Anna Paulowna. Raad Raad Winkel. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 April 1938, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; secre taris de heer C. Keüzer. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de Secretaris de notulen van de vo rige vergadering leest; ze worden onder dankzegging vastgesteld. De toeslag op de ultkeering der werkloozen- kas. Ta.v. de mededeellr.gen herinneren we er aan da* de Minister van Staat niet kan goedkeuren dat door het geven van toeslag op de uitkeering der werkloozenkas, kastrekkers meer ontvangen dan uitgetrokkenen. Af wijzend is beschikt op het verzoek de eenmaal goedge keurde toeslagregeiing te mogen handhaven. Den heer Dekker is voldoende bekend dat door het gemeentebestuur alles is gedaan om het standpunt van den Minister gewijzigd te krijgert en spr. zal het dus over die kwestie niet hebben. Evenwel is met 1 April de brandstoffentoeslag Ingetrokken, waardoor de totale inkomsten weer verlaagd worden. Sor. zou nu willen dat den Minister werd gevraagd om bij werkverschaffing een huurtoeslag te mogen verleenen. n.1. voor huren bo ven i 3. tot een maximum van f 1.50. De Voorzitter zegt toe dat dit gevraagd zal worden De heer Dekker heeft voorts een persbericht gelezen dat het diepspitten als werkverschaffing met ingang van 7 April voor alle gemeenten is stopgezet. De Voorzitter zegt. dat de heer Dekker gerust kan zijn; voor onze gemeente is dit niet van toepassing, hier is tenminste niets bekend. De steunregeling moest uiterlijk 27 Februari j.L wor den stopgezet, omdat de werkloozen geplaatst konden worden bij de werkverschaffing nabij Wieringen. De ingekomen verslagen omtrent het vervolgonderwijs gedurende den winter 19321933 worden door den Voorzitter gelezen. De Voorzitter dankt voor de uitgebrachte verslagen, het onderwijs is met vrucht gegeven. Bij de op 5 Maart gehouden kasverificatle bleken kas en bescheiden met elkaar in overeenstemming, in kas was f 78133. Ten aanzien van de verordening betreffende de veld wachters wordt medegedeeld, dat voor onze gemeente de rijwielvergoeding toch op f 35 is gesteld, overeenkomstig den wensch van den raad. Aauvulling politieverordening. B. en W. stellen voor tot aanvulling van de algemeene politieverordening, en wel met de bepaling dathet ver boden Is. stoffen, welke hinderlijken stank verspreiden, het water verontreinigen of voor de gezondheid schade lijk zijn te achten, te laten loopen of te werpen ln ka nalen, vaarten of slooten, of te werpen en op of aan de wegen. Dc-ze bepaling is niet van toepassing ten aanzien van de uitioozing van privaten. Bovendien is het verboden tegen den wil van de eigenaars-bewoners of gebruikers van aan wegen gele gen perceelen: a. in de raamkozijnen, op de drempels van straatdeu ren of stoepen of op de voor of langs die perceelen ge plaatste hekwerken of andere afscheidingen te gaan zitten of daartegen te leunen; b. tegen de deuren, luiken of vensters te slaan of te schoppen, dan wel die te bekladden of te bevuilen.. De heer Kuiken vindt de eerste bepaling wel ge- wenscht. maar de waarde gaat te niet, doordat de uit ioozing van privaten wordt toegestaan. Dat vindt spr. juist het ergste. De Voorzitter zegt dat er in de buitenwijken nog maar enkele privaten op slooten uitloopen. De heer Raven wijst echter op den toestand te Van Ewijcksluis. De Voorzitter zegt, dat den opzichter toch meerdere malen is opgedragen, daar achter te zitten. De heer Dekker zou de uitioozing zoo min mogelijk In wegslooten willen zien. De heer Smit vraagt hoe het nu eigenlijk is met de rioleering van de gemeente; die loopen ook in de sloo ten uit, n.1. in de Zandvaartsloot en in de Snoorsloot. Wat bet vuilnis neerwerpen betreft, spr. juicht de ver ordening toe, als zij maar toegepast wordt. De heer Komen wil de voorgestelde aanvulling huis aan huis doen bezorgen. De Voorzitter zegt toe, dat dit zal gebeuren. Wat de opmerking van den heer Smit betreft, deze zaak moet nog maar een poosje zoo blijven. De