Opening nieuwe zaak. Vpr^fnnnintf of moe,liike en on* BOTERCONTROLESTATION „NOORDHOLLAND" ANNA P AU 10W N 4 Vergadering: coöperatieve verbruiksvcreenl- ging „De Tijdgeest". Het was den heer Ham, voorzitter van de coöpera tieve verbruiksvereeniging „De Tijdgeest", een groot ge noegen zoovele aanwezigen welkom te mogen heeten op de vergadering, die Donderdagavond in de zaal van den heer Slikker gehouden werd. Mocht in enkele districten misschien het ledental iets achteruitgegaan zijn, ol ten gevolge van de crisis de omzet minder zijn geworden, in Anna Paulowna was een kern. die trouw aan de coö peratie bleef en dat was wel niet voor een klein deel te danken aan de bestellers, die hun uiterste best doen en trachten de coöperatie vooruit te brengen (applaus). Het was gelukt den heer Tjalsma, propagandist van den Centralen Bond hedenavond als spreker te krygen en de voorzitter hoopte, dat deze avond mocht bijdragen de cooperatie-Jdeo meer ingang te doen vinden. De heer Tjalsma zeide, geen rede, maar alleen een genoeglijk praatje te willen houden. Spr. begon met er op te wijzen dat nu in vele gezinnen de Inkomsten klei ner zijn en daardoor de koopkracht minder is, de terug slag daarvan ook te voelen is by het coöperatieve gezin; ■de omzetten zyn kleiner. Het verheugde spr., dat de be stellers zoo uitstekend geschikt zyn voor hun taak. maar ook de leden zelf moeten propaganda voor hun coöpe ratie maken. Dan richtte spr. een woord van welkom tot de vele vrouwen in 't byzonder. want dat zyn toch eigeniyk de ministers van financiën en nemen daardoor zoo'n groote plaats in de coöperatieve beweging in. De particuliere handel, zoo vervolgde de heer Tjalsma, is het er alleen om begonnen winst te maken. Het aantal winkels verrijst als paddestoelen uit den grond en hoe grooter het aantal ondernemers is. hoe zwaarder het ar tikel belast wordt, In Gouda is op 31 inwoners 1 winke lier. Als elk gezin op gemiddeld 4 personen wordt ge rekend, moeten 8 gezinnen 1 winkelier, die ongeveer t 2000 verdient, onderhouden. Deze gegevens heeft spr. uit belasting-aangifte en handelsregister. 7 Gezinshoof den moeten dys ongeveer 6 gulden per week afstaan voor den winkelier en hoe grooter de uitbreiding, hoe meer er door de menschen opgebracht moet worden. Amsterdam telde in 1919 250 bakkers, in 1932 was dit aantal tot 600 gestegen. Dat ls dus een veermeerderlng met 140 pet., terwyl de bevolking met 1520 pet. Is toe genomen. Ook het cadeaustelsel valt spr. aan. Hy weet geval len, waarin 10—20 voudig maal de prys voor het cadeau werd betaald. De hulsvrouw moet op den leverancier kunnen vertrouwen, de waren moeten van goede kwali teit en het gewicht juist zyn. En niet alleen finantieele. maar ook moreele en maatschappelijke voordeelen heeft de coöperatie. Door den handel ontstaat concurrentie strijd op leven en dood. Om winst wordt er gelogen, om winst wordt van recht onrecht gemaakt: haat, jaloe zie en nijd ontstaan er uit. Om winst te maken worden in Amerika levensmiddelen vernietigd, waar hier gebrek aan is en om al deze redenen deed spr. een beroep op de vrouwen om steeds de coöperatie zooveel mogeiyk te steunen en ze groot en sterk te maken. Nec'at de pr' -.distlsche film ..Twee wegen", toe gelicht door den heer Tjalsma vertoond, was. kreeg de heer K. Keuris het woord, die opmerkte, dat de totale omzet tengevolge van de crisis 10% pet lager ls dan Jn 1931; maar ln deze gemeente maar 8 pet en by den besteller P. de Waal maar 5 pet, dus al byzonder gunstig. Voorts wilde spr. nog graag Iets zeggen naar aanleiding van eenige Ingezonden stukken. De heer J. Schouten heeft Indertijd een ingezonden stukje ge schreven als propaganda voor de coöperatie, waarop de winkelier J. Keuris van repliek diende. De heer J. Keuris zei, dat