De aardbeving in Japan Burgemeester van Chicago overleden DICTATUUR UITGEROEPEN IN GRIEKENLAND Door autobus aangereden Uit den tram gezet en overreden Br itsch schip gestrand crisis, doch terwijl alles zijn gewonen gang scheen te gaan, was het voor ingewijden wel duidelijk, dat er een atmosfeer van intense spanning heerschte. Wat er werkte onder de oppervlakte, blijkt uit het verzoek van de New York Telephone Comp. aan de groote telefoon- abonné's om gedurende 20 minuien geen gesprekken aan te vragen, ten einde de capaciteit der telefoonkan toren niet te overladen. Onzekerheid allerwegen Gebrek aan baar geld Volgens de laatste berichten, welke zeer schaarsch zijn, schijnt het Amerikaansche publiek wel teleurge steld te zijn over het moratorium en op opschorting van den gouden standaard, maar men blijft den crisis toch over het algemeen zeer rustig opnemen. Overigens is de toestand nog allerwegen onzeker. Een eerste zorg der regeering is, de uitbetaling van loonen en salarissen mogelijk te maken, want er schijnt groot gebrek aan baar geld te heerschen. Minister Woo- din verklaarde, dat deze moeten worden uitbetaald en zoonoodig zal dispensatie van het bankmoratorium wor den verleend om de gelden hiervoor beschikbaar te krij gen. Het gebrek aan baar geld doet zich overal voelen. Ook Amerikanen, die in het buitenland reizen, onder vinden de ernstige moeilijkheden. De wisselkantoren verstrekken vreemde valuta met aftrek van 25 pet. in overeenstemming met de wettelijke voorschriften. De drukpersen der Amerikaansche circulatiebank wer ken echter dag en nacht door voor den aanmaak van noodgeld. Geen gevaar van den gulden. Natuurlijk houdt bij ons de vraag, welke consequen ties voor Nederland uit de door de gebeurtenissen in Amerika geschapen situatie zullen voortvloeien, de ge moederen sterk bezig. In finantieele kringen te Amsterdam was men dat was tenminste de indruk van een medewerker der N.R. Ct. reeds lang voorbereid op groote finantieele ge beurtenissen in Amerika. Men zat er, zoo deelde men mede, feitelijk reeds lang op te wachten, en het spreekt dus vanzelf, dat men daarvoor tijdig zijn maatregelen had genomen. De o n m i d d e 11 ij k.e gevolgen van het Amerikaansche goudembargo zijn voor Amsterdam'dan ook van veel minder beteekenis dan die van het Engel- sche gouduitvoerverbod in September 193L Een andere vraag, en van veel grootere beteekenis is: „Zal Nederland eventueel worden gedwongen om even eens den gouden standaard te verlaten."? In dit opzicht is maar al te vaak de volkomen onge gronde meening verkondigd, dat de gulden zijn goud pariteit niet meer zou kunnen handhaven op het oogen- blik waarop Amerika gedwongen zou zijn den gouden standaard te verlaten. Het is een foutive beschouwing, dat als het circulat.iemiddel van groote landen zich niet kan handhaven dat van kleinere landen vanzelf zru moeten volgen. Het in Scandinavië gebeurde na den val van het Engelsche pond heeft ertoe bijgedragen deze opvatting te versterken. In werkelijkheid bewijst juist de handhaving van den gulden na den val van het pond de ongegrondheid van deze meening. Wij verkeerden in een andere positie tegenover het pond dan de Scandinaviërs, om tal van redenen, maar bijzonder ook om deze reden dat wij een eigen geldmarkt bezitten wat in Scandinavië niet het geval is. Als de' gulden niet geschokt is kunnen worden door den val van het pond, dan is er geen reden dit effect te vreezen van een eventueelen val van den dollar, waarvan wij nog minder afhankelijk zijn Men kan zelfs dit zeggen. Het is natuurlijk te hopen dat Amerika èn zijn dollar èn het beste gedeelte van zijn banken zal kunnen redden. Is dat echter niet beide het geval da is het voor ons beter dat de banken gered worden ten koste van den dollar dan dat men de ban ken opofferen aan een op het peil tct iederen prijs van de geldeenheid. Gebeurde dit laatste dan moest een stroom van faillissementen met