De Langendijker Groentenveilingen. Een honderdjarige te Oudkarspel. Dinsdag 21 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9248 EHI2 1832. 1932. Honderd-jarig bestaan van het departe ment Oudkarspel van de „Mij. tot Nut van 't Algemeen." Zaterdagavond werd in de zaal van het Hula de Brederode van den heer C. Vis, alhier, het 10O-jarlg testaan van het Nutsdepartement feestelijk herdacht. Een flink aantal genoodigden en belangstellenden was aanwezig. De voorzitter, de heer J. Keizer, opende de bijeen komst met allen een hartelijk welkom toe toepen, den wensch uitsprekende, dat men zich dezen avond zal amuseeren.. Spr. deelde mede, dat van het Hoofdbe stuur een felicitatie-schrijven was ontvangen .met be richt van verhindering. Spr. wees er op, dat de fees telijke herdenking in 1932 was uitgesteld wegens de slechte tijdsomstandigheden. Hierna werd door de operetteclub „Ceacilia" de ope rette „Rolanda" van Jac. Jansen opgevoerd, waarmee deze vereeniging veertien dagen geleden zoo'n geweldig succes heeft gehad. Ook.thans werd de operette zeer goed vertolkt. Het zou ons te ver voeren om wederom deze geheele operette te bespreken. Wij volstaan met te zeggen, dat èn de hoofdpersonen èn de koren zeer verdienstelijk werk hebben te zien en te hooren gegeven ssoodat meermalen een open doekje werd gegeven. In de pauze tusschen het eerste en tweede bedrijf der operette sprak de heer Keizer een herdenkingsrede Uit. Spr. ging terug tot het jaar 1832, een rustiger tijd. dan waarin we thans leven, al zal de herinnering aan den tiendaagschen veldtocht toen nog levendig zijn geweest. Of er toen van zoo'n geweldige economische ontwrichting sprake was. of er zoo'n geest van wan trouwen rondwaarde als thans, wist spr. niet en heeft het niet in oude archiefboeken kunnen vinden. Maar wel weet spr., dat menigeen zal terugverlangen naar den tijd van bezonkenheid, rust, orde en saamhoorig- heid, inplaats van te leven in een tijd, waarin de harts tochten worden opgezweept, verdeeldheid en tweedracht worden gezaaid, de fundamenten, waarop onze maat schappij rust. Het menschelijk vernuft heeft velerlei geperfectionneerd, veel heeft men verkregen ter ver aangenaming van het leven. Daardoor stegen ook de behoeften. Spr. ging na, hoe het genie immer voort ging, het eene volk het andere overvleugelde en men tegen elkander opstond, wat leidde tot den val. waar van wij thans zoo ernstig de gevolgen ondervinden. Werkloosheid armoede en nood zijn de spoken, die overal slachtoffers maken en men heeft elkander nog niet gevonden om gezamenlijk te arbeiden aan den we deropbouw. die een einde moet maken aan de ellende waarin we leven. En toch Is de weg er. Zoo krijgt art. 1 van de wet van onze Mij, tot Nut van het Algemeen zijn nieuwe beteekenis voor onze departementsleden. Het artikel zegt. dat het doel der Maatschappij is, al gemeen volksgeluk te bevorderen. Te dien einde tracht ze mede te werken tot verbetering van den verstande lijken. zedelijken en maatschappelijken toestand. Men kan dit idealistisch noemen, doch voor ieder is een plaats op deze aarde, maar dan moeten we ook allen eendrachtig willen samenwerken. Geest en hand gaan steeds gepaard. Uiteindelijk worden ze vereenlgd in het product wat zij scheppen. Het is de opbouw. Ieder dient mede te werken aan dezen opbouw. Men moet elkander trachten te begrijpen. Toen het depar tement werd opgericht, stond men voor dezelfde levensvraagstukken en ging men arbeiden onder go- heel andere omstandigheden. Uit verschillende reke ningboeken toonde spr. aan, dat men veel voor de volksontwikkeling deed door herhalingsonderwijs te ge ven. Ook was er belangsteling voor het Zangonderwijs. In 1869 werd een subsidie ontvangen van het hoofdbe stuur om een bewaarschool te bouwen. Ook huisvlijt- tentoonstellingen, floraliatentoonstellingen werden gege ven. Dan komt spr. aan het departement van heden, dat