De ijzeren deur Dinsdag 4 April 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9256 VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. ROOFOVERVAL TE W1LP Relletjes te Amsterdam Ongeregeldheden te Brussel Opgewonden tooneelen te C a1c u 11 a Een landbouwer beroofd. Ruim f 100.gestolen. De alleenwo nende man uit bed gesleurd en ge bonden. Zaterdagavond heeft te Posterenk nabij Wilp, ge meente Voorst, een brutale roofoverval plaats gehad. Vermoedelijk rijn twee mannen het huis van den al- leenwonenden, ongeveer 50 jarigen .T. Vis. binnenge drongen en hebben hem, terwijl hij reeds te bed lag, aangevallen. Zij sloegen hem eerst met een hard vr. ïrwerp, ver moedelijk een blaaspijp, op het hoofd, sleurden hem vervolgens uit het bed naar de keuken, waar ze hem aan handen en voeten bonden en hem een zak over het hoofd deden. De roovers moeten daarna uit een kastje naast de slaapplaats een bedrag van ruim f 100 hebben gesto len. Ben buurman van Vis, die de wdning passeerde en gestommel hoorde, ging kijken en zag met behulp van een zaklantaarn door een spleet van de deur, den aangevallene hevig bloedend en geheel ontkleed op den grond liggen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis te Deventer nood zakelijk. Rijks, en gemeentepolitie stellen een uitge breid onderzoek in. Nadat de man van de eerste schrik was bekomen, kon hij de politie eenige mededeelingen doen. Hij ver telde o.a., dat hij omstreeks half tien gerucht hoor de aan de achterdeur, waarna even later een klein lichtje zichtbaar werd. V. sprong toen het bed uit en op den indringer toe, die zich op dat oogenblik in het, achterhuis bevond. Volgens V. is er slechts één indringer geweest. Deze heeft o.a. de kast geopend waarin het geld was geborgen, doch liet een andere kast, die veel grooter en mooier was, onaangeroerd. Vastgesteld is, dat een bedrag van f 170 wordt vermist. Nog heeft de politie een knoop van een jas gevon den, die door de worsteling met het slachtoffer moet zijn verloren geraakt. De politie zet het onderzoek ijverig voort. De ge troffene maakt het naar omstandigheden vrij goed. Joden demonstreeren voor een Duitsch vereenigingsgebouw. Op de Reguliersgracht te Amsterdam bij de Lijn baansgracht hebben Duitschers, behoorende tot de nationaal-socialistischc partij, een vereenigingslokaal. Gisternacht tegen twee uur iiebben een honderdtal Joden het voornemen gehad daar te demonstreeren. Op het oogenblik, dat zij er waren aangekomen, kwa men eenige Duitschers na^r buiten. Het zou waar schijnlijk 'tot handtastelijkheden zijn gekomen, als de dubbele politiepost, die voor het huis van den Duitschen consul-generaal op de Weteringschans staat, niet had ingegrepen. Met bedreiging van hun wapens verjoegen zij de demonstranten, zoowel als de Duitschers. Communisten, voorzien van knuppels in botsing met de politie. Uit Brussel: Zondagmiddag had volksvertegenwoor diger Jacquemotte ongeveer 200 van zijn aanhangers, mannen en vrouwen, verzameld om te betoogen voor de zaal „Patria", waar een meeting werd gehouden door anti-communistische organisaties. De verzamel plaats was voor het gebouw van de. Nationale Bank, van waar de kleine stoet, vertrok. Hij stootte op een cordon politieagenten, die echter den drang niet. kon weerstaan, zoodat de communisten doorbreken kon den. In de Broekstraat kwamen de communisten, van wie velen van knuppels waren voorzien, in botsing met een sterke politiemacht. Ook hier wilden zij zich doorslaan. Er ontstond daarop een kort, doch hevig gevecht, waarbij drie politiobeambtenten en tien com munisten werden gewond. Tenslotte was de politic meester van het terrein. Een dertigtal communisten werd gearresteerd. Ontploffing aan boord van een motorboot. V.D. verneemt uit Hiroshi: Een motorboot, geladen met dynamiet, is ontploft ter hoogte van Oejina. De schipper cn zijn vrouw zijn verdronken. Tal van rui ten werden vernield. FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. 