De Langendijker Groentenveilingen. Derde blad. No. 9252 De roofoverval te Mijdrecht Auto bij Vianen te water De overstroomingen in Amerika. Huis ingestort Trein grijpt een auto Moordaanslag te Oss Amerikaansch passagiersschip gezonken Hevige storm boven Witte Zee VLIEGTUIG OP EEN HUIS GESTORT Noodlottig auto-ongeluk in Mexico grond gestort. Uit Mexico City: Op een bergweg in eten staat San Louis Potoise zijn twee vrachtauto's, bezet met men- schen, die van een uitstapje terugkeerden, met el kaar in botsing gekomen. Beide wagens stortten in een 300 Meter diepen afgrond. Twaalf personen wer den gedood, terwijl dertig inzittenden, gedeeltelijk zware, verwondingen opliepen. De beide vermoedelijke daders gearr steerd. Uit Mijdrecht: Zaterdagavond zijn gearresteerd en naar Mijdrecht overgebracht twee personen die er van ordaeht we 'en in den nacht van 12 op 13 Maart .1-1 een roofoverval te hebben gepleegd op do 54-jarige alleenwonende caféhoudster mej. C. H. Dc verdach ten zijn de 22-jarige schipper H. R. uit Zaandam, die vroeger tc Mijdrecht heeft gewoond en de te Amster dam wonende schipper J. B. Iv. Uit het' onderzoek is gebleken, dat de politie de juiste daders in handen heeft. J. B. K. beeft reeds bekend, doch II. R. heeft verklaard niets met U» zaak uitstaande te hebben. Door het hooge water van de drie rivieren, Alleghenny, Ohio en Monongahela, hadden vooral in den Noord-Amerikaanschen staat Pennsylvanië aanzienlijke overstroomingen plaats. Onze loto toont een beeld uit Pittsburg, welke staat in het bijzonder geteisterd werd. Hoe hoog het water gerezen is, bewijst wel de half onder water staands hijschkraan en de houten barakken, die er in het rond drijven. Drie doodeu. Uit Hamburg, 25 Maart. Te Wandsbeck is ver moedelijk door een gasontploffing een huis van twee verdiepingen ingestort, waardoor waarschijnlijk drie personen het leven hebben verloren, liet huis werd door twee gezinnen bewoond, die echter geen kinde ren hadden, terwijl in het partcrregedeelte een fo tografisch atelier was gevestigd. De kracht van cie ontploffing was 7.00 hevig, dat in de straat verscheidene personen tegen don grond geslingerd werden. De straat was met scherven en steenen bezaaid. De brandweer en transportcolon nes van het Roode Kruis waren spoedig ter plaatse aanwezig en begonnen met het opruimingswerk om naar de slachtoffers te zoeken. Twee dooden geborgen. Over het explosie-ongeval publiceert de politie een officieel rapport, waarin wordt verklaard: „De ge lijkstraats wonende fotograaf Lorenz en zijn vrouw zijn in bed verrast door de instorting van het huis. Na een uur arbeid werden zij als lijken geborgen. Twee vrouwen, die op dc eerste verdieping woonden zijn gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Drie an dere personen, die zich in de nabijheid bevonden, werden eveneens gewond. Over de oorzaak van het ongeluk bestaat nog geen zekerheid. Men vermoedt dat een gasontploffing de oorzaak is. Op den onbewaakten overweg bij Doode waard. De twee inzittenden als door een wonder gered. Zaterdagmorgen omstreeks acht uur beeft op den onbewaakten overwe» in den Dalwagen te Uoodc- waard een ongeval plaats gehad, dat met het oog op de onhandigheden, waaronder bet plaats vond. be trekkelijk goed is afgeloopen. De 3S-jarige melkrijder M van S.. die niet zijn vrachtwagen van Doodewaard naar Opbeusdcn reed, moest, voor oen hem tege moetkomende auto vlak voor don overweg wachten. Hierdoor en door bet weder op gang brengen van den door hem .bestuurden wagen, werd zijn aan dacht in beslag genomen 011 lette bij onvoldoende op don treinenloop. Pos toen bij den overweg geheel bereikt had. bemerkte hij, dank zij ook bet krach tig fluiten van de locomotief, dat uit de richting Nijmegen een personentrein naderde. Krachtig rem men aan beide zijden kon toen een aanrijding niet nicor voorkomen. De auto werd van