V 4 T THEE, DE DRANK, DIE DE GEZEL LIGHEID BEVORDERT. DE HOLLANDERS VOERDEN DE GEURIGE BLAREN IN EUROPA IN. De groei en verwerking. Naast Engeland zal men waarschijnlijk geen land ter wereld vinden, waar zooveel thee wordt gedronken als in ons land. Thee is een vrij on schuldige drank en men kan er heel wat van drinken, zonder dat er schadelijke gevolgen van merkbaar zijn. Over de geschiedenis en het ge bruik van de thee willen we hieronder wat ver tellen. Het voord thee is waarschijnlijk afkomstig van het Chineesche woord cha of té. Het laatstge noemde woord is afkomstig van een der vele Chineesche dialecten. De thee was meer dan 5000 jaar geleden al in China bekend en het gebruik ervan is veel ouder dan de Westersche beschaving. Het waren de Hollanders, die in 1664 voor het eerst in Europa thee invoerden. Engeland ontving zijn thee destijds uit Java, tot dat het door ons in 1686 veroverd werd. Zooals iedereen uit de geschiedenis waarschijn lijk wel weet, was de handel in Oostersche waren bet monopolie van de Oost Indische Compagnie. Als gevolg van deze alleenhandel waren de han delswaren van het Oosten peperduur en bedroeg de prijs van de thee 35 tot 100 gulden per kilogram. Het spreekt vanzelf, dat de ontwikke ling van de theehandel ten zeerste werd tegen gehouden door deze hooge prijzen. Toen in 1800 de Oost Indische Compagnie te gronde ging. is de theehandel eerst gaan bloeien. De wereldproductie van thee bedraagt op het oogenblik ongeveer 360.000-000 K.G. Hiervan wordt 230.000.000 K.G. in Voor-Indië en Cey- lon gekweekt Na het verlies van Java kocht En geland al zijn thee van China, maar tegenwoor dig komt bijna alles uit Voor-Indië en Ceylon. 'n Warm, vochtig klimaat met een regelmatige regenval het geheele jaar door is het beste om thee te kweeken. De klimatologische vereischten komen overeen met die van katoen. Pogingen zijn al aangewend om ook op de West-Indische eilanden, Brazilië, Niassaland. Mauritius en el ders thee te verbouwen, maar ofschoon het kli maat in deze streken daarvoor geschikt leek, zijn deze proefnemingen toch op een mislukking uit- geloopen, omdat goedkoope arbeid een noodza kelijke vereischte is om het verbouwen van thee tot een loonend bedrijf te maken. In de groote theeplantages mag de theeplant. een struikgewas, niet hooger worden dan 1 Mtr. tot 1.50 Mtr. Hoe lager de plant groeit, des te gemakkelijker is het om de bladeren te oogsten en omdat de struik gesnoeid wordt, draagt deze meer loten en bijgevolg meer bladeren. En juist de bladeren zijn voor ons van belang Zij zijn leerachtig en loopen toe in een scherpe punt, terwijl randen getand zijn. De planten wor den van zaad geteeld en wel in speciale zaaibedden. waar ze tegen wind en zon be schermd worden. Wanneer de zaaiplanten 15 to; 20 c.M. hoog zijn. worden ze in rijen geplant, die ongeveer 1.25 Mtr. van elkaar staan; ook in deze rijen worden de planten 1.25 Mtr. van elkaar geplaatst Na het eerste jaar zijn ze on geveer een halve meter hoog en na twee jaar 1 Mtr. tot 1.80 Mtr. Dan worden ze gesnoeid tol een hoogte van 20 c.M. Hierdoor krijgen de planten meer loten en bijgevolg ook meer bla deren. De gesnoeide struik groeit weer tot een hoogte van 60 c.M. tot 1 Mtr., daarna worden de bladeren geregeld geplukt De gemiddelde opbrengst van een struik is in het begin niet meer dan een hail ons. doch als de struik zeven tot tien jaar ouc