toch ook veel heeft gedaan voor de volksontwikkeling, door zijn tentoonstellingen, reciteerwedstrijden. enz. Spr. herinnerde aan de vroegere zangvereeniging en het symphoniegezelschap, de lezingen van Mej. ScaJé. de voordrachtwedstrijden, waarin velen meedongen. Alles tot viering van het 75-jarig bestaan, met het concert van de stafmuziek der Kon. Marine in de Ned. Herv. Kerk alhier. Toen is er feest gevierd. Spr. wendde zich hierna tot het eerelid. den heer M. Kroon Cz.. thans 89 jaar oud en 70 jaar lid van het departement. De oudste maar ook nog de jonge, die nog zoo met het jubileum meeleeft. Zoo lang het lief en leed te deelen van het departement is niet voor iedereen weggelegd. Het is ook zijn feest en mogen wij hem feliciteeren. dat hij het eeuwfeest op dezen leef tijd nog heeft mogen meemaken. Spr. feliciteerde den heer Kroon namens het bestuur. (Applaus). Spr. feliciteerde ook het bestuur en de bestuursleden De keizer van Abesslnlë interesseert zich voor de scheepvaart. De jongste opname van keizer Selassie I van Abessinië, die het op een wereldreis zich bevindende Duitsche stoomschip „Resolute" van de scheepvaartmaat schappij Hapag, toen het de haven van Djibuti (Fransch Somali) aandeed, een bezoek bracht. AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. Weer op het schiereiland Chalkidlke. Uit Athene. Op het schiereiland Chalkidike zijn op nieuw ernstige aardschokken waargenomen. In het bi zonder werd weer geteisterd Jerisson. De bewoners hebben hun huizen verlaten en kampeeren onder de bloote lucht. EEN GROOTE KOUDE IN SCANDINAVIë. Uit Stockholm. Nadat het in Scandinavië verschei dene dagen lenteweer is geweest, is Zondag in Noord- Zewden weer winterweer ingetreden. Te Haparanda is de thermometer gedaald tot 20 graden onder nul. Op andere plaatsen nog lager. Er woedt een hevige sneeuw storm. op geregelde tijden, en □eem zoo aoodig 's avonds een Foster's Maagpil De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 pa flacon Teneinde de prijzen gunstig te beïnvloeden. Het Haagsche corr. Bur. meldt: Daar gevreesd werd. datdoor het inwerkingtreden der phohibitieve Duitsche invoerrechten op eieren de markt prijs van dit product ver beneden kostprijs zou dalen, verklaarde de Vereeniging van Nederlandsche Eier-ex- porteurs zich bereid, ingeval dit noodig mocht blijken, tien millioen kippeneieren op de vrije markten in ont vangst te nemen en deze voor rekening harer leden in koelhuizen op te slaan of in te kalken tegen een aan da boeren minimum uit te keeren prijs van f 1.50 per hon derd eieren in een gewicht van 5860 Kg. Door omstandigheden werden de eier-prijzen gunstig beïnvloed en bleek het gedurende de afgeloopen week nog niet noodig deze prijsgarantie metterdaad in wer king te doen treden. Inmiddels liepen de prijzen verder achteruit en blijft de toestand uiterst onzeker. Met het oog hierop maakt de Vereeniging van Nederlandsche Eier-Exporteurs be kend. dat zij haar toezegging thans handhaaft voor da week van 20 tct 25 Maart. Bovendien verklaren de Vereeniging van Eierhandè- laren „Barneveld en Omstreken", de vereeniging ..Beurs voor den Eierhandel". de Geldersch-Overijselsche Ver eeniging van Eierhahdelaren en de Vereeniging van Eierhandelaren „Groningen" zich eveneens bereid, voor geval dit noodig mocht blijken, aan deze prijs-garantia haar steun te verleenen. De aandacht van burgemeesters der belanghebbende gemeenten wordt hierop in het bijzonder gevestigd, terwijl in het belang der kippenhouders medewerking der gemeentebesturen wordt aanbevolen. der neveninstellingen. De spaarbank, die een zeer voor name plaats heeft Ingenomen en veel goed werk ver richt. Spr. vond het een verheugend verschijnsel dat men weer tijd begint te vinden voor het lezen van goede lectuur, waarvoor de Volksbibliotheek van het departe ment zorgt. Spr. hoopte dat ook deze instelling een stij genden lijn zal