 276 gewonden te betreuren, met. Inbegrip van de 847 dooden in de twee eenige dor pen Taro en Toni, die feitelijk met den grond zijn gelijk gemaakt. Bijna 5000 huizen zijn verwoest waaronder 3000 door de vloedgolven, behalve de 6000 huizen, die. overstroomd zijn. Het gebied van de ramp is door een groote troepenmacht geisoleerd. Er zijn vier torpedojagers met levensmiddelen naar Iwate vertrokken. De slachtoffers behooren voor het meerendeel tót bescheiden visschersgezinnen. Te Tokio zijn gistermorgen nog lichte aardbevin gen gevoeld. Door bediende van een Amsterdamseh effectenkantoor. In 5 jaar tijds. Op een effectenkantoor op de Keizersgracht te Am sterdam is door een employé, door valsche boekin gen verduistering gepleegd. Reeds gedurende vijf jaar heeft hij door het vervalschen van cbèques en kwitanties geld aan de zaak weten te onttrekken. De ze bedragen zijn tenslotte opgeloopen tot f30.000 De politie heeft den, die al vele jaren bij de firma werkzaam is, gehoord. Hij heeft bekend het geld ten eigen bate te hebben aangewend. Machtsvertoon van de nationaal-soclalisten te Berlijn. Nieuwe moorden en arrestaties. verondersteld, dat hij per vliegtuig naar Denemarken waj gevlucht, werd aangetroffen in een schuilplaats vanwaar hij werd overgebracht naar het politiebu reau in de Spree-Strasse. Later is hij met zijn eveneons gearresteerden se cretaris ter beschikking gesteld van de politieke po litie. Verklaring der politie over Van der Lubbe. De Berlijnsche politieke politie heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat het thans, na het door de politie ingestelde on derzoek, is komen vast te staan, dat Marinus van der Lubbe in verbinding stond met de Duitsche commu nistische partij. Voorts is uit het verloop van het verhoor gebleken, dat Van der I.ubbe volkomen ver trouwd was mei de communistische richtlijnen iu zake het „optreden van de proletariër voor hot ge recht". Htj heeft zijn handelingen slechts in zooverre bekend als deze reeds door getuigenverklaringen ab soluut vast stonden. Van der Lubbe is. naar de po litie gebleken is. den laatsten tijd herhaaldelijk op vergaderingen en debating-avonden als communis tisch agitator opgetreden. De duidelijkste foto's van Van der Lubbe zijn thans gepubliceerd met verzoek aan de bevolking, om me dedeel ing, wie hem, resp. degenen met wie hij placht om te gaan, kent. In dit verband wordt gewezen op de door den politiepresident uitgeloofde belooning van 20.000 mark voor het doen van voor de politic belangrijke mededeelingcn. Zoo staat Duitschland dan weer opnieuw aan den vooravond van een verkiezing en meer dan ooit wordt met spanning de uitslag daarvan tegemoet ge zien. Sinds de ontbinding van den Rijksdag is in Duitscb land op politiek gebied veel gebeurd. Hitier. die on danks alle tegenspraken in zijn kabinet moeilijkheden moet hebben omdat de economische politiek van Hu genberg nooit zijn volle instemming kan hebben, sehijnt er niet zoo zpker van te zijn geweest, dat een niet-beinvloede verkiezing van leden van den Rijks dag, hem de gewenschte meerderheid en daarmede de mogelijkheid tot regeeren, volgens zijn beginselen zou brengon. Om de zekerheid van een meerderheid te krijgen, heeft hij in de korte periode tusschen de ontbinding van den Rijksdag en de verkiezing van het nieuwe parlement, de vele maatregelen tegon de communisten, cn. zij het niet zoo scherp, ook tegen de Sociaal-Democraten genomen, welke culmineerden in de Dinsdag en Woensdag jl. na den brand in het Rijksdaggebouw, afgekondigde noodverordeningeu, waarbij feitelijk de burgerlijke staat van beleg over Duitschland is afgekondigd. Er heerscht op het oogenblik in het geheele Duit sche rijk een sfeer van onrust, vooral ook door het machtsvertoon dat overal de laatste dagen door de nationaal-socialisten verspreidt is. Zoo schreef de Berlijnsche corr. van het „Hsbl." gisteravond nog: Intusschen kregen we nog een voorproefje van het geweld waaraan ohze ooren morgen zullen bloot staan. Een marsch met alle muziekkorpsen van alle Berlijnsche Hitlertroepen door de city en door het westen, waarop vanavond een fakkeloptocht van