DE IJZEREN DEUR Partijdigheid, Miss Frankrijk 1933 gekozen Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. TOULOUSE ZENDT NIET MEER UIT De verplaatsing van een stembureau. Mlle Jacqueline Bertin, een jeugdige Parisienne, werd uit 165 mededingsters tot miss Frankrijk 1933 gekozen. Nu wordt toch ons volk „partijdig", En altijd waren we neutraal, Denk maar eens aan de oorlogsdagen, Wat deden we niet nationaal! Wat waren we niet nauw verbonden. Toen waren alle deelen één. Nu vallen we, straks bij de stembus, In vele scherven weer uiteen! Ik weet niet meer hoeveel partijen, In dezen opgewonden tijd. Een plaatsje vragen in de Kamer, We zijn de tel een beetje kwijt. Maar w?l wordt overal begrepen. En dit is 't, wat de aandacht wekt, Dat zich een politieke crisis Ook over Nederland voltrekt! De kruik gaat net zoolang te water, Totdat ze eind'lijk eenmaal breekt. Tot zich fle slappe geest der tijden In velerlei excessen wreekt. De kiezer gaat zijn stuur verliezen. De stembus geeft een dwaas geluid. Hoe ook de uitslag moge wezen. De tweedracht klinkt er bovenuit! Ik weet niet meer hoeveel beginsels Zich werpen op ons Staatsbestel, We raken op z'n „drie en vijftigst" Partijdig leelijk in den knel! Want wie er straks ook moge juichen. Bij meerder stem- of zetelwinst. De kiezerslijst blijft tóch getuigen: „Dit is wel Holland op z'n minst!" April 1933. KROES. (Nadruk verboden). FEUILLETON Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. HOOFDSTUK XX. Zijn eenige kans. Zwijgend trad de blanke terug. De Indiaan trad binnen en sloot de deur zacht achter zich dicht. Edwards wachtte tot zijn bezoeker zou spreken, ter wijl de roodhuid hem aanzag met dien schimmigen glim lach van wreede voldoening. „Ik ben vanmiddag uit Tucson teruggekomen," zeide hij eindelijk. „Ik kwam langs een anderen weg terug, over de bergen, uit het zuiden. Toen de zon onder was. ben ik hier gekomen." Edwards wist niet wat te zeggen. Hij besefte, dat dit bezoek, op dit uur van den nacht, iets meer te beteeke- nen had dan een eenvoudige beleefdheid. Hij voelde, dat hij om de een of andere reden plotseling een voorwerp van meer dan gewone belangsteling voor den Indiaan was geworden, en zich diens woorden bij hun laatste r.rstmoeting herinnerde, wachtte hij onrustig af wat er komen zou. Het gelukte hem echter een paar woorden van welkom te prevelen. Ernstig hervatte Natachee: „Ik heb je iets te vertellen waarin ik denk dat .te belang zult stellen." Zenuwachtig bood Edwards hem een stoel aan. Voen zij gezeten waren, begon de Indiaan: moet je eerst vertellen, dat ik naar Tucson ging jouw belang." Met een glimlach voegde hij er bij. „Ie jov*r belang en voor mijn genoegen." „Ik zie niet in. wat mijn belang met jouw genoegen te maken kan hebben", antwoordde de blanke, geprik keld door iets spottends in den toon van den Indiaan. ..Niet? Neen. dat zal wel. Maar straks zul je het wel begrijpen," 2eide de ander, alsof hij schik had in de onrustige vree*» van den blanke en zijn genoegen wilde vwrlengen. