Alitiltl Niilis- De S.DAP. strijdt tegen de dictatuur van fascisme en communisme. Stemt J. E. W. MUS, No. I van Lijst 11 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. SPOEDVERGADERING DER TWEE DE KAMER Rumoerige avond te Haarlem VLIEGONGEVAL HARSKAMP TE HOORN DOET ZIJN ELECTRISCH BEDRIJF OVER Geen staking te Almelo Wering van communisme in Bulgarije Corruptie-schandaal te Dusseldorf Razzia te Berlijn Een gevaarlijk spelletje Gevallen grootheid Donderdag 13 April 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9262 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno Jnbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UTT TWEE BLADEN. Onmiddellijk na Paschen. Toch be handeling van de Landbonw-machtlgings wet. Naar vernomen wordt zal de Tweede Kamer hoogst waarschijnlijk op Dinsdag of Woensdag na Paschen bijeen worden geroepen Deze bijeenroeping zou een gevolg zijn van het initiatief van een 10-tal leden uit verschillende fracties. Een en ander staat op de eerste plaats in verband met het gevaar, dat geheel ons bloembollenbedrijf tegen 1 Mei vast zou kunnen loopen. De bedoeling van dit verzoek, waarvan de heer Van der Heuvel eerste ondertekenaar is, schijnt te zijn. dat de Kamer de bevnegdheidswet van Minister Verschuur toch in behandeling neemt en afhandelt. Zij zou bereid zijn aan de regeering tenminste be voegdheid te geven in benerkte maten, in zoover deze voor urgente zaken noodig is. Weliswaar zal dan voor de volgende regeering ge heel het wettelijk apparaat gereed staan, maar aan de huidige regeering zou de Kamer alleen de ge vraagde bevoegdheid geven voor benaalde speciaal aan te duiden artikelen, hetgeen bereikt kan worden door nadere omschrijving van het begrip „crisis-pro duct", voorkomend in artikel 1, sub 5. der landbouw- bcvocgdheidswet. Indien de Tweede Kanier inder daad deze wet spoedig zou aannemen zou zij ook vlug moeten worden afgehandeld door de Eerste Kamer, in verband met de as. sluiting der Kamers op 6 Mei. 19 April bijeen. Nader meldt het Hnagsche Corr. T3ur., dat de Twee oe Kamer tegen Woensdag 19 April des middags één uur bijeengeroepen zal worden. Deze vergadering heeft de voorzitter bepalad inge volge een verzoek van de heeren Van den Heuvel, Krijger, Kampschöer, Feber. Snoeck Henkemans. Loerakker, Van de Bilt, Albarda, Marchant en Korten- horst, allen leden der Kamer, om een vergadering bijeen te roepen ter behandeling van het wetsont werp tot verleening van bevoegdheden tot het ne men van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. De bedoeling van deze tien kamerleden is zoo kunnen wij in aansluiting op ons bericht van gister avond nog mededeelen 'n beslissing uit te lokken, waardoor het den minister van Economische Zaken en Arbeid mogelijk zal worden alsnog, zonder dat daarvoor een bijzondere wet noodig is. een steunrege ling voor de bloembollenkwcekers te treffen." Na een vergaderinq van natlonaal-socla- listen. Slaags met de commnnlsten. In de binnenstad te Haarlem hebben zich gister avond na afloop van een vergadering van nationaal- socialisten. welke in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden werd, vrij ernstige relletjes voorgedaan He» begon reeds vroeg in den avond, toen op de Groot- Markt uit de menigte met een steen naar een in specteur van politie werd gegooid. De Groote Markt werd daarop schoongeveegd, waarbij eenige harde klappen vielen. Ook zette de politie alle toegangswe gen tot het Concertgebouw af. De vergadering zelf had een vrij kalm verloop, alleen bij 't debat werd het eenigszins rumoerig. Ir. Mussert die zou spreken was door ziekte verhinderd. In zijn plaