Over den Mount Everest. Felle brand op Wieringen. Zaterdag 8 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9259 Ook het Doopsgezinde kerkje door het vuur vernield. Wereldconferentie te Washington. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Bierfeest in New York Een buitenkansje Een oude boerenwoning, waarin twee ge zinnen waren ondergebracht, in vlam men opgegaan. Donderdagavond tc ruim zeven uur, is brand ont staan in de oude boerenwoning van den veehouder E. Lont te Stroe, welke bewoond werd door de ar beidersgezinnen J. de Vries en C. Schrier. De brand greep zoo snel om zich hoen dat van den huisboedel van De V. niets kon worden gered en van S. ge deeltelijk wat in veiligheid gebracht kon worden. Enkele stuks jongvee werden niet zonder gevaar door den heer Lont uit het brandende gebouw gehaald. De Doopsgezinde Vermaning (kerkgebouw) welke onmiddellijk naast de boerderij stond en eveneens als de boerenwoning met riet was gedekt, vatte al heel spoedig vlam, in welk gebouw 'het vuur ook gretig voedsel vond. Aan behoud van deze beide perceelen viel dan ook niet te denken. De brandweer met motorspuiten van Den Oever en Hippolvtushoef bestreden het vuur met vijf stralen op de waterleiding, en konden den brand tot boven genoemde perceelen beperken. Als oorzaak noemt men kortsluiting in de electri sche leiding. Een cn ander trok zoer veel belangstelling. Tot zee ver uit den omtrek waren honderden personen gr komen. Behalve de huisboedel van den heer S., die me zijn gezin voor kort het perceel had betrokken, v.-a alles verzekerd. Officieels Amerikaansche uitnoodiging aan MacDonald. De officieele uitnoodiging van president Roosevelt aan MacDonald voor het komen voeren van bespre kingen over de oeconomische wereldconferentie, is door bemiddeling van het dept. van Staat te M as hington overhandigd. Een bepaalde datum is niet aangegeven. De uitnoodiging van president Roosevelt luidt als volgt: Steeds sinds mijn besprekingen met den Engel- schen gezant te Warm Springs heb ik de hoop ge koesterd, dat u de gelegenheid zoudt vinden een be nek aan Washington te brengen. Ik zou een dergelijk I ezoek in den eerstkomenden tijd bijzonder verwel- I ;omen, daar de toebereidselen voor de oeconomische I wereldconferentie, waarvan gij voorzitter zult worden, j thans in een drukkere periode komen en omdat het noodzakelijk is meer vorderingen te maken om tot een wezenlijke ontwapening te komen. „Naar mijn oordeel vereischt de toestand in de we reld een doortastend handelen. „De volken zelf. van elke natie, roepen er om. „Ik hoop daarom, dat gij in staat zult zijn in den loop van deze maand te Washington te komen. „Als gij komen kunt, reken ik er op, dat gij bij ons op het Witte Huis zult logeeren en zooveel uwer fa milieleden zult meebrengen als gij mocht wenschen." De Engelsche eerste minister antwoordde: „Ik ben zeer geroerd door uw vriendelijke uitnoodi ging aan mij om naar Washington te komen en met u de toebereidselen tot de oeconomische wereldconfe rentie en de behoefte aan verderen vooruitgang ten aanzien van de wezenlijke ontwapening te bespre ken. „Mijn collega's met wie ik de zaak besproken heb. dringen er op aan. dat ik het doen zal en met het grootst mogelijke genoegens neem ik uw uitnoodiging aan. „Als het u schikt zal ik Engeland 15 April met de Berengaria verlaten en met dezelfde boot terugkee- ren. „Het zal mij inderdaad veel pleizier doen bij u op het Witte Huis te logeeren." De Berengaria moet volgens het vaarplan 21 April te New York aankomen en 26 April vertrekken. De eerste minister kan dan 3 Mei in Engeland terug zijn. De Stroeër Vermaning, waarvan de lezer hierboven een afbeelding ziet, dateerde alt het jaar 1738. Tot op heden werd het gebouw docr de Doopsgezinde