DE IJZEREN DEUR Dinsdag 7 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9240 DE MUITERIJ IN INDIë. Klacht tegen Officier van Justitie Vliegveld op Texel De brandstichter van het Rijksdag- gebouw Geweldige brand te Keulen VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Het ongeluk aan de Zijpersluis Uit TT77= de OMGEVING De houding der officieren meer den treurig. Aan boord der „Ze ven Provinciën" lieten tucht en dienstopvatting alles te wenschen over. Het zwarte schaap der ma rine. Aneta seinde Zaterdag uit Batavia: In een opzienbarende publicatie zegt de „Java- Bode" dat duidelijke aanwijzingen thans reeds de conclusie veroorloven, dat het gedrag van de meeste officieren, aan boord van „De Zeven Provinciën" den indruk vestigde, dat zij volkomen het hoofd verloren hadden, dan wel de militaire eigenschappen, welke hij het uitbreken van de muiterij tot spontaan ver zet hunnerzijds hadden kunnen leiden, misten. Bij de onderlinge besprekingen na het uitbreken van de muiterij waren velen hunner tegen het aan wenden van pogingen, om zich weer van het schip meester te maken. Slechts enkelen hadden herhaal delijk plannetjes in die richting, doch de meerder heid niet. Van de vier aan boord zijnde officieren van den Marinestoomvaartdienst, waren drie officieren M. S. IX der tweede klasse tegen verzet en slechts een of ficier M. S. D. der derde klasse voor een dergelijk verzet. Over het algemeen zijn er uiterst weinig lichtpun ten in het gedrag van de meeste officieren, zoodat het thans zeker is te achten, dat verscheidene hunner voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen. Gebleken is dat de tucht en de opvattingen van den dienst aan boord van „De Zeven Provinciën" reeds geruimen tijd alles te wenschen overlieten. Dit was het gevolg van het feit dat het commando belangrijk tekort schoot, zoodat het schip het zwarte schaap van de Marine genoemd werd. De commandant van „De Zeven Provinciën", de ka pitein-luitenant ter Zee P. Eikenboom, valt ernstig te laken. Hem zal in elk geval ontslag worden verleend onafhankelijk van de vraag of hij al dan niet voor den krijgsraad zal moeten verschijnen. Voorts staat vast, dat de eerste officier van „Do Ze ven Provinciën", de luitenant ter zee der eerste klas se, C. Meyer, tegen de voorschriften tegelijk met den commandant naar de soeiteit is gegaan. Dit en de verwording van de dienstopvatting aan Jtoord noemt het blad de ccnigc verzachtende om standigheid bij de uiterst treurige houding van dc meerderheid der officieren. De leiding een „janboel". Meer deren zijn naar den Krijgsraad verwezen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat do houding der officieren meer dan treurig is geweest Men noemde de leiding aan boord der „Zeven Pro vinciën" een „janboel". Iïet commando was slap en de bemanning was van lieverlede aan de krijgstucht ontwend. Meerdere officieren zijn naar den Krijgs raad verwezen. De geschorste commandant, van de „Zeven Pro vinciën", P. Eikenboom, heeft den dienst verlaten. De Marineleiding heeft verklaard de volle conse quenties van het gebeurde te aanvaarden. