Aliiicei Nitiïs- AlltrttltiE- LlMMIll Vliegramp in Belgie. Ultimatum aan de Duitsche Joden. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Fngelsch toestel bij Dixmuiden neergestort. VERDERE INPOLDERING VAN DE ZUIDERZEE. Moordaanslag te Zeist Actie tegen Joodsche zaken te Goettingen Woensdag 29 Maart 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9253 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenriën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij een explosie in de lacht in brand gevlogen. Alle 15 inzittenden omgekomen. BRUSSEL, Om twee uur gistermiddag is een Engelsch passagiersvliegtuig neerge stort te Eessen bij Diksmuiden. Het was de driemotorige G.A.-A.C.I. van 1200 P.K. Te 13 uur 36 was het reusachtige vliegtuig opgestegen te Haren bij Brussel, met bestem ming Londen. Het toestel werd bestuurd door den Engelschen vlieger Leleu, die werd bijgestaan door een mecanicien en een radio telegrafist. Er bevonden zich bovendien twaalf passagiers aan boord. De gendarmerie, welke spoedig ter plaatse verscheen, heeft reeds van onder het puin van het verkoolde vliegtuig de lijken gevon-' den van den vlieger, den mecanicien en van vier passagiers. liet parket uit Veurne is ter plaatse afgestapt. Het wordt bijgestaan door een ingenieur van den technischen dienst van de Belgische civiele Luchtvaart. Later wordt geseind, dat alle inzittenden van het vliegtuig bij de ramp werden gedood Onder hen bevinden zich geen Nederlanders. De lijken zijn thans alle van onder de puin- hoopen van het verkoolde vliegtuig geborgen. Nadere bijzonderheden over de ontzetten de ramp. Nadat men het toestel brandende had zien neer komen, toog de gendarmerie er natuurlijk dadelijk op af om eventueel hulp te bieden. Het tooneel was onbeschrijfelijk. Het toestel, vol komen verbrand, lag totaal vernield. Men kan uit de overblijfselen alleen nog maar verkoolde lijken te voorschijn brengen. Driehonderd meter in het rond werden stukken van het toestel gevonden en daarbij vond men ook, op verschillende plaatsen de lijken van vier personen: verondersteld wordt, dat dezen zich hebben trachten te redden door uit het toestel te springen en zoo den dood vonden. Het parket van Veurne begaf zich eveneens ijlings naar de onheilsplek. De passagiers waren: acht Engelschen, drie Duit- schers (onder wie een dame) en één Belg. Werd de piloot in de lacht door een ex plosie gedood? Reuter seinde nader uit Brussel: Boven Clerken schijnt er een explosie aan boord van het toestel tc hebben plaats gehad. F.n men ver onderstelt, dat de bestuurder daarbij reeds den dood vond, althans onmachtig om het toestel verder te nanteeren, want de machine pikeerde plotseling en Kwam uit 200 meter, hoogte met volloopende motoren naar beneden. De slag was verschrikkelijk. De stukken van het toestel werden vèr weg geslingerd. Sommige wel 600 m®ter weg! Toen verbrandde de rest. De lichamen van twee passagiers werden gevon den op grooten afstand van het punt waar het toe stel den grond raakte. Die twee hadden blijkbaar ge pooga zich te redden door uit het toestel te sprin gen. Het, waren Miss Veleria Thompson die te Brussel was ingestapt en Aubert Voss uit Manchester die van Üuwu"111, Het horloge van miss Thompson was op 14-27 blijven stilstaan. Dat zal dus de preciese tijd van het ongeval zijn. .P^H^^Heden waren bezig de verkoolde lijken uit de overblijfselen van het vliegtuig los te maken. Alles wijst er op dat in de lucht een ex plosie heelt plaats gehad. Reuter seint nog uit Brussel, dat- alles er op schijnt te wijzen, dat. het ongeluk veroorzaakt werd, doordat een der Jaguarmotoren gedurende de vlucht explo deerde en de bestuurder door een der stukken van den uit elkaar springenden motor getroffen werd, waardoor het toestel stuurloos werd. Een ander telegram, eveneens van Reuter, spreekt ervan, dat ooggetuigen eerst rook en daarna vlam men aan den staart van het vliegtuig zagen. Daar op passeerde het toestel nog even, draaide eenige zl^n e'P.en as viel daarop te pletter. Ook hier weer een ooggetuige, die van een explo sie sprak. K Zoo hevig was de slag waarmee het toestel neer- Kwam, dat een groot stuk van een vleugel zeventig meter ver werd weggeslingerd. Wat ooggetuigen zagen gebeuren. De marechaussee en zij, die van nabij het ver schrikkelijk onheil konden gadeslaan, zijn nog ver vuld van het verschikkelijk schouwspel, dat zich