19. Zij gaf het paard het teeken verder te gaan en liet de teugels los op zijn nek liggen, zoodat hij vrij was rijn eigen weg te kiezen. Behoedzaam en zeker zocht het paardje zijn pad langs de berghelling, gedurig hoo- ger klimmend, totdat zij eindelijk boven op een rots wand kwamen. Langs dien rand, die gestadig, maar met een zachte helling hooger steeg, kon de hit gemakkelij ker voortkomen. Zij kwamen aan een ondiepe gaping, waar Nugget zonder eenige aarzeling doorheen ging en daarna zocht hij weer zijn weg langs de steilte van den bergwand. Tegen donker bemerkte het meisje, dat het paard een flauw zichtbaar pad volgde. Zij had niet kunnen zeggen, wanneer zij daarop geraakt waren en het was ook nauwelijks te onderscheiden, maar Nugget scheen het geval volkomen te vertrouwen, en daar er niet veel anders te doen viel, en het haar ook niet kon schelen, liet zij het paard zijn gang gaan. De naoht viel snel. het grauwe regengordijn werd zwart. Het meisje deed zelfs geen poging om te gissen waar zij zich bevond; zij wist evenwel, dat zij op een der berghellingen moest zijn. die het boveneinde van de Canada del Oro helpen vormen het meest woeste en afgelegen gedeelte van het Santa Cataline-gebergte. Zij was uitgeput door de ondervonden aandoeningen en verkleumd in haar doorweekte kleeding in de koe lere lucht van deze hoogten. Toen het licht verdween en de zwarte duisternis van den nacht haar omsloot, wankelde zij half bewusteloos in den zadel. Nugget bleef «taan, en het meisje liet zich op den grond glijden, zich aan het zadel vastgrijpend om steun. Een eindje verder kon zij flauwtjes in het duister den vorm van een bergceder onderscheiden. Doodmoe strompelde zij daar heen, tot zij onder de natte, laaghangende takken kon wegkruipen. Toen voelde zij zich wegzinken in een dichte duisternis, die niet de duisternis van den nacht was. 150 Congresleden gearresteerd. Politie moet van de gummiknuppels gebruik maken. Bombay, 1 April (V.D.) 150 leden van het Con gres hebben Zaterdag ondanks het strenge verbod der regeering geprobeerd de jaarlijksche congresver gadering te houden te Calcutta. Zij werden evenwel direct door een afdeehng politie omsingeld, waarbij van de gummiknuppels werd gebruik gemaakt. Het is tot opgewonden tooneelen gekomen. Ten slotte zijn alle 150 leden van het Congres gearresteerd, daar zij weigerden uiteen te gaan. Tot de gearresteerden be hooren 40 vrouwen, onder wie de Engelschc vrouw van den congresleider Goepta. Lord Chelmsford overleden. Uit Londen: De voormalige onderkoning van Indië Lord Chelmsford, die oorspronkelijk Thesiger beet, is Zaterdag op 64-jarigen leeftijd overleden. In 1916 werd hij van kapitein van een in Indië gelegerd regiment bevorderd tot onderkoning. Deze functie bekleedde hij tot 1922. Later was hij minister van Marine in het eerste kabinet MacDonald. Beslag gelegd op bankrekening van Prof. Einstein. Berlijn, 1 April: Do politieke politie heeft Za terdag bij een bank te Berlijn beslag gelegd op de rekening van prof. Einstein. Tegelijkertijd zijn 25.000 Rijksmark aan effecten en 5.000 Rijksmark in baar meegenomen en in beslag genomen. Naar uit Brussel wordt bericht, heeft prof. Einstein in antwoord op een uitnoodiging van de stichting- Francqui, welke zich ten doel stelt met regelmatige tusschenpoozen buitenlandsche