Waar de aarde beefde. Zaterdag 1 April 1933. SCHAGER COURANT. Zesde blad. No. 9255 Waarom verder sukkelen? Ontploffing in chemische fabriek ie Mitcham DE MOOISTE FOTO Waar geen werkloosheid heerscht Politieke botsingen te Haarlem DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIëN De geschiedenis van een koe Het wereld-record in sigaretten rooken Het verhaal van een ooggetuige over de aardbevingsramp in Caliiornië. Aan een brief van mevrouw Van Oppende Lange te öardena bij Los Angelos in Caltfornië. gericht aan haar familie in Den Haag. en dateerende 11 Maart J.l. ont leent de N.R.Ct. de volgende beschrijving van hetgeen ry bij de groote aardbeving heeft waargenomen. Het is vijf minuten voor zessen, de heele familie maakt aich gereed voor dat hoogtepunt van den hulselyken dag. het middageten. Vader is zich aan het opknappen, de kinderen zijn bewogen tot handen wasschen, ik kijk met één oog in de avondkrant vol beschouwingen over gesloten banken en bewaak met het andere het schotel tje In den oven. Plotseling een trillen door je beenen. door 't heele huis; erger en erger, het kraakt in het rond. het huls begint te schokken: aardbeving. We hol len de eerste deur de beste uit. met het gevoel of het heele huis achter ons in stukken vliegt; 't is maar een lloht houten huisje. De steenen stoep, die ik afspring, beweegt, de grond golft, de buitenmuur van de voorka mer schijnt te dansen, heen en weer; halverwege de voortuin schrik ik terug, de hoogspanningslijn die vlak voor het huls langs loopt! De palen zwaaien, maar de draden blijven op hun plaats, 't Duurt misschien een halve minuut, dan deint de trilling uit. Nu pas komt mijn man naar bulten, die met mannelijke tegenwoor digheid van geest eerst den gaskraan en de hoofdschake laar heeft afgedraaid. De kinderen staan bleekjes om ons heen, tot er één zegt: was dat een aardbeving? Alle honden blaffen, alle kippen kakelen, aan den over kant hooren we kleine kinderen hard huilen, en over het open veld zien we, ver weg. een vlam hoog opschieten. Een buurvrouw begint een hysterisch verhaal, al haar volle etensschalen zijn van tafel gevallen! Het huls staat waarachtig nog en we stappen alle zes ln de oude tou ringcar in een behoefte om te zien, vooral te zien wat er in de hoofdstraat van one plaatsje voor schade is aangericht. Groote commotie daar. De winkels zijn zoo wat allemaal beschadigd, de groote etalageruiten ge broken. ijskasten en geysers zijn op de straat beland vla de winkelruiten; stukken van de baksteenen muren zijn ingestort, 't gebouw van de bank staat scheef, als dronken; steenen liggen tot in 't. midden van de breede straat. De beduusde winkeliers brengen de spullen uit de etalages in veiligheid, de eenige agent zet juist met «en goedig touwtje de straat af. Uit de, van voren open. kruideniers- en groentenwinkels zijn rissen blikjes en fleoschen gerold; zoo kunstig opgestapelde sinaasappe len en slakropjes liggen op het trottoir. Van de nieuwe trotsche High-school ls een muur Ingezakt: ook al bak steen. We trekken weer naar huls, niemand is blijkbaar gewond. Onze schade thuis is gering; 'n paar flesschen. wat eetgerei en bloempotten gebroken. De zware lesse naar staat een eind van de muur, het licht is nog even maar uit; het gas werkt; dat is goddank goed afgeloopen. De radio die eerst rustig door had gespeeld, is nu, waarachtig even stil dan begint een serie be richten afgelezen te worden, meestal tegenstrijdig; Los Angeles zware aardbeving dooden brand Long Bach: paniek, ligt in puin staat in brand oil- wells in brand 't is zoo erg niet Compton heel erg niets bekend. We besluiten ons verlaat eten op te eten; aardbevingen werken op je zenuwen en de kin deren zijn met moeite te bewegen tot zitten gaan; net ls Iedereen gaan zitten, of daar voelen we een nieuwe hoewel veel mindere schok weg vliegt ledereen. We probeeren het met verhalen over heldenmoed, maar het helpt niet: nog drie schokken onder het eten demora liseren ons allemaal. Later trekken wq er weer op uit: thuis blijven gaat eenvoudig niet. we moeten zien wat dit gruwelijke schok heeft aangericht. Mijn man maakt zich ongerust over de Shell Oil Co. reflnery, waar hij werkt en we gaan er heen. De re- finery staat en