Roosevelt aanvaardt zijn ambt. De Langendijker Groentenveilingen. Het congres van de S.D.A.P. Dinsdag 7 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9240 Rede van den nieuwen president Korte, maar indrukwekkende plechtigheid. President Roosevelt. Rede van den nieuwen President. Franklin Roosevelt. de nieuwe gekozen Amerikaan- ache president heeft zijn ambt aanvaard. Uit alle deelen van het land waren vele duizenden be langstellenden naar Washington gekomen om getuige te zijn van de plechtige ambtsoverdracht voor het Ca- pitool. Het aantal in Washington aanwezige gasten werd geschat op ten minste 250.000. Reeds Vrijdag waren alle hotels overvol. Te 11 uur voormiddag (Amerik. tijd) werd Roo sevelt door zijn ambts voorganger Herbert Hoo- ver ontvangen in het Witte Huis, de residentie der presidenten. Vandaar begaven Roosevelt en Hoover zich naar het Ca- pitool, In welks linker helft zich het Huls van Afgevaardigden bevindt, terwijl de Senaat In den linkervleugel is onderge bracht. In de zittingszaal van den Senaat werden allereerst de nieuw geko zen senatoren beëedigd, terwijl men bulten reeds bezig was met de voorbereidselen voor de overdrachts- plechtlgheld. Vele gezanten, ambassadeurs en zaakge lastigden waren verschenen. Militaire orkesten vergast ten de wachtende menigte met vroolijke muziek, terwijl militaire vliegtuigen boven het terrein kruisten. Niet minder dan 80 microfoons en 20 luidsprekers zorgden er voor dat de geheele bevolking der Vereenig- de Staten de plechtigheid kon volgen. Indianen in schil derachtige costuums. comboys uit het Westen. Ameri- kaansche padvinders, journalisten uit alle landen en een nauwelijks overzienbare menschenmenigte vulden het plein voor het Capitoo). Precies te 13 uur (Amerik. tijd) verscheen op het plat form het oude kabinet. Hoover. Stimson. Mills en dr andere ministers. Vijf minuten later verscheen Roose velt, die onmiddellijk door den hoogen bondsrechter op de grondwet werd beëedigd. Program van den nieuwen president. Een waarschuwing tegen vrees. Daarna nam president Roosevelt het woord. Allereerst gaf hij een overzicht over den toestand die men open en eerlijk onder de oogen moest zien. Verantwoordelijk voor den huidigen noodtoestand is de algemeene vrees, die door niets wordt gerechtvaardigd. Hulp is mogelijk door krachtige regeeringsmaatregelen, zooals die In oor logstijd zyn genomen. Het land vraagt naar daden en wel zonder eenig verwijl. Roosevelt sprak daarna over plannen tot het exploiteeren van de natuurlijke hulp bronnen van het land en wees maatregelen aan. die ten doel hebben de beheerskosten radicaal te verminderen. Verder verdedigde hy een principieele bankreorgani- satie en de saneering der valuta. Een speciale zitting van het Congres zal zich met deze en andere zaken moe ten bezig houden. De Amerikaansche regeering zal zorgdragen dat het geld niet meer in handen van speculanten en geweten- looze woekeraars komt. Ieder Amerikaansch burger moet weer iets van zyn geld hebben. Aan de buitenlandsche politiek wijdde Roosevelt naar verhouding slechts weinig woorden. Amerika wil de politiek van den goeden buur volgen De verbetering van de internationale handelsbetrekkingen is weliswaar uiterst belangrijk, maar komt toch in verband met den bfnnenlandschen toestand eerst op de tweede plaats. Roosevelt legde daarna den nadruk op de heiligheid der internationale verdragen en de onderlinge onaf hankelijkheid van de volkeren der wereld. Hy ver klaarde, blijkbaar met het oog op de oorlogsschulden, dat Amerika niet alleen