toen de coöperatie hier nog zelfstandig werkte, nooit geen dividend ls uitbetaald. De heer K Keuris betoogde dat dit wel het geval ls geweéètx vrat d« leden =vlt-dien tijd ook kunnen beves tigen. Er waren menschen, die 24 en 2T'gulden aan dividend hebben ontvangen. Wat het rentelooze voorschot van 1 millioen betreft, waar de heer J. Keu ris het In zyn ingezonden stuk over had, dat heeft de coöperatie maar in den put gebracht. Na den oorlog toen de manufacturen erg duur waren, is van regeerings- wege aan de Handelskamer gevraagd prysregelend op te treden. Daarvoor werd het voorschot verstrekt Na den Inkoop van goederen kwam echter de groote prijsda ling, zoodat de Handelskamer daar een grooten strop aan had. Er ls uitstel van betaling gevraagd, en gekre gen. maar nu ls alles terugbetaald. Toen over een en ander de bedryfsleider, de heer Ten Hoorn, nog het zyne had gezegd, was de ledenraadsver kiezing aan de orde. De heer J. Schouten wenschte zich terug te trekken als candldaat, daar voor de twee le den die gekozen moesten worden, ook maar 2 candldaten waren gesteld, hetgeen hy te weinig achtte. Er waren leden, die graag een vrouweiyk lid benoemd zagen voor mevr. WoudenbergLangedijk. Mevr. Dek kervan der Ham werd in haar plaats benoemd en de heer A. van der Ham in de plaats van den heer Raven. De andere leden waren herkiesbaar en werden herbenoemd. Een viertal taarten werden verloot en nog een film pje gedraald, waarna om by half een de voorzitter de vergadering sloot. Officieele mededeelingen voetbalvereeniging B.K.C.: A.s. Zondag zyn alle drie elftallen weer ln actie. Het tweede speelt om 12 uur te Barsingerhorn tegen Kolhorn 1. Vertrek per bus elf uur van café Slikker. De opstelling ls als volgt: Koster; De Jong, Steen voorde; Bakker. Steenvoorde, De Schipper; Van Duin, Blom, De Schipper, Hard«er, Van Loon. Reserve Blaaubroek. Het derde speelt thuis om 2 uur tegen Petten 2 met het elftal: v. d .Burg; Post. Baartman; Zeeman, Blaau- boer. Post; Rezel. Keyzer. Kaan, N.N., Van Dyk. Re serve: Post. Ten slotte speelt het eerste om half 4 thuis tegen een elftal van de bemanning van H.M. „Van Speyk", hetwelk over goede krachten beschikt met een andere opstelling en wel: De Schipper, Van Teullngen, Hen driks, v. d. Burg, Wiggers, Van Teullngen; Tauber, De Ridder, Post, Wiggers, Huisman. Dus jongens, jullie weet wat je te doen staat, 6 pun ten verzamelen. LAN OEN DIJK OUDKARSFEL De afd. OudkarspelNoordscharwoude van den Bond voor Staatspensionneerlng hield Donderdagavond een le denvergadering ten huize van den heer C. Vis alhier. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, in het byzonder tot den burgemeester. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag ontleenen wy, dat het ledental met 40 is teruggeloopen, het bedraagt thans 275. De rekening van den penningmeester begon met een nadeelig saldo van f 27.72. De ontvangsten ln 1932 wa ren f 280.96, de uitgaven totaal f 283.76, alzoo een na deelig saldo van f 2.80. De heer F. Moeyes rapporteer de alles in orde te hebben bevonden en adviseerde tot goedkeuring, waartoe men besloot. Hierna werd de beschyvingsbrief voor de alg. verg. behandeld. Besloten werd de afgevaardigden vry man daat te geven en de candidatuur van den heer H. Bruin te Alkmaar te steunen. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Mosk, C. Slooves en W Koordes, werden met groote meerderheid herkozen Tot afgevaardigden naar de alg verg. werden de heeren H. Bakker en J. Bruin gekozen. Bij de rondvraag bracht burgemeester Wynveldt den voorzitter dank, die, ondanks het feit, dat hy lichameiyk niet in orde is, deze vergadering heeft geleid. Het bestuur werd in handen gegeven de mogeiykheid van een reisje met de ouden van dagen te onderzoe ken. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagmorgen werden voor het eerst door de Hebr. Slot aardbeien aangevoerd ter velling, welke 4 en cent per stuk opbrachten. ZCIDSCHARYVOUDE. Groote ontstemming. Donderdag waren een 20-tal arbeiders naar de Wie- ringermeer vertrokken, om daar als werkloozen te wor^ den te werk gesteld. Per bus werden ze gebracht en gehaald, maar van het loon kon niets worden gezegd. Den eersten dag was er echter al groote ontstemming, daar de beste werkers, naar men ons meedeelde, tot een dagloon van slechts f 1 konden komen. Men heeft daar nog denzelfden avond over vergaderd, doch we verna men, dat, al was de bedoeling en bloc voor dit werk aanbod te bedanken, men toch weer naar de Wleringer- meer ls vertrokken. Combinatie kerkelijke gemeenten De bemoeiingen, om te komen tot combinatie van de twee Ned. Herv. kerkelyke gemeenten te Zuidscharwou de en Noordscharwoude, nemen een vasteren vorm aan Het kerkeiyk leven in beide gemeenten getuigt van weinig opgewektheid en de nood der tyden is van In vloed op haar finantieele draagkracht In een verga dering van de verschillende colleges van belde gemeenten ls men het eens geworden over de wenschelijkheid van samenvoeging. De mogeiykheld zal blijken uit de voor stellen, die van een commissie te wachten zyn, welke uit leden der beide kerkelyke gemeentelijke instanties bestaat, en die een rapport zal uitbrengen en met voor stellen zal komen. Onze plaatsgenoot de heer P. Ploeger, ls benoemd tot agent van politie te Den Haag. Het groote boerenhuis met 2 woningen, eigendom van den heer P. Kooy te Heerhugowaard, staande naast de metselaarszaak van den heer Rutsen, ls door de heeren Rutsen en van Exter alhier aangekocht. Het huls zal worden gesloopt, waardoor een prachtig bouwterrein be schikbaar komt, waarop ongetwyfeld ter gelegener tyd wel weer een paar mooie woningen zullen verryzen. Biljarten. Donderdagavond had ln de zaal van het café 't For tuin van den heer Kulleman de Nederlaagwedstryd plaats tusschen de biljartclub 't Haasje te Purmerend en O.K.K. te Zuidscharwoude. De spelers van beide clubs behoorden tot de eerste klasse. De uitslag was de volgende: gem. p. brt. h. s. gem. C. VUzelaar ('t H.) 104 40 15 2£4 C. Kuilman (O.K.K.) 125 41 17 3.05 Bruin Ct H.) 72 28 9 2.57 A. Blom (O.KJC.) 100 28 17 3.57 Kos Ct H.) 60 26 9 2.22 C. de Vries (O.K.K.) 100 26 19 3.46 Hok Ct H.) 90 23 22 3.91 P. Hagenaar (O.K.K.) 125 23 17 5.43 J. Molenaar ('t H.) 75 22 15 3.26 A. Kramer (O.K.K.) 125 23 23 5.43 Hiermee zyn de Nederlaagwedstrijden afgeloopen. O.K.K. Is in alle de meerdere gebleven. Vooral het lid Hagenaar van O.K.K. blek een le kl. speler, die een hoog gemiddelde behaalde. De wedstryden hebben een byzonder prettig verloop gehad. BROEK OP LANG END IJK. Donderdagavond j.1. vergaderde de Oranjevereeniging alhier, ten Gemeentehutze. met het oog op de herden king van den geboortedag van Willem van Oranje. Besloten werd aan de verschillende predikanten te verzoeken dit feit ln de godsdienstoefening op 23 April a.s. te willen gedenken, tenrij er de voorkeur aan ge geven wordt dit ln afzonderlyke byeenkomst te doen. Vervolgens werd besloten op 24 April een concert te geven ln het bloembollengebouw der L.G.C., dat daar voor zal worden gevraagd en Ia medewerking verzocht van het Muziekgezelschap „Advendo' en het Mannen koor „De Lofstem" en de Gemengde Zangvereeniging ..Hallelujah". In deze bijeenkomst zal ook de groote beteekenis van Willem van Oranje voor ons Neder- hmdsche volk worden uiteengezet. Nog werd de aandacht gevestigd op de Nationale Volkshulde, die op 17 April a.s. (Paaschraaandag) te Delft zal plaats vinden en waartoe men krachtig werd opgewekt tot deelname. LANGENDIJK. Uitbetaling 2e gedeelte steungelden. De betaalmeesters der