Zaterdag 8 April 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9259 Holl. Mij. van Landbouw, afd. „Zijpe en Omstreken". Een snaterend „hoofddeksel" Trap van een paard tegen het hoofd Een kruisdrager Overwintering op Nova-Zembla UlT de OMGEVING De „Akron" vergaan. Vergadering van de afd. „Zijpe en Omstreken" van de Holl. Mij. van Landbouw op Donderdag 6 April 1933, des avonds half 8 uur In het lokaal van Mevr. Wed. J. Broer te Sohagerbrug. Aanwezig 16 leden. Voorzitter de heer H. Hezelraan; secretaris de heer C. van der Sluijs. De Voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen. alsmede de pers. welkom. Het doet spreker genoegen zooveel leden aanwezig te zien. Door den secretaris worden de uitgebreide notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dankzegging aap den samensteller den heer Lindenbergh (oud- «ecretaris) vastgesteld. Hierna wordt op verzoek van Burgemeester De Moor, die wegens familie-omstandigheden de geheele vergade ring niet zal kunnen bijwonen, het eerste aan de orde gesteld het agendapunt: Bespreking tentoonstelling en festiviteiten. De Voorzitter memoreert, dat de vorige tentoonstel ling financieel een strop is geworden. In verband hier mede is aan het Gemeentebestuur verzicht de subsidie te willen verhoogen tot f 200. Hierop kwam bericht in dat besloten Is de subsidie te verhoogen van f 30 op 60. Inmiddels is de te houden verloting door den Minister toegestaan. Spreker weet echter niet, of er thans een tentoonstelling is te organlseeren, die financieel kan sluiten en zal gaarne het oordeel van de leden over deze zaak vernemen. Burgemeester De Moor zegt het er volkomen mee eens te zijn, dat het financieel steeds moeilijker wordt een tentoonstelling te houden. Het besluit van het Ge meentebestuur is misschiên niet meegevallen, doch er mag niet vergeten worden, dat de gemeente in de hui dige omstandigheden zeer veel extra-kosten heeft en dat men ook daar de financiën in evenwicht moet trach ten te houden. Het gaat niet op, dat men voor festivi teiten grootc bedragen uitgeeft en de bezwaren van het Gemeentebestuur in dit opzicht dienen dan ook te wor den begrepen en gerespecteerd. Spreker zal het echter ten zeerste hejamnieren, wanneer de tentoonstelling niet meer zal worden gehouden. Als men de tentoon stelling gaat opheffen, gelooft spreker dat zij ook voor goed van de baan zal zijn. Hij zou hiertoe dan ook niet willen overgaan, ook al wordt men gedwongen den op zet iets In te krimpen. Opheffing zou niet alleen te be treuren zijn voor Schagerbrug, doch voor de geheele omgeving. Spreker geeft daarom in ernstige overweging desnoods met een kleinere tentoonstelling door te gaa. De Voorzitter kan volkomen met de redeneering van den Burgemester medegaan. Omtrent de gemeentesub- sidie merkt spreker op, dat hij dankbaar is, dat het bedrag is verhoogd. Spreker begrijpt dat het Gemeente bestuur niet meer kan doen. Getracht moet worden de tentoonstelling iets bescheidener te doen plaats heb ben. De heer P. Vries is van oordeel dat de tentoonstelling niet bescheidener kan worden georganiseerd. Spreker zou in een andere richting wili engaan en probeeren of burgers te Schagerbrug iets voor het doel willen bijdra gen, evenals door hen wordt gedaan voor de Harddra- •verijvereenlging. De heer N. T. Hopman is het met den heer Vries eens. De neringdoenden zullen dezen dag niet gaarne missen en spreker veronderstelt dat zij ook wei wat rullen willen bijdragen. De heer A. van der Sluijs geeft in overweging steun aan de fokvereeniging te vragen. Door verplichting tot Inzending komt er dan veel meer vee. De Voorzitter