is, stijgt de opbrengst tot vier vijf ons. Van een morgen land kan men 360 tot 400 K.G. thee oogsten en dit drie tot vier maal per jaar. De levensduur van een theeplant wordt geschat op vijftig jaar. Nadat de groene blaren afgeplukt zijn worden zij op groote houten stellages uitgespreid en te drogen gelegd. Na achttien tot dertig uur zijn de blaren verlept, zonder dat ze hard of stijf zijn geworden. Vervolgens worden de blaren tusschen zware rollen in de fabriek stuk gedrukt. De stukge- drukte blaren worden samen met het uitgeperste sap door elkaar geroerd. Nu ondergaan de blaren een fermentatieproces en krijgen een donker bruine tot zwarte kleur. De zwarte kleur worat veroorzaakt door de toegevoerde zuurstof en is een gevolg van oxydatie. Nadat het fer mentatieproces een uur of drie geduurd heeft worden de theeblaren in een speciale machine door warmte verhit Dan worden de blaren bros en hard. Daarna wordt de thee gesorteerd, hetgeen ook machinaal geschiedt en nog warm in de met lood gevoerde theekisten gepakt, die naar zeehavens worden verzonden, vanwaar uit de thee haar vreg over de wereld aanvangt OVERGOODER VOOR KLEINE JONGENS. Een pakje voor kleine jongens, b.v. van rood flanel of tricot stof met een wollen truitje of flanellen blouse er onder staat allerliefst. Het broekje heeft wijde pijpjes, en het model is aan vóór- en achterzijde hetzelfde, alleen met dit kleine verschil, dat de hals achter rond is en twee kleine bretels aange knipt zijn, die op de voorzijde geknoopt worden. De blouse heeft een smal kraagje en een stolpplooi midden vóór. terwijl de mouwen met een smal boordje worden afgewerkt Patronen verkrijgbaar voor 1-3 jaar onder vermelding nr. 753. De prijs bedraagt ƒ0.58. STRIJD TEGEN VROUWEN ARBEID. De campagne tegen de vrouwenarbeid in de Ver. Staten neemt scherpere vormen aan. In een voordracht aan de universiteit te Illinois verklaar de een professor, dat niet de machine, maar de arbeid door vrouwen de schuld van de groote werkloosheid is. Een groote electriciteitsmaat- schappij heeft bekend gemaakt dat alle bij haar in dienst zijnde vrouwen indien zij in het hu welijk treden dadelijk zullen ontslagen worden om de vrijgekomen plaatsen met huisvaders te bezetten. Ook de regeering kondigt maatregelen tegen de arbeid van getrouwde vrouwen aan. De handelaars vermengen de verschillende soorten en leveren deze meestal in pakjes van Vi ons tot H P°nd aan de klanten af. Thee bevat tannine of looizuur, dat de eigen schap heeft de maagsappen nadeelig te beïn vloeden en wel eens een slechte spijsvertering kan veroorzaken. Tannine komt vooral voor in thee, die te lang vóór het gebruik is gezet of te sterk heeft getrok ken. Het is dus zeer nadeelig, sterke thee te drin ken. Nadat wij kokend water over de thee hebben gegoten, wordt drie minuten als voldoende beschouwd om te trekken. Als de thee zoo ge dronken wordt, die dan een goudkleurige tint heeft en zeer smakelijk is, zal ze geen nadeelige hoeveelheden tannine bevatten. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. 