De Schager Paaschtentoonstelling Donderdag 6 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9258 VOOR 100 GESLAAGD 930 K.G. „Nederlandsch Product". Een schitterend geslaagde dag met een record-aantal bezoekers. Het 40-jarig jubileum van de Schager Paaschten toonstelling heeft aan alle verwachtingen, die men er aan gesteld had, voldaan, en meer dan ooit heeft zij bewezen, dat ze de drukst bezochte tentoonstel ling is in heel Hollands Noorderkwartier. Het be zoek was enorm en ofschoon niet te controleeren, gelooven wij wel, dat er dit jaar een record-aantal be reikt is, dat naar Schagen was opgetrokken om te ïien, te hooren en te genieten van wat de tentoon stelling hun bood. Wat dit laatste was, hebben we in ona nummer van gister reeds in hoofdzaak gerele veerd. Genoeg zij, dat den ganschen morgen en zelf* ver na het middaguur een dichte drom van bezoe kers zich in een opgewekt geroezemoes rondom het tentoongestelde verdrongen, om in overgroote be langstelling de uitgestalde artikelen te bezichtigen. Apart vermeld dient nog wel even dat evenals andere jaren ook nu weer een groot aantal automo bielen en motorfietsen was ingezonden. Misschien was het aantal zelfs nog wel grooter dan anders in ieder geval, wat de verschillende typen en de kwaliteit wagens betrof, deze was ongetwijfeld beter dan andere jaren. Op de marktplaats weer het puikje van de mesterij in Hollands Noorderkwartier, een ongekende pracht- inzending en een grootere inzending dan andere jaren, waaruit blijkt, dat de liefhebberij voor het fokken, ondanks den slechten economischen toe stand in het landbouwbedrijf, eerder vóór- dan ach teruitgaande is. Een verblijdend teeken, en dit te meer. wanneer men leest van andere Paaschtentoon- stellingen, dat daar het aantal inzendingen niet mee viel en de kwaliteit der beesten verre van bemoedi gend was. De handel was natuurlijk niet best, maar toch hoorden wij niet alléén sombere klanken, maar wa ren er ook goede en voldoende prijzen gemaakt. Ook in dit opzicht was de tentoonstelling dus een succes en derhalve kunnen we onomwonden zeggen, dat het 40-jarig jubileum der Schager Paaschten- toonstelling voor de volle honderd procent geslaagd is. Eindigt meestal elk jaar het overzichtje van de tentoonstelling met het bovenstaande, dit jaar maakt daarop een uitzondering. De prijsuitreiking bij den heer C. Boontjes had om te beginnen reeds een meer feestelijk karakter dan anders en na afloop daarvan had. in de zaal van hotel 'Igesz het matinée plaats, dat door Schager Middenstandsvereeniging, de Hanze en Algemeen Belang aan de jubileerende vereeniging was aangeboden. Het matinée. Voor dit matinée waren In de rijkversierde zaal van den heer J. Igesz bijeen gekomen het bestuur onzer Paaschtentoonstelling. het Dag. Bestuur onzeT gemeente, de huldigingscommissie, vele juryleden, be stuursleden van de Schager Winkeliersvereniging, Al gemeen Belang, Hanze, Witte Kruis enz. enz. Ook waren aanwezig de heeren D. J. Scheffel, secre taris van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier en B. Kuiper, lid van deze Kamer. Behalve de zaal versiering gaven de keurige bloem stukken van de Huldigingscommissie, het gemeentebe stuur van Schagen. het Witte Kruis en de Kamer van Koophandel, de zaai een zeer feestelijk aanzien. Onder leiding van den heer Koe zorgde een Jazz-band voor uitstekende muzek. Door den heer Schmalz wordt de bijeenkomst geopend waarbij hjj de aanwezigen hartelijk welkom heet en mededeelt, dat de huldigingscommissie, gevormd uit Schager Winkeliersvereeniging, De Hanze en Algemeen Belang gemeend heeft het volijverig bestuur van de Paaschtentoonstellingsvereeniging iets te moeten aan bieden en wel dit matinée, omdat gemeend werd dat aan het 40-jarig bestaan van de Paasohtentoonstelllngsver- eenlging een feestmiddag moest worden gewijd. Spr. wijst er op hoe het bestuur steeds de belangen van Schagen, als symbool van samenwerking, heeft gediend en daarvoor wordt het bestuur als klein bewijs van waardeering aangeboden Huldigingsrede Door den heer Mr. J. A. E. Buiskool wordt de volgen de huldigingsrede