groenteveilingen ontvingen de benoodigde gelden ter uitbetaling van het tweede ge deelte der steungelden Ingevolge de Tulnbouwsteunwet 1932. Dat nog niet onmiddellijk tot indlvidueéle uitkee- ring kan worden overgegaan, is te wijten aan do omstan digheid dat op de betaalkantoren nog moet worden na gegaan, welk bedrag aan leder tuinbouwer moet worden uitbetaald. Niet ieder tuinder zal n.1. evenveel krijgen. Dit hangt af van den prijs, dien hij voor zijn kool heeft gemaakt, zoodat de uit te keeren bedragen vrij veel uit een loopen. Wie nog een schapoelyken prlis heeft ge maakt. zal minder krijgen dan degene, die bU den ver koop over de veiling een geringen prijs kon bedingen. Daaruit volgt dus. dat de algemeene gedachte, n.1.. da* na de ultkeering van de eprste f 50 per spoorwagen, nog eens een ultkeering van f 50 zou plaats hebben, niet een luiste is geweest. Voor een deel zal de ultkeering dus meer-, voor een ander tegenvallen. De 5 m UI toen gulden welke beschikbaar is gesteld, mag echter in geen geval overschreden worden. In het Zuidelijk deel van deze tuinbouwstreek waren de vroege aardappelen al mooi boven den grond geko men. De nachtvorsten hebben echter veel schade ge daan en vele der aardappelakkers staan thans zwart. Uit het jaarverslag van de Coop. Boerenleenbank te Koedijk blijkt dat over 1932 slechts tot een bedrag van f 3800 aan voorschotten is verstrekt. In normale jaren was dit ongeveer f 50000. Dit is het duidelykste bewijs, dat de toestand in den tuinbouw een zoodanige is, dat geen nieuwe kapitalen meer in het bedryf worden ge stoken. SINT MAARTEN Vergadering der V D. Kiesvereeniging alhier op 29 Maart 1933. Aanwezig waren 11 leden. Do vergadering werd met een welkomstwoord geopend door den heer T. Rens, waarna de secretaris de notu len las. De heer Louw deed rekening en verantwoording, waar- by bleek, dat er een saldo was van f 8.01. De rekening werd nagezien door de heeren Eenhoorn en Swart, die alles ln orde bevonden; de rekening werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de heer Glas. naar aanleiding van de vorige vergadering, bedankt had als bestuurslid. Voor de afd. Schagen was f 5 beschikbaar gesteld voor reclame. Nu was men gekomen aan de bestuursverkiezing, af tredend de heeren Louw en Nottelman, die werden her kozen. In de vacaturen Glas en v. d. Velde werden ge kozen de heeren J. Glaa en P. S. Eenhoorn. By de rondvraag vroeg de heer Swart of de afd. nog was aangesloten bij den -V.D.-Bond. Dit was niet het geval, aangezien de finantlen het niet toelieten. Hierna sluiting. De 2e buscollecte voor het crisiscomité alhier, heeft, met inbegrip der collecte voor gelijk doel, gehouden by de laatst gehouden tooneeluitvoering, opgebracht de somma van f 65.51%. HA DENK ARS PEL DIRKSHORN. Door de Afd Harenkarspel der SJD.A.P. zal een open bare vergadering worden gehouden, waar het standpunt der politiek vin de SD.A.P. zoowel economisch als op dat van den landbouw zal worden uiteengezet. Twee sprekers zullen dien avond optreden, n.1. de heeren Verstegen. Burgemeester van Koog aan de Zaan, en Singer, landbouwer te Wijdenes. 't Is zeker te wen- schen. dat velen deze belangryke vergadering zullen be zoeken. Voor byzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende advertentie ln dit nummer. Alhier is komen aanloopen. een konyn, (Politie). ALKMAAR Gistermiddag opende onder groote belangstelling de heer LInd Jz., zyn nieuwe zaakvin de Langestraat, in dameshoeden en bontwerken. En deze nieuwe zaak vol doet aan de hoogste eischen. welke het publiek in den Legenwoordigen tyd stellen kan. Een schitterende eta lage-hall, bevattende diverse kasten, vormt de entrée en geeft een ruim overzicht van hetgeen de heer Lind op 't gebied van dameshoeden en bontwerken