Alttitei Niim- ilrattni De New-Yorksohe beurs heden weer open. Ontzettend ongeluk in Mexico. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. MAISON MODERNE DE VOS-ROEP. Vliegtuig verbrand Nu Amerika weer „nat" is De grootste zender der wereld DE SPANNINNG IN OOSTENRIJK Werkgeving bij Duitsche spoorwegen Aanslag op spoorweg in Duitschland INDRUKKEN UIT LEIPZIG Woensdag 15 Maart 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9245 COURANT. "Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. 2000 banken hervatten haar werk zaamheden. Terugkeerend ver trouwen in de valuta. Gister werd definitief te New York bekend ge maakt, dat de handel op de New Yorksche effecten beurs heden, Woensdag, zal worden hervat. Het aantal banken, dat heropend is, neemt gelei delijk toe. In den loop van den namiddag was het gestegen tot bijna tweeduizend Voor ongezonde banken worden thans curatoren benoemd en het staatscrediet zal ook niet langer worden gebruikt om zwakke 'eden of andere ban ken onverschillig of het nationale of staatsbanken zijn te helpen. Op 3 Maart werden de banken gesloten en bedroeg de hiljettencirculatie in totaal 7 500 mill. dollar. Het Congres nam vervolgens de noodbankwet aan, waar door de uitgifte van Federale Reserve Bank biljet ten tot een bedrag van ten hoogste 11.000 mill. dol lar mogelijk werd. Degenen, die bang waren voor inflatie, achtten de mogelijke nieuwe uitgifte van 11.000 mill. dollar een nieuw bewijs voor hun mee- ning. Het vaste koersverloop van den dollar van giste ren weerspiegelde echter het groote vertrouwen in de Amerikaansche valuta. Men zag in, dat een groot deel van het bedrag van 7.500 mill. dollar, dat op 3 Maart aan bankbiljetten uitstond, genimsterd was en niet voor de circulatie werd gebruikt.. Een groot gedeelte van deze gehamsterde biljetten is naar de banken teruggevloeid en deze beweging zal ongetwij feld aanhouden, waardoor de noodzakelijkheid voor de uitgifte van nieuwe bankbiljetten wordt vermin derd. New Yorksche bankier gearresteerd we gens vervalsching van bankstaten. New-York, 14 Maart (V.D.). Joseph W. Harri- man, stichter en president van den raad van com missarissen van de Harriman Nationale Bank and Trust Co., is gearresteerd wegens het vervalschen van bankstaten ter misleiding van den controleur van het ministerie van financiën. Harriman is sedert eenige weken ziek en bedlege rig. De politiebeambten verklaarden hem in zijn wo ning gearresteerd. Harriman wordt er van beschul digd, drie valsche boekingen tot een bedrag van on geveer 900.000 gulden te hebben bewerkt. Verboden van uitvoer op wapens? Washington, 14 Maart (V.D.). Het departement van Staat heeft de Britsche regeering er van verwit tigd, dat president Roosevelt eerlang het Congres machtiging zal vragen in samenwerking met andere mogendheden een embargo te verklaren op munitie verschepingen. Berscherming van Roosevelt. Een tele foon-detective. De beschermingsmaatregelen voor president Roo sevelt zijn, naar Reuter uit Washington meldt, sedert den aanslag te Miami, waarbij de burgemeester van Chicago, Cermak, het leven verloor, aanzienlijk ver scherpt. Behalve het gebruikelijke legertje van detectives, dat Roosevelt overal vergezelt, heeft de president thans ook een „telefoon-detective" gekregen. Deze detective, Louise Hachmeister, controleert alle ge sprekken van Roosevelt en de verbinding kan slechts met haar hulp tot stand worden gebracht. Met be hulp van de telefoon-centrale is zij in staat terstond vast te stellen waar de persoon die de verbinding vraagt, zich bevindt DE DUITSCHE GEZANT TE WASHINGTON TREEDT AF. Geen sympathie met Hitier-régime. Uit Washington. De Duitsche