Alfiitci Niilis- De Wieringermeer-gronden. De nieuwe koers in Duitschland MAISON MODERNE E102. F,„„a DE VOS-ROEP SCKAOEN. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Dictoriale uitspattingen DE BANKCRISIS IN AMERIKA ZATERDAG 11 MAART, OM 7 UUR OPENT DE DAMESHOEDENZAAK fransche modelhoeden engelsche chapelleries KABINETSCRISIS IN GRIEKENLAND Groote juweelendiefstal te Weenen Donderdag 9 Maart 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9242 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Warenhuizen van Joodsche eigenaars worden gesloten. Ingrijpen van Rijksminister van Binnenland sche Zaken. In Schaumburg-Lippe, Baden, Wur- temberg en Saksen. Berlijn, 8 Maart (V.D.). Op grond van de Noodverordening tot bescherming van Volk en Staat heeft de Rijksminister van Binnen- landsche Zaken de politioneele bevoegdhe den op zich genomen in Schaumburg-Lippe, Baden, Wurtemberg en Saksen. Als gevolmachtigden van Dr. Frick tre den op: In Schaumburg-Lippe Matthei, in Baden Wagner, lid van den landdag; in Wurtemberg von Jagow, Rijksdaglid en voor Saksen het Rijksdaglid v. Killinger. Plakkaten op Joodsche Warenhuizen. Uit ESSEN, S Maart (V.D.): In den loop van den middag zijn nog tal van wa- renhutzen, eenheidsprijswinkels en dergelijke zaken, welke in Joodsche handen zijn, in verschillende ste den van het industriegebied en met name to Essen gesloten, zoodat des avonds nog ternauwernood één zaak welke onder Joodsche leiding staat, geopend was. Op de deuren der meeste zaken zijn gedrukte transparanten aangeplakt, waarop staat: „Duitschers, koopt slechts in Duitsche zaken, Duitschers steunt den Duitschen middenstand." Voor de ingangen van zaken, welke nog open zijn, staan S.A. mannen,'die kooplustigen en nieuwsgie rigen terugdringen. Uit andere steden van het in dustriegebied worden gelijke voorvallen gemeld. Te Bolltrop zijn, evenals te Essen, alle Joodsche zaken gesloten. De leider der politie in het Westen heeft de daarvoor in aanmerking komende politiepresidenten er op gewezen, dat de garantie moet worden gegeven, dat alle zaken kunnen open blijven, eventueel door gebruik te maken van politie en hulppolitie. Intus- schen hebben te Essen besprekingen plaats gevonden, zonder dat van het resultaat daarvan evenwel mede- deelingen zijn gedaan. Te Berlijn is men van een en ander op de hoogte gesteld.. Duitschland en Italië. Persoon lijke gelukwenschen van Musso- lini aan Hitier. Rijkskanselier Hitier ontving gisteren naar de „Angrif" volgens h.et W. B. meldt, den Italiaanschen ambassadeur Cerutti, die hem de persoonlijke gelukwenschen van Musso- lini met het groote succes der N.S.D.A.P. overbracht. Wat bij de „machtigingswet" zal worden bepaald. De aangekondigde „machtigingswet", welke een grondwetswijziging zal inhouden, bevat oscl volmach ten welke mogelijk maken dat afzonderlijke deelen van de grondwet kunnen worden opgeheven. Te verwachten is, dat dezer dagen de onderhande lingen met het Centrum zullen aanvangen. Een offi cieus contact heeft intusschen wel plaats gehad. Er vinden besprekingen plaats in zake de premier verkiezing in Pruisen, o.m. in aanwezigheid van voor aanstaande leden der Pruisische fractie van de NSDAP. Behalve de reeds genoemde plannen Von Papen minister-president te maken, zou het thans in het voornemen liggen den Rijkskanselier eventueel tegelijkertijd te benoemen tot Pruisisch premier. Slechts plechtige openingszitting in gar nizoenskerk. Uit Berlijn, 8 Maart (V.D.): Na