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Auto tegen een boom gereden. Zondag^ond had te Nieuw Beerta een ernstig auto ongeluk plaats. De heer en mevrouw Leemhuis reden met hun auto door het dorp. Mevrouw zat aan het stuur. Door onbekende oorzaak reed de wagen tegen een boom. Dc beide inzittenden werden ernstig gewond en werden overgebracht naar het ziekenhuis te Win schoten. INBRAAK IN DE R.K. KERK. Zich aan wyn te goed gedaan. Zondagnacht hebben dieven zich toegang verschaft tot de R.K. kerk te Rijsbergen. Pogingen om het Taberna kel en de kluis in de sacristie te ontsluiten zijn mislukt De houten offerblokken werden geledigd. Na alle kas ten doorzocht te hebben en van de Miswijn te hebben gedronken zijn zij gevlucht. De politie stelt een onder zoek in. FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. Bob Hill zette zijn koffiekop op dien Zaterdagochtend neer met een diepen zucht van voldoening, en zocht in zijn zakken naar zijn pijp en tabaksbuidel. „Dat is maar zoo, dochtertje", zeide hij, terwijl zijn fletse blauwe oogen glinsterden en zijn gerimpeld, le derachtig oud gezicht straalde van trots en genegenheid „al3 moeder Burton je nog beter loert koken, dan zul len Thad en ik onszelf nog overeten. Ik zeg. dat zoo'n ontbijt genoeg zou zijn om een van die oude Egyptische mummies uit z'n pyramide te laten kruipen." Thad Grove uitte een dof, verontwaardigd gegrom en wreef heftig over zijn geheel kale kruin. „Ze is jouw dochter niet. Bob Hill deze week. Het is m ij n beurt als vader, dat weet je heel goed. Je wil me altijd valsch doen." Marta's lach was even argeloos als het lied van het kardinaaltje, dat in den canon weerklonk. Met een vriendelijk klapje op Thad;; arm. zeide zij: „Zorg, dat hij eerlijk spel speelt, vadertje. Ik zal je wel helpen als hij valsch wil doen." „Gossie!" was Bobs uitroep, „ik had glad vergeten wat voor dag het was. Maar morgen hebben we een nieuwe week. en dan is ze echt van mijn." Hij wierp Thad een zegepralenden blik toe. „Ik ken je zeggen, maat. dat 't me nou al lollig maakt dat ik zoo'n doch ter zal hebben. Ik heb zoo'n idee, dat we morgen met een onze rijke ader zuilen opgraven." „Urn," gaf Thad terug, „en ik heb zoo'n idee, dat we morgen geen andder zallen. opgraven, en iets anders ook niet?" „Waarom niet?" vroeg Bob. „Omdat 't morgen toch Zondag is, he? Heerejé, je wordt hoe langer hoe suffer. As je op die manier van boven af afsterft, dan ben je in 't geheel niet meer „Het Systeem Stokvis". Een klacht bij den minister ingediend. Tijdens een zitting van de vierde Kamer van de rechtbank te Amsterdam, stond een vrouw terecht wegens smaad, Door de verdediging waren verschillende getuigen décharge gedagvaard, tijdens het verhoor maakte de Officier van Justitie, mr. de Blecourt, dc opmer king, dat 7..i. het dechargcverhoor in elkaar was gezel De verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis protes teerde hiertegen in zijn pleidooi, waarop de Officier opmerkte: „We spreken op het parket niet zonder reden van „liet systeem Stokvis", U roept altijd tien tallen getuigen a décharge op De president mr. J W Iluysinga gaf don Officier onmiddellijk te kennen, dat naar zijn oordeel deze uitlating niet. tei» plaatse was. Naar aanleiding van de uitlating van den Officier heeft mr. Stokvis zoo vernemen wij een klacht bij den minister van Justitie ingediend, terwijl hij overweegt, mr. dc Blecourt tevens strafrechtelijk t«i doen vervolgen wegens smaad of bcleediging tegen over hem gepleegd. 