geleerden van naam uit te noodigen naar België te komen, zijn bereidheid te kennen gegeven, binnenkort een reeks lezingen te Brussel te geven in hot. gebouw van de Fondation Universitaire. DE „KONINGIN DER EENVOUD". De filmsterren van Hollywood gingen met elkaar een weddenschap aan over het heb ben van het eenvoudigste en mooiste huis- japonnetje, welke weddenschap door de filmspeelster Claudette Colbert gewonnen werd. Zij werd tot „Koningin der eenvoud" benoemd. HOOFDSTUK XVI. Natachee. Toen Marta tot bewustzijn terugkeerde, was haar eerste gewaarwording esn van lichamelijk welbehagen. Zij dacht in haar eigen bed thuis te liggen en juist uit een droom te ontwaken. Langzaam cpende zij de oogen. In plaats van haar eigen kamertje zag zij ruwe onbehouwen dakbalken, wanden van recht bekapte boomstammen en grove meubels ln een vertrek dat haar onbekend was. Verwonderd, en zonder zich nog te bewegen, keek zij naar de haar vreemde bijzonderheden: den vuurhaard van ruwe veldsteenen, waarop een weldadig vuur brand de, de brandende lamp op de tafel, de kast van onge schaafde planken ln den eenen hoek, het kookgerei dat naast den haard hing, en de huiden van bergleeuw, lynx en vos, wolf en beer. die langs de wanden hingen. Het leek alles werkelijk genoeg, en toch gevoelde zij, dat het nog bij haar droom moest behooren. Zoo aan stonds zou zij wel wakker worden, dacht zij, maar vreemd, zoo werkelijk als dit alles scheen! Zij bracht een hand en arm onder het dek uit en raakte niet de vertrouwde dekens van haar eigen bed aan, maar een bonten dekkleed. Het was, alsof zij een electrischen schok kreeg. Tegelijkertijd zag zij de mouw van haar lijfje, en kwam tot het besef, dat zij zich volstrekt niet in haar eigen bed bevond, maar dat zij geheel gekleed op een ruw getimmerde rustbank lag, dat haar kleeding nog nat was van een storm, die geen droomproduct was geweest, en dat al het overige wer kelijk was. Maar waar was zij? Wie had haar naar deze vreem de plaats gebracht? Thans klaar wakker, zag het meis je nauwkeurig in het vertrek rond. en bemerkte aan een pen in den wand bij den haard een boog en een bundel pijlen, op den vloer daaronder een paar mos- casins. „Natachee!" Huiverend als in plotselinge koude, wierp Marta het bonte kleed terzijde en ging overeind zitten. Zij was niet bang. Het valt te betwijfelen, of Marta ooit in haar leven werkelijke vrees gekend had. Maar de Indiaan had iets over zich, dat haar altijd, zooals zij het uit drukte „kippenvel gaf." Haastig liet zij de gebeurtenissen sinds zij haar wo ning verlaten had om naar Oracle te rijden, aan haar geest voorbijgaan. Haar afscheid van Edwards, haar STRAFZITTING VAN VRIJDAG 31 MAART. HET VREEMDELINGENVERKEER IN DE DUI NEN VAN BERGEN. HOEWEL NIET AAN GEMOEDIGD. NEEMT ONRUST BAREND TOE. Het schijnt, dat de duinstreek van Bergen voor de burgers van Egmond aan Zee een groote attractie vormt, althans verschenen verschillende visschers met gedwongen vacantle (zonder bijslag) uit die gemeente ter zake overtreding van het desbetreffende wetsartikel In de eerste plaats de firma E. en A. S., vader en zoon. die ieder veroordeeld werden tot f 2 boete of 2 dagen. Voorts M. G., die verklaarde, dat ie gèen horretje ad êzien, ook f 2 of 2 dagen en Albert W., eveneens onbe kend met het horretje, kreeg van 't zelfde laken een pak. De heeren Piet en A. Z., hadden ook 'n hond mee genomen op hun duinkuiertje! Dat maakte echter de zaak vrij wat meer bedenkelijk, zooals bleek uit de sterk verzwaarde strafmaat, f 15 boete of 15 dagen. STROOPERS CONTRA JACHTOPZIENERS. De beeren P. en A. Z. uit Egmond aan Zee hadden bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding die hen konij nen-delven had aangewreven. Arie Z. beweerde voor dit doel geen schop in de handen te hebben gehad. Piet dolf naar de verscholen buit en Arie keek toe en „lois- terde". Maar Jan Diemeer, de jonge jachtopziener, hield vast als 'n terrier en dus moesten de delvers zelf het onderspit delven. De ambtenaar gewaagde van een slimmigheidje om slechts één boetestraf te krijgen. Die vlieger ging niet naar boven en opgelegd werd f 10 boete of 10 dagen elk. De jachtopzieners Koelewijn en de Winter konden het met Engel Gr. die beschuldigd was met de lichtbak te hebben gewerkt, heelemaal niet eens worden. Engel beweerde dat hij wel had geschitterd, maar niet met de lichtbak, doch door afwezigheid. Er vielen harde en onvriendelijke woorden, doch de Rechter klemde zich vast aan de verbalisanten en veroordeelde Engel tot f 30 boete of 20 dagen en zijn kameraad Teun tot f 20 boete of 20 dagen. Engel kan met zitten dus méér verdienen dan Teun. Dit zijn de raadselen der Recht spraak! 'N DUBBELGANGER OF 'N ZINSBEGOOCHELING? Op 23 Febr. ontdekten de jachtopzieners Bald. de Winter en Daan Koelewijn in de duinen van Jhr. Six te Egmond-Binnen op eenigen afstand een persoon, die zich kennelijk bezig hield met strikken zetten. Het gelukte hen dezen strikkenzetter bij de kladden te krij gen en gaf hij na eenige discussies op, te zijn genaamd Bertus v. d. Schans. Aangezien deze opgaaf werd ge wantrouwd, werd besloten met den arrestant naar het gemeentehuis te Egmond aan Zee te gaan, doch in een onbewaakt oogenblik wist „Bertus v. d. Schans" 'm te smeeren en er voor te zorgen, dat men hem niet meer te pakken kreeg. Volgens informaties van brig. Minnée zou bedoelde persoon zijn geweest de 20-jarige plaatwerker Nico K., voorheen wonende te IJmuiden aan den Zeeweg, 'n jongmensch met een nogal op merkelijk uiterlijk. Ondanks de jachtopzieners beweerden, hem pertinent te herkennen, ontkende de plaatwerker beslist op gemel- den datum en uur in de duinen te hebben vertoefd. Hij hield, zulks ook nu beslist vol en om die ontkentenis - t»*»taven, vertoonde hij een stempelkaart, waaruit zou blijken, dat hij om 11 uur voorm. te LJmuiden was om te stempelen, terwijl hy bovendien een brief overlegde van een employé van het bureau, waarin werd ver- klaard, dat hij om 11 uur voorm. op 23 Febr. te IJ muiden aldaar aanwezig was. Volgens proces-verbaal van de jachtopzieners zou hij echter ten 10.30 zich be vonden hebben in de Six-duinen te Egmond-Binnen. Deze zonderlinge zaak kon dus niet tot oplossing worden gebracht en eischte een meer uitgebreid on derzoek. Aanhouding volgde dus en werden zoowel brief als stempelkaart in beslag genomen. Verschillende ge tuigen. waaronder de heer Minnée, zullen in verband met deze schorsing worden gehoord. VROEG OPGEKLOMMEN, MAAR GAUW GEDUIKELD. De lS-jarige chauffeur A. W. B. uit Kensbroek. had ondanks zijn jeugdigen leeftijd al 'n half jaar als zooda nig diest gedaan, doch zjjn schijnbaar voorspoedige loopbaan werd heden plotseling ruw onderbroken door den Kantonrechter. Hij had namelijk op 13 Februari een vee-auto bestuurd en daarbij zoo slordig omgespron gen met de losse schotten van den wagen, dat een dier uitstekende schotten op den Kruisweg te Heerhu- gowaard den auto trof van den expediteur H. v. d. Heerik uit Broek op Langendijk. De slag was zóó hevig, dat de omwonenden verschrikt toesnelden. Gelukkig bleef het bij materieele schade ad f 107.63, die echter geluksgevoel terwijl zij den bekenden weg afreed, haar ontmoeting met de jongetjes Wheeler en hun ouders, het gebeurde in den winkel, haar kwellende gedachten toen