Gewijzigde Bestuursvorm. Zaterdag 8 April 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9259 Alle macht aan Berlijn NAAR 30-URENWEEK IN AMERIKA De boycot der Joden in Duitschland Op heeterdaad betrapt Bloedbad in een hertenkamp Doodelijk ongeval te Amsterdam Aanrijding mpt doodeliiken afioon Zoo oud, als gij U voelt! Een thermometer van 60 M. hoog DUITSCHLAND Stadhouders met vérgaande bevoegdheden In de verschillende Dnltsche landen be noemd. Hitier stadhouder van Pruisen. In Duitschland is de bestuursorganisatie opnieuw een stap nader gekomen tot het doel, dat de regee ring—Hitier zich heeft gesteld. Dit heeft men bereikt door de zgn. „Gleichschaltung"-wet of wel de „gelijk- schakelingswet", een wet om administratie en be stuur der landen in overeenstemming te brengen met die van het Rijk. Deze wet heeft de ministerraad na ampele bespreking goedgekeurd, hetgeen o.a. betee- kent dat in de Duitsche landen Rijksstadhouders wor den ingesteld. Deze stadhouders, die op voorstel van den rijks kanselier door den rijkspresident zullen worden be noemd, zullen uitgebreide bevoegdheden hebben. Van bijzondere beteekenis is de in de wet voorko mende bepaling, dat votums van wantrouwen van den Landdag tegen den minister-president en de le den der regeering niet toelaatbaar zijn. Afzonderlijke regeling voor Pruisen. In den aanhef van de wet is voor Pruisen uitdruk kelijk een uitzondering gemaakt. Voor dit land wordt in dien zin een afzonderlijke regeling getroffen, dat hier de rijkskanselier dus Hitier de in art. 1 van de wet genoemde rechten van den stadhouder zal krijgen. Door deze nieuwe wettelijke regeling voor Pruisen worden de verordeningen van den riikspre sident inzake het rijkscommissariaat voor Pruisen overbodig. Deze verordeningen zullen dan ook waar schijnlijk door von Hindenburg worden ingetrokken. Nog eenige andere wetten. Het Duitsche Riikskabinet handelde in het verdere verloop van zijn vergadering van gisteren nog de wet af betreffende de weder-instelling van het beroeps- ambtenarendom (in tegenstelling met partij-ambtena ren). Hierdoor worden ambtenaren die sinds 9 No vember 1018 in dienst zijn genomen zonder de noo dige opleiding te hebben genoten of geschikt te zijn. ontslagen. Met betrekking tot het plan titels, orde- en eeretee- kenen weer in te voeren, meldt de Boerenzeitung. dat ric te verleenen onderscheidingen zullen uitgaan van het hoofd van den staat, dus van den Rijkspresident. Voor advies zal een bizondere afdeeling worden inge steld. De nieuwe orden en eereteekenen zullen de moge lijkheid scheppen groote nationale verdiensten, zoo wel op militair, politiek, economisch als in het bijzon der op cultureel en wetenschappelijk gebied te waar- deeren. Bij geruchte verluidt, dat de Rijkspresident ook het recht zal verkrijgen, buitengewoon groote verdiensten jegens volk en natie door de verleening van adeldom te ccren. waarbij, naar het schijnt, ook de gelijktij dige belooning van geadelden met grondbezit wordt overwogen. Voorts werd hesloten tot wederinstelling van orde teekenen en titels, te verleenen door den Rijkspresi dent. Titels worden ook verleend door de Rijksstad- houders en den Pruisischen minister-president als vertegenwoordiger van den Rijkskanselier. Verder werd absolute vrijdom van autobelasting aangenomen voor alle nieuwe auto's en eenige wijzi ging gebracht in de administratie van verzekering en economische lichamen. Dan verhooging van de paarderenwedbelasting. Tenslotte bracht de minister van buitenlandsche zaken von Neurath vérslag uit en daarna de Rijks bankpresident. waarna de vergadering te elf uur op geheven werd. Feestdag van den nationalen arbeid. Voorts nam het Duitsche Rijkskabinet de wet aan waardoor clen eersten Mei verklaard wordt tot Feest dag van den nationalen arbeid. Voor den eersten Mei gelden ook de bepalingen van kerkelijke» oorsprong. Zoo mag bijv. voor 1 Mei geen loonaftrek plaats vinden, evenmin als voor de kerke