40 jaar Schager Paaschtentoonstelling Een der belangrijkste dagen in Hollands Noorderkwartier Zaterdag 1 April !933.SCHAGER COURANT.Derde blad. No. 9255 EF.N der belangrijkste dajten van het vereeni- eincsieven in. maar ook rond behagen staat loor de deur tVij hebhen het in de atge looren week in eenige korte trekken reeds gememoreerd, hoe Woensdag a s den oden April, de Vereenigine lot hel houden van iaarlijksche Paaseh tentoonstellingen van vee te Schaden, haar 40 jarig bestaan herdenkt Veertig iaar is een lange tijd in het bestaan van een vereeniging, doch dit begrip van tijd vervalt direct wanneer wij zien, in welk een kort tijdsbeste dezö vereeniging tot grooten bloei is gekomen en welk een rol van beteekenis zij Is gaan spelen in de ontwikkeling van Hollands Noorderkwartier in het algemeen en voor Schagen in het bijzonder. Den 5den April zal het dus een feestdag worden. Veertig jaar lang reeds is de Schager Paaschten toonstelling gehouden en het mag worden gezegd veertig achtereenvolgende malen is het een succes geweest in den vollen zin van het woord. Op dien dag zet Schagen haar poorten wijd open voor haar duizenden bezoekers en is het in onze geheele gemeente een druk en levendig gedoe Het beeld van onzen Paaschtcntoonstellingsdag toont Schagen op haar best, op haar fleungst. Dan is er leven en beweeg, dan is er een opgewekt zaken doen, dan is er handel en bedrijf ke uit den aard der zaak in dit historisch overzicht niet thuis hooren. Meer interesseerde het ons te lezen over het schit terend succes, dat de Vereeniging het eerste jaar reeds had te boeken. Ken prachtige collectie vee was ingezonden, terwijl het aantal aangevraagde stands alle verwachtingen te boven ging. Ken niet minder groot succes was de verloting. Aanvankelijk werden 5000 loten gedrukt, en zoo noodig daarna zoovele duizendtallen, doch met de bepaling, dat de 10 000 niet te boven gegaan werd. De prijs van het lot was ook toen reeds 50 cent en w altijd zoo gebleven. Hoewel de eerste uitgave wat laat aanving, was het aantal verkochte loten toen al reeds bijna 10.000, dus het maximum voor dat jaar. Kr mankeerden er slechts 570. Het was dus geen wonder, dat er het vol gend jaar al heel spoedig stemmen opgingen om het maximum aantal loten op 15.000 te brengen. En het lotend publiek, dat vertrouwen stelde in de Schager loterij, heeft de voorstanders van dit plan niet be schaamd gemaakt. Het volgende jaar werden reeds 13500 loten verkocht, terwijl het daarop volgend jaar de volle 15000 geplaatst werden. Nog een paar jaar later bedroeg het aantal 20.000. Dit aantal werd voorzitter der vereeniging was. Op dien dag demonstreert zich telkens weer hoe In samengaan van Schagen en haar omgeving groote en goede dingen zijn tot stand te brengen en tevens hoe onverbreekbaar of beider belangen aan elkaar zijn verbonden. Die samenwerking, dat symbool van het dragen van elkanders lasten en het dienen en steunen van eikaars belangen, dat symbool heeft ook de mannen voor oogen gestaan, die ruim 40 jaar geleden deze vereeniging tot het houden van jaar- lijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Schagen hebben opgericht. Zij hebben reeds gevoeld hoe aller belangen hier samenvloeiden en de geschiedenis onzer Paasch tentoonstelling heeft bewezen dat dit inzicht juist en goed is geweest. En is het wonder dat bij het aanstaande jubileum van deze vereeniging onze gedachten terug gaan naar de dagen dat deze vereeniging werd gesticht