volgen. Vervolgens ging spr. vanaf de stichting der Mij. op 16 Nov. 1784 door Jan Nieuwenhuijzen en diens zoon Mar- tinus de geschiedenis na. De Mij. was de eerste die po pulaire ontwikkelende lectuur verspreidde, op goede on- derwijswetgeving aandrong, zich het bewaax-schoolwezen aantrok, het platteland van bibliotheken voorzag, het spaarbankwezen tot ontwikkeling bracht, het meisjes- vakonderwijs ter hand nam en nog vele andere dingen op het gebied der volksontwikkeling meer. Zoo heeft de stiohter zeker nooit gedacht dat zijn werk de eeuwen zou weerstaan. Steeds vonden zijn ge dachten nieuwe aanhangers, werden zij volksbezit. Dat ook U bij dezen overgang overtuigd zult woVden van het goede der gelegde grondslagen. Spr. hoopte, dat men door de toetreding van nieuwe leden onverzwakt, met nieuwe energie op den ingeslagen weg mag voortgaan. (Applaus). De heer Ds. van Dijk wenschte het bestuur namens de aanwezigen hartelijk geluk met het jubileum van het departement. Het Nut leeft door zijn kinderen. Het zijn thans geen mooie tijden. Machines zijn uitgevonden enz. Maar wjj hebben ons aangepast. Het Nut doet nog veel voor de volksontwikkeling. Spr. hoopte dat het Nut zoo lang mogelijk mag leven, ter verheffing van het geestelijke leven. De heer M. Kroon Cz.. dankte voor de gesproken woorden en feliciteerde bestuur en leden met het ju bileum. Spr. hoopte over tien jaar nog weer eens bij het Nut te mogen komen om feest te vieren. (Applaus) Na het derde bedrijf der operette bood de voorzitter van „Caecilia" de heer K. Borst, namens de vereen, zijn felicitaties aan. vergezeld van een bloemenmand. Spr. was verheugd dat de keuze op zijn vereen, was ge vallen om dezen avond te vullen. De voorzitter ging hierna over tot de officieele slui ting. de vereen. „Ceacilia" complimenteerend voor het gegeven spel. De vereen, kan op een bijzonder geslaag den avond terugzien. Spr. hoopte dat „Ceaoilia" nog maals voor het departement zal optreden. Voorz. felici teerde den componist, den heer Jansen, met het suc ces van zijn operette en dankte dezen voor zijn bereid willigheid om naar hier te komen. Ook de heer Zaal had dankwoorden in ontvangst nemen. Verder dankte spr. den president en het bestuur der spaarbank, het orkest van „Ceacilia" voor de medewerking, de heeren Ds. van Dijk en M. Kroon Cz. voor de gesproken woor den. Voorz. wees er op. dat men met aller hulp art. 1 van de,.wet van de Mij. kan verwezenlijken en drong aan op aansluiting. Men bleef nog langen tijd bijeen op het gezellig bal met de muziek van de drie heeren musici, die al zoo lang aan het dep. zijn verbonden. KOSTBARE VERZAMELING VAN IVAR KREUGER GEVONDEN. In een pakhuis aangetroffen. Een enorme waarde. In het pakhuis van een warenhuis te New York heeft men gisteren vcor een waarde van honderddui zenden dollars aan schilderijen, zilverwaren en zeld zame boeken gevonden, die door den lucifer3koning Ivar Kreuger waren verzameld. Een der schilderijen moet een doek van Rubens zijn; de waarde er van wordt op 17.000 dollar ge raamd. Men zoekt thans nog naar een collectie etsen van Kreuger, die men tot dusver niet heeft kunnen" op- sporei^ ROOFOVERVAL OP HET HOOFDPOSTKANTOOR TE MEMEL Vrouwelijke postbeambte gedood. Zaterdagavond laat verscheen kort voor sluitingstijd, toen nog slechts twee loketten geopend waren, in het hoofdpostkantoor te Memel een jongeman, die eenigc postzegels kocht. Toen de vrouwelijke beambte, die hem bediende, direct daarna het loket sloot, sloeg de jongeman plotseling het glas stuk. De beambte had de tegenwoordigheid van geest, de casette met ontvangen gelden weg te nemen, maar de man haalde een revol ver te voorschijn en trof de vrouw in het hart. Hij zag kans. zich van de geldkist meester te maken en te ontvluchten. In de geldkist zat een bedrag van slechts 170 mark. LENTE IN BERLIJN EN LONDEN. Links.: In parken en plantsoenen worden de boomen