Echt en goed Officieele openin? eerste 0. L. School te Den Oever. ANNA FAULOWXA. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag, 7 April 1933, des namiddags twee uur ten raad- huize. Punten van behandeling: 1 Notulen. 1 Mededeelingen. a. Ged. Staten berichten de verordening tot aan vulling der verordening tot regeling van de maxi mum snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen. b. de suppl. begrooting voor 1933 vastgesteld 27 Jan. 1933 is door Ged. Staten goedgekeurd. c. bij beschikking is een voorschot van f 2900 ver leend ter uitbetaling aan F. K. Koeman tot ver krijging van een plaatsje als bedoeld In de Land- arbeiderswet. d. bij brief is door den Minister van Staat, Mi nister van Binn. Zaken vermeld, dat Z.Exc. niet goed kan keuren, dat door het geven van een toe slag op de uitkeering der werkloozenkas. kastrek- kers meer ontvangen dan uitgetrokkenen; van denzelfden bewindsman is medegedeeld, dat de steunregeling uiterlijk 27 Febr. jJ. wordt stopgezet, omdat de werkloozen geplaatst kunnen worden bij de werkverschaffing nabij Wieringen. Naar aanleiding dier brieven is gevraagd de eenmaal goedgekeurde toeslagregeling te mogen handha ven, waarop evenwel een afwijzend antwoord is ontvangen. e. verslagen omtrent het vervolgonderwijs gedu rende den winter 1932—1933; f. provesverbaal van gehouden kasferlficatle bij den Gemeente-ontvanger; g. nadat inlichtingen omtrent de verordening be treffende de veldwachters zijn ontvangen, is deze ter goedkeuring ingezonden. 8. Voorstel tot aanvulling van de algemeene politie verordening. 4. Verzoek om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur van R. Rzn. Waiboer en benoeming van een opvolger. Voordracht: 1. V. Kaan, 2. G. H. Geer 11 ga. 8. Aanvragen van H. Brommer en J. Voorthulzen om een voorschot ingevolge de bepalingen der Landarbelderswet 6. Verzoek van den agent der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering om verhooging zijner jaarwedde en een gratificatie over 1932. 7. Verzoek om verhooging van het subsidie voor wijkverpleging van f 700 tot f 750 per jaar. mede over 1932, en van het subsidie voor tuberculose bestrijding over 1932 met f 1000. v 8. Voorstel om de voorschriften voor de takken van dienst als bedoeld in artikel 252 der gemeentewet van kracht te verklaren tot 1 Juli 1934. 9. Verzoeken om ontheffing van aanslagen ln het schoolgeld. 10. Verzoek van het Bestuur der R.K. school te Bree- zand om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuwe banken, boeken en atlassen. 11. Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de besturen der bijz. scholen, op de vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1933. 12. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding be doeld In artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1930, toe te kennen aan de bijzon- '4 dere scholen, en van de vergoeding bedoeld in art. 102 der Lager Onderwijswet 1920, over 1929 aan de R.K. school aan den Nieuweweg. 35. Voorstel tot vaststelling van de driejaarlijksche afrekening van de vergoedingen bedoeld in arti kel 101 en 102 der Lager Onderwijswet 1920 voor de R.K. school aan den Nieuweweg en de Chr. School te Breezand. 14. Verzoeken om tegemoetkoming in de reiskosten voor leerlingen op meer dan 4 K.M. afstand wo nende van de school, welke zij bezoeken en ver lenging van de eerder toegekende bijdragen. 15. Benoeming stembureaux en hoofdstembureau. 16. Voorstel tot vaststelling van suppletolre begrootin gen voor 1932 en 1933. 