Uitvoering Tarwe wet De zoon van den voddenkoopman. Belangrijk De gemeentefmanciën van Enkhuizen FanPstisch plan van een Fransch ingenieur Nog steeds aardschokken in Californië Duizend visschers op een ijsschots Toelating Leerlingen U.LO.-School, 0.L School en Bewaarschool Plaatselijk Nieuws. Carp's Garenfabrieken De Regeeringscommissaris deelt mede: „Ik heb de eer U hierbij mede te deelen, dat ten einde eenige verlichting te brengen op de markt in tuinbouwartikelen, door mij is vastgesteld onder goedkeuring van den minister, dat het den Leden Aangeslotenen der Tarwe-ürganisatie niet geoor loofd zal zijn in 1933 een grootere oppervlakte van het bedrijf met koolsoorten te beplanten dan in het jaar 1932 het geval was. Hieronder valt natuurlijk ook het verhuren of in deelbouw uitgeven van gron den, die normaal bij het bedrijf in gebruik zijn. Ten einde de markt van enkele koolsoorten te verlichten, wordt hierbij tevens vastgesteld, dat zij die ten aanzien van 1932 de op hun bedrijf of tot hun bedrijf behoorende gronden, de verbouw van bepaalde koolsoorten, t.w. witte, roode, gele cn bloemkool verminderen, daarvoor in de plaats tarwe mogen verbouwen. Is daarvan het gevolg dat meer dan X van hun bouwland met tarwe wordt bebouwd, dan kan dit worden toegestaan, mits van te voren de iflstem- ming van de Gew. Tarwe-Organisatie is verkregen." Aanvraag hiertoe moet, althans wat District N.H. I betreft, schriftelijk bij den Secretaris N. Raap, Anna Paulowna, worden ingediend. Verlangde inlichtingen worden ook door de Ver trouwensmannen verstrekt. Geen prettige boodschappen. In de raadsvergadering van Enkhuizen werd Maan dagavond besloten een geldleening aan te gaan, groot i 100.000 a pari. tegen een rente van 4% pet. B. en W. hadden medegedeeld, dat de opbrengst der opcenten op de gemeentefondsbelasting, op de begroo ting uitgetrokken op f 41.500, door den inspecteur der directe belastingen nader zijn geraamd op f 29.700. Aan gezien voorts enkele uitgaafposten te hoog zijn ge raamd. moet voor een bedrag van f 16DOO dekking wor den gezocht. Een tweede onprettige boodschap was. dat de winst der lichtbedrjjven is achteruit gegaan- Daar om werd met 11 stemmen tegen twee afgewezen een voorstel-Van Dok (O.S.P.) om aan minder goed gesitu eerden reductie op den gasprijs toe te staan. Een twee de voorstel-Van Dok om een uniforme verlaging van den gasprys in te voeren verwierf na bestrijding van ver schillende zijden, alleen de stem van den voorsteller. DE GEVONDEN MENSCHENHAND IN HET HAAGSCHE BOSCH. De politie staakt het dreggen. In verband met de mededeebngvan een heer uit de Weissenbruchstraat te Den Haag, die een bedor ven Zondagmidadg had, omdat zijn hond een men schenhand voor zijn voeten deponeerde, dewelke hij ijlings te water schopte, heeft de politie gisteren tot vier uur in den middag gedregd en gevischt nabij de brug van de Jozef Israëllaan. Noch bet kleine, noch het groote net bracht de hand naar boven. Aan gezien er in den verren omstrek niets is vernomen van eenig misdrijf, heeft de politie het onderzoek naar dit zeer onwaarschijnlijke geval maar gestaakt. Eenige bijzonderheden uit het leven van Marlnus van der Lnbbe, de brandstich. ter van het Duitsche Rijksdag- gebouw. Men schrijft aan de N.R.Ct.: M. van der Lubbe is. naar reeds vroeger is gemeld, op 13 Januari 1909 te Leiden geboren. Hij was het der de kind uit een tweede huwelijk. Zijn moeder was eerst gehuwd met een zekeren Peuten, een braaf en op passend werkman. Na diens dood trad zij in het huwe lijk met Cornelis van der