gesnoeid om zoo spoe dig en zoo dik mogelijk in hun frisschen bladerentooi te prijken. Op den ach tergrond de antennemast van den Berlijnschen radio-omroep. - Rechts: Een kinderhospitaal in Londen, dat de vorige week bij het warme voorjaarsweer zijn kleine patiënten reeds op het dak geinstalleerd had. Het gebouw op den ach tergrond is dat van het Engelsche parlement. De economische politiek van Duitschland. Is er een gunstige ontwikkeling in den uitvoer van het afgeloopen jaar te constatee- ren? De actie der Westfriesche gemeenten. Hoe hoog de nood wel gestegen is. Roode kool loopt weer sterk in prijs achteruit. Idem de gele kool. De Deen- sche witte is zoo goed als onver koopbaar; komt terecht bij het Prov. In- en Verkoopbureau. Uien slecht. Bieten zoo goed als onverkoopbaar. Peen zeer lage prijzen. Aanvoer van aardappe len en taaie gele. De economische politiek, welke Duitschland tegenover ons land voert, vervult de Langendijker tuinders nog steeds met de grootste zorg. Toch schijnt men in Duitschland nog niet overal overtuigd van het funeste, dat er in die politiek is gelegen, althans is men in som mige kringen van meening, dat het toch heusch niet zoo erg is, als men het in Nederland wil doen voorkomen. Zoo wijdde De Nationaal Socialistische Angriff, het or gaan van rijksminister, dr. Goebels. in de algeloopen week een artikeltje aan den Duitschen handel met Ne derland. Toegegeven wordt in bedoeld artikel, dat de toekomstige economische onderhandelingen met Neder land van groote beteekenis voor het Duitsche bedrijfs leven zijn. Maar vervolgens publiceert het blad een sta tistiek, waaruit blijkt dat de Nederlandsche uitvoer zich in het afgeloopen jaar, vergeleken met 1931, naar Duitschland het gunstigst heeft ontwikkeld en dat om gekeerd Duitschland het strekst wordt getroffen door dn invoerbepalingen van Nederland, zoodat geconcludeerd wordt, dat Nederland niet de minste aanleiding heeft, zich als handelspartner tegenover Duitschland te bekla gen. Om dat te bewijzen, deelt het Duitsche blad mee. dat de Duitsche invoer uit Nederland, vergeleken met het vorige jaar in 1932 als volgt Is gestegen: roode kool met 25 pet., witte kool met 105 pet., savoye kool met 31 pet., tomaten met 28 pet., uien met 44 pet. en druiven met 56 pet. Hieruit wordt de conclusie getrokken, dat de maatregelen van de rijksregeerlng dus niet alleen een noodzakelijkheid op economisch gebied waren, doch ook billijk ten opzichte va nde handelspolitiek. We zullen ons in deze conclusies niet verdiepen, doch stellen alleen vast, dat onze Langendijker tuinbouw nu al enkele jaren achtereen den zeer nadeeligen invloed ondervindt van de maatregelen, welke Duitschland. voor en na heeft ge nomen. De Westfriesche gemeenten weten daarvan te getuigen en ze doen dat ook. De commissie toch heeft de 50 gemeentebesturen weer in noodvergaderfng bijeen geroepen, om zich te beraden over de te nemen steun maatregelen voor de tuinders, die In oogenblikkelijken nood verkeeren. In een uitvoerig adres heeft de com missie den Minister op de hoogte gesteld van dien nood „Tuinders zonder middelen of crediet worden in enkele gemeenten nog geholpen met contanten voor levenson derhoud. varieerend van f 4 tot f 7 per gezin en per week. In vele gemeenten worden ze afgescheept met een paar bons voor levensmiddelen of zelfs totaal aan hun lot overgelaten." En zoo gaat de klaagtoon voort, om ten slotte nogmaals aan den Minister van economi sche zaken en arbeid te verzoeken, met nadruk en drin gend. te verzoeken, om onverkorte en vooral ook snelle uitkeering van de richtprijzen ten gevolge van de tuin- bouwsteunwet 1932 door te voeren. Naar het oordeel der commissie zal het gevolg hier van zijn. dat de meeste tuinders dan tot oogst 1933 hun gezinnen zullen kunnen voeden: dat tal van arbeiders, die nu wegens gebrek aan contanten, worden afgewezen in het tuinbouwersbedrijf