De Langendijker Groentenveilingen. Raad Nieuwe Niedorp. Woensdag 15 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9245 Ingezonden Stukken. Uit onze Omgeving. De Raad der gemeente Nieuwe Niedorp kwam in openbare vergadering bijeen op Maandag 13 dezer, des voormiddags om l.a'' tien. Voorzitter de Edelachtbare Heer P. Pluistcr, Bur gemeester, Secre aris de heer P. Haringhuizen. Aanwezig zijn alle leden. Na openin" worden de notulen der laatstgehouden vergadering door den oecretaris gelezen en onveran derd vastgesteld. Goedgekeurde besluiten. Terug ontvangen zijn: De Kon. goedgekeurde be sluiten tot heffing van onrenten on de gemeentefonds lelasting, de grondbelasting en de nersoneelc belas ting, tot he* toepassen eencr korting op de jaarwed den van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger 'van Cedeputcerde Staten^ en tot een tijde lijke verlaging v het salaris van den veldwachter, De in de vorige vergadeiing genomen en inmiddels door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten tot het aangaan der geldleeningen, groot f58000.en f 1000.en tot het onderhands ve -uren van de dokterswoning, dc gemeentehoerderij met diverse per- ceelcn landcri'en en de sluis te Verlaat, benevens de door Gedeputeerde Staten gesloten rekening over 1930. Aanneming benoemingen. Daarnevens kwam in bericht van aanneming der be i- ïing va de heeren Dr. C. R. N. de B..er tot gemeente-geneesheer. D. v. d. S'ok tot Weesmeester, C. Groot Jz. tot Regent van het Tehuis voor tden van Dagen, en van mej. A. v. d. Molen tot plaatsver vangend secretaris. K sverificatie. Gedaan werd vervolgens proces-verbaal van kasve- rificatie over het 4c kwartaal 103?. Bovengenoemde stukken worden Hen voor ken nisgeving :.a: "enomen. Van den Vleeschkeuringsdienst. Ingekomen is een verslag van de vergadering van de Comm. v. Uitvoering van den Vleeschkeurings dienst op 21 Jan. 1932. hetwelk door den Secretaris wordt voorgelezen. In 't verslag wordt gememoreerd de slecht' toestand als gevolo- r]Cr ecr jomische om- s'andigheden, waardoor de prijzen ze r zijn gedaald. Daarop w dt ook dit versirg voor kennisgeving aangenomen. Bekende verzoeken. Ook hier kwam ir i verzoek d n Raad van Ambt-Hard-»-*berg om adhaesie te betuigen p- n adres aan de Regeering en de Tweede Kamer der State Generarl om 1 bedracr der belastbare op brengst Ier i ngebouwde ei-rend' m*. - te verminde ren en een id'.n van Burgemeester vi Wethouders va.i Dudkc >el om adha sie te betuigen aan het adres van den Raad dier gemeente inzake het niet d r etten an het Wectfriesche kanalenplan. Der gewronto getrouw v .-dt voorKest-"' beide ver- yr-ke -- r enn' eving aan te nr "»n. De hoer Borst zegt er sterk voor te wezen om ndha< ie t<* betuigen aan t adres der gemeente ..bt-He- v erg. V" mder 1\ >if meent, dat van het eens genomen st ndnunt ook nu niet m^et worden afgeweken. liet ga >r ni om of men vóór of tegen het adres ge stemd L mear door aan den ouden regel vast houden, wordt verder alles in het midden gelaten. O 'c Voorzittei is deze mecning toegedaan. Zoo men er op "oor wil ga al in de allereerste p'aats aagd moeten worden of weer /al woi aange vangen met het tuigen van adhaesie, ja of neen. M.a.w. zal de oude regel gehandhaafd blijven of niet. De heer Borst zegt. dat dit adres der gemeente Ambt-Hardenherg wel van heteekenis is. Gezien de omstandigheden wil spreker adhaesie betuigen of, zoo Voorzitter een andore goede weg aan kan geven om de onbillijkheid van de belasting op de onge bouwde eigendommen vermindert te krijgen, kan spreker daarin meegaan. Voorzitter herhaalt dat nu weer wordt afgeweken van 't punt van uitgang. Eerst de quaestie: Zal de oude regel gehandhaafd blijven of niet. Daarna zal men over deze ver/.oeken eventueel kunnen spreken. Maar, zegt Voorzitter, dan zullen in den vervolge alle verzoeken om adhaesiehetuiging zelfstandig moeten worden behandeld, iets wat tot ellen lange discussies aanleiding zal kunnen geven. Voorzitter wijst op de Ver. van Ned. Gemeenten, die feitelijk voor alle aan gesloten gemeenten handelt. De heer Olie vraagt dan ook om dit adres te behan delen of een andere weg aan te geven. Voorzitter wijst op 't belang van deze belasting. De gemeentehuïshouding drijft er voor een deel op. Het Rijk zal, meent spreker, er niet aan denken om deze te herzien. Voorzitter wil de oude regel gehand haafd zien cn stelt voor beide adressen overeenkom stig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aan te nemen. De heer Borsi is er tegen, zoodat gestemd dient te worden over het handhaven der regel. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5—2 stemmen, zoodat aan de verzoeken om adhaesiebetuiging niet zal worden voldaan en deze voor kennisgeving wor den aangenomen. Een geldleening. Voorgesteld wordt den Raad te besluiten tot het aangaan van een geldleening voor den bouw van een woning in de gemeentehoerderij en eenige ver anderingen in het Tehuis, groot ten hoogste f2200.—. tegen een rente van uiterlijk 5 af te lossen in 20 jaren. Do heer Olie vraagt om eenige inlichtingen. Spre ker meent, dat er eerst sprake was van een veel ge ringer bedrag. Voorzitte antwoordt, dat het, door den heer Olie bedoelde geld niet het heele werk betrof. Er komen nog rioleoringswerken bij en meerdere karweitjes. Daarop wordt overeenkomstig het voorstel van B. cn W. besloten tot het aangaan der geldleening op de de bovenomschreven voorwaarden. De begrooting 1933. B. en W. stellen voor om de begrooting 1933 te wijzigen, zooals door God. Staten wordt aangegeven. Het betreft hier eenige kleine wijzigingen in de pos ten der inkomsten en uitgaven. Het oefent op de be grooting weinig invloed uit. De Raad besluit tot wijziging, Vergoedingsvoorschot. B. en W. verzoeken te besluiten tot het verleenen van een voorschot op de vergoeding aan het school bestuur in 't Veld over 1932 en 1933. D. cijfers zijn den raadsleden bekend en wordt zon der eenige op- of aanmerkingen aldus besloten. Vaststelling vergoedingen. Volgt een besluit tot vaststelling der vergooding over 1930 en verrekening van de vergoedingen over de jaren 1928, 1929 en 1930. Ook hier is het verloop aan den Raad genoegzaam bekend en kar. vaststelling volgen. Verplaatsing stembqreau. Voorgesteld wordt om te komen tot wijziging van de verordening op de stemlokalen in zooverre, dat het stemlol^ in de Mo^-beek wordt gevestigd ten huize van den heer Joh. v. d. Molen aldaar. Hiertegen bestaat niet het minste bezwaar en wordt aldus besloten. Voorziening vacatures siemhureaux. Aan de orde komt de voorziening in de ontstane vacatures in de stemhurcauw waartoe de volgende benoemingen moeten plaats hebben: van een lid van het Hoofdstcmburcau; aanbevolen wordt de heer D. Olie Ar, van een lid vin hot stembureau I; aanbevolen wordt de heer T. B. de Jong; van den Voorzitter van het st mbnreau II; aan bevolen word' het aadslid dc heer II. Kecsom; cn van een lid van liet stemburci u II; aanbevo len wordt de heer D. Wit C.z. De aanbevolencn worden met overgroote meerder heid van stemmen gekozen. De anwezigc heeren Olie, Oe Jong -en Kepsom laten zich de benoeming welgevallen: t!c her 'Vit zal met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Werkloozensteun en werkverschaffing. Ingekomen is een kennisgeving van den Minister, dat de