17. Rondvraag. Na afloop van de openbare vergadering zal behande ling plaats vinden van den brief van het P.E.N. en rap port Electrificatiebureau omtrent electrlciteitstarieven. IVIERJNGEN Zaterdagochtend 1 April. Er waren ongetwijfeld velen die alle. en vooral offi cieel® gebeurtenissen, welke tegen deze datum waren aangekondigd, in het licht der Aprilmoppen bekeken. Vooral als men ziet hoe complete uitgebreide raads- verslagen der Gemeente Wieringen, slechts bestaande in het brein van den 1 Aprilmorgen uitdenkenden journa list ln optima forma worden gelanceerd om het publiek de ernst van een daarin behandeld onderwerp bij te brengen. Zoo was het dus vergeeflijk dat Uw verslaggever met gemengde gevoelens op pad toog, het risico loopende het slachtoffer eener Aprilmop te worden. In leder geval echter zou het resultaat ervan eene bijdrage voor dit blad hebben opgeleverd, waarmede zijn doel niettemin aou zijn bereikt. Als we echter in de nabijheid van het fraaie schoolge bouw komen en de vaderlandsche driekleur zien wap peren dan worden wij gésterkt in onze overtuiging dat hier alle ernst heerscht, terwijl alle twijfel bovendien wordt weggenomen als vele autoriteiten aankomen om de plechtigheid bij te wonen. Wij merken onder de aan wezigen op Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Wieringen, den voltalligen Raad. den heer Chr. Dun. inspecteur L. O. uit Den Helder, architect J. Peters, ver tegenwoordigers van de Commissie van Toezicht op het L. O. van Volksonderwijs, van de Vereeniging tot be vordering van het onderwijs op Oost Wieringen, het hoofd der nieuwe sohool den heer Lammere, van het onderwijzend personeel Mej. E. F. de Wit en den heer Jb. Kuiper, alsmede vele anderen. Door burgemeester L. C. Kolff wordt in de teekenzaal op de bovenverdieping gelegen, de openingsrede uitge sproken, waarvan wij de voornaamste bijzonderheden hier opnemen. Rede van den Burgemeester. Dames en Heeren. Op dezen voor Den Oever zoo plechtigen dag heet ik U allen, in het bijzonder den inspecteur den heer Dun. van harte welkom. De totstandkoming van dit schoolge bouw beteekent het einde van een lange lijdensgeschiede nis in de onderwijs-wereld te Wieringen. Immers voor Den Oever was deze school reeds lang gewenscht ge weest. In Wieringen met zijn wisselende bevolking nam Den Oever steeds een aparte plaats in en vooral op on derwijsgebied was hier als het ware sprake van een gemeente in een gemeente. Er is hier te Den Oever wel een bijzondere school doch hier wordt onderwijs gegeven aan kinderen van geheel Wieringen. terwijl de ze O. L. school is bedoeld uitsluitend voor kinderen uit Den Oever. Tot het gebouw zelf komende, noemt spr. de school een sieraad voor Wieringen in het algemeen en voor Den Oever in het bijzonder. Alle lof hiervoor komt toe aan het 3--'-'tectenbureau Baanders en Peters. De invloed van r -^wezigheld van een architectenbureau te Wiering duidelijk merkbaar, reeds overal zien wij in deze g - 'e fraaie gebouwen verrijzen. Op onder wijsgebied i: op Wieringen ook reeds veel tot stand ge bracht. In betrekkelijk korte spanne tyds werden hier reeds 4 nieuwe scholen gebouwd. Spreker feliciteert het hoofd der school den heer Lammers met zijn mooie school en hoopt dat hij hierin een prettige werkkring zal vinden, ook Mej. de Wit en de heer Kuiper van het onderwijzend personeel hebben al veel meegemaakt in de oude school t« Oosterland, zoodat dit nieuwe gebouw hun ongetwijfeld voldoening zal schenken. Den aannemers der school gebr. Boersen wordt vervolgens dank gebracht voor den vluggen bouw tot stand gekomen, ondanks den tegenslag bij de tim merliedenstaking ondervonden. Ook roemt spr. het keu rige schilderwerk. Zich afvragende of deze school, nu de Zuiderzeewerken aan de Wieringer zijde nagenoeg zijn beëindigd nog wel reden van bestaan heeft, spreekt de burgemeester van toekomstbeelden als daar zijn Den Oever als centrum van handel en verkeer, bie dende groote mogelijkheden. Daarom twijfelt spr. er niet aan of deze school ls hier gewenscht Nadat spreker als zijn hoop heeft uitgesproken dat de kinderen zich ln het nieuwe gebouw thuis zullen gevoe len. stelt hij een dronk in op den groei en den bloei van de school. De rede van den burgemeester wordt met applaus be groet. De heer Dun spreekt vervolgens ongeveer de vol gende rede uit Rede van den inspecteur van het L. O. Mijnheer de Burgemeester. Dames en Heeren. Met