moet nemen, maar ook geven. Tenslotte verklaarde de president de Amerika zelf met eerbiediging van zijn democratische grondwet met het oog op den buitengewonen noodtoestand, voorloopig van den normalen regeeringskoers moet afwijken, waar om hü het Congres om volmachten zou verzoeken, zoo als die in het geval van een vijandelijken inval noodig Zijn. De rede van Franklin Roosevelt heeft in het geheele land een diepen indruk gemaakt. Algemeen wordt toe gegeven dat buitengewone gebeurtenissen ook buiten gewone maatregelen eischen. Mogelijk is, dat het Con gres reeds voor aanstaanden Dinsdag wordt bijeen geroepen. Uitzending door de Radio. Door de radio is het mogelijk geweest, dat op dui zenden mijlen afstand de plechtigheid kon worden ge volgd. Nooit tevoren aldus vertelde de Amerikaansche radio-verslaggever had hij, noch ln Amerika, noch elders, zoo'n groote menigte bijeen gezien als dezen middag Duizenden hadden een plaats gezocht op de daken van de huizen, gelegen langs den weg, dien de nieuwgekozen president Roosevelt zou volgen, toen hij »ich naar het Kapitool begaf. Op stoelen en banken stonden de tienduizenden op straat om zooveel mogelijk te kunnen zien. Het verkeer in het centrum van Washington stond nagenoeg stil. Tachtig microfoons wa ren rondom en in het Kapitool opgesteld om de ge heele wereld verslag te doen van deze ambtsaanvaar ding en twintig luidsprekers stonden in de directe om geving om de tienduizenden op straat te kunnen laten booren de plechtige eedsaflegging en de inauguratie rede van Roosevelt. Vliegtuigen van leger en vloot, waarvan één eveneens uitgerust met een radiozender, en een klein luchtschip van de marine cirkelden boven het Kapitool en een rij denden kortegolfzender volgde den stoet op weg naar bet Kapitool, opdat geen enkele bijzonderheid onver meld zou blijven. Te 6.23 uur kondigt de „speaker" de komst van Roosevelt aan, die er „uitstekend .uitziet". Het gejuich der enthousiaste Amerikanen dringt door den luidspre ker in onze huiskamer, Precies te 6.27 uur legt president Roosevelt den eed van trouw op de Amerikaansche grondwet af, rustig en met duidelijke, vastbesloten stem „So help me God" en opnieuw juicht de massa. Onmiddellijk daarop spreekt Roosevelt zijn inaugurale rede uit, tallooze ma len door applaus onderbroken. De geheele wereld luistert met spanning naar betgeen de nieuwe leider van het Amerikaansche volk zal zeg gen. Fading maakt het onmogelijk zijn rede woord voor woord te volgen de telegrammen zullen bovendien den juisten tekst wel naar Europa brengen. Maar dui delijk drong het reeds door naar de landen van de oude wereld, dat de nieuwe president „daden" wil. Er moet een eind komen aan het speculeeren met andermans geld. „We must act. we must act quickly". Duidelijk sprak uit zijn woorden, dat president Roo sevelt begrijpt, dat Amerika alleen niet in staat is de economische crisis te overwinnen en dat er een interna tionale economische herziening moet plaats hebben. Amerika zal een goeden buur zijn voor de andere sta ten, die zijn belangen respecteert, doch ook die van de anderen. De wereld moet zijn een wereld van goede buren. Roosevelt besloot zijn rede. die precies negentien mi nuten had geduurd, met Gods zegen en bescherming voor de Amerikaansche natie te vragen. De Marineka pel in het Capitool, speelde, de klanken klonken naar alle zijden over de oceanen. Wij waren van verren afstand getuige geweest van een plechtigheid, die. naar allen hopen, het begin zal zijn van een periode van economisch herstel. Openingsrede van den heer Oude geest. „De partij voor een der zwaarste verkiezingscampagnes, waarvoor zij ooit gestaan heeft". Zaterdag, Zondag en Maandag is te Nijmegen in het concertgebouw „De Vereeniging" het 39ste congrea ge houden van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij. De voorzitter, de heer J. Oud eg eest heeft Zaterdag middag het congres geopend met een rede. waarin hij zeide, na gewezen te hebben op het noodwendige van eensgezindheid over tal van vraagstukken, voordat men een van de zwaarste verkiezingscampagnes zal ingaan waarvoor de S.D.A.P. ooit geplaatst is: In deze dagen zullen wij door het vaststellen van het verkiezings- en het landbouwprogram, door 't wijzigen van het sociali- satieprogram de laatste hand leggen aan de grondslagen van een vast politiek beleid, waarmee wij bij de vaststelling onzer beide koloniale pro Trams begonnen zijn. Dit is vooral noodzakelijk, daar het wel schijnt, als of de burgerlijke wereld in haar wassenden angst voor onze toenemende nacht, ln haar groeiende ■rees voor haar eigen oekomst; in haar dwaze liefde voor haar kapita listisch systeem en haar redelooze aanhankelijk heid aan haar kapitalis- J. Oudegeest. tisch bezit, gezamenlijk tegen ons te hoop wil loopen, al zal men de candidaten der eigen partijen zelfstandig in het vuur brengen. Van eenige partyen, die zeer ver scheiden van wereldbeschouwing zijn, luidt het hoofd programpunt voor deze verkiezingen: een sterk gezag. De commentaren, hierbij geleverd, duiden er op, dat zulk een gezag slechts tegen de soc. dem. kan worden tot stand gebracht, nu onze partij reeds verschillende malen geweigerd heeft zich in een nationaal kabinet, ten bate der regeerende klassen te laten vangen. Ook roerde spreker aan de gebeurtenissen in Duitsch- land, waarbij hij op het volgende wees: Wel ziet de wereld er treurig uit in de laatste levens jaren van het kapitalistisch systeem. Maar wat ons het meest verbijstert is de geweldheerschappij in Duitsob- land, hetwelk tot de dagen van vóór 1848 schijnt terug te keeren. Een democratie, zooals wij haar in Nederland verstaan, is bet Dultsche rijk nooit geweest, doch wan neer niet spoedig kentering komt ln de gewelddaden, brandstichtingen en moordpartijen, waarbij die, welke door Mussolinl en zyn handlangers tien Jaren geleden in Italië zijn gepleegd, in de schaduw worden gesteld, dan zal Duitschland zijn plaats als natie van den eersten rang, welke het na den oorlog nog had behouden, voor zeer geruimen tijd verliezen en als barbaarsche staat ln het hart van Europa een gevaar blijven voor vreedzame ontwikkeling. Die kentering ziet spr. echter voorshands nog niet komen. Mocht er, hetgeen waarschijnlijk lijkt, de burgeroorlog feller gaan woeden, dan zal het voor de sociaal-democraten in Nederland, zaak zijn naarmate van die felheid het hoofd koel of koeler te houden en vooral met scherpte de ontwikkeling der gebeurtenissen van dag tot dag na te gaan. Spr. vlocht hier in zijn rede een woord van sympathie met de Duitsche partijgenooten. Na nog het een en ander te hebben gezegd over de muiterij op de „Zeven Provinciën", beëindigde de heer Oudegeest zijn openingsrede, waarna verschillende con grescommissies werden benoemd. Namens de Belgische Werklieden Partij werd het con gres toegesproken door den Belgischen vertegenwoordi ger Craeybeckx, die zijn beste wenschen voor de ko mende verkiezingen uitsprak. De heer Woudenberg deed eenige mededeelingen over den finantieelen toestand der partij, waarna kon worden overgegaan tot de behandeling van de jaarver slagen. Hierbij