zegt dat dit vorig jaar reeds werd ge probeerd. doch op een fiasco is uitgeloopen. Na nog eenige besprekingen wordt besloten d§ ten toonstelling dit jaar te laten doorgaan. Voor de hieraan te verbinden festiviteiten zal overleg worden gepleegd met de Landelijke Rijvereeniging, voor het houden van rijdemonstratie e.d., terwijl het Bestuur zal overwegen hieraan nog Iets toe te voegen. Mededeel in gen en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt, dat de heer E. A. Lindenbergh uit de gemeente is vertrokken en tengevolge van dit vertrek in diens plaats tot vertrouwensman voor de Tarvye-Organisatie is benoemd de heer C. Smit te Bur ger brug. Voorts is tengevolge van het In een vorige vergade ring genomen besluit een brief gerioht aan het Prov. Bestuur, om verlaging te krijgen van Waterleiding tarieven. Hierop kwam bericht In, dat in verband met de financleele positie van het Waterleidingbedrijf en op grond van sociaal-economische redenen, niet tot veria ging kon worden overgegaan. De heer H. 't Hart merkt op, 'dat de Provincie geen bezwaren heeft om in sommige gevallen de duur van een waterleveringscontract te verlengen, bijv. van 10 In 16 jaar met eenzelfde totaal afname. Als men In totaal over 10 jaren f 1640 moet betalen en men heeft gedurende 3 jaren een tiende gedeelte betaald, dus f492, mag het restant in 12 iaren worden voldaan, wat op pl. m. f 95 per jaar neerkomt. De af te nemen hoeveelheid water wordt evenredig verlaagd, wat veelal geen bezwaar zal zijn. In het aangegeven voorbeeld was gecontracteerd voor 600 M3. per jaar, terwijl verbruikt werd 350 M3. per jaar. Spreker brengt dit in het midden opdat ook anderen hiervan kennis krijgen en er profijt van kunnen hebben. De Voorzitter dankt den heer 't Hart voor zijn toe lichting. Beperking van den veestapel. Van het Hoofdbestuur is een schrijven Ingekomen, waarbij het advies van de afdeeling wordt gevraagd over beperking van den veestapel, met verzoek, tevens kennis te geven van eventueele opmerkingen in ver band met het bedrijftype van de afdeeling. De heer G. van der Sluys acht het heel goed. als het Hoofdbestuur voortgaat op den ingeslagen weg, n.1. be lasting op het vee, storting van de hierdoor verkregen gelden in een fonds en door middel hiervan het uit de markt nemen van vee, hetzij voor export, hetzij voor slachting. De Voorzitter zegt dat, hoewel hij in het algemeen voor vrijhandel is, naar zijne meening de tolmuren voor den invoer van veevoeder dienen te worden verhoogd Een veel beperkteren invoer van veevoeder zal automa tisch inkrimping van den veestapel tot gevolg hebben en leiden tot vermindering van zuivel, omdat dan het veevoeder hier geteeld moet worden en daardoor veel weiland in bouwland zal moeten worden veranderd. De heer Hopman oordeelt dat hieraan wel een scha duwzijde zal zijn. Er is hier een belangrijke zuivelex- port en door lasten te leggen op den invoer zullen de productiekosten van den zuivel stijgen. Na een uitgebreide discussie spreekt men zich uit voor algemeene beperking van den veestapel. Als op merkingen zuilen in het schrijven aan het Hoofdbestuur worden opgenomen: 1. Van de zijde der afdeeling bestaat er geen bezwaar een belasting te heffen voor fondsvorming om vee uit de markt te nemen; 2 De afdeeling acht het zeer gewenscht den invoer van vleesch uit het buitenland geheel te verbieden. Jaarverslag over 1932. Aan het door den secretaris uitgebracht jaarverslag ©ntleenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg einde 1932: 166. In het be stuur kregen bij den aanvang van het jaar zitting de heer C. Gutker en K. Winkel. In een vacature