blijdschap heb ik de uitnoodiging aanvaard om de opening dezer school bij te wonnen. De verzorging van het onderwijs de laatste jaren op Wieringen is zeer moeilijk geweest met name sedert de jaren 19251926. toen groote toeloop werd geconstateerd. De schoolbevolking van Wieringen in 1925 omvatten de 329 kinderen breidde zich uit tot 818 kinderen in 1931. eene vermeerdering derhalve van bijna 500 kinde ren. De school te Oosterland bood de grootste moeilijk heden met 3 hulplokalen. Ofschoon Hippolytushoef en Westerland ook vele nieuwe leerlingen inschreven span de de school te Oosterland toch wel de kroon. In één dag zelfs liep het leerlingenaantal hier op van 100 tot 240. Van het onderwijzend personeel is dan ook veel ge vergd. spreker hoopt dan dat de gewenschte rust nu eindelijk zal komen bij het onderwijs op Wieringen. Met eene felicitatie aan de heeren Lammers, Kuiper en Mej. de Wit hoopt spreker dat zij opgewekt zullen werken, het beste uit zichzelf aan het onderwijs zullen geven, want aldus spreker, het beste is feitelijk nog niet goed genoeg voor het kind. Veel lof heeft spreker vervolgens voor de architecten Baanders en Peters die hier iets bijzonders ln de school hebben gelegd, hetgeen moeilijk onder woorden is te brengen, doch wel kan gezegd worden dat de school de mooiste uit zijn inspectie is. Spr. wijst op de prettige sa menwerking en eindigt zijn rede met het nogmaals doen van een beroep op het onderwijzend personeel alles aan het kind te geven. (Applaus). De heer C. J. Bosker krijgt ln zijn hoedanigheid van voorzitter der commissie van Toezicht op het L. O. ver volgens het woord en spreekt namens deze commissie gelukwenschen uit. Spr. brengt o.m. hulde aan den Ge meentesecretaris van Wieringen die spr. beschouwt als de stille werker die echter veel voor de totstandkoming der school heeft gedaan. Na de beste wensohen voor de school te hebben uitgesproken hoopt spr. eveneens dat de gewenschte rust zal zijn gekomen en dat veel opvoe ding van het schoolgebouw moge uitgaan. Het hoofd der nieuwe school, de heer Lammers. dankt dan voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij zal zijn beste krachten voor het onderwijs geven en wel voor 100 pet, meer Is niet mogelijk. De onderwijzer de heer Jb. Kuiper dankt, mede na mens zijn collega. Mej. de Wit voor hunne benoeming en het daaruit sprekende in hen gestelde vertrouwen. Wethouder Tijsen spreekt woorden van dank namens de bewoners van Oost Wieringen. De architect de heer Peters waardeert de hem ver leende opdracht en memoreert de prettige samenwer klng met den insepeteur, het gemeentebestuur en aan nemers. zulks mede namens zijn confrater den heer Baanders, die verhinderd is de opening bij te wonen. Na een slotwoord uitgesproken door den burgemeester waarin voor de belangstelling dank wordt gezegd, wordt een foto van het aanwezige gezelschap gemaakt, ver volgens wordt het gebouw bezichtigd. Bouw en inrichting schooL De bouw van de school welke een half jaar heeft ge duurd werd uitgevoerd door de aannemers Gebr. Boer sen te Wieringen. Het schilderwerk werd uitgevoerd door G. v. d. Wal, terwijl L. Geusebroek het sanitair verzorgde. De heer J. Navis de electrische lichtinstal latie. De school bevat 3 ruime lokalen liggende op het Zuiden, daarachter een gang met nissen voor kapstok ken. Rechts bevindt zich de vstibule, hall en spreek kamer van het hoofd. In den gang bevinden zich de toiletten waarop via een raam toezicht vanuit de klas sen mogelijk is De toegang tot de school Is zoodanig geprojecteerd, dat deze voor uitbreiding vatbaar is In de verwarming wordt door kachels voorzien Overvloe dig licht ontvangen de loaklen door stalen ramen. Het Interieur is ih frissche kleuren gschilderd De wand borden zijn van geheel nieuwe constructie, de school- meubelen van staal. Het nieuwste is toegepast alles in Ned, Fabrikaat, De school schreef tot dusverre 106 kinderen in die op den eersten dag allen werden onthaald, Wij besluiten