lijke feestdagen. Men hoopt daardoor ongeveer 6 mlllloen werkloozen weer aan werk te helpen. Zooals reeds In een kort bericht gemeld, heeft de Amerikaansche senaat met 53 tegen 30 stemmen een voorstel aangenomen van den democratischen senator van Alabana, Hugo Black, tot invoering van een vljfda- genweek met zesurigen werkdag, derhalve een dertig- urige werkweek, teneinde de arbeiders te onttrekken aan de afstompende werking der machines en de werk gelegenheid voor een groot aantal werkloozen uit te breiden. Black gelooft, dat door aanneming van het wetsont werp ongeveer 6 millioen werkloozen of bijna de helft van het totaal aantal werkloozen In de Vereenigde Sta ten werk zal kunnen vinden. Vóór het wetsontwerp stemden 41 democraten en 12 republikeinen, er tegen 8 democraten en 22 republikeinen De door Black voorgestelde wet heeft het karakter van een noodwet en een voorloopige geldigheidsduur van twee jaren. Indien zij door het congres wordt goedgekeurd zal zij over 30 dagen in werking treden. Enkele bedrijven, zooals dagbladen, sommige levens- middelenbedrijven, (waar conserven, vleesch en licht bederfbare producten worden verwerkt) zijn uitgezon derd van de wet. Het voorstel verbiedt het vervoer van den eenen Ame- rikaanschen staat naar den anderen, of naar het buiten land van waren, die in bedrijven zijn vervaardigd, waar meer da 30 uur per week wordt gewekt. Onder de tegenstanders van het wetsontwerp bevond zich Black's eigen partijleider, senator Robinson van Arkansas, die het wetsontwerp bestreed en een tus- schenontwerp indiende tot invoering van een 36-urige werkweek met verplichten 8-urlgen werkdag, welk voor stel echter verworpen werd. waarbij 33 democraten hun partijleider ia den steek lieten, G. B. S. wordt getooid. Zooals men weet maakt de bekende Engelsche schrijver en criticus G. Bernard Shaw een wereldreis. Hier boven zien we hem na zijn aan komst op Honolulu, waar hij op origineele wijze geëerd werd. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 9 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Be vestiging. Burgerbrug. geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Callantsoog, geen dienst. Oudesluis,. zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Bevestiging nieuwe lidmaten. Extra collecte. Valkkoog, voorm. 9% uur, Ds. Tinhol. Bevestiging. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10% uur, de heer Prinsen, v. A'dam. Nam. 5% uur, de heer Prinsen. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden. Maria Smit, oud 79 jaren, weduwe van Pleter Roozendaal. POLITIE. Verloren: een pe;t een rijwielplaatje; een armband. Gevonden: een fiets. Tegen Joodsche en Marxistische artsen. Ontslagen op groote schaal. Naar Wolff uit betrouwbare bron wordt mcdege deeld, bestaat er nog steeds een wanverhouding tus schen het aantal Joodsche en echte Duitsche artsen Reeds zijn op ettelijke plaatsen Joodsche artsen aaD staats- en gemeentebedrijven ontslagen, maar thans zijn op bevel van den commissaris Joodsche artsen afgezet uit leidende functies van de beroepsvereeni- ging. Tevens bereidt het Rijksdepartement van ar beid maatregelen voor om Joodsche vertrouwensdok- toren en bijzitters bij de verzekeringsbedrijven te doen ontslaan. Het onderzoek voor den vrijwilligen arbeidsdienst zal ook niet meer door Joodsche dok toren creschieden. Alleen bij uitzondering zullen Jood sche doktoren toegelaten worden bij de ziekenfondsen Uit de commissies en besturen betreffende de zie kenfondsen en uit de arbitrage-commissies worden Joden geweerd. Hetzelfde geschiedt met de maxistische artsen. Er is gebleken, dat bij de ziekenfondsen corruptie aan de orde van den dag was. Daartegen zal zeer streng opgetreden worden. Niet-rendabele fondsen en ver- vereenigingen worden ontbonden en zoo zal het begin gemaakt zijn van de ont-politiseering van alle ziekte verzekeringsfondsen. Naar verluidt is de behoefte aan doktoren in Duitschland thans voor 9 