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZETTENG VAN MAANDAG 10 APRIL. UITSLUITEND BEHANDELING VAN RIJWIEL EN WEGENBELASTINGZAKEN. Al weer was het noodig opruiming te houden van voorradige belastingzaken. De jacht schijnt voortdurend beter resultaten op te leveren, tot heil van de schat kist. De rijksadvocaat, een dignitaris, die, als het ernst is met werkelijke practische bezuiniging bij de rechterlijke macht, gevoegelijk kan worden gemist, had ditmaal weer ruim 50 rijwiel- en wegenbelastingzaken aangebracht. De rijke buit was kolossaal gevarieerd. Men trof daaronder dienstboden, winkeldames, arbei ders, landbouwers, reizigers, kooplieden, veehouders," tuinders, vischhandelaars, melkboeren, 'n matroos, 'n kaasmaker, 'n Italiaansch granietwerker, 'n kippen- slachter, 'n advocaat en procureur, ja, zelfs 'n burge meester! Eén nalatige wegenbelastingbetaler had met vóór- en achternamen zoo ongeveer beslag gelegd op de halve litanie van Allerheiligen! Bij het opmaken van de kas bleek het batig saldo dan ook zéér bevredigend te zijn. Geen departement, dat beter zjjn eigen kostje opscharrelt, dan Justitie. Om van de gedwongen bediening dan maar niet te gewagen! DE MISKENDE SAMARITAAN GEREHABILITEERD De bollenkweeker Jan P. uit Anna Paulowna stond de vorige maal terecht wegens het autorijden, niet gedekt door een rijbewijs van betaalde wegenbelasting. Het jongemensch beweerde toen zeer verontwaardigd, een persoon, die een ongeluk had gekregen, te hebben vervoerd en toen In de haast verzuimd te hebben, zijn wegenbelastingkwitantie bij zich te steken. Besloten werd tot aanhouding en werden thans gehoord de heeren H. v. d. Kampen en H. Schuwen als getuigen. Resultaat: ontslag van rechtsvervolging. Rijwielbelasting: Th. M. van A„ Den Helder, melk- slijter; Dirk B„ Grootebroek, arbeider, Nico B., Den Helder, Marine-matroos; Margaretha W. B„ Harenkar- spel. dienstbode; Gerrit B., Medemblik. arbeider; Dirk B., St. Maarten, kaasmaker; Douwe B„ Den Helder, poelier; Hendrika D., Oudorp. winkeljuffrouw; Dirk D., Andijk, arbeider; Jac. van D., Broek op Langendijk, koopman; Andr. D„ Engwirden. arbeider; J. G. H. G. v. d. V., Amsterdam, kok; Nic. G., Venhulzen, land bouwer; Corn. de H., Broek op Langendijk, arbeider; Jan K., Nibbixwoud, landbouwer: Arie K„ Grootebroek, arbeider; Jac. K., Wieringen,, arbeider; Simon Petr. K.. Wervershoof. landbouwer; Hendr. K., Enkhuizen, vischhandelaar; Mar. Cor. L-, Koegras, koopman; Jan M., Texel, arbeider: dezelfde; Giovanni P., Alkmaar, granietwerker; Leo P., Oudorp. koopman; Adriana de R„ Anna Paulowna. zonder beroep; Kobus R-, Pen Een verlies voor geheel Europa. De zender van Toulouse was bekend tot ver buiten Frankrijk's grenzen. Na middernacht kon men hem nog langen tijd hooren; dan voorzag hij in de leegte, die de meeste andere zenders nalieten en menigeen, wien de nachtelijke uren om de een of andere reden lang vielen, was er dankbaar voor. Doch dat was niet de eenige reden van zijn populariteit. Hij muntte ook uit door aardige programma's, waarin de Fransche volksmuziek goed tot haar recht kwam, terwijl er ook veel Engelsche gramofoonmuziek werd uitgezonden. De omroep maatschappij, die dezen zender exploiteerde Toulouse behoorde tot de 11 particuliere zenders die Frankrijk naast zijn 12 regeeringszenders bezit ver- teit. Nadat de eerste uitzendingen met de nieuwe in stallatie waren verricht, verboden de Posterijen onmid dellijk het gebruik van een zoo groote energie, omdat de uitzendingen van het telegraaf bestuur er ook in verband met de golflengte van Toulouse ernstige storingen van zouden ondervinden. Er ontstond een hevige polemiek over de kwestie, maar de autoriteiten lieten hun standpunt niet los. Toen kwam de om- roepmaatschappij op het origineele idee, om eens een zenderstaking te beproeven als middel om pressie uit te oefenen. Zij bereikte er het gewenschte resultaat mee. Klachten en petities van luisteraars stroomden binnen bij de Posterijen en deze moesten in zooverre toegeven, dat Toulouse na 23 uur met de grootere zend- energie mocht werken. Nu is deze populaire zender in vlammen opgegaan. Zelfs de luisteraars zullen weinig aandacht aan het bericht hebben geschonken in dezen tijd, nu aard bevingen, stormen, scheepsbranden en ongelukken met Het radio-station vóór den brand. stond de kunst om met geringe middelen en zonder schreeuwerige reclame haar plaats te verdedigen te genover de groote concurrenten op het gebied van den omroep. Toen den laatsten tijd overal de energie der zenders werd opgevoerd, moest ook Toulouse daartoe overgaan. Men nam geen halve maatregelen, maar bracht de energie der zenders meteen van 8 op 60 K.W. Dit gaf aanleiding tot een conflict, dat in zijn verloop tot een getuigenis werd van Toulouse's buitengewone populari „Als je het dan maar wilt uitleggen", zeide Edwards kort. „Jullie blanken zijn zoo ongeduldig." prevelde Nata chee met tergende bedaardheid. ..Je moest geduld leeren van de Indianen. Een Indiaan moet wel geduldig zijn. Hij moet opletten en wachten, lang en onverdroten op zijn schaarsche kansen, en als de kans er eindelijk is, moet hij die niet door ondoordachte haast bederven. De blanke verspilt zijn genoegens, zooals hij zijn rijkdom verspilt. In zijn roekelooze, gulzige begeerte om zich met één teug te willen verzadigen, vermorst hij zijn vreugde beker vóór hij nog recht beproefd heeft. De Indiaan ge niet zijn genoegens met bedachtzaamheid, zooals hij zijn vijanden tot de langzame foltering dwingt, en proeft zoo doende tot den laatsten druppel van wat zijn goden hem willen gunnen." „Zeg in Godsnaam wat je tte zeggen hebt en laat het uit zijn!" riep Edwards uit. maar de Indiaan lachte. „In den ouden tijd heeft meer dan een blanke een Indiaan gesmeekt om er een sneller einde aan te ma ken. en het uit te laten zijn. Maar." vervolgde hij met brutalen triomf, „het konijn dat door den vos gegrepen is. stelt zijn overwinnaar de wet niet. Natachee de In diaan zal op zijn eigen wijze aan Donald Payne vertellen wat hij te zeggen heeft" Bij dien naam sprong de man. die zich Hugh Edwards noemde, met een kreet overeind, terwijl Natachee de uitwerking van zijn woorden met wreede voldoening ga desloeg. Toen zijn slachtoffer zich als gebroken in zijn stoel had laten terugvallen, zeide de roodhuid met boosaardigen spot: „Het spiit mij in zekeren zin. dat juffrouw Hillgrove niet hier is om mijn verhaal aan te hooren. Het zou aanmerkelijk tot mijn genoegen bijdragen, als ik er haar samen met jou van kon zien genieten." Hugh Edwards. die zijn gelaat in de handen verbor gen had. kreunde. „Maar dat komt nog wel", ging de Indiaan voort. „Ik 7.al je uitleggen hoe het konijn Donald Payne onder de klauw van don Indiaanschen vos is gevangen. Toen sheriff Burks dien uit de Californische gevange nis ontsnapten misdadiger beschreef, zag ik voor mij. Natachee. een mogelijkheid van niet gering genoegen en voldoening zulk een mogelijkheid als ik reeds lang had afgewacht. De ontsteltenis van juffrouw Hillgrove, haar wegloopen om je te waarschuwen en je eigen ma nier van doen bevestigden mijn onderstelling wat be treft dien vluchteling, die tot