ilimtti Nieuws- De ondergang van de „Akron". Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. BESCHERMING VAN NEDERLANDSCHE BOTER De moord in den Blijdorppolder Het wrak rast op den bodem van den Oceaan Bijna niet te gelooven Vervolging tegen den burgemeester van Keulen Spaansch stoomschip in nood MacDonald naar Washington? TEKORT VAN 40 MILLIOEN Donderdag 6 April 1933. SCHEER 76ste Jaargang No. 9258 COURANT. -Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. De secretaris van den F.N.Z. be pleit Inkrimping van de margari ne-productie. De secretaris van den Alg. Ned. Zutvelbond houdt ln fcet officieele orgaan van dien bond een uitgebreid be ioog over de bescherming van Nederlandsche boter, door middel van inkrimping der margarine-productie- f Hij schrijft om.: Zooals nu de zaken staan, dreigt het te veel aan botervet, dat wij hebben men denke ook eens aan Öe gevolgen van de maatregelen op het gebied der kaasproductie, die men bezig is te nemen tot een lhopeloozen toestand op onze botermarkt te lelden. Men overweegt zelfs het raffineeren van boter om 'dit later weer op eenigerlei wijze te doen verwerken, misschien wel bij de zeepfabricage. Wanneer men dit alles hoort en overweegt, vraagt men zich zelf af. maar hoe hebben wij het nu, moeten we onze boter tot technisch vet omsmelten en steeds maar doorgaan, met het importeeren van walvischtraan, cocosvet enz. omd aar een surrogaat van boter van te maken? Het antwoord ligt voor de hand: Het botervraagstuk, zoo als dit er thans voorstaat, is het best op te lossen door inkrmimping van de margarineproductie. De oplossing, zoo gaat de heer Geluk verder, moet niet gevonden wonden in de vehhooging van het meng- percentage van boter door de margarine, want „dit is uit den booze". Veel eerder moet zij gevonden worden ln een contingenteering der margarineproductie en een Stopzetting van het menggebod. Op deze wijze kan er een flink afzetgebied voor de boter worden vrijge maakt, hetgeen voor de consumenten niet het minste bezwaar kan opleveren, daar de boter dan ongeveer geleverd zal moeten worden tegen den prijs waarvoor nu de duurste magarine verkocht wordt. Men is daar mede dan ongetwijfeld beter af. dan met het tegen woordige mengproduct, terwijl de armste bevolking onbelaste of matig belaste margarine kan eten. Wij weten natuurlijk wel, dat dit een rigoureuze (maatregel voor de margarine-Industrie zou zijn, waar aan veel meer vast zit dan deze Industrie zelf, maar wij leven nu eenmaal in een abnormaJen tijd en wat het zwaarst is moet ook het zwaarst wegen. Wij hooren nu al van alle kanten, dat onze veestapel Ingekrompen moet worden. Ook wij zijn van meening, dat onze vee stapel niet op den tegenwoordigen omvang gehandhaafd kal kunnen worden. Maar men zij toch zeer voorzichtig met aanbeveling van gedwongen opruimingsmethoden, 'omdat men daarmede den boer wel zijn productiemid delen en daarmee een gedeelte van zijn bestaan ont nemen kan, doch waar zal hij andere of aanvullende inkomsten vandaan halen? Men zal ons tegenwerpen, maar dat wilt ge dan toch ook met degenen die in het margarinebedrijf hun brood verdienen! Inderdaad, maar het zal ook duidelijk zijn, dat hiervoor wel een regeling is te treffen, en dat dit belang economisch van veel geringer beteekenis Is dan het steeds verder ten ondergaan van zoovele boerenbe drijven. Uitvoer van kaas naar Dultschland. Binnenkort afgifte van consenten. Naar het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivel- bond meldt, kan volgens mededeeling van het Crlslszui- velbureau, dezer dagen begonnen worden met de uit gifte van „Kontlngentsbescheinigungen" voor