NIEUWE TREINAANSLAG IN MANDSJOERIJE Zangara terechtgesteld Tankschip ramt een stoomtreiler Overstrooming in Amerika Geen goede margarine Tusschen auto en muur bekneld Onregelmatigheden bij de verkiezingen Stuurlooze logger te Den Helder binnengesleept Bij het oversteken Oude boerderij afgebrand Dr. Mengelberg ongesteld Nachtelijke inbraak te* Overschie IröL,..I SUIKERBIETEN-STEUN Plaatselijk Nieuws. 38 Dood en en 71 gewonden. De rails voor een gedeelte weggenomen. Reuter seint uit Charbin: Acht en dertig personen werden gedood er. een en zeventig gewond bij een sporwegaanslag zestig mijlen ten noorden van Soe Ping Kai. Alle slachtoffers zijn Japansche en Mandsjoerijsche burgers. De bandieten hadden de rails tusschen Soe Ping Kai en Tao Nau bij het kruispunt Tsjeng Tsjia Toen weg genomen. De vrachttrein naar 't noorden derailleerde op dit punt waarna de bandieten onmiddellijk het vuur op de passagiers openden. Japansche soldaten dreven de roovers later uiteen en herstelden de spoorwegverbin dingen. Hevige gevechten bij den grooten muur. Japanners er over; Chlneezen op de vlucht Reuter meldt uit Tokio: De Japanners bezetten Sakotsjia, ten Z.W. van Hsi- fengkou. De Chineez^n vluchten naar het Zuidoosten met achterlating van duizenden dooden. Een detache ment Japanners zou Zaterdag voorbij den Grooten Muur zijn opgerukt ten einde aanvallen der Chineezen tegen Hsifengkou te verminderen. De chef van den Staf van het Japansche leger heeft den Minister van Oorlog te Tokio telegrafisch mede gedeeld, aldus wordt nader gemeld, dat de Japansche cavalerie den Grooten Muur op vier plaatsen heeft overschreden. Door middel van den elecirischen stoel. Naar Reuter meldt, heeft eister door middel van den electrischen stoel de terech.stelling plaats gehad van Zangara, den dader van den moordaanslag op president Roosevelt, tengevolge waarvan de burge meester van Chicago, Cermak, het leven heeft verlo ren. Hoe de terechtstelling geschiedde. Omtrent de executie van Zangara, den dader van den moordaar=lag od president Roosevelt, meldt Reu ter nog dat 7angara, toen hij den electrischen stoel za.g, zeide: ..Houdt mij niet vast, ik ben niet bang". Hii liep zonder steun naar den stoel en overhandigde den gevangenisdirecteur een aantal papieren, waarop hij hr.d geschreven: „Hier is het boek, dat ik bezig ben s hriiven." Topn hij in den stoel zat roeg Zangara of er geen fotograaf beschikbaar was om een foto te maken. De directeur antwoordde ontk ï.and. Even vóór dat de metalen kap over zijn hoofd werd getrokken, schreeuwde Zangara: ..Alle kapitalisten ziin een troep oplichters, addio aan de geheele we reld.".... De medici, die Zangara's hersenen hebben onder- zicht, hebben verklaard dat zij ze volkomen normaal hebben bevonden en dat Zaneara gezond van geest was. Acht Engelschen verdronken. Uit Londen, 20 Maart: Hedenmorgen vroeg tijdens vliegend stormweer, heeft op 100 mijl afstand van Aberdeen. het duizend ton metende Engelsche tank schip „Atheltarn" den 200 ton metende stoomtreiler „Succesion" geramd. Van de uit tien koppen be staande bemanning van den treiler konden slechts twee gered worden. De overige acht vonden den dood in de golven. Zeven personen omgekomen; duizenden dak loos. Uit Cinciinnti. Tengevolge van de overstroomin gen in de Amerikaanschen staat Ohio, zijn zeven perso nen om het leven gekomen en duizenden dakloos ge worden. De sohade wordt op ongeveer een millioen dol lar geschat. Vervalschte omslagen om de pakjes. Een winkelier te Apeldoorn, Th. S., handelende in kruidenierswaren en comestibles, werd ervan ver dacht margarine te verkoopen, welke niet voldeed aan het