Sparta I - S C. I Autotocht Raad Oudkarspel. Zondag a.s. allen naar Marktberichten. Predikbeurten. De „Leviathan" buiten dienst gesteld. Naar er geruchten gaan zou hot stoomschip „Leviathan", de vroegere „Vaterland", die na het sluiten van den vrede door Duitschland aan Amerika moest worden uit geleverd, buiten dienst worden gesteld, omdat de onderhoudskosten da inkomsten overtreifen. De „Leviathan" was het grootste Oceaanschip der Amerikaansohe han delsvloot. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 764H m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 8 gr. C. is 46 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztlde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Fefractionist. Het oogonderzoek doen wU gratis. van Friesland naar Noord-Holland. Nu de verbinding, door de tot st&ndkoming van den afsluitdijk, tusschen Noord-Holland en de Noord- Oostelijke Provinciën belangrijk gemakkelijker is ge worden, bestaat de gelegenheid om elkander over en weer beter te leeren kennen. Het is daarom, dat d< or de V.V.V. „Helders Belang" hel plan is ontworpen voor een eerste kennismaking, welk plan de volle medewerking heeft van de ge meentebesturen van Den Helder, Anna Paulowna en .Wieringen. Aan een ons toegezonden circulaire van „Helder's Belang" maken we op, dat aan „onze buren" in Friesland een uitnoodiging is toegezonden voor een autotocht, die gehouden zal worden op den 2den Mei In dien tijd zal veel moois in den kop van Noord- Holland zijn te bewonderen. Vooral reeds bloembol- lenvelden, die veel schoons voorspellen, gezien het feit, dat in Breezand en in Koegras ongeveer 1000 H.A. zijn beplant met allerlei soorten bolgewassen. Het programma voor den tocht, hierboven genoemd, is als volgt Aankomst aan Den Oever. Welkom in Noord- Holland door Burgemeester L. C. Kolff van Wierin gen: bezichtiging der Zuiderzeewerken aan Den Oever. Autotocht door Wieringermeer naar Haukes (Wieringen) en verder naar Anna Paulowna, alwaar wordt gereden langs de bloemenvelden tot Breezand. Aldaar begroeting door Burgemeester G. J. Lovink. Ontvangst op het Raadhuis door het Gemeentebe •tuur van Den Helder, waarna per auto naar Don kere Duinen. Lunch in het Theehuis, aangeboden door het Ge meentebestuur van Den Helder. Autotocht om en door Den Helder en langs Zeedijk naar Huisduinen. Diner in het Badhotel dei N.V. „Zeebad Huisdui nen", aangeboden door V.V.V. „Helders Belang", 's Avonds concert. Na een vrij logies met ontbijt in het Badhotel aangeboden door de N.V. „Zeebad Huisduinen" wordt voorts op Woensdag 3 Mei de gelegenheid gegeven onder leiding van leden der V.V.V. „Helders Belang" voor: Wandeling langs zee en duin en het dorp Huisduinen; en bezoek te brengen aan een vlieg kamp; bezichtiging van 'a Rijks Marinewerf; bezich tiging van één of meer oorlogsschepen (kruiser, tor pedoboot, onderzeeër, enz.) of het Koninklijk Instituut der Marine; autotocht d>or het Noorden van Noord Holland (Julianadorp, Badplaats Callantsoog, Zijpe, Schagen, Wleringerwaard, Anna Paulowna), zoo veel mogelijk langs de bloemenvelden; zeereisje naar Texel. Oproer in Urnguay Getracht den preeMent gevangen te nemen Naar VJ>. uit Montevideo verneemt, zijn in den Zuid- Amerikaanechen staat, Uruguay revolutionaire onlusten uitgebroken. Militairen hebben getracht president Terra gevangen te nemen, dien men beschuldigt een dictatuur te wil len uitroepen. De stad Montevideo is in handen van troepen, die