761 Gewerkte kunstzijde of crêpe de chine, alsook craquelé, of >een der vele andere zijden stoffen, die het voor jaar ons in buiten gewoon groote ver scheidenheid biedt, zijn buitengewoon geschikt voor deze middagjapon. Het lijfje heeft een eenvoudige niet te breede kraag, die in een slip' eindigt en als gar-^ neering een kleine fantasieknoop. De gladde mouw is afgewerkt met een smal opgestikt bies je, waaraan een smal zijden vlindertje eveneens met een knoop wordt be vestigd. De zesbaans rok is glad om de heupen en begint eerst over de knie wijder te worden om in kleine klokken te eindigen. Een ceintuur van dezelfde zijde met een knoop als ver siering werkt de japon af. Knoopen vindt men in overgroote keuze, vooral de namaak oud zilveren bewerkte knoopen doen bet veelal goed Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. onder vermelding vn nr. 761. De prijs bedraagt f 0.58. JASJE, MET OF ZONDER MOUWEN. 755 Een lezeres vraagt ons, wat te doen met een mantel, die heel erg gekrompen is na het verven. We kunnen niet anders aanraden, dan hiervan een klein jasje met korte, lange of geen mouwen te maken, waarvoor onze coupeuse bijgaand aar dig model ontwierp, dat ook zeer geschikt is om van fluweel of zijde gemaakt en op zomerjapon netjes gedragén te worden. Zoo'n klein jasje is practisch. want hoe vaak gebeurt het niet, dat men met mooi weer uitgaat en dit na eenige uren geheel en al veranderc is, zoodat men, om kou vatten te voorkomen, veel nut beeft van zoo'n gemakkelijk over den arm mede te nemen kleedingstuk. Patronen verkrijgbaar in alle maten, onder ver melding nr. 557, voor 28 cent en bij de be stelling opgeven of korte, lange of geen mouwen verlangd worden. REUZINNEN. Reuzinnen zijn zeldzamer dan reuzen, zooals men onlangs heeft vastgesteld. Op negen man nelijke reuzen komt slechts één reuzin. Aan den anderen kant zijn er meer vrouwelijke dan man nelijke dwergen. Bij rondtrekkende liliputters zijn steeds bijna tweemaal zooveel vrouwen als mannen V. -1 4. w %-m VOORJAARSMANTEL. 759 Deze eenvoudige mantel kan van een pastelkleu- rige, alsook van don kere effen of fantasie- stof of wollen georgette gemaakt en naar ver kiezing kan slechts het bovendeel of het geheel gevoerd worden met kunstzijde of crêpe de chine. De garneering van kraag en mouwen kan bestaan uit verschil lende stiksels in de tint der stof, terwijl men langs de kraag glad geschoren zomer- bont aan kan brengen. Door het maken van een flinken overslag wordt het voortdurend zichtbaar zijn van de ja pon voorkomen, terwijl de mantel met twee knoopen en gepaspel- leerde knoopsgaten s.t. Patronen worden in alle maten beschikbaar gesteld onder vermeld ding van nr. 579. De prijs bedraagt ƒ0.58. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te makei. kunnen patronen voortaan ook per brief onae- jsluiting van 10.58 in postzegels voor japon :ien en /0.10 voor breipatronen worden aanje vraagd bij de moderedactrice van dit blad, Mu .enstraat 5b. s-Gravenhaye. Patronen worden pok toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 19191 s t n.v. den knippatronendienst te s-Gravenhage De maat en het nummer van het patrooD me uw volledig adres vooral duidelijk vermeiden! jONGENSPAKJE. Voor 26 jaar. 758. Bijzonder aardig kleedt dit jongenspakje, dat zoowel van stof, flanel of linnen gemaakt kan worden met een effen of gestreepte blouse met omliggend booraje met zelfbinder. Indien het voor meer gekleed moet dienen, is voor de heele klein tjes zacht bleu of zacht groen met wit vyella blouse allerliefst, terwijl voor de koude voor jaarsdagen zwart fluweel gekozen kan worden Het broekje kan op de blouse geknoopt worden, hierover wordt het losse jasje gedragen. Indien het de bedoeling is, dit