steunregeling wordt ingetrokken de werkloo- zen kunnen worden geplaatst in de werkverschaffing in dc Wieringormeer. R. en W. stellen voor tot die plaatsing over te gaan. Voorzitter licht toe. dat de werkloozensteun met in gang van 27 Februari is stopgezet. Direct zijn de be- noodigde kaarten ingezonden en nu is het wachten op bericht, dat de ingeschreven werkloozen aan den arbeid kunnen. De gemeente zal een zeker percentace moeten bijdragen in de loongelden. Het stempelen is dan afeeloopen. Uitzonderingsgevallen zullen apart in behandeling worden genomen. De Raad gaat er mede accoord. dat dc gemeente zich voor het te bepalen percentage bijdrage garant stelt. De heer Rorst vraagt, wat ongeveer per uur kan worden verdiend in de Wieringermeer door dc werk loozen. Voorzitter kan mededeelen dat het uurloon al naar de prestaties zal liggen tusschen 27 cn 33 cent. Over de Laitgereizer school. Ingekomen is een afschrift van het Koninklijk be sluit van 24 Februari 1933, waarbij het besluit van Gedeputeerde Staten dezer Provincie tot opheffing van de Langereizer school is vernietigd. Deze mededeeling wordt onder algemeenen bijval voor kennisgeving aangenomen. Sluisverpachting. Van den pachter van de sluis, bij het z.g. Sluiser Verlaat is een verzoek ingekomen om de pachtsom te willen terugbrengen van f 600.— op f400.—. Het is, onder dc treurige tijdsomstandigheden niet mogelijk om f 600.— pacht op te brongen. Een gelijk verzoek werd door den pachter gericht tot den gemeenteraad van Oude Niedorp, welke zich direct bereid verklaarde de gevraagde f 200 reductie te verleenen over 1933. Ook deze Raad kan het, verzoek billijken cn gaat er mede accoord dat de pachtsom van f 600 tot f 400 wordt teruggebracht. De rondvraag. Tenslotte volgt nog de rondvraag. Den Heer Olie bevreemdt het, dat een ingezonden adres van de tuin ders, dat te laat inkwam, om in de vorige vergade ring tc worden behandeld, nu niet ter sprake is ge bracht, terwijl dat staat genotuleerd. Spreker wil als nog hehandeling vragen. Het betreft hier de heffing van opcenten op onbe bouwde eigendommen. Voorzitter is er niet tegen dat het adres in behan deling wordt genomen, maar men is wettelijk tot handhaving verplicht. Nadat de Secretaris het ingekomen schrijven heeft voorgelezen, wordt dit voor kennisgeving aangeno men. De heer Olie zegt er niettemin vóór te zijn om bij het Rijk te protestceren. Voorzitter verzoekt den heer Olie zijn idéé schrif telijk toe te lichten, opdat dit punt in een volgende vergadering aan de orde kan worden gesteld. De heer Glie is daartoe bereid. Nadat de heer Borst eenige inlichtingen heeft inge wonnen over vergoeding aan de schoolbesturen( kan, waar er niets meer aan de orde is, sluiting volgen. Een kleine verbetering in de prij zen geeft al een gevoel van ver lichting. Toch wordt de toe komst algemeen duister ingezien. Represaillemaatregelen; of die helpen zullen? Roode kool bracht voor het mooiste goed tot over de f 5 op; voor groote en tweede soort werd minder betaald Gele kool bracht aanvankelijk voor de meest gezochte tot boven f3 op; later minder. Deensche witte kool nog altijd slecht veel onverkoopbaar. Iets beter voor uien, doch lage prijzen. Idem voor bieten en peen. Zeer lage prijs voor aardappels. Aan voer taaie gele. Als de prijzen niet achteruit loopen op onze twee groote groenten veilingen, integendeel voor een bepaald artikel nog iets verbeteren, dan geeft dat voor de tuinders al een gevoel van verlichting. Evenals een kinderhand gauw gevuld is, zoo is een tuinder tegen woordig met iets onbeteekenends blij, ofschoon hij toch begrijpt, dat er al weinig aanleiding is, om zich blij