zij huiswaarts keerde, en toen de verpletterende schande van de afschuwelijke dingen die de Sallemander tegen haar gezegd had. Van wat zjj precies gedaan had nadat de Sallemander haar had verlaten, had zij geen duidelijke voorstelling; dat tijdsverloop kwam haar nog steeds als een droom voor. Maar die ©ene overheer- schende reden die haar den stormnacht had ingejaagd, stond haar in al zijn afschuwelijke werkelijkheid hel der voor den geest. In de brandende zekerheid van haar schande, kon zij noch Sint Jimmy noch Hugh Edwards ooit weer ontmoeten. Zij stond op en ging voor het vuur staan, om haar vochtige kleeding aan den gloed te drogen. En zij was thans kalmer. De hevige, onbeheerschte storm in haar hart was gaan liggen. Met de lichamelijke uitputting was een zekere verlichting van de geestelijke overspan- ning ingetreden. Zij kon nu weer denken. En terwijl zij daar in het vuur stond te kijken, zeide ze tot zichzel- ve. dat zij ook denken moest een plan maken wat te doen. Zij stond nog met haar blikken op de vlammende blokken gevestigd, toen zij plotseling gevoelde niet meer alleen te zijn en een blik over haar schouder wierp. Na tachee stond in de hut. Hij was geruischloos binnen ge komen, de zware deur zonder eenig gerucht openend en sluitend. Toen zij zich snel omwendde, boog de Indiaan met hoffelijken ernst. „Vergeef mij. juffrouw Hillgrove, ik wilde je niet doen schrikken; maar ik dacht, dat je misschien zoudt sla pen." Er was niets schrikwekkends in het gelaat of de ma nieren van den Indiaan. Behalve door zijn wilde klee derdracht maakte hij geheel den indruk van een wel opgevoed ontwikkeld man. Het meisje gevoelde dan ook niet de minste vrees voor hem; alleen dien zonderlingen griezel, dien zij altijd in zijn tegenwoordigheid bespeur de. Als om haar meer op haar gemak te stellen, haalde Natachee een ruw getimmerde stoel van het andere eind van 't vertrek, op zakelijken toon zeggende: „Ik ben je paardje wezen verzorgen. Hij is voor van nacht wel goed gestald." Hij zette den stoel voor het vuur neer en ging zelf achteruit. „Wil je niet gaan zit ten? Dan kun je je laarzen beter drogen." Marta ging zitten en stak haar natte voeten naar het VOOR DORSTIGE KELEN. Sedert de opheffing van het drankverbod in Amerika hebben de groote bierbrouwe rijen zich vol ijver aan het werk gezet om de dorstige kelen te laven, die zoo lang het gerstenat hebben moeten „ontberen". niet werd voldaan. De jongen, was niet voor rede vat baar, zeide de heer v. d. Heerik mismoedig. De Kantonrechter was ten zerste verbolgen op dezen nonchalanten stuurman, welke onwelwillende stemming tot uiting kwam in het strenge vonnis: f 25 boete of 25 dagen en 6 maanden ontzegging rijbevoegdheid. HET HEELE DING LIEGT! De heer Jb. v. d. P., bollenkweeker te Egmond a. d. Hoef, bleek heelemaal niet gesticht over de hem beteekende dagvaarding, waarin hem was ten laste ge legd het stoken van een vuurtje, al te nabij een ter plaatse staande schuur. Dat heele ding liegt, bulderde de comparant verontwaardigd, daar^deugt niks van! De zaak is aangehouden en we vreezen dat de verbali sant Minnée het hard te verantwoorden zal krijgen! HET EI. DAT WIJZER WIL ZIJN, DAN DE HEN! ONVERBI ND BAARHEID DER AUTOMAAT VERORDENING VAN CASTRICUM GEREQUIREERD. Een paar eerzame winkeliers uit Castricum, duidelijk zichtbaar geen geregelde cliënten, de heeren Joh. v. d. P„ tuinder en winkelier in sigaren en Nic. W. P., win kelende in chocolade-artikelen, verschenen achtereen volgens voor den Kantonrechter ter zake overtreding van de politieverordening, waarin het exploiteeren van een automaat strafbaar wordt gesteld De heeren