voren gegrepen en tot aan de cabine zoo goed als geheel vernield. Van S. bekwam wonder boven wonder slechts won den aan hoofd en banden. Ken mede-inzittende broer, die uit den wagen werd geslingerd, kwam 7.00 goed als alleen met den schrik vrij. Een hondje, dat zij bij zich hadden, werd echter gedood. Met 10 u 15 minuten vertraging kon de trein dc reis hervatten. Een oude veete met een revolverschot be slecht. Uit Oss, 26 Maart. Zondagavond omstreeks zes uur begaf de 37-jarige TI. v. W. zich naar Oss. Op den Willebrorduswcg werd hij aangehouden door een per soon, waarmede bij in gesprek geraakte. Plotseling klonk een schot. Toen omwonenden kwamen toeloo- pen, vonden zij W. met een revolverschot in het on derlijf op den weg liggen. De getroffene is in levens gevaarlijken toestand naar bet ziekenhuis gebracht. De politic heeft de zaak in onderzoek. Vermoed wordt dat bet hier een oude vcctc betreft. Verdachte in arrest. Inmiddels stelde de marechaussee een uitgebreid onderzoek in. Ilct slachtoffer kon aan een verhoor worden onderworpen. Hij heeft pertinent verklaard, dat. Van D. zijn aanrander is. Omstreeks tien uur des avonds is de vermoedelijke dader door de mare chaussee aangehouden en in arrest gesteld. Hij ont kent iets met dc zaak uitstaande te hebben. Het slachtoffer, dat gehuwd is en vader van drie kinde ren, staat zeer gunstig bekend. Dc verdachte daar entegen is een beruchte vechtersbaas, die reeds meer malen met de politie in aanraking is geweest. Omwonenden hadden hem na het vallen van het schot op de fiets zien wegvluchten. EIERVERBRUIK IN ONS LAND. Met 50 procent toegenomen. Een der voornaamste personen in den eierverkoop naar binnen- en buitenland deelde mede, dat Ne derland de laatste weken door de groote prijsdaling 50 pet. meer eieren verbruikte dan voorheen. Te Roermond worden op het oogenblik zelfs in enkele meest bekende restaurants harde eieren aan geboden nar? de klunten, die er hun potje bier drin ken, zonder eenigc prijs v erhoog ing. VERHOOGING DER PRIJZEN VAN DAKPANNEN. Uit Roermond: De Limburgsche Dakpannenfabrikanten hebben besloten wegens den onhoudbaren toestand in deze industrie, den prijs der dakpannen te verhoogen. Binnen eonige dagen wordt het bedrag der verhoo ging bekend gemaakt. STATIONSINBRAAK TE HIJKERSMILDE. Een geldkistje buitgemaakt, doch zonder inhoud. Uit Srniide, 26 Maart. In den nacht van Zater dag op Zondag is ingebroken in het station der N.T.M. te Hijkei.-malde. Men hoeft zich toegang verschaft door een raam en een geldkistje zonder inhoud ontvreemd. Het aanwezige geld was geborgen in een kluis, welke onbeschadigd is gebleven. De marechaussee steli een streng onderzoek in. Terwijl het in de haven lag om een klei ne reparaise te ondergaan. Drie leden van de bemanning verdronken. V.D. verneemt uit Scattle: Het 14.187 ton groote Amcrikaansche stoomschip „President Madison", dat. zich op een wereldreis bevond, lag sedert eenige da gen in dc haven van Seattlc om een kleine reparatie te ondergaan. Plotseling maakte het schip sterk slagzij, waarna het water met geweldige kracht aan stuurboordzijde het schip binnendrong. Drie leden van de bemanning zijn daarbij verdronken. De 150 passagiers konden in veiligheid worden gebracht. Het schip ligt thans op den bodem van dc haven. De bovendekken steken half boven den waterspiegel uit. De schade wordt geschat op een kwart millioen dol lar. HONGERSTAKING IN DE KLIMONTOF-MIJN AFGEBROKEN. Uit Kattowitz: De proteststaking der 400 mijnwerkers uit de Kli- mont,of-mijn te Sosnowitz, die tien dagen heeft ge duurd, en waarbij een deel der arbeiders onder den grond hebben vertoefd, zonder voedsel tot zich te nemen, is Zaterdagmiddag afgebroken. Nadat dr Wojwodc de verzekering had gegeven, dat de ach terstallige loonen volledig zullen worden betaald en dat van een stilleggen van de mijn voorloopig geen sprake is, hebben de mannen de mijn verlaten. Zes dooden. Uit Moskou: Bij Archangclsk heeft een hevige storm gewoed. De verbinding met andere havens is volkomen gestagneerd. Ilct stoomschip „Pcrsej" is in aanvaring gekomen met het, stoomschip „Swoboda", waarbij dc „Pcrsej" lek sloeg en zonk. Zes matrozen zijn verdronken. Twintig visschersschcpcn zijn ge strand. Noodlottig ongeluk bij San Francisco. 