Vrouw enAtode DE GROOTE SCHOONMAAK. ALLES AAN KANT ALS DE MAN s THUISKOMT! Nog eenige practische wenken. De groote schoonmaak beteekent wellicht voor dea heer des huizts een algeheele omwenteling in den gewonen gang van het huishouden, zeep-, spiritus- en boenwas-luchtjes en een dikwijls prik kelbare huisvrouw. Is dit eigenlijk wel noodig? Heeft de man geen recht om na een vaak vermoeiende dagtaak, waarbij geest of lichaam den geheelen mensch vragen, in een rustig en ordelijk gezin 'e komen? Met een weinig overleg is dit zeer goed moge lijk en wanneer de man thuiskomt, moet alles aan kant zijn en mag slecht de frissche lucht getuigenis afleggen van het verrichte werk. Van groot belang is, dat de huisvrouw met overleg te werk gaat. Vóór alles moet zij voor een doelmatige arbeidsverdeeling zorgen en moet alle noodige werkmateriaal aanwezig zijn en in goeden staat verkeeren, zoodat men niet onver wachts verlegen is om spiritus, ammoniak, zeep of wat dan ook. Gordijnen worden veelal aan huis gewasschen en gespannen, hoewel er in vele steden tegen woordig gelegenheid is het spannen buitenshuis te laten doen. Vóór men de gordijnen in het water zet, moe ten ze voorzichtig uitgeklopt en geborsteld wor den, zoodat het stof verwijderd is; zeer fijne weef sels worden opgevouwen, als ook oude gordijnen, hier en daar met een paar steken vastgehecht en in het handwarme, doch niet heete sop gelegd ea voc chtig opgedrukt, waarna nogmaals een of twee nieuwe sopjes worden gegeven en na spoelen in lauw water volgt; geen wringen, doch uitdrukken. Zijn er gaatjes in tulle gordijnen, dan worden deze na het spannen gerepareerd door een stukje van dezelfde tulle in stijfselwater te drenken en dit op den verkeerden kant op het gaatje te leg gen en daarna te strijken. Roestvlekken door ringen behoeft men niet in de gordijnen te krijgen. In de eerste plaats kan men de gordijnringen vóór het wasschen aftor nen en met een draadje de plooien aangeven. Een andere methode, die zeer practisch is. is om de plooien op de vereischte breedte in de gor dijnen te hechten en dan een héél smal doorrijg- bandje mede te naaien, waarmede de ringen vast- gestrikt worden. Men heeft dan bij het wasscheD eenvoudig even de bandjes los te maken. Vóór het ophangen der schoone gordijnen moe ten de houten stokken of koperen roeden met een doek met boenwas worden ingewreven; de ringen glijden dan veel beter bij het dichtschuiven. Kleeden worden zoo noodig geklopt, indien men ten minste niet de beschikking heeft over een stof zuiger, daarna afgewreven met een doek, die ge drenkt is in aardappelwater, dat men hiertoe eenige dagen heeft bewaard. Ook kan men ze met vochtig zaagsel schuieren. Men haalt hier door de kleuren op en verwijdert de vlekken. Heeft men vaste kleeden opgenomen om die eens grondig te reinigen, dan vergete men niet een laagje courantenpapier onder het tapijt te leggen, dit om de mottenplaag zooveel mogelijk tegen te gaan. HANSOP VOOR JONGENS van 28 jaar. 736 Deze ha.-sop is zeer ge makkelijk 'f te maken van gestre zephir of katoen flane. De sluiting midden vóór is met knoo- pen en knoopsgaten en niet meer zooals wij dit vroeger deden met bran- debours, hetgeen in de eerste plaats meer werk geeft met opnaaien, doch ook met strijken. Het broekje wordt van boven met een zoom af gewerkt. waardoor eer speciale pyamaband word' geschoven, die midder achter wordt vastgehecht Patronen kan men aan vragen met opgave van leeftijd onder no. 736. De prijs bedraagt 0.58. SMAKELIJKE HAPJE Sneeuwtoppen. Een billijke toespijs, z.g. sneetiwtoppc akt men door 1 kopje rijst met 3 kopjes melk, 1 pakje vanillesuiker en Vi kopje suiker tot ttn dikke brij te koken, die men daarna in fCTOlpjes of kopjes, die