aanbiedt. De winkel zelve is practisch Ingericht met boxen, welke zyn uitgevoerd in beukenhout en bespoten met een zeer bijzondere lak. en zoodoende is elke klant volkomen vry. Achter de hoedenafdeeling treft men de afdeeling bontwerken aan, welke ook tot in de puntjes in orde is. Diverse ateliers en paskamers zyn aangebracht. Het geheele pand is centraal verwarmd, iets wat in de koude maanden een verblyf in den winkel zeer ver aangenaamd. Hier is iets zeer moois tot stand gebracht, waarmee we den heer Lind van harte gelukwenschen. We twijfelen niet, of de uitgebreide clientèle zal met nog meer interesse den winkel betreden en hun belan gen aan den heer Lind blijven toevertrouwen. De uitvoerders der diverse werken hebben alle eer van hun werk en een woord van hulde willen we hen niet onthouden. V Cl aiuppillg regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth en Drogisten. Z IJ P E Door den Keuringsraad is ongeschikt verklaard L Koopman, ingeschreven voor den dienstplicht van de lichting 1934. De dienstplichtige J. Nierop van de lichting 1933 zal op 2 Mei 1933 moeten worden ingeiyfd by het Reg. Kustartillerie. T ZAND. Door den heer C. de Leeuw, timmerman-aannemer al hier, worden thans hier ter plaatse een 2-tal zomerwo ningen gebouwd. Deze gebouwen worden geheel los op gesteld. waarna ze naar Calalnsoog zullen worden over gebracht We worden hier ter plaatse den laatsten tijd overda dig vergast op een zee van electrische straatverlichting. Des avonds ongeveer 6 uur, als de zon ternauwernood ter kimme ls verzonken, begint het lieve leven reeds. Men hoort dan ook alom de verzuchting slaken: had den we deze overdaad maar genoten tydens het sei zoen van korte dagen en lange nachten, edoch, toen kregen we veelal te weinig van het goede. BURGERBRCG. Nut en Genoegen. Voor een flink bezette zaal gaf ons Nutsdepartement op Dinsdag J.J. den laatsten gezelligen avond van de zen winter. Om ruim 8 uur kon na woorden van welkom met 't eerste nummer van 't lange programma begonnen wor den. Dit bevatte een groote verscheidenheid van zang. dans, muziek en tocmcel, met tot slot 't optreden der gymnastiekver. „Z.S.C.", wat zeker niet van 't minste was. 't Gaat moeilijk aan elk der medewerkenden het wel toekomende pluimpje op den hoed te steken, doch 't zy hun gezegd, dat het publiek een zeer genoeglyken avond heeft gehad en dankbaar voor het genotene huis waarts keerde. Laat dit voor hen temeer een bewijs zyn. dat een wederzien en -hooren ten zeerste op prijs ge steld wordt Voortaan s.v.p. wat vlugger opzenden! GEMEENTE ZLIPE. Burgerlijke stand tot en met 30 Maart 1933. Geboren: Hendrika Klasina, dochter van Jan Delver en Janna Aafje Blom. Overleden: Llppina Visscher, 97 jaar, weduwe van Coraells Schryver. W I E R 1 N O E W A A R D Naar aanleiding van het 40-jarig jubileum der Scha- ger Paaschtentoonstelling kan worden gemeld, dat de heer A van Zoonen alhier gedurende al die jaren een populaire debutant geweest is van de Schager Paasch- loten. De heer K. K. Kaan heeft wegens gevorderden leeftyd bedankt als Hoofdingeland van den Polder Wieringer- waard. W I E RIN GE N 1 Sportnieuws voor Zondag. Succes I—Helder Hl. D.E.S. ISucces UT. J.V.C.-adsp.' Succes-adsp. L. Ryvereen. „Wieringen", rijles om 10 uur. GEMEENTE WIERINGEN. Burgerlijke stand van 24 tot en met 30 Maart 1933. Geboren: Jozias Pleter, zoon van J. P. Cruson en C. C. de Jonge; Pieternella Adriana, dochter van A. v. d. Walle en A. Dekker. Ondertrouwd: J. de Wit en L. J. Grootemaat; C. S. de Haan en T. Mostert. Overleden: S. ten Bokkel, 79 jaar. echtgenoot van A. Smit; G. Glasmeijer, 59 jaar, echtgenoote van H. G. Langes. BARSINGERHORN Aan de Ambachtschool te Alkmaar ls onze plaatsge noot F. Nauts overggaan van de 2de naar de 3de klasse •"monteur), C. Zwaan van de 1ste naar de 2de klas (monteur) en R. Bil eveneens van de 1ste naar de 2de klas (timmerman). KOLHORN. Onze plaatsgenoot, de jongenheer W. Slot, leerling van de ambachtssohool te Alkmaar, werd bevorderd van de le naar de 2e klasse. POLDER WAARD EN GROET. Aan den heer A. Vis, thans te Bergen, is eervol ont slag verleend als heemraad van den polder Waard en Groet. WIKKEL Op Maandag 3 April a.s. zal de Oudercommissie voor de school te Winkel een ouderavond beleggen, waarin de hoer S. Roosma, Hoofd der U.L.O.