12 dooden. Naar uit San Francisco gemeld wordt, is in-llav- ward een verkeersvliegtuig, waarin behalve dc pi loot 2 passagiers zaten, neergestort en op het dak van een buis terecht gekomen. De benzinereservoirs ontploften, de motor word 100 M. ver weggeslingerd. Een familie van 6 personen, die in bet buis woonde, en eenige gasten werden, behalve een jongen, gedood. Ook de piloot en de beide passagiers vonden den dood. Alle 12 personen verbrandden. Het vliegtuig was tijdens oen wolkbreuk in een bui terecht geko men en togen den grond gedrukt. Ondanks, den neerstroomenden regen ging bet buis in vlammen op. SPAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Bij C.artagcna is oen militair vliegtuig neergestort, waarbij twee .van dc vier inzittenden werden gedood, terwijl één zwaar- en één licht werd gewond. Drie dooden bij een vlieg ongeval in Engeland. Gedurende dc Engelscbc vlootmanoeuvres bij Vil- lagarcia, raakte een Engelsch watervliegtuig dén mast var een torpedoboot. Het vliegtuig stor (e néér, waardoor drie inzittenden werden gedood. Twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen en in een 300 meter diepen af- Dc bestuurster, een 60-jarige vrouw, ver dronken. Vianen, 26 Maart. Hedenmiddag te ongeveer 3 uur is een luxe auto, komende uit de richting Cu lemborg, tengevolge van het met te groote snelheid nemen van een bocht, vlak voor de woning van den brugwachter in het Zederik Kanaal gereden, waar bij de bestuurster, de ruim 60-jarige mej. Numans, uit Dreumel, om het leven kwam. Een broeder van het slachtoffer en een nichtje konden door het dak van de auto heen, gered wor den. Het lijk werd per brancard naar de woning van een broeder van het slachtoffer, den gemeente secretaris van Vianen vevoerd. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. Nog geen finale uitkeering vol gens de Tuinbouwsteunwet 1932. Weet de regeering den weg naar de Kamer te vinden? Een ont- werp-steunwet 1933. En weer maar f 5.000.000. Als het nog maar vóór de verkiezingen is aan genomen. Een crisisfonds. Slechte prijzen over de heele linie. Roode kool dalende gele in nog sterkere mate. Deensche witte, voor zoover verkocht, brengt den minimumprijs op; veel onver koopbaar. Uien zeer laag. Bie ten draaien door. Peen lage prijzen. Ook deze week werd de tweede helft van de uit keering volgens de Tuinbouwsteunwet nog niet uitbe taald. Het wordt zoo langzamerhand een gekke boel met al die steunbewegingen. Men raakt er in Den Haag zeker ook een beetje mee aan. Maar blijkbaar beseft men niet voldoende, hoe hoog en hoog noodig de tuinbouwers die tweede uitkeering moeten hebben. Men zal niet weten, welk een stille armoede er in vele ge zinnen geleden wordt. Heusch, de arbeiders, hoe ge ring de steun voor hen ook is. zijn in minder slechte conditie dan het gros der tuinders. De meesten hebben, bij den steun, dien ze hebben gekregen en dien ze nog moeten hebben (we zullen maar denken, dat, wat in een goed vat is, niet verzuurt) nog verlies hebben ge had. Geen wonder alzoo, dat de tuinbouworganisaties den Minister nog eens hebben herinnerd aan zijn bij de behandeling der Tuinbouwsteunwet geuite woorden: ..dat als 5 millioen niet genoeg zal blijken te zijn, de regeering den weg naar de Kamer wel zal weten te vinden" en cr op aandringen, dat over 1932 meer aan steun zal worden uitgekeerd. De kansen voor inwilliging van dat verzok staan ongetwijfeld niet gunstig. Van *li« Uanten wordt aan de brandkast van den staat