38 HA. groot terrein aangekocht. In zijn vergadering van Zaterdagmiddag besloot dc Raad van Texel een terrein groot .'18 H.A. aan te koo- pen in don Eijerlandsehen polder voor een bedrag van 18.150 gulden. Het is de bedoeling daar een vliegterrein aan te leggen. De plaats is zeer gunstig gelegen, daar zij zich op korten afstand van zeebad „De Koog" bevindt en bereikbaar is langs twee verharde wogen. Deze aankoop geschiedde na overleg met het be stuur van de K.L.M.. die het terrein bij uitstek voor dit doel geschikt acht, evenals de ligging van Texel in de route van de grootc luchtlijnen. Na ministe- rioele goedkeuring zal spoedig met draineering wor den begonnen. ONREGELMATIGHEDEN OP DEN N.Z. VOORBURG WAL TE AMSTERDAM. Twee personen gearresteerd. Op den N.Z. Voorburgwal bij de Wijdesteeg te Amster dam werden Zondagavond uit een door de communisti sche partij gehuurd huis mededeelingen gedaan omtrent den stand der Duitsche Rijksdagverkiezingen. Een oogenblik werd daar de orde verstoord onder het luis terende publiek door eenige mannen die Opruiende ge schriften uitdeelden. Twee van hen werden door de po litie gearresteerd en naar het bureau Singel overge bracht. De papieren werden in beslag genomen. ONGEVAL BIJ EEN RUGBYWEDSTRIJD. Een been gebroken. Amsterdam, 5 Maart. Bij een rugbywedstrijd op een terrein aan den Schagerlaan heeft een der spelers, afkomstig uit Eindhoven, hedenmiddag een been gebro ken. Hij is vervoerd naar het Onzo Lieve Vrouwe Gast huis. Vier branden op zijn geweten. Uit Berlijn werd Zaterdag gemeld: Dc Nederlander Marinus van der Luhbe werd he den voor den rechter van instructie op het hoofd bureau van politie verhoord op dc beschuldiging, dat hij op 27 Februari j.1. het Rijksdaggebouw opzettelijk in brand heeft gestoken en bovendien op 25 Februari j.1. gepoogd heeft het gebouw voor maatsrhappelijken steun te Neunkölln, het Berlijnsrhe stadsslnt en het Berlijnscho raadhuis in brand te steken. Tegen Van der Lubbe, die alle vier de hem ten laste gelegde fei ten heeft bekend, is een bevel tot inhechtenisneming wegens brandstichting in vier gevallen en wegens voorbereiding tot hoogverraad uitgevaardigd. Van der Lubbe heeft op 25 Februari j.1. zoowel in het gebouw voor maatschappclijken steun te Neu- kölln, alsook in het Berlijnsche raadhuis een ruit in gegooid en door de opening een brandenden vuur maker geworpen. In beide gevallen kon de ontstane brand in de kiem worden gesmoord. De beide andere gevallen van brandstichting zijn, aldus dc mcdedcc- ling der politie, bij het publiek voldoende bekend. goed om een dochter te hebben. Ik zal me tot voogd laten anstellen in mijn vrije weken dat zal ik." „Nou, ik mag dan van boven afsterven", antwoordde Bob, „maar ik heb toch nog geen alkali-woestfjn onder m'n hoed, zooas jij. En op Zondag werken nou, voor gewoon mag 't dan niet maar wat zou 't of we 't eens voor een keer deeën nou ik me net zoo lekker voel?" En hij keek Marta aan om haar meening te vragen. „Me dochter mot 't maar zeggen," zeide Thad. Bob vervolgde op overredenden toon: ..Zie je. liefje, ik heb 't zoo zeker vóór me. dat as we nog drie voet verder graven dan we vandaag kennen kommen, we stellig een fortuin zallen vinden. Nou, je wou toch wel. dat we allemaal rijk werden, hè?" ..'t Geeft je niets", zeide het meisje op vasten toon. „Jullie weet best, dat ik je niet zal toestaan den sab- bath te schenden. Sint Jimmy's moeder zegt, dat chris tenen dat niet doen mogen, en als moeder Bui-ton dat zegt, dan is dat zoo. En jullie noemt jezelf toch chris tenen. doe je niet?" „Jij heb gelijk, dochtertje", zeide Thad met kalme zelfvoldoening. „Ik heb d'r ook geen oogenblik over ge dacht om op Zondag te werken. Ik zal wel niet beweren, dat ik zoo'n zware christen ben. maar" met een blik op zijn kameraad „ik ben daarom geen Zoeloe. En as er een beweert, dat we kans hebben een fortuin te halen uit dat gat daar nou, ik zal maar niet zeg gen wat voor soort van christen die dan