Lubbe, een rondreizend voddenkoopman. In 1914 vestigde het gezin zich in den Bosch in de Sint Chrispijnstraat op het Zand. Het huwelijk der ouders was niet gelukkig en weldra liet de man de vrouw met drie kinderen onverzorgd achter. Dit waren drie jongens, Jan, Kees en Marti- nus. Omdat de moeder de huur van de woning niet •kon betalen, werd ze met haar kinderen het huis uit gezet en nam toen haar intrek in een volkslogement, genaamd „Hotel Walvisch", gelegen aan de Lange Tol- brugstraat. De kinderen Jan en Cornelis gingen toen naar de Bijzondere Protestantsohe school van den in middels overleden heer J. van der Schans. In 1916 ontstond er Wisschen man en vrouw een toe nadering en de moeder vertrok met haar kinderen naar Sprang, waar de vader zich inmiddels had gevestigd. Doch het huiselijke geluk duurde niet lang. De man, die veel dronk, vertrok plotseling naar Dordrecht en liet vrouw en kinderen in de grootste armoede achter. In Augustus 1917 vestigde de vrouw zich opnieuw In den Bosch en nam toen haar intrek in een krotwoning in de Lange Tolbrugstraat. De drie jongen gingen naar de Bijz. Prot, school. De oudste jongen. Jan, kon ta melijk goed leeren. doch Kees en Marinus bezorgden den onderwijzers van de klas veel last en zorg, Marinus vooral blonk daarin uit. Vaak gebeurde het dat de juf frouw hem naar huis moest sturen, omdat hij onge- wasschen en ongekamd op schoolk wam. Als hij naar huis werd gezonden, kwam Marinus dien dag niet meer op school. Hij bleef dan in de straten rondzwerven. Intusschen moest de moeder maar zorgen, dat ze wat geld verdiende om in het onderhoud van haar kinderen te kunnen voorzien. Ofschoon arm, is de vrouw nooit uit bedelen gegaan. De boeren uit den omtrek kenden haar goed. lederen Woensdag was de vrouw op de oude Veemarkt aanwezig en mocht daar van enkele hoeren gratis de koeien melken De melk verkocht zij dan aan de bewoners van de straat. De jonge Marinus had een goed karakter. Eens had een dominee op de catechisatie gesproken over de zen ding in Spanje. Daar moest een kerkje worden ge bouwd, maar het noodige geld was niet aanwezig. Ma- Tinus heeft toen te zamen met zijn broer Cornelis ■voor de Spaansche zending gewerkt. 's Avonds na schooltijd gingen zij vodden ophalen. De opbrengst van die vodden werd den dominee ter hand gesteld in een builtje. Op den omslag stond in bevend schrift ver meld: „Voor de Spaansche Zending". In het begin van 1921 moet er in de ziel van den jongen Marinus een ommekeer hebben plaats gehad. Vroeger speelsch en luidruchtig, werd hij nu stil en teruggetrokken. Zijn oogen kregen een droomerlge uit drukking en het gebeurde wel eens, dat hij in de klas tijdens de lesuren zat te slapen. Hij werd onrustig, on bestendig en driftig. Als de jongens en meisjes van zijn VREESELIJK AUTO-ONGELUK. Eén doode en één gewonde. Gisternacht reed de heer Pepping, directeur der zuivelfabriek te Dedemsvaart in gezelschap van den directeur der zuivelfabriek te Slagharen, den heer A. Vos per auto door Harderwijk. Door nog onbekende oorzaak botste de auto tegen een boom. De inzittende heer A. Vos werd hierbij op slag gedood; de heer Pepping werd gewond. De heer Vos laat een vrouw en twee kinderen achter. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Een stratenmaker op slag gedood. Dindagmiddap om 7 uur was op den rijksstraat weg Zwolle—Meppel ter hoogte van het z.g. Planken Loodsje de 26-jarige stratenmaker Kloppenburg uit Lonneker met vier collega s begonnen met herstel werkzaamheden aan het wegdek. Zij hadden aan weerskanten waarschuwingsborden geplaatst. Plot seling naderde een vrachtauto met groote vaart uit de richting Zwolle. De auto reed eerst de waarschu wingsborden en daarna den stratenmaker Kloppen burg omver en reed door zonder zich blijkbaar van het gebeurde iets aan te trekken. Het bleek, dat Kloppenburg met zooveel geweld op den straatweg was neergesmakt. dat hij onmiddellijk dood was. Eigenaar van de auto is de heer Greve uit Meppel. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De marechaussee hoeft de zaak in onderzoek. GROOTE BRAND TE HARLINGEN. Dinsdagochtend is brand uitgebroken in de leder- fabriek van de firma Roorda aan den Kanaalweg bij Harlingen. De fabriek is geheel uitgebrand. De ma chines werden vernield. Eenige belendende arbei derswoningen, die onmiddellijk waren ontruimd, heb ben ernstige schade geleden. De oorzaak wordt ge zocht in het warm loopen van een ventilator. Verze kering dekt de schade. De br»niweer van Harlingen en Kraneker heeft het vuur bestreden. Ontwerp voor een toren van 700 meter hoogte, dat is nog 400 meter hooger dan de beroemde Eifleltoren. De Excelsior publiceert een onderhoud met een in genieur, die een plan heeft ontworpen tot het hou wen van een 700 M. hoogen toren, die dus 400 M. hooger zou zijn dan de Eiffeltoren. Hij zou dezen to ren willen bouwen ter gelegenheid van de tentoon stelling van 1937. De toren zou gebouwd moeten wor den op een berg, misschien de Mont Valérien. De kosten zouden 40 a 50 millioen frank bedragen. Op 500 M. hoogte zou een platform komen, dat langs een spiraalweg voor auto's bereikbaar zou zijn. Een twee de platform op 600 M. hoogte zou slechts bereikt kun nen worden met behulp van liftinstallaties die op het eerste platform zouden beginnen. VERBOD VAN SOCIAAL DEMOCRATISCHE KRANTEN IN DUITSOHLAND. Het verbod van de sociaal-democratische pers in Prui sen, dat heden zou afloopen, is met veertien dagen verlengd. klash em uitlachten om z'n kapotte klompen of schoe nen, begon hij er op los te slaan. In Mei 1921 werd de moeder vttn Marinus ernstig ziek, en terwijl zijn belde broers zich niets van hun moeder aantroken, bleef Marinus bij haar bed. Van de zen tfjd af besteedde Marinus meer zorg aan zijn uiter lijk en begon hij beschaafder te spreken. In Juni 1921 trok de domiee, bij wien Marinus trouw op de cate chisatie ging. zich het lot van de familie van der Lubbe aan .Door diens bemiddeling werd de vader uit de ouderlijke macht ontheven. De drie jongens kregen onderdak bij een protestantsche familie op 't Zand. Vier dagen later werden zij opgenomen in het Pro testantsche Weeshuis aan de Parade. Zij maakten daar een goeden indruk. Hun verblijf in het weeshuis was slechts van korten duur. In Juli werden zij onderge bracht in een protestantsche inrichting te Etten en Leur, van waaruit de Protestantsche Voogdijvereeni- ging, genaamd „Klnderzorg" deze na twee maanden uitbesteedde. De oudste jongen werd bij een landbouwer in Dinther geplaatst. Hij bekwaade zich in het tumiersvak en Is thans werkzaam in een bloembollenbedrijf in Noord- Holland. Kees werd geplaatst in het protestantsche op voedingsgesticht "te Hoenderloo en leerde daar het schil dersvak. Marinus werd uitbesteed bij zijn stiefzuster te Leiden en werd metselaar. In 1922 overleed de moeder in het Groot Ziekengasthuis in den Bosch. Haar kin deren waren niet bij haar sterfbed aanwezig. Na den dood van zijn moeder bleef Marinus tot 1927 bij zijn stiefzuster. Toen trok hij alleen de wijde wereld in. Eerst r.aar Oegstgeest en woonde daar alleen in een krotwoning. Tijdens