Crisis-Zuivelbesluit 1932. De gemeentepoli tie stelde een onderzoek in. Het bleek haar dat onder het mom van product van Jurgens' Margarine-Indu strie Duitsche margarine werd geleverd, althans zij bevatte zetmeel en er was geen roomboter in ver werkt. Op den omslag van deze margarine stonden het nummer en de letter vermeld, die ingevolge het Crisis-Zuivelbesluit 1932 aan de Margarine-Industrie van Jurgens, te Rotterdam, zijn toegewezen. Oppervlakkig was er tusschen den echten en den valschen omslag geen verschil t i zien. Bij nadere be schouwing bleken er echter wat de soort van het papier en den druk betreft afwijkingen te bestaan. De winkelier beweerde de waar betrokken te heb ben van een hem onbekenden reiziger. Opmerkelijk was dat dicht bij den voorraad Duitsche margarine een voorraad van de echte Jurgens' margarine was geplaatst. Hij verkocht de Duitsche margarine voor denzelfden prijs als de echte van Jurgens. De ge- meente-politie heeft proces-verbaal opgemaakt en on geveer 150 pond Duitsche margarine in beslag ge nomen. De winkelier staat wegens overtreding van het. Crisis-Zuivelbesluit 1932 bloot aan een boete van ten hoogste f 10.000 en openbaarmaking van het vonnis. Noodlottig ongeluk te Venlo. Toen gisternacht omstreeks 12 uur de heer L. uit Venlo met zijn echtgenoote huiswaarts keerde, kwam hij nabij het spoorwegviaduct aan de Roermondsche Poort een luxe auto tegemoet, bestuurd door den heer W. uit Venlo. Dc auto, die een groote vaart had, wilde om het viaduct, te passeeren, vaart minderen en remde, waardoor de wagen evenwel slipte en on der de verkapping het trottoir opvloog. L. kon nog juist op zij springen, doch zijn echtgenoote werd door den auto gegrepen en geraakte tusschen den muur en den auto bekneld. Met beide beenen gebroken en een versplinterde knieschijf, werd de vrouw opge nomen en per politie-brancard naar het R.K. zieken huis overgebracht. Haar toestand is wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De auto werd door de marechaussee in beslag ge nomen, terwijl een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld Indringers dood gevonden In de fouragepakhuizen vandenheerJellesmateSLNicoIaasga wemelde het van ratten, die den eigenaar grootë schade toe brachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd'' schrijft Senoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één oosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeldzaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen, indien dit ongedierte Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorge schreven manier en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct.. dubbele doos 90 ct. Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. d 44 Te 's Gravenhage zouden 24-jarigen op de kiezerslijsten voorkomen. De heer H. Koops te 's Gravenhage heeft bij het gemeentebestuur aldaar een verzoek ingediend tot verbetering van de door dit bestuur vastgestelde kie zerslijst. volgens welke lijst bij de a.s. verkiezingen personen aan de stemming zullen deelnemen, die den 25-jarigen leeftijd dan nog niet hebben bereikt. In zijn verzoekschrift zet de heer Koops uitvoerig uiteen, zoo lezen we in het „Handelsblad", dat het deelnemen van 24-jarigen aan de stemming absoluut in strijd is met de artikelen 1 en 2 van de Kieswet. Teneinde deze quaestie uitgemaakt te zien heeft de Verzoeker een willekeurig persoon uit de kiezers lijst genomen, die bij de a.s. verkiezingen nog geen 25 jaar zal zijn en diens schrapping van de lijst ge vraagd. Dezer dagen zal het gemeentebestuur over dit ver zoek moeten beslissen, en indien dit college mocht besluiten tot