is." „Nou, zoo'n zware christen ben 'k ook wel niet", stem de Bob genoeglijk grinnikend in, „maar as ik die ouwe Pharaoh was geweest die de pyramiden gemaakt heb..." „Wel. dat is tweemaal!" viel het meisje in. „Hoe kom je zoo over Egypte en Pharaoh en mummies te praten?" „O, ik heb maar eens in je boeken geloerd, die Sint Jimmy ons voor je heeft laten koopen", antwoordde de oudgast met een knipoogje. „Maar ik zou denken, dat ik al een beetje verstand van mummies most gekregen hebben, nou ik al zoo lang met dien daar geleefd heb." Hij wees met zijn langen, knokigen vinger op zijn com pagnon. „Of 't nou Egypte is of Arizona, of dood of le vend, ik zeg een mummie is een mummie, waar je 'm vindt" Thad wreef bedachtzaam zijn kalen kop. „Dochtertje, heeft moeder Burton je wel eens verteld wat een christenmensch z'n vijanden doen moet?" „Ja, zeker." antwoordde het meisje. „Die moeten we vergeven en liefhebben." 600.000 Mark schade. Keulen, 5 Maart (V.D.). Te Suerth bij Keulen i« in de schoenenfabriek der firma Rollmann en ITorn Zaterdagmiddag brand uitgebroken, welke snel om zich heen greep. De brandweer stond eerst machte loos, daar er gebrek aan water was. De brandweer uit Keulen moest ten slotte een 300 M. lange slanc naar den Rijn leiden. Het hoofdgebouw werd geheel vernield. De schade wordt begroot op ongeveer 600.003 RM. Slechts enkele bijgebouwen konden worden ge spaard. Strafzitting van Vrydag 7 Maart. Helder. Wonderbare redding van 3 autopassagiers uit een in 't kanaal ondergedoken auto. Het op eersten Kerstdag ondernomen slippertje naar Amsterdam door de familie Jos. de K. te Helder, zou onder Zijpersluis op sensalioneele en bijna tragische wij ze worden beëindigd. Om 8 uur was men. de 50-jarige heer de K. met echtgenoote en dochter, blijmoedig in een huurchrysler met papa aan het stuur van huis ge gaan. In een niet al te snelle vaart werd de afstand tot Zijpersluis afgelegd, toen eensklaps de auto van r. naar links wendde en zonder dat de bestuurder bij machte was het te verhinderen regelrecht in het N.H.- Kanaal reed en in het water verdween. De heer K„ die zonder resultaat het stuur had willen omwenden, en met alle kracht remde, bleef bovenmatig kalm en bij de pin ken. Niet alleen gelukte het hem zelf uit het portier te komen, maar ook redde hij vrouw en dochter. Niettemin was de nakomende ellende nog niet gering! Mevrouw kreeg van het koude bad een longontsteking, de dochter werd zenuwziek, mijnheer K. verloor zijn horloge, had groote schade aan kieeding, moest de kosten van de genezing zijner huisgenooten en de schade aan de huur auto betalen en bovendien om de kroon op a! die narig heid te zetten, nog terecht staan wegens roekeloos en onveilig rijden! De heer K. ontkende echter zulks ten stelligste en weet het gebeurde aan een gebrek aan de stuurinrich ting. Reeds direct had hij bemerkt dat er iets haperde. Niettemin had het na het ongeval ingestelde deskundige onderzoek niets abnormaals aan het licht gebracht en daarom stond de heer K. ook terecht. Getuigen waren echter bij het ongeval niet aanwezig en evenmin was er eenig verkeer op den weg. zoodat de ambtenaar, de overtreding niet bewezen achtende, vrijspraak vorderde. De kantonrechter evenwel, speciaal in zijn uitspraak memoreerende de wonderbare redding dit dit auto ongeval. waar deze menschenlevens verloren dreigden te gaan. schakelde elke strafbaarheid hier uit en ont sloeg den heer K. van alle rechtsvervolging. Broek op Langend ij k. GEEN 100 PROCENT ACTIVITEIT. Een te Alkmaar resideerend