zullen worden opgenomen; dat er weer eenige middelen komen te rouleeren onder den middenstand en dat de gemeentebesturen in hun taak zoover worden verlicht, dat zij de groep overblijvende slachtoffers gemakkelijk kunnen overzien en waar noo dig, helpen. Op de veilingen was het weer droevig gesteld. Konden we de vorige weken nog van eenige opleving getuigen, dze week deed zich weer een gevoelige tegenslag ge voelen. In het bijzonder was dat het geval met de roode kool. Kon voor de mooiste aanvankelijk nog ruim f 4 worden gemaakt, (de vorige week was dat f 5), al spoe dig bleek, dat zelfs deze prijs niet meer kon worden gehandhaafd. Door de verminderde vraag zakte de prijs in tot f 3.403.60. en al werd dit Zaterdag, toen de vraag weer wat beter werd. iets gunstiger, het bleef slecht. Voor eerste kwaliteit van de groote kool werd f 1.70—2.30 betaald, zoodat ook deze, in prijs ach teruit liep. Zoo ging het ook met doorschot. Kool van de bij uitstek gezochte grootte deed van f 2.10—3.50, terwijl de grootste f 1.601.80 opbracht. Gelukkig kon. alle kool nog worden geplaatst, maar verschillende bou wers betuigden hun spijt, dat ze de vorige week niet had den verkocht, want zooals de prijzen nu waren, kon het weer heelemaal niet. De voorraden zijn wel aardig ge slonken. doch f 100 meer of minder per spoorwagen 13 voor de meesten een bedrag van beteekenis, Aangevoerd werden aan belde veilingen 50 spoorwagens. De mooiste gele kool. die de vorige week nog f 3.— opbracht, zakte al spoedig tot f 2.50 en tal van partijen zijn voor f 2 of iets meer verkocht, Ook de groote on dervond den weerslag van de slappe markt. Veel werd verkocht voor f 1.301.50. al behoorde deze tot de eer ste kwaliteit.Dat de tweede soort ook den invloed on derging van de gedrukte stemming is duidelijk. Voor het mooiste van deze soort werd f 1.502 betaald, ter wijl de groote voor f 0.80—1.30 werden verkocht. Aan de Broeker veiling beliep de aanvoer 22, aan die te Noord- scharwoude 23 spoorwagens, welke allen werden ver kocht Dit laatste was niet het geval met de Deeensch'a witte kool. Waar de voorraden van deze koolsoort groot zijn en de uitvoer naar het buitenland zoo goed als niets heeft te beteekenen, de zuurkoolfabrikanien ook niets meer noodig hebben en het binnenland wei nig naar deze koolsoort vraagt, ligt de conclusie voor de hand. dat het met de Deensche witte slecht moest loopen. Wat verkocht werd bracht 60 of 70 cent op en de rest kwam bij het In- en Verkoopbureau terecht. Zoo werden Zaterdag aan de veiling te Noordscbar- woude ongeveer 32 spoorwagens aangevoerd, waarvan er 30 doordraaiden. De geheele aanvoer aan beide vel lingen maakte ruim 100 spoorwagens uit. Had men gehoopt, dat in het verdere verloop van het seizoen nog een opleving in den uienhandel zou komen, ook deze hoop bleek in de afgeloopen week ijdel. De drie lingen brachten zelfs niet meer dan f 0.80 a f 0.90 op, terwijl voor gele uien f 11.70 werd betaald. Voor gro ve uien lagen de prijzen tusschen f 0.90 en f 1.70. De contingenteeringsmaatregelen blijken voor dit product al zeer funest. De aanvoer beliep ongeveer 7 spoor wagens. Een prijs van f 3.50 voor de bieten is een rede lijke opbrengst. Wat deze week van dit product ver kocht werd, bracht f 0.60 op. Men diene hierbij echter te bedenken, dat het meeste van de aanvoeren geen kooper kan vinden en dat ook hier het provinciaal - In- en Verkoopbureau het tegen den bekenden minimum prijs afnam, Is het gedurende den geheelen winter al slecht ge west met de peen, deze week spande de kroon. Er werd bijna geregeld niet meer dan 60 cent per 100 K.G. be taald. Blauwe Eigenheimers, goede eetaardappelen, werden voor 50 k 60 cent verkocht. Nog werden enkele partijen taaie gele verkocht. Da mooiste brachten f 33.70 op, het kleinste goed f 1.30. Voor tweede soort werd f 1.80 betaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5