een bezoek aan de garnizoenskerk te Potsdam door Hitier, Goering, Dr. Frick en vertegenwoordigers van kerkelijke en staats-instanties is besloten dat in de garnizoenskerk een plechtige zitting zal plaats hebben, waarin von Hindenburg een begroetingsredevoering zal houden en de Rijkskanselier de regeeringsverklaring zal af leggen. Na afloop van deze plechtigheid te Potsdam zullen de leden der regeering en de afgevaardigden zich naar Berlijn begeven, de plenaire zittingen zul len in de Kroll-opera worden gehouden. Aangenomen wordt dat dc Rijksdag op 21 Maart zal worden ge opend. Maatregelen tegen links. Voortzetting van den vlaggenstrijd. Gisteravond hebben nazi's het geboortehuis van Karl Marx te Trier bezet en een der swasticavlag gen geheschen. Drie roode vlaggen met de drie pij len werden voor het gebouw verbrand. De politie houdt het huis bezet. Te Berlijn zijn zwartwitroode vlaggen geplant op de Brandenburgerpoort en de Siegpssaule, later ook swasticavlaggen. Op het Karl-Liebknechthuis zijn swastica- en Stahlhelmvlaggen geheschen. Te Olsnitz in Saksen verwijderde de communis tische burgemeester eigenhandig de op het raadhuis geheschen swastica- en zwartwitroode vlaggen, waarop de nazi's het stadhuis bezetten, de vlaggen weer plaatsten en den burgemeester in politie-arrest stelden. Ook te Coblenz verzette de burgemeester zich te gen het hijschen der nationalistische vlaggen, de nazi's dwongen hem met geweld het hijschen bij te wonen. Te Zittau heeft de politie het soc.-dem. volkshuis en den volksboekhandel bezet, waarna de S.A. de gebouwen in bezit namen en de swasticavlag he- schen. Het. gevonden materiaal, roode vlaggen en propagandalectuur, werd op straat verbrand. Centrum protesteert tegen Swastica vlaggen. De Centrumafgevaardigde Joos heeft uit Keulen aan minister Göring een telegram gezonden, waarin hij meedeelt, dat een overgroot deel der bevolking niet accoord gaat met het hijschen der Swastica vlaggen op openbare gebouwen. Verzocht wordt om bevel tot inhaling dezer vlaggen te geven. Minister Göring heeft hierop geantwoord, dat op 5 Maart het overgroote. gedeelte der bevolking zich vóór de Swasticavlag heeft uitgesproken. Göring verklaart zich ervoor aansprakelijk te stellen dat de wil van de meerderheid wordt gehandhaafd en niet die van een kleine minderheid, welke het tee- ken des tijds nog niet heeft begrepen. Naaktlooperij verboden. Ryksminister Göring heeft in een circulaire aan dc Pruisische politie den oorlog verklaard aan de naaktlooperij in Pruisen, die volgens hem schrik wekkende afmetingen heeft aangenomen. De hon derdduizenden aanhangers van de nudisten in Duitschland worden beschreven als gevaarlijke menschen voor de Duitsche cultuur en moraliteit. De naaktlooperij doodt bij de vrouwen de natuurlij ken zin van zedigheid en ontneemt den mannen hun respect voor vrouwen, waardoor de basis van ware moraliteit wordt vernietigd, aldus Görings verkla ring. De politie heeft order gekregen streng tegen de naaktlooperij en de pubicaties over die beweging op te treden. Strijd van Washington tegen het tekort aan goud. Uit WASHINGTON, 8 Maart (VJ).): De staatssecretaris van financiën, Woodin, heeft medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Sta ten niet zal toestaan, dat van particuliere zijde nood geld zal worden uitgegeven. De regeering is van plan tegemoet te komen aan het gebrek aan betalingsmid delen door de uitgifte van nationale bankbiljetten door de instellingen, welke