jaar gedekt, reden waar om dan ook een minimum aantal studenten in do medicijnen aan de academies wordt toegelaten. Naar voorts wordt gemeld eischt de nationaal-soci- alistische organisatie van doctoren en van den hond van nationaal-socialistische advocaten in de Gouw- Mittelfranken de geheele verwijdering van de Joden uit de academische beroepen. Iedere mogelijkheid van terugkeer daarin, moet verhinderd worden. Nog maar 35 Joodsche advocaten aan de Berlijnsche bali. In Berlijn is het aantal Joodsche advocaten, dat toegelaten wordt tot de balie, verminderd tot 35, in overeenstemming met de verhouding tot het totale bevolkingscijfer. Er zijn in Berlijn ongeveer 34000 ad vocaten werkzaam, van wie ca. 2500 Joden zijn. Bij dc aanwijzing der Joodsche advocaten, die toegelaten zullen worden, zal als voorwaarde worden gesteld, dat de betrefende aan het front heeft gestreden. De commissaris voor het bestuur van de Berlijnsche orde van advocaten, dr. Neuberg, deelde mede, dat deze maatregelen uit ideëele en niet uit materieele motie ven worden genomen. In het rijksministerie van Justitie hebben de com missarissen en ministers der staten mededceling ge daan van de maatregelen, die zij reeds in zake dc Joodsche advocaten hebben genomen en hun desbe treffende wenschen kenbaar gemaakt. Men verwacht binnenkort een rijksregeling van deze kwestie. Stationsdiefstallen te Zwammerdam op gehelderd. Zwammerdam, 7 April. Meermalen was het reeds voorgekomen, dat uit dc kas van bet spoorwegsta tion te Zwammerdam geld werd vermist, zonder dat het gelukte den dader te ontdekken. Het was opgevallen, dat deze vermissingen juist waren voorgekomen na het vertrek van goederen treinen. De recherche te Utrecht werd van een en ander in kennis gesteld en inderdaad mocht het een recher cheur, die zich verdekt had opgesteld, gelukken, den dader, den arbeider-remmer H. V. uit Utrecht, op heeterdaad te betrappen, toen deze een bedrag van f0.uit de stationskas wegnam. De man, die ook de vorige diefstallen bekende, 1» naar het Huis van Bewaring te Utrecht overge bracht. Verscheidene dieren verscheurd. Toen de parkwacht van Heerlen gistermorgen zijn ronde deed door het Aambosch en bij het hertenkamp kwam, zag hij tot zijn groote ontsteltenis, aldus de Heerlensche corr. van de Tel., dat daar in den af- geloopen nacht of in den vroegen morgen, de vreed zame dieren zijn overvallen en verscheurd. Ook de pauwhaan en verschillende konijnen, die binnen de afrastering hun verblijf hielden, waren doodgebeten. Alleen de pauwhen zat treurend boven op het hok en is op deze wijze aan den dood ontkomen. Men vermoedt dat een hond of ander dier onder de afrastering door gekropen is, en de herten en overige dieren heeft verscheurd. Een onderzoek wordt ingesteld. Is de hond er op losgelaten. Nader wordt nog gemeld, dat de hond aan den rechterkant het kamp is binnengedrongen, na eerst het ijzerdraad, dat een hal ven meter die# in den grond zit, te hebben vernield. In een rechter deel van het kamp bevond zich, afgescheiden van de andere dieren, de bok, welke het eerste slachtoffer is geweest. Het moet een geweldige doodsstrijd met den hond ge streden hebben. Hierna ging de hond naar het linker deel van het kamp, alwaar hij ook een gat in het ijzerdraad had gemaakt. Het beest drong het rust huisie binnen waar de pauw zich bevond. Deze werd eveneens door het dier doodgebeten. Vervolgens moesten vier jonge duiven hetzelfde lot ondergaan. Hierna volgde een jacht op het ree en de vijf konij nen. Ook deze werden na een geweldigen strijd dooi den hond dood gebeten. De verspreide haarbossen en het bloed, evenals de verwondingen aan de dieren wijzen daarop. De politie, die dadelijk een onderzoek instelde ver moedt, dat er kwaadwilligheid in het spel is, daar dit reeds de derde naai is. dat zich èen dergelijk ge val in het hertenkamp heeft afgespeeld. Als bijzonderheid wordt nog gemeld, dat het herten- paar binnen kort uitbreiding van het