kwam tevens aan de orde het besluit van het partijbestuur, de kamerfracties en de redactie van de Arbeiderspers, waarbij door verschillende afgevaar digden op den inhoud der Arbeidersbladen, die veel te sensationeel zijn, ernstige critiek werd uitgeoefend. In het algemeen sprak men waardeering uit voor de wijze, waarop het Partijbestuur in dezen zoo moeilijken tijd leiding gaf aan de partijpolitiek. Zondag. Zondagochtend werd het verkiezingscongres voort gezet met een inleiding van den partijleider Ir. J. W. Albarda over het verkiezingsprogram der SJ5.A.P. en de daaraan verbonden resolutie. Spr. schetste de groote spanning die allerwege in de wereld heer9cht en het dreigende oorlogsgevaar. Hij laakte de houding van de Nederiandsche rgeering, die op zulk een tijdstip de onverantwoordelijke daad begaat omeen futiele reden de Kamer te ontbinden. Wat de politieke achtergrond van deze Kamerontbinding betreft, het is der regeering en haar aanhangers welkom deze verkiezingen te bren gen ln de sfeer van een nationale hetze van het gezag. De bereidheid der S.D.A.P. om met andere partijen sa men te werken, blijft niettemin gehandhaafd. Niet be reid is de S.D.A.P. echter tot samenwerking in een z.g. nationaal kabinet. Vervolgens behandelde de heer Albarda het fascistisch gevaar, waarna hij de verkiezingseischen besprak, waar bij hij uitvoerig het vraagstuk der ontwapening behan deld. Hij beëindigde zijn rede met een beroep op de kiezers om de S.D.A.P. te steunen als eenige partij, die strijdt voor ware democratie. Na een korte pauze verschijnt voor het eerst na een ziekte van eenige jaren, de heer A. B. Kleereko- p e r op het podium, bgroet met een daverende ovatie. De heer Kleerekoper bespreekt op geestige wyze het regeeringsbeslult tot Kamerontbinding en kondigt aan, dat hij de inzameling voor het verkiezingsfonds der SD A.P. zal houden onder de leuze „Kort Dag". Aan het eind van zijn rede zingt de vergadering hem staande „De Soclallstenmarsch" toe. In de middagzitting gaf Dr. F. M. Wibaut een toe lichting op de door het Partijbestuur voorgestelde wijzi ging van de conolusies van het socialisatierapport, waarbij hij er den nadruk op legde, da tde socialisatie van studeerkamerobject la geworden tot een practisch programpunt. De heer A. van Arkel en de heer W. v. d. Si u i burgemeester van Goor lichtten de conclusies toe, die o. a, inhoudt socialisatie van den bodem, maatregelen tot het uitstellen van gedwongen verkoopingen voor schuld, credletverschaffing aan den landbouw enz. De heer W. H. V 11 e g e n bracht rapport uit namens de commissie, die de amendementen op het verkiezings- program had onderzocht. Een aantal amendementen werd door de commissie aangenomen, een groot aantal ook verworpen. In het Dag. bestuur der Partij werden de voorzitter en de secretarissen, de heer Oudegeest en Mej. Ribhius Peletier en de heer Woudenberg zonder tegencandida- ten herbenoemd. In het Dagelijksch bestuur werden voorts herkozen de heeren Boekman, Matthljssen en Wibaut. In het overige partijbestuur werden herkozen de hee ren Albarda, Banning. Drees. van Eek. Mej. Suze Groe- neweg en de heeren Vliegen en Zwertbroek. Ir. Cramer had reeds in Januari te kennen gegeven, zich niet meer voor het Partijbestuur beschikbaar te stellen. In de daardoor ontstane vacature moet worden voorzien door een herstemming tusschen de heeren Stok vis en Kies. In de avondzitting besloot het congres na uitvoerige gedachtenwisseling de plaatselijke keuze in het verkio- zingsprogram te handhaven, ofschoon Vliegen namens