den uit voer van kaas naar Dultschland tegen 20 rijksmark In voerrecht Aanvragen van deze uitvoerbewijzen kunnen bij het C.Z.B. worden ingediend. De invoer zal voorloo- pig alleen mogelijk zijn langs de douanestationa Emme- rich (spoor) en Weener. De zaak voor het Gerechtshof. Het Haagsche gerechtshof behandelde gisteren in nooger beroep de zaak tegen den 25-jarigen kopersla ger H. J. H., die ter zake van moord op het meisje Manetje van Os gepleegd op 9 October 1929 in den Blijdorppolder te Rotterdam, door de rechtbank al daar is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf we gens feitelijke aanranding der eerbaarheid, den dood tengevolge hebbende. De advocaat-generaal Mr. J. A. de Visser eischte be vestiging van het vonnis. Als verdediger trad op Mr. J. ter Horst te Rotter dam, die pleitte niet-ontvankelijk-verklaring van het geen in eersten aanleg mondeling nader is ten laste gelegd, n.l. de straf-verzwarende omstandigheid, dat de feitelijke aanranding der eerbaarheid den dood tengevolge heeft gehad. "Voorts achte pleiter den verdachte niet-toereken- haar, terwijl het rapport van den deskundige conclu deert tot gedeeltelijke ontoerekenbaarheid. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Kiezers van 24 jaar. Verzoek tot verbetering van de kiezers» lijst afgewezen. De kantonrechter te 's Gravenhage mr. Ferguson heeft thans afgewezen het verzoek van den heer H. Koops te 's Gravenhage tot verbetering van de kie zerslijst dier gemeente, welk verzoekschrift was inge diend op grond, dat op genoemde kiezerslijst perso nen voorkomen, die bij de a.s. verkiezing den leeftijd van vijf en twintig jaar nog niet hebben bereikt. NOG SLECHTS ENKELE WRAKSTUKKEN GEVONDEN. Hoe Wiley gered werd. Door een stort vloed uit de cabine. Had het ongeluk vermeden kunnen worden? Het is een zware slag geweest, die door het ver gaan van de Amerikaansche luchtreus de „Akron" aan de wereldluchtscheepvaart is toegebracht. Die slag is des te feller, omdat na een lange reeks van droeve tegenslagen, door het pionierswerk der Ame rikanen, eindelijk een betere, hoopvoller toekomst voor het groote luchtschip scheen te zijn aangebro ken. Tragischer, veel tragischer, echter dan al het an dere is, dat er telkens zooveel menschen het leven bij moeten verliezen Dat was zoo bij de ramp van de „Shenandoahen de „Dixmuide", en het was ook vooral het geval bij den ondergang van de R. 38 en de R. 101 en thans bij de catastrofe die de „Akron" heeft getroffen. Het zijn wel heel groote „gaten", die in de gelede ren der voorvechters van de luchtscheepvaart worden geslagen en die moeilijk geheeld kunnen worden. Over het vergaan van de „Akron" worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De geredde officier der „Akron", Wiley, die inmid dels in het marineliospitaal is opgenomen, heeft om trent het neerstorten van het luchtschip nog het vol gende medegedeeld: Toen het luchtschip tot op 300 voet hoogte gevallen was. beval ik alle manschappen op hun posten te gaan staan. Onmiddellijk daarna werd de „Akron" te gen den zeespiegel gedrukt. Door het venster van de controlecabine stroomde het zeewater naar binnen en wierp mij door het daartegenover gelegen venster naar buiten. Ik trachtte zoo snel mogelijk van het luchtschip weg te zwemmen en kwam tenslotte naar de oppervlakte. Het door bliksemstralen verlichte wrak zag ik weg drijven. De boeg stak hoog in de lucht en het schip was geheel vernield. Nadat ik ongeveer 10 minuten verder gezwommen was, kon ik geen van de overige mannen, die met de golven worstelden meer zien, hoewel de zee door bliksemstralen hel verlicht