verordening wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ontslag aangevraagd. Door den heer R. Rzn. Waiboer. is ontslag aange vraagd als lid van bet Burgerlijk Armbestuur. De voor dracht voor de benoeming van een opvolger luidt: 1 V. Kaan; 2. G. H. Geerligs. Het ontslag aan den heer Waiboer wordt verleend, met dank voor de vele diensten in deze betrekking be wezen. Alvbrens tot stemming over te gaan, verlangt de heer Raven bespreking in comitévergadering. De openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening wordt de heer V. Kaan benoemd met 8 stemmen. Op den heer Brugman werden 2 stemmen uitgebracht; op den heer G. M. Geerligs 1 stem en blan co werden ingeleverd 2 biljetten. De Landarbelderswet. Van de heeren H. Brommer en J. Voorthulzen zijn vragen Ingekomen om een voorschot ingevolge de be palingen der Landarbeiderswet Aan den heer Brommer zal een voorschot van f 2575 worden verleend; aan den heer Voorthulzen f 2450. Nog is ingekomen een aanvrage van A. Raven, aan wien een voorschot van' f 2450 zal worden verleend, alles onder voorbehoud dat het rijk met de aanvragen ac eoord gaat. Verhooging jaarwedde. De agent der arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering verzoekt om verhooging zijner jaarwedde en om een gratificatie over 1932. De agent, de heer Crum wees in zijn aanvrage op de steeds toenemende werkzaamheden. De Voorzitter herinnert eraan, dat het salaris ver hoogd is tot f 500. Deze winter zijn de werkzaamheden echter zeer druk geweest en B. en W. stellen voor, over 1932 een gratificatie van f 100 te verleenen, over 1933 eveneens een gratificatie van f 100 en dan ge :n salaris- verhooging. Gehooptwordt nog steeds dat die vele werkzaamheden tijdelijk zijn, blijft de tegenwoordige toestand bestaan, ja, dan zal salarisverhooging noodig zijn. De heer Kuiken kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Dekker had gehoopt, dat B. en W. met hun voorstel verder zouden zijn gegaan; spr. ziet in het instituut der arbeidsbemiddeling een toekomst en daar om vindt hij salarisverhooging noodig. Adressant ver dient nog minder dan de menschen bij de werkver schaffing en de wijze waarop hij zijn taak vervult, heeft bewezen, dat hij geheel volwaardig genoemd kan wor den. Spr. wil hem over 1932 een gratificatie verleenen van f 200 en voorts een salarisverhooging tot f 800. De heer Smit oordeelt ook dat adressant te kort ver dient en spr. wil het voorstel-Dekker ondersteunen. De heer Kuiken wijst er op dat dit baantje aan den jongeman is gegund om hem vooruit te helpen. Om nu, dezen moeilijken tijd hem een hoog salaris te geven, vindt spr. niet goed. Het ie eerder tijd om te verlagen n om te verhoogen. De heer Smit zegt dat op de prestatie van adressant moet worden gelet en spr. Is het ook niet eens met den heer Kuiken. De heer Raven noemt een voorbeeld, waaruit de vele werkzaamheden blijkt en is het dan ook met de heeren Dekker en Smit eens. Verbetering van den toestand ver wacht spr. niet zoo spoedig. De heer Kcorn is met de werkzaamheden niet zoo op de hoogte, maar als die zijn zooals de heeren R3ven en Smit zeggen, dan stelt de heer Dekker het salaris niet te hoog voor. De Voorzitter zegt, dat de drukke werkzaamheden tijdelijk zijn. Als men bezwaar heeft tegen de gratifi catie voor 1933, laten wij dan aan het einde van dit jaar nader onder de oogen zien hoe het salaris geregeld moet worden. Spr. wijst erep dat het rijk slechts in een salaris van f 300, 40 pet. bijdraagt en de vraag is dus of het rijk een salarisverhooging zal goedkeuren. Over het werk van adressant hebben B. en W. niets dan lof. De heer Keuris meent dat de door den Voorzitter ge noemde moeilijkheid zich ook te Wieringen heeft voor gedaan en daar heelt men naar spr. meent, de kwestie opgelost door de salarisverhooging tijdelijk te doen zijn. De heer Komen vraagt waarom of het rijk zijn bij- •drage in f 500 heeft geweigerd. De Voorzitter antwoordt dat men een salaris van f 300 voldoende achtte, maar met die