filiaalhouder, de heer S. C. Bakker, op 16 December genoeglijk peinzend, zijn be- stelwagentje besturende door het eerzame Broek op Langend ijk, schrikte plots van een voor zijn voertuig opgedoken wielrijder en was genoodzaakt eensklaps te stoppen, zonder in do gebruikelijke gebarentaal een eventueele „volgkoets" te kunnen waai-schuwen, waar door een lichte aanrijding ontstond met een door den heer B. v. d. Burg uit Haarlem bestuurde auto. die er tamelijk dicht achter reed. Vonnis f 5 boete of 5 dagen met gebruikmaking van een verzachtend pleistertje. St. Panera s. EEN AUTO MET KREEFTEN-ALLURES. De autohandelaar C. Zwager uit Alkmaar, op 16 Jan. rijdende op den Boven weg te St. Pancras. zag eensklaps tot zijn groote verbazing een voor hem rijdende auto stilstaan en daarop met tamelijke vaart en angstwek kend slingeren, achteruit krabbelen, zoodat hij veilig heidshalve zijn wagen maar stopzette. Niettemin volgde een aanrijding en ging een spatbord plus wieldop van Zwagers wagen verloren. De schade bedroeg f 12.50, die met pijnlijke nauwkeurigheid door den slordigen rijder. Salomon V.. reiziger in gloeikousjes te Amsterdam, niet werd vergoed. De kantonrechter nam hier echter het initiatief en veroordeelde monsieur Salomon tot f 20 boete of 20 da gen en vergoeding der toegebrachte ^chade tot het be drag hierboven vastgesteld. SC 00 RL Zaterdagavond was het bedrijvig in de zaal van den heer Schuijt. Schoorl's kinderkoor, staande onder de welbekende en uitstekemie leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar, had de kinder-operette „Het Moo renschip" ingestudeerd, en zou Zaterdagavond toonen wat met ijverige studie te bereiken viel. De groote zaal was tot in alle hoeken gevuld. We weten, dat er op den avond zelve verbazend veel werk is aan de aankleeding van een kinder-operette. Wanneer al die kleine luitjes onder handen moeten ge nomen, dan is men daar maar zoo niet mee klaar. Dooh het moet gezegd, er werd goed op tijd begonnen. Over „het Mooreruschip" valt weinig te zeggen, daar het al diverse keeren is opgevoerd hier in den omtrek, zoodat we door de verslagen in dit blad. de inhoud van de uit drie bedrijven bestaande operette wel bekend mogen achten. De tekst is van mevrouw D. A. Cramer- Schaap, de muziek van den heer Joh. Kuiper. Een goed en volledig bezet orkest werkte dezen avond mede, en onder de leiding van evengenoemden heer Jonker kan gezegd worden, dat alles uitstekend is geslaagd en de zeer talrijke aanwezigen ten zeerste hebben genoten van het aardige kinderspel zoowel als van de mooie tooneelen. Vooral het tooneel in het twee de bedrijf, het Moorenpaleis, was schitterend, de be lichting prachtig en de costumes waren af. Als medewerkende krachten merkten we op den heer P. Haasbroek, Moorenkoning. Mej. Rens Geus, koningin, Mej. Nelly Wijn, prinses en A. Haasbroek, heraut, welke zich goed van hun taak hebben gekweten. De jongeheer A. Nieuwland was hier de wijze Peter, die heel aardig deze vrij groote rol vervuld^ We zou den vooral ook nog willen noemen twee aardige kleine meisjes, n.1. Truusje Arpeau en Pietsie Minkema. wel ke op zeer vrijmoedige wijze, alleraardigste figuurtjes waren op het tooneel en helder en duidelijk hun praat jes en zangspel vertoonden. Kinderspel, vooral van zulke kleintjes, trekt altijd de volle aandacht. Aan het einde van de operette bedankte de heer Corn. Hoogvorst allereerst den heer Jonker en den heer Eli Prins, voor alle zorg en voorbereiding, als ook Mej. v. d. Burg, welke ook veel moeite en zorgen be steedt