werd in den loop van het jaar voorzien door de benoeming van den heer C. van der Sluijs. die sedert einde Dec. als secretaris-panningmeester fungeert. Er werden 6 be stuursvergaderingen gehouden en 1 excursie gemaakt naar dc bemestingsproefvelden In de Zijpe. In den herfst van het boekjaar werd een nieuwe 2-jarlge landbouw- cursus georganiseerd, die begon met 20 leerlingen en staat onder leiding van den heer J. Leeuwen, h. d. school te St. Maartensbrug. De bemestingsproefvelden werden in provinciaal ver band. voortgezet onder leiding van Ir. Veenstra, terwijl een 4-tal kaliproefvelden werden toegevoegd De in 1932 gehouden tentoonstelling leverde een ver lies op. Aan het slot wordt de hoop uitgesproken, dat volgende jaarverslagen onder betere omstandigheden zullen worden opgemaakt. Den samensteller van het verslag, den heer Linden bergh. zal schriftelijk dank worden gebracht voor zijn keurig werk. Verslag finantieele commissie. De rekening en verantwoording van den penningmees ter is nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren C. Gutker en K. Winkel. Alles werd in orde be vonden en tot goedkeuring wordt bij monde van den heer Gutker geadviseerd. Hiertoe wordt besloten. De rekening sluit met een batig saldo van f 718.26. Een Britsch-Indische handelaar in pluim vee met een korf vol eenden op weg naar de markt van Calcutta. Aan de gevolgen overleden. Terwijl Donderdagavond de heer H. Bremer te Oudehaske den heer L. Hof behulpzaam was bij het probeeren van een jong paard, kreeg hij, toen het paard schrok, een trap tegen het hoofd. Met gebroken kaken werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd, waar de man in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Ondernemer van een pelgrimstocht. Gebukt onder den zwaren last van een kruis in navolging van Christus op den weg naar Calvarië is te Fadua, naar Reuter meldt, een 55-jarig man met een langen witten baard aangekomen, die te voet, in letterlijken zin zijn kruis dragend, aan een pel grimstocht bèzig is naar Rome, ter gelegenheid van het Heilig Jaar. De man. genaamd Gian Muller, is op 1 Maart uit Rosenheim in Beieren vertrokken en hoopt op den Goeden Vrijdag in de Eeuwige stad aan te komen. Hij zag er zeer vermoeid uit, toen hij zich wanke lend door de straten van Padua voortbewoog naar de kathedraal, waar hij oven bleef bidden en onmiddel lijk zijn reis vervolgde. Muller >zeide tot dezen pelgrimstocht besloten te hebben ter boeting van zijn zonden, nadat hij de won derbaarlijke genezing had meegemaakt van een lam me, door de voorspraak van de H. Moeder Gods. Levensmiddelen aangevoerd. Prestaties van de „K rassin." De Russische IJsbreker „Krassin" is er in geslaagd,, niettegenstaande de uiterst moeilijke positie van het ijs en het stormachtig weer in het poolgebied het eiland Nova Zembla te bereiken en levensmiddelen te verschaf fen aan zestig personen, die hier den winter hebben doorgebracht. Deze personen hadden zich verleden jaar op het eiland gevestigd tot oprichting van een nieuw hulpsta tion in het Poolgebied. In den loop van den winter zou een schip naar het eiland uitvaren, om levensmiddelen te bezorgen, doch wegens de zware stormen kon de tocht niet volbracht worden. Ook een tweede schip, dat 47 dagen onder onafgebroken stormen rondzwalkte, moest onverrichter zake terugkeeren. Daar gevaar bestond, dat er op Nova Zembla gebrek aan levensmiddelen en vooral aan middelen tegen scheur buik zou komen, werd besloten den grootsten sovjet- Russischen ilsbreker de „Krassin" uit te zenden. Aan boord bevonden zich de bekende Poolvlieger Tsjuch- nowskl, die eenige verkenningsvluchten, van den ijsbre- ker af heeft ondernomen. De „Krassin" is er, zooals gezegd, in geslaagd, zijn doel te bereiken en heeft den kolonisten, die in angstige spanning de aankomst van het vaartuig verbeidden, de benoodigde levensmiddelen en materialen geleverd. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Benoeming afgevaardigden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering worden benoemd de heeren H. Rezelman en C. v. d. Sluijs. Plaatsvervanger de heer P. Vries. Rondvraag. Aangifte waarde landeryen voor de vermogensbelasting. Door den heer H. de Graaf wordt verzocht een com missie in het leven te roepen, die een bezoek brengt bij den inspecteur der directe belastingen, teneinde te trachten verlaging te krijgen van de getaxeerde waarde der landerijen voor de belastingen. Na eenige besprekingen wordt besloten hiertoe over te gaan, doch deze commissie zoo mogelijk te doen bestaan uit leden van de afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Land bouw en uit leden van den R.K. land- en tuinbouwbond te 't Zand. Hiertoe zal met laatstgenoemden bond over leg worden gepleegd. Te zijner tüd zullen de leden met het resultaat van de bemoeiingen der commissie worden in kennis ge steld. De heer Blaauboer vraagt welke stappen de Holl. My. van Landbouw heeft gedaan met betrekking tot verla ging van sociale lasten, welk punt in een te Schagen gehouden vergadering in bespreking Is gebracht. De Voorzitter zegt. dat de Holl. Mij. in dezen actief is, doch dat men het niet eens kon worden met den L.T.B. en de Chr. Landbouworganisatie. Het Hoofdbe stuur wil wel in de richting van verlaging, doch staat thans nog vrij machteloos. Er wordt echter nog steeds in gewerkt» Hierna volgt sluiting onder dankzegging voor de aan gename besprekingen. HARENKA RSPEL WAARLAND. Naar wij vernemen zal het Fanfarecorps alhier, on der leiding van den dirigent, den heer Jac. Beemster- boer, dit jaar aan twee muziekconcoursen deelnemen. Allereerst zal worden deelgenomen aan het concours te Castricum, hetwelk op 11 en 18 Juni 1933 georgani seerd wordt door den R.K. Bond van Fanfarecorpsen in Noordholland. Als verplicht nummer moet in den concertwedstrijd „L'Orangerie" Fantasie van Fredcric Sali worden uitgevoerd. Vervolgens neemt bovenge noemd Fanfarecorps deel op den 2en Juli aan het groot nationaal concours te Koog aan de Zaan, waar zij als verplicht werk .JL'Amour Filia" Fantasie van G. Gadenne ten gehoore zal brengen. Als vrij uit te voeren nummer is voor beide genoemde concoursen Une Sorée a trianon van O. Coguelet gekozen. Op Woensdag 5 April werd ten overstaan van Notaris P. H. Hilbrand te Obdam, in het café van den heer C. van Ophem te koop aangeboden: a. Ten verzoeke van den heer O. Bakker e.a. een perceel bouwland, groot 1.60.60 H.A., gelegen in den Woudmeerpolder. Het werd geveild in een perceel en in bod gebracht door den heer O. Bakker, op 23 gld. per snees en niet gemijnd. b. Ten verzoeke van den heer G. Borst, een huis met schuur, erf en bouwland te Waarland, te zamen groot 39 A., 20 C.A. Het geheel werd in bod gebracht door den hypotheekhouder op f 1700 en eveneens niet gemijnd. De nieuwe Fransche munten. Vervalsching „en gros". Hoewel de nieuwe Fransche zilveren 20 francs stukken slechts eenige weken in omloop zijn, heeft men, naar Reuter meldt, reeds valsche exemplaren van deze munten in beslag genomen. Deze nage maakte munten zijn lichter van kleur dan de echte, en zóó zacht, dat men er met den nagel een kras op kan maken. De politie, die terstond een uitgebreid onderzoek naar deze valschemunterij heeft ingesteld, vreest, dat