opvatting waren B. en W. het niet eens. Over 1932 vonden B. en W. een salaris van f 500, plus f 100 gratificatie, zeer vol doende. Om aan het einde van 1933 het salaris vast te stellen, Is bij nader inzien beter. De heer Dekker gelooft niet, dat een ander voor het door hem voorgestelde salaris de betrekking zou waar nemen en spr. handhaaft dan ook zijn voorstel. B. en W. nemen hun voorstel t.a.v. 1933 terug. Voor 1932 stellen zij dus voor een gratificatie van f 100. De laatste 6 weken van 1932 waren zeer druk, maar overi gens was het een vrij normaal jaar. Do heer Ven den Berg zegt dat als de toestand zich blijft ontwikkelen, zooals hij tegenwoordig is, f 800 nog wel niet voldoende kan zijn. Daarom vindt spr. het be ter het salaris over 1933 aan het einde van het jaar te bepalen. In stemming wordt gebracht het voorstel-Dekker om voor 1932 een gratificatie van f 200te verleenen; verworpen met 8 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Smit, Raven en Dekker. Het voorstel van B. en W. wordt geacht te zijn aangenomen. Gezien de uitslag van de stemming, trekt de heer Dekker zijn voorstel t.a.v. de salarisverhooging in. De heer Smit neemt dit voorstel over, maar het wordt niet ondersteund. Aan het einde van het jaar zal dus de salarisverhooging nader onder de oogen worden gezien. Verhooging van subsidie. Door Het Witte Kruis wordt verzocht om verhooging van het subsidie voor wijkverpleging van f 700 tot f 750 per jaar, mede over 1982. en van het subsidie voor tu berculosebestrijding over 1932 met f 1000. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. De t.b.c.-bestrijding moest eigenlijk zuiver een rijkszaak zijn. Op de vraag van den heer Kuiken of bezuiniging mo gelijk is. antwoordt de Voorzitter ontkennend. De heer Smit gelooft niet dat het bedrag te hoog is gezien den toestand. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stellen voor om de voorschriften voor de takken van dienst als bedoeld in artikel 252 der ge meentewet van kracht te verklaren tot 1 Juli 1934. Wordt goedgevonden. Ingekomen zijn verzoeken om ontheffing van aansla gen in het schoolgeld. Op 2 verzoeken wordt afwijzend beschikt, een aanslag zal worden verminderd, terwijl aan de overige verzoe ken zal worden voldaan. Het Bést uur van de R.KL schóól te Breezand Verzoekt om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te Stellen voor aanschaffing van nieuwe banken, boeken en at lassen. De aanschaffing is noodig in verband met de toena me van leerlingen. B. en W. stellen voor aan de aanvrage te voldoen. De heer Kuiken heeft de situatie ter plaatse opgeno men en is tot de overtuiging gekomen dat niet te veel is aangevraagd. Spr. vreest zelfs, in de nabije toekoms» een aanbouw van de school, want er is ruimte te kort Aanvankelijk meende spr. tegen te stemmen. De Voorzitter zegt dat tegenstemmen ook niet zou helpen, want de wet schrijft inwilliging voor. De heer Kuiken zegt dat het toch mogelijk zou kun nen zijn de zaak anders te regelen. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming toe gestaan. Besloten wordt tot het verleenen van een voorschot aan de besturen der bijzondere scholen, op de vergoe ding bedoeld, in art. 101 der L. O.-wet 1920, over het jaar 1933. Het voorschot, berekend naar f 14.2475 per leerling, wordt bepaald voor de R.K. school aan de Spoorbuurt op f 1960. voor idem te Breezand op f 1220 en voor de Christelijke school te Breezand op f 1190. Eveneens wordt vastgesteld de vergoeding bedoeld in art 101 der L.O.-weet 1920 over het jaar 1930, toe te kennen aan de bijzondere scholen en van de vergoeding bedoeld in art. 102 der L. O.-wet 1920, over 1929 aan de R.K. school aan den Nieuwenweg. Vastgesteld wordt de driejaarlijksche afrekening van de vergoedingen bedoeld 1n art. 101 en 102 der L.O.