gezin venvacht- te. Een auto rijdt het trottoir op. Twee-jarig meisje het slachtoffer. Vrijdagavond heeft in de Hudsonstraat te Amsterdam een droevig ongeval plaatsgevonden. Om ruim 6 uur reed in genoemde straat een auto. welke werd bestuurd door iemand, die het chauffeeren nog niet goed meester was. Door een verkeerde manoeuvre schoot plotseling de auto het trottoir op. Om ijlings de gemaakte fout te her stellen. werd het stuur blijkbaar met een ruk omgewor pen en tegelijk is er vermoedelijk vol gas gegeven, want met een zeer groote vaart reed de wagen dwars over den rijweg, nu het verhoogde voetpad aan de overzijde der straat op. Deze plotselinge tweede zwenking had een noodlottig gevolg. Op dit trottoir speelden eenige kinderen. De chauffeur, geen kans ziende om de auto te doen stoppen reed in vollen vaart tegen een huis op. Hier bleef het helaas niet bij. Een twee-jarig meisje werd tegen den muur gedrukt en bovendien een zes-jarig meisje aangereden. Het eerstgenoemde kindje werd op slag gedood, terwijl het andere meisje ernstige verwon dingen bekwam. Het overleden en het gekwetste meisje werden naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De politie nam de auto in beslag. In het posthuis werden de bestuurder en diens instructeur in voorloopig verhoor genomen, terwiil er mede eenige personen verklaringen over het ongeval aflegden. De inzittenden van de auto bekwamen geen letsel, de auto werd evenwel vrij ernstig beschadigd. 59-Jarige dame overleden, Op de Krocht te Haarlem is gisteravond te ongeveer negen Uur een ongeluk met doodeliiken aflnoo gebeurd. Een 59-jarige dame wilde den rijweg overstken. juist op het moment dat een wielrijder naderde. De dame weifelde even, met het gevolg, dat zij daardoor juist aangereden werd. Zij viel met het hoofd oo de straat. Per ziekenauto ls zij naar het St. Fllsabeth Gasthuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. W 1 e 1 n n k Laatste Cunrasavond van de leerlingen van den 2- jarlgen landbouwcursus, uitgaande van de Holl. Mij. v. Landbouw, afdeeling Wieringen, op j.1. Vrijdagavond in de oude school te Hippoytushoef. De leeraar. de heer Herink, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den landbouwconsu- lent, den beer Lienesch uit Schagen en het bestuur der afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw. De heer Herink en de consulent deden de leerlingen (30), verschillende vragen, welke vlot en goed werden beantwoord. De heer O. J. Boslcer, voorzitter der afdeeling, gaf 'n overzicht van de verloopen 2 oursusjaren en merkte op, naar aanleiding van de beantwoordde vragen, dat de cursus een succes moet zijn geweest. Tevens werden den landbouwhouwconsulent, den heer Lienesch, den heer Herink en ook den vroegeren leer aar, den heer Willemse, dank gezegd voor hunne mede werking. De heer Lienesch sprak de aanwezigen toe en uitte zijn verwondering dat een zoo groot aantal cursisten, dezen cursus hadden gevolgd. Aan de gestelde vragen met beantwoording kon worden opgemerkt, dat flink is geleerd. Alle 20 leerlingen konden een diploma toe komen en wel 5 met zeer veel vrucht, 18 met veel vrucht en 7 met vrucht. De heer Hering deelde mede, dat hij met veel genoe gen de cursussen had geleid en besprak de zeer goede verhouding tusschen de leerlingen onderling en met hem Ook werd het bestuur der afd. dank gebracht voor zijn medewerking voor de instandhouding van het aan tal leden. De heer W. Mostert sprak woorden van dank tot den leeraar namens de leerlingen, voor al hetgeen wat door hem was onderwezen en de gezellige intieme samenwerking onderling. —DEN OEVER. De autobusdienst over den afsluitdijk. Naar ons van goed ingelichte zijde wordt medege deeld, zullen de A.T.O.-bussen den 11 April nog niet beginnen te rijden. Het wordt nu wel na Faschen. Brand in een woonark. Vrijdagavond ongeveer 10 uur ontstond brand in do Woonark van de familie Van Hcukelom, liggende achter het M.U.Z.