Gemeente nog steeds voor kerkdiensten gebruikt. Zitting van Vrijdag 7 April. Egmond Binnen. EEN VURIGEN STRIJD TUSSCHEN NEEN EN JA! De persoonlijke belangstelling der Invité's was heden beneden de middelmaat: 7 comparanten op 56 zaken Jtan geen behoorlijke melange geven. De eerste zaak. aangehouden en contra den bollen- kweeker Jan v. d. P. te Egmond-Hoef verstoorde al da delijk pijnlijk de vreedzame atmosfeer in ons rechtzaal- tje. De bollenman was geverbaliseerd door rijksveld wachter Minnée ter zake gevaar opleverende vuilver branding en werd zoowel het relaas als de getuigenis van den verbalisant op heftige en dikwerf zeer onparle mentaire wijze, die den kantonrechter al waarschuwend naar den hamer deed grijpen, bestreden. De comparant bleef krachtig ontkennen, iets met dit gevaarlijk vuurtje te hebben uit te staan, zonder echter getuige Minnée 'n duimbreed tot wijken te brengen. De stemming was dan ook nogal verbitterd, doch hopen wij dat het na derend Paaschfeest vrede zal schenken. De heer v. d. P. werd natuurlijk in het ongelijk gesteld, want de ambtseed legt altijd dubbel gewicht in de schaal der gerechtigheid en hij werd veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen, welk vonnis hij begroette met de woorden: 't Is wat moois! waar hij echter vermoedelijk geen snars van meende. Bergen. DE ARBEIDSCONTROLEUR WERD NIET TOEGEJUICHT. De 65-jarlge heer Rijkert M., 'n nog flink geconditio neerde aannemer uit Hoorn, had te Bergen een bouw werk doen verrichten én was alstoen, zeer tot zijn mis noegen, door een controleur van de arbeidswet bekeurd, omdat niet aan de eischen der veiligheidswet was vol daan, met betrekking tot een aangebrachten steiger. Vol £vuur trachtte de gedagvaarde aannemer de getabbaarde iheeren duidelijk te maken, dat in casu practisch iets on- [mogelijks werd verlangd en zijn zoon de heer Ant. M. uit {Alkmaar, ook bouw- en deskundige, bevestigde zulks. Werd besloten de zaak op 28 April voort te zetten. A1 k ma a r. EEN UUR TE LAAT WERD 14 DAGEN TE VROEG! Een verlofhouder te Alkmaar, de 27-jarige heer J. J. v. d. K. was in moeilijkheden geraakt met de drankwet, ;Op grond van het markante feit, dat hij een nachtelijks jchampagnefuif had georganiseerd, waaraan onder meer [•en heer en dame hadden deelgenomen. In deze zaak 1 waarin de gedagvaarde barkeeper erkende, was ook, als •enige getuige ten 10 uur opgeroepen, zekere heer J. Houtsman, die echter niet aanwezig bleek te zijn. De jeaak werd alsnu versteld op 21 April en acte verleend van de niet verschijning van den getuige, 'n formaliteit, ,die gewoonlijk voor zijn portemonnaie niet veel goeds •voorspelt. Toen echter de zitting al zoo ongeveer was afgewerkt, kwam de nalatige getuige nog aanboemelen {en had hij zich blijkbaar in het uur der verschijning vergist. Maar dat zal hem niet disculpeeren! Zoo'n ex- ktra boetecentje laat het Rijk vast niet schieten! Egmond aan Zee. f- EEN NUMMER DAT ZELDEN ONTBREEKT. De kantongerechtszitting zou niet compleet zijn, indien de traditioneelo strooperszaakjes gemist werden. Ook beden waren een paar afgevaardigden uit „Hersebouche Sur Mer" present in de personen van de heeren Antoon en Willem Kr., die ieder op verschillende tijden en plaat sen aanleiding hadden gegeven om ter zake jachtwet overtreding te worden gecalangeerd. „Teên" was er des nachts met de carbidlantaarn op uitgetrokken en Wil lem had verzuimd naar wild snorrende honden tot de jOrde te roepen. Geen hunner had echter een stroopers- verleden en dus mokerde de wet niet met volle kracht ;op hen neer. Antoon werd bedacht met f 15 boete of jl5 dagen en de carbidlantaarn verbeurd verklaard. Wil- j!em kon de toorn van Themis bezweren met f 8 Soete [te voldoen, of 8 dagen hechtenis te ondergaan; vermoe