TUINBOUWVEREEN. „DE EENDRACHT" TE OUDKARSPEL Een gedenkteeken op den Afsluitdijk Alcohol en Dans Steun schapen kouder ij op Texel Arbeiders door lawine bedolven Groote fakkeloptocht te Berlijn Raadselachtig sterfgeval H.M. de Koningin-Moeder voor de sprekende film POOLONDERZOEK VANUIT DE LUCHT Bovengenoemde tuinbouwvereeniging hield hare al gemeene jaarvergadering op Dinsdagavond ten lo kale van den heer C. Vis alhier. Een 60-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer Jb. de Boer, opende de ver gadering met een woord van welkom, in het bijzon der tot den burgemeester. Spr. wees op den moeilijken tijd, voor sommigen zelfs niet te dragen. Voorzitter bracht woorden van dank aan de Over heid voor de baggerregeling voor de kleine tuinders. Jammer dat door enkelen fraude is gepleegd, waar door velen zijn gedupeerd. Spr. behandelde daarna de steunmaatregelen. Snr. wijst op de vele belemmeringen van den in- voer in het buitenland. Wordt het geen tijd, dat de boycot ter hand wordt genomen? Punt 6 geeft aan: bestuursverkiezing wegens be danken van den heer C. Borst. Pz.. wat spr. betreurt. Het is geen gemakkelijke taak om een bestuursfunc- ti. te vervullen. Spr. zou wel willen, dat de heer Borst zijn besluit introk. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den he r A. Timmerman, werden onveranderd vastgesteld. De heer J. Kalverdijk vroeg naar aanleiding der no tulen, naar de hengelaars die op de akkers loopen. Of de hengelclub is geschreven. De Secretaris deelde mede, dat nog niet is geschre ven. De heer J. Kalverdijk wilde de ingezetenen „zonder vergunning" laten hengelen. De Voorzitter herinnerde er aan, dat verleden jaar werd besloten om de poterbewaarplaats productiever te maken door het bewaren van bollen Er is nu een commissie voor deze bollenbewaarplaats. Spr. wekte op, om de bollen in de bewaarplaats te doen bewaren. De kosten zijn niet hoog en worden door de hollen- bouwers gedragen. Uit het jaarverslag blijkt: Het ledental bedraagt thans 220. Er is 560 snees a f 0.30 gesproeid, waarvan nog f26.80 te vorderen is. Er is 38200 Kg. grove steen kool omgezet en 25000 Kg. fijne voor totaal f 1021.15. Ook hiervan is nog f 16.80 te vorderen. De wortel- zaadcommissie heeft 40 pond zaad geteeld. De ontvangsten van de vereeniging hebben f617.48, de uitgaven f 615.69 bedragen, alzoo een batig saldo van f209. Er is nog f8675 te vorderen. De ontvangsten der .poterbewaarplaats hebben f415.10 bedragen, de uitgaven f807.06, alzoo een na- deelig saldo van '391.96. Er is nog te vorderen r882.55. zoodat, als alles goed gaat, het voordeelig saldo f 490.59 bedraagt, waarvan moet worden afge lost f500 aan de Boerenleenbank. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. Tot kasnazieners werden de heeren D. Borst Kz., J. Kramer Pz. en W. van Hout aangewezen. De heer J. van Hout bracht verslag uit van de kunstmestcommissio. Er is deze maand 50.000 Kg. kunstmest geleverd tegen verleden jaar 70.000 Kg. Er waren 31 inschrijvers. Verleden jaar 40. Tot coö peratief inkoopen werd opgewekt. De verkoopsprijzen en gehaltes waren als volgt-, 11650 Kg. ammoniak, prijs f5.25, gehalte 213: 850 Kg. chili, prijs f7.35; 4800 Kg. kalksalpeter. prijs f7.20: 800 Kg. ammonsalpeter, prijs f6.85; 12450 Kg. super, prijs f2.25, gehalte 14.3; 1600 Kg. Th. Slakken- meel, prijs f2.80, gehalte 17.6; 6250 Kg. patentkali., prijs f6.85, gehalte 25.7; 10750 Kg. kali, prijs f6.05, gehalte 40.3; 500 Kg. Nitrofoska. De Voorzitter