-wet 1920. voor de R.K. school aan den Nieuwenweg en de Chr. school te Breezand. Ingekomen zijn verzoeken om tegemoetkoming in de reiskosten voor leerlingen op meer dan 4 K.M. afstand wonende van de school, welke zij bezoeken en verlen ging van de eerder toegekende bijdragen. Nu de rijwielen zooveel goedkooper zijn geworden, krijgen de kinderen van niet-aangeslagen ouders, wan neer het vervoer per rijwiel plaats vindt, het eerste jaar een nieuwe fiets, en vervolgens per jaar f 10 vergoe ding plus f 2.50 voor belasting. De heer Smit noemt het een ongelukkigen toestand, dat de gemeente moet betalen als kinderen bijv. 2 scho len voorbij fietsen om de derde te bereiken. Het is treu rig dat de godsdienst in de scholen gepredikt wordt Het is een ramp vcor Nederland. Het verwijt richt spr. dan ook tot de S.D.A.P., die de openbare school verkwanseld heeft, in ruil voor het algemeen kiesrecht De Voorzitter ontkent dat de schuld aan de bijzondere scholen is. De heer Raven wijst er op dat de bedoelde wet oor zaak is dat ln Limburg en in Brabant onze menschen hun kinderen naar de openbare sohool kunnen zenden. Het verwijt van den heer Smit legt spr. naast zich neer Het heeft den Voorzitter verwonderd dat de heer Ra ven den heer Smit heeft geantwoord, want het is wel bekend dat de heer Smit de zaken wel eens wat kort zichtig beschouwt, De heer Komen wees er nog op dat bijzondere scholen al bestonden voordat dc bedoelde wet tot stand kwam. Benoemd worden de voorzit er», leden en plaatsver vangers van de sternbureaux en van het hoofdstem- bureau. De heer Raven vreest dat weldra de vrije meenings- uiting nog meer beknot zal worden en in verband daar mee zou spr. willen dat de stemhokjes niet precies te- genover de leden van het stembureau worden geplaatst. Opgemerkt wordt dat dit bezwaar kan worden onder vangen door het aanbrengen ven korte gordijntjes. De Voorzitter zegt toe, dat die aangebracht zullen worden. Vastgesteld worden suppletoire begrootingen voor 1932 en 1933. De rondvraag. De heer Kuiken vraagt naar het crisiscomité; men hoort of ziet er nooit iets van. en het is gowenscht dat de menschen er eens vrnemen over den steun die door het comité v/cr vleond en waardoor de men schen eerder geneigd zuilen zijn het comitc te steunen De Voorzitter wijst er op dat de heer Kuiken zelf lid is van het crisiscomité. Spr. vindt dat het comité lof waardig werk verricht. De heer Koorn bepleit de wenschelljkheid een water plaats bij de opslagplaats bij Krouwel te plaatsen. B. en W zullen er hun aandacht aan schenken. De heer Kuiken wijst er op dat de los- en laadplaats naar den anderen kant verplaatst wordt. De heer Koorn had op de agende verwacht het ver zoek van „Sportlust" om teruggave van belastinggelden. De Voorzitter zegt. dat B. en W. het adres al eens heb ben behandeld, maar de gemeente is natuurlijk ook arm Er moeten dus goede mot leven zijn om het verzoek in te willigen. In de volgende vergadering zal het verzoek behandeld worden. De heer Koorn meent dat die motieven er zijn. Sport lust heeft In 4 Jaren f 3000 geofferd voor algemeen be lang. maar is nu dood aan de belastinggelden toe. De entreeprijzen ziln ook al verlaagd. De Voorzitter zegt dat B. en W. het verzoek zullen behandelen. De heer- Smit vraagt of de woningbouwvereniging een instelling ls van de gemeente. Spr. heeft iemand bij zich gehad, die achter spr. aanloopt. De man ls heel arm. kreeg f 8 onderstand, maar de wonlngbouwver- eenlging houdt f 4 per week ln. Dan ontvangt de man f 3 ouderdomsrente, zoodat hij f 7 overhoudt. Zijn vrouw is nooit gezond geweest. De man klaagt steen en been en ia een paar malen op de secretarie geweest. HU heeft een poos onderstand van de R.K. kerk te Breezand ge had. maar dat is ook opgehouden. Hij moest een meisje hebben en ze moeten nu. 3 personen, met f 7 rondko men. Spr. vraagt hoe ver het nu met de huurverlaging is. De Voorzitter zegt dat de gemeente over die zaken niets heeft te zeggen, dat zijn maatregelen van de wo ningbouwvereniging. Als de man te kort heeft, moet hij zich tot het Burgerlijk Armbestuur wenden. De heer Smit vraagt waarom het rapport over de electriclteitstarieven niet behandeld kan worden. Spr. heeft het rapport bestudeerd