was en ik de bemanning nog hooren kon Korten tijd later dook de „Phoebus" op, terwijl ik mij inmiddels aan een plank had vastgeklampt. Het Duitsche stoomschip wierp mij een reddingsboei toe en trok mij aan boord. De inmiddels uitgezette red dingsbooten konden de drie overige overlevenden redden. De kapitein van de „Phoebus", die een uitstekend zeeman is. deed al het mogelijke, om nog anderen te redden, maar tevergeefs. Wiley verklaarde ten slotte, dat voordat de „Akron" neerstortte, aan boord geenerlei verwarring heersch te. Hij gelooft niet, dat het luchtschip door de blik sem getroffen is. Meening van deskundigen. De nasporingen naar het wrak van het veronge lukte luchtschip „Akron" zijn gisteren hervat. De welbekende meteoroloog Kimball heeft als zijn meening tc kennen gegeven, dat de „Akron" het slachtoffer is geworden van verticale luchtstroomin- gen, die 't metalen geraamte van het luchtschip heb ben verwrongen en het tot dalen hebben genoodzaakt. Een ander deskundige van het luchtvaart-laborato rium gelooft, dat de „Akron" in een hevigen wervel wind is geraakt, welke veroorzaakt werd doordat twee onweersbuien, die echter niet om een gemeen schappelijk middenpunt draaiden, elkaar ontmoetten. Het onderzoek en de verklaringen van ooggetuigen en overlevenden schijnen te bevestigen, dat de „Akron" tijdens een hevig onweer door verticale windvlagen is gegrepen en op het water neergedrukt. Bliksem-inslag of brand is zoo goed als zeker uitge sloten. Of de romp van het luchtschip reeds door de storm vlagen of pas bij de botsing op het water werd be schadigd, kon nog niet worden nagegaan. De oude strijd „Voor of tegen het luchtschip" en om het principe „Lichter of zwaarder dan lucht" is door de ramp met de „Akron" opnieuw ontbrand. De voorzitter van de marinecommissie van het huis van afgevaardigden gaf als zijn meening te kennen, dat de Vereenigde Staten geen luchtschepen meer zullen bouwen, nu twee van de drie gebouwde lucht schepen verloren zijn gegaan. Talrijke leden van het congres zijn dezelfde meening toegedaan. Het onderzoek. De bemanning in het ijzeren geraamte van het luchtschip ge vangen en zoo omgekomen. De onder-staatssecretaris van het Amerikaansche departement van marine, Roosevelt, heeft het volgen de verklaard: Het onderzoek inzake de Akron zal er toe dienen om de waarde te bepalen van bestuurbare luchtschepen als onderdeel der nationale verdediging. Reuter seint verder, dat men een stuk linnen, gelij kend op dat hetwelk gebruikt is voor het omhulsel van de Akron, op zee heeft zien ronddrijven nabij het luchtschip Barnegat. Het departement van marine is van meening, dat dc bemanning is omgekomen, terwijl zij gevangen zat in het ijzeren geraamte van het luchtschip, welk ge raamte gezonken is. Een twintigtal schepen van de kustwacht zet de ho- pelooze pogingen om de lijken van de bemanning der Akron" te vinden voort. Naar de correspondent van de „New-York Herald" uit Lakehurst meldt, wachtten gisteren de vrouwen en andere familieleden van de bemanning der Akron wanhopig op de vliegtuigen, die op zoek naar het ver ongelukte luchtschip waren uitgezonden. Behalve naar overblijfselen van de „Akron wordt door de schepen ook gezocht naar het wrak van het observatie-luchtschip J 3. Het departement van Ma rine te Washington heeft bericht ontvangen van den kruiser „Portland", dat het wrak van de J 3 gezien is. Het s.s. „George Washington" rapporteert iets ge zien te hebben, dat op het omhulsel van een lucht schip lijkt, op ongeveer vijf mijl ten Oosten van At lantic City. Men vermoedt dat dit de J 3 is. Had het ongeluk vermeden kunnen wor