voor bun oogen heeft ontrold. Te midden van een hooj puin en het verwrongen wrak is het een dooreen strengeling van verminkte en verkoolde lijken. De dorpelingen, die oogenblikkelijk na den val wa ren toegesneld, verklaren, dat zij, toen het toestel hun gemeente passeerde, plotseling een vlam van wel een meter lengte uit den achtersteven van het toestel hebben zien slaan. Even later had er een be vige ontploffing plaats, waardoor vrijwel de geheele staart van het toestel werd afgerukt. Zij zagen, dat een heer en een dame uit het bran rteride vliegtuig naar beneden sprongen; beiden ston den in brand. Het bleken de heer en miss Voss te zijn De heer viel onmidedllijk te pletter, miss Voss had een valscherm bij zich, dal echter eveneens in brand stond en dientengevolge haar val niet kon stuiten. Even vóór zij de aarde bejeikte, sloeg zij tegen een draad van een electrisehe leiding, waardoor haar been letterlijk werd afgerukt. Mevrouw Voss had ernstige brandwonden aan den rug, was natuurlijk <»ok onmiddellijk dood. De inwoners van het dorpje Eessen verklaren, dal zij de passagiert in het brandende en vallende vlieg tuig hebben hooren gillen en jammeren. De lijken van de passagiers, die tijdens.de duize lingwekkende vaart uit de machine zijn gesprongen, waren letterlijk geradbraakt. De beenderen waren in den grond gedrongon. Laatste levensteeken van den marconist. Een ambtenaar van het vliegveld te Brussel deel de in een telefonisch onderhoud met de „Evening Standaard'1 mede, dat het vliegtuig bij prachtig weer is gestart. Kort daarna gaf de marconist de positie van de machine, hetgeen hij, zooals gebruikelijk, een half uur later herhaalde. Daarna moet de machine plotseling in vlammen zijn gevlogen. Nadere mede- deelingen van den marconist ontbreken althans. De man schijnt uit het vliegtuig te zijn gesprongen en is tegén den grond te pletter geslagen. De bewoners van Eessen snelden van alle kanten toe, doch het was hun onmiddellijk duidelijk, dat geen dor inzittenden meer kon worden gered. De vlammen sloegen hoog uit de vernielde machine op en heggen en het gras in den omtrek werden er spoedig door aangetast. Nadat men zoo veel doenlijk de vlammen had gedoofd, werd begonnen met het zoeken naar de - laehtoffers, waarvan er verscheiden van onder de verkoolde brokstukken te voorschijn werflen gehaald. Van de eigendommen der passagiers kon niet veel meer worden gered, dan een drietal gouden horloges, die door de hitte gedeeltelijk waren gesmolten. Deelen van de machine lagen over een wijden om trek verspreid en nog een uur na het ongeluk was het door de uitstroomende brandende benzine niet mogelijk het wrak te naderen. De commissaris van politie van Dixmuide deelde mede, dat ettelijke per san en, even nadat de machine vlam vatte eenige zwarte voorwerpen naast het toestel zagen. Dit waren naar later is gebleken vijl inzittenden wier lijken enen later gevonden heeft EERSTE KAMER Het voor en tegen besproken. Ontwerp in zake het Zuiderzeefonds goedgekeurd. Het ontwerp-drankwet aangenomen. Gistermiddag heeft de Eerste Kamer het wetsont werp tot wijziging van de Drankwet, waarbij in hoofdzaak het dansvraagstuk is geregeld, aangeno men met 27 tegen 5 stemmen. (Tegen de sociaal de mocraten Danz, Moltmaker, De Leeuw, Ossendorp en Oudegcest). Daarna werd overgegaan tot besprekingen over de verdere inpoldering der Zuiderzee. De heer De Gijs daar (c.h.) kan zich nog steeds niet met de voortzetting van de Zuiderzee-drooglegging vereenigingen. Zij kost handen vol geld. de landbouw heeft haar niet noodig, natuurschoon wordt er niet door vernietigd. Hij had daarna bezwaar tegen de 7 ton. die deze begrooting vraagt. Ook de heer v. d. Bergh (lib.) sprak zich, met het oog op de kosten, uit tegen een indijking van den N.O.