een stroom van execu toriale verkoopen van effecten het gevolg zyn. Het hoeft geen betoog, dat een dergelijke gebeurtenis zeer zwaar op de koersen zou moeten drukken en ook in ons land bedenkelijke gevolgen meUzich mee zou moe ten sleepen. Noodlottige gevolgen zijn daarentegen van een val van den dollar, zooals gezegd, niet te vreezen, al is de psychologische uitwerking van een dergelijke gebeurtenis ook niet gering te schatten en al kan onze reeds zoo geslonken uitvoer naar Amerika niet anders dan verder daaronder lijden. „Wij gaan door". Het „Amsterdamsch Effectenblad'" heeft gister een kort onderhoud gehad met den president van de Ne- derlandsche Bank, Mr. L. J. A. Trip. Op de vraag, wel ke de gevolgen konden zijn van een depreciatie van den dollar, kreeg het blad die karakteristieke antwoord: ..Wij gaan door. De gouden standaard zullen wij onder géén voorwaarde, wat er ook gebeurt, loslaten." De regeering afgetreden. Staat van beleg en censuur ingesteld. - De macht in handen der militai ren. Uit ATHENE, 6 Maart (V.D.): De verkiezingen voor het Parlement op Zondag heb ben den rechtschen oppositie-partijen een onverwach te meerderheid gebracht. Volgens de jongste berich ten zullen de Tsaldaristen 128 zetels, de Venizelis- ten 108 en de Onafhankelijken 12 zetels in het nieuwe parlement hebben. Generaal Piastiras, die reeds in 1922 heeft medege werkt aan de instelling der dictatuur van generaal Pangalos, heeft vanmorgen de militaire dictatuur la ten afkondigen, waarna de regeering-Venizelos is af getreden. Een aantal politieke leiders, o.a. Tsaldaris. zijn gearresteerd. Het geheele postverkeer is onder strenge censuur gesteld. Het uitkomen van alle bla den is verboden. Alle vergaderingen zijn verboden Verrassing allerwege. De onverwachte nederlaag der regeerings-coalitie, zoo meldt Reuter nader, heeft algemeene verrassing teweeggebracht. In het district Athene kregen de regeeringspartijen geen enkelen zetel, in de Peloponnesus één. De agra riërs kregen drie zetels, de communisten geen. Het juiste aantal zetels der nieuwe meerderheid is nog niet bekend. Einde van de dictatuur Piastiras. Nader uit Athene, 6 Maart (V.D.): Na de uitroeping van de dictatuur door generaal Piastiras dreigde staatspresident Zaimis af te tre den. Hierop werd een bespreking gehouden tusschen Zaimis, Venizelos en Tsaldaris, waar besloten werd een dictatoriale regcering onder generaal Othoneros, zonder deelneming van de volkspartij, in te stellen De militaire dictatuur van Piastiras is daarmede ten einde. Deze snelle ontwikkeling is te danken aan het feit, dat verscheidene garnizoenen hebben gewei gerd Piastiras te steunen. De toestand in Grieken land is thans weer rustiger. De gebeurtenissen van 'en laatsten dag hebben verscheidene slachtoffers ^ëischt. Reddingswerk wordt door hevige koude be lemmerd. Uit Tokio wordt gemeld: Het zoeken naar de slachtoffers der aardbeving, die naar thans bekend wordt, door drie vloedgolven, een sneeuwstorm en tal van branden werd gevolgd, wordt voortgezet bij een intense koude, welke het lijden der duizenden dakloozen verergert. Over een groot gebied zijn alle communicatie-middelen verbroken. De prefectuur van Iwate heeft meer dan 1380 doo- den, 696 vermisten en 276 gewonden te betreuren. In dit getal -zijn ook begrepen de 347 dooden van de twee eenige dorpen Taro en Toni, welke letterlijk met den grond gelijk gemaakt zijn. Officieele mededeelingen over de ramp. 56000 menschen volkomen dakloos. Uit Tokio 4 Maart. Het Japansche Ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede dat de officieele telling van het aantal slachtoffers der aardbevings- en stormcatastrophe nog niet beëindigd is. Zesenvijftig duizend menschen zijn volkomen dakloos. De materieele schade bedraagt ongeveer 14 millioen yen. Naar ver der verluidt zijn tot nu toe reeds meer dan 2000 lijken geborgen. Met inbegrip van de vermisten bedraagt het aantal slachtoffers dus 3000. Zesenveertighonderd hui zen zijn volkomen vernield, terwijl negenduizend hui zen zwaar beschadigd zijn. De Japansche keizer heeft een millioen yen tèr beschikking gesteld voor de leni ging van den nood. 2500 HULPONDERWIJZERS IN PRUISEN. Sterke toeneming van het leerlingental. Uit Berlijn. 