te maken. Maar hij wil er zoo graag in zien het begin van het heenwijzen naar betere tijden en de wensch is hierbij in zeer sterke mate de vader van de ge dachte. De vooraanstaanden in de organisatie en ook vele kooplieden zien de ontwikkeling der toestanden naar betere tijden intusschen niet zoo gunstig in en helaas moet worden geconstateerd, dat vele omstandig heden er öp wijzen, dat het er voor onzen Langendijker tuinbouw zeer slecht uitziet. De kooplieden krijgen tegenwoordig, zoo vernamen we, bijzonder weinig be stellingen uit Duitschland, waar ze „dikke" klanten hadden. Ook uit andere landen, die meer en meer als afzetgebied veroverd waren, komen minder orders binnen. En nu moge er theoretisch eenig succes zijn te behalen met den ijver, die aan onzen handelsgeest St. Pancras, Maart 1933. Be nootl in tien tuinbouw. Zeergoachte Heer Redacteur, Voor enkele dagen terug heeft u een ingezonden stuk van ondergeteekende met bovenstaand opschrift in uw veelgelezen blad opgenomen, waarvoor ik u nogmaals dank zeg. Achteraf blijkt, dat er zeer velen zijn, die met den inhoud daarvan sympathiseeron. Haast zou ik zeggen^ dat het reclame voor uw blad hoeft gemaakt, getuige het feit, dat verschillende lezers zelfs moeite doen niet de courant in de hand naar kennis en vriend te loopen, om het toch maar te laten lezen. Dit laatste is echter mooi en goed, niaar met daden komen is beter Of zouden wij straks toch evengoed maar weer een advocaat of een dokter moeten stemmen en moeten wij dan van dergelijke heeren verlangen of verwachten, dat zij voor den tuinbouw zullen pleiten, nee toch! Dan zal het zeker zoo blijven als tot nu toe steeds is gegaan. Dit kan echter niet zoo blijven, om de een voudige reden, dat de tuinder aan het einde van den akker is. Het gros der tuinders heeft geen con tanten meer voor bemesting en bewerking der ak kers. Reeds in '30 was de uitkomst in menig bedrijf al bijzonder slecht. Met goeden moed ging men '31 weer beginnen., doch aan het einde van dit seizoen bleken de verliezen nog aanmerkelijk grooter te zijn. Er kwam echter hulp in den nood, de meest noodlijdenden konden zich opgeven, voor een even tueel crediet, en hebben dat ook gekregen. Goed be keken beteekent dit dus, de tuinder kreeg er nog een portie schulden bij. Hier kon echter tekort van worden betaald, omdat van dit geld toch allereerst brood-moest worden gekocht. Verhuurders van land, kunstmestleveranciers enz. enz. moesten wachten en wachten helaas heden ten dage nog. In het voorjaar van 1932 kwam wederom eenige steun in den vorm van rentelooze voorschotten. De tuinder kreeg er dus weer iets bij, waar hij heelc- maal geen gebrek aap had, n.m. nog wat schulden. Nu voor enkele weken terug is een toeslag uitge keerd op de vroege aardappelen cn de sluitkool welke in 1932 ter veiling zijn aangevoerd en wel een halve cent per K.G. Duizenden kilogrammen kool, welke door hun onverkoopbaarheid op de ak kers zijn gebleven en zeker zooveel kool welke zijn „doorgedraaid" en weer op do plaats van her komst zijn terecht gekomen, worden in genoemde toeslagregeling niet gekend, dus vallen daarbuiten. Dus na drie slechte jaren zijn dc tuinders gesteund met enkele tientallen guldens. Men zou zoo zeggen, wat heeft die tuinbouw toch misdreven, dat hij zoo schromelijk wordt vergeten? Of zou men in Den Maag precies denken als in vele andere steden, die boeren redden zich wel, of zooals nog al eens wordt gezegd, een boer is precies een varken, hij wordt knorrende vet. Misschien is dat wel eens zoo ge weest, maar dan is dat toch wel lang geleden. Tusschen twee haakjes, wilde ik hier nog even melden, dat een dergelijk ingezonden stuk. zooals u verleden week in uw blad van mij heeft opgeno men, ook door mij was gezonden aan de arbeiders pers „Het Volk", met verzoek tot plaatsing. Dit werd mij niet toegestaan, omdat, zoo schreven zij, de tuinders hun stemmen dienden.uit tc brengen op de S.