een groot aantal nagemaakte 20 francs stukken reeds in omloop zijn gebracht. De ondergang van de E 9. Sterk gasverlies oorzaak der ramp. De oorzaak van den ondergang van het bestuurba re Fransche luchtschip E 9 schijnt gezocht te moeten worden in een sterk gasverlies, dat ten slotte tot den val van het schip heeft geleid. Een commissie stelt een onderzoek in. De E. 9 is een bestuurbaar luchtschip van 10.000 ku bieke meter inhoud; het is 79 meter lang en 21 me ter hoog. De twee motoren ontwikkelen samen 700 p.k. en kunnen het luchtschip een maximum-snelheid van 112 k.m. per uur geven. De bemannig bstond, den kapitein niet meegerekend, uit 9 koppen. De „kennissen" uit Monte Carlo. Die dieven bleken te zijn. Nederlander het slachtoffer. Naar Reuter uit Parijs seint, is een Nederlander de beer S. den R. het slachtoffer geworden van een berooving op z'n Amerikaansch. De daders zijn een paar mannen, met wie hij in Monte Carlo had ken nis gemaakt en vriendschap had gesloten, Johnson en Eaton genaamd De gauwdieven hebben hem de kapitale som van 1 millioen 600.000 francs afhandig gemaakt, doch het is hun niet mogen gelukken er vandoor te komen. Immers het verluidt, dat Johnson vandaag zou zijn aangehouden. Naar zijn medeplichtige wordt ijverig gezocht. Of met Johnson ook een deel van den buit in han den der politief is gevallen, wordt niet gemold. Zich dood gedronken. 40 glazen wijn achtereen. In een dorp nabij Cadiz had een 18-jarige jonge man met een vriend een weddenschap gesloten, om zonder tusschenpoozen veertig glazen wijn op te drinken. Ofschoon zijn vrienden hem, nadat hij zes glazen gedronken had, aanraadden ermede uit te scheiden ging hij door met drinken en stortte nadat hij zijn veertigste glas had uitgedronken, bewusteloos neer. Na eenige minuten bleek hij overleden te zijn. Zoo trof alweer een felle ramp De helden van de lucht. En maakte jammerlijk een eind Aan deze trotsche vlucht. Er klinkt een bange wanhoopskreet Van over d' Oceaan: Een luchtschip is in zee gestort. De „Akron" is vergaan! Het was een onversaagde reus. Verfijnd van mechaniek. En in ons eindig menschenoog Een wonder van techniek. Totdat de storm zijn flanken greep, In brute overmacht. En beukend met zijn wilde knuist Hem neersloeg in den nacht! Nu drijft een onherkenbaar wrak- Op 't deinend water voort. Een grauwe, troostelooze schim. Geen stem wordt meer gehoord. Want zij, die mede zijn gegaan. De mannen van den plicht, Ze sloten, na een zwaren strijd, Voorgoed de oogen dicht! Daar is weer wee en angst en rouw, De tijd heelt menig smart. Maar deze wond dringt al te diep In 't jamm'rend menschenhart. Zacht ruischt een klaag'lük doodenlied. Wijd langs den oceaan; „Een ludhtschip is in zee gestort, „De „Akron" is vergaan!" April 1933. KROES. W I E R1N GE N De vergadering, uitgeschreven door de Vrijz. Kie» vereeniging op j.1 Donderdagavond, en waar zouden spre. ken de heeren Ketelaar en De Boer, is niet doorgegaan wegens gebrek aan belangstelling. De oorzaak van deze geringe belangsteling is te verklaren, doordat even voor den aanvang der vergadering hier ter plaatse een groo- te brand was uitgebroken, waarvoor meer belangstel ling was. De vergadering zal op een nader te bepalen datum plaats hebben. Burgerlijke Stand van 31 Maart tot en met 6 April: Geboren: Gerrit Otto, zoon van A. Luikens en A. A. Klink; Maria Johanna, dochter van J. van Mook en G. G. Mostert. Overleden: Neeltje Kboij, oud 41 jaar, echtgen. van G. Tijsen; Joh. Zijl, m., oud 29 jaar, echtgen. van A. Moorlag. Loop der bevolking: Ingekomen. R. Eding uit Westerbork; Jac. Wolter« uit Leek; S. Wolters uit