de electrische centrale de waterleiding en eenlgc groo te benzinedepots hebben bezet. Alle dagbladen zijn aan •en militaire censuur onderworpen en verschijnen met groote witte hiaten. Naar wordt gemeld, heeft president Terra het re- geerlngspaleis verlaten en toevlucht gezocht in een brandweerkazerne. In een manifest spreekt hij de ge ruchten, als zou hij voornemens zijn een dictatuur uit te roepen, tegen. De nationale vergadering is bijeengeroepen om te be raadslagen over bet manifest van president Terra. Ook de staatsraad Is bijeengeroepen om de mogelijkheid der afzetting van president Terra te overwegen. Men ver wacht dat de nationale raad, waarin een groote meer derheid vóór Terra la, zloh er tegen zal verzetten. Vliegramp in Kansas 14 dooden en gewonden Reuter seint uit Topeka in den Amerikaanschen staat Kansas: Een vliegtuig, dat een Canadeesche ploeg vervoerde «m ln Topeka een wedstrijd te spelen, ls bij Neodesha neergestort De eerste berichten gaven elf dooden en drie gewonden aan. later kwam het bericht van vier dooden en tien ernstig gewonden. Het vliegtuig ligt in zeer moeilijk toegankelijk terrein. EEN KRANIGE REDDING. Drie personen uit brandend huls Gisternacht ontdekte de agent van politie W. J. Swart brand ln het perceel op den hoek van de Nieuwstraat en de Hooglandsche Kerkgraoht te Leiden, bewoond door de familie Kantebeen. Toen hij er niet in slaagde de aandacht van de bewoners te trekken, forceerde hij de deur en redde eerst een driejarig meisje uit het brandende huls. Hij werd echter door het vuur belet opnieuw naar boven te gaan. maar slaagde er ln langs een ladder aan de achterzijde van het huls een be jaarden man en vrouw nog bijtijds in veiligheid te bren gen. Het perceel brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. B O E R D E R IJ.. Beperking kaasproductie Totaal van circa 80 pet. Me* toeslag op ondermelk. Naar de Crisis-Zuivel-Centrale bekend maakt, treedt van heden af een regeling in werking, die de strekking heeft om in April, Mei en Juni de kaasproductie in fa brieken te beperken. Men wil komen tot een totale be perking van circa dertig procent. Een vaagde middelen ter bereiking van dit doel be staat hierin, dat aan de bedrijven, welke aan deze pro ductiebeperking medewerken, een toeslag zal worden uitgekeerd op de ondermelk, voor die hoeveelheden, welke aan de boerderijen worden teruggeleverd, boven hetgeen in de overeenkomstige maanden van 1031 van die bedrijven naar de boerderijen terugging. Deze voor onze nationale zuivelindustrie zeer ingrij pende maatregel, Immers een productiebeperking met 'n derde deel van het zoo belangrijk product kaas, is In eersten aanleg een direct gevolg der drastische verhoo ging, nJ. van 20 op 60 Mark per 100 Kg., van het in voerrecht door Duitschland, welk land 40 pet. van de Nederlandsche exportkaas tot vóór korten tijd afnam. Meer boter ln de margarine. Gaat Maandag a.s. Ln. Een andere maatregel, tot steun van onze nationale zuivelindustrie is. dat van Maandag a.s. af het mengper- centage boter-margarine wordt verhoogd van 26 op 40 pet Slachtoffer van ruw spel. Voetballer overleden. Zondag 19 Maart kwamen bij den voetbalwedstrijd Gelrla IITheole n. twee spelers met elkaar ln bot sing. met het gevolg dat de 21-jarige H. Gerritse ln het ziekenhuis te Velp moe6t worden opgenomen. HU is thans na een operatie aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Doodelljk ongeval. Jongetje onder een vrachtwagen. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den Holler- broekerweg te Zwolle het vijfjarig zoontje van den heer Vrijburg door een vrachtauto overreden. Het venije kreeg de wielen over het hoofd en een der boenen. Het werd naar het Sophiaziekenhuis vervoerd, waar het dien avond aan de bekomen verwondingen is overleden. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter heet de leden welkom en merkt op, dat de raad bileen is geroepen omdat de nieuw be noemde gemeenteontvanger de voorgeschreven eeden of beloften zal moeten afleggen. Volgt beëedlging van den heer A. Mosk, als gemeen te-ontvanger. die de belofte aflegt. Voorzitter wensoht hem namens den raad geluk met zijn benoeming en spreekt de verwachting uit. dat hU het vertrouwen, dat in hem is gesteld, niet zal bescha men. De ontvanger is belast met de invordering der in komsten en juist de invordering is niet het gemakke lijkste deel der taak van den ontvanger. Maar U hebt volgens eed en geweten, overeenkomstig de voorschrif ten der gemeentewet Uw plicht te doen en ten aanzien van dit deel Uwer taak hebt gij vriend noch vijand. MUnheer Mosk. van harte hoop ik, dat de gemeenteraad met U te benoemen een goede keuze zal hebben gedaan en dat U gegeven zal worden vele jaren de betrekking met lust, ijver en nauwgezetheid te kunnen vervullen. De heer Mosk dankte voor de gesproken woorden, en hoopte lange jaren In dienst der gemeente te mogen zijn Hierna volgt algemeene felicitatie. Mededeel In gen. De Voorzitter deelt oa mede, dat: De kosten der steunverleening aan werkloozen over 1932 hebben bedragen ln totaal f 1708.80, verdeeld als volgt: tulnbouwarbeidera f 969.10, transportarbeiders f 724.15, kerstgaven aan werkloozen fl4.75.Hierln draagt het rijk bij 25 pet in de beide eerstvermelde bedragen of f 423.51, zoodat voor rekening der gemeente blijft f 1285.29. Een aanvang wordt gemaakt met den nieuwen weg door het Geestmerambacht en burgemeester en wethou ders daartoe een vergadering hebben bijgewoond van af gevaardigden van diverse colleges en een vertegenwoor diger van den Prov. Waterstaat. Uit de besprekingen is gebleken, dat van het aantal benoodigde arbeidskrach ten 90 pet moet worden betrokken van de arbeiders uit de hierboven aangegeven streek. Het resultaat der be sprekingen ls geweest, dat een procentsgewijze verdee ling ls gemaakt berekend naar de oppervlakte van den polder Geestraerambacht, zijnde 38 pet van de te werk te stellen arbeiders, terwijl de overige 62 pet gelijkelijk is verdeeld over de vier betrokken gemeenten. De ze gemeente is dientengevolge toegewezen 22.72 pet Het ligt in de bedoeling de arbeidskrachten te be trekken over de arbeidsbemiddeling. In den eersten tijd zal het aantal arbeiders vermoedelijk niet meer bedra gen dan ongeveer 100. Dank zij het besluit vap den ge meenteraad om in de kosten van den weg een bijdrage te verléenen, wordt de gemeente daardoor in staat ge steld 22 23 arbeiders te werk te stellen. De heer Zaagman vraagt naar regenverzuim. De Voorzitter antwoordde, dat het niet ln werkver schaffing wordt uitgevoerd. Het kost de gemeente niets. Regenverlet zal wel worden uitbetaald, dacht spr. Diverse verlagen kwamen in. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld tot een totaal bedrag van f 258.50. Bij de rondvraag zelde de heer Eecen zich te hebben geërgerd aan de wijze, waarop over de baggerregnling werd gesproken en geschreven. Spr. stelde vast dat B. en W. belast waren met de uitvoering, niet met de controle. Spr. vroeg wat er van waar was, dat men- schen vooruit zijn gewaarschuwd. Als B. en W., toen ze Donderdag hoorden dat een inspecteur zou komen, de menach hadden gewaarschuwd, zouden zij medeplichtig zijn geweest aan de fraude. Voorzitter deelde in 't kort mee ,hoe de geschiedenis zich heeft toegedragen. Maandag voor de stopzetting was men te weten gekomen, dat er fraude was gepleegd zoodat men Maandagavond besloot, de werkverschaf fing stop te zetten, en dit Zaterdag mede te deelen. Donderdagmiddag kwam er een Inspecteur van de Hei demaatschappij vragen om een schuit en een man. Wet houder KostelUk is toen met den inspecteur meegegaan, die, teruggekomen, zijn afkeuring uitsprak over het gebeurde en zeide, dat de tuinders niet mochten wor den uitbetaald. Spr had nog moaite gedaan om wel te mogen betalen, wat echter niet gelukte. Zaterdagmorgen hebben alle tuinders een brief ont vangen, waarin hun werd meegedeeld, dat ze een ver- /jeefeche reis konden besparen, daar niet mocht wor den uitbetaald. Het is niet waar, dat vooruit enkelen gewaarschuwd zijn. Wethouder Kostelijk deelde mede, Maandag bij enkele tuinders te zijn geweest, die niet hadden gebaggerd en te hebben ontdekt dat het fout ging met de hagger- regellng Ze praatten zich zelf vaat. Spr. vond deze zaak nogal pijnlijk. Spr. dankte er de verschillende kranten- schrijvers voor, dat zij B.enW. op de goede plaats heb ben gezet. Waf betreft de boodschap, zeide de heer Kostelijk te hebben gezegd, dat, als het zoo doorging, het zou vast- loopen. Dat er een inspecteur zou komen wist spr. toen niet Voorzitter bracht den heer A. Timmerman, den waar- nemenden gemeenteontvanger namens allen dank voor de welwillendheid en de accuratesse waarmee hjj zUn ambt heeft vervuld. Daarna sluiting. De groote strijd. Aanvang 2 uur. EIERVEILING SCHAGEN, 30 Maart 1933. Aangevoerd: 150.000 kipeieren: 5254 Kg f 1.801.90, 5V-57 Kg f 1.90—2.10, 58—60 Kg f 3—2.20, 61—88 Kg f 2.10—2.30, 64—67 Kg f 2.30—2.50; 8000 eendeieren f 1.601.80 5 kievitseieren f 17, alles per 100. EIERVEILÏNG DEN HELDER, 30 Maart 1933. Aangevoerd: 25746 kipeieren: 5254 Kg f 2, 5557 Kg f 1.95—2, 58—60 Kg f 1.95—2.40, 61—03 Kg f 2.20—2.50, 64—67 Kg f 2.50—2.80; 1466 eendeleren f 1.60—1.75, alles per 100 stuks. HOORN, 30 Maart 1933. 8 stapels kleine Fabriekskaas f 19, 1 stapel kleine Boerenkaas f 17.50, 1 stapel Boeren Co mm. Kaas f 21.50. Aangevoerd: 10 stapels, wegende 16428 K.G. Handel vlug. WARMENHUIZEN, 30 Maart 1933. Roode kool, le kw. f 1.70—3.50. 2e kw. t 0.90—1.60, gele kool f 1.702.10, 2e kw. f 1.10, witte kool, le kw. f Q.60, bleten f 0.60. Aanvoer: 26000 Kg. roode kool. 2700 Kg. gele kool, 9600 Kg. witte kool, 4000 Kg. bleten. WARMENHUIZEN. 31 Maart 1938. Roode kool. le kw. f 2.10—3.60. 2c kw. f 1.60—2.60, D. witte kool f 0.60. uien f 0.800.90, grove uien f 1, bieten f 0.60. Aanvoer: 20100 Kg. roode kool, 6900 Kg. D. witte kool, 1700 Kg. uien, 10600 Kg. bieten. BROEK OP LANGENDIJK, 81 Maart 1033. Roode kool f 1.90—2.70, 2e soort f 1—2.40, gele kool f 1.802.50, 2e soort f 1.201.60, Deensche witte kool f 0.00—0.70, uien: gele uien f 0.901.30. grove uien f 1.10, Aanvoer: 7600 Kg. roode kool. 25000 Kg. gele kool, 8400 Kg. D. witte .1350 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE. 31 Maart 1938. Kroten f 0.60, roode kool f 2.10—3.40, 2e aoort f 2-- 2.80. gew. witte kool f 22.30, D. witte kool f 0.60, gele kool f 1.602.30. Doorgedraaid: 5000 Kg. kroten, 31900 Kg. Deensche witte. Aanvoer 6000 Kg. kroten. 