het partijbestuur die handhaving ontraden had. Dr. v. d. Waerden ontwikkelde zijn ideeën over de veertig-urenweek in verband met het loonpeil, zooals hy zich daarover vroeger uitliet in de Soc. Gids. Spr. vroeg zich af of het economisch mogelijk is het besluit van de conferentie te Genève, invoering van de veertig-urige werkweek met behoud van loon. door te voeren. Dat beteekent een vermeerdering van den kostprijs van 17 pet. Bij internationale invoering vreesde spr. dat daar door Nederland in eeno ngunstige positie zal komen Spr vroeg zich af, of men dat bij de dreigende concurrentie uit Japan, uit het ontwakende Oosten, kan verant woorden. (Protesten). In. Albarda meende, dat de toepassing van den eisch der 40-urenweek een kwestie van de vakbewegings techniek was. Maandagmorgenzitting. Gistermorgen werden de wijzigingen in het socialisa tierapport alsmede de landbouwresolutie aangenomen. De heer J. F. Ankersmit werd herbenoemd tot hoofd redacteur van Het Volk en de heer E. Boekman tot hoofdredacteur van De Sociaal-democraat. Tenslotte werd aangenomen het voorstel der bestuurs commissie om voortaan op de congressen te doen be handelen de groote vragen van politiek en tactiek, ter wijl de financieele en administratieve kwesties voortaan buiten bespreking zullen blijven, behoudens de opper ste controle van het congres. ARBEID ER WEER» Gistermiddag is gesproken over de arbeiderweer. Naar aanleiding hiervan en nadat verschillende afge vaardigden er hun meening over hadden gezegd, be toogde de heer Zwertbroek dat de .Arbeiderweer*' zou moeten dienen ter beveiliging van grondwettig ge waarborgde organisaties, zooals de fascistische, dezo zouden willen aantasten, zonder dat de regeering daar tegen stelling nam. Het vormen van een „arbeiders- weer" zou een ernstige waarschuwing zijn tegen het vormen van fascistische terreur-organisaties. Wij moeten onze tegenstanders, aldus spr., niet on- derschaten .De fascistische vergaderingen in tal van plaatsen ln ons land trekken volle zalen, al leest men dit niet in de „Arbeiderspers", die het voorstelt alsof het fascisme in ons land niets te beteekenen heeft. Er is in ons land gelukkig nog niet meer noodig dan een ernstige waar-schuwing aan de regeering en de fascis ten, dat de S.DA.P. gewelddadige aantasting van haar rechten met geweld zal keeren. Van anderen kant werd echter de instelling van een „arbeiderweer" ontraden van weinig nut als ze geble ken is in andere landen. Na beëindiging der discussie, waarbij de voorzitter mededeeling deed, dat de partijraad zoo spoedig moge lijk zal vergaderen, ter bestudeering van dit vraagstuk, werd het congres gesloten. TREINONGELUK IN WALES. Machinist en stoker gedood, By Town in Wales is Zaterdag een trein, die langs de kust reed, verongelukt, doordat een ineenstorting van een berg plaats had. De rotsmassa kwam terecht op de locomotief, die van den trein werd losgerukt en over de klippen 20 meter diep in zee geslingerd werd, waar hij terstond onder water zonk. De machinist en de stoker zijn gedood. De passagiers bleven ongedeerd. DUITSCHE COMMUNISTEN TE MOSKOU AANGEKOMEN. Verscheidene Duitsche Communisten zijn te Moske - aangekomen. In verband met de gebeurtenissen in Duitschland hebben zij besloten zich in de Sovjet Unie te vestigen. De boycot van Dultsche goederen weer op het strijdprogram der tuinders. Ook de Tweede Ka merverkiezingen wil men dienst- baar maken aan den strijd der tuinders. Verwarring bij de neutrale tuinbouwers. De prijs van roode kool viel niet tegen in tegenstelling met de