zijn werkzaamheden als metselaar aldaar, kwam hij te vallen. Als gevolg van dit ongeluk kon hij zijn beroep niet meer uitoefenen en sindsdien genoot hij een ultkeering van de Rijksverzekeringbank. Van dezen tijd af dateert ook zijn oogziekte. In 1928 kwam hij weer naar Lelden en vestigde zich in de Bouwelouwesteeg 32. het z.g. „Leninhuis", waar de aanhangers der Communistische Partij vergaderden. Van der Lubbe zorgde er wel voor niet over het hoofd gezien te worden en werd korten tijd later tot directeur van dit huis benoemd. Twee jaren lang was hij lid van de Communistische Partij Holland, doch hij heeft zich daar van later afgewend. Hij moet de Russische ideën nog te kapitalistisch geacht hebben. Hij heeft het de politie te Leiden nogal vrij lastig gemaakt met betoogingen, welke onder zijn leiding stonden en door colportage van communistische ge schriften en pamfletten. Verder heeft hij bij maatschappelijk hulpbetoon, waarvan hij een uitkeering kreeg, nog al eens den boel op stelten gezet, doordat naar zijn meening de uitkeering te laag was en enkele malen heeft hij daar zelfs bij wijze van protest een ruit ingeslagen. Terzake van deze feiten heeft van der Lubbe meermalen met de justitie kennis gemaakt en heeft hij ook meermalen gevangenisstraf ondergaan. Van der Lubbe hield er geen bepaald om lijnde communistische beginselen op na en is tot op zekere hoogte een nog grooter warhoofd te noemen dan diegenen, die die beginselen in zich ronddragen. Op vergaderingen sprak hij steeds onsamenhangende zinnen zoodat hij zioh blijkbaar geen helder beeld kon vormen van hetgeen hij eigenlijk wilde. Door groote woorden en een luidruchtig optreden, trachtte hij dit echter te verbergen. In den zomer van 1930 werkte van 'der Lubbe in het bloembollenbedrijf in de bollenstreek. In September van datzelfde jaar begaf hij zich per fiets naar Calaia en 75 millioen dollars schade. In Californië is gisternacht een nieuwe aardschok waargenomen, die vrij lang aanhield, doch geen scha de van betcekenis heeft aangericht. De totale door de aardschokken dor laatste dagen aangerichte schade wordt thans op 75 millioen dol lars geraamd. Ti]dens storm afgedreven. Uit Astrakan wordt gemeld, dat tijdens een hevigen storm op de Kaspische Zee duizend Russische vis schers op een reusachtige ijsschots afgedreven zijn. Het reddingswerk ging mot moeilijkheden gepaard en eerst nadat vliegtuigen uit Astrakan de mannen hadden opgespoord, konden schepen uitvaren, die de visschers aan boord namen. BOTSING TUSSCHEN GOEDERENTREIN EN VRACHTAUTO. Uit Constantine CAlgierë) wordt gemeld, dat bij een botsing tusschen een goederentrein en een vrachtauto "vijf met benzine geladen spoorwagens In brand zijn gevlogen. Zeven menschen hebben hierbij kwetsuren opgeloopen; twee worden er vermist; men vreest, dat zij verbrand zijn. MEDEPLICHTIGEN VAN VAN DER LUBBE. Niet uit eigen beweging gedaan. Door het Duitsche ministerie van Justitie wordt mee gedeeld, dat het onjuist is, gelijk in verschillende bla den is verteld, dat Van der Lubbe de brand In het rijksdaggebouw alléén heeft aangestoken. Er zijn vol doende punten welke er op wijzen, dat hij de daad niet uit eigen beweging heeft gedaan. DRANKSMOKKELARIJ IN NOORWEGEN. Met koolzuurcyllnders. Eenigen tijd geleden heeft de Noorsche politie de hand gelegd op een der brutaalste dronksmokkelaars van Scandinavië den Den Aage Reedz. Het is gebleken dat Reedz en zijn handlangers al geruimen tijd met veel succes alcohol naai Noorwegen en Gothenburg smokelden door den drank te verbergen In