16000 Kg. roode kool, 41300 Kg. D. witte, 10200 Kgi gele kool. ALKMAAR, 31 Maart 1933. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 88 stapels, wegende 89119 Kg. kaas aangevoerd, waar van de prijzen als volgt. Fabriekskaas: kleine f 20, Commissie: Blank f 17.50, Rood f 21; Middelbare f 17. Boerenkaas: kleine f 20.50 en Commissie f 24. Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR. 31 Maart 1933. Op de heden gehouden Graanmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 97 H.L. tarwe (voertarwe) f 2 3.60, 14 H.L. gerst f 4—4.65. 73 H.L. haver f 4.5(V—5, 24 H.L. boonen, w.o.: bruine boonen f 610, cltroenboonen f 9, duivenboonen f 8.5010 en witte boonen f 11; 18 HL», karwijzaad f 22; 54 HL. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) f 14, groene erwten (groote) f 21, grau we erwten f 1317, vale erwten f 823, alles per 100 Kg. Handel stug. ALKMAAR, 31 Maart 1933. Andijvie f 0.804.50 per 100 stuks, Bloemendaler kool f 0.806 per 100 stuks, bloemkool I f 22 per 100 stuks, gele kool f 0.702.90 per 100 stuks, knolaelderle f 1.60 3.80, prei f 1.203.80 per 100 bos, postelein f 1.17— I.53 per bakje, rabarber f 712 per 100 bos, raapstelen f 3.10—4, radijs f 1.50—4.70, roode kool f 1.20—4.20 per 100 Kg. selderie f 2.204 per 100 bos, spinazie f 6.50—9 per 100 pond, uien f 0.6O—1.60 per 100 Kg., Witlof I f 4.50—6, n f 1.50—3.50 per 100 pond. ZONDAG 2 APRIL 1938. EVANGELISATIE- Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Vaandrager. Bevesti ging nieuwe leden. Nam. 2% uur, Ds. Vaandrager. H. Avondmaal. VRU EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (tegenover 't Raadhuis), nam. 6.45 uur, Ds. J. J. Ruijs. Woensdagnam. 4 uur bij den heer S. Gro tendorst te N. Niedorp, Kindersamenkomst door Zr. G. J. Meijer. Oud-Zendingsdiacones. St. Maartensbrug. Dinsdagavond 7.30 uur, Ds. Ruijs. Heerbugowaard (bij A. Rus) Zaterdagmiddag 4 uur, Kindersamenkomst door Zr. G. J. Meijer. i 'ii 'i i i 1 U'T DE OMGEVING K O E n F A S JULIANADORP. Donderdagavond hield de Afde>ellng Den Helder van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt ln Nderland een ledenvergadering in de Chr, school aan de Kortavliet te Koegras. Voorzitter de heer T. Speur. Bij de opening wijdt voorz. een waardeerend woord van afscheid aan de adressen van de reeds vertrokken leden, de heeren De Beurs en Van IJzendoorn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter neemt zijn herbenoeming, roede de vo rige vergadering gedaan, aan. De secretaris heeft een aanvrage om een practlsche les gedaan voor den komenden zomer, en als leider den heer Ter Brugge genoemd .Van den RUkzbUeenteeltcon- suient, den heer L. van Glersbergen Is eenige correspon dentie gevoerd over het plaatsen van bijen in den Wio- rlngermeerpolder. In bespreking komt voorts de agenda voor de Alg. Verg. van de vereeniging op 19 April a.s. te Utreoht. De afgev. krijgt vrij mandaat. Tot afgev. en plaatsver- vanger worden benoemd de heeren T. Speur en Jb. Kil- jan. Volgt suikerbestelling. Door eenige leden wordt hier van gebruik gemaakt. De suikercommissie zal echter alle leden aanschrijven en voor de verdere uitvoering zorgdragen. By de rondvraag komt ter spake om een» wat Zuidelijker in het rayon der Ver. te vergaderen- Besloten wordt om bij wijze van proef de e.v. vergade ring in