zeide, naar aanleiding van de actie van boycot tegen den heer Haytema, te Alkmaar, een schrijven dezer firma te hebben ontvangen. Spr. was er voor, dat medewerking werd verleend om derge lijke dingen te voorkomen. Voorzitter was van mee ning, dat van een abuis sprake is, niet van schuld. Spr. gaf het advies om vooral goed voor oogen te houden, dat men zoo iets zelf kan krijgen en daar naar te handelen. De firma had er min of meer lak aan, wat spr. niet goedkeurde. Spr. las het schrijven voor. De firma heeft nog nooit een dergelijk voorstel gedaan. De heer C. Borst Pz. lichtte de zaak toe, dat twee maal door de firma is voorgesteld om uit liefdadig heid f50 te geven. Er zal aan de firma worden ge schreven, dat de zaak met Dekker moet worden ge regeld. De Voorzitter adviseerde om niet van Haytema te koopen. De heer N. Kaan deelde mede, dat Woensdag kool zaad kan worden ontsmet. Spr. ried aan om uien zaad en wortelzaad te ontsmetten en geen onont- smette haver te zaaien. Er bestaat gelegenheid tot het bestellen van wortel zaad en reuzenbloemkoolzaad. De zetkoolregeling werd hierna aan een bespreking onderworpen. Een kleine wijziging werd voorgestaan. De Dergmcer is niet voor Denen. Er is ruimte genoeg voor de Denen. Besloten werd om de besproeiing van aardappelen voort te zetten. Door het vertrek van den heer C. de Boer, werd de heer G. Ameling t ot aardappelbe- sproeier benoemd. Bestuursverkiezing. Wegens het bedanken van den heer C. Borst Pz., werd een bestuursverkiezing gehouden. De heer C. Borst Pz., deelde de reden mee, waarom spr. heeft bedankt. Een voorstel van den Neutr. Bond werd met het gesprokene in de bestuursvergadering in verband gebracht, waardoor spr. zich gekrenkt gevoelt. Twee der nieuwe leden kregen stemmen, voor een plaats vervanger voor den N.M.B. en spr. niet, waardoor spr. gevoelde dat de reden van deze passeering in de door spr. voorgestane ideëen lag. Na deze vergadering" wilde men den plaatsvervanger doen benoemen door de leden. Het wordt spr. een beetje moeilijk gemaakt. Spr. stelde voor om een ander te kiezen. Voorzitter zeide, er niet in te hebben gezien dat de heer Borst werd gepasseerd. Wat betreft de benoe ming van een afgevaardigde, had voorzitter het oog op de gebeurtenissen in de zustervereenigingen, wat ook in onze vereen, kon .plaats hebben. De persoon van Borst is niet genoemd, noch bedoeld. Na een tweede vrije stemming werden de heeren A. Bakker en W. Jonker met resp. 24 en 23 stemmen gekozen. In herstemming was de uitslag, dat de heer W. Jonker met 35 stemmen werd gekozen. De heer A. Bakker verkreeg 30 stemmen. De heer Jon ker nam de benoeming aan. De voorzitter dankte den heer Borst voor de vele werkzaamheden in het belang der vereeniging ver richt. Punten voor den Beschrijvingsbrief N.M.B. De heer L. Kalverdijk zeide dat het half procent er af is gehouden. De procentsverhooging is eerst in November ingetreden, terwijl het gaat over produc ten van voor dien tijd. De voorzitter antwoordde, dat dit op den beschrij vingsbrief werd geplaatst, zoodat dit in de volgende vergadering kan worden besproken. De heer J. Kalverdijk vroeg of de overkapping kon worden afgedekt bij zonnige dagen, daar het dan te warm is voor de kool. De voorzitter merkte op, dat de N.M.B. ook over weinig geld beschikt. Het zal in de bestuursvergade ring worden behandeld. De heer J. Kalverdijk zeide, dat de kooplieden veel schade ondervinden van het Leger des Heils. Spr. dacht dat de prijs der gele kool