met koud water zijn tBttrpc d, doet en koud laat worden. Een dikke saus wordt van melksuiker, choco Iade en maïzena gemaakt en over den schotei om de pudding heen gegoten, zoodat de witte toppen uit de bruine chocoladesaus komen. Appelsneeuw. Eenige goudrelnetten worden met weinig water en suiker tot moes gekookt, dat daarna gezeefd wordt door een paardeharen zeef en vermengd met het zeer stijf geklopte wit van twee eieren. Het wordt daarna in een glazen schaal met bis cuits opgediend. Vruchten baisers. Hiervoor is noodig: twee zeer stijf geklopte eiwitten, 75 gr. fijne suiker, 1 pakje vanillesuiker en 75 gram gepelde en gemalen amandelen. Een bakblik wordt beboterd en belegd met hoopjes van dit mengsel, die in een lauwen oven langzaam moeten drogen. De onderkant der bai sers wordt met marmelade bestreken, waarna tel kens twee helften tezamen worden gevoegd. MODE NIEUWTJES. In blouses, japonnen, bolero's en zelfs korte manteltjes maakt men dikwijls losse mouwen, die met drukknoopjes in de kleedingstukken worden vastgemaakt, zoodat zij naar gelang van het min of meer gunstige weer al of niet gedragen kun ne- worden. Groote strikken van glasbatist zullen tijdelijk wollen en zelfs zijden shawls trachten te ver dringen. Zij worden hoog onder den kin gestrikt en zoowel bij lange mantels als jakjes gedragen. DE NIEUWE ZOMERHOEDEN. De nieuwe zomer hoedjes vragen al weer onze aandacht en steeds meer ver wonderen we er ons over, dat de mode huizen inderdaad nieuwe modellen we ten te lanceeren, mo dellen, die juist bij dezen en bij geen anderen tijd passen. De modelletjes, die wij hier afbeelden. ring boven het smal le satijnen lint en heeft een strooien strik tegen het ach terhoofd. De laatste hoed is een moderne cloche van stroo met een strikje en in mo derne lijnen verloo- pende garneering op den bol. maken zonder uit zondering alle een vlotten, maar geens zins wuften indruk. Het eerste model Iaat ons een baret zien van gehaakt stroo met een stukje lint in dezelfde klem- als garneering. De volgende elegante hoed is van glim mend stroo met een ingevlochten garnee- JUMPERS EN BLOUSES. Jumpers en blouses zijn zeer in de mode en dit is niet verwonderen, want het is een bui tengewoon -actische kleeding, daar men bij één rok talrijke variaties kan kiezen. Vooral blouses zonder mouwen vragen slechts zeer weinig stof (1.50 M.). met mouwen 60 c.M. meer. Knoopen worden in groote verscheidenheid en vorm zoowel als materiaal als garneering ge kozen. Ruiten worden zoowel in wollen als zijden weefsels gedragen, veelal met effen garneering In het voorjaar en den zomer worden veelal complets gedragen, bestaande uit een zijden japon, gestreept, geruit of met bedrukte motleven, waar mede de mantel dan tevens gevoerd wordt De bijgaande afbeelding laat ons een geslaagde combinatie zien, waarbij twee rokken gedragen kunnen worden. De gekleede blouse heeft een qedrapeerde kraag. Voor een bo nwljdte van 95 c.M. heeft m'u 1.50 M. stof noodig van 1 M. breed en 50 cM. effen zijde. Voor het plissé kan men 1.50 M. rekenen. Voor den zesbaansrhen rok met knoopgarnee- ring (747) en uitspringende plooien heeft men aan stof noodig 2 maal de hoogte plus zoom. (Breedte 1J0 M.). Voor den opgeknipten rok met keursvorm, In- geknipte zakken en knoopg .rr.eering (749) heeft men bij een omtrek middel .van 70 c.M. 2.50 vl. stof van 1.10 M. breed oodig. Patronen van de blouse en één der beide rok ken kunnen in alle maten aangevraagd worden onder vermeldi-g der nummers 748 en 749 of 747. De kosten bedragen voor blouse en rok tezamen ƒ0.58. VOORJAARSMANTEL voor Meisjes van 1014 jaar. 704 Dit eenvoudige model is zeer practisch om door schoolgaande meisjes gedragen te worden De mooie soepele, zuiver