geheel van don kere stof of fluweel te maken, dan zouden wij aanraden het met licht satinet te voeren: le om dat het warmer ls en 2e omdat men dan geen kans heeft, dat de donkere kleur de blouse vuil maakt. Patronen worden beschikbaar gesteld voor der. leeftijd van 26 jaar onder vermelding nr. 758 De prijs bedraagt 0.58. HUIDZIEKTEN DOOR HET DRAGEN VAN BONT. In Duitschland is een commissie in het leven geroepen, die zich zal bezighouden met het on derzoek van huidziekten, die door het dragen van bont zijn ontstaan. Deze commissie registreert alle aan haar gemelde gevallen van huidziekten, die klaarblijkelijk aan het dragen van besmet bont zijn toe te schrijven. De commissie maakt verder een studie van het ontstaan en het verloop van deze ziekto DE ANALPHABETEN DER WERELD. Wij hier in Nederland, met onze keurige onder wijsinrichtingen, die alle toetsen van redelijke critiek glansrijk kunnen doorstaan, kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat er buiten onze gren zen nog zoovele analphabeteo voorkomen. Op de eerste plaats van het analphabetisme staat Indië (niet Nederl. Indië), waar 91 van de bevolking boven de 10 jaar tot deze categorie bJioort Portugal volgt met 65 Spanje met 43 Italië met 27 de Vereenigde Staten en Frankrijk elk met 6 Engeland met 4.5 en Duitschland met 2.6 In Nederland bedraagt het percentage nauwelijks 1. TROUWVERBOD. In Afghanistan is het aan de inlanders verbo den om met Europeesche vrouwen te trouwen. SCHOOLJURK VOOR MEISJES VAN 6—12 JAAR 760 Een model voor een stoffen schooljurk b.v van een heel klein blauw-, wit- of bruin- beige ruitjes met piqué kraagje zal zeker wel in veler behoefte voorzien. Het model is uiterst eenvoudig te maken en heeft een vrij glaa lijfje, waarbij aan de schouders eenige plooi en zijn aangebracht. De ruimte onderaan wordt ingehaald op de wijdte van den rok en over dc geheele om trek verdeeld, waarna het tweebaans klok- rokje wordt aangezet en de naad door eèu ceintuur van dezelfde stof met kleine gesp wordt bedekt. De mouw wordt met een smalle manchet af gewerkt, terwijl de slui ting van het lijfje met drukknoopen plaats vindt en een rij kleine knoopjes langs het rechter voorpand als garneering wordt aan gebracht. Patronen verkrijgbaar voor den leeftijd 612 jaar onder vermelding nr. 760. De prijs bedraagt 0.58. MANTEL EN MUTSJE VOOR MEISJES VAN 4—12 JAAR. 757 Zeer modern is bet model van bijgaande meisjesmantel. die in de taille aansluit om naar onderen toe in klokken te eindigen, waardoor een zeer vlot geheel wordt verkregen, dat zoowel kleine als grootere meisjes goed zal kleeden. Het shawlkraagje is een aardige variatie op de reverskraag en zal zeker minder moeite geven met naaien. Sluiting met drie knoopen. Kameelhaar is zeker wel de nieuwste stof voor kindermantels en in mooie pasteltinten te krijgen. Het mutsje bestaat uit een bolletje met opslag aan de voorzijde, die in het midden het breedst is en naar de zijkanten smaller wordt Indien een dunne stof gekozen wordt, kan de mantel geheel of gedeeltelijk gevoerd worden, terwijl bij zwaardere stof voeren niet noodig is en de naden met schuine reepen satinet worden afgebiesd. Patronen van mante! en mutsje worden onder vermelding van nr. 757 beschikbaar gesteld voor den leeftijd van 412 jaar. De prijs bedraagt 0.58. HET AFWERKEN VAN NADEN. Bij wollen stoffen worden de naden, nadat zij gestikt zijn, open