werkt.; een groep verschrikte employées bij den Ingang vertelt: deze reflnery schijnt onbescha digd, maar de zusterfabrlek een kwartier rijden verder is in brand gevlogen en verwoest. Dat was de vlam die we zagen! Terwijl zü staan te praten komt een nieuwe vrij zware schok; allen stuiven naar het midden weg van den steenen muur van het gebouwtje aan den in gang. De auto, waarin ik zat te wachten, schommelt als een wieg; de kinderen gillen. Duizenden auto's trekken naar Long Beach, stad aan de zee; ze vliegen langs ons heen, mogelijk willen de menschen verwanten en vrienden zoeken, misschien kunnen ze net als wij niet thuisblijven. We hooren nu definitief dat het daar heel erg is, de winkelstraten in puin, brand, veel ongelukken. Er heen komen gaat niet: verkeersagenten op motorfietsen houden de auto's aan en doen iedereen omkeeren; al leen ambulances, verpleegsters en dokters mogen door gaan. Wij gaan terug naar Compton, ons buurstadje, maar tien minuten in den auto van het onze, maar grooter. In de hoofdstraat kunnen we niet komen, de lichten zijn uit. overal zijn op leege terreinen vuren ge maakt waar de menschen zich warmen, iedereen is op straat; we hooren dat de winkelstraat geheel verwoest is; we kunnen het ons slecht voorstellen, het lijkt ver- der gewoon: in het donker zien we niet dat vele van de houten woonhuizen naast hun cementen fundamenten staan, alle ruiten kapit zijn, alle schoorsteenen ingestort De gaspijpen zijn gebarsten, hooren we, en het water loopt niet; de menschen staan beduusd ronde zwijgend. Ze sleepen beddegoed uit de huizen, niemand wil in huis slapen! Kampeertenten worden opgezet. De vage om trek van de school lijkt gewoon; later hooren we, dat er zoowat niets te redden zal zijn. Dwars door de ce- mentenstraat loopt een breuk, de eene kant ls veel hooger dan de andere. Winkeltjes gapen open, de faca- des zijn eraf gevallen, de gapende bovenkamers laten opgemaakte bedden zien. We zien duidelijk hoe gevaar lijk de baksteenen gebouwen zijn; de vliegende stee nen zijn voor de meste kwetsuren verantwoordelijk. De lichte houten huizen schudden en geven mee, blijven intact. Buiten 't plaatsje komen we langs, een kleine electrische centrale, het gebouwtje, van steen, ligt in puin; een granaat had het niet grondiger kunnen ver woesten. de reusachtige transformatoren staan grotesk ♦•rwrongen; hier zijn menschen omgekomen; er staat Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en afgemat hebt gij last van pijn in de lendenen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urinestoornissèn, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn of rhcumatische pijnen? Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht-, wat de oor zaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefiltreerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter. Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande. Iedere dag uit stel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met. het gebruik van Foster's Rug pijn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel legen spit, rugpijn, ischias, rheumatische pijnen, waterzucht, urinestoornissen en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd, f 1.— f 1.75 en f 3.per doos, bij alle drogisten, enz. een politieauto met zoeklicht; mannen gTaven in het puin. De groote ..interurban" trams, die van Los Ange les over Compton naar L^ig Beach rijden, staan zwart en dood langs den weg, de stroom is afgebroken; al- ieen de overwegsignalen gaan onafgebroken van ding- dong. Weer thuis willen de kinderen niet in huis sla pen, ze weigeren zeer beslist; Ik laat ze dan in vredes naam maar buiten blvakkeeren, met al de dekena die beschikbaar zijn. Het is mistig en kil. niet bepaald koud Zelf wagen we het er maar op en slapen in onze eigen bedden, half aangekleed, jassen klaar in 't geval we er ineens uit moeten vliegen. De aardschokken zijn telkens weer voelbaar en van verschillende hevigheid, maar alelmaal veel minder dan de eerste. Deze zijn het. die onze moraal ondermijnen en ons een gevoel van vol slagen onmacht geven. De kinderen maken een vuurtje in den achtertuin Amerikanen maken altijd vuur tjes en legeren er zich om heen; ze slapen natuurlijk heel