uitgesproken: Het behoeft wel geen nadere uitleg, dat ik met zeer veel genoegen heb voldaan aan het tot mij gerichte verzoek om ter gelegenheid van dit 40-jarig Jubileum van de commissie voor de Paaschtentoonstellingen te Schagen, de huldigingsrede uit te spreken. Toen bij de plaatselijke vereenigingen ,4e Handeldrij vende ^en Industrieele Middenstandsvereeniging", de „Hanze", en „Algemeen Belang" het besef levendig werd. dat dit 40-jarig jubileum der Paaschtentoonstelling te Schagen, niet ongemerkt mocht voorbijgaan, rijpte ter zelfder tijd het plan om deze huldiging te doen uitgaan van de drie genoemde vereenigingen. Al ras vormde zich een commissie uit ons midden, welke tot taak kreeg deze huldiging voor te bereiden, en als resultaat daar van zijn wij dan thans in deze feestelijk versierde zaal tezamen gekomen om uiting te geven aan onze diepe ge voelens van sympathie en waardeering voor alles wat de commissie dezer tentoonstellingen voor de gemeenschap en voor Schagen in het bijzonder in dit tijdsbestek van 40' jaren heeft gedaan. Dat ik, als voorzitter van Algemeen Belang, de uit verkorene mocht zijn om de gevoelens van de vereeni- gingen hier in het openbaar te vertolken, stemt mij tot groote vreugde, en ik hoop in staat te zijn in woorden weer te geven, wat in ons aller harten leeft. Reeds heeft hedenmorgen het gemeentebestuur van Schagen door de officieele ontvangst ten Raadhuize. blijk gegeven, dat het den arbeid en het streven van Uw commissie hooge- lijk waardeert Het spreekt wel haast van zelf. dat ik in mijn begroe- tings-, tevens huldigingsrede, in het bijzonder den na druk zou moeten leggen op de groote waarde, welke dc jaarlijkscho Paaschtentoonstelling vooral voor Schagen heeft, maar ik houd mij overtuigd, dat deze tentoonstel ling in de achter ons liggende 40 jaren onbetwist heeft bewezen, dat haar verdiensten ver buiten de grenzen van onze gemeente reiken, en hier dus in wezen ge sproken moet worden over een gebeurtenis, die van zeer groote beteekenis is voor landbouw en middenstand en een groot gedeelte van Noord Holland. In de Schager Courant van Zaterdag j.1. hebt gij al len de historische bijzonderheden der Schager Paasch tentoonstellingen kunnen lezen, en ik zal mij daarom ervan onthouden een overzicht te dien aanzien te ge ven, ten einde niet ln herhaling te treden. Het zij mij daarom vergund, geacht tentoonstellings- bestuur. meer in het bijzonder de groote verdiensten van Uw werkzaamheid in den huidigen tijd te schetsen, en aan die beschouwing nog een enkel woord voor de toe komst vast te knoopen. Veertig jaren lang heeft Schagen thans zijn voorjaars tentoonstelling gehad. Veertig jaren achtereen is men van wijd en zijd naar Schagen getogen, om getuige te zijn van een grootsohe demonstratie van wat moed. wilskracht en bovenal moeizamen arbeid vermag. Ei op dezen jubileumdag Is wel extra sterk tot uiting ge komen de band die Schagen en zijn landbouwende om geving bindt. Dat Uw bestuur zoo krachtig voortzet de taak. die Uw voorgangers zijn begonnen, stemt tot groot* dankbaarheid, omdat in deze tijden van depressie er. neerslachtigheid het gevoel van saamhoorigheid en so lidariteit ons nieuwe kracht moet geven om moedig voort te gaan. Het is er mee zooals die winkelier, die de jaarbeurs had bezocht en terugkomende tot zijn col lega's zei: Toen ik daarheen ging, sprak ik steeds van „ik", maar nu spreek ik alleen maar van „wij". En zoo is het ook hier. Zij allen, die op dezen dag naar hier komen, gaan van huis met een gevoel van „alleen zijn", gedrukt door den nood der tijden, eenzaam zich voelend in hun zelfstandigen strijd om het bestaan. Maar te ruggaande van hier heeft een gevoel van „verruiming" zich van hen meester gemaakt; zij zijn zich bewust ge worden, dat zij niet alleen staan, maar dat zij deel uit maken van een groot geheel, gelijk werkend en gelijk denkend. Zij keeren terug met nieuwe moed bezield, we tende. dat zij tezamen met zooveel gelijken denzelfden strijd voeren. Wie alleen door het leven wil gaan, en zich afzijdig houdt van alles wat de gemeenschap en haar belangen raakt, gaat