koolzuur- cylinders. De cylinders zijn ten minste acht maal ge bruikt, waarvan selchts een keer voor smokkelarij naar Noorwegen. Reedz en zijn agent te Oslo zijn thans elk tot 10.000 kronen boete veroordeeld en de stuurman van het smokkelvaartuig tot 5000 kronen. CHAUFFEUR KOOS DE EIEREN IN PLAATS VAN GELD! Betaling voor een autobusrit in natura. Wij leven in een bijzonderen tijd. Het gebeurde de zer dagen op een van de autobuslijnen van West- Noord-Brabant, aldus de „Tel." Een boertie uit de streek zou naar Bergen op Zoom reizen, om daar de markt te bezoeken. Hij was er één van het slag, dat meer voelt voor een daad dan voor veel woorden. ..Negentig cent. meneer", zegt de chauffeur als het mannetje laat blüken. dat ook hij mee wil. En dan gebeurt het simpele, dat veel van zeggen is. Ons boertie. met de eene hand aan de greep bij den bus ingang. en met de andere een zakje met inhoud op houdend, vraagt beleefd in zijn gemoedelijk Bra- bantscb dialect, of hij in plaats van met geld. dat hij niet. bezit, mag betalen met35 versche eieren. De chauffeur, man die zijn menschen en zijn tijd kent, accepteerde de betaling in natura. dong mee naar een prijs van f 5000, die was uitgeloofd voor den eersten Nederlander, die er in slaagde het Kanaal tusschen Calais en Dover over te zwemmen, doch zijn poging faalde jammerlijk. Inmiddels had van der Lubbe kennis gemaakt met den communist H. Holwerda. die ook reeds eenige veroor deelingen achter den rug had en ter zake van opruiing op dit oogenblik weer een gevangenisstraf ondergaat Te zamen vatten zij het plan op een wereldreis te ma ken. In 1931 ventte van der Lubbe te Leiden met kaar ten, waarop zijn beeltenis en ook die van zijn metgezel H. Holwerda voorkwam. Daarop stond gedrukt „Arbeids sport en studiereis van M. van der Lubbe en H. Holwer da door Europa en Sowjet-Rusland. Vertrek uit Leiden 14 April 1931." Dit zelfde kwam ook in het Russisch, in het Dultsch en in het Fransch voor. Verschillende steden en dorpen werden door hen aan gedaan. Zoo bezochten zij achtereenvolgens Dordrecht. Roosendaal, Breda, Tilburg. Den Bosch en Eindhoven. Ook in Waalwijk en Sprang boden zij hun kaarten te koop aan. Van der Lubbe was de leider. Uit zijn ge sprekken bleek toen, dat hij een fanatiek communist was. Voortdurend gaf hij te kennen, dat de heele boel onderste boven moest worden geworpen. Door verkoop van de kaarten wist van der Lubbe zich reisgeld te verschaffen. In Maart 1931 werd hem een pas verstrekt en hij is daarmede naar Duitschland vertrokken. Daar maakte hij propaganda voor het internationale communisme. Reeds in April 1931 werd hij te Munster veroordeeld wegens het verkoopen van communistische drukwerken zonder daartoe verlof te hebben gekregen. Dit was de eerste van de vele veroordeelingen, die nog zouden volgen. In December 1932 is van der Lubbe uit Duitschland uitgewezen en over de Nederlandsche grens gezet. Door bemiddeling van de protestantsche voogdijvereeniging „Kinderzorg" werd hij toen wegens een gevaarlijke oog ziekte in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgeno men. Hii werd daar drie weken verpleegd. Toen hü het ziekenhuis verliet, ging hij in Dordrecht zijn vader opzoeken en woonde er een communistische vergadering bij. Toen verdween hij zonder eenig bericht achter te laten. Oo 17 Februari 1933 dook hij plotseling op in het dorp Glindow bij Potsdam. Van der Lubbe verscheen 17 Februari 's avonds aan de woning van den burgemeester en verzocht aan diens dochter een biljet, dat recht gaf op overnachten in de herberg, die