delijk zal de keus hem niet moeilijk vallen. Limmen. DE BLOEMENVENTERSMANDEN GEDISQUALIFICEERD. Niet bepaald tot onverdeeld genoegen der zwaar ge meentebelasting betalende hloemenwinkeliers wordt Alk maar geregeld overstroomd door bloemenventers uit omliggende plaatsen. Het schijnt echter moeilijk te zijn, dezen handel te coupeeren, maar wel is het mogelijk te zorgen, dat de veiligheid van het verkeer niet wordt bedreigd door de gebezigde enorme bloemenmanden, die ver buiten het stuur van de fiets uitsteken. Er is dien aangaande dan ook een plaatselijke verordening, die aan dit exces paal en perk stelt en waarvan ditmaal het slachtoffer was de 18-Jarlge bloemenventer Jan Petr. N. uit Limmen, die te dier zake werd veroordeeld tot f ü.50 boete of 1 dag. Alkmaar. DE GEBROKEN SPIEGEL. We kennen allen nog wel de onbetaalbare klucht, waarmede indertijd de onvergetelijke komieken Kelly en Lageman zooveel succes hebben geoogst. De chauffeur S. H. K-, in dienst van een Alkmaarsche firma, kon echter op niet veel bijval snoeven, toen hij heden terecht stond ter zake het rijden met een vracht auto op de Laat te Alkmaar, terwijl aan dit voertuig was bevestigd een wegspiegel, die gebroken en dus waar deloos was. Niettemin werden eenige verzachtende om standigheden op zijn credlet gesteld en het voorwerp van de eenigszins zure Aprilmop der Alkmaarsohe schu- po, veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen, waarna de nog resterende verstekzaken en petit comité werden afgehandeld. Klokslag 12 uur reden de hoogopgeladen vrachtauto's de poorten van de brouwe ryen uit. Zooals reeds elders in dit nummer gemeld, is gister te middernacht 12 uur precies, het bierverbod in Amerika opgeheven, terwijl in verscheidene andere staten aan desbetreffende maatregelen wordt gewerkt. In vele steden is de toelating van het bier feestelijk gevierd. Te New York reden te middernacht klokslag 12 uur de hoogopgeladen vrachtauto's, die reeds den geheelen avond gereed stonden, de poorten der brouwerijen uit om zoo snel mogelijk de bestellingen af te leveren. Op Broadway werd een optocht met muziek en een reus achtig biervat gehouden, waarbij op eiken hoek van een straat een flesch bier werd leeggegoten. De meeste ho tels, café's en clubs hadden speciale feesten georgani seerd om den terugkeer van het bier te vieren. Soortge lijke feesten werden gehouden te St. Louis, Chicago, Los Angeles en andere groote steden. De eerste vergunning tot het schenken van bier en wijn werd aan de Nationaal Press Club verleend. Twee arme zoontjes van een glazenwaMCher In Engeland erven 75.000 pond. Twee kleine jongetjes, zoontjes van «en glazenwas- scher te Barry in Zuld-Wales zijn ruimschoots bedacht in het testament van Henningway, een rijken Noor. De vader van de jongens is een van de beste cricketers van zijn stad. Een paar jaar geleden bevond zijn vrouw, een gewezen dienstmeisje uit Londen, zich met haar zoontjes op het cricketveld, toen Henningway daar ook een kijkje kwam nemen. De Noor had pleizier in van de beide kereltjes. Zoo kwam hij in kennis met de ouders en hij toonde zich dadelijk een goed vriend. Hoe wel hij gekleed was als een werkman en niet den in druk maakte erg rijk te zijn, bleek hij toch in staat zijn nieuwe vrienden te helpen, wanneer zij door werkloos heid in moeilijkheden verkeerde:.. Toen hij hen goed ken de. vertelde hij zendeling geweest te zijn, doch later veel geld geërfd te heben. en ook verscheidene aandee- Ien in een petroieumbron. Verder wisten zij van hem alleen, dat hij veel reisde Henningway is onlangs overleden en heeft in zijn testament bepaald, dat het oudste jongetje tot zijn meerderjarigheid een jaargeld zal ontvangen van 500 pd Het jongste krijgt een jaargeld van 250 pond, doch komt bij zijn meerderjarigheid bovendien in het genot van 60.000 pond. Voorwaarden van het legaat zijn, dat de kinderen geen openbare school en geen universiteit zullen bezeken en dat zij zullen word opgevoed naar hun hieuwen levensstaat. Ook uitnoodigingen aan Duitschland* Frankrijk cn Italië. 