4 Maart. Omstreeks Paschen zullen 2500 hulponderwijzers worden benoemd, daar rekening moet worden gehouden met een sterke toeneming van het aantal leerlingen in de middelste klassen der lagere scholen. Dit verschijnsel Is terug te leiden tot de ja ren na den oorlog, die zich kenmerkten door talrijke geboorten. Militair op slag gedood. Maandagmiddag om 12 uur reed te Ede een vracht auto, beladen met hout, het kazerneterrein op naar een in aanbouw zijnde loods De schildwacht, zekere Brame wilde den chauffeur den weg wijzen en ging op den treeplank staan. In een bocht sloeg de wa gen echter om en kwam bovenop den militair terecht. De borstkas werd hem ingedrukt. In hopeloozen toe stand is de man naar het hospitaad te Utrecht ver voerd, waar hij overleed. Op den weg Nijmegen—Arnhem is hedenmorgen een inwoner van Nijmegen, zekere W., bij het plot seling oversteken van den weg, door een bus der Geldersche tram gegrepen en op slag gedood. Onder invloed van sterken drank. Zaterdag omstreeks middernacht werd op den Hof weg bij de Spuistraat in Den Haag een 25-jarige man, wonende te Voorburg, die door een hoofdcontroleur uit de tram Den HaagRijswijk was verwijderd, om dat hij onder den invloed van sterken drank ver keerde, op den rijweg door een personenauto gegre pen en overreden. Met een ernstige hoofdwond en in wendige kneuzingen werd hij door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. CONCURREERENDE PINDAMANNETJES. Een blauw oog tot slot. Zaterdag waren drie pindachineezen, die tot nu toe niet in Middelburg werkten, naar die plaats gekomen om te trachten daar iets te verdienen. Dit bleek niet naar den zin te zijn van de Chineezen, die reeds ver schillende weken Middelburg als verkoopplaats had den uitgezocht. Het kwam tot woordenwisseling en vervolgens tot handtastelijkheden op straat, waarhij een der vechtenden een blauw oog opliep. Aangifte bij de politie volgde, maar daarmee hqeft een der mannen zelfs nog een groot mes tegen zijn landge- nooten getrokken. Een bepaalde mishandeling is toen voorkomen. De politie heeft de 3 nieuwelingen doen afreizen en zoo de rust weer doen terugkeeren. Van de mishandeling is proces-verbaal opgemaakt. GEEN SOLLICITANTEN. Voor hoofd der school. Voor de betrekking van hoofd eener openbare lagere school te Maasdam heeft zioh geen enkele sollicitant aangemeld. FLORIS VOS GEEN KAMERZETEL MEER. By de a.s. verkiezingen geen candidaat Naar gemeld wordt zal het Kamerlid de heer Floris Vos bij de a.s. verkiezingen zich niet meer voor een zetel beschikbaar stellen. VEERTIEN KOEIEN VERBRAND. Boerderybrand te Eelde. Te Eelde is afgebrand de boerenbehuizing van den heer D. Harms. Veertien koeien kwamen in de vlam men om. De inboedel ging verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. KINDJE VAN DE TRAP GEVALLEN. Na eenige uren overleden. Het anderhalfjarig kindje van den heer K. uit de Gerard de Bonttstraat te Tilburg viel spelenderwijze van de onderste trede van de trap in de woning naar beneden. Aanvankelijk meende men, dat het kind geen 'etsel had bekomen, maar toen het na eenigen tijd on wel werd, constateerde een geneesheer ernstige hersen schudding. Eenig uren daarna is het kindje aan de gevolgen overleden. STOOMSCHIP IN NOOD. Nationaliteit nog onbekend Volgens een bericht uit Douarnenez is een Duitsche eleepbcot, die aldaar in de haven lag, izlt^c1- aren om een stoomschip, dat zich in nood bevindt en omtrent welker nationaliteit men tot dusver niets weet, hulp te bieden. Getroffen by aanslag op Roosevelt De burgemeester van Chicago, Anton Cermak, die bh den revolveraanslag op Roosevelt zwaar gewond