dusverre aan zijn vervol gers ontsnapt was. Maar ik begreep dat ik er meer van moest weten, en daar ik niet vanrtandig vond, te veel vliegtuigen en luchtschepen elkaar opvolgen met on begrijpelijke snelheid. Maar wij zullen den zender van Toulouse steeds meer gaan missen. Den laatsten avond, waarop hij in den aether was, deden er zich reeds onophoudelijk storingen voor. Toen de musici het zendergebouw hadden verlaten, ging het plotseling in vlammen op. De oorzaak van den brand zal, naar wij hopen, spoedig worden gevonden. Intusschen heeft de Fransche omroep een gevoelig verlies geleden en met hem alle Europeesche luisteraars. belangstelling te laten blijken tegenover den sheriff, ging ik naar Tucson, na mij eerst verzekerd te hebben, dat ik je bij mijn terugkomst hier nog zou vinden. In de stad der blanken en gewapend met keurige blanke- mansmanieren. had ik de vrijheid de oude jaargangen van de nieuwsbladen der blanken na tc zoeken, waarin ik, dank zij mijn blanke opvoeding, het schandelijk ver slag der misdaad van dien ontsnapte gevangene kon lezen. Ik las daar. hoe Donald Payne. een veelbelovend jong zakenman en gegradueerde van de Calfornische Univer siteit, een gewichtige post van vertrouwen had bekleed in een zekere spaar- en beleggingsbank. Die bank was speciaal opgezet en Ingericht ten bate van kleine spaar ders de betere soort arbeiders, die uit hun bescheiden verdiensten wat terzijde wilden leggen om hun kinde ren een betere opvoeding te geven; weduwen met een kleine levensverzekering, van de rente waarvan zij moesten bestaan; onderwijzers, die moesten sparen tegen den tijd dat zij niet meer konden werken; stenografen, klerken, en die klasse van mingegoeden. wier opvoeding en aspiraties boven hun verdiensten uitgingen en wier eenige hoop lag in een eerlijke, veilige belegging van hun zuurverdiende spaarpenningen. Iedere dollar in die vertrouwen?mstelling vertegenwoordigde eerlijken, har den arbeid en zelfopoffering. Maar het was een blankemansonderneming. uit dui- velsche blankenmanslist ontstaan en met al de meedoo- genlocze wreedheid der blanken tot het doemwaardige doel voortgezet. Toen het vertrouwen er voor was ge wonnen. en velen er toe gebracht waren hun spaarpen ningen aan de uitbuiters in ha.nden te geven, zoodat het ten slotte de moeite waard was. ging de maatschappij bankroet. De beleggers verloren alles. De oprichters de directeuren der maatschappij wonnen alles. Maar Donald Payne. het schitterende jeugdige finantieele ge nie. wiens vernuftige knoeierijen de ramp teweeg had den gebracht, kwam in de gevangenis te San Quentin. Achttien maanden na zijn veroordeeling slaagde hij er in te ontsnappen. Zijn moeder, een weduwe, was bin nen een maand na haar zoon's veroordeeling gestorven, gebroken door de schande, veracht en uitgestooten door vrienden en buren, diep vernederd door de wreede open baarheid van dat alles. Zonder eenigen twjjijfel is de naam van Donald Payne de meest gehate en verachte van onze dagen." De man. die gedurende het opzettelijk uitvoerige ver haal van den Indiaan op zijn stoel ineengedoken had ge zeten. hief nu zijn verwilderd gelaat op, Zijn oogen ston den dof van zielsangst, en zijn lippen waren wit en ver trokken als van pijn; maar in weerwil van de ontzet Helder. vlschknecht: Joh. Sch.. Wervershoof, tuinder; Jan van T., Den Helder, arbeider; Petr. Joh. T„ Enk huizen, schippersknecht; Jan