den? New York, 5 April (V.D.). De Amerikaansche ma rine heeft in verband met de ramp van de „Akron' de vlag halfstok laten uithangen. Captain Heinen van de vlieghaven Lakehurst ver klaarde dat de „Akron" evenals het luchtschip She nandoah" ten gevolge van verticale buien in een de- pressiegebied is vernield. Beide ongevallen zijn vol gens door Duitschers opgedane ondervindingen, te vermijden geweest. Het onderzoek naar het onge luk van de „Shenandoah" is deskundig niet goed ge voerd. De marineleiding en het Congres hebben medege deeld, dat twee van elkander onafhankelijk staande commissies van onderzoek zijn samengesteld. De geredde eerste officier van de „J 3" verklaarde, dat dit luchtschip tijdens de noodlanding aan de kust van New Jersey dcor plotselinge horizontale buien naar zee is gedreven, eenige malen tegen het watervlak is geslagen en ten slotte is gezonken, na dat de romp was opengescheurd. Een Inwoner van Breda door een zigeunerin voor duizenden guldens opgelicht Op werkelijk niet te gelooven manier is een Bre- dasch ingezetene het slaohtoffer geworden van een zich in de Baronie zwervend ophoudend Zigeunerin. Ze waa bij hem ge&omen om onderstand en deed allerlei wonderlijke verhalen, zoo lezen we in de „M.3b." De medelijdende Bredanaar voorzag haar van nood zakelijk levensonderhoud en deelde haar tevens mede, dat hij aan een ongeneeslijke kwaal leed. De Zigeune rin beweerd echter, dat zijn ziekte wel te genezen was, door bidden, waarvoor geld moest worden gegeven. Na eenig tegenstribbelen gaf de Bredanaar de gevraagde som en geen kleine. Na eenige dagen kwam de vrouw weer terug. Ze wist den zieke te suggereeren, dat hij al aan 't beteren was. De genezing zou echter een vlugger tempo nemen, wanneer ze nog meer bad. En opnieuw moest gegeven worden. Een week later verscheen ze andermaal, thans in het bezit van een wortel, door haar opgegraven 's nachts om 12 uur bij volle maan. Deze wortel, die too- verlcracht bezat, moest hij op z'n hart dragen. Hij be hoefde er maar... f 1300 voor neer te leggen. De zi geunerin liet haar prooi niet meer los. Aanhoudend kwam ze terug, overreedde den man, dat hij ziender- oogen beter werd en... ging door met hem handenvol geld af te persen, zoodat hij ten laatste niets meer over had. De zigeunerin begon te begrijpen, dat de tijd ge komen was voor den laatsten slag. Zij deelde den man mede, dat zijn genezing; volkomen zou zijn, indien ze OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN'EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C van GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40. TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDfniOEK .(^MEEl* GRATIS voor hem kon gaan bidden in een kapel, ergens in Ita lië. De Bredanaar, die geen rooden cent meer aan contanten had, nam 'n hypotheeik op z'n bezittingen en voorzag de vrouw van een groote som gelds voor het maken van den verren reis. Hij heeft haar nooit meer teruggezien. Duizenden guldens heeft ze den man weten af te troggelen. Boerderij afgebrand. Vee in de vlammen omgekomen. Dinsdagavond omstreeks half tien ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale hofstede van de Wed. Schroeten te Weert. Aangewakkerd door den feilen wind, greep het vuur snel om zich heen en vond in het vele stroo ruim voedsel. De ge- heele boerderij stond weldra in lichte laaie en brand de tot den grond to eaf. Een paard, een os, twee koeien twee vaarzen en een kalf, bijna alle meubelen, klee ding enz. werden een prooi der vlammen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordl door verzekering gedekt. Beschuldigd van corrupties