bij het hotel ..Zum Grünen Baum" behoort. De dochter gaf hem dit biljet en van der Lubbe gaf. gelijk alle overnachtenden moeten doen. zijn papieren aan de waardin af en zette in bevend schrift zijn hand- teekening in het herbergboek. Hii maakte in Glindow den indruk van een trekkenden handwerksgezel. Op Za terdag 25 Februari ontstond brand in den zuidelijken vleugel van het voormalig koninklijk-keizerlijk paleis te Berlijn. De brand was gesticht en met behulp van che micaliën had de dader een groot vuur willen aanleggen. De brand werd echter tijdig ontdekt en gebluscht zonder dat al te groote schade was ontstaan. Dienzelfden avond om 9 uur volgde een poging om het Berlijnsche Raadhuis in brand te steken. Het venster dat toegang geeft tot de woning van den machinist, werd geopend en een brandende vuurmaker naar bin nen geworpen. De machinist die den brand tijdig ont dekte. kon het vuur met eenige emmers water blusschen Op den avond van 27 Februari tegen 9.15 uur brak de brand in het gebouw van den Rijksdag uit, waarbij van der Lubbe zijn eigen jas in het aangestoken vuurtje had geworpen om dit beter te laten branden. Bij zijn verhoor op het hoofdbureau van politie beken de hij ook de andere branden te hebben gesticht. Hoe hij tot deze daden van vandalisme is gekomen, zal het gerechtelijk onderzoek wel uitwijzen. BRAND OP MILITAIR VLIEGTUIG. Hal met vliegtuigen verwoest. Op het militaire vliegveld te Lawltza, nabij Posen, is gisternacht in de groote vliegtuigenhal brand uitgebro ken. waarbij de geheele hal met alle zich daarin bevin dende vliegtuigen door het vuur is vernield. De geheele brandweer der stad Posen Is tot den ochtend onafge broken bezig geweest den brand meester te worden. De materieele schade is zeer groot. RITUEEL SLACHTEN IN DUITSCHLAND. Door S. A-Iieden verboden. Uit Keulen, 14 Maart. Op het abattoir te Keulen verscheen gisteren een groep S.A.-lleden, die mededeel den, dat het ritueel slachten van runderen niet meer erd toegestaan. De Joodsche slachters, die volgens het voorgeschreven ritueel de voor de Joodsche consumptie bestemde runderen slachten, moesten het abattoir ver laten; de messen werden in beslag genomen. bekendmakingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen maken bekend, dat op 1 Mei a.s. de toelating zal plaat? hebben van leerlingen tot de U.L.O. School, de O. L. School en de Bewaarschool. De aangifte zal moeten ge schieden bij de Hoofden der Scholen vóór 26 Maart a.s.; zij kan mondeling of schriftelijk geschieden, in het laatste geval onder op gaaf van naam, voornamen, geboortedatum en naam en adres van den aansprakelijken persoon. Schoolboeken en leermiddelen voor de U.L.O. School worden door de gemeente gra tis verstrekt. Schagen, 14 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voor noemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. EEN JUBILEUM. De firma G. de Waard, in heeren- en damesmode artikelen alhier, viert dit jaar het 12J4-jarig bestaan van haar zaak. Voor een bijzondere attractie, verbonden aan dit jubileum, verwijzen we naar een advertentie elder» in dit nummer. We ontvingen van de directie der Carp's garenfa brieken een uitnoodiging om de Tilmvcrtooning hij te wonen, welke werd gegeven in- Vredelust, op Dins dagavond jl. Volgaarne hebben we aan dit verzoek voldaan en we kunnen niet anders dan onze bewondering uit spreken voor de zoo moderne en doeltreffende wijze van reclamemaken van de firma Carp, onze grootste Nederlandsche garenindustrie, welke is gevestigd te Helmond. In tegenstelling met