bij het Federale banken- svsteem zijn aangesloten. I De verleden jaar aangenomen wet Glass-Steagall voorziet in een vermeerdering van binnenlandsche regeeringsleeningen als dekking der valuta tot een 'otaalbedrag van meer dan een milliard dollars. De nationale banken hebben van dit recht nog zoo goed als geen gebruik gemaakt. De Federal Reserve Banks hebben opdracht aanzienlijke bedragen aan goud en goudcertificaten ter beschikking te stellen. Hieruit concludeert men dat de regeering voornemens is de dekkingsgrens van 40 tot 60 te verhoogen om daar door het door de opvraging van goud en de oppot ting van bankbiljetten ontstane geldschaarschte op te heffen. De bankbiljettendrukkerij heeft reeds groo te hoeveelheden nieuw bankpapier gereed gemaakt. Het besluit beteekent dus niet dat staats- of ge meenteautoriteiten geen noodgeld op korten termijn zouden mogen uitgeven. Feitelijk hebben reeds vele gemeenten een aanvang gemaakt met de uitgifte van zulk noodgeld. De staat Maryland heeft nog m den loop van den midadg de uitgifte van noodgeld aangekondigd. Ten aanzien van de depositogarantie in een of an deren vorm is de stemming hierover in congreskrin gen gunstig. De verklaringen van Woodin hebben in de „states" een zekere verademing gemaakt. r— met een ruim gesorteerde collectie -i Specialiteit in groote maten. Wij vervormen iederen hoed op eigen fabriek tot de nieuwste modellen. Roosevelts boodschap In het congres. Naar uit betrouwbaren bron verluidt, zal de bood schap van Roosevelt in het vandaag te houden Con gres de volgende punten behandelen: Geleidelijke hervatting der normale bankwerk- zaamheden; korte verlenging van het bankmorato- rium, waarschijnlijk tot Maandag; eisch tot blanco volmacht tot bestrijding van de crisis; goudembargo voor onbepaalden tijd; gelijke behandeling van staats en nationale banken; drastische bezuinigingsmaat regelen; vermindering van belasting als stimulans voor de industrie en de bedrijfswereld. In de boodschap zullen waarschijnlijk geen dé tails ter sprake worden gebracht, betreffende de hervorming der valuta, etc., doch alleen de eisch tot blancovolmacht. Alle overige problemen, zooals de hulp aan de boeren, de prohibitie, de oorlogs schulden, zullen vooreerst op den achtergrond blij ven. Men verwacht, dat Roosevelt een krachtigen druk zal uitoefenen op de goudhamsteraars. De Fe deral Reserve Bank heeft in den laatsten tijd nauw keurig aanteekening gehouden van alle goudopvra- giqgen boven de 10 dollar. De inpolderlngsarbeid. Voorloopige cul tuurresultaten bevredigend. De af watering van het IJsselmeer. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag aan de Eerste Kamer over de begrooting voor het Zuiderzeefonds 1933. is het volgende ontleend: Wat de in de Wieringermeer gevonden grondsoorten betreft is het den Minister niet bekend dat grond monsters door elkaar zouden zijn geraakt. Het behoeft echter niet te verwonderen dat het door prof. van Bem- melen inl880 ingestelde onderzoek, omvattende een 120- tal boringen op een oppervlakte van ongeveer 20.000 H.A. en ook de later nog verrichte aanvullende 151 boringen geen nauwkeurig beeld van de ligging en de geaardheid van de gronden van dezen polder heeft kunnen geven, daar deze in hooge mate heterogeen zijn gebleken. Hier mede is geenszins beaamd dat het gewonnen land zou tegenvallen, want hoewel de Wieringermeer meer zan dige gronden bevat dan verwacht was. stemmen in het algemeen de voorloopige cultuursresultaten op de nog zeer jonge gronden tot tevredenheid. Een betrouwbaar der beeld is verkregen van de gronden in den N.O.