en spr. Is rijp voor beoor deeling. De Voorzitter wijst den heer Smit op het briefje dat den raadsleden ls toegezonden en waarin wordt mede gedeeld dat straks zal worden besproken wanneer het rapport ln een speciaal daarvoor te beleggen avond vergadering behandeld zal worden. De heer Raven ziet graag de verordening regelende het Armbestuur aan de leden toegezonden. Zal geschieden. Een misverstand. De Voorzitter dankt den raad voor het schitterend bloemstuk, hem geschonken bij zijn 12%-Jarige ambts vervulling. Spr. heeft dat op bijzonder hoogen prijs ge steld' en hoopt nog eenige jaren met de heeren in bet belang van de gemeente werkzaam te mogen zijn, en moge het zijn tot weder-opbloei der gemeente. De heer Smit zegt in dezen nog een pil klaar ge maakt te hebben die niet al te zoet is. Spr. heeft in de courant gelezen, dat de raad den burgemeester een bloemstuk had aangeboden. Spr. wist daar niets van en was zeer nijdig. Vier dagen heeft spr. het laten loopen, toen belde hij mijnh. Keijzer op. die antwoordde dat spr. den heer Hoexum maar moest opbellen. De heer Hoexum zei, dat het een abuis van den heer Lubbert was. Spr. zegt dat al bevechten wij elkaar hier, spr. niet wil hebben dat de Voorzitter den indruk beeft dat spr. wat op hem heeft. In den tijd dat spr. hier zit, heeft spr. veel meer hoogachting voor den Burgemees ter gekregen, dan hij daarvóór had. Hoexum heeft later gezegd, dat het zijn schuld was en de heer Keuris ver klaarde zelf, zelf ook wel «enigszins schuld te hebben. De Voorzitter deelt mede, dat zijn vrouw en hij het jubileum geheim wilden houden, niet alleen omdat het nu geen tijd is om feest te vieren, maar ook omdat hij vorig jaar op zoo'n ondubbelzinnige wijze was gehul digd. Maar de Secretaris en de ambtenaren tar secre tarie dachten er anders over. toen is er ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, do raad en de geheeie gemeente kwam er achter en zijn het voor ons buitengewoon prettige dagen geworden. Spr. begrijpt echter dat door den gang van zaken Smit vergeten was en spr. heeft het bloemstuk ontvangen als afkomstig van den raad en heeft het als zoodanig beschouwd. De heer Smit vraagt hoe de burgemeester het zou vinden als de Vereenlglng van Burgmeesters Iemand huldigde, zonder dat hij het wist. De Voorzitter zegt dat hij daarover dan ook verwon derd zou zijn. maar als het dan tenminste maar namens de burgemeesters was geschied. De heer Smit dankt de heeren wel voor de mooie bloemen, hem bij zijn 35-jarige ambtsvervulling gezon den. 8pr. hoopt tot bloei van de gemeente zooveel mo gelijk met de heeren samen t© werken. De Voorzitter zegt dat de heer Smit dus heeft gezien dat hij niet door den raad was vergeten. Spr. wenscht hem van harte gluk met zijn Jubileum en hoopt dat de heer Smit nog jaren tot eigen voldoening en tot te vredenheid van het polderbestuur werkzaam zal zijn. Hierna sluiting. DE HEER VAN WIJK BEDANKT ALS RAADSLID. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 April 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester; secreta ris de heer A. de Ridder. Afwezig is de heer van Wijk. De notulen der laatst gehouden vergadering d.d. 15 Maart 1933 worden zonder op- of aanmerkingen vast gesteld. Mededeelingen, De opbrengst van het grasgewas langs wegen en ka den dor gemeente voor de jaren 1953 en 1984, bedroeg f 181.75; 1 perceel is aangehouden. Door den Minister van BinnenlandEche Zaken is me degedeeld. geen bezwaar te hebben tegen het verleenen van een bijdrage van 25 pot. in de meerkosten der uit voering van een werk aan den Westfrieachendijk door hot Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier. Omtrent het begin der werzaamheden is nog niets bekend. Door de Inspectie der Rijkswerkverschaffing is voor 17 personen plaatsing verleend bij de werkverschaffing in den Wieringermeerpolder met Ingang 'van 6 April j.1. Ingekomen stukken. De volgende stukken kwamen in: Een dankbetuiging van do Schager Handeldrijvende- Industrieele Middenstandsvereeniglng voor het haar t--gekende subsidie voor 1833. Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit van d-n Raad dezer gemeente tot het aangaan van een ltasgel'Jleenlng en het aangaa van ven rcuenin"-courant overeenkomst. Voorzitter zegt naar aanleiding hiervan, dat de raad het besluit had genomen om een rekening courant-over eenkomst aan te gaan met de Hoornsche Crediet- en Effectenbank kantoor Schagen. Het plaats gehad heb bende onderhoud is echter zoodanig verloopen, dat geen crediet ken worden verleend. B. eD W. hebben zich tot Ged. Staten gewend met deze mededeeling en tevens gevraagd goed te vinden dat pogingen om te komen tot een andere oplossing worden gedaan en dat Ged. Staten tot dien ln de kap. behoefte van de gemeente voorzien. Van Ged. Staten is daarop nog geen antwoord ontvan- -en. Inmiddels heeft het college van B. en W. niet stil- gezeten, maar zich gewend tot het kantoor Schagen der Ned. Mlddenstandsbank. De onderhandelingen vor deren snel en een beslissing in dezen kan spoedig tege moet worden gezien. Voorgesteld wordt nu om het genomen raadsbesluit ln te trekken en zoo de resultaten bevredigend zijn van de onderhandelingen met den middenstandsbank, het college van B. en W. te machtigen daarmee een over eenkomst aan te gaan. Mocht onverhoopt de onderhande ling met den mlddenstandsbank geen resultaat opleve ren, dan vragen B. en W. machtiging om een overeen komst aan te gaan met de Bank van Ned. Gemeenten. Aldus wordt besloten. Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de suppl. begrootlng 1932. Een proces-verbaal van kasopnemlng bij den Ge meenteontvanger van 23 Maart 1933. In kas behoorde te zijn en was f 697.18%. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus geschiedt. Voor kennisgeving wordt tevens aangenomen mede deeling van don Inspecteur van het Lager onderwijs dat in de bestaande vacature aan een onderwijzer aan de openbare lagere school een niet wachtgelder eveneens mag worden benoemd. Ingekomen was nog een dankbetuiging van de afd. Winkel van de Ver. van Klnderherstelllngs- en Vacan- tlekoloniee voor de toegestane subsidie. Ingekomen zijn de volgende verslagen: Verslag van de Volkshuisvesting over 1932 en Verslag van de Ga- -ondheidscommlssie over 1932. Verslag van de Gem. Gasfabriek (vergadering van T Maart jJ.). Liggen voor de leden ter inzage. Wijziging begrooting 1938. Door Ged. Staten is andermaal teruggezonden de be grootlng voor 1983 mot de opmerking dat de uitgetrok ken bedragen voor steunverleening aan werkloozen en subsidie aan werkloozenkassen te laag zijn uitgetrok ken en de motiveering vastgesteld in de vorige verga dering niet van dien aard is, dat met de uitgetrokken bed ragen genoegen kan worden genomen. Het komt B. en W thans gewenscht voor, daaraan ta- gemoet te komen, aangezien de toestand zooals die zioh thans laat aanzien, verhooging noodig maakt Hoewel thans voor 1933 geen nieuwe bronnen van inkomsten, meer kunnen worden geopend, zal dit door overschrij- vlg moeten worden gevonden. Voorzien moet worden in een verhooging van f 5045. waartoe uit den post onvoorzien zal worden geput f 3113.08, waardoor op onvoorzien nog beschikbaar blijft f 999.26. De post steun aan werkloozen wordt dan o.a- met f 4500 verhoogd, de kosten werkloosheidsverzeke ring met f 465. Een nieuwe ontvangatpoet van f 750'is uitgetrokken als vermoedelijke bijdrage van het rijk ln de steun regeling ae.n v/erklooren over 1983. De heer Dekker zegt dat 't van B. en W. goed gezien is de begrooting in deze zin te wijzigen, 't Is feitelijk een verplaatsing van cijfers. De Voorzitter merkt op. dat men niet moet onder schatten, dat de nu ontstane post ..onvoorzien'' bindt voor de verdere uitgaven in 1933. Men moet alle zuinig heid blijven betrachten, iets waaraan de raad niet be hoeft te twijfelen. De raad kan zich met de opvatting van B. en W. vereen i gen. Schoolgeld voor U.L.O. en L O, De wijziging der verordening op de heffing van school geld voor het Uitgebreid Lager