1 Reuter meldt uit Washington dat het departement; van buitenlandsche zaken door de aldaar geaccredi teerde ambassadeurs uitnoodigingen heeft doen toe komen aan de regeeringen van Duitschland, Frankrijk en Italië om voorbesprekingen te houden over de economische wereldconferentie. ïn de uitnoodiging wordt er de nadruk op gelegd dat de eigenlijke confe rentie (gelijk de wensch van MacDonald) te Londen gehouden zal worden. Te Washington zal alleen een uitwisseling van gedachten over de verlaging van de internationale tariefmuren plaats vinden, op dat een glad verloop van de conferentie te Londen gewaar borgd zijn. Er is geen sprake van een rondetafelconfe rentie, noch stelt men zich een gemeenschappelijke discussie over het schuldenvraagstuk voor. I-Iet depar tement van buitenlandsche zaken te Washington stelt; het eerder op prij» met. den gedelegeerde van elke bui* tenlandsche mogendheden afzonderlijk te onderhand delen. Roosevelt noodigt nog 5 staten uit. Uit Washington, 7 April. Het ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt mede, dat behalve aan da reeds vermelde staten ook uitnoodigingen tot deelne ming aan de voorbereidende economische besprekin gen zijn verzonden aan Japan, China, Argentinië^ Chili en Brazilië. 30-urenweek in Amerika. Door de senaat aangenomen. Uit Washington: De Amerikaansche senaat heeft heden een voorstel aangenomen, waarin de 30-uren-week wettelijk wordt; vastgesteld. Slechts enkele bedrijven, zooals dagbla- den, levensmiddelenfabrieken etc. vormen een uit-» zondering. Het voorstel verbiedt het vervoer van wa ren, die in bedrijven zijn vervaardigd, waar meer dan 30 uur per week wordt gewerkt. BRANDSTICHTING. Gisteren is aangehouden de 18-jarige boerenknecht J. V., uit Nederweert, verdacht van brandstichting in de boerderij van de weduwe S. te Weert, welke Dinsdagavond is afgebrand. Daarbij zijn tien stuks» vee in de vlammen omgekomen. Recordvlucht over de Hlmalaya. Falende Alpinisten, succesvolle vliegers. De Himalaya-expedities. Zooals gemeld ls het de Engelsche Mount Everest vliegexpeditia gelukt met twee spe ciale vliegtuigen in een tocht van drie uren den hoogsten top der wereld over te vlie gen. Daarmee is voor den eersten keer de Mount Everest bedwongen. Alle expedities, door bergbeklimmers ondernomen, faalden tot dusver. GROOTE bergen zijn als reusachtige magneten. Zij houden de bergbeklimmers steeds weer In hun ban, zij lokken de eerzuohtigen, om ze te ba. dwingen, zij laten hun tot licht hij den top komen en dan ontplooit de berg al zijn geheime krach ten een lawine rolt, een stuk rots stort neer. of een touw scheurt stuk, zuurstofapapraten weigeren... en zij, die dicht bij den top waren, storten naar heneden of worden gedwongen terug te keeren en zijn weder ver van het doel verwijderd. Sinds de toppen der Alpen bedwongen zijn, hebben de Alpinisten een ander „arbeidsveld" moeten zoeken. Zij hebben het gevonden in de geheimzinnige, ondoor- vorschte, gedeelte nog nimmer betreden bergwereld van Azië. Daar ls de Al ai, waar sinds 1895 R. W. Rick- mers met verschillende metgezellen en in het jaar 1913 de Pamii^expeditle van de Duitsoh-Oostenrijksche Al penvereeniging hun stoutmoedige doeleinden nastreefden- Duitsche Himalaya-expeditle, die 600 M. onder den top van de Kangtsjentsoenga omkeeren moest, daar over het laatste weggedeelte geen klaarheid heerschte, doek hier en daar de vraag op, of de Duitschers zich deze teleurstelling niet hadden kunnen