en naar de mannen die daartoe hel initiatief hebben genomen en hun werkkracht er aan hebben gegeven. Wij zijn dus hier genaderd tot het oogenblik, waar op we nu niet verder zullen uitweiden over de be teekenis, die de Schager Paaschtentoonstelling heeft, voor wat ze voor ons beteekent, maar waarop we een greep zullen doen uit de historie van de vereeniging. De bronnen, waaruit we hiervoor moeten putten, beperken zich tot de aanteekeningen welke we in de Dotulenboeken der vereeniging vinden, en de jaar gang 1893 van de Schager Courant, die ter onzer be schikking staat. De laatstgenoemde bron boren we het eerst aan en dan vinden we in het nummer van 2 April 1893 vermeld, dat op Donderdag 30 Maart in het Noord- Hollandsch Koffiehuis door een 30-tal personen be sprekingen zijn gevoerd over den verkoop van vee. Hieruit leiden we af dat de eigenlijke opzet en bet doel der vereeniging is geweest wat het trou wens ook nu nog altijd is om den verkoop van vee in deze omgeving te bevorderen. Dit neemt ech ter niet weg, dat er reeds vanaf den beginne gele genheid is geweest om ook artikelen en voorwerpen, die tot den landbouw in betrekking staan en zelfs andere dan deze op de tentoonstelling in te zenden. Dit in verband met het verbinden van een loterij aan de tentoonstelling. Bezien we nu voorloopig ae allereerste besprekin gen, die aanleiding zijn geweest tot oprichting der vereeniging, dan lezen we den naam van den heer H. de Leve van Purmerend, die den eersten stoot daartoe gegeven heeft en op bovengenoemde verga dering in het Noordhollandsch Koffiehuis zijn plannen ontvouwde. In een kernach tig betoog, waarin de heer De Leve zich ontpopte als iemand die warm voelde voor-Schagen's belangen en den veehan del en veefokkerij in dit district, zette hij uiteen, dat Schagen de aange wezen plaats was voor het houden van een Paaschtentoonstelling en niet Alk maar Ten eerste was het terrein daar minder doelmatig en ten tweede moest het vee voor die tentoonstelling toch grootendeels uit.de omstreken van Scha gen aangevoerd worden. Dat dit laatste voor de boeren zeer kostbaar was, bleek wel hieruit, dat voor het vervoer van een viertal beesten naar Alkmaar's ten toonstelling dert.'g gulden betaald moest worden. Toch was het niet de bedoeling, dat de tentoonstelling van Alkmaar naar Scha gen verplaatst werd. Neen, Schagen moest het bewijs leveren, dat de boeren om Schagen niet naar Alkmaar behoef den te gaan met hun vee, maar dat Alk maar naar Schagen moest komen om het benoodigde vee voor een Paaschten toonstelling te verkrijgen. Hoe Schagen dit bewijs heeft geleverd, hebben we nu aanstonds 40 jaar lang kunnen zien, en de innigo overtuiging van den heer De Een foio van hei bestunr bij het 10-jariq bestaan der vereeniging. Zittende, van links naar rechts: G. Geeillgs, P. Koopman, F. v. d Kamp, Jb. Zijp Hz., C. Asjes, C. Zijdewind, H. Walboer en staande: P. Sevenhuysèn, KL Kaan en C Kooy. Leve en met hem al heel spoedig een kring van vu rige aanhangers, dat een Paaschtentoonstelling te Schagen ongetwijfeld Ie vensvatbaarheid zou heb ben. had niet beter be waarheid kunnen worden. Tot dien kring van. w« zouden haast zeggen rots vast overtuigden zonder nochtans ook maar een van de andere voorvech ters te kort te doen be hoorde ongetwijfeld de heer C. Zijdewind van Schagen, van wien de al lengs legendarische woor den afkomstig zijn; dat de Paaschtentoonstelling een keten zou zijn, die Scha gen aan zijn omgeving