handhaving van den gewraakten kiezer op de lijst zal de heer Koops deze principieele vraag ter beslissing voorleggen aan den kantonrechter en zoo noodig aan den Hoogen Raad. Bovendien ligt het in de bedoeling van den heer Koops, om, waar in alle gemeenten van ons land de methode is toegepast, personen op de kiezerslijst te plaatsen, die bij de a..s verkiezingen den 25-jarigen leeftijd nog niet zullen hebben bereikt, ongeldigver- klaring van de te houden stemming te vragen. Met voedselgebrek te kampen. Op verzoek om hulp werd geen acht geslagen. De sleepboot „Utrecht" van bureau Wijsmuller heeft te Den Helder Zondagmiddag binnengebracht de Belgi sche vischlogger O 218 „Maria Johanna", afkomstig uit Oostende. Zaterdag kreeg deze logger in de nabijheid van het lichtschip „Haaks" een defect aan den motor, waardoor het schip stuurloos ronddreef. Door wind en golven werd het steeds meer naar de Texelsche kust gedreven, zoodat radio-telefonisch aan de kustwacht te Kijkduin nabij Den Helder om assistentie werd gevraagd, waarop de „Utreoht" ls uitgevaren. Behalve met de panne met den motor kreeg de be manning, welke uit 5 koppen bestaat, daarvóór ook te kampen met voedselgebrek. Doordat de vangst goed ging, was men langer in zee gebleven, dan men oor spronkelijk van plan was en zoo zag men zich voor het feit geplaatst dat er tenslotte geen kruimel voedsel meer aan boord was. Hoewel het voorgeschreven internatio nale sein, waarmede aan paseerende schepen voedsel wordt gevraagd, werd geheschen, heeft dit niet gehol pen. Drie stoomschepen, naar de bemanning meende van Duitsche nationaliteit, zijn voorbij gevaren en, hoewel men kan aannemen, dat de seinen bemerkt zijn, hebben deze zich er niets van aangetrokken en zijn doorge stoomd. De namen van deze schepen zijn onbekend. De „Utrecht" heeft de logger op 10 mijl ten Noorden van het „Haaks" vuurschip opgepikt. De lading, bestaande uit circa 100 manden visch, was voor IJmuiden bestemd. Wielrijder, die voorover op zijn stuur lag, bij botsing met een auto gedood. Zaterdagmiddag had op den IJsseldijk onder de gemeente Gouderak een ernstig ongeluk plaats, waar bij een jongeman het leven heeft verloren. Uit de richting Gouda was per rijwiel op weg naar huis de 18-jarige W. van Meieren, wonende te Gouderak. Door den sterken tegenwind had de wielrijder zich over zijn stuur gebogen en daardoor zag hij niet dat van den anderen kant een luxe auto naderde, bestuurd door den 19-jarigen C. Rozendal uit Gouda. Vlak voor den auto stak de fietser den weg over, hij reed daar door als het ware recht op den wagen in. Een bot sing volgde, welke zoo hevig aankwam, dat de jon gen op slag werd gedood. De automobilist trachtte tevergeefs het ongeluk te voorkomen. Door het sterke remmen vloog hij met zijn arm door de voorruit, doch hij werd niet gewond. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de ouderlijke woning overgebracht. De auto werd licht, de fiets ernstig beschadigd. Vele dieren in de vlammen omgekomen. Zaterdagnacht is een felle brand ontstaan in de ka pitale boerderij met aangebouwd woonhuis, waarin te vens een café is gevestigd, bewoond door den eige naar van Vugt aan de Laanderstraat te Berghem. Om streeks 4 uur werden de bewoners gewekt, door von- kengeknetter en het vallen van pannen op den zolder. Op dit oogenblik stond reeds de geheele bovenverdie ping van het complex in lichte laaie. Het gezin kor. zich nog juist bijtijds in nachtgewaad uit het bran dende perceel redden. Door den feilen wind sloegen de vlammen over op het rieten dak van de veestallen. Door omwonenden werd alles in het werk gesteld het vee nog te redden. Een gedeelte van den veestapel kon in veiligheid worden gebracht. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat op een gegeven moment niet meer aan redden te denken viel. Zoo moest men dan lijdelijk toezien, dat een paard, 3 koeien en een honderdtal kippen in de vlammen omkwamen. De brandweer kon wegens gebrek aan water in de buurt weinig hulp verleenen. De inboedel, de café inventaris, waarbij enkele spaarkassen van plaatselijke vereenigingen, gingen verloren .Ook de geheele oogst, een groote hoeveelheid hooi en stroo, benevens alle landbouwwerktuigen, en gereedschappen werden een prooi der vlammen. Het geheele complex is totaal door het vuur vernield. De verbrande hofstede was één der oudste uit deze omgeving en dateert van omstreeks 1800. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. De schade, die uit den aard der zaak zeer groot is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Zijn terugreis naar Nederland uitgesteld. Dr. W. Mengelberg, die op het oogenblik te Napels vertoeft is aldaar ongesteld geworden. Influenza noodzaakt hem het bed ie houden en zijn terugreis naar Nederland uit te stellen. Tengevolge hiervan zal de heer Mengelberg de eerst volgende onder zijn leiding aangekondigde concerten niet kunnen dirigeeren. Het bestuur van het Concert gebouw te Amsterdam heeft den heer Bruno Walter uitgenoodigd de leiding dezer concerten te Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Haarlem op zich te nemen. Bruno Walter heeft deze uitnoodiging aanvaard. Tegen het einde van deze maand hoopt dr. Willem Mengelberg weer in Nederland terug te zijn. De indringer na een hevige vechtpartij overmand. Zaterdagavond laat is de groentekoopman C. H. C. uit Rotterdam, heimelijk in de woning van de familie R. te Overschie, die reeds in diepen slaap was gedompeld, bin nengedrongen. De indringer sloop de gang door kwam plotseling met opgeheven revolver de kamer binnen, waar de kinderen te bed lagen en riep:., Nou gaan jullie d'er allemaal aan!'' Dat veroorzaakte een geweldige consternatie in het vertrek en wekte den vader van het gezin, die op het gegil kwam toegesneld, met één blik de situatie overzag, een pook greep en daarmee C. een geduchten klap op het hoofd gaf, zoodat de indringer, die reeds zijn wapen had gericht op den heer des huizes, er niet toe kwam den trekker over te halen en de revolver liet zakken. Er ontstond een verbitterde worsteling. Al vechtende kwamen C. en R. op het plaatsje achter de woning terecht, waar het R. gelukte zijn belager de re volver afhandig te maken. Door het rumoer was een aantal omwonenden gewekt, die zich naar de bedreigde woning begaven. Het had maar een haar gescheeld of de indringer was gelyncht. Beklagenswaardig toegetakeld werkte men hem weer het huis binnen en door de gang heen de deur uit, waar de inmiddels ontboden politie den aanvaller arresteerde en voor den burgemeester van Overschie bracht. Bfj het verhoor bleek, dat hij een tijdlang met de vrouw van R. had saamgeleefd, in een periode dat deze Mode-voorbereidingen voor den zomer. De lente holt ons tegemoet en wan neer éénmaal dit seizoen is aangebro ken, doet ook weldra de zomer onge merkt zijn intredeDe zomer, die heerlijke tijd, die ondanks de Maartsche buien, die ons nu nog om de ooren kun nen suizen, verlangens in ons wakker roept naar bosch en duin en strand. De modemakers hebben dezen roep reeds lang gevoeld en treffen hun voorberei ding. Hierboven een nieuw model, waarin we dezen zomer de schoone meiskes gehuld zullen zien gaan. Het is zoowel geschikt voor een verblijf aan het strand als op de boot en bestaat uit een blauw wollen buisje, witte panta lon en een los vest, dat met geel koperen knoópen bezet is. LANDBOUW. Hoe de berekening geschiedt. De ga rantie van f 11.