fun geerden tevens als proefkonijnen, aangezien het ge meentebestuur zelf gaarne een principieel vonnis zag uitgesproken. Het betrof hier dan een sigaretten- en chocolade-automaat. Volgens de comparanten was d« verordening, na eerst te zijn afgewezen, eindelijk voor- loopig door Ged. Staten goedgekeurd. De Ambtenaar verzuchtte, dat er ten slotte van de vrijheid van het menschdom met al die wetten en ver ordeningen weinig overblijft In dit geval achtte de ambtenaar de verordening onwettig en repuireerde hij onverbindbaarverklaring. Met betrekking tot de siga retten-automaat zou nog kunnen bestaan het motief dat het verstrekken van sigaretten in strijd was met het rookverbod voor kinderen, doch op dien grondslag was de veordening niet geformuleerd. Wat betrof ae chocolade-automaat, zou ook deze uitzondering niet kunnen gelden, aangezien door het verstrekken van chocolade geen enkel nadeel voor moraliteit of gezond heid kan worden teweeggebracht. De Kantonrechter zal in deze principieele kwestie over 14 dagen, dus op 14 April, schriftelijk vonnis wij zen. DAT CHICANEEREN GEEFT SLECHTS UITSTEL VAN EXECUTIE. De reizende koopman H. H. K. uit Den Helder ventte op 24 Maart in de Kabelstraat te Alkmaar zonder ver gunning. werd op heeterdaad betrapt en met de ge bruikelijke bon bedacht. Het oproepingsbriefje was echter niet geteekend en daar beriep de verdachte zich op. De Ambtenaar zal er nu 'n dagvaarding van maken, wat voor den delinquent beteekent: Lood om oud ijzer! vuur uit. Opnieuw staarde zij in de roode dansende vlammen, terwijl de Indiaan aan de andere zijde van het vertrek onbeweeglijk als een beeld stond te wach ten of zij iets zou zeggen. „Ik dank je," zei zij eindelijk, en bij die woorden, of liever bij den toon van volslagen hopeloosheid, waarop zij gezegd werden, flikkerde er even een straal van wreede voldoening in de sombere oogen van den rood huid. Maar Marta zag het niet. „Het is niets." zeide de Indiaan, en in zijn diepe stem was niets te bespeuren van wat daareven over zijn don ker gelaat geflikkerd had. „Het is een genoegen voor mij om je van dienst te kunnen zijn." En met een glim- laoh, die het meisje evenmin opmerkte, voegde hij er bij: ,.Ik was zelf ook door den storm overvallen." Zonder opzien zeide Marta op matten, onverschilligen toon: „Heb jij mij gevonden en hierheen gebracht?" „Ik was op weg naar huis uit den canon, toen ik je met je paard tegen de lucht zag opsteken, en natuur lijk was ik nieuwsgierig wie in zulk een weer en op dit uur in deze weinig bezochte bergen rondreed. Ik slaagde er in je te volgen en vond toen eerst het paard, toen jezelf en bracht jullie hier." Toen het meisje zweeg, ging hij voort: „Mijn hut is wel niet veel waard, maar ze is een goede schuilplaats, en je bent er even welkom alsof dit het. huis van je droomen was." Het meisje hief met een schok het hoofd op, en staarde hem met wijdgeopende, vragende oogen aan. „Het huis mijner droomen?" zeide zij verbaasd. „Wat kun je van mijn droomen weten?" Natachee boog het hoofd. „Vergeef mij. Mijn woordenkeus was minder gelukkig, maar waarlijk niet bij opzet. En toch", besloot hij met stille waardigheid, „zou men zich moeilijk kunnen voor stellen. dat een vrouw als jij geen gedroomd tehuis bezat." Met een huivering keerde het meisje zich weer naar het vuur. en weer lichtte er een wreed vermaak in de oogen van den Indiaan. „Maar ik vergeet," zei hij, „dat je sinds vanmiddag niets gegeten hebt, en het is nu na middernacht. Dat zou een treurige gastvrijheid zijn." Hij ging naar de kast en zette schotels en voedsel op tafel. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13