verwachting. Hetzelfde kan van gele worden gezegd, oischosn de prijzen laag blijven. Groote aanvoeren van Deenschc witte, die voor het rroot- ste deel onverkoopbaar is. Uien alweer lager prijzen. Lage prij zen voor bieten en peen. Aan voer taaie gele. Eigenheimers. Het strijdmateriaal, dat we dachten opgeborgen te zijn, als zijnde niet voldoende doelmatig en ln geen geval afdoende, is weer eens te voorschijn gehaald, n.1. de boycot van Dultsche goederen. De Centrale Veilings- vereeniging Warmenhuizen en Omstreken toch heeft een voorstel in dien zin aangenomen en zal het Cen traal Bestuur van de Groep Veilingen ln den Ned. Tulnbouwraad verzoeken, die stappen te doen, waar door het mogelijk wordt er daadwerkelijke uitvoering aan te geven. Ongetwijfeld moet elke poging worden aangegrepen, om het internationaal ruilverkeer weer wat leven in te blazen, doch wie op het oogenblik Duitschland zou willen dwingen van zijn autarchlsch streven af te zien, zou geen ongeschikter tijdstip kunnen kiezen. De bedoeling van Wavmenhuizen is begrijpe lijk, doch we zouden het willen beoordeelen met: „men telel d'uitslag niet, maar lette op 't doel alleen*, In tijden van grooten nood grijpt men naar middelen, die anders ongebruikt zouden blijven. Zelfs de Tweede Kamerverkiezigen werpen hierin hun schaudwen voor uit in den vorm van candidaatstelling van menschen uit den kring van boeren en tuinders, van wie men ver wacht, dat, mochten zij gekozen worden, hun belangen beter zullen worden behartigd dan nu. Men, moet wel naief zijn om te gelooven, dat dit in werkelijkheid het geval zou zijn, lettende op wat verschillende partijen voor den land- en tuinbouw deden en nog meer wilden doen. Bijzonder groot is de verwarring bij de niet- Christelijke partijen over de wijze, waarop in den nood der tuinders behoort te worden voorzien. De Algemeene Vergadering van den Neutralen Bond, deze week te Alkmaar gehouden, heeft daarvan weer een duidelijk bewijs geleverd. Zou men mogen verwachten, dat men daar eensgezind was in doel en streven, het tegendeel kwam daar wel tot uiting en het lijkt ons, ter berei king van het gestelde doel, bijzonder jammer, dat er zoo weinig kracht van een dergelijk congres uitgaat. Wie den strijd der vakvereenigingen volgt, den strijd van confessioneele en niet-confessioneele bonden, moet erkennen,, dat de laatste de leiding hebben in het be vechten van voordeelen en dat de andere wel moeten volgen, willen ze geen verraad plegen aan de eischen, ook door hen gesteld. Bij de verschillende vak- of standsorganisaties van land^ en tuinbouwers kan dit van den Neutralen Bond nog niet worden gezegd. Wie het verslag gelezen heeft van de verleden week ge houden Algemeene Vergadering van den Diocesanen L.T.B., heeft begrepen, dat men daar precies weet, wat men wil. Die vergadering stelde eischen, die zij tracht langs vaste richtlijnen ingewilligd te krijgen; zij stelde een schema op van wat er voor den L.T.B. te doen staat. Bij de Alg. Verg. van den Neutralen Bond was het alles kleingoed, er ontbrak een vaste lijn, er werd te veel negatiefs aan de orde gesteld en te weinig positiefs. Er zal nu nog een congres komen. De ver gadering heeft blijkbaar zelf begrepen, dat er iets aan dat te Alkmaar ontbrak. Voor den Langendijker tuin bouwer is het te hopen, dat de voorbereiding een zoo danige is, dat het waarborg biedt voor het bereiken van resultaten. Wat betreft de gemaakte prijzen, deze vielen niet te gen voor enkele producten, waarvan men over 't alge meen prijsdaling had verwacht. Zoo b.v. de roode