-pol- der, aangezien uitb ovendien veel Intensievere boring is gebleken, dat deze homogener zijn van samenstelling. Op grond van het in 1932 in dezen polder ingestelde onderzoek mag worden aangenomen dat de hier aanwe zige grondsoorten, grootendeels van goede hoedanigheid zijn. De mededeeling, dat de waterstand op de Wadden ge middeld 84 c.M. hooger is geworden moet op een mis verstand berusten. Wel is buiten den afsluitdijk ver meerdering van het tijverschil (verschil tusschen de ge middelde standen van hoog en laag water) waargeno men, doch de gemiddelde waterstand ln de Waddenzee is na afsluiting enkele c.M. verlaagd. De waargenomen veranderingen van hoog en laag water stemmen over een met de uitkomsten van de daaromtrent door de commissie Lorentz opgestelde berekeningen, waarmede op zichzelf reeds de waarschijnlijkheid stijgt, dat ook haar berekeningen omtrent de stormvloedshoogten na de afsluiting zullen worden bevestigd. In verband hier mede behoeft geen vrees te bestaan, dat de dijken van Friesland en Noord Holland benoorden de afsluiting on voldoende veiligheid zouden bieden; men heeft immers de verhooging van die dijken vastgesteld voor storm- vloedsverhoogingen ten minste 20 pet hooger dan de commissie-Lorentz als meest waarschijnlijk aannam. De stelling, dat de afwatering door den hoogeren wa terstand van het IJsselmeer dan werd verwaöht, veel slechter zou zijn geworden, kan de Minister niet als juist erkennen. Wel zijn gedurende den eersten tijd na de afsluiting en na ongewoon zwaren regenval hooger waterstanden op het IJsselmeer veroorzaakt dan anders het geval zou zijn geweest en wel doordat wegens werk zaamheden aan de afwateringssluizen deze niet onmid dellijk alle met vol vermogen konden werken, maar ook hierdoor is de afwatering niet ongunstig geworden. Er is dan ook geen reden om loozing van het IJssel meer via het Noordzeekanaal te IJmuiden te overwegen, noch om daartoe machines op te richten. In het voorloopig verslag werd verdere inpoldering vooreerst ontraden, omdat betwijfeld wordt of de ver bouwers van den grond daarop een bestaan zullen kun nen vinden en omdat de landbouw door de huidige ex portmoeilijkheden wordt gedwongen de productie té be perken, zoodat het in cultuur brengen van nieuw land daarmede volkomen in strijd zou zijn. Hierin moge on der de huidige crisisomstandigheden waarheid liggen, en zulks moge tot voorzichtigheid manen bij het nemen van een besluit tot voortzetting van den inpolderlngs arbeid, doch niet mag uit het oog worden verloren, dat ook deze crisis in haar tegenwoordigen vorm niet van blyvenden aard is en dat onze landbouw, gelijk deze zulks by herhaling deed, door zich te voegen naar ge wijzigde toestanden, zich zal weten te herstellen. Tegen dat tydstip zal in verband met toenemende bevolking ook nieuwe behoefte aan cultuurgronden zich doen ge voelen. Het is mogeiyk, dat de rente van het in de eerste jaren voor de inpoldering van den N.O. polder benoo- digde kapitaal zal blijven beneden hetgeen als werk- loozeni-ultkeering van het geschatte getal der benoo- digde arbeidskrachten zou moeten worden uitgekeerd, doch daarby moet worden bedacht, dat deze gunstige verhouding na eenlge jaren zal vervallen. Ten laste van de Waterstaatsbegrooting werden be taald hierbij niet in aanmerking genomen de by- drage van f 648.500 's jaars, wegens