werd, is Maandagmorgen aan de gevolgen overleden. Met gevoelens van diep me delijden, zal men van dit ster ven kennis nemen. Cermak, de burgemeester van Chicago. be hoorde tot de groep van per sonen. die Roosevelt, bij diens vertoef in Mia-mi na een kor ten vacantie-tocht op een luxe- jacht. was komen begroeten. De dader miste zijn doel, doch enkele kogels troffen omstan ders onder wie de burgemeester van Chicago, en mevr. Gill. Cermak was enkele jaren ge leden in Chicago belast met de leiding van het bestuur der ge meente, toen in de groote stad aan het Michiganmeer de za ken waren vastgeloopen door het wanbeheer van zijn voor ganger, Thompson. Ook de driestheid der gangsters eischte kraohtig ingrijpen van een eerlijk en moedig man. Cermak was én moedig én eerlijk. Hij is nu ge dood zonder zijn taak te hebben voltooid. En de daad van zijn moordenaar heeft natuurlijk ook niet het ge ringste nut gehad of kunnen hebben. Het sterven van Cermak kan zijn moordenaar een ter dood veroordee ling brengen. DE MOORDENAAR VAN CERMAK. Moet opnieuw voor den rechter verschijnen. Uit Mia-mi, 6 Maart. In verband met het overlij den van burgemeester Cermak is Zangara in staat van beschuldiging gesteld wegens moord. Een deel der passagiers gered. Uit Hongkong wordt gemeld: Het Britsche stoomschip „Antung" is op dc hoog te van de landtong van Moboe gestrand. Het schip wordt als verloren beschouwd; 286 passagiers en 50 leden der bemanning zijn door het stoomschip „An- hui" aan boord genomen. Honderd veertien passa giers en 55 leden der bemanning hebben zich in red dingsbooten begeven. Het adviesjacht „Folkestone" tracht thans deze booten op te sporen. Tot heden is nog niet bekend, hoeveel personen bij deze scheeps ramp om het leven zijn gekomen. u,t de OMGEVING LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Uitvoering operetteclub „Caecilla." Zondagavond hadden wij het genoegen een uitvoering by te wonen van de operettevereeniging Caecllia. on der leiding van den directeur, den heer H. J. Zaal. re gie de heer S. Slikker. Opgevoerd werd dc Zigeuner operette .Rolanda", tekst en muziek van Jac. Jansen. De zaal was meer dan stampvol bezet, wat altijd een prettigen aanblik geeft. „Rolanda" (Mej. N. de Boer) een zigeunermeisje van de stam wordt bemind door de Dzjahiski (de heer K. Schuijt) die zij eveneens bemind, maar Rolanda is co- quet en speelt een beetje met Dzjahiski. Rolanda ech ter wordt misleid door een heer (de heer L. Ulpkes), dlc zij op het Meifeest in het bosch voor het eerst ontmoet en met wien zij later op een kermis in een kleine stad meegaat, haar stam verlatende. Hij belooft haar geld en mooie kleeren. kortom alles wat zij maar kan wen- schen. Het blijkt echter niets dan leugen en bedrog te zijn en na te zijn verstooten en weggejaagd, komt zij ten slotte weer bij den zigeunerstam terecht. Zü smeekt Dzjahiski om vergiffenis en nu komt alles weer in orde. Zij wordt met vreugde door haar stamgenooten weer opgenomen. De rol van Rolanda werd goed weergegeven, spel en zang werden mooi vertolkt. Mej. de Boer beschikt over een mooie stem en wat spel en alles betreft, belooft zy veel voor de toekomst. Ook Dzjahiski heeft ons heel goed voldaan: zijn trouw en zijn liefde voor Rolanda kwamen goed tot uiting. Het was een sympathieke fi guur. Van de overige rollen willen wij vooral even noe men de heer J. Koeman, die als clown voor de kermis tent uitstekend voldeed. Het was een leuk intermezzo. De koren waren goed. er werd muzikaal gezongen. In het bijzonder willen wij nog noemen de dames die de zigeunerdansen uitvoerden. Deze waren heel mooi, even als de dans voor de kermistent. Het orkest dat bestond uit een tiental personen, zorg de heel geod voor de muzikale begeleiding, alleen von den wij het af en toe iets te sterk, vooral tegenover de solisten-rollen. De pianobegeleiding was persoonlijk in handen van den heer Jac. Jansen, de componist van Rolanda, terwijl