Haskerland; H. Veuger uit Zijpe; M. J. Boekestein en gezin uit De Lier; Mw. A. Heikens uit Wedde; Mw. M. Veenstra uit Oegstgeest; H. Boon en gezin uit Barsingerhorn; J. Gons uit Delft; M. K. Ensing en gezin uit Wonseradeel; G. van Stijn en gezin uit Wonseradeel; C. Maulus en gezin uit Me- demblik; S. A. Bambach uit Harlingen; J. A. J. Tellier uit Sohoondijke; G. Klop, S. Lobregt, L. Hooijkaas, E. J. Fuijckschot, C. Westerlaken en C. Westerlaken, allen uit Zuilichem; J. Jacobs en gezin uit Wonseradeel; J- van Dijk en gezin uit Wonseradeel; E. v. d. Laan uit Scheemda; A. Steiglnga en gezin uit Medemblik; A. Wemmenhove uit Bellen; A. Boomsma en gezin uit Won seradeel; M. Schardam en gezin uit Edam; P. F. Huijs- mans en A Schouteren uit Steenbergen; H. Zweep uit Oude Pekela; A. Westerlaken uit Zuilichem; J. Henstra uit Idaarderadeel; W. Pijlman en W. Munniksma en ge zin uit Wonseradeel; M. van Mook en gezin uit Texel; R. Hoekstra uit Barradeel; J. Snippe uit Winkel; H v. d. Belt uit Gramsbergen; E. Hesselink uit Amers foort; A. de Kievit en gezin uit Wonseradeel; G. Zuur uit Oude Pekela; M. Mulder uit Sneek; A. de Wildt uit 's Gravenhage; Mw. J. Wubben uit 's Gravenhage; W Luppens uit Wonseradeel. Vertrokken: H. Noot en eohtgen. naar Schagen; J Vrij en eohtgen. naar Urk; W. Sulkers en echtgen. n. Antwerpen; B. A. Bons en gezin naar Sliedrecht; J. P. v. d. Luytgaarden, Mw. M. Westerhof naar Bussum; L. D. Stegeman naar Lochem; J. Voos naar Eenrum; L. Bergmann naar Werden (Duitschland)Mw. J. A. C. Volker naar Dordrecht; Mw. C. M. Baltus naar Castri cum; J. C. Kraayeveld naar Antwerpen; P. L. Ferwerda en gezin naar Amsterdam; A. A. Metselaar naar Alk maar; L. Droog naar Den Helder; P. Teeuw en gezin naar Sliedrecht; J. Ansems de Vries en gezin n. Hooge- en Lage Zwaluwe; J. v. d. Veer en echtgen. naar Bar singerhorn; J. Zijlstra en gezin naar Vlagtwedde; C. Korstanje en echtgen. naar Medemblik; J. Delhez naar» Hoorn; Mw. A. Doornbos naar Emmen; Sj. Fennema naar Tietjerksteradeel; H. C. Koppert naar Groote broek; Mw. A. Hopman naar Grootebroek; A. de Wit en eohtgen. naar Harlingen; A. Velling en gezin naar Goor; J. Rengers aar Emmen; T. E. v. d. Herik en gez. naar Vreeawijk; A. Rotgers naar Vlagtwedde; A. Buys, P B. Verschote en E. V. Matthijssen naar Graauw en Langendam; R. Leenknecht naar Hengstdijk; J. Bergs- man naar Schoterland; P. D. Kaan naar Amsterdam; E. D. Pool en gezin naar Ooststellingwerf. T A N GENT) IJ K NOORDS OHAHWOUDE. Politie. Aan komen drijven een 6-tons vlet. Inlich tingen bij den gemeenteveldwachter. OUDKARSPEL. Door Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Oudkarsp«l is overgegaan tot. een benoeming van een kerk voogd, periodiek aftredend de heer P. Visser, die werd herkozen. Tot voorzitter van de Notabelen is be noemd de heer G. IJff, wegens benoeming van den heer Jb. Kroon Jbz. tot Kerkvoogd. GEMEENTE NOORDSCHARWOüDE. Burgerlijke stand over de maand Maart. Geboren: Johanna Maria, dochter va.** Ni col aas Veld en Geertje Brink; Elizabeth Laura, dochter nJl Laurens Schrijver e» Elizabeth Maria Kaag; Corncüi Johannes. zoon van Frans Bekker en Lucia Cornelia Tromp; Anna Agatha. dochter van Johan Leek en An na Verduin; Anna. dochter van Jacob Duineveld en Aagtje de Vries; Adriana, dochter van Dirk Keppel en Jacoba Drost. GehuwdGeene. Overleden: Maartje Keeman, ecxhtgenoote van Klaas Gelder. 61 jaar; Willem Brinkman, weduwnaar van Pie- tertje Ootjers, 80 jaar; Antje Mienis, echtgenoote van Jan de Ruiter, 71 jaar; Johanna Molenaar, weduwe van Willem Kraakman, 65 jaar.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13