aan dit koor. De verdere medewerkenden werden allen genoemd, ook Mej. Ina Poorter voor haar dans. Spreker bracht naar voren dat de operette veel geld had gekost en ondanks deze goede opkomst, er nog een tweede uitvoering beslist noodig is tot dekking van de kosten. Door den burgemeester was deze tweede uit voering niet toegestaan, ondanks alle moeite en spreker vraagt, waarom het kinderkoor, een vereeniging die er zijn mag. nu juist dit moet treffen. Het is onverdiend, en de leiding gaat ook vast niet accoord met de beslis sing van dezen autoriteit. (Daverend en langdurig ap plaus). Er was echter een uitweg gevonden. Er zal in de Rustende Jager te Bergen een uitvoering worden gegeven, waarvoor alle medewerking is gegeven door den Burgemeester van Bergen, alsook door de directie van de Rustende Jager. Een trein van autobussen van den heer De Jong welke daarvoor werd bedankt zal de menschen naar Bergen brengen. Applaus). De heer Corn. Jonker bedankte nog den heer Hoog vorst, die ook zoo'n ruim aandeel heeft gehad in de voorbereiding van de operette. EARENKARSPEL DIRKSHORN. Onder leiding van den heer S. Bood werd ten huize van den heer D. Swager de jaarvergadering van de vereeniging „Door ons. voor ons" gehouden. Na opening las de secretaris, de heer M. de Pree. de notulen en het jaarvcrslag.Uit het laatste bleek o.m. dat het ledental met 8 was verminderd en thans is gedaald tot 154. Volgde de rekening van den penningmeester, den heer A. Kistemaker. Deze rekening was vooraf nagezien door de heeren Jb. Paarlberg en L. Reuvers, donateur der vereeniging. Bij monde van den laatste werd verklaard, dat alles in de beste orde was bevonden en dus werd geadviseerd tot goed keuring. De voorzitter dankte den penningmeester en de commissie. Uit de rekening rele- veeren we: In 1932 werden gedaan 5 uitkeeringen van f 29, 8 idem van f 15. 11 van f 12.50, 35 van f 7.50 en 66 van f 5, benevens 9 van f2.50. De totale ontvangst over 1932 bedroeg f 1357.93, de uitgaaf f 1275.56, winst f 82.37. Bij de nu volgende verkiezing werden herkozen de heeren S. Bood en J. v. d. Molen, respectievelijk tot be stuurslid en commissaris. Tot lid van de commissie voor het nazien der rekening over 1933 werd naast de beide zittende leden gekozen de heer J. van Loenen. De uitkeeringen bij ziekte blijven voortaan bepaald op: f 12.50. f 10. f 7.50 en f 5. De laatste speciaal met het oog op loontrekkenden, in verband met de uitkee- ring volgens de Ziektewet. Hierna sluiting van de gemoedelijke, niet druk be zochte vergadering. O ja o ja en wat moet je dan je vrinden doen hè?" „Wel natuurlijk „Jawel, natuurlijk, daar staat niets van. Weet je waarom? Dat zal ik ie vertellen. Omdat 't zoo donders veel gemakkelijker is een vijand te vergeven dan een vrind zieje. Het Boek weet wel. dat het niks over vrin den hoeft te zeggen, omdat je van nature even goed je vrind kan haten als je vijand liefhebben dat wou 'k maar zeggen." Marta verontrustte zich niet in 't minste over deze wisseling van beleefdheden. Zij stond van tafel op. en zeide lachend, dat als ze 't niet al te druk hadden sa men, zij graag wilde, dat ze haar paard zadelden, daar zij naar Oracle moest om voorraden. Waarop de beide compagnons zich naar het schuurtje begaven en het meisje het ontbijt ging wegruimen, de borden wasschen en het verdere huiswerk doen. Het was een ongeschreven wet in hun compagnie schap, dat hij wiens beurt het was om vader te zijn, de volle verantwoordelijkheid van die positie te dragen had. Niet de minst zware van zijn