de dansen ingestudeerd waren door Mevr. Jac. Jansen, die als blijk van waardeering hier voor een bouquet bloemen in ontvangst mocht nemen. Ook Rolanda had een bouqet in ontvangst te nemen van den heer Jansen, met het compliment dat zij deze rol uitstekend vertolkt heeft. Verschillende vriendelijke woorden werden nog ge sproken, o.a. door den voorzitter van Caecilla, den heer K, Borst, en hiermee was deze mooie avond ten einde. Wy willen nog releveeren dat deze operette reeds 16 jaar geleden onder leiding van den componist hier werd opgevoerd. Behoudens enkele zwakke momenten kan Caecllia op een bijzonder goed geslaagde uitvoering terug zien en is deze avond ook voor den heer Zaal een succes geweest. Jammer dat het publiek zich niet geheel rustig hield, verschillende malen moest om stilte verzocht worden, men bedenke toch wat een inspanning en moeite zoo'n uitvoering kost, men heeft recht op een aandachtig ge hoor. Voor rle vacante betrekking van gemeente-ont vanger der gemeente Oudkarspel, hebben zich niet minder dan 42 sollicitanten aangemeld. NOORDSCHARWOUDE. De prys der melk is met één cent per liter verlaagd en gebracht van 10 op 9 cent. CALLANTSOOG Anarchist spreekt. Zaterdagavond jl. hield de heer A. L. Constandse een rede. getiteld „Nederland, God en Oranje". De zaal van den heer P. de Haan was vrij goed bezet, toen de heer Jan Bakker van Oude Niedorp de ver gadering opende en daar geen vergunning was ver leend om na het sluitingsuur door te vergaderen en de tijd dus drong, gaf de inleider direct het woord aan den heer Constandse. Spreker herinnert aan de berichten in de pers over de herdenkingsfeesten welke ter gelegenheid van den 400sten geboortedag van stadhouder Wil lem I (24 April) zullen worden georganiseerd. Men noemt dan Willem van Oranje een vrijheidsheld, een geloofsheld en de stamvader van ons Koninklijk Huis. Spreker ontkent deze drie qualificaties ten Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 760 m.H. Vooruitzichten: Vrij kans op regen. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen* Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wi) gratis zeerste en noemt het een prachtig voorbeeld van historische vervalsching. Begrijpelijk is het wel, vol gens spr., dat b.v. een groot deel der katholieken aan de aanstaande festiviteiten mee zullen doen, want dit gebeurt uit politieke overwegingen. In In- dië zullen echter geen herdeninksfeesten, althans geen openbare, worden gehouden, want, aldus spr., men is bang dat er een voorbeeld aan den prins zal worden genomen en dit hoeft men vooral na het be kende incident liever niet. Spr. maakt een vergelij king tusschen den Indischen landvoogd en den land voogd ten tijde van Philips II. De schuld van vele wanbegrippen op het terrein van de geschiedenis lig gen bij de lagere en middelbare scholen en ook bij de pers. Spr. gebruikt in dit verband het gezegde, dat men van jongsaf wordt vergiftigd met valsch onderricht. Achtereenvolgens gaat dc heer Constandse de drie genoemde volgens hen ten onrechte toegeschreven kwaliteiten van Willen den Zwijger na. Spr. laat dan Willem van Oranje zien in zijn verhouding tot do Spaansche overhcersching. waar hij eerst zelf hard aan mee hielp en zich een trouw dienaar van den Spaanschen koning toonde. Hij heeft zelfs de beeldenstormers nog bestraft. Spr. behandelt den Tachtigjarigen oorlog, zegt dat de bourgeoisie den opstand begon, dc redenen laat hij onaangeroerd. Wijselijk .kozen" de burgers niet den Lutherschen godsdienst, die het afzetten van een vorst verbiedt, maar den Calvinistische, die dit in zekere omstandigheden rechtvaardigt. Andere mo tieven die geleid hebben tot het aanvaarden van de leer van Calvijn geeft spr.. die zijn geheele betoog op atheistischen grondslag heeft gebaseerd, niet. Uit een en ander trekt spr. de conclusie, dat. Oranje geen vrijheidsheld is geweest, omdat hij het voor opgezette doel een dynastie te