Hendr. Nic. V.. zwervers- de, koopman. Allen veroordeeld tot f 5 boeie of 1 dag. Wegenbelasting: Jan P., Anna Paulowna. bloemkwee- ker. onAslag van rechtsvervolging; Paulus de B.. Den Helder, chauffeur, f 5 boete of 1 dag; Jan Hendr. B., Bergen, handelaar, f 5 boete of 1 dag, Joh. Ev. Alb. Jos. D., Groningen, garagehouder, f 10 boete of 4 dagen; Jan G., Texel, arbeider, f 5 of 1 dag; Gerrit J.. ï^ieuwe Niedorp, stoffeerder, f 6 boete of 3 dagen; Pieter Joh. J., Amsterdam, artist, f 15 boete of 5 dagen; Hendr. Jan K.. Texel, arbeider, f 6 boete of 3 dagen; Arie K„ Breezand. landbouwer, f 6 boete of 3 dagen; Servaaa T. A. E. M. L., Sassenheim, handelaar, f 15 boete of 5 dagen: Bernard J. F. M., Oude Niedorp, burgemeester, ingetrokken; Tj. N., Oudorp, reiziger, f 5 boete of 1 dag; Dirk Corn. P„ Hengelo, koopman, f 10 of 4 dagen; Harm P„ Schagen, grondwerker, f 6 boete of 4 dagen; Mr. Simon R. C., den Haag, advocaat, f 10 boete of 4 dagen; Dirk S„ Den Helder, chauffeur, f 5 boete of 1 dag; Heridrik S., Alkmaar, koopman, f 10 boete of 4 dagen; Simon Sch.. Bovenkarspel, timmerman, f 6 boete of 3 da een; Abraham S„ Beemster, reiziger f 3 cf 1 dag; Joh. L. V.. Stabroek, beroep onbekend, f 10 of 4 dagen; Pieter v. d. W., St. Pancras. arbeider, f 10 boete of 4 dagen; Cornelis W., Sijbecarspel, veehouder, f 6 boete of 3 dagen. LANGS DEN WEG VAN EWIJCKSLUIS. Bij ons bezoek aan het vis- schersdorp maakten we een druk gesprek mee over bo venstaand onderwerp. Als er wat aan de hand is in een kleine plaats, bijv. al is het maar alleen, dat enkele autoriteiten het een en ander in oogenschouw nemen, wordt er al spoedig door de nieuwsgierigen gevraagd: wat zou er toch aan de hand wezen? en er wordt vaak wat gefantaseerd, of schoon later blijkt, dat er dikwijls niets van waar is. Of dit ook met het onderstaande het geval is, wil ik niet beweren, maar in elk geval de geruchten gaan. dat het stembureau in de toekomst niet meer zal zijn in het kantoor van den polderbaas. Dit is natuurlijk zoo'n groot bezwaar niet. want de Ewijcksluis is groot genoeg om de kiezers de gelegen heid te geven hun weloverwogen stem uit te brengen om den toekomstigen redder van het in nood verkeerende vaderland. Maar ja. in dezen benarden tijd is de vraag maar: wat is het minst kostbare, het doelmatigste en het geschik- ste? En juist daar gaat het om en de adviezen over zoo'n gewichtig vraagstuk, loopen tamelijk uiteen. Er zijn, volgens onze zegsvrouw, twee plannen, die dan om zoo te zeggen, sterk favoriet zijn. doch het eene plan wordt door partij a, het tweede plan door partij b, sterk naar voren gebracht. Op onze vraag, wat dat dan wel was. moeten we eerlijk blijven en bekennen, dat ze een zeer uiteenloopend karakter hebben. Het eene plan werd sterk aanbevolen door de eene partij; dat was namelijk een café en het meest geschikte was dan vanWe zullen geen namen noemen om toorn of gramschap niet op te wekken; de kastelein was volgens onze zegsvrouw een heel aardige jongen. Dooh de andere partij was daar vierkant tegen: stel Je voor. zegt die. stemmen in een café: brrr. dr»n worden de ge moederen nog meer verhit. Neen. dan is het andere plan beter. We hebben hier staan een brandspuithuisje, waaraan tevens een soort gevangenis is verbonden. Nou brand komt hier nooit voor, de menechen kunnen zich gerust laten schrapj>en uit hun brandverzekeringsmaat schappij; slechte