door deze aan het Leger des Ileils verstrekte witte kool werd gedrukt. Spr. wilde hieraan paal en perk stellen. Voorzitter antwoordde,, dat. de besturen er wel de aandacht aan besteden. Het bestuur stelde voor, een betere regelmatige aanvoerregeling te verkrijgen. Ook zullen de regeeringsmaat regelen rekening houden met de goede regeling van den aanvoer. Bij eventueele regeeringsmaat regelen zal ook een andere distribu tie-regeling worden voorgestaan. De heer C. Borst Pz. dacht, dat men reeds zoo'n regeling had. De voorzitter zeide, dat dit het vorige jaar werd toegepast bij groote aanvoeren op Zaterdag. Het is echter zeer moeilijk nu dit te regelen. De handel zal er ook aan moeten meewerken. De heer A. Bakker wilde lijnen aangeven en het niet alleen op Zaterdag bepalen. De voorzitter was van meening dat het niet alleen op den N.M.B. moet gebeuren. De Vierbond zal er in moeten worden gemoeid. Aldus werd besloten. De voorzitter vroeg de meening van de vergade ring of bij aftreding van een markt best uurslid de le denvergadering deze moet benoemen of dat dit door het bestuur kon geschieden. In stemming gebracht was de uitslag, dat 20 leden zich voor beslissing door het bestuur en 43 voor beslissing door de algemeene vergadering uitspraken. Benoeming afgevaardigde N.M.B. Aftredend is de heer Jb. de Boer, herkiesbaar. De aftredende werd herkozen en de heer N. Kaan tot plaatsvervanger. Bij de rondvraag wees de heer L. Kalverdijk op de slechte tijden. Spr. wilde de bestuursleden een sala risverlaging doen ondergaan. Spr. had het al uit het bestuur verwacht. Het salaris van den secretaris penningmeester wilde spr. beide verlagen Nog eeni- ge andere mogelijke bezuinigingen wilde spr. door voeren. De Voorzitter antwoordde dat het geld wel door den secretaris-penningmeester wordt verdiend, met zijn vele werkzaamheden, daaraan verbonden. De heer Kalverdijk stelde voor om het presentie geld voor de vergadering van den N.M.B. te ver lagen. Spr. wilde een paar commissies benoemen. De heer Timnierman wilde de vergoeding doen te rugbrengen op het oude niveau van f 125 per jaar. De heer W. Jonker wilde het niet verlagen als het werk een dergelijke belooning vordert. Het is voor al len een kleintje. De heer Wonder wees er op, dat dit niet opging. Men zal noodzakelijk dien kant op moeten. De heer Timmerman wilde maar liever bedanken als hij van alle kanten werd aangevallen. Spr. heeft steeds voor den tuinbouw geleefd. Spr. vond dit nu zeer pijnlijk. De heer C. Borst Pz. dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en hét bestuur voor de aangename samenwerking. De heer J. Hink wees op het gevaar wat ontstaat door het te water werpen van tulpenbloemen, waar door ,vuur" in de bollen ontstaat. Uitkijktoren van 20 a 25 meter hoogte. Op den afsluitdijk naar Friesland, ter plaatse waar op 28 Mei van het vorige jaar het laatste sluitgat De Vlieter is gesloten, is men voornemens een gedenktee ken op te richten. Het zou komen aan de Zuidzijde (dus de IJsselmeerzijde) van den dijk en zou bestaan uit een belvedère van 20 a 25 meter hoogte, waaruit men een schitterend uitzicht zou hebben over den afsluitdijk, het meer Flevo en de Waddenzee. Bene den zou er een café komen. Ontwerper van het ge denkteeken is de Hilversumsche architect Dudock. Het geheel zou worden uitgevoerd door en voor reke ning van de N.V. Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, die het na voltooiing zou schen ken aan den Staat der Nederlanden. PARATYPHUS TE VELSEN. Een tiental gevallen. Uit IJmuiden verneemt „de Tel.": In verband met het veelvuldig voorkomen van pa- ratyphus B te Velsen Noord, waarschuwt de Ge zondheidscommissie te Velsen de inwoners tegen het drinken van ongekookte melk of karnemelk, het ge bruiken van room en het eten van rauwe groenten of fruit. In verschillende gezinnen doen zich een tiental ge vallen voor. De oorzaak hiervan heeft men echter nog niet kunnen opsporen. Bijna alle patiënten zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Het Amerikaansche volk eert Washington. Ter gelegenheid van den 200sten ge boortedag van den eersten president der Vereenigde Staten van Amerika, George Washington, werd het aan hem gewijde gedenkteeken te Washington door de vlaggen der 48 verschillende staten, waaruit de Unie bestaat, omgeven. De opname hierboven, genomen in vogel vlucht, geeft het moment weer, waarop de vlaggendragers rondom het gedenk teeken staan geschaard. De baggerregeling. De heer J. Kalverdijk vroeg naar de slikkersregeling, welke is stopgezet. Hoe moet het met de menschen. die geen fraude hebben gepleegd? Het speet den voorzitter zeer, dat deze regeling ten gevolge van fraude van enkelen is stopgezet. De heer C. Borst Pz. vond dat het niet opgaat, dat zij. die hun best doen, zoo maar niet worden uitbetaald. Als men als werkgever zooiete zou toepassen en met den rechter in aanraking komen, zou men geen gelijk krijgen. Spr. gaf „De Eendracht" in overw;eglng. een en ander verder uit te werken. Het zou beter zijn ge weest. als een voldoende toezicht was geweest. Met 4C man om de West zonder toezicht, moet er fraude wor den gepleegd, dat kon men weten. De heer Kaan merkte op dat men moreel verplicht was om het goed te doen. De burgemeester %'erkreeg hierna het woord. Er was gerapporteerd, dat het niet in orde was. Dat de inspec teur er den volgenden Vrijdag is geweest staat hier niet mee in verband, verklaarde spr. Deze kwam onverwachts Spr. mocht niet meer uitbetalen van dezen inspecteur. Spr. heeft het nog geprobeerd, maar het mocht niet Spr. vertrouwde de menschen wel. De werkloozen moes ten den heelen dag werken net als wij. Spr. was niet te spreken voor den tuinder Hink omdat hij er niets aan kon veranderen. De tuinders moesten naar hun or ganisaties gaan. Als de kleine tuinders weer mogen bag geren zal het onder toezicht van een opzichter der Heidemaatschappij moeten, wat veel geld zal kosten. De heer C. Borst Pz. zeide. dat door het Boerencomi- té en de landarbeidersorganisatie een onderhoud met B. en W. is aangevraagd, wat is geweigerd. Zijn dat dan geen organisaties? Waar moeten de organisaties dan heen om het in orde te maken als een onderhoud met B. en W. wordt geweigerd? De gemeente kon de gedachte krijgen, dat fraude werd gepleegd. De ge dachten zijn, dat men gelooft met een opzet te doen te hebben om de steunverleening te deen stoppen. De burgemeester wilde, dat de heer Borst dat laatste terug neemt. Hij moest zioh schamen. De heer Borst schaamde zich echter niet. Het bestuur stelde na eenige besprekingen voor. om een onderhoud met de Heide Maatschappij aan te vra gen. De steunverlening ligt stil. Dit moet anders. De burgemeester drong nogmaals aan. dat de heer Borst de woorden terug trok en herhaalde, hoe het is geloopen. Spr. verweet den heer Borst, een geest te zaaien, die niet te pas kwam. Spr. zeide, dat in de vergadering der 50 gemeenten te Hoorn was bespro ken om de werkloozen hier vandaan