Stahlhelmen volgde. De Hitlermannen in hun bruine en zwarte unifor men hebben we op twee verschillende plaatsen aan ons laten voorbijtrekken, eerst Unter den Linden, staande voor de Russische ambassade, daarna op den beroemd-beruchten Kurfurstendamm. Om maar da delijk met dc deur in huis te vallen: de publieke be langstelling viel ons heel erg tegen, maar dat kan voor een deel aan het miserabele weer, regen of modder, gelegen hebben De discipline op de Unter den Linden was voortreffelijk. Geen woord van afkeu ring in de richting der ambassade, die toch het meest gehate rijk op aarde voor deze raenschen moet ver tegen woord igen. De „Schönheitsfehler" kwamen op den Kurfurstendamm. Daar vielen ons twee dingen op: 1, dat de begeleidende politie, die toch neutraal heet te zijn, haar eigen auto's met Hitlervlaggetjes getooid had, en de Hitlergroeten van het publiek mei hetzelfde Romeinsche gebaar in vollen ernst beant woordde; 2o. dat deze S.S. en S.A. troepen daar op afkeurenswaardige wijze-buiten hun discipline gin gen door een zinneloos gebral, wat een vlek wierp op de overigens in vele opzichten indrukwekkende betooging. Tot zoover genoemde correspondent. Inderdaad, veel hebben de Nazi's tot op dit oogenblik nog niet gedaan. Wel veel aangekondigd, doch waarin geen vast program valt te onderkennen. Do redevoeringen die de opperste leider Adolf Hitier afsteekt, zijn te leurstellend en „munten uit" door critiek cn zelfver heerlijking. Inmiddels gaat de actie tegen de communisten door en ge schieden er steeds meer arrestaties. Zoo meldt Wolff, dat op verschillende plaatsen van het rijk communisten zijn gearresteerd, drukwerk en wapenen in beslag genomen. In Würzburg werd bij communisten munitie ge vonden, welke tot dum-dum kogels was verwerkt In het bureau van het vakverbond in Breslau werd een hoeveelheid drukwerk in beslag genomen. In Berlijn werden in een lokaal der „Kampfge- meinschaft für rote Sporteinheit" 18 communisten gearresteerd. Een ontdekking van belang deed de politie in Ber lijnOberschöneberg, waar bij het doorzoeken van een woning naar revolutionnaire geschriften, vier kisten met 700 lonten werden gevonden, bestemd voor handgranaten. De bewoner van het huis werd gearresteerd. In Hamburg werd door de politie bij een commu nist een hoeveelheid munitie in beslag genomen. Voorts een lijst waarop de namen der boerderijen stonden, welke in brand moesten worden gestoken. Gisteren werden te Hamburg 120 communisten en in Koningsbergen 40 communisten gearresteerd. Verwoed straatgevecht te Keulen. Van uit de huizen en vana! de daken met zware schietwapenen gevuurd. Uit Keulen, 3 Maart (V.D.): Vanavond tegen acht uur is het in de Elsassstrasse te Keulen tot een ern stige politieke botsing gekomen. Een optocht van na tionaal-socialisten, begeleid door manschappenwa- gens der politie, trok door deze straat, welke gelegen is in een der beste woonwijken der binnenstad, doch waar tal van communisten zouden wonen. In de straat was het eerst opvallend rustig, doch plotseling werd, zooals een ooggetuige zegt, uit de huizen en van de daken met pistolen, machinepistolen en zware schietwapenen op den stoet gevuurd. Ook zou met handgranaten zijn gegooid. De politie richtte zoek lichten op de daken en schoot op de zich daar bevin dende personen. Na korten tijd werd de politie krach tig versterkt en werd ook van politiezijde uit zware wapenen vuur gegeven. Ten slotte is het in zooverre rustig geworden, dat de politie kon overgaan tot een doorzoeking der huizen. Dit onderzoek is nog aan den gang. De gevolgen van den aanval kunnen nog niet worden vastgesteld. Een officieele mededeeling is nog niet verstrekt. Het verkeer is in een omtrek van ongeveer 15 stra ten afgezet door een groot aantal agenten en hulp agenten. Thaelmann gearresteerd. Berlijn, 3 Maart (V.D.): Het verluidt dat het com munistische Rijksdaglid Thaelmann Vrijdagmiddag in een huis ir. de Luetzowerstrasse te Charlottenbur.!: is gearresteerd. Reuter meldt uit Peking, dat de verliezen der Chi- De voorzitter der Communistische partij, het vroe- neezen bij de gevechten van Woensdagavond en Don, gere