Ü.A.P. Dit leek mij toch al zeer somber van die redactie bekeken, immers men zal toch niet van an dersdenkenden mogen verlangen of verwachten, dat zij een S.D.A.P.'er stemmen. Wel zal een tuinder, onverschillig in welk deei van ons land hij woont, een tuinder stemmen. Hij moet en zal begrijpen dat die tijd gekomen is. D.» arbeiders in de verschillende tuinstreken zullen dit zelfde moeten doen, omdat de tuinder zijn belang ook hun belang is. Wanneer de werkgever zijn brood kan verdienen, kan de werknemer dat immers ook. Nogmaals laat de lijst straks voor de Tweede Kamer met namen van tuinders prijken, menschen uit de practijk, zij weten en Kennen den barren nood, en zullen niet rusten, alvorens die gelenigd is. Veel verlangen doen de tuinders niet, ze zijn gauw tevreden, alleen willen ze maar een broodje voor hun en hunne gezinnen verdienen, waarvoor ze nog hard willen werken ook. Zoo de toestand thans is, zoo kan en mag die niet langer blijven. Wanneer ik er nog eenmaal de mobilisatie bij mag halen, met haar uitvoerverboden op kosten van den tuinder, dan stemt dat al zeer somber, dat die zelf de tuinders zoo worden vergeten. Laten wij oen voorbeeld nemen aan b.v. Duitschland, waar verte genwoordigers der boeren en wijnbouwers honderd duizenden stemmen op zich zagen uitgebracht. eigen is. in den tegenwoordigen tijd is het practisch onmogelijk, nieuw afzetgebied te veroveren. En al in gewikkelder worden de verhoudingen op economisch gebied. Al meer en meer wint de idee in andere landen veld, om zich zelf te helpen, zoodat de mogelijkheid, om onze groenten tegen eenigszins loonende prijzen kwijt te raken, al geringer wordt. De Langendijker tuinder schrikt bij de gedachte, dat zijn producten al leen in het binnenland afzet zouden vinden. Hij weet maar al te goed. dat, als het zoo ver moet komen, de Langendijker tuinbouw ten doode is opgeschreven. En die gedachte is het. die de tuinders meer en meer be gint te benauwen. Veel wijst er op, dat er een teveel aan groenten aan de markt begint te komen, en dat het dus zal moeten gaan in de richting van teeltbe perking. Dan zullen gedeeltelijk andere producten moeten worden verbouwd, die ook gesteund zullen moe ten worden. En bovendien rijst de vraag, welke pro ducten dan wel zouden kunnen worden verbouwd met eenige kans op succes. Meerdere vragen komen daarbij naar voren en ze zijn alle even moeilijk op te lossen. Onder dergelijke omstandigheden is het verklaarbaar, dat men represaille-maatregelen wil gaan nemen, zoo als dit in een vergadering van den Vierbond is naar voren gekomen: als Duitschland onze producten niet meer wil afnemen, dan koopen wij ook niet meer van Duitschland. De zaak is op die wijze eenvoudig en scherp gesteld, maar wie mocht meenen, dat ze daar door aan het begin van een oplossing is gekomen, zal toch ongetwijfeld goed doen, tc bedenken .wat er de laatste 14 dagen in Duitschland is gebeurd en dat men niet mag verwachten, dat het Hitler-regime voor der gelijke dreigementen uit den weg zal gaan. In ieder geval is het te prijzen, dat onze organisaticmannen niet stil zitten en den strijd voor betere toestanden in den tuinbouw aanbinden en teekent het bovendien den groeten nood, waarin deze tak van bestaan van duizenden nijvere werkers is. komen te verkeeren. Bij deze heerschende Ingewikkelde toestanden wekte het op de vellingen nog eenige