slecht. Alle mogelijke berichten komen over den radio van branden van moglijke nog te wachten go- varen, van ontploffing en vloedgolven. In de gevange nis van Los Angeles, 12 verdiepingen hoog, boven het gerechtsgebouw, zijn de gevangenen in paniek: je kunt ze beneden op straat hooren gillen. Alle paarden word0*1 opgecommandeerd voor patrouilles in die straten waar te veel puin en glas ligt voor auto's. De mariniers zijn ter bewaking opgecommandeerd. Per slot draaien w 't gas af en gaan naar bed; we slapen 'n beettje, onrustig, zijn heel vroeg wakker; telkens zijn er weer schokken, 's Ochtends vroeg zitten we met de buren om het vuurtje buiten, koppen koffie in onze handen; de buren zijn maar heelemaal niet naar bed geweest. Iedereen bekent, dat het telkens terugkeeren der schok ken zijn weerstandsvermogen heeft ondermijnd; wat kan er nog meer gebeuren? Niemand wil zijn gewone werk beginnen; men slentert rond. wacht op de krant. Wat zal daar nog meer in staat? We kunnen enkel afwachten. Uit het aardbevingsgebied in Japan. Een doode; ongeveer 30 kinderen gewond. In een fabriek van chemische producten tc Mit cham, de stad van lavendel, pepermunt en medische kruiden ten Zuiden van Londen, is een ontploffing ontstaan, die tot ver in den omtrek schrik verspreid de. De fabriek is bijna totaal verwoest. Men heeft reeds een lijk geborgen en ongeveer dertig gewonden verzorgd, voor het meerendcel kinderen, die aan het spelen waren in den omtrek van de fabriek. Van 200 huizen zijn de ruiten gesprongen. De ontploffing had een brand tengevolge, die spoe dig gebluscht was. Aanvankelijk vond een kleine ontploffing plaats in een tank met methyl-alcohol, meldt V.D. nader. Toen de rookwolken, die hierdoor ontstonden, waren weg gedreven, hoorde men plotseling den slag van een zware ontploffing, waardoor het dak van de fabriek werd afgerukt en op een belendend perceel terecht kwam. Ongeveer dertig huizen werden beschadigd. De ontploffing geschiedde voor den aanvang-van den werktijd, toen nog slechts zeven arbeiders iu de fa briek aanwezig waren, die allen werden gewond. Portret-Atelier JAC. Keizerstraat DE BOER, DEN HELDER. Dreigt ontzettende hongersnood. Zones, de vroegere politieke secretaris van Lloyd George, die vloeiend Russisch spreekt en een grooten tocht ondernomen heeft door de Oakraine en andere districten van de sovjet-unie, verklaarde, dat Rus land door een hongersnood van enormen omvang bedreigd wordt, die even verschrikkelijk zal worden als de catastrofe van 1921, waarbij millioenen men schen het leven verloren hebben. Deze hongersnood zal het begin beteekenen van een periode van ernstige werkloosheid in het land, dat zich er tot dusver op beroemd heeft ,het eenige land te zijn, waar voor iedereen werk te vinden is. In de arrestatie der Engelsche ingenieurs ziet Jo- nes een teeken van zenuwachtige verwarring, die zich van de sovjet-autoriteiten heeft meester gemaakt Hij vermeldde o.a., dat hij een aantal dorpen eo twee collectieve boerderijen bezichtigd heeft en over al weerklonk de kreet: „wij willen brood, wij ster ven ook elders heeft hij dezen kreet veelvuldig gehoord. Tusschen fascisten en commnnlsten. Een fascist naar 't ziekenhuis. Na afloop van een groote districtsvergadering van het Verbond van Nationalisten, die in hotel „de Leeuwerik'' te Haarlem is gehouden, kwam het tot ernstige botsingen tusschen geüniformeerde fascis ten en communisten. Voor en tijdens de vergadering was het voor het hotel reeds zeer druk. Politieke te genstanders zongen de internationale en toen de le den en bestuursleden van het verbond van Nationa listen zich na afloop naar het station begaven, be geleid door een groot aantal agenten en rechercheurs, met politiehonden, trokken groote troepen communis ten mee. Op het Stationsplein raakte een aantal communis ten slaags met de fascisten. De fascist van Drachten kreeg met een stuk ijzer een klap op 'het hoofd, zoo dat hij bewusteloos ineenzonk. Hij werd binnenge dragen in een hotel en na voorloopig verbonden te zijn, met een lichte hersenschudding naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De tc Haarlem woonachtige fascisten moesten zich per taxi huiswaarts begeven. Een aantal geuniformde leden van de