vervroegde droog making van den NoofdwestpMder-, noch de uitkeering ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet in 1926 f 6.525.000; in 1927 f 7.000.000; in 1928 f 14.400.000; in 1929 f 20.610.000; in 1930 f 35.460.000 en in 1931 1 38.107.000. Voor de jaren 1932 en 1933 welke nog niet zyn afgesloten, kunnen geen definitieve cyfers worden verstrekt. Daar de jaren 1926'28 voor de Ryksbe- grooting een batig saldo hebben opgeleverd, zoodat voor die jaren niet behoeft te worden geleend, kunnen de hierboven bedoelde uitgaven, ook voorzoover zij als kapitaalsuitgaven zyn te beschouwen, geacht worden te zyn betaald uit de gewone uitgaven. Ook de jaren 19291930 hebben voor den gewonen dienst een batig saldo opgeleverd, dat echter in het reservefonds is gestort. Gezegd kan worden, dat in 1929 en alle daarop volgende jaren de financiering van de Zuiderzeewerken uit leeninggelden is geschied. Ter beantwoording van een gestelde vraag kan de minister als zyn meening te kennen geven, dat de wijze, waarop de My. tot uitvoering van Zuiderzee werken de haar opgedragen werken heeft uitgevoerd, zijn volle tevredenheid heeft gewekt. De minister herhaalt gaarne zyn reeds meermalen afgelegde verklaring, dat hy doordrongen is van de groote belangen, verbonden aan verlaging van het peil van het IJselmeer, zoodat hy zooveel in zyn vermogen is ertoe zal medewerken om die verlaging zoo spoe dig mogelyk tot stand te brengen. DE REGEERING OTHONEOS AFGETRE DEN. TSALDARIS KABINETSFOR MATEUR Athene, 8 Maart (VJD.) De Maandag in Grie kenland gevormde regeeringOthoneos, heeft <te porte- feuiles ter beschikking gesteld van Zaimis, die den leider der Volksparty, Tsaldaris, wiens party de meer derheid heeft, opdracht gaf een nieuwe regeëring te vormen. Generaal Piastiras is nog niet opgespoord. Te Athene en in Attica zyn tal van personen gear resteerd, die betrokken zyn geweest by den beraamden staatsgreep. Arrestaties verricht Uit Weenen, 8 Maart. In verband met den diefstal van een kostbaar paarlencollier zyn gearres teerd baron Herbert Popper Podhagv. een neef van de zangeres Joritza, zoomede een directeur en een adjunct-directeur van Dorotheum. Het kostbare collier, dat eigendom was van barones Cahn Speyer, bestaat uit 47 paarlen. Het is voor den oorlog gekocht voor "70.000 goud-kronen en wordt thans nog getaxeerd op 80.000 schellingen. Het is op een dag ontvreemd uit '.e safe van het door de barones permanent bewoonde •otel en is thans geheel onbeschadigd teruggevonden •■p een barometer in de woning van regeeringsraad leldl, die directeui^penningmeester is van Dorotheum. 3aron Popper, die 23 jaren oud is, ia een bekende fi guur in de nachtlokalen van Weenen. Hy is byna altijd by zyn oud-tante barones Speyer. Hij heeft er kans toe gezien het collier uit de safe te nemen en het by Dorotheum voor 5000 schilings te beleenen Eeni- ge dagen later nam hy nóg 3000 schillingen op Het lommerdbriefje probeerde hy voor 5000 schilling aan een juwelier van de hand te doen, die zich in verbin ding stelde met Dorotheum. Het lommerdbriefje kwam terecht by de vrouw van den adjunct-directeur van Dorotheum. Beide directeuren worden vervolgd. Zij beb- ben reeds bekend. De vrouw van den adjunct-directeur v Maurer, ontkent nog. De barones Popper heeft on langs te Munchen vertoefd. Op verzoek der Weensohe politie werd zy als ongewenschte vreemdelinge over de grens gezet, waar zy werd gearresteerd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1