in de Wieringer- meer te plaatsen, waar spr. zich tegen heeft verzet. De heer J. Kalverdijk informeerde naar de Chr. Tuinbouwschool. Was dat niet iets voor ons geweest? Wy' kunnen ons toch allen niet vereenigen met een dergelijke school. Voorz. antwoordde, dat er van onzen kant aan is gewerkt, doch dat geen resultaten waren bereikt. Daarna sluiting. Zedelijk en sociaal betang van het volk gaat verre uit boven het economisch belang van het bedrijfsleven, zegt de minister. Re- geeringsmaatregelen ter wering van een mo reel gevaar. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 1, 56, 76, 79 en 81 en toevoeging van art. 81 a der drankwet Hieraan is het volgende ontleend: Op grond van het rapport der commissie inzake het dansvraagstuk en op grond van de ervaringen der in spectie voor de volksgezondheid, was de minister over tuigd dat een ernstig moreel en sociaal kwaad moet wórden tegengegaan. Hy was besloten, een aanvulling van de drankwet daarvoor te bevorderen. Nadat dit plan yasten vorm had gekregen kwam de wenschelijkheid der andere voorgestelde wijzigingen op. Het volksbelang welks bescherming wordt beoogd, !s zoo groot, dat hij terugneming van het wetsontwerp niet kan bevorderen. Het verband tusschen alcoholisme en dans is niet een theoretisch uitvindsel, maar een droevige en gevaarlijke werkelijkheid. Alcohol en dans prikkelen onder zekere omstandigheden in onderling verband de dansenden en doen remmen van moraliteit wegvallen. De dans waar voor vaak vrouwen ten koste der zedelijkheid worden geexploiteerd, wordt door zekere vergunning- en verlof houders gebruikt om tot kroegbezoek en tot drinken te prikkelen. Tegen het dansen op zichzelf heeft de regeering geen bezwaren aangevoerd. De wetgever kan alleen met betrekking tot voor het publiek toegankelijke gelegenheden maatregelen nemen ter wering van gevaar. Wat op particulier terrein voorvalt, ligt, zoo lang het niet tot misdrijf ontaardt, buiten zijn bevoegdheid. Echter zal. is het ontwerp wet geworden, worden toe gezien, dat, wat particulier terrein wordt genoemd, dat ook inderdaad is. De minister kan niet beamen, dat verschil tusschen de plaatselijke (aanvullende) regelen zal leiden tot verscherping van bestaande tegenstel lingen. Waar ernstig zedelijk en sociaal gevaar moet worden geweerd, kan alleen met hen, die den ernst daarvan niet beseffen, een tegenstelling ontstaan, maar deze mogelijkheid mag geen aanleiding zijn om een absoluut uniforme regeling voor het geheele land te maken. De omstandigehden in de gemeenten vertoonen groote verschillen. Dit vordert vrijheid voor den plaat selijken wetgever om boven het algemeene minimum uit te gaan, naar gelang dat noodig is. Op dezen grond zou de minister overwegend bezwaar hebben tegen een uniforme regeling. Niemand, die zich behoorlijk gedraagt, zal van den burgemeester eenigen hinder ondervinden. Alleen zy. die de perversiteit van dans en alcohol zoeken, zullen In het vinden daarvan bemoeilijkt worden. Regeeringssteun van twee ton gevraagd. Inkrimping van den wolveestapel overwogen. Uit de drie op Texel bestaande landbouworgani saties is een commissie benoemd die een steunplnn heeft samengesteld voor de schapenhouderij op Texel dat men aan de hoofdbesturen van de lioll. Maat schappij van Landbouw en den L.T.B. wil voorleg gen en waarin regeeringssteun gevraagd wordt van- hoogstens f200.000. Verder heeft men een plan ontworpen, dat geba seerd is op inkrimping van den wolveestapel door 16000 