geestelijk dood en verliest den moed en de kracht om verder te gaan. En daarom nu, geacht bestuur, is Uw arbeid zoo waardevol, omdat gij door de organisatie van dezen dag dat gemeenschaps gevoel levendig houdt en telkens weer aanwakkert. Wij kunnen U dan ook niet genoeg erkentelijk zijn voor Uw onvermoeid streven om dezen dag te maken tot een dag van toenadering en onderlinge samenwerking. Daardoor tooh werkt gij ertoe mede, dat niet alleen zakelijke voordeelen aan dezen dag verbonden zijn, maar dat, vooral in deze moeilijke tijden, bovenal ook moreele voordeelen worden geboekt, welke van nog veel grooter waarde voor het leven zijn. Deze door U gorganiseerde jubileumtentoonstelling heeft bewezen, dat zelfs in deze slechte tijden het maatschappelijk ge stel niet alleen afgebroken, maar ook opgebouwd wordt. Dat dit zoowel voor den landbouwenden- als den Middenstand van zeer veel belang is, behoeft geen commentaar. Uw werzaamheid, die een zuiver opbou wende is verdient reeds daarom ons aller dankbaar heid en waardeering, en ik aarzel niet U deze dank baarheid namens ons allen vanaf deze plaats te be tuigen. En dan past ook een woord van respect voor diegenen, die door hun deelname aan de tentoonstelling hebben getoond hun grooten zakelijken, maar vooral moreelen moed, om toch vol te houden in hun econo mischen strijd, ondanks alle zorg en angst in eigen buis en om hen heen. Het kan dan ook. niot anders, of hiervan moet een grooten invloed ten goede uitgaan op het geheele zakenleven, daar Uw beleid getuigt van een onbegrensde wilskracht en groot vertrouwen ln de toekomst, waardoor de energie weer wordt geprikkeld. Het feit, dat ondanks alle misère, op dezen jubileum dag zoo'n tentoonstelling van vee en andere artikelen, als wij heden hebben gezien, kon worden gehouden, bewijst, dat ook de landbouwende stand nog over een kracht beschikt die zij, met onwrikbare vastheid van wil zal verdedigen. Hierin ligt opgesloten, dat men ook in die kringen niet zal gelooven, dat men is gekomen op het punt, waar men alle hoop en moed Iaat varen. Wij hooren in den laatsten tijd maar al te vaak ver kondigen, dat wij zijn gekomen op het laagste peil, dat logelijk was en dat wij daarop nog wel eenlgen tijd uilen blijven staan, alvorens weer omhoog te gaan. Wat ook hiervan waar moge zijn, één ding staat vast, ïamelijk dat een tentoonstelling als wij heden hebben ,-ehad in zich draagt de kiem voor vooruitgang, en in ;een geval een teruggang of zelfs maar stilstand met ich brengt. Men spreekt van een vertrouwenscrisis. Men durft niets nieuws of grootsch te beginnen, men heeft geen vertrouwen meer in de toekomst. Uw be stuur heeft getoond, dat het wel wat aandurft, en op waardige wijze hebt Gy Uw jubileum gevierd Gij hebt vertrouwen getoond, en laat ons hopen, dat Gij daardoor ook vertrouwen hebt geschonken aan diegenen, die zoo langzamerhand radeloos waren geworden. Dit doet mij denken aan hetgeen ik onlangs las in een weekblad, waarin vermeld stond, dat juist twee eeuwen geleden ons land verkeerde in een toestand van hoogen nood, en dat toen een dichter zijn jammerklachten uitte ia een rijmpje. De schatkist is geldeloos, de Staten iade- loos, de burger neringloos, de lasten eindeloos, de koopman werkeloos, een ieder hopeloos, ten slotte: alles boos. Uw bestuur heeft ons getoond, dat dit niet de stem ming is, waarin Gij verkeert. Gij hebt juist den wil om beter te maken en het vertrouwen, dat wij weer vooruit moeten gaan, getoond, en Uw arbeid zal niet zonder resultaten kunnen blijven. De droogmaking van de Zuiderzee heeft onze streek een achterland gebracht, dat wij op Schagen en om streken zullen moeten trekken. Ons marktwezen zal daarvan de vruchten moeten plukken en kunt Gij U een. beter lokmiddel denken dan een tentoonstelling als wij heden op Uw jubileum hebben gezien? Dit jubileum, mijne heeren. houdt een belofte ln voor de toekomst. Er is in 40 jaren veel bereikt en daarop kunt Gij met trots terugzien. Maar wij weten, dat Gij thans niet de handen in de schoot zult leggen en van de vermoeienissen van deze lange periode zult gaan uitrusten. Neen, wij