-polder en hij herinnerde cr aan. dat de desbe treffende motie-Colijn is ingetrokken. Uitgaven als deze polder vordert, acht de heer v. d. Berg in dezen tijd niet verantwoord. Vooral tegen het vastleggen van zooveel kapitaal had hij ernstig bezwaar. De heer v. d. Bergh heeft alle respect voor het doorzicht van den heer Col ijn, maar deze heeft zich met de Zuiderzee, in het bijzonder de Wieringermeer, wel eens meer vergist. De heer Janssen (r.k.) had geen bezwaar tegen de zeven ton. Hij zal de drooglegging als een mogelijk hcid om de bestaansmogelijkheden in Nederland te verruimen Een tusschenstandpunt nam de heer Westerdijk (v.d.) in Hij zag het belang van de drooglegging al« werkobject, maar ook de risico verbondenaan het vastleggen van millioencn in nieuwe werken. Tegen een krachtige voorbereiding van de verdere inpolde ring zal hij zich niet verzetten; dan kan het volgen de jaar een beslissing genomen worden. Uitvoerig bepleitte de heer Westerdijk voorts een peil van —40 A.P. voor het Flevo-meer. Indien een nieuwe Kamer en een nieuwe regeering tot voortzetting van de inpoldering zouden besluiten, dan zal het moeten geschieden op een meer commer- cieele basis. Minister Reijmer herinnerde aan dit woord van den minister-president, dat als de meening van de regeering kan gelden. De heer Reijmer is overigens van meening, dat thans de kwestie van de verdere inpoldering niet aan de orde is. De technische uitvoe ring is goed geweest. Dat wil niet zeggen, dat de re geering nu „mir nichts dir nichts" m de toekomst andere aannemers dan de M U.Z. moet uitsluiten. Het plan van den N.-O. polder is een globaal plan: het zou wel buitengewoon onvoorzichtig zijn zich thans aan cijfers te binden: de omstandigheden wij zigen zich immers bijna van uur tot uur. Den heer Geselaar antwoordde de heer Reijmer, dat hij eeu na hem komende regeering niet kan binden, de wer ken, waarvoor thans gelden gevraagd worden, zijn ook op zichzelf nuttig; in dit verband verzekerde de minister den heer De Gijselaar nog eens uitdrukke lijk, dat daardoor niet geprejudicieerd wordt op de voortzetting. De belangen van de gedupeerde vlsschers. Over de verlangens op het stuk van de steunver leening aan de visschérs zal de minister nog eens MINISTER REIJMER. overleg plegen met zijn ambtgenoot van Financiën. Hij hoopt binnenkort een Kon Besluit uit te lok ken, maar heeft niet de illusie, dat dit ieder zal be vredigen. Op verschillende punten, waarover de heer Janssen sprak, zal dit besluit niettemin soulaas kun nen brengen. Als het van den minister alleen afhing zou nog vanavond het IJsselmeer peil op 40 wor den gebracht. Dit is echter een zaak, die meer De fensie aangaat. Onderhandelingen tusschen verte genwoordigers van Waterstaat, Defensie en de direc tie der Zuiderzeewerken zijn gaande. Z. h. s. werd daarop het ontwerp goedgekeurd, onder aanteeke- ning, dat de heer De Gijselaar geacht wil worden te hebben tegengestemd. Revolverschot op zijn vrouw gelost. Zeist. 28 Maart. Gistermorgen loste de heer Lipp- mann onverwachts een schot op zijn echtgenoote, die in don linkerschouder werd getroffen. De vrouw vluchtte in nachtgewaad de straat op. Nadat haar geneeskundige hulp was verleend, werd Mevr. L. naar het St. Antonieziekenhuis te Utrecht overge bracht,, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De heer L. heeft dezen aanslag in zeer overspannen toestand be raamd. De man, die onder curateele stond, werd ge arresteerd. Uit Goettingen: Dinsdagavond tusschen zeven en acht uur is hier ter stede een scherpe actie gevoerd tegen de Joodsche zaken. Van bijna alle Joodsche winkelzaken in de stad werden de ruiten vernield. Ook in het warenhuis Karstadt werden tal van groote spiegelruiten vernield. De straten in het Centrum der stad werden tegen acht uur door politie en SA afgezet om plunderingen te voorkomen. Het autobusverkeer in de stad is door de gebeurte nissen geheel stilgelegd. Bevel van de nationaal-socialis- ten. Zaterdag 1 April te 10 nor voorm. inwerkingtreding van de boycott. Naar het W.B. meldt, publiceert het persbureau der Nationaal-socialisten een oproep van de partijleiding inzake de aangekondigde boycott-actie tegen de Duit- sch joden, welke gericht is aan alle partijorganisaties en waaruit blijkt, dat op Zaterdag 1 April te 10 uur voormiddags deze groote boycotactie zal beginnen. De oproep begint als volgt: „In de weken na den 30en Januari heeft zich in Duitschland een nationale revolutie zonder precedent voltrokken. Trots lange onderdrukking en vervolging heeft de millioenen-massa die achter de regeering staat, in volstrekte rust en discipline deze regeering de legale basis gegeven ter reorganisatie van de Duit sche natie. Met jammerlijke lafheid hebben de joodsch- marxistische bonzen hun machtsposities verlaten. Slechts aan weergalooze discipline hebben de aan stichters en profiteerders van ons geluk het te danken dat zij bijna zonder uitzondering er heelhuids van af ge komen zijn. Bijna geen haar