wollen stof. die onder den naam van kameel haar in den handel is, geeft meer een ge kleed geheel, daar zij in hoofdzaak In pastel tinten verkrijgbaar is en een breedte heeft van 1.40 M., terwijl voor alle dag donkere stoffen practischer zijn. De mantel is recht, naar onderen toe iets klokkend, terwijl een flinke overslag er voor zorgt, dat de jurk bij het loopen niet te voor schijn komt. De rechte mouwen hebben uitstaande kap pen met een garnee ring van twee knoo pen, terwijl de man chet een dubbele rij knoopen heeft Om het middel wordt een smalle ceintuur ge dragen met galalitb gesp. Patronen kan men aanvragen onder No. 704 met vermelding van den julsten leeftijd. De kosten bedragen 0.58. DE SCHOOL IN AMERIKA. „HET RIJKSTE VOLK TER WERELD. DAT ELK ZIJNER BURGERS DE BESTE KANSEN BIEDT". Aldus leert men de jeugd. Geen kritiek, welke op de Amerikaansche cul tuur en het Amerikaansche onderwijs wordt uit geoefend. is zoo scherp als die der Amerikanen zelf. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het stre ven der Amerikanen, om de schooljeugd alles aan te bieden, wat men zich slechts denken kan. de reden is waarom bij de meesten geen grondige algemeene ontwikkeling wordt aangetroffen. Het is als een rijk voorzien buffet, waar men zich een paar hapjes uitzoekt "^e schoolbevolking vertoont eveneens een zeer groote en daardoor wel eens ongunstig uitwer kende verscheidenheid; behalve Europeanen van alle rassen vindt men er ook Aziaten en negers, en het verschil in nationaliteit heeft verschillen ln taal en huiselijke levenswijze ten gevolge, zoo dat er geen innerlijke eenheid is. Ontstellend is ook dat menschen. die reeds voor het tweede ge slacht in de Vereenigde Staten zijn. nog steeds hunkeren naar het oude vaderland en daardoor vreemd blijven staan tegenover het nieuwe. De onderwijzers staan dus geheel alleen bij het be reiken van hun eerste doel: de vorming van Amerikaansche burgers. Toch slagen zij daarin nog vrij goed. Men leert de kinderen, trotsch te zijn op het feit, dat zij behooren tot het rijkste volk ter wereld, dat elk zijner burgers de beste kansen biedt Ook de vereering van de vlag speel' een zeer groote rol Inderdaad staat hier de kans. om zich een eigen stukje grond te verwerven, praktisch voor iedereen open, aangezien hei grondgebied der Vereenigde Staten een buitenge wone uitgestrektheid heeft, terwijl de kans voor ieder kind uit onverschillig welken kring, om het ver te brengen grooter is dan waar ook. Na de achtjarige lagere school volgt de „high school verdeeld in een junior high school en een senior high school. Om de colleges aan de universiteit te volgen, behoeft men geen bepaalde examens te hebben afgelegd. Het huiselijk leven der kinderen is beter, dan men het zich in Europa voorstelt; hetzelfde kan gezegd worden van de degelijkheid der Ameri kaansche vrouw. 747 MODERNE ACCESSOIRES. Alle „sportieve" accessoires vallen in den smaak, vooral de kettingen van zware metalen schalmen, waarvan er soms drie van verschillen de lengte tegelijk worden gedragen. Men kan ze ook van verschillende kleur nemen. bijv. nikkel, verguld en geoxydeerd. Hetzelfde kan men toe passen bij kettingen van zwart, wit en appelgroen galalitb. Kan men er een krijgen in de kleur der oogen, dan staat dit bijzonder flatteus. De groote armbanden worden liefst bij de hals ketting passend genomen; men draagt er drie, vier of vijf aan één arm, terwijl de andere arm geheel onversierd blijft. Cp pullovers draagt men gaarne ceintuurs van fijn metaal, die door een ring en een stevigen haak gesloten worden. Als broche zijn groote vergulde plaques met de initialen der draagster gewild. Bij sportkleeding draagt men bij voorkeur leeren bloemen, die tegenwoordig heel mooi wor den gemaakt en het meest praktisch zijn. In Parijs ziet men als laatste nieuwtje blouses van gelakt lint, veelal met groote ronde kragen, die buitengewoon origineel kleeden, te meer, daar er verschillende kleuren in verwerkt worden, lichte aan den hals en donkerder ondergedeelten. GEKLEEDE MIDDAGJAPON VOOR DAMES. 