— voor 1000 K.G. heelt betrekking op bieten met een suikerge halte van 17 pet. Reeds is gemeld, dat de voorgenomen steun zoo danig zal zijn, dat voor 1000 K.G. normale bieten 11 gulden wordt gegarandeerd aan den teler. In verband met vele vragen, welke het Departe ment van Economische Zaken en Arbeid bereiken, wordt het volgende medegedeeld: De toezegging heeft betrekking op bieten met een suikergehalte van 1? pet., met inachtneming van een nader te treffen regeling geleverd op basis groot- scheepsvaarwater en op de gebruikelijke condities van het bietenkoopcontract. Intusschen moet de be perking, welke reeds vorige jaren gold, worden ge handhaafd. Ook thans zal dus de steun slechts betref fen 80 pet. van de normale hoeveelheid. Teneinde aan praktische bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, is voor de nadere vaststelling van iedere hoeveelheid gesteunde bieten als volgt bepaald: de berekening van die hoeveelheid zal geschieden door het gemiddelde te nemen van de volgende drie hoe veelheden: 80 pet. van zijn teelt van 1929, 80 pet. van zijn teelt van 1929, 80 pet. van zijn teelt van 1930 en 100 pet. van zijn teelt in 1932. Als garantie-bieten komen al'een in aanmerking suikerbieten, geteeld op Nederlandschen bodem en geleverd aan Nederlandsche suikerfabrieken. De bie tentelers, die de door hen in genoemde jaren ge teelde hoeveelheden niet nauwkeurig kennen, zullen zich om inlichtingen kunnen wenden tot de fabrieken aan welke in die jaren do bieten van hun grond ge leverd werden of tot de Commissie inzake steun aan de Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom. Barometerstand op Dinsdagmorgen S uur: 775 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur:. 5 gr. C. is 40 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztjde E 103. Schagen. Gedipl. Opticien - Refraciionist Het oogonderzoek doen wfj gratis. wettig gescheiden was van haar man. Tijdens dit con cubinaat was een kind, waarvan C. de vadar was, ge boren, dat thans met de kinderen van R. wordt opgo- voed. Men had C. verboden zijn kind te zien, waarop hij besloot het thans op deze manier te probeeren. C. is ter beschikking van de justitie gesteld. ALS KINDEREN VUURTJE STOKEN. Eeitige duizenden kilo's stroo verbrand. Op het terrein nabij den Pauwraolen aan den Delf- gauwschen weg te Delft is Zondagavond omstreeks half zeven een felle brand ontstaan in eenige dui zenden kilo's geperst stroo, eigendom van de fa. Jansen, welke daar waren opgeslagen. De felle wind deed de vonken zich ver verspreiden en de belenden de maalderij en bergplaatsen liepen ernstig gevaar. De politie-brandweer was spoedig met het noodige materiaal op het terrein aanwezig en wist het vuur te beperken tot den stroostapel. De brand was na verloop van ongeveer een uur gebluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat kinderen in dc nabijheid van het stroo een vuurtje hebben gestookt. ZOU HET WAAR ZIJN? „Men", de onbekende „men", die alles weet en hoort, vertelt ons telkens weer dat er aan onze nieuwe veelaadbrug op het Slotplein wat mankeert. Thans schijnt ze zoo goed als onbruikbaar en „men" vertelt, dat ze geheel of gedeeltijk moet worden af gebroken en opnieuw geplaatst, om aan het doel te kunnen beantwoorden. „Men" zegt ook, dat ons gemeentebestuur het liever nog een poosje uitstelt deze verandering, omdat het anders te veel in den kijker loopt met hoeveel of liever met hoe weinig inzicht en vakkennis deze nieuwe laadbrug is