Rijksdaglid Ernst Thaelmann van wien werd derdag 1500 dooden en ca. 3000 gewonden bedragen. Over den brand In het Rijksdaggebouw. Verklaring van minister Beclaerts over de gebeurtenissen te Berlijn Nederlandsche gezant deed geen stappen. Gistermiddag heeft het communistische Tweede Ka merlid de heer W ij n k o o p mondeling tot den minister van Buitenlandsche Zaken een serie vragen gericht, waarvan de eerste was. of het de regeering bekend is, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn j.1. Dinsdag zijn leedwezen heeft betuigd aan de Duitsche regeering. in verband met de mededeeling dat een Nederlander be trokken zou zijn bij de brandstichting in het Rijksdag gebouw. In veTband hiermede vroeg de heer Wijnkoop verder, of de gezant onderzocht heeft dat de man een Nederlander is en of het waar is dat de Duitsche auto riteiten bij de Nederlandsche nog geen enkele informa tie hebben ingewonnen. Minister Beelaerts van Blokland heeft op de ze vragen zeer kort geantwoord. Hij zelde, dat de Ne derlandsche gezant te Berlijn bij de Duitsche regeering geen stappen gedaan heeft, als hem in de eerste vraag worden toegeschreven. Hij deelde verder mede, dat de Duitsche autoriteiten bij de Nederlandsche inlichtingen hebben ingewonnen. Op de overige vragen gaf de minister laconiek het anwoord dat zij ontkennend moesten worden beant woord of dat voor haar. in verband met zijn antwoord, geen grondslag meer bestaat. De Kamer barstte op dat antwoord van den minister in een daverend gelach' uit. In tweede instantie vroeg de heer Wijnkoop daarop, of dezelfde gezant dan geen enkelen stap heeft gedaan en-welke de informatie is geweest welke de Duitsche autoriteiten by de Nederlandsche hebben ingewonnen. Hierop antwoordde de minister, dat hy moest her halen dat de Nederlandsche gezant geen stap by de Duitsche regeering heeft gedaan. Wat betreft de infor maties, die de Duitsche autoriteiten by de Nederland sche hebben ingewonnen, kan de minister geen inlich tingen geven. Dit tweede atnwoord van den minister werd aan de linkerzijde minder gunstig opgenomen. De soc.-democraten riepen, dat zij dit ontwoord onvoldoen de vonden en de heer Hiemstra riep luidde: „Een schandaal!" De heer Wijnkoop was heelemaal onte vreden. Toen de behandeling van de Crisis-Pachtwet weer aan de orde was, was hy nog niet bedaard en gebruik te hij telkens uitdrukkingen als „brutaal", .schaamte loos" enz. Hy werd daarvoor ernstig tot de orde geroe pen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. Talrijke bewoners reeds naar bet Zniden gevlncbt. Heden wordt de aanval geopend. Reuter seint uit Sjanghai: Talrijke bewoners van Jehol zyn reeds naar het zui den gevlucht De Chineesche legeraanvoerders Tsjang Tsja-siang en Wan Foe-lin hebben Jehol verlaten en zich naar Peking begeven.De Japansche strijkrachten zyn, naar gemeld, te Pingtsjoeans, vyftien myi oost&- lpk van Jehol aangekomen. Zy hebben het voornemen hedenochtend vroeg naar het voornaamste doel op te rukken. Japansche eisch aan Tientsin. Ge-en Chi neesche troepen In de stad. Uit Nanking: De regeering heeft geenraal Joe Soe- tsjoeng, commandant van het Chineesche garnizoen te Tientsin, instructies gegeven den Japanschen eisch, dat alle Chineesche sttydkrachten te Tientsin zouden wor den teruggetrokken, van de hand te wyzen, Deze eisch is gebaseerd op het Boksersprotocool van 1901, krachtens hetwelk China niet gemachtigd is troe pen binnen Tientsin te houden. China heeft dit evenwei steeds gedaan zonder dat eenig onderteekenaar van het verdrag bezwaren heeft geopperd. De afwyzing van den Japanschen eisch zal waar schijnlijk een ernstigen toestand ln Tientsin teweegbren gen. Verliezen der Chineezen. 1500 dooden, 3000 gewonden in twee dagen. Naar we van betrouwbare zijde ver nemen. heeft de Heldersche ex-welhou- der D. Ch. A. de Zwart, verdacht van verduistering van ruim f 18.000.—, en die zooals men weet de vorige week werd veroordeeld tot IV'2 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis bij het Amsterdamsche Hof appèl aangeteekend. Ook zijn verdediger Mr. J. A. E. Buis kool, teekende appèl aan. van niet weder komen der haren bij Spoorstr. 104*6 - Den Helder. Wlelryder door een auto, die een snelheid van 100 KJH. had, gegrepen en op slag ge dood. GRONINGEN, 3 Maart. Hedenavond omstreeks 7 uur kwam een auto, komende uit Alteveer, welke met een snelheid van ongeveer 100 K.M. reed in Nieuwe Pekela in botsing met een wielrijder, die gegrepen werd en op slag gedood. De identiteit van den man kon nog niet worden vastgesteld. De auto was afkomstig uit Veendam en werd bestuurd door zekeren Kamp huis, terwyl mede in den wager. gezeten was de hr. H. Kuiper, caféhouder te Veendam. Beiden verkeerden onder den in-vloed van sterken drank. De heer Kuiper bekwam ernstige verwondingen en moest naar het R K. Ziekenruis te Winschoten worden overgebracht. De bestuurder van den wagen kreeg geen letsel. Het vertrouwde adres voor VERGROOTINGEN: FOTOGR. ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Zuilen alle bankinstellingen sluiten? B e r 1 y n. 3 Maart (V.D.) De New Yorksche corres pondent van „Berliner Boersenkurier" meldt, dat men vanochtend voor het alternatief zou hebben gestaan om óf een garantie van staatswege voor de bankdeposito's te geven in een of anderen vorm óf te decreteeren dat alle banken moeten worden gesloten. De correspondent wil nog niet gelooven aan een in. gevaar komen van den gouden standaard, hoewel giste ren reeds een dergelyke vrees in breede kringen zou zyn uitgesproken. In de Federal Reserve Bank te New York en by den Feredal Reserve Board werd tot laat in den nacht ver gaderd, zonder dat evenwel iets van het resultaat der besprekingen bekend is geworden. Tot laat in den nacht was men nog steeds van mee ning, dat de groote bankinstellingen te New York zoo lang mogelijk hun loketten open zullen houden. Veertien dagen beursvacantie in Wisconsta New York. 3 Maart (V.D.) In den staat Wis- consin zyn de banken voor den duur van veertien dagen gesloten. Ned. Spoorwegen gaan concurrentiestrijd voeren tegen particuliere bestellers. De minister van Waterstaat antwoordt op schriftelijke vragen van dr. I. H. J. Vos. lid van de Tweede Kamer, over de voorgenomen invoering van nieuwe vrachttarie ven door de Nederlandsche Spoorwegen, met kostelooss thuisbezorging der goederen van het station var. aan komst Het ligt iin de bedoeling van de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen by invoering van het nieuwe goederentarief kostelooze bestelling van stukgoederen, toe te passen in de plaatsen waar de spoorwegen een besteldienst hebben ingericht Dat dientengevolge vele expediteurs en anderen, die tot nog toe zich belastten met dit aanhangsel van het spoorwegtransport, schade zullen kunnen lijden, ligt voor de hand. doch is een, hoezeer ook te betreuren, ge volg van de vooral in den laatsten tyd sterk wisselende toestanden in het vervoerbedrijf. De maatregel is een gevolg van de zich steeds uitbrei dende concurrentie van vrachtauto-ondernemingen, die niet gewoon zyn voor bezorging aan huis een byzondere vergoeding in rekening te brengen. Om tegen die coi>- currentie beter opgewassen te zyn en mede in het be lang van de vervoerders, is de verlaging van goederen tarieven, waarop reeds zoolang van vele zyden is aan* gedrongen, mede gezocht in afschaffing van deze en an dere zoogenaamde „bykomende kosten", die voor het publiek veelal onwelkom en mitsdien aan het vervoer per spoorweg niet bevorderlyk zyn. Het belang van hen, die vroeger op dit punt een aan vullende taak hadden, welke trouwens voortdurend in beteekenis vermindert, mag hierbij niet den doorslag geven, daar het ongetwyfeld niet opweegt tegen hec groote belang van verlaging van de productiekosten, dat door deze tariefherziening wordt bevorderd. Derhalve zijn geen termen gevonden om aan de nauw keurig overwogen tariefsvoorstellen goedkeuring te ont houden. ZOMERTIJD.... TE LANG? De heer A. Braat, lid va de Tweede Kamer, beeft den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen, waarom htj bepaald heeft, dat dit jaar de zomertyd twee weken langer zal duren dan het, voorgaande jaar. waardoor dit ongerief voor velen onn odig wordt verlengd?

Schager Courant | 1933 | | pagina 5