bond. Deze keten is inder daad geklonken en wij, die de vruchten plukken var de energie en wilskracht dier voorvechters uit den negentiger jaren, wij die nen er voor te waken, dat deze keten nimmer verbro ken wordt. De overige besprekingen die op de hierboven ge noemde eerste bijeenkomst werden gevoerd, bepaalden zich verder in hoofdzaak tot technische bijzonderhe den. In principe werd tot de oprichting der Vereeni ging besloten, terwijl tot voorloopige bestuursleden werden gekozen de heer- ren: D. Ni erop van Nieuwe Niedorp, H. de Leve van Purmerend. G. G e e r 1 i g s van An na Paulowna, P. Boe kei, P. Buis, C. Z ij- dewind en J. de Veer van Schagan. Alvorens we nu putten uit de ons beschikbare tweede bron, de notulen en jaarverslagen, vinden we tusschen 2 Juli en 31 Augustus de dag waar op de definitief opgerichte vereeniging voor het eerst vergaderde nog vermeld dat op den lOden Mei Mr. C. H. Beels, de toenmalige burgemeester van Schagen het voorzitterschap van de vereeniging aanvaardde. Helaas heeft Mr. Beels door ziekte in deze func tie nooit actief kunnen op treden en is hij mede door ziin vertrek -uit Scha gen reeds spoedig door De tegenwoordige voorzitter J. B. WilVen. Het penningmeesterschap der vereeniging berustte van 1895 tot 1907 in handen van den heer C. Zijdewind, een der oprichters van de vereeniging. den heer .Tb. Zi.jp vervan gen. die dus feitelijk de eerste voorzitter was. Verder werden de statu ten der Vereeniging op den 18den Juli 1893 Ko ninklijk goedgekeurd. Dan nog vinden we in het nummer van 23 April 1893 een verslag van een gehouden vergadering, waarin o.m. van de afdce- ling Schagen der Holl. Mij. van Landbouw een schrij ven was ingekomen, dat haar bestuur ten volle sympathiseerde met het doel der nieuwe vereeni ging. In deze vergadering werd ook een uefinitief be stuur gekozen, dat bestond uit de heeren: Mr. C. H. Beels. Schagen (voorz.): Jb. Z ij p, Wieringerwaard vice-voorz.)N i e ro p. Nieuwe Niedorp (penn.) en verder G. H. Gee ligs, Anna Paulowna; K. C. I\ a a n, Wieringer waard; W. v. d. Oord, Barsingerhorn, Jb. Sta m e s, Anna Paulowna; C. Z ij d e w i n d, Schagen en J. J. de Wit, Zijpe. De heer J. P Wage naar te Schagen werd secretaris. Tenslotte werd de heer De Leve, die te kennen had gegeven, niet voor een benoeming als bestuurslid in aanmer king te kunnen komen, onder groote instemming van de vergadering dank gebracht. Hij toch was de man geweest, door wiens krachtig initiatief de Ver eeniging tot stand geko men was. Later werd de heer De Leve tot lid van verdienste benoemd. En vanaf dat oogenblik vangt de jonge Vereeni ging ouder de groote stuwkracht van haar energiek bestuur haar op bouwend werk aan, het welk zich reeds onmiddel lijk demonstreerde in het groote aantal leden dat toetrad. Het eerste Jaar. Het eerste programma werd ingeleid op de ver gadering van 22 Dec. 1893. Hierbij worden natuurlijk een reeks van technische bepalingen opgesomd, wel- Eeh tweetal zeer oude overzicht-kieken van het tentoonstellingsterrein. Links ziet men naast hotel „CentrumV op den hoek nog de bakkerij van den heer Van Stam, wolk pand nu behoort tot hotol „De Gouden Engel". En op de rechter foto het oude „Vosje" en de bakkerij van Meuzs. Rutger Kaan, die den heer Zijp opvolgde in zijn innctie van voorzitter. eenige jaren achtereen gehandhaafd cn voor het eerst in 1908, werd het gebracht op 25.000. Het scheen als of de Schager loterij in deze onbeperkt kon door gaan, want