lammeren en 10.000 mokken (oude schapen) uit de markt te nemen en ten slotte wil men nog de wol van alle Nederlandsche schapen tot wollen dekens, nl. 200.000 stuks, verwerken. WINTERSCHE LENTE IN AMERIKA. Menschen doodgevroren. Uit New York wordt aan de Tel gemeld: De lente is in Amerika al zeer wintersch begon nen. In het midden-westen zijn tienduizenden H.A. land met een dikke sneeuwlaag bedekt; als gevolg van de koude zijn een tiental personen om het leven gekomen. Ook in het Oosten van de V. S. is het zoo koud, dat men zonder den kalender te raadplegen, niet zou gelooven, dat de lente officieel haar intre de heeft, gedaan. Door de sctormen en de ruwe zee hebben vele schepen meer dan een etmaal vertra ging ondervonden. 10 personen in gevaar. Reuter seint uit Saint Jean de Maurienne in Sa- voje dat 14 arbeiders, die op een hoogte van 2000 M. werkten, door een lawine werden bedolven. Men slaagde er in vier arbeiders, die niet ernstig gewond waren, te bevrijden. Naar de anderen wordt gezocht maar het. reddingswerk wordt bemoeilijkt door nieu we dreigende lawines. Enorme belangstelling Onder enorme belangstelling is te Berlijn gisteravond een fakkeloptocht gehouden als slot van de plechtig heid te Potsdam. In den stoet, welke zich om half aoht in beweging zette, werden de vaandels meegedragen der verschil lende vaderlandsche organisaties: SA. SS, Stahlhelm, strijdhond van jonge Duitsch Nationalen, Kyffhaueser- bond en studentenbonden. De menigte zong de liederen, welke door de muziek kapellen ten gehoore werden gebracht, mee. Tegen half negen bereikte de kop van den stoet het plein bij de staatsopera. Hier doorbraken de toeschou wers de afzettingen, zoodat eenige verwarring ont stond. Met moeite slaagde men er eindelijk in weer ruim baan voor den fakkeloptocht te maken, welke steeds meer belangstelling scheen te trekken. Het gedrang werd op sommige plaatsen bijna levensgevaarlijk, vooral op de Potsdammer-platz. Toen de optocht hier aan kwam, bestormde de menigte plot^ling het Kolumbus- haus om op de vensterbanken van \ie eerste verdieping te gaan zitten. De politie had de grootste moeite om de orde te herstellen. Urenlang duurde daarna nog de optocht en tot in den nacht weerklonk de marschmuziek en het gedreun der stappen der verschillende formaties door Berlijn. De optocht was om 1 uur ten einde. Doodslag of hartverlamming? Maandagavond omstreeks 1 uur, vervoegde zich aan het politiebureau in dc Spaarndammerstraat te Amsterdam een dame, die in zenuwachtigen toestand mededeelde, dat haar zoon, die in de Houtrijkstraat woont. Zondagavond ruzie had gekregen met enkele familieleden. De twist was ontaard in een vechtpar tij en tijdens de handtastelijkheden was dc zoon plot seling in elkaar gebakt en dood gebleven. Dc politie stelde onmiddellijk een onderzoek in Zij ontdekte daarbij, dat het lijk een kleine wonde in de borst vertoonde. Het is hoogst waarschijnlijk, dat dit onbeduidende wondje de doodsoorzaak is geweest. Andere sporen van geweldpleging werden niet op het lijk, dat inmiddels door dc politie in beslag is genomen, gevonden. Wel is komen vast te staan, dat de overledene een buitengewoon zenuwachtig man was en het is dus niet uitgesloten, dat hij zich bij de twist zoozeer heeft opgewonden, dat een hartverlamming het gevolg is geweest. De gerechtelijke schouwing zal hierover binnen en kele dagen uitspraak doen. Zij spreekt over de beteekenis der georg. t.b.c.