besparen. Door met het vliegtuig uitgevoerde verkenningen en photografi- sche opnamen, meende men, hadden de ontdekkingsrei zigers den weg kunnen effenen. Maar afgezien er van, dat de wetenschappelijke pionier en bergbeklimmer zijn doel uit eigen kracht wensoht te bereiken, scheen het gebruik van een vliegtuig in dit geval niet mogelijk. Tot dusver was het n.1. nog geen vlieger gelukt tot het hart van de Hlmalaya door te dringen. De bijzondere atmoeferische omstandigheden, die zich in de tropische dalen en op de met ijs bedekte hoogten voordoen, hebben meerdere pogingen van Engelsche sportvliegers om de Kangtsjensoenga over te vliegen, doen misluk ken. Eerst In December van het vorige jaar werden record vluchten over de Himalaya met succes uitgevoerd. Een schitterende krachtproef legde destijds de viiegdienst van Noord-tndië af, toen vijf tot een eskader vereenigd* militaire vliegtuigen honderden mijlen boven den berg keten van de Himalaya op hoogten van gemiddeld 7500- M. vlogen. Het leven der vliegers was afhankelijk van. hun voorraad aan zuurstof en bovendien bood het door kloven doorsneden bergland, waar zij over vlogen, geen enkele landingsmogelijkheid. De moeilijkheden, die zich bij het vooruitdringen in deze bergwereld voordoen, zijn ontzettend. Het gevaar lijkst is het dikwijls voorkomende, plotselinge omslaan, van het weer. Een andere moeilijkheid is de noodzake lijkheid om het lichaam aan den steeds mir.der worden de luchtdruk en het geringere zuurstofgehalte der lucht te gewennen. De eerste Duitsche Himalaya-expeditia met dr. Bauer zag van 't meenemen van zuurstofappa raten. zooals het vroeger gebruikelijk was, af. De bewe gingsvrijheid der bergbeklimmers was door de apparaten verhinderd, het lichaam was bovendien door de kunst matige ademhaling te zeer ingespannen. Door weken lang oponthoud in zeer hooge luchtlagen en verschiï- Een der toestellen van de expeditie met zijn bestuurders vóór den start. Eerst vvjf jaren geleden heeft de Alai-expeditie onder leiding van Rickmers den Piek Renin, die op 700C M. wordt geschat, bestegen en met deze ongeveer vijftig bergen van 5000 tot 6000 M. hoogte. De talrijke berg ketens en toppen aan den Noord- en Oostrand van het Tibetaandsche hoogland zijn door bergbeklimmers slechts ten deele bestegen: het overwegend aantal »s nog niet betreden. Anders staat het met het gebied van de Himalaya en Karakorum, dat volgens Rickmers naast de bergen van Alaska de meest volstrekte ver wezenlijking van het ideaal van den bergbeklimmer vormt. Bij de ontdekking van dit gebied in de laatste honderd jaar is de Alpinist de pionier geweest. Dat moet niet vergeten worden, nu bet een Engelsche vlleg- expeditie is gelukt, den Mount Everest over te vliegen. Nog slechts eenige jaren geleden hield men vliegtui gen in de Himalaya voor onbruikbaar. Bij de tweede lende oefeningen gewenden dr. Bauer en zijn begelei ders zich aan de verminderde luchtdruk en zuurstof. Dit systeem had het beste resultaat. De Alpinisten kon den zware vermoeienissen en ontberingen doorstaan. De eersten, die de Himalaya beklommen, waren d» gebroeders Schlagintwert, die in 1S55 het tot een hoogt* van 6000 M. brachten. Daarna volgden vele anderen; bet laatst werden Mallory en Irving met zuurstof uitgerust, op 8600 M. hoogte gezien, 240 M. onder deu bergtop. Daarna verloren zich de sporen van beide bergbeklim- mers. De vraag, of de Mount Everest door hen geheel bestegen is. bleef tot heden onbeantwoord; afdoend* bewijzen daarvoor ontbreken. Thans heeft eindelijk een vliegexpeditie ook den itouivt Everest bedwongen en het ls te hopen, dat het resul taat van deze vlucht ten goede mogo komen aan ver dere expedities van. bergbeklimmers.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5