verwondering, dat de roode kool betere prijzen opbracht dan de vorige weken. In de tweede helft van Februari waren er abnormaal groote hoeveelheden afgeleverd, zoodat de aanvoer deze week betrekkelijk gering kon worden genoemd, n.1. on geveer 80 spoorwagens aan beide veilingen tegen het vorige jaar in dezelfde week 150 spoorwagens. De kool van 2% tot 3 pond bracht nu voor de eerste soort f 4.70 op en is in 't midden der week zelfs tot over de f 5 op- gcloopen. De grootste i:orl brrcht nu tot f 2.60 op. Zelfs voor tweede soojt roode kool met een gewicht van 2bit Daar wordt ook begrepen, dat het lot der wijn bouwers en boeren in beter handen zit bij een vak genoot, dan bij wien ook. We zijn zoo gewend, dat wanneer straks de 'lijst met de verschillende candidaten voor de Tweede Kamer gereed is. dat strooibiljetten worden ver spreid met alle mogelijke aanbevelingen voor de verschillende fracties. Laten wij dit voorbeeld vol gen, maar dan voor een tuinderscandidaat, dus voor ons lot. Vijftig- a zestigduizend tuinders met hun vrouwen en minstens zooveel arbeiders met hun vrouwen, zullen het roode potlood zeker gebruiken om dat ééne stipje voor de tuinders rood te maken. Onze afgevaardigden zullen er toe bijdragen, dat de tuinders met hun arbeiders weer hun eerlijk stukje brood kunnen verdienen en dal do vrouwen weer met de beurs aan de deur kunnen verschijnen, als de winkelier komt, inplaats van met een bonzend hart. Dorpelingen, laat uw omroeper de tuinders met de arbeiders bij elkaar brengen. Laat een spreker of desnoods drie, u tot de overtuiging brengen, dot het uw plicht is. Genoemde omroeper zal zijn op dracht met liefde en met verhevener stem uitvoeren aan ooit tc voren. Geachte Heer Redacteur, ik dank u hier nogmaals, dat u mij de gelegenheid hebt gegeven mijn vaste overtuiging ter verbetering voor den tuinbouw in uw blad le plaatsen en zal u verder niet meer lastig vallen. Hoogachtend, Uw dvv. dnr. Tj. KOELEMEIJ Jr., St. Pancras 54. N 1 EU IV E NIEDORP Onder léiding van den heer B. Loos en Mej. M Se- pers, gaf de Gymnastiekvereeniging „Hercules Hebe" Zondagavond een openbare uitvoering in de „Prins Maurits" alhier. Het was een rijk voorzien programma, dat afgewerkt moest worden. Met groot genoegen aanschouwden wij het eerste nummer, de circel-oefening van meisjes der 5e afdeeling Het is een lust, zoo dapper en vol vuur deze kleinen hun oefening ten beste trachten te geven, Vervolgens werden de nummers vlug achter elkaar afgewerkt. Al de dames en heeren, meisjes en jongens gaven, wat ze konden. En een welverdiend appalus was veelal het loon Het geheel bewees dat de leiding in goede handen is. De heeren kunnen het echter nog maar steeds niet brengen tot het glanspunt van den avond, dit moeten zij tot heden steeds nog afstaan aan de Dames. De Damesafdeeling spant de kroon, haar» oefeningen lieten veelal niets te wenschen over en wer den correct uitgevoerd, wat er met de heeren nogal eens om ging. De houdingsoefeningen van de Jongens I was een lachsucces. Terwijl de Meisjes 2e afd. veel succes behaal den met het Boerendansje. De Indianendans. uitgevoerd door de dames, was niet minder succesvol. Op het da verend applaus werd dit nummer nog eens gegeven. De ze numers waren een mooie afwisseling. De Familie Koa zorgde gedurende de uitvoering voor passende opgewekte muziek. "Wij meenen dat de heer Loos en Mej. Sepers met hun gymnasten met voldoening op dezen avond kunnen te rugzien. Het applaus moge zeker wel een bewijs zijn. dat ook het talrijk aanwezig zijnde publiek heeft genoten en het een welgeslaagde avond is geweest. Een verloting bracht ten slotte nog enkele