Groote Keeten te houden. De zomerexcursle bij de leden zal weer gehouden worden, zoo mogelijk op den eersten Zondag in Juli. Hierna sluiting. H E F R H T' fin iv 4 A ff n Voor de afdeeling van de S.D.A.P. heeft de heer Sln- ger uit Wijdenes Donderdagavond een politieke rede gehouden met als onderwerp: ..de crisis Sn den land- en tuinbouw", torwijl de heer Lindeman, hoofdbestuurslid van het N-V.V. als tweede spreker optrad, die den po- ütleken toestand besprak. Spr. wekte op geen onderlin- gen strijd te voeren, doch één te zijn tegenover de bur gerlijke partijen. W I R H I N G R N Vergadering van den Rand op Vrijdag 31 Maart 1933, ter benoeming van onderwijzend personeel te Den Oovcr. Alle leden zijn aanwezig.. De Voorzitter opent de vergadering; het lezen der no tulen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het hoofd der .school, de heer Lammes, geen bezwaar heeft tegen overplaatsing van den heer Jb. Kuiper en Mej. E. F. de Wit, van de school te Oosterland naar die te Den Oever. Ook het Departement van Onderwijs heeft geen bezwaar. Nadat de raad in comité is geweest, wordt met alge meene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de school te Den Oever Mej. De Wit en tot onderwijzer de heer Jb. Kuiper. Hierna sluiting. L A N G E N D IJ K NOORDSCHARWOUDE. De woningbouwvereeniging .Algemeen Belang" ver gaderde Vrijdagavond ln „Coneordia". Aanwezig met het bestuur 7 leden. De voorzitter, de heer J. Kliffen, opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen van den secretaris, den heer J. Ootjers Rz. worden onveraiv- derd goedgekeurd. De poging tot huuverlaging is op niets uitgeloopen. Op het oogenbllk gelooft spr. dat het voor velen een bezwaar 1" de tegenwoordige huur te voldoen. Dit komt o.a. tot uiting in het betrekken van leegstaande wo ningen. Thans is door het bestuur een adres tot B. en W. gericht met verzcek om de huren te verlagen. Wethouder Ootjers zegt, dat bij deze zaak in de eer ste plaats het rijk betrokken is. Spr. gelooft wel dat men daar de noodige roedewerking zal ondervinden, daar men ook wel weet hoe de toestand ls. De verlies- en winstrekening sluit met oen verlies "an f 2990.85. De penningmeester wordt gedechargeerd. Als bestuurslid wordt de heer J. Ootjers Rz. met bijna algemeene stemmen hekozen. In de vacature C. Keeman Sr. wordt gekozen de heer J. Ootjers (wethouder). De Voorzitter dankt den heer Keeman voor het*»**1 hU in het belang der vereeniging heeft verricht. Daarna sluiting. OUDKARSPF.L. Door de O.S.P. was Vrijdag een vergadering uitge schreven in het lokaal van den heer Vis. De heer Veltrop uit den Beemster behandelde het on derwerp „Verzet of oncle gang". Spr, wijst op de ramp die over de wereld g lat. Ondanks de voorspellingen die de economen doen. dat he' laagste punt bereikt is, gaat het nog steeds erger wc -den. Spr. wijst op de mogelijk heden van ratonallsatle in het landbouwbedrijf. Ook d6 storm van de reactie gaat over de wereld. Juist op dit moment moeten wij ons fel verzetten Wij zien dat In con brochure van de S.D.A.P.. die de hand reikt aan een ondergaanden tuinder. Dit is echter een leugen, dat dit zou kunnen door middel van de democratie. Wij staan voor de keuze: verzet of ondergang. De arbeidersklasse zal zich zelf moeten bevrijden, niet alleen door het stembiljet in te vullen, maar door te vechten. Arbeidt mee, met geheel den inzet van uw leven.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14