ook toen werden ze alle vlot geplaatst. Tot op dit oogenblik is dit aantal zoo gebleven en is alleen door een beschikking van den minister het dit jaar terug gebracht op 24.000, wat ditmaal met zijn aanlokkelijken hoofdprijs van f 1000.wel geen bezwaar zal opleveren. Onder de populaire lotendebitanten, die steeds vol ijver voor den verkoop aan het publiek hebben ge zorgd; behoort zeker wel afzonderlijk genoemd te worden de heer A. v. Twuiver, die ook het eerste geluid op de vergadering deed hooren om het aan tal loten tot 25.000 op te voeren. Nog een belangrijk feit uit het bestaan der Vereeniging. Voor wie meenen dat, na het bovenstaande te heb ben gelezen, alles vanaf den beginne op rolletjes ge gaan is, moet toch nog het volgende belangrijke feit uit het bestaan der vereeniging gememoreerd worden. Het was een donker wolkje, dat voor een oogenblik de hel verlichte toekomst van de Schager Paasch tentoonstelling dreigde te verduisteren. Het was de concurrentie-nijd die hier om het hoekje van de deur kwam gluren en een volledige ontwikkeling van de Vereeniging in den weg dreigde te staan. Men heeft steeds uit den aanvang van dit overzicht kun nen lezen, dat het een strijd zou worden tusschen Alkmaar en Schagen, welke, dit kan hier al dade- lii - gezegd worden door Schagen glansrijk is ge wonnen. Voor deze actie werd de bekende vereeniging Hol lands Noorderkwartier gespannen en werd het idéa aan de hand gedaan de Paaschtentoonstelling om beurten te Schagen, Purmerend en Alkmaar te hou den, waarbij het niet denkbeeldig was, dat ook Hoorn zich later bij dit drietal zou voegen. We zouden dus dan om de drie of vier jaar tentoonstelling gehad hebben. Hier was het, dat de kranige voorzitter, de heer Jb. Zijp op schitterende wijze de belangen der Scha ger vereeniging heeft verdedigd, waarbij hij deed uit komen, dat de Alkmaarsche heeren, die deze actie o# touw hadden gezet, zich meer lieten leiden door hun gevoelens voor de reeds jaren lang gehouden Paasch tentoonstelling te Alkmaar, dan wel door een goede beoordeeling van de zaak in 't algemeen. Het slot was, dat het voorstel beslist van de hand werd gewezen en zoo was de eenige hinderpaal van* beteekenis, die ooit in het leven van de vereeniging zich voordeed voorgoed uit den veg ge ruimd en kon het bestuur al zijn kracht aanwenden om de Schager Pa schten- toonstelling tot steeds hooger bloei te brengen. En iu den loop der jaren zijn het ver schillende personen gewt t zoowel uit Schagen als daar 'en, die geroepen werden om de zaken voor te bereiden. En hierbij een eeresaluut aan do keurmees ters. Enkele namen willen wij noemen ea tot de meest verdienstelijke be- hooren naast degenen, wier foto's op deze pagina voorkomen en zij, die in dit over zicht zijn genoemd, nog de heeren P. Trapman (26 jaar penningmeester^. A. C. Roggeveen (6 iaar secretaris), de tegen woordige secretaris J. H. Schene. die zijn functie reeds een groot aantal jaren zoo kranig heeft vervuld, de H H. P. de Boer 9n. Zijdewind, die als leden van de com missie van bijstand veel voor de vereeni ging hebben gedaan en nog doen. F.n tot slot het tegenwoordig bestuur, dar ook steeds zijn beste krachten heeft gegeven, de heeren: D. Stammes, vice- voorzitter, J. Bruin Cz., J. Schenk Az., P. Visser Az., Joch. Blaauboor Kz„ H. Rezelman, Jn. de Veer en C. Francis. En zoo zien wij dan met opgewektheid den feestdag van a.s. Woensdag tegemoet.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9