ons verslag met den wensch dat de nieuwe O.L, school te Den Oever in een behoefte zal voorzien, FEESTAVOND TER GELEGENHEID VAN DE OPENING DER OPENBARE LAGERE SCHOOL TE DEN OEVER. In aansluiting aan ons verslag betreffende de ope ning der openbare lagere school geven wij hieronder een beknopt overzicht van den feestavond welke ter gelegenheid van die officieele opening gehouden werd door de Vereeniging Volksonderwijs in de concertzaal van den heer J. Lont. De nieuwe voorzitter van de Vereeniging, de heer M. Bosker, opende de feestelijke bijeenkomst en sprak er zijn groote voldoening over uit dat tegen de ver wachting in zoo'n flink aantal belagstellenden van de uitnoodiging tot bijwoning van dezen feestavond ge bruik had gemaakt. Men had spreker medegedeeld dat de belangstelling voor het werk van de vereeniging tot dusver niet bijster groot was te Den Oever. Het ver heugt sprker buitengewoon thans te moeten consta- teeren, dat thans ooruitgang valt te bespeuren in de belangsteling vloor de toch zo nodzakelijke vereeniging „Volksonderwijs" en spreekt de hoop uit dat de belang stellenden bij volgende gelegenheden in minstens even groot getale aanwezig zullen zijn. De Voorzitter spreekt voorts de verwachting uit, dat de heer Marinus, die dezen avond het woord zal voeren, erin zal slagen de aanwezigen te overtuigen van de noodzakelijkheid de vereeniging vooruit te helpen en betoogt dat de jeugd vrij moet zijn en later zelve haar richting moet bepalen. Na den wensch te hebben uitgesproken, dat de nieuw geopende school te Den Oever vruchten moge afwerpen in de toekomst, verklaart de voorzitter de bijeenkomst voor geopend. Hierop Is de muziekvereeniging „Apollo' aan het woord en speelt onder de beproefde leiding van haar directeur, den heer Joh. v. Glabbeek, eenige oude bekenden voor het Oeversche publiek, o.a. de toepas selijke, door den directeur gecomponeerde marsch ,Den Oever Vooruit". Het door Apollo gebodene viel zeker ln den smaak en oogstte dan ook een daverend aplaus. Hierop betrad de heer Marinus het tooneel en hield een propagandistische rede over het nuttige werk dat de Vereeniging Volksonderwijs doet en hij brengt hulde aan het Gemeentebestuur van Wieringen voor de stichting van de nieuwe school. Volgens den heer Marinus bestaan thans in Neder land 30 soorten scholen, waarvan 1 openbaar en 29 •oorten van bijzondere scholen en schooltjes. „Op de zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per Poeder 8 ct Per doos 45 ct. Bij uw drogist. openbare school", aldus spreker, „ls plaats voor kinde ren van alle gezindten, hetgeen van de bijzondere scho len niet kan worden gezegd". Een en ander werd met een aantal voorbeelden aangetoond. Het is af te keu ren dat op de bijzondere scholen reeds verdeeldheid wordt gezaaid in de harten der kinderen; er bestaat rees verdeeldheid genoeg onder de ouderen. Aan het slot van zijn rede wekte de heer Marinus de aanwe zigen nog op het werk van de Vereeniging met kracht te steunen en mede te strijden voor het belang van de openbare school. De heer M. Bakker dankte den heer Marinus voor zijn krachtig pleidooi, en gaf den aanwezigen den raad zich nog hedenavond als lid der Vereeniging te laten inschrijven. Vervolgens kregen wij eenige liederen te hooren van den heer Otto Bredow, die zichzelf op de guitaar acompagnaeerde, waarmede genoemde heer veel bijval verwierf. Ter afsluiting van den feestavond werd ten tooneele gevoerd het kluchtspel in 1 bedrijf: „Hij is onschuldig" hetwelk, in aanmerking genomen den uiterst korten tijd van voorbereiding, vrij vlot gespeeld werd. Het is een stukje met een „happy end" vol vermakelijke verwikke lingen. En hiermede was deze geslaagde avond ten einde. De Voorz. sprak nog eenige woorden tot af scheid en sloot hiermede de bijeenkomst. Cursus rijpere jeugd. Dc cursus voor de rijpere jeugd, in dit wintersei zoen te Hippolytushoef gehouden, zal op Dinsdag 11 April a.s. worden besloten met een avond in de