gebouwd. „Zuinigheid" is het parool op ons raadhuis, zegt „men". Prachtig, maar zou het nu niet economischer zijn voor de belastingbetalende burgers als de „stom miteiten" die hier van gemeentewege worden uitge haald, eens niet op de burgers werden verhaald? Laat 't ze zelf betalen, wellicht dat dan voor de toe komst de bezuiniging wat intensiever zou kunnen worden betracht DE SLECHTE WEGEN OM SCHAGEN. Dezer dagen is ten raadhuize alhier een conferen tie gehouden om nog eens te probeeren of het niet mogelijk was wat schot te brengen in de plannen tot verbetering der wegen rondom Schagen. Zooals bekend, is de overeenkomst die B. en W. voorstelden om met den polder Schagcn te sluiten wat de verbetering van de Lange en Korte Snevert betrof, en dat gebaseerd was op een jaarlijksche ver goeding van gemeentewege a f650.—, indertijd door de meerderheid van den Raad verworpen. Dinsdag is dat plan ter verbetering van Lange en Korte Snevert nogmaals besproken. Tegenwoordig waren op die conferentie behalve B. en W. onzer ge meente en het Polderbestuur, een drietal Hoofd ambtenaren van het Hoogheemraadschap, 't Spreekt vanzelf dat wij de besprekingen, die uit den aard van de zaak vertrouwelijk zijn, niet kunnen weer geven. Wel mogen wij als mogelijk aannemen dat op een wat lager gesteld jaarlijks door de gemeente Schagen te betalen bedrag een overeenkomst zou zijn te sluiten, tenminste als onze raadsmeerderheid daarvoor zou zijn te vinden. Dit zou mogelijk wor den door een wijziging in de plannen, waardoor een wat hoogere bijdrage der provincie in uitzicht wordt gesteld. Wij begrijpen natuurlijk, dat waar de polder Scha gen door het grooter en drukker verkeer dat de martkplaats Schagen met zich meebracht, jaren reeds de onderhoudskosten heeft moeten betalen, thans op 'n billijker verdeeling dier lasten aandringt. Maar tevens mag niet worden vergeten dat ook aan de draagkracht der gemeentena«-en in alle opzichten reeds torenhooge eischen worden gesteld en dat men dus bij de te maken overeenkomst dien middenweg moet pogen te vinden, die door beide partijen zal zijn te bewandelen. Met goeden wil van weerskanten is hier dunkt ons wel een oplossing te vinden VOOR HET CISISCOMITé. Door onderwijzers en leerlingen der U.L.O. School te Schagen is aan het Plaatselijk Crisiscomité een bedrag van f 11.80 afgedragen. DE VUILNISWAGEN VAN DEN WEG. Maandagmorgen vroeg, het was ongeveer kwart over zeven, kwam onze gemeentelijke vuilniswagen, bestuurt door den heer C. Hendriks, Schagen bin nenrijden vanaf dc „Witte Paal". Vóó- den ingang der Timmerfabriek van den heer M. Tuinman schrok het paard van een langs den wag staanden woonwagen. Het dier maakte eenig» **are caprio len met als gevolg, dat de vigelanle, weike^ gelukkig leeg was, tusschen de boomen door 0 ,ri den sloot kant geraakte. Met het voorwiel in 'i*** berm bleef de wagen hangen. Direct schoten eenige spoorweg mannen toe en spoedig kon Hendriks zijn reis ver volgen, zonder eenige averij aan rijtuig of paard. GROOTE PLANNEN. Het bestuur der Harddraverij Vereeniging' „West* Friesland" heeft de plannen voor het 50-jarig be« staan besproken en zal aan de algemeene vergade ring, welke op 11 April a.s. wordt gehouden, het volgende programma voorstellen: Maandag 25 September: Gouden Jubileumdraverij, handicap aangespannen. Prijzen f250, f 100 en f50. Na afloop der prijsuitreiking zal er gelegenheid be staan de vereeniging te complimenteeren. Dinsdag 26 September: Kampioenschap Draver!1 om het kampioenschap van Nederland (korte ba." Prijzen f750, f200, f 1C0, f50. Des avonds groot v werk.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2