Onderwijs heeft bij B. en W. een punt van ernstige bespreking uitgemaakt en waar van regeeringszijde een zekere verhouding tot het schoolgeld voor Lager Onderwijs wordt gewenscht, zal het niet mogelijk zijn de bedragen te bereiken zooals aanvankelijk werd bepaald, en wel als gevolg van de zeer lage hefftng voor het anger Onderwijs. Een gevolg daarvan zei zijn dat ook de schoolgeldhef fing voor het lager onderwijs wordt herzien. B. en W. stellen voor de verordening vastgesteld door den Raad den 23 Augustus 1932 in te trekken en hun college te machtigen een algeheele herziening, ook voor het Lager Onderwijs te ontwerpen. Een gevolg van een en ander zal wezen, datde toepas sing der schoolgeldheffing weer zal plaats vinden vol gens de oude regeling. Allen gaan met het voorstel van B. en W. accoord. Een verzoek van de O.S.P. om herziening van de gaap rij zen. Door de afdeeling Winkel en Nieuwe Niedorp der On afhankelijke Socialistische Partij is een verzoek ingeko men om de gasprijzen zoodanig ta regelen dat aan ge zinshoofden met een gezinsinkomen beneden f 18 per week, gas wordt geleverd tegen den kostenden prijs en voor gezinshoofden met een gezinsinkomen van meer dan f 18 een progressieve regeling te willen treffen. Omtrent dit verzoek is het advies Ingewonnen van de Commissie van Beheer der Gemeenschappelijke Gasfa briek en deze Commissie adviseert op het verzoek af wijzend te beschikken, aangezien de verkoopsprijs reed* beneden den kostprijs is. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend ta ba- sohlkken. Aldus wordt besloten. Als raadslid bedankt. Ingekomen is een schrijven van het raadslid L. 3. van Wijk. inhoudende mededeeling. dat hij. door vertrek uit de gemeente, zich genoodzaakt ziet te bedanken als lid van den Raad. In dit schrijven brengt de heer Van Wijk aan het college van B- en W„ den secretaris, alle loden van den raad cn asn hen. waarmede de heer Van Wijk in corporaties en besturen mocht samenwerken •iank voor de aangename en vriendschappelijke wijze, waarop steeds werd gewerkt en wenscht den gemeente W'nkel alle goeds toe. De Voorzitter zegt zich gedrongen te gevoelen om naar aanleiding van dit schrijven woorden van grodte waardeering uit te spreken aan 't adres van den heer Van Wijk, voor 't vele en nuttige werk wat hij voor de gemeente deed. Dit deed de heer Van Wijk niet alleen als raadslid, maar tevens als bestuurslid In talrijke ver- eenigingen en als organisator. De gemeente verliest In hem een ernstig medeburger, een man, waarop de burgerij trots kan zijn. terugziende oo al wat hij deed in 't algemeen belang. De heer Van Wijk was raadslid van 1923—1927. Na ecr.i.^c jaren van afwezigheid kwam de heer Van Wijk op 2r Maart 1930 opnieuw in den raad en bleeft raadslid tot de.: dag van heden. Het scheidend raadslid had als plaatsvervangend lid zitting in de gascommissie en was lid van het Alg. Bur gerlijk Armbestuur. Veel vereenigingen diende de *ieer Van Wijk, en al ligt het op den weg van deze. om uiting te geven aan hun erkentelijkheid en dankbaarheid, voor zitter wil herhalen dat ook op deze wijze de gemeente veel aan hem verplicht Is. En 't is namens alle raads leden dat Voorzitter van deze plaats af den heer Van Wijk en gezin alle goeds toewenscht ln zijn nieuwe woonplaats en werkkring. De heer A. Raven opvolger. In verhand met t aftreden van den heer Van Wijk "ils raadslid, ls door het Centraal stembureau alB opvol ger aangewezen de heer A. Raven. Van den heer Raven kwam bericht ln, dat hij zich «en eventueele benoeming zal laten welgevallen. De heeren Kamp en de Pree zien de geloofsbrieven van den heer A. Raven na en adviseeren tot toelating. De raad heeft hiertegen niet het minste bezwaar. Den heer Raven zal bericht worden gezonden van zijne benoeming, terwijl ln de eerst volgende raadsbij- eenkomst de beëedlging van het nieuwe raadslid z?' plaats vinden. De rondvraag levert hoegenaamd niets op, waar dan ook sluiting kan volgen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10