gezant von Prittwitz und Gaffron heeft zijn ontslag aangeboden, daar hij geen sympathie heeft voor het Hitler-régime. Berlijn: Te bevoegder plaatse was Dinsdagavond in deze kwestie geen uitstel te verkrijgen. ZWARE GEVANGENISSTRAF VOOR TWEE NEW-YORKSCHE BANKIERS. Wegens verduistering van 2 mlllloen dolla- NewYork, 14 Maart (V. D.). Het hof van appe! heeft het vonnis tegen de beide directeuren generaal var de Bank of United States, Bernhard K. Marcus en Saul Singers bevestigd. Zij waren resp. veroordeeld tot 3 en 0 jaar gevangenisstraf wegens verduisteringen van ongeveer 2 millioen dollar bij het filiaal Municlpal Safe Deposit Cy. Electrische hoogspanningsdraad met de balustrade van een bios coop in aanraking. Tientallen bezoekers gedood of gewond. Uit NEW YORK, 14 Maart (V.D.): Uit Mexico City wordt gemeld, dat te Ahuscatlan in een bioscooptheater een ernstig ongeluk geschied de, waardoor 31 bezoekers werden gedood en zeven tig gewond. Een leidingdraad van het hoogspannings net brak n.1. door, kwam in aanraking met het me talen hekwerk op de balustrade van het balcon en maakte kortsluiting. Twintig bezoekers, die op de ijzeren balustrade leunden, werden op slag gedood. Er ontstond een pa niek, waarin ieder trachtte naar den uitgang te drin gen en vrouwen en kinderen onder den voet werden geloopen. De paniek maakte nog elf slachtoffers, terwijl in totaal een zeventigtal personen werd gewond. Het aantal dooden reeds tot 41 gestegen. Reuter meldt uit Mexico: Hek aantal personen, dat bij het ongeluk in een bioscoop te Ahualulco de Pinos werd gedood is tot 41 gestegen. Van hen werden, zoo als gemeld, twintig personen gedood, doordat een on voldoende geïsoleerde kabel in aanraking kwam met liet balcon, terwijl de anderen tijdens de paniek in de gangen werden doodgedrukt of onder den voet ge loopen. 50 dooden,70gewonden. Nog nader wordt door V.D. uit New York verno men: Bij den bioscoopbrand te Ahualulco zijn 50 per sonen om het leven gekomen, terwijl zeventig bezoe kers ten deele ernstig zijn gewond. Een groot aantal der slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. vervormt de oudste hoeden tot de nieuwste modellen. HOOGZIJDE 102 SCHAGEN. INZITTENDEN VERKOOLD. Buenos Aires, 14 Maart (V.D.). Op 40 K.M. afstand van Mendoza is het geheel verbrande vliegtuig gevonden van de Noord-Amerikaansche vliegers Clif- ford McMillan en Richard Dymond, wier lijken geheel verkoold in het toestel lagen Het vliegtuig was reeds sedert Zaterdag j.1, vermist, TERUG NAAR HET BIER, BEHALVE IN DE DROGE STATEN. Reuter meldt uit Washington: Het huls van afgevaardigden, heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij de verkoop van bier met 3,2 pet. alcohol wordt toegestaan in die gedeelten der Ver. Sta ten, waar dit door de staatswetten niet wordt verboden. Er werden 316 stemmen vóór en 9 tegen het ont werp uitgebracht. Het is terstond naar den senaat ge zonden, waar men eveneens de aanneming zeker acht Uit St. Louis wordt gemeld, dat de brouwerijen alle voorbereidingen hebben getroffen, om na definitieve opheffing van het drankverbod terstond met volle kracht aan het werk te kunnen gaan. RADIO Het nieuwe Russische station met 500 K.W. capaciteit. Te Noginsk, op 60 .KM. van Moskou is het groot ste radio-station ter wereld gebouwd. Het heeft een capaciteit van 500 kilowatt en overtreft daarmede den Amerikaanschen zender Sachenburg van 250 ki lowatt en den zender te Leipzig van 150 kilowatt De zender van Noginsk heeft een ant-••ne van 900 meter, die is bevestigd aan vier metalen masten, elk 200 meter hoog. De zender is geheel au atisch ingericht en wordt bediend door slechts vijf ochnici n ingenieurs. Hij