plichten was dat hij de critiek van den ander moest aanhooren over de „op voeding" van zijn dochter. Onnoodig te zeggen, dat die critiek altijd overvloedig en ondubbelzinnig was. Ter vergoeding had de „vader" het recht van „mijn dochter" te spreken, terwijl de criticus volgens de regels van het spel moest zorg dragen „dat meisje van jóu" te zeggen. Terwijl Thad, de „vader" dus zijn dochters rijpaard een levendigen Mexicaanschen 9 hit, Nugget. „Goud klomp" genaamd aan het roskammen was. zat Bob op zijn gemak tegen den wand der schuur gehurkt. „Maat" zeide hij. alsof hij rijpelijk had nagedacht over wat hij ging beweren. ,.'t is niet asof ik me in je fami liezaken wil mengen, maar ik moet je toch as vriend vertellen, dat je dat meisje van jou niet goed behan delt." Marta's vader was bezig den vandehandschen voor voet van den hit te onderzoeken en deed of hij 't niet hoorde. Bob ging voort: „Iedere gek kan zien, dat ze nou haast een groot mensch is. Vóór je 't weet zal de een of ander haar aan 't verstand brengen, dat ze een volwassen vrouw is, en dan Thad liet den paardenpoot los en keek zijn kameraad over den rug van het dier onvriendelijk aan. „En dan wat?" „Dan zalzedingen willen weten. En dan zou 't wel eens te laat kennen zijn om 't haar te vertellen." „Wou je zeggen, dat ik m'n dochter moest vertellen wat we van haar weten?" vroeg Marta's vader. „Is het dat?" „Daar ra je 't net., maat", was het vergenoegde ant woord. „Het wordt hoog tijd, dat je dochter wat meer over zichzelf te weten komt. En jij as vader mot 't haar vertellen." Driftig viel de ander uit: „En dat is precies wat ik jou verleden week aan je verstand wou brengen, toen jij d'r vader was, jou ezel en toen wou je d'r niet van hooren. Een fijne vader ben jij! As 't jouw dochter is, die je wat mot vertellen, dan heb je er geen asem voor. maar as 't de mijne is, dan schreeuw je je stommen kop schor om mij te ver tellen wat ik doen mot. En je heb zelf nog gezegd, dat we niet eens genog weten om 't wat te vertellen." „Maar dat was verleden week, zie je", antwoordde Bob kalm. „Toen praatte jij nou zeg ik het." Toen Thad. zonder verder te antwoorden. Nuggets glanzende huid met zooveel kracht ging poetsen, dat het paardje er onrustig van werd, vervolgde Bob: „Als Marta d'r over gaat nadenken, moet ze natuur lijk wel snappen, dal >:e geen twee vaders hebben ken. 't Is niet natuurlijk, al zijn 't zulke !ui als wijlui. Ze heeft er nou nog niet veel over gedacht; ze is er mee opge groeid enheeft 't altijd zoo maar aangenomen. Jongelui doen zoo voor een poos. Wat ik zeg. is dat ze noU ieder oogenblik zoover ken komen. Ze lacht er nou om en speelt 't spulletje mee, maar dat komt omdat ze nog zoo'n kind is. Wacht maar. tot ze om zoo te zeggen wakker wordt dan is 't ineens uit met 't spulletje, en dan gebeurt er misschien een ongeluk. En daarom be handel jij je dochter niet goed, Thad, door 'r niks te vertellen." Thad Grove zag zijn oude kameraad ongelukkig aan. „Ik weet ook wel, dat je gelijk heb, Bob. Marta moest hooren wat wij van d'r weten; anders zal ze 't op een goeien dag erg raar vinden. Maar 't is verdomd net as je verleden week zelf zei: we weten zelf niet genog om 'r wat te vertellen. Dat beetje wat we weten, zou 'r een massa beroerder maken dan as ze maar niks weet, as nou. Ik zou zoo denken, zoolang het kind niks weet, heeft ze de kans er veilig overheen te komen, maar as ze weet hoe 'n beetje wij maar weten, dan gaat ze er an te gronde." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9