werd hun gekrenkt." Het partijpersbureau vergelijkt dan deze revolutie met die in Rusland en die in Duitschland van 1918 en 1919, waarbij bloed vloeide in stroomen en gaat voort: „Nu de vijanden van de natie onschadelijk gemaakt zijn, gebeurt wat wij reeds verwachtten: de communis tische en marxistische misdadigers en hun joodsch-ln- tellectueele aanstokers, die met hun kapitaal bijtijds naar het buitenland zijn gevlucht, ontplooien nu van daar uit een getenlooze, landsverradelijke hetze-cam pagne tegen het Duitsche volk in het algemeen. De Duit sche waren, de Duitsche arbeid, moeten internationaal geboycot worden. Wanneer men bij dit waanzinnig misdrijf langer zou toezien, zou men zich tot medeplichtige maken. De na- tionaal-socialistlsche partij zal den afweerstrijd tegen deze misdrijven van algemeenen aard met die middelen beginnen, die geschikt zijn om de schuldigen te treffen. Want de schuldigen zijn onder ons en misbruiken eiken dag de gastvrijheid die het Duitsche volk hun ver leent In dezen tijd, nu millioenen menschen van ons niets te eten hebben en honderdduizenden Duitsche intel- lectueelen op straat zwerven, zitten die joodsche intel- lectueelen en literatoren onder ons. Jarenlang heeft Duitschland die vreemdelingen zonder selectie in het land gelaten en als dank daarvoor hetzen zij de wereld, tegen ons op. Dat is nu afgelóopen." De boycott- en gruwelhetze mag en zal het Duitsche volk niet treffen, maar zal dat dubbel en dwars de joden zelf doen. Daarom krijgen alle partijorganisaties het volgende bevel. Er volgen dan een 11-tal uitvoerige bepalingen, waar-' bij de actie ls geregeld en die in hoofdzaak hierop neer komen: De oproep eindigt als volgt: Nationaal-socialisten! Gij hebt het wonder volbracht in één enkelen stormloop den Novemberstaat onderste boven te rennen. GU zult ook deze tweede taak precies zoo tot een oplossing brengen. Dan zal het internatio nale wereldjodendom weten: „De regeering der nationale revolutie hangt niet in een luchtledige ruimte, zij is de vertegenwoordigster van het produceerende Duitsche volk. Die haar aanvalt, valt Duitschland aan! Die haar belastert, belastert de natie! Die haar bestrijdt, heeft 66 millioen menschen den oorlog verklaard! Wij hebben afgerekend met de marxistische ophitsers in Duitsohland. Zij zullen ons niet op de knieën krijgen, ook niet nu zij van uit het buitenland hun lands- en volksverraderlijk bedrijf voortzetten. Nationaal-socialisten! Zaterdag precies 10 uur zal het jodendom weten wien het den oorlog heeft verklaard! (w.g. de partijleiding der N.S.D.A.P. De partijleiding van de N.S.D.A.P. heeft bevel gege ven aan de afdeelingen om comité's van actie te vor men die belast worden met de leiding van een groote boycott, gericht tegen de Duitsche Joden. Buitenlan* ders worden gespaard. Ook verder, aldus het bevel, zal Dultschen joden geen kwaad geschieden. Bij de propaganda voor deze boycott werd er den nadruk op gelegd dat het hier gaat om een maatregel ter verdediging tegen Joodsche gruwel hetze. Partieele boycot van de Nazi's reeds begon nen. Joodsche zaken gesloten. Wolff meldt uit Berlijn: Blijkbaar vooruitloopend op het besluit hunner par tijleiding hebben de nationaal-socialisten, naar uit ta! van steden wordt gemeld, reeds heden een aanvang gemaakt met de boycotactie tegen de Joden. Zoo zijn b.v. te Essen. Duitsburg. Bochum, Hamborn en andere steden van het Roergebied, alsook in verscheiden steden in Westfalen hedenochtend de warenhuizen, eenheids- orijswinkels en Joodsche zaken gesloten. Tot inciden ten is het daarbij vrijwel nergens gekomen. Alleen te Witten zijn eenige winkelruiten van Joodsche zaken In geworpen. Algemeen verbod van ritueel slachten. Binnenkort bü rijkswet te verwachten. Wolff meldt uit Berlijn dat in den laatsten tijd in ettelijke Duitsche landen en gemeenten het slachten zon der voorafgaande verdoovlng en de bloedonttrekking zonder voorafgaande verdooving (ritueel slachten) ver boden is. Om een algemeene regeling in deze quaestft te berei ken. zal de Duitsche rijksregeering de methode van slachten en de verdooving der dieren bij rijkswet vast stellen. Deze nieuwe regeling zal, waarschijnlijk reeds binnenkort geschieden. Het slachten zonder verdooving en het slachten volgens joodsche ritus zal dan voor het geheele Rijksgebied verboden worden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1