is geheel van binnelandsch mate iaal vervaardigd en de bouwkosten bedragen 7.500.000 oebel. Een 60 K.M. lange kabel verbindt den nieuwen zen der met de radiostudio's te Moskou, vanwaar de pro gramma's worden uitgezonden. De zender van Noginsk werkt op e"*i golflengte van 1481 meter. Ambtsontheffing der regeering Dolliuss gevraagd. Uit WEENEN, 14 Maart (V.D.): De Landdag voor Neder-Oostenrijk heeft het nation- naal socialistisch voorstel aangenomen, inzake de ambtsontheffing der regeering Dollfuss in verband met de schending der grondwet door de uitvaardi ging van noodverordeningen. DOLFFUSS. Voorts wordt de directe ontbinding van den na- tionalen raad en de uitschrijving van nieuwe verkie zingen geëischt. Een gelijkluidend voorstel der so ciaal-democraten werd eveneens aangenomen. De pogingen tot toenadering tot dasver mislukt. Naar de Weensche correspondent van de N.R.Ct. gisteravond nog aan zijn blad seinde, is de toestand in Oostenrijk uiterst critiek. De pogingen tot toena dering zijn tot dusver mislukt De ministerraad hield weer een nachtzitting, waarin men definitieve beslui ten verwachtte. De plattelandersbond heeft zich door den aanvankelijken tegenslag niet laten ontmoedigen en zet zijn pogingen tot bemiddeling voort. In den Neder-Oostenrijkschen Landdag heeft de re geering een nederlaag geleden. Een sociaal-democra tische motie van wantrouwen is met 1 stem meerder heid aangenomen. Hierbij zij opgemerkt., dat in de zen Landdag beide groepen elkaar in evenwicht hou den. Tegenover 28 christen-socialisten staan 20 so ciaal-democraten plus 8 nationaal-socialisten. Dr. Bu- resch, de oud-bondskanselier, is gouverneur van Ne der-Oostenrijk. Een spreker van de nationaal-socialisten verwekte in dezen Landdag een geweldig tumult door de hui dige crisis toe te schrijven aan invloeden van bui ten en te beweren, dat de burgerwacht uit Rome een millioen schilling heeft gekregen om de nieuwe staatsgedachte tot uiting te brengen, waarvan het einddoel is gelegen in een tolverbond tusschen Kro atië, Hongarije, Oostenrijk en Italië. Zooals te verwachten was weigert de socialistische Weensche Landsregeering zich bij de bevelen van de bondsregeering neer te leggen. Zij heeft besloten bij de grondwetsrechtbank verzet aan te teekenen tegen de noodverordeningen. 90.000 menschen aan den arbeid. Onmiddellijk bij het begin van het voorjaar zijn de Duitsche Rijksspoorwegen begonnen met vernieu wing en herstelling van materiaal en spoorlijnen. De „Reichsbahn" heeft daartoe ongeveer 70.000 onvolle dig geschoolde arbeiders in dienst genomen, die tot aan het najaar bij deze werkzaamheden arbeid zul len vinden. Bovendien worden de particuliere ondernemers, die voor de „Reichsbahn" verschillende werken ten uitvoer brengen, in staat gesteld meer dan 20.000 ar beiders in dienst te nemen. In totaal vinden door deze werkzaamheden voor de Rijksspoorwegen dus 90.000 arbeiders van voorjaar tot najaar arbeid en brood. Met de uitvoering van dit plan is reeds een be gin gemaakt. JAFANSCHE MARINE WORDT WEER VERGROOT. Tokio, 14 Maart (V.D.). Het Japansche kabinet heeft heden voor de uitbreiding van de Japansche mari ne in het begrootingsjaar 19331934 een crediet van 31 millioen jen goedgekeurd. Bovendien zijn door het ka binet 9 millioen jen uitgetrokken voor de betaling der renten op buitenlandsche leeningen. VIJFDUIZEND CHXNEEZEN GESNEUVELD. In den 6trüd om Tsjfenkow. Uit Moekden. Volgens een Japansch communiqué hebben de Japansche troepen de bezetting van den pas Koepeikow geheel voltooid. Japansche vliegtuigen bom bardeeren nog steeds de Chineesche stellingen. Heftige gevechten hebben plaats bij Tsjfenkow. Chineesche