-school te Zaan dam en lid van het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor MULO., 'n lezing houden zal over Doel en wezen van het U.L.O.-onderwijs, terwyl de heer Span, hoofd der school alhier een Inleiding zal houden over bet lager onderwys. Op de te Alkmaar gehouden tentoonstelling van werl'.rtukken, vervaardigd door bakkersgezellen, behaal de de heer Jb. Zander Lz. den eersten eereprys voor bankr tbakkerswerk met een schemerlamp met kap van marsepein, gegarneerd met fantasiekoekjes, De pr. be- :-tond uit een zilveren medaille. Door den Hoofdingenieur van den Arbeid is, in af- wyklrg van het bepaalde by de Arbeidswet, aan het bestuur van den Polder Waard eh Groet vergunning verleerd om tot en met 31 October 1933, gédurende 54% i uv per wesk arbeid te doen verrichten ten behoeve c'ev crtdc: hcutirv-erken. Van 1 November tot en met 31 Docrinber gedurende 37% uur per week en van 1 Janu ari—31 Maart 1934 niet langer dan 42 uur per week. Inventarisatie Aardappelen Noord-Holland District I. 26 Haart 1633. Gemeente aantal telers K.G. Anna Paulowna 100 3.302.000 Barsingerhorn 8 104.000 Callantsoog 1 1700 Harénkarspel 37 174.100 Helder 1 8.400 Nieuwe Niedorp 23 155.500 Oude Niedorp 13 93 700 Schagen 10 45.400 Sint Maarten 34 137.700 Wieringen 7 26 200 Wieringerwaa rd 10 101100 Winkel 14 68.000 Zijpe 9 42.300 Totaal 267 4.260.100 In het Landbouwhuis te Alkmaar werd Vrijdag 31 Maart, des middags 2 uur, de algemeene vergade ring gehouden. Voorzitter de heer A. Commandeur; secretaris de heer Ir. D. C. de Waal. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. verheugde zich er over, dat zoovelen zyn opgekomen, waarvan Voorzitter de oorzaak ziet jn de straks te houden alg. verg. van het Kaascontrole- station. De toestand in den lan<L en tuinbouw is niet van dien aard, dat men gaarne de vergaderingen be zoekt, Spr. hoopte op aangename besprekingen. De notulen werden vastgesteld. Mededeelingen. De heer G. J. Blink heeft het Bestuurslidmaat schap neergelegd, naar aanleiding van zijne om vangrijke werkzaamheden in verband met de crisis. De V.V.Z.M. heeft in zijn plaats als Besturuslid aan gewezen den heer L. H. Slotemaker te Den Haag. Op 1 Januari 1932 bedroeg het ledental 73, n.1. 53 Zuivelfabrieken. 8 melkinrichtingen en 12 handela ren en toegetreden 1 zuivelfabriek en 1 zelfkarnende boer, zoodat het ledental op 1 Januari 1933 bedroeg 73, nl. 54 zuivelfabrieken, 8 melkinrichtingen. 10 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Na 1 Januari 1933 is nog toegetreden 1 melkinrichting, zoodat het ledental op dit oogenblik 74 bedraagt. Uit den Haag was bericht ingekomen dat de prys van het Ryksbotermerk A van 12 cent per 100 stuks op 11 cents per 100 sutks is terug gebracht Het aftredende bestuurslid, dc heer H. Tijdens te Purmerend, wordt herkozen. Exploitatierekening 1932. Vastgesteld wordt de exploitatierekening 1932 en balans per 31 December. Het batig saldo bedraagt f2168 en waar besloten is de reserve niet hooger op te voeren dan f7000, stelt het bestuur voor vaü het batig saldo een bedrag van f861.40 aan de leden te restitueeren, zijnde 10 van de contributie over 1932 en de rest ad f1306.60 voor de nieuwe reke^- ning over 1933 te gebruiken. De accountant