burgerwacht, dat in hotel „Lion d'Or" een vergadering had gehou den, werd eveneens lastig gevallen. Een steen ver brijzelde een der ruiten van het hotel en een voor bijganger, die toevallig passeerde, kreeg een klap op het hoofd maar werd niet ernstig gewond. De bur gerwachtleden haalden uit zelfverdediging hun ploor- tendooders te voorschijn, wat een hevig protest uit lokte van de opdringende menschenmassa, die ten slotte door de politie met sabel en gummistok werd uiteengedreven. Nog herhaalde malen heeft de politie charges uitgevoerd en de omgeving van het Stations plein schoongeveegd. Arrestaties werden niet verricht. Veel erger nog dan in Californië. heeft de laatste aardbeving in Japan huis gehouden. die vergezeld ging van een vloedgolf en aan 1600 menschen het leven kostte, terwijl 10.000 huizen werden vernield. Een troosteloozen aanblik biedt het verwoeste gebied, waar noe steeds reddingsmanschappen en zusters van het Roode Kruis bezig zijn met het bergingswerk. Bijzonderheden over het onderzoek. BATAVIA. Het voorloopig onderzoek inzake de dterij op de Zeven Provinciën is in vollen gang en vermoedelijk tot medio April voortduren. Momenteel zijn op Onrust in arrest 35 Europeesche en 140 Inlandsche schepelingen, die allen worden verdacht in de muiterij of de voorbereidingen daarvan een werk zaam aandeel te hebben gehad. Voorts moeten nog onder de verdachten worden ge rekend 16 officieren en 7 onderofficieren, die zich tij dens de muiterij aan boord bevonden en te wier aanzien de vraag valt te bezien of zij al dan niet schuldig zijn aan het misdrijf, omschreven in artikel 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht, dat luidt: De militair, die opzettelijk toelaat, dat een mindere een misdrijf pleegt, of die, getuige van een door een mindere gepleegd misdrijf, opzettelijk nalaat tegen den dader de door het belang der zaak gevorderde maatre gelen van geweld naar vermogen aan te wenden, wordt gestraft gelijk de medeplichtige." Op heden zijn door de commissie van onderzoek be ëindigd de verhoo ren van 30 officie ren, 10 onderoffi cieren, terwijl alle zich op Onrust be vindende Europee sche schepelingen ten minste eenmaal zijn gehoord. Van de 149 zich daar bevindende Inlandsche schepe lingen zijn 125 ge hoord en moeten voor de eerste maal nog 24 worden ge hoord. Aan boord van De Zeven Provin ciën zijn verhoord 100 Europeesche onderofficieren en manschappen en 35 Inlandsche onder officieren en man schappen. De algemeens Indruk (welke na tuurlijk onder voorbehoud moet worden aanvaard) Is, dat over de salariskorting ontevreden schepelingen eerst hebben getracht door gezamenlijke dienstweige ring van hun ontevredenheid te doen blijken; da.t hier voor echter gezien het geringe succes dat met een der gelijke actie te Soerabaja was bereikt, geen voldoend aantal deelnemers te vinden was, zoodat hiervan werd afgezien. In het bijzonder de bestuursleden van den Inland- schen Marinebond verklaarden ten zeerste geprikkeld te zijn geworden door de gedachte dat zij met De Zeven Provinciën bij hun kameraden te Soerabaja zouden te rugkeeren zonder dat daar aan boord Iets zou zijn ge schied. Daaruit is het misdadige plan ontstaan om het schip te overmeesteren en daarmede naar Soerabaja te stoomen, met de onbegrijpelijke verwachting, dat zulks, eventueel gevolgd door onderhandelingen met de ma- rlneautoriteiten. er toe zou leiden dat hun gevangen genomen kameraden in vrijheid zouden worden gesteld. Hoofdzakelijk was de muiterij derhalve opgezet door een betrekkelijk klein aantal Inlandsche raddraaiers, die echter op het jeugdige personeel grooten Invloed hadden; aan dezen opzet hebben echter ook enkele van 't Euro peesche marlnekamerpersoneel medegewerkt. Kolonel F. W. Coster, die het onderzoek leidt. Uit de weide gehaald en geslacht. In begin September is uit de weide van den land bouwer Z. te Velzen een koe gestolen. Het dier was den weg, die langs het Noordzeekanaal loopt, opgejaagd en daar geslacht. De daders, acht ln getal, hadden het vleesch met een motorboot, die in het kanaal lag. naar de woning van een hunner vervoerd en daar verdeeld. Voor dit feit hadden zich heden voor de Haarlemschf Rechtbank drie IJmuidenaren, G., K. en D. te verant woorden. G. bekende en wees op de terechtzitting K. en D. als zijn mededaders aan Het O.M. eischte tegen G. een voorwaardelijke straf van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. D. en K. bleven, ondanks de verklaring van G. en het zeer vele bewijsmateriaal ontkennen. Tegen elk hunner eischte het O. M. twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal op 13 April uitspraak doen. DE SCHATTEN VAN PEKING WORDEN IN VEILIGHEID GEBRACHT. DE „1. 