menschen zijn hier ook niet. dus een Tevaneenis is tevens overbodig. Met een kleine ombou wing is dat gebouwtje dus een prachtstem bureau en de zaak is voor mekaar. Toen de tegenpartij weer aan 't woord kwam om haar meening kenbaar te maken, begreep ik. dat die men schen het nooit eens zouden worden. Gelukkig kwam er °en derde bij, een soort Salomo, die voorstelde om een volksstemming aan te vragen over dit belangrijke onder werp. Wiens plan de meeste stemmen verwerft, zei hij. krijgt zijn zin. Dit hoort zoo in een democratischen tijd. liet hij er lachend op volgen, en als je mij niet wilt ge- looven. vraag het dan maar aan Hitier. Laat Hitier maar met rust. zei de eene buurvrouw, die man is er al slecht genoeg aan toe, want hij is ge deeltelijk blind, Blind? vroeg de tweede ongeloovig. Jammer, die borst is in den grond wel goed, maar dat hy blind is, heb ik nog niet gehoord. Ja. zei nummer één, 't is waar wat ik zeg, want hij kan geen jóden zien. Nou, je voelt wel. dat ik toen maar gauw ben vertrok ken. tende verwoesting van zijn gezicht was het met een zekere waardigheid dat hij zeide: ..En is dat al wat je weet?" Dc Indiaan wachtte even als om zijn antwoord te meer indruk te doen maken, en zeide toen: „Neen, niet alles. Ik weet ook. dat die ontsnapte ge vangene. Donald Payne. een vrouw heeft liefgekregen. En ik weet ook, dat die vrouw dien man liefheeft, die zich voor de gerechtsdienaren moet verborgen houden, cm niet naar de gevangenis teruggezonden te worden." „Ja," zeide de blanke met heesche stem. „dat is waar. Indien je dat eenige voldoening geeft, beken ik, dat ik Marta Hillgrove liefheb. Ik heb alle reden ook in haar 1'cfde voor mij te gelooven, en ik druf niet om harentwil ik durf haar niet van mijn liefde spre ken." Hij rees overeind en stond voor den Indiaan met een kracht en waardigheid die een flikkering van bewonde ring in de donkere oogen van zijn pijniger brachten, toen hij met een klinkende stem vol hartstochtelyken ernrt uitriep: „Maar luister, jou verdoemde roode wilde! Je weet nog niet de geheele waarheid. Donald Payne is nooit schuldig geweest aan de misdaad, waarvoor hij gevon nist werd. Ik was een onschuldig werktuig in de han den van den werkelijken schuldige. Van het begin af maakte het deel van zijn plan uit, dat er een offer moest vallen, een zondebok, om het publiek tevreden te stellen. Hü had zijn plannen lang van te voren be raamd om een ander voor schuldig te doen doorgaan en zoodoende zichzelf in veiligheid te brengen. Voor dat doel werd ik uitgekozen, en bevorderd tot een post van vertrouwen met het plan mij later op te offeren. En dat plan is uitgevoerd. De man. die al die menschen heeft bestolen en voor wiens misdaad ik naar de gevangenis werd gezonden, leeft nu nog in weelde en veiligheid in Los Angeles van het geld. dat hij met de oprichting en het bankroet van die bank heefl gewonnen. De menschen, die mij haten omdat zij mij voor den schuldige houden, weten dat niet. De bladen die mij brandmerken en mijn schande over de heele wereld vex*- kondigden. weten dat niet. De jury, die mij veroordeelde, heeft het niet geweten. De rechter heeft 't niet gewe ten. Mijn moeder heeft het niet geweten In de gevan genis weten ze het niet. De gerechtsdienaars die mij terug zouden sleepen, weten het niet. Maar ik ik weet het ik weet het!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8