bioscoopzaal van den heer De Haan. De bekende vo- gelkundige J. P. Strijbos zal een lezing houden over „Vogelleven in Nederland", geillustreerd door licht beelden en enkele films. De leerlingen worden ook voor dezen avond per bus vervoerd. Herhalingsoefeningen. De volgende dienstplichtigen zijn opgeroepen voor herhalingsoefeningen: J. Braaksma, lichting 1929, op 1 Sept. bij het te Reg. Veld Art. te Utrecht; D. Ste vens, lichting 1927, op 11 September bij het le Reg. Inf. te Assen; M. W. Kingma, lichting 1929, op 18 Sept bij de Schoolcomp. v. d. Motordienst te Haar lem. Wimpeltocht K.N.A.C. Bij den controlepost aan het begin van den afsluit dijk te Den Oever, passeerden j.1. Zaterdag ter gele genheid van den door de Kon. Ned. Automobiel-Club uitgeschreven „wimpeltocht" 145 automobielen, welke aan den tocht deelnamen. Zooals bekend begon deze tocht in het Bosch van Bredius te Bussum en eindigde te Harlingen. Schaakclub. Naar men ons mededeelt heeft de Heer B. Zandstra te Hippolytushoef het voornemen opgevat om pogin gen in het werk te stellen tot oprichting van een .schaakclub op Wieringen. Voor zoover ons bekend is bestaat een dergelijke club op Wieringen nog niet Op Zondag j.1. gaf de Gymnastiekvereeniging „Wie ringen" een uiavoering in „Concordia", voor een ma tig bezette zaal. De heer Pennekamp, leider der ver eeniging, opende dezen avond, omdat de voorzitter af wezig was wegens dienstplicht; hij bracht in het mid den dat in de pauze eenige dames loten zouden aan bieden en hoopte dat iedereen er eenige zou koopen, om de algemeene kwaal der vereenigingskas hierdoor wat te verzachten. De oefeningen op paard en brug werden vlot afge werkt. Verscheidene van de dames kregen dan ook een extra applausje. Stok- en vrije oefeningen vielen goed in den smaak, evenals de verschillende groepen en standen, zoodat de gymnastiekvereeniging op een goed geslaagden avond mag terugzien. 's Middags hadden de jongeren gelegenheid hunne vlugheid en spierkracht te toonen, dit was meer voor ouders en familieleden. Na afloop der uitvoering had de verloting plaats, de loten waren allen verkocht, dus de leider mocht tevreden zijn. Een zeer ordelijk en gezellig bal sloot den avond. SINT MAARTEN Vrijdag vergaderde de Afd. Si Maarten van den Bond voor Staatspensionneering ten huize v. d. heer P. Schrijver. Door voorzitter, den heer J. Glas, werd deze bijeenkomst geopend met een welkom aan pers en leden en werd voorts door hem medegedeeld, dat deze vergadering vervroegd werd gehouden met het oog op de a.s. verkiezingen. Voorts dat mede door deze vervroegde verkiezingen geen Landdag alhier zal worden gehouden, daar dit niet het beoogde nut meer kan afwerpen. Voorts wijst voorzitter op de laatst gehoud enpropaganda-avond en zegt, dat deze wederom als goed geslaagd geboekstaafd kan worden. Bij den alhier gehouden prepaganda-avond had voor zitter meer volk verwacht, daar dit niet uitblonk. Voorts bracht voorz. nog eenige woorden van pië teit aan het afgestorven besturuslid den heer D. Bur ger, welke 30 jaar bestuurslid, waarvan 16 jaar se cretaris der afdeeling wa sgeweest waarbij geen en kele vergadering door hem was verzuimd. Door het afdeelingsbestuur. zegt voorzitter, is een krans op het graf van dezen trouwen strijder ge legd. Daar geen notulen aanwezig zijn, kreeg men be handeling der ingekomen stukken, w.o. ontwape ningspro paganda van D. van Embden, voor kennis geving aangenomen. 2e. Van de federatie alhier me- dedceling dat voor de a.s. Hoofdbestuursvergadering een bus zal rijden, welke voor f2.50 per persoon naar Amsterdam en terug rijdt. Zal gebruik van worden gemaakt. Voorts zou verslag uitgebracht worden der laatst gehouden federatievergadering, doch werd volstaan met het daarvan geplaatste verslag in de Schager Courant. Een bizonder uitgebreid verslag volgde thans door den heer D. Appel van de algemeene vergadering, waarvoor steller aller dank verwierf. De rekening gaf dit jaar een treurig beeld, daar bleek te zijn ontvangen f 174.90, en uitgegeven f254.95, alzoo nadeelig slot van f80.05. Dit, zegt pen ningmeester, geeft een droevig beeld, doch van dit tekort zijn nog baten te putten uit de reserve en van de afd. Harenkarspel doch dit kan pas in '33 verre kend worden. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Appel en J. de Pee Hz. worden herkozen en aan- waarden dit terwijl in de vac. Burger wordt ge kozen de heer P. Kos van Valkkoog. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief wordt het prae-advies van het Hoofdbestuur als de goede richtlijn aangenomen, zoodat de afgevaardig den naar deze zich hebben te schikken. Als afge vaardigden naar de algem. vergadoring worden geko zen de heeren P. Appel en J. Glas, plaatsvervanger de heer A. Louw, naar de federatievergadering de heer J. Glas, welke dit allen aanvaarden. Bij de rondvraag brengt de heer M. Kuiper in be spreking dat, gezien het kleine aantal leden te Valk koog en Groenveld, het wel dienstig kon zijn ook eens een propaganda avond te Valkkoog te houden. Werd goedgevonden dit in 't bestuur nader te be spreken. Hierna sloot voorzitter met dank de verga dering. H 00 GW 0 R Brand. Zondagavond omstreeks acht uur ontstond brand door onbekende oorzaak, in het perceel aan het Weeltje aan de Gouwe alhier en bewoond door den heer H. V< ncma en C. Schoen. De vlammen sloegen direct het dak uit en de brand liet zie', zeer zwaar aanzien. De iicer Vcnem.\ had nog juist tijd om zijn jongs4 kind, dat r :eds in bed lag er uit te halen en bii buren onder te brengen. De brandweer die gewaar schuwd was rukte uit met de spuit van de Gouwe en de slang., \wagen uit de Weere. Daar de brand in een bewoond ged ;elte uitbrak, liet de Burgemeester de slangen van Hoogwoud ook aanvoeren, die ech ter in verband met den gunstigen wind niet gebruikt behoefden te worden. Van het Derce zijn slechts de muren blijven staan. Om ongeveer tien uur was de brandweer de brand meester en kon met het na- blussc en begonnen worden. De omliggende perceelen bleven behouden, ofschoon een perceel waterschade l.rceg. De inboedel was laag, l.et perceel was niet ver zekerd. Burgemeester en Wethouders hebben de leveran tie van gordijnen, vloerbedekking enz., ten behoeve van de openbare lagere school te Aartswoud. opge dragen aan den heer R. de Wit te Aartswoud aldaar. Door het Ambacht van Westfriesland de Vier Noorder Koggen, wordt de Gouwe vanaf het kruis punt te Aartswoud bij den Braakweg, verbreed tot 4 Meter 30. Deze verbreeding zal voor het verkeer een groote verbetering zijn. Bij de Arbeidilemiddeüng alhier staan inge schreven 120 werkloozen, waarvan er een 25-tal ge plaatst zijn bij de rijkswerkverschaffing in den Wie- ringermcerpolder. Voor de betrekking van ambtenaar ter secretaris alhier hebben zich 37 sollicitanten aangemeld. In de j.1. gehouden vergadering van de afdee ling Hoogwoud van het Centraal Genootschap van Kinderherstelling- en Vacantiekolonies is tot secreta resse benoemd mevrouw HoogenboomDiederich». De uitspraak van de op 30 Maart j.1. te Winkel gehouden keuring van ingeschrevenen der lichting 1934 dezer gemeente luidt als volgt: Geschikt no. 1 Pieter Jacob Bakker, no. 6 Pieter Best, no. 9 Teunis Edam, no. 16 Paauw Cornelis Sij- vert, no. 18 Gerrit Rempt en no. 21 Jan Silver. Ongeschikt verklaard: no. 3 Deodorus Willebrordus Beers, no. 14 Christiaan Louw, no. 15 Dirks Manshan den en no. 19 Olfert Schermer. N. t verschenen: Jannes Baron en Cornelis Jan van Scheijen. AARTSWOUD. Zondagmiddag en -avond hadden we hier in de zaal van den heer Vi: ser een Bioscoopvoorstelling van de firma Antonio. Bij middag- en avondvoor stelling was het bedoek gering. De vertooning was echter goed, evenals de muziek. WINKEL Tulpenteelt. Vrijdagavond trad voor de afd. Winkel en Omstre ken van het H.B.G., als spreker op de heer D. van Egmond Jz., vakonderwijzer voor de Bloembollen teelt te Hillegom, over Cultuur en Schuurbehande- iing der