weten zelfs, dat Gij met onver- minderden ijver zult voortgaan op den weg, dien Gij tot heden zoo succesvol zijt gegaan, en dat Uw werk zaam vertrouwen in de toekomst U de kracht zal geven om te blijven ijveren voor den voor onze geheele om geving zoo onmisbaren dag der Paaschtentoonstelling. Gij zult niet zeggen: wij zijn hopeloos! Dat rijmpje zijt Gij al weer vergeten, want Gij hebt getoond, dat het niet op onze omstandigheden past. Naast dank voor alles, wat Gij voor ons hebt gepres teerd, past ons dus een „Glück auf" voor Uw toekom stige werk. Uw bestuur telt ook verschillende jubilarissen, waar van de penningmeester al 26 jaar zijn functie bekleedt* Ook naar hen gaat onze gelukwensch uit. Moge het U allen, in tentoonstellingsbestuur vereenigd, gegeven wor den, nog vele jaren Uw mooi werk te doen, tot heil van Schagen en zijn omgeving, en tot zegen van onze groote en uitgestrekte plattelandsgemeenschap. Ik moge beslui ten met een variant op de dichtregelen van Eiber: Want ondanks de slechte tijden. Blijft gij vol goeden moed. Wijl het vuur van beste jaren, Nog sprankelt in Uw bloed. Onze tijd ls droef - verdronken. In een poel van dwaas gepraat, Moge gij ons blijven toonen, 't Kloeke van de forsche daad! Door den heer J. Cornelissen, burgemeester, wordt uit naam van het gemeentebestuur de vereeniging gecompli menteerd en spr. wijst op de schitterende tentoonstel ling van vandaag, welke spr. onder leiding van den Voorzitter heeft gezien. Spr. hoopt dat dergelijke ten toonstellingen nog vele jaren gehouden zullen worden, ze brengen welvaart in de gemeente en een groots toevloed van menschen. die Schagen behoeft Spreker brengt in herinnering hoe bij het 25-jarig bestaan van de vereeniging op een groote eereboog werd vermeld dat een welvarende boerenstand welvaart in 't land bracht Spr. hoopt dat weer spoedig die welvaart merk baar zal zijn. Als klein bewijs van hulde biedt spr. na mens het gemeentebestuur een mooie mand bloemen aan. Gaarne had het gemeentebestuur ook wat meer aangeboden, maar ook Schagen is geldeloos en de be lastingbetalers radeloos. (Applaus). Een feestmonoloog. Daarna was het woord aan den heer Louis Contran, die na een inleidend woord een feestmonoloog uitsprak. Met groote belangstelling werd de geschiedenis van de jubileerende vereeniging aangehoord, waarbij tevens hulde wordt gebracht aan bestuursleden, den Voorzitten den Penningmeester, den Secretaris, eereleden, burge meester en gemeenteraad. En aan het einde wordt de wensoh geuit voor een economisch beteren tijd, een verderen bloei voor de jubileerende vereeniging en evenzoo groei van het ledenaantal. Met een hartelijk applaus wordt den heer Contran/ dank ge/braciht. En om de officieele stemming plaats te doen maken, voor een feeststemming, treedt de heer Contran ver volgens als humorist op, en hij doet dat ook nu weer op de van hem bekende uitmuntende wijze. Van de gelegenheid om het Bestuur te complimen teeren wordt door zeer vele aanwezigen gebruik ge maakt. Namens de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier voert de heer B. Kuiper het woord, die naast de reeds beschikbaar gestelde medailles den gelukwensch vergezeld doet gaan van een bloemstuk. Als Voorzitter van de afdeeling „Het Witte Kruis'* complimenteert de heer J. Schoorl Pz. de vereeniging en hij brengt daarbij in herinnering hoe de Paasch- tentoonstellingsvereeniging het zijn vereeniging moge lijk maakte, door finantieelen steun, veel meer voor de tuberculosebestrijding te doen, dan anders mogelijk zou zijn geweest. Groote dank en hulde heeft daarom zijn vereeniging en spr. uit daarom de beste wensohen voor de jubileerende vereeniging en dat onder de beste omstandigheden het vijftigjarig jubileum zal mogen worden gevierd. Spr. biedt naast deze hartelijke wen- schen eveneens een mooie mand bloemen aan. De heer Van Erp brengt als lid van de commissie voor de aanbieding van het vuurwerk dank aan het ge meentebestuur voor de vergunning tot het afsteken van fteeds vroeg was bet enorme drukte op de Gedempte Gracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5