vormen, steeds voor oogen heeft gehouden en omdat hij voortdurend heeft getracht graaf van Holland te worden, hetgeen hem door zijn tragische» dood mislukte. Spr. vindt het beter hier het woord avonturier te gebruiken. Een geloofsheld is Oranje ook niet Dat Willem van Oranje de stamvader van dc tegenwoor dige koninklijke familie zou zijn, is onjuist: Wil lem III v^tieri kinderloos in 1702. Hierna volgt een pauze, waarin druk met diverse brochures wordt gecolporteerd. Na de pauze herneemt de heer Constandse het woord en stelt de vraag: „Wat brengt dc toekomst?" Met het idealiseeren van het verleden komen wc er niet; do crisis is het bewijs dat het kapitalistisch pro ductie-systeem afgedaan heeft. Dc arbeiders moeten aMiun kracht aanwenden om door buiten-parlemen taire actie de macht, d.w.z. de productie-apparaten cn wat daarmee, verband houdt in handen tc krijgen. An ders zal het niet veranderen, aldus spr., verkiezingen geven niets; de politieke kliek houdt de massa toch maar voor den gek. Spr. eindigt zijn met aandacht gevolgde rede met de opwekking om sociaal-anarchis ten te worden, die de sociale revolutie zullen aan vatten om hierdoor de bourgeoisie machteloos te ma ken. Daar niemand van de gelegenheid tot debat gebruik wenscht te maken, sluit de heer J. Bakker met een toepasselijk woord deze, in verhouding tot de zeer radicale rede, zoo rustige cn gemoedelijke vergade ring. H E E R H 11 G O XV A A Tl T) Vrijdagavond ontdekte de radio-distributeur Goed, dat er iets aan de uitzending haperde. Al spoedig kwamen ook klachten van aangeslotenen binnen. Vergeefs was echter de inspectie van zijn installatie, waar voor zoover na te gaan, alles in orde was. Toen Zaterdag opnieuw het euvel optrad en hem inmiddels was gebleken, dat ook eigen opvangin richtingen in de omgeving Vrijdag stoornis hadden ondervonden en dit Zaterdag opnieuw het geval was, lag voor de hand dat ergens een hoog-frequentie- apparaat in werking was. Zondagavond trad opnieuw de stoornis op, zeer tot ongenoegen der verschillende luisteraars. Gelukkig werd de bron der stoornis opgespoord en bleek dat men in een woning in de kom der ge meente inderdaad een hoog-frequcntic-apparaat be nutte. Zoowel onbekendheid met de techniek van het radiowezen, als met de bestaande gemeentelijke ver ordening bleken de oorzaak dat men het toestel in werking had gesteld. Toen een en ander medegedeeld was, bleek men bereid tot alle mogelijke medewerking om in den vervolge hinder te voorkomen. Z IJ P E BURGERVLOTBRUG. Vorige week werd alhier in café de Nijs. door den heer Lieze uit Alkmaar eene Dam-séance gegeven, met den navolgenden uitslag; Van de 21 partijen, werden er door hem T2 gewon nen, speelde er 5 remise en verloor er 3. Winnaar» werden de heeren: A. Slijkerman Sr. en A. Slijker- man Jr. te 't Zand en P. Zut te Burgervlotbrug. Eén partij, welke verhinderd werd verder te spelen, werd geannuleerd. WIER1NGEWAARD Zondagavond werd in de zaal van den heer H. v. d. Woude een voorstelling gegeven door de N.H. Cinema met als hoofdnummer Mariene Dietrich in ..Shanghai Express," regie van Joseph von Stern berg. Vooraf een paar aardige nummers, welke nog al in den smaak vielen, zooals de Sportwedstrijden in Los Aangelos en het Maskeradebal. Dat waren leuke nummers. Wat het hoofdnummer betreft, hierover waren de meeningen zeer verschillend. Zooals bekend is het meer een reisbeschrijving per spoor naar Shanghai, waarbij de schrijver Sternberg o.i. tamelijk veel heeft gefantaseerd. Voor velen was alles niet recht dui delijk en verklaarbaar., zoodat niet iedereen voldaan huiswaarts is gegaan. De plaatjes waren echter zeer duidelijk en de Engelsche samenspraken, welke voor het mcerendeel in het Ilollandsch op het doek werden vertaald, hebben veel meegewerkt dat het publiek den inhoud gedeeltelijk heeft kunnen volg'1- De opkomst was niet bijzonder groot.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2