ge- Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resultaat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschre ven manier gebruikte. „Het resultaat is werkelijk verrassend," schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent besmeerde brood werd uitgelegd, was het reeds verdwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweer staanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Imp.: Fa.B. Meindersma-Den Haag. D45 trokken en de middelen, welke daarin toevloeien, wor den al geringer. Bovendien zou men uit het feit, dat de Minister voor 1933 een steunwet aan de volksvertegen woordiging presenteert, waarin weer een bedrag van 5 millioen wordt beschikbaar gesteld, mogen opmaken, dat hij dat voldoende acht. Was het naar zijn oordeel onvoldoende geweest, om den tuinbouw op de been te houden, dan zou hij het ongetwijfeld nu niet aandur ven om met een som, die onvoldoende is gebleken, voor de Kamer te verschijnen. In de memorie van toelich ting wordt trouwens met geen enkel woord van al of niet voldoende te zijn, gerept. Zoodat we wel mogen aannemen, dat op niet meer dan dat bedrag moet wor den gerekend. Trouwens het is de groote vraag, of vóór de verkiezingen dit ontwerp in staat van wijzen zal zijn. Immers, eer de afdeelingen het hebben behan deld, en het antwoord van den minister is verschenen, zullen er nog wel eenige weken voorbij gaan en als men dan bedenkt, dat ook de Eerste Kamer het nog moet behandelen, dan is het aan gerechten twijfel on derhevig. of dit ontwerp voor 26 April het Staatsblad nog zal bereiken Hetzelfde kan ook wel gezegd worden van het Wetsontwerp, dat de regeering algemeene be voegdheden moet verleenen ten aanzien van maatrege len, die zij meent te moeten nemen ten behoeve van den landbouw, waaronder ook de tuinbouw is begrepen en dat in den vorm van een crisisfonds ten doel heeft daaruit alle credieten te financieren. Men meent hiermee economischer te kunnen werken en een betere samenwerking te kunnen verkrijgen van de verschillende organen en meer centralisatie in do leiding. Als dat maar niet uitloopt op nog meer beknib beling. De tuinders wachten intusschen maar af, varen weer naar hun akkers, zaaien en planten en ploegen en eggen en spitten weer en raken al dieper in de ellende De vree^. die we meermalen uitspraken, dat het met de prijzen niet beter zou worden mei de vordering van het seizoen, werd ook voor deze week bewaarheid. Zoo daalde in de eerste plaats de roode kool nog in pnjs. terwijl op deze althans nog eenige hoop gevestigd was. dat het daarmee beter zou kunnen worden. Voor het mooiste goed. kool van ongeveer 3 pond. werd aanvan kelijk nog tot f 3.80 betaald, doch later werd veel ver kocht voor iets boven de f 3. De grootste soort van de eerste kwaliteit roode kool bracht f 1.601.80 op en rooi de andere wisselden de prijzen af tusschen 1.60 en ruim f 3. Het meest gewilde goed van de tweede kwaliteit of doorschot werd verkocht vooi i 2.C03, doch op het ult de OMGEVING A N N A P A ULO TV X 4 Stuwing. Namens het bestuur der afrleeling van dc Y.A.B.A. heette de heer Geense, de velen die Zaterdag de z.aal van Yecrburg vulden, welkom. Spr. wees op de plaais die deze radio-verecniging iu den Nedcrlandsehen om roep inneemt en roemde de offervaardigheid van de arbeiders die, toen de groote werkloosheid aan den groei der verceniging knaagde, een ton gouds bijeen brachten. Daarmee werd dc hoop van sommigen, die graag gezien hadden dat de verceniging sneuvelde, vernietigd. Spr. wekte op met kracht te blijven ijve ren voor den arbeidersomrocp om dien sterk te ma ken tegen terreur cn onderdrukking en 0111 pal te staan voor de vrijheid van het woord. Hierop draaide dan voor de tweede maal de film Stuwing in deze gemeente. Deze herhaling was inder tijd door het hoofdbestuur toegezegd, toen bij de eer ste vertooning door minder goed materiaal