745 Tot de zeer nieuwe stoffen blijven wij de ver schillende crêpe weefsels rangschikken, o.a. wol met zijde blijft in trek. De meer gezette vrouw kan dit model het best van een effen donkere stof maken, b.v. zwart met ivoorkleurige of witte, garneering, ook bruin met beige, groen of blauw met heel zacht rose of zalm komen in aanmer king. terwijl de slankere figuren gewerkte crêpe de chine of een klein ruitje eveneens goed kleeden. met effen garneering. Het lijfje heeft een punt- hals met vrij breede re vers, terwijl de sluiting links in het puntig over slaande voorpand Is. Twee knoopen dienen als garneering van de taille en zijn eveneens op de ceintuur aangebracht, terwijl de rok uit twee banen bestaat. De lijn van het voorpand zet zich voort in het uit twee punten bestaande heup stuk. dat op de voorbaan gestikt wordt. De ach terbaan heeft geen garneering. De rok is aangesloten om de heupen en loopt naar onder toe slechts weinig klokkend uit. Patronen kunnen aangevraagd worden in alle maten (ook in maat 52) onder vermelding van no. 745. De prijs bedraagt 0.58. Vaak treden bij kinderen, zonder dat wij de aanleiding hiertoe kennen, huil- of lachbuien op. waarbij zij bijna niet tot bedaren te krijgen zijn. Ook groote angst-toestanden komen voor. hoewel de ouders steeds vermeden hebben, het kind bang te maken of te dreigen met het een of ander. Al deze verschijnselen kunnen pathologische storin gen zijn. Hetzelfde kan het geval zijn met kinderen, die slecht slapen, droomen, opstaan in den slaap of met de tanden knarsen. Dit alles wijst op ner- veusen aanleg. Een andere storing in het zieleleven van een neuropathisch kind is de ziekelijke neiging tot liegen en fantaseeren, die evenwel ook wel bij normale kinderen voorkomt, doch in veel mindere mate. Spoedig vermoeid zijn. Geestelijke uitputting komt in den regel meer voor dan lichamelijke vermoeidheid en kan vrij zeker aangenomen worden als een teeken van nerveuse overspanning, vooral wanneer het kind tevens klaagt over een drukkend zwaar gevoel in het hoofd, onoplettend is. bleek en apathisch. Veelal kan men tegenzin tegen bepaalde men schen. dieren of spijzen als een uiting van neu rasthenie beschouwen. Is de nervositeit in de kinderjaren reeds zóó ver, dat zij over koude handen en voeten klagen en netelroos hebben, dan is het ten zeerste noodig, dat het kind door een medicus behandeld wordt Welke behandeling de beste zal zijn, moet aan zijn inzicht worden overgelaten, daar dit geheel en al individueel is. Na het lezen van bovenstaande opmerkingen zullen wellicht vele moeders denken: „Bij mijn kind doet zich dit of dat verschijnsel ook voor, zou het dan ook noodig zijn mijn dokter te raad plegen?" Juist dit is het bewijs, dat genoemde verschijn selen zich dikwijls voordoen en volstrekt geen gevolg behoeven te zijn van organische afwijkin gen of erfelijken aanleg, maar veeleer als ver keerde gewoonten beschouwd moeten worden, hetgeen tevens statistisch bewezen is in zestig vu. de honderd geavllen. Niettegenstaande dit moet ook hieraan de noo dige aandacht besteed worden, opdat het kind zich geen gewoonten eigen maakt, die niet meer te verbeteren zijn als het ouder is. IS MIJN KIND NERVEUS? Ook verkeerde gewoonten kunnen in het spel zijn. Wanneer een kind moeilijk en onhandelbaar is of eigenschappen bezit, die van het normale afwijken, dan geeft men al te vaak de ver goelijkende