Wolff meldt uit Keulen: Rijksminister Goering heeft den regeeringspresident te Keulen opdracht gegeven het proces tegen dr. Ade nauer, den eenige weken geleden afgezetten „Ober- bürgermeister" van Keu len. te beginnen. In ver band hiermede schrijft de „Westdeutsche Beob- achter": Door dit besluit zal 't lot van dr. Adenauer snel beslist zijn. Het materiaal, dat thans nog door den commlsaria van onderzoek, Schalier, be studeerd wordt, is zoo bezwarend, dat behalve de disciplinaire rechtbank i ook de strafrechter zich j daarvoor Interesseeren zal. De commissaris zal reeds vandaag nadere bijzonderheden mededee- len, daar hij reeds het bewijs in handen heeft, j dat dr. Adenauer niet al leen heeft deelgenomen aan laakbare handelingen doch dat h\j zich ook persoonlijk aan corruptie heeft schuldig gemaakt, terwijl bovendien duidelijk is komen vast te staan, dat h»j misbruik gemaakt heeft van het vertrouwen, dat de gemeente in hem gesteld had. Dr. Adenauer. Honderd passagiers aan boord, V.D. verneemt uit Miami (Florida): Het Spaansdhe stoomschip „Marqués de Comillas", dat zloh met 100 passagiers aan boord op weg bevindt van Barcelona naar Havanna is aan de kust van Florida aan den grond geraakt. Het schip heeft noodseinen uitge zonden. De positie van de „Marqués" is nog niet nauw keurig bekend. Kustwachtschepen van de marinebasi» Fort Lauderdale zijn te hulp uitgevaren. Door president Roosevelt uilgenoodigd. Thans heeft, naar Reuter meldt, president Roosevelt officieel bekend gemaakt, dat hij den Britschen premier MacDonald heeft uitgenoodigd om naar Washington te komen (zooals reeds eerder gemeld waarschijnlijk tus- schen 13 en 25 April) ter bespreking van economische en ontwapenings-vraagstukken. Uitnoodigingen aan de Fransche of andere regeeringen heeft men zioh te Wash ington nog niet voorgenomen. Uit Londen meldt Reuter dat MacDonald deze uitnoo- diglng heeft geaccepteerd en voorloopig heeft bepaald dat hij zich Zaterdag 15 April zal inschepen op de „Be- rengaria". Hij zal vergezeld zijn van drie finantieele deskundigen. Poolsche diamanthandelaar te Antwerpen gearresteerd. Antwerpen, 5 April (V.D.). Woensdag heeft het parket gevolg gegeven aan een klacht en ingegrepen ten laste van een diamanthandelaar, zekeren Bern- hard G u t w i r t h, een 38-jarigen Pool, die beweerde niet meer te kunnen betalen, nóch aan zijn verplich tingen tegenover zijn schuldeischers te kunnen vol doen, daar hij geruineerd zou zijn, een tekort achter latend van meer dan 40 millioen B. fres. Tal van huis zoekingen zijn gedaan in de stad en in het land. Ook is een gerechtelijk commissaris naar Amsterdam vertrokken voor een nader onderzoek en eventueels inbeslagnemingen. De feiten ten laste van B. G. zijn van dien aard, dat hij vanavond in de gevangenis is opgesloten. Het onderzoek te Amsterdam. Nader uit Amsterdam: In verband met het zeer ernstige geval van frauduleus bankroet te Antwerpen dat geleid heeft tot arrestatie van den 38-jarigen Pool Bernhard Gutwirth aldaar, vernemen wij dat de Ant- werpsche politie-conimissaris, die zich in verband hiermede naar Amsterdam heeft begeven, hier ter stede bij verschillende bankinstellingen een onder zoek heeft ingesteld naar de grootte der bedragen, welke voor het faillissement was uitgesproken, door den gearresteerde of zijn agenten bij deze instellin gen zouden zijn gedeponeerd. Dit onderzoek is ge schied in samenwerking met de hoofdstedelijke poli tie. De Antwerpsche politie-autoriteit ts. na enkelf» dagen in de hoofdstad te hebben vertoefd, vandaag naar Antwerpen teruggekeerd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1