gaat met dit voorstel accoord. De finantieele commissie adviseert tot onveran-, derde goedkeuring .van balans enexploitatiereke ning. De -heer Laan, Binnenwijzend,. vroegwat er voor is. om niet het geheele bedrag terug te betalen in plaats van. 10 pet Spr. was van meening, dat de rekening evengoed kloppend ban worden gemaakt. De Voorzitter antwoordde, dat het saldo toch ten gunste der leden komt door het op de volgende reke ning over te boeken. De heer Laan merkte op, dat men toch de reserve nog had. Spr. wist niet wat er moest gebeuren als men niet aan de reserve mag komen. De Voorzitter zeide, dat men niet kon schatten hoe, hoog de boete was. De heer Ham stelde voor om 20 pet. te restitueerey. Voorzitter antwoordde dat het zeker in de nieuwe rekening komt. Het maakt geen verschil, het komt zeker ten bate der leden. Het voorstel werd met 44 tegen 52 stemmen verwon? pen. Begrooting voor 1933. De door het Bestuur aangeboden begrooting sluit op een bedrag van f9556.60 met een post onvoorzien van f206.60. Door de verlaagde boterproductie wordt de contri butie der leden niet hooger geraamd dan f8000 (ovef 1932 bedroegen ze f8614.04). De finantieele commissie gaat accoord met d# voorgestelde begrooting. De begrooting werd aldus vastgesteld. Handhaving van het contributieschema. Door het Bestuur wordt voorgesteld hetzelfde contributieschema, dat voor 1932 heeft gegolden, voor 1933 vast te stellen. Rondvraag. De heer Bakker, Venhuizen, had een aanmerking op de Crisiszuivelcentrale. Spr. wees er op, dat men loor het eigen gebruik bezig was slechte menschen te ma ken, doordat de menschen hun melk thans thuis hou den en zelf boter maken. Spr. wilde de Crisiszuivelcen- trale verzoeken de zoetfabrieken in de gelegenheid te stellen boter met ryksmerk aan de leden voor eigen gebruik beschikbaar te stellen met restitutie der hef fing. (Instemming uit de vergadering). De secretaris was het met den heer Bakker eens, doch het gaat niet om f 0.50, doch om het verschil tusschen de heffing en den toeslag. Spr. zou als het allemaal le den waren, dit wel willen toepassen, dooh met de an deren zal men last krygen. Het eigen gebruik wordt in de z.g. crisisbedryven zoo hoog mogelyk gehouden. Spr. dacht niet dat het voor de leden der botercontrole- stations veel voordeeliger was. Spr. heeft er over ge^- schreven, doch men is er In Den Haag nog niet toe overgegaan. Men zou ook alle eigen gebruik kunnen opheffen. Dat zou een wetswijziging noodig maken. We kunnen er nog wel eens over schryven, doch of het ge ven zal, weet spr. niet. Het bestuur zal in deze richting actie voeren. Schellink hout vroeg of het op den weg van de boterstations lag dat de heffing wordt verlaagd. De margarineklanten pro- fiteeren er van. De voorzitter dacht dat men van dezen kant geen suc ces zal hebben. Het bestuur wil het wel probeeren. De secretaris wilde Den Haag laten weten, dat de alg. verg. van oordeel was dat een verlaging der hef fing gewenscht was. Dat zal aldus gebeuren. De heer Veldstra wilde het niet op deze manier doen, omdat de menschen, die de heffing hebben vastgesteld, het in ons belang hebben gedaan. Spr. wilde kenbaar maken dat de alg. verg. verzoekt om zoo mogelyk de, heffing te verlagen. De heer K. Kuiper wees op de groote bezwaren om de margarinefabrieken er uit te krijgen. Men moet reke ning houden met de consumenten. Spr. zou zeer voor zichtig willen zyn met verzoeken. De heer Tjalsma wilde de zelfkarnende boeren onder strengere controle stellen. De secretaris deelde mede dat de controleurs reeds een procesverbaal hebben opgemaakt en dat de veld wachters in de verschillende gemeenten strenger zul len toezien. Voor eigen gebruik is a.1 een limiet vast gesteld. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 19