zoovelen durft de firma Carp het spook der malaise onder de oogen te zien en te bestrijden. Kosten noch moeiten spaart de firma om de ongeveer 1000 arbeiders en arbeidsters aan het werk te houden. Ten volle neemt de directie de ver antwoording op hare schouders tegenover deze men schen, begrijpende, dat uitsluitend vergroote energie, werkkracht en samenwerking tot overwinnen kan leiden. Een overwinning hier beteekent brood aan honderden Nederlanders, werkend op een Nederland sche fabriek aan een Nederlandsch product. Maar ter zake. Des middags werd de reclameflim gedraaid voor de leerlingen der Landbouwhuishoudschool te Scha gen, die daartoe een uitnoodiging mochten ontvan gen. Des avonds hadden, jammer genoeg, slechts en kele tientallen gehoor gegeven aan den oproep, de vertooning bij te wonen. In korte trekken zullen we overzicht geven van het gebodene. dat door de aan wezigen met groote interesse werd gadegeslagen. De fabriek werd opgericht in 1870 te Helmond. Oor spronkelijk was deze uitsluitend een ververij, maar bij het uitbreken van den oorlog begon men op dien gend verzoek der regeering met de fabricage van garen. Ging dit eerst alleen ten behoeve van leger en vloot, na den oorlog fabriceerde men te Helmond ook voor huishoudelijk gebruik. Over de gansche wereld werd het Nederlandsche product verzonden en ge waardeerd. In de laatste jaren zag de directie zich, door de exportbelemmeringen genoodzaakt, wilde men een zoo groot aantal personen werk blijven verschaffen, de afzet binnenlands nog intensiever te maken. En voor het bereiken van dit doel is ook de reclamefilm vervaardigd. Uit de film bleek ons het volgende: Garen wordt gemaakt van katoen, dat het pluishaar is van de katocnplant. De katoenplanter laat alleen de rijpe, opengesprongen vruchten pluk ken. welke na gedroogd te zijn van de ruwe vezels worden ontdaan. De gewonnen katoen wordt in groote balen verscheept en belandt tenslotte in de opslag plaatsen van Carp's fabrieken. Nadat de katoen is gereinigd, leggen z.g. krasmachines de katoenvezels allen in één richting. Deze machines en de werkwijze ervan komen duidelijk naar voren op het witte doek. Zoo krijgt men het z.g. vóórgaren, dat op spinma chines in elkaar gedraaid wordt. Dit vormt de grond stof vóór den wever, en is tevens het uitgangspunt voor het naaigaren. We zeggen met nadruk, het uitgangspunt, want eerst na een 20-tal bewerkingen zal het geschikt wezen voor gebruik. Van dfize be werkingen, welke ook zeer overzichtelijk op de film zijn vastgelegd, noemen we u slechts het spoelen, twijnen, glanzen, verven, merceriseeren. Onnoodig haast te zeggen dat op deze fabrieken aan de grond stof, de bewerking en hei meest aan het eindproduct zeer hooge eischen worden gesteld. Vanaf het moment dat de ruwe vezel in de pak huizen komt, tot aan het moment, dat de zware vrachtauto's de keurig verpakte garens afleveren, wordt er gecontroleerd. Het geheele bedrijf is modern ingericht. Zelfs voor het opplakken der nummer- etiketten is een machine aanwezig. De film, welke uit 3 deelen bestond, bracht ons ook nog in de ruime pakzalen en de cartonnage-af- deeling. Het lijkt ons feitelijk overbodig de Nederlandsche huisvrouwen er op te wijren, dat deze industrie, welke een product voortbrengt van N^derlandschen bodem, wel bijzondere aandacht verdient, Is hc* een plicht, juist in dezen tijd om het Nedariandsche fa brikaat boven elk ander te verkiezen, hier is er alle reden voor. Carp's garen een volmaakt product ver dient aller belangstellingl

Schager Courant | 1933 | | pagina 2