-gebouw, waarschijnlijk door het te fel stoken van een kachel. Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer.zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke gewrichten en spieren, urinestoornisscn, aanvallen van duizelig heid, en soortgelijke klachten zijn te ernstig om ver waarloosd te worden. Draag zorg. dat urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaasstoor-» nissen of waterzucht Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruiken gelukkig gemaakt, frisch. gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a f 1.—, f 1.75, en f 3.— per doos. Op de wereldtentoonstelling, die dit jaar ta Cliieago wordt, gehouden, zal ongetwijfeld heel veel te zien zijn. Tot de merkwaardigste bezienswaardigheden behoort zeer zeker de 60 meter hooge thermometer, welke vanaf elke plek van de tentoonstelling te zien is. Daar de bewoners afwezig waren, werd door den M.U.Z.-concierge direct alarm gemaakt en door het kan toorpersoneel der M.U.Z. met eigen middelen een aan vang gemaakt met de blussching. Later kwam de mo torspuit aan Den Oever te hulp, waarna men het vuur in een half uur meester was. Ark en inventaris bleven grootendeels behouden. Verzekering dekt de schade. k o f, n p 4 JTJLIANATORP. Het is al geruimen tijd geleden, at wij eens melding konden maken, dat er een nieuwe woning gebouwd werd. Thans is dat weer het geval en wel voor den heer Jac. Wijngaard, die op een perceeltje bouwgrond, dat hij van den heer P. de Boorder aan de Van Fo- reestweg kocht, een nieuwe woning laat bouwen. De bouw van een en ander is opgedragen aan den tim merman C. Hollander alhier. Opening van een schoenwinkel. De heer A. Strooker, die dezer dagen zijn schoencn- reparatieinrichting verplaatste naar den voormalige n, manufacturenwinkel van den heer J. Kosten aan t'e Langevlliet, heeft daar meteen een winkel in nieuv.-e schoenwerken en alles wat daarmede annex is. aan verbonden. Wij namen eens een kijkje ter plaatse en mochten tot onze voldoening constateeren, dat een ruime sorteering allerhand schoenwerk aanwezig is, orn aan de vraag der cliëntele te kunnen voldoen en v.*at meer zegt, de prijzen zijn zoo, dat men er niet voor naar een andere plaats behoeft te gaan, en dat is in den tegenwoordigen tijd een factor die meespreekt. D« reparatiewerkplaats is achter den winkel aangebracht, terwijl de etalages wel de aandacht van het publiek zullen trekken. Vandaag (Zaterdag) wordt de zaak ge opend en men kan niet beter doen, dan er zelf heen gaan. w 1 k f. r. Vrijdagavond werd brand ontdekt in het perceel van den heer J. Koomen Cz. De bewoners waren afwezig, doch toen de vrouw des huizes met de autobus thuis kwam, ontdekte zij de rook en toen zij de voordeur open de kwam een dikke rookwolk haar tegemoet en door het inkomen van lucht sloegen de vlammen uit. Hulp was spoedig aanwezig en met een slang op de waterleiding werd het vuur bestreden. Het perceel is voor een deel uitgebrand en het niet uitgebrande heeft veel water schade bekomen. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in het aantrekken van een vulkachel, waardoor de houten schoorsteenmantel zoodanig is verhit, dat er brand is ontstaan. Verzekering dekt de schade.. Politie. Als gevonden voorwerpen zijn aangebracht: een overjas en een gouden heerenring. Door het bestuur der Coop. Zuivelfabriek ..West Fri- sia" is uit een 88-tal sollicitanten voor de betrekking van chauffeur benoemd de heer P. Roemer te Purmerend Door het gemeentebestuur zullen op verschillend» plaatsen in de gemeente, borden worden geplaatst voor het aanplakken van verkiezingsreclame voor de aan staande kamerverkiezing en aan verschillende besturen der politieke partijen is verzocht daarvan gebruik te maken en niet op andere plaatsen te plakken of te BURGEMEESTER VAN ILPENDAM. De heer A. Peereboom, heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag aangevraagd als Burgemeester van Ilpendam.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9