2. 3" KABOUTER. Het gebeurde op een groot grasveld. Op het gras lag overal vuil goed, van allerlei soort. Toen kwam een kabouter, die ln zijn hand een tooverstokje droeg. Hiermee raakte hij het waschgoed aan en terstond was het helder schoon Zoo zon het ln een sprookje gaan. Toch knnt ge dit sprookje tot werkelijk heid maken, wanneer ge slechts het middel kent. Dit middel ls ..1. 2. 3". hel Njeder- landsch zeilwerkend waschmluuel. Bleeken is nu zelis overbodig geworden. En toch kost „1;_2;_3" slechts 17% ct. per pak. Een zwembad te Alkmaar. Het voorstel Donderdag in den raad aan- genomen. In de Donderdag gehouden raadszitting van den gemeenteraad van Alkmaar werd het voorstel behan deld, een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Ne- derlandsche Maatschappij voor Zwembadenbouw te Am sterdam tot het stichten van een open zweminrichting met aangewarmd water nabij het Sportpark aldaar. Het terrein, groot 1 H-A., wordt voor vijftig jaar in erf pacht gegeven tegen een jaarltjksche canon van f 1, terwijl garantie wordt verleend voor rente en aflossing van een door de vennootschap op te nemen leening. Het voorstel werd met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. De opening zal ongeveer 1 Juli a^. plaats vinden. Groote temperatuur-schommeling. Record voor Maart Blijkens mededeeling van het Kon. Ned. Meteoro logische Instituut was op 29 Maart te De Bilt de mi nimum temperatuur 2.4 graden C. beneden het vries punt en de maximum temperatuur 18.7 graden. De temperatuurschommeling bedroeg derhalve 21.1 gra den, hetgeen voor Maart een record is, sedert de waarnemingen te De Bilt zijn begonnen. Ze bedroeg op 14 Maart 1918 19.6 graad. Bescherming onzer musici. Vrees dat Dnitsche Joodsche collega's naar Holland komen. De afdeeling Rotterdam van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond heeft in haar dezer dagen ge houden vergadering een motie aangenomen, waar in de Nederlandsche Regeering dringend wordt ver zocht spoed te betrachten met het indienen en behan delen van de in uitzicht gestelde wettelijke maatre gelen inzake de werkzaamslelling van buitenland- sche arbeidskrachten. De vrees wordt uitgesproken, dat de recente ge beurtenissen in het buitenland er toe zullen leiden, dat nevens noodzakelijken terugkeer van de weinige, nog in het buitenland verblijvende Nederlandsche musici 'n groote stromo buitenlandsche musici naar Nederland zal trekken. Uit Sjanghai. De evacuatie van de schatten der mu sea van Reking wordt voortgezet. Heden zijn weer 4000 kisten met kostbare stukken uit de messea en paleizen van Peking naar Nanking gezonden. De brand op de P. C. Hooft. De oorzaak niet vastgesteld. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, welke de F. C. Hooft vernielde. Het ingestelde onderzoek heefi niet geleid tot het vaststellen van de oorzaak. Er zijn geen redenen om aan kwaadwilligheid te denken. De Amerikanen recordhouders. En wat de Nederlanders op dat gebied pres toeren. Te Berlijn opgemaakte statistieken uit de tabaks industrie toonen aan, dat de Engelschen in Europa aan het hoofd staan wat het rooken van sigaretten oeueft. Zij rooken per hoofd 880 sigaretten per jaar. De tweede plaats wordt ingenomen door de Belgen, met jaarlijks 851 sigaretten per persoon. De matigste rookers in Europa zijn de Polen. De Zweden gebruiken meer snuif en de Noren meer pruimtabak. De zwaarste rookers ter wereld zijn de Nederlan ders en de Amerikanen. De Amerikanen houden het wereldrecord voor het rooken van sigaretten, nl. jaar lijks 925 per persoon. Maar de Nederlander rookt gemiddeld jaarlijks 173 sigaren tegen den Amerikaan slechts 50 en te vens deelen de Nederlanders met de Belgen het we reldrecord voor het pijprooken.

Schager Courant | 1933 | | pagina 21