bet luiste ren naar de begeleidende muziek en het gespróken woord in de film geen onverdeeld genoegen was. De oude entreebewijzen waren voor deze vertooning gel dig verklaard. Ditmaal was alls goed in orde en kwam de film dus heter tot haar recht. Het optreden van dc „Notenkrakers" en van de „Dorpsbarbier" en z'11 klanten waren nieuw ingelaschtc tafreclen. waar van het laatste, „betrekkelijk dan" wel het meest ge waardeerd werd. Nu intusschen de film overal in den omtrek ver toond is, mecnen we er niet veel meer over te moeten zeggen. Ongetwijfeld is de verkeerde indruk, die men er na de eerste vertooning van moest hebben» volkomen uitgewischt. De heer Raven, voorzitter van de afdeeling der S.Ü.A.P., maakte van de pauze gebruik om tehorin- neren aan den komenden verkiezingsstrijd en doelde in dit verhand mede dat de „Kort-Dag-aclic" Uier fhft meer heeft opgebracht dan een gelijksoortige inza meling in gunstiger tijden. Het daaropvolgende hij programma, dat we den eer sten keer als zeer goed beschreven, was ongeveer het zelfde als toen en ook daarover zullen we dus niet in herhaling treden. De heer Geense sprak tenslotte het sluitingswoord. laatst der week werd nog 20 a 50 cent minder betaald. Groote kool, tweede soort, bracht f 1.201.-50 op. De aanvoer was ook deze week nog van beteekenis. want aan beide veilingen werden in lotaal 90 spoorwagens van 10.000 Kg. verhandeld. Zeer slecht liep het ook met de gele kool. Hoewel de aanvoeren hiervan niet uitermate groot waren, waven de prijzen nog aanmerkelijk lager dan de vorige week, toen ze ook al zeer laag konden worden genoemd. Het meeste moet in het binnenland worden geplaatst, wat natuurlijk van invloed is op den prijs. Dc mooiste kool, eerste kwalietiet, van de meest gewilde grootte, kon zelfs de prijs van f 2 niet meer halen: de hoogste prijs, welke werd besteed, was f 1.80. Groote kool werd voor f 1 of iets meer verkocht. Wat het doorschot betreft, was in het begin der week de hoogste prijs f 1.30 voor kool van ongeveer anderhalve Kg. Later kwam er wat meer vraag, zoodat Zaterdag nog gemiddeld f 2 kon worden gemaakt. Voor groote doorschot liepen de prijzen van f 0.601, of iets hooger. Aan beide veilingen werden in totaal 43 spoorwagens verhandeld, die gelukkig nog alle door kooplieden werden gekocht, zoodat het In- en verkoopbureau intact bleef. Erger was het in dit opzicht met de D:vische wiüe kool. Veel van het aangevoerde draaide door. Wat ver kocht werd bracht 60 cent. een enkele maal 70 cent per 100 Kg. op. Van uitvoer naar het buitenland is heele- maal geen sprake. Van wat niet verkocht werd kwam veel bij veehouders terecht, die het als: voer voor de koeien overnamen. Met dit ai krijgt het In- en Ver koopbureau het hard te verantwoorden, daar een be paald bedrag is beschikbaar gesteld. In totaal werden 120 spoorwagens verhandeld. Voor zoover we weten, kwam het deze week voor i'a eerste maal voor. dat uien „doordraaiden", die lot nu toe althans nog een kooper hadden kunnen vinden. Suc cessievelijk liepen in den loop van dezen winter de uienprijzen achtefuit. Voor drielingen kon nu nog 80 cent worden gemaakt en prachtige gele uien werden ook. voor dien prijs ve-kocht, althans een groot gedeelte. Een deel kon een of twee dubbeltjes meer opbrengen. Voor grove uien werd f 0.901.30 besteed. Gelet op het vel» werk. dat aan hei. uitzoeken moet worden besteed, wor den door die prijzen de kosten aan arbeidsloon en leve ren nauwelijks vergoed. Bieten draaiden ook veer het grootste gedeelt9 door. Wat verkocht werd, bracht f 0.60 op. De aanvoer van pe-n was niet groot. De pnjzen wa ren slecht: f 0.701.10. Voor taaie gele koot werden rehappelljke priizen be steed, n.1. f 2^60-1.90. Of er bij deze prijzen van crisis mo*': worden ge sproken, is zelfs voor een ieek niet meer twijfelachtig.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9