kool. De algemeene opinie was, dat er de vorige week nog veel was gekocht met het oog op de verhoogde invoer rechten naar Duitschland en dat als gevolg daarvan de prijs wat was opgeloopen. In dat licht bezien, was de veronderstelling niet gewaagd, dat de vraag deze week veel geringer zou zijn en dat daardoor de prijs zou dalen Wie zoo hebben geredeneerd, hebben ongelijk gehad; er kan althans niet worden gezegd, dat de prijzen achteruit liepen. Zoo kon het mooie kleingoed de zoogenaamde drieponders van de eerste qualiteit ongeveer f 4 opbren gen; er zijn zelfs partijen voor f 4.40 en f 4.60 verkocht. Voor groote werd f 1.20—1.60 betaald in het begin der week en later zelfs f 2. De meest gezochte onder de tweede soort brachten f 3—3.60 op. in het laatst der week zelfs iets meer, daar er partijen voor f 4 en f 4.20 werden verkocht. Groote van deze soort deden aanvan kelijk f 1.20—1.50, terwijl de prijs hiervan later nog met f 0.30—0.50 opliep, waaruit dus blijkt, dat de stemming er beter op werd. De aanvoer was intusschen heel wat kleiner dan de vorige week; nu werden aan beide vei lingen ongeveer 50 spoorwagens verhandeld. Alles, wat aangevoerd werd, vond ook een kooper, een gunstiger verschijnsel alzoo. Voor gele kool was ongeveer hetzelfde stemmings beeld waar te nemen als voor roode. Aanvankelijk werd voor het kleine soort van ongeveer 3 pond nog tot f 3 besteed, waarna een verlaging intrad, die op het eind der week weer werd goedgemaakt door een stijging. Aan de Broeker veiling werd nog tot f 3.30 besteed; ds hoogste prijs te Noordscharwoude was f 3. De groote gele. die ln 't midden der week nog tot f 1 en soms minder daalde, bracht later weer f 1.301.60 op. De hoogste prijs, welke voor de meest gewilde van de twee de soort werd betaald, was te Noordscharwoude f 2.30, te Broek f 2.50. De groote soorten van de tweede kwa liteit of doorschot werden aanvankelijk voor f 0.701 verkocht, later voor f 1.201.60. Ook van deze koolsoort was de aanvoer aanmerkelijk kleiner dan de vorige week. n.1. ongeveer 80 spoorwagens. Een gunstig teeken was het. dat ook van de gele kool al het aangevoerde kon worden verkocht. De grootste aanvoer was die der Deensche witte. Daarvan zijn ook de grootste voorraden. Bovendien heerscht de algemeene gedachte, dat er van de Deen sche witte niets meer terecht komt. en daar er door het In- en Verkoopbureau toch 60 cent wordt betaald, ruimt men nu maar op. daar anders nog gewichtsverlies in treedt en nog heel wat arbeid voor het schoonhouden moet worden verricht. Zoo ook werd deze week weer 60 cent besteed of 70 cent. Aangevoerd werden rond 190 spoorwagens, waarvan er ongeveer drie vierde gedeelte doordraaide. Al slechter werd het met de uien. Ze zijn bijna het uitzoeken niet meer waard. Het uitzoeken en vervoeren wordt door de opbrengst slechts met een matig loontje vergoed. Voor drielingen werd f 0.801 besteed. Gewone gele uien werden betaald met f 11.70 en grove uien met f 0,701.30. Alleen in 't begin der week werd iets meer besteed. De aanvoer was vrij groot: 22 spoorwa gens. De laatste dagen konden zoo goed als alle aangevoer de bleten worden verkocht, wat enkele dagen niet het geval was geweest. Veel ervan bracht f 0.600.80 op; de mooiste werden voor f 1.201.40 verkocht; voor een enkel partijtje werd f 2 betaald. Groote peen braoht f 1.401.90 op; kleine f 0.60 of iets meer. Er werden deze week ook enkele partijtjes taaie gele aangevoerd, die f 1.403 opbrachten. Blauwe eigenheimers brachten f 1.20 op.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5