gelegd en met een vochtigen doek geperst, totdat deze geheel droog is. In dien men de naden met boorband afwerkt, wordt dit dubbel gevouwen, zóó dat de vouw tegen de rafel komt en daarna met kleine steken opge- regen; men moet zorgen, dat de naden strak blijven en het boorband aan beide zijden gepakt wordt met naaien. Bij stoffen, die niet al te zeer aan rafelen onderhevig zijn, kunnen de naden worden uit- getand. Dunne stoffen worden afgewerkt door de rafelkant om te naaien met machinezijde, ter wijl katoenen weefsels, als zij soepel zijn.' met Engelsche naden worden afgewerkt, zooals men dit ook bij ondergoed doet. Het afwerken van een japon vereischt veel tijd, en terecht zegt het spreekwoord: met passen en meten, wordt de meeste tijd versleten, maar aan de nette afwerking kan men de bekwame werkster herkennen. DE LIJMPOT IN HUIS. In geen huisgezin ontbreekt de lijmpot, waar wordt hij ook goed gebruikt? Was dit het geval, dan zouden vele uitgaven niet noodig zijn: vak kundig gelijmde voorwerpen doen nog jarenlang dienst. Maar dan moet hout ook met houtlijm worden behandeld en porcclein met porcelein- lijm. De houtlijm wordt fijngeklopt. in wat koud water geroerd en eerst na verloop van 24 uur met lijmpot en al in een pan kokend water ge zet. Nu wacht men. totdat de lijm zeer heet en vloeibaar is geworden. De breukvlakken moeten absoluut schooD en droog zijn. Nat hout kan niet gelijmd worden. Vooral oude lijmresten moeten zorgvuldig verwijderd worden. Men bestrijkt nu beide breukvlakken met lijm. drukt ze tegen elkaar, zoodat ze goed passen, en omwikkelt ze stevig, voordat men het voorwerp laat staan om te drogen. Aangezien goede schrijnwerkerslijra eerst na een week volkomen vast wordt, mag het niet eerder in gebruik wor den genomen. Porceleinlijm is zeer goed en duurzaam en kan gebruikt worden voor het lijmen van vrijwel alle voorwerpen, houten uitgezonderd. Men kan deze lijm gemakkelijk zelf opkoken met 1lz gebluscbte kalk. Voordat de lijm hard wordt, moet dc uitpui lende overtollige lijm zorgvuldig van de breuk worden verwijderd. Glazen en porseleinen voor werpen. die gelijmd zijn. moeten nog langer blij- vei. staan drogen dan hout. Ze moeten zoo mo gelijk veertien dagen lang stevig omwikkeld blijven staan op een droge plaats. ZOMERPAKJE VOOR KLEINE JONGENS. 738 Bij het zien van dit aardige jongenspakje met lange kiel zullen zeker vele moeders lust gevoelen, zooiets voor haar kleine boy te maken. Het is inderdaad zeer gemakkelijk te maken. De schouder is min of meer aangeknipt, zoodat de bo venarm toch bedekt wordt, doch geen apart mouwtje ingezet behoeft te worden, terwijl de garneering be staat tilt een effen bies aan net vierkante halsje, waar tevens opzij, een eindje wordt open gelaten, opdat de kleine baas gemakkelijk en uit zijn „kiel" kan. De sluiting kan met druk knoopen of met parelmoe ren knoopjes geschieden. Het broekje wordt aan den bovenkant met een zoom af gewerkt, waardoor een niet smal elastiek geregen wordt We hebben slechts zeer weinig stof noo dig. n.1. (voor 2 jaar) 1.20 M. bij een breedte van 90 c.M. en 15 c.M voor de garneering. Shantung zoowel als zijden linnen zijn bijzonder geschikt voor dit pakje, vooral ook, omdat men hierin zooveel mooie tinten heeft Patronen verkrijgbaar voor jongens van 25 laar, onder vermelding nr. 738. De prijs bedraagt 0.58. VM 14

Schager Courant | 1933 | | pagina 16