verrassin gen. waarna een geanimeerd bal de aanwezigen nog een poos bijeen hield. H E E R H V G O W .4 A R ri VEENTTUTZEN. Zondag j.1. hield de afd .Veenhuizen van den Bond vcor Staatspensionneering een propaganda-avond, met medewerking van de tooneelvereeniging „De Hoop" van. Aartswoud. Met een geestig woord wees de voorzitter, de heer H. Bruin, op het riut van organisatie, terwijl hij ook het recht op premievrij staatspensioen bepleit te. Hierna voerde de tooneelvereeniging op „De Aard schok" en „De erfenis van Peet Merai" Wat hebben; wij gelachen. Het spel was af. We zagen hier echt een stuk werkelijkheid, wij vergaten dat het slechts spel was. Het was een genotvolle avond. Een woord van. dank, gebracht aan de Rederijkerskamer „De Hoop", voor hare belangelooze medewerking, was dubbel ver diend. a 3 pond werd nu f 4 en meer besteed; de grooten van het doorschot werden voor f 1.802 'verkocht. Op het laatst der week liepen de prijzen weer terug tot het niveau, waarop ze by het begin stonden. Het is niet on mogelijk of het mooie weer was debet aan dezen terug gang. Met dankbaarheid konden de tuinders vaststellen dat de gemiddelde prijs der roode kool de laatste weken het dubbele bedraagt van dien. welke ze verleden jaar opbracht. De teelt was verleden jaar echter beter. Met de gele kool liep het niet zoo gunstig, maar toch waa men er over 't algemeen niet slecht over te spre ken. Natuurlijk waren de prijzen weer verre van loo- nend. doch daarop wordt tegenwoordig minder meer gelet en men heeft meer oog voor de vraag, of ze beter of slechter zijn. De prijzen waren beter: iö 't begin werd zelfs voor de meest gewilde soort tot over de f 3 betaald, terwijl voor de groote f 1.401.90 werd besteed. Later, allicht ook onder den invloed van het zachte weer. daalde de prijs voor het mooiste kleingoed tot be neden f 3 en konden de groote niet meer dan f 1 tot f 1.90 opbrengen. Het mooiste goed van de tweede soort bracht f 2.10—2.70 op. de groote f 0.901.50. De aanvoer aan beide veilingen beliep 65 spoorwagens. Men houdt het er algemeen voor. dat van de Deen sche witte kool niets meer terecht komt. d.w.z. dat men gelooft, dat er van een opleving der prijzen in een eenigszins belangrijke mate wel niets meer zal komen. Er werd deze week weer het meeste voor 60 cent per 100 Kg. verkocht, sommige partijen brachten 70 cent op en ook werden cr nog voor 80 cent verkocht. De kleine verbetering was alzoo van geen beteekenis en waar een groot deel weer onverkoopbaar was en alzoo voor 60 cent. aan het In- en Verkoopbureau moest worden af gestaan bleek wel. dat voor deze kool slechts voor een klein doel afzet door den handel kon worden gevonden. We vernamen, dat in het vervolg elke week slechts 40 spoorwagens door genoemd bureau zullen worden ge distribueerd. zoodat de handel dan toch het overige zal moeten plaatsen. Deze week werden nog ruim 130 spoor wagens aangevoerd, doch men mag verwachten, dat dit spoedig zal verminderen. De prijs van de uien bleef ook deze week siecht, of schoon er een kleine verbetering voor gele uien en grove intrad. Drielingen werden verkocht voor f 0.80 1.20, gele uien brachten van f 1.201.80 op en gro'*« t 1—1.60. De aanvoer verminderde en bedroeg rond 11 spoorwagens. Bieten waren voor een deel onverkoopbaar. De mooi ste brachten f 1.401.70 op; de andere f 0.600.80. Er werden 10 spoorwagens aangevoerd. Voor kleine peen werd f 0.60 betaald; een deel draaid# door. Voor groote werd f 11.60 betaald. Blauwe aardappelen bracht f 0.40 per 100 Kg. op, blaM« we eigenheimers f 0.401. De aangevoerde taaie gele werd voor f 1.303.30 ver kocht

Schager Courant | 1933 | | pagina 9