-bestrijding. Op verzoek van de filmfabriek Polygoon te Haar lem en de Nederlandsche centrale vereeniging tot be strijding der tuberculose, heeft H. M. de Koningin- Moeder zich bereid verklaard in verband met de op handen zijnde Emmabloemcollecte persoonlijk de beteekenis der georganiseerde t.b.c.-bestrijding uiteen te zetten en een woord tot opwekking om steun uit te spreken. Maandagmiddag is deze film in het paleis van H. M. de Koningin-Moeder aan het Voorhout te 's Gra- venhage opgenomen. De aan den tuin grenzende ser re was dartoe in een filmstudio gemetamorphoseerd. Kabels, microfoons, versterkers, pn toestellen omring den de Koningin-Moeder, die zich gaarne aan de eischen der moderne techniek onderwierp en met heldere stem haar rede uitsprak In verband met de groote actualiteit van het on derwerp, zal de opname direct in de belangrijkste theaters in Nederland in roulatie gaan. door Prof. Dr. GEORG WEGENER. BIJ het begin van deze eeuw was de opper vlakte der aarde den mensch grootendeels wel bekend geworden; tot de Te.ra Incog- nita (onbekend land) telden nog slechts twee groote gebieden, de Noordelijkste en de Zuide lijkste streken van den aardbol, beide met zulke ge weldige natuurlijke hindernissen, dat zij ook de groot- sche techniek der negentiende eeuw nog konden trot- seeren. Nu is de menschheid echter in het bezit ge komen van een nieuw vervoermiddel, waarvoor do meeste dier hindernissen geen beteekenis meer had den. Zoowel aan den Noord- als aan den Zuidpool heeft men dan ook van dit nieuwe vervoermiddel ge bruik gemaakt in zijn beide vormen: lichter en zwaar der dan de lucht, luchtschip en vliegtuig. Elk heeft zijn eigen voordeelen. Een luchtschip kan een veel grooter aantal geleerden en een veel meer uitgebrei de uitrusting op het gebied van instrumenten als an derszins meevieren. Het kan langer in de lucht blij ven, zoo noodig langzamer vliegen en onder gunstige omstandigheden zelfs stilstaan in de lucht. Met een vliegtuig kan men daarentegen zeer snelle oriënta- tievluchten uitvoeren; de aanschaffing is minder korthaar de toebereidselen voor de vlucht zijn een voudiger, de start kan gt makkelijker worden uitge voerd. Om de;e redenen heeft men dan ook in het van dc beschaafde landen zoo ver afgelegen Zuidpool gebied tot dusverre nog niet van het luchtschip ge bruik gemaakt. Zoowel het luchtschip als het vlieg tuig zijn in het poolgebied ook elk aan speciale ge varen blootgesteld, wat de korte geschiedenis van het poolonderzoek vanuit de lucht trouwens reeds duide lijk heeft bewezen. Maar beide zijn toch bij uitstek geschikt voor datgene, wat ons thans nog te doen staat: een voorloopige en algemeene verkenning van het onbekende gebied. Beide hebben in dit opzicht reeds belangrijke diensten bewezen. De geschiedenis van het poolonderzoek vanuit de lucht begint met het tragische uiteinde van den Zweed André, die met een luchtballon een por lucht beproefde. Naast een Amundsen, een Wilkir en een Bvrd staat ook een Nobile. Zijn vlucht d gde het luchtschip als vervoermiddel voor het p» gebied in discrediet te brengen, totdat in 1931 de „Graf Zeppe lin" met groot succes een poolvlucht uitvoerde. Be halve het aanvankelijke verkenm svverk werden ook studies over belangrijke geomu. phologische pro blemen verricht. Het belangrijkste zijn echter, wat de wetenschappelijke resultaten betreft, de vluchten in het Zuidpoolgebied van Wilkins in dc omgeving van Graham land en van Byrd in de omgeving van de Ross Zee,

Schager Courant | 1933 | | pagina 8