bri gades, die een tegenaanval doen, hebben een bombarde ment van de Japansche vuigtuigen te verduren. Vol gens het telegraafagentschap Sjimboen Rengo hebben de Chineezen in den strijd om Koepeikow 5000 dooden verloren. De daders betrapt, terwijl ze een zwaar voorwerp op de rails wil den leggen. Castrop-Rauxel (Ruhr), 14 Maart (V.D.). Maandagavond tegen half zeven zijn drie jonge ke rels betrapt, toen zij een zwaar voorwerp op de raila wilden leggen op het traject Rauxel-Herne. Twee hun- 4 ner konden nog ontkomen, doch de derde werd aange schoten. De namen der ontsnapten zij evenwel bekend. Hoe de meeningen zich onder beloop der dingen ontwikkelen. Een bezoeker van de Leipziger Messe schrijft aan da N.R.Ct.: In de eerste dagen na den uitslag van de Rijksdagver kiezing in Duitschland heerschte er een ware jubel-stem ming. Men had groote verwachtingen van Hitier, die erin was geslaagd zoo snel naar boven te komen. Na dagen van drukkende onzekerheid zag men met opluch ting de stabilisatie van de regeering en de onderdruk king van het communistische gevaar. Een gunstigen in druk maakten de drastische maatregelen na de brand stichting in den Rijksdag, vooral ook de bezetting van het Karl Liebknecht-Haus. De stemming steeg nog toen de swastika-vlag gehe- schen werd op de openbare gebouwen. Deze vlag werd algemeen gesalueerd: tegenstanders onder het publiek hielden zich stil. Latere berichten stemden vooral de intellectueele krin gen eenigszins tot nadenken. De bezetting van het sociaal-democrtische Volkshaus t Leipzig wekte geen on verdeelde bewondering: evenmin het gedwongen aftre den der Saksische regeering of het sluiten van groote Joodsche warenhuizen te Essen. Trouwens, men kan wel als zeker aannemen, dat zich in die bewogen dagen heel wat meer heeft afgespeeld dan uit de sobere bericht geving naar buiten is gebleken. Nu is het eigenaardig te constateeren. hoe de meenin gen zich ontwikkelen onder het verdere beloop der din gen. Er zijn massa's, die met den nieuwen koers door dik en dun heengaan en dat zqn vooral de maatschap pelijk zwaar getroffenen, zooals de in het nauw geraak te middenstand. Deze verwacht onder Hitler's banier een stellige ver betering en beschouwt de groote warenhuizen, een heidsprijzen en andere combinaties als een gevaar voor zijn bestaan, waarom de opheffing van dergelijke in stellingen wordt toegejuicht. Anderen, en dat zijn de bezadigden, van wie zooeven sprake was. achten de ontplooide actie te scherp en vreezen, dat het doel wordt voorbijgestreefd. Zij zien de noodzakelijkheid niet in om een groote partij als die van de sociaal-demo craten, welke bij de verkiezingen meer dan zeven mil lioen stemmen behaalde, aldus te prikkelen en op te jagen. Ook ontgaat hun de reden voor een bemoeilijking van lang in Duitschland gevestigde Israëlieten, die het wee in en na den oorlog hebben medegemaakt en zich niet verzetten tegen het staatsgezag. Weer anderen stemmen in met den nu gevolgden gang van zaken. In veertien jaren is met de slapheid, zooals zij het heeten, niets bereikt Zij zijn voorstanders van een beslist op treden en naar hun meening zullen mogelijke excessen in het begin eigen aan een dergelijke groote beweging, vanzelf verdwijnen. De maatregelen tegen de soc.-dem. zouden volgens hen op goede gronden berusten, we gens onzekerheid omtrent hetgeen de genoemde partij in de toekomst beoogt. Wat de dames dit jaar boven hun hoofd zullen dragen. Het „bovenaanzicht" van een aantal para. sols, zooals zij dit jaar bij de wedrennon te Ascot in Engeland gedragen zullen worden, en die de mode aangeven voor het komende seizoen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1