opmerking ten beste: „Dat kind is nerveus", waarmede de zaak dan in den regel als afgedaan beschouwd wordt Nervositeit is iets. dat inderdaad maar al te vaak voorkomt, maar lang niet in alle gevallen als ziekte behandeld moet worden. Het „nerveuse" kind wordt te veel ontzien en gaat zich hierdoor al spoedig interessant gevoelen Het onrustige kind. Met den naam „nervositeit" worden allerlei verschijnselen bestempeld groote onrust gebrek aan concentratievermogen, bewegelijkheid, lippen en nagels bijten, gezichten trekken, traagheid die heel wel mogelijk evengoed aan slechte ge woonten als aan geestelijke of lichamelijke ar>.vi) kingen toegeschreven kunnen worden. Het is heel moeilijk, hier de juiste diagnose te stellen, indien men leek is op dit terrein. Slechts de medicus moet in deze de raadsman zijn. De leek kan de afwijkingen te zwaar, doch eveneens te licht opnemen, daarom is het in ieder geval noodig, dat het kind door een goede en deskundige behandeling in het rechte spoor ge leid wordt Zelfs indien er geen sprake is van „nerveusen aanleg", dan toch kunnen slechte gewoonten, die zich in de kinderjaren reeds inwortelen, op late- ren leeftijd niet meer uit te roeien zijn en over gaan in nervositeit. Lach- en huilbuien. Nervositeit kan inderdaad bij kinderen een ge volg zijn van erfelijken aanleg, die, wanneer men deze niet vroegtijdig en doelbewust behandelt, op lateren leeftijd tot hysterie en neurasthenie kun nen overgaan. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels voor Japon nen en f 0.30 voor breipatronen worden aanqe- vraagd bij de moderedactrice van dit blad, Mu- zenstraat 5b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 t.n.v. den knippatronendlenst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk vermelden! ROK EN BLOUSE. 740 De blouses worden steeds meer en meer ge dragen en het is niet te verwonderen, want het is een gemakkelijke en niet dure dracht. Bij een zwarte, bruine, blauwe of andere effen stoffen rok staat voor 's morgens een effen fla nellen en voor meer ge kleurd een zijden of shan tung blouse altijd keurig. Het is trouwens altijd ge makkelijk om een rok te hebben, waarop behalve blouses ook een vlotte jumper gedragen kan worden. Het model der blouse is eenvoudig en kan naar verkiezing open en hoog gesloten gedragen worden sluit met drie parel moeren knoopen. De blou semouw wordt met een smalle manchet afgewerkt De rok bestaat uit zes banen, is strak om de heu pen, loopt naar onderen toe iets wijder uit en wordt naar verkiezing met of zonder ceintuur afge perkt. Patronen kan men aanvragen in alle onder vermelding van nr. 740. De kosten gen ƒ0.58. matea bedra- WENKEN VOOR DE HUIS VROUW. Hoe kan men gekookte eieren van versche on derscheiden? Mei. draait het desbetreffende ei snel op het tafelblad in het rond. Terwijl een rauw ei erg moeilijk draait, suist een gekookt ei blik semsnel in de rondte. Aardappelpurée wordt luchtig en vlokkerig, wanneer men ze met warme melk aanmengt. Koude melk maakt ze zwaar en kleverig. Bloempotten mogen in geen geval geglazuurd zijn, daar de wortels door de niet poreuze glazuur te weinig lucht krijgen. Resten van kaarsen of waxinelichtjes kan men als vuurmakers gebruiken door ze eenvoudig in papier te wikkelen. Ook kan men ze smelten en er de kachelhoutjes in drenken. Hebt u een graatje in uw keel? Zuig dan uit een doorgesneden citroen het sap, dat de eigen schap bezit de graten week te maken, zoodat ze door het eten van een aardappel of een stuk brood verwijderd kunnen worden. Als een kind zich verslikt heeft, grijpt men het aan beide handen en houdt de armen gestrekt. Hierbij welft zich de borstkas en het euvel is verholpen. VM IS

Schager Courant | 1933 | | pagina 16