Bloembollen, speciaal de tulpenteelt. Talrij ke kweekers van Winkel en uit de omgeving waren in het café Laan tegenwoordig om naar deze belang rijke voordracht te komen luisteren. Eerst wees spr. op de noodzakelijkheid, dat de kweekers zich orga- niseeren in hun kweekersorganisatie, het H.B.G., evenals alle handelaren zijn georganiseerd in den Bond van Bloembollenhandelaren. Betreffende de tul pencultuur zegt spr., dat dit een vak is waarin men nooit uitgeleerd geraakt. Het eischt veel ervaring en de resultaten hangen veel van kleinigheden af. Voor den kweeker geschiedt de vermenigvuldiging der tul pen langs ongeslachtelijken weg (verklistering). Tul pen worden door geheel Nederland geteeld op alle gronden. De grond moet los zijn en een goed doorla tingsvermogen hebben. Bij het planten moet men zorg dragen voor een goede sorteering. Men moet niet te dun planten. Tulpen moeten als in ze in het kruid staan, elkaar grijpen. Te dik planten is even min goed, daar ze dan te gijl opgroeien en men veel last van vuur krijgt, Vooral het strooien van turf molm over de bedden wordt aanbevolen. Voorjaars als de tulpen er uit komen, moet men ten spoedigste zieke bollen opsporen en er uit kokeren. Uitvoerig worden de tulpenziekten behandeld. Voor het bloe- mensnijden beveelt spr. aan de tulpen rijp te snijden. Men moet ze zoo lang mogelijk laten rekken. Tegen het vuur wordt het nastoken aanbevolen. Na de pauze wordt de behandeling in de schuur be sproken. Voor het leverbare gedeelte is een tempe ratuur van 68 graden Fharenheit gedurende 3 weken het meest -gewenscht. Men verkrijgt dan de beste bloem. In een schuur is een houten vloer te prefe- reeren boven een cementen en men moet steeds ven- tileeren. Het plantgoed moet tot een week in Augustus be waard worden bij 70 k 72 graden; begin September begint men weer te stoken tot 65 k 70 graden. Hier door worden de neuzen tegengewerkt, waardoor ze later op komen en minder van ongunstige weers omstandigheden hebben te lijden. Het blad wordt harder., steviger en sterker; de nabehandeling zegt feitelijk alles. De temperatuur moet constant blijven. Dubbele tulpon en vroege tulpen worden het eerst geplant,, het laatst de darwintulpen. Aanbevolen wordt zoo gelijk mogelijk te sorteeren. Kwaliteit re geert op de veiling. Een exporteur beziet do bollen m eteen critisch oog en dus geheel anders dan de kweekers. Behandel de tulpen vooral voorzichtig, dat komt zoowel den kweeker zelf als het geheele vak ten goede. Hierna bespreekt de heer Angevaare het veilings wezen in het algemeen en de Hillegomsche veiling in het bijzonder. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele kweekers gebruik gemaakt. Inzake bemes ting zei de heer v. Egmond dat kalizout vanwege de chloor zeer nadeleig is v.d. tulpen. Door 't eerder uit strooien heeft men geen last meer van de chloor maar gaat er reeds zooveel van de kali verloren, dat men ondanks den hoogeren prijs van patentkali, dit veel beter kan gebruiken. Patentkali is het aange wezen bemestingsmiddel. Bolgewassen trekken ont zettend veel kali. Op een vraag betreffende het in en uit ploegen van bollen, zegt spr., dat men van het bloembollenvak geen landbouwvak moet maken en dat het ploegen zeker niet voldoet. Met groote aandacht hebben de kweekers dezen Avond naar het gesprokene geluisterd. De heer v. Eg- mond gaf blijk uitstekend in het bloembollenvak thuis tc zijn en men zal stellig van dezen leerzamen avond het een en ander op hebben gestoken. De afd. H.B.G. doet zeer goed werk met het organisee- ren van dergelijke avonden. Moge de kweekers deze afdeeling door hun lidmaatschap steunen! De heer L. van Wijk heeft wegens vertrek uit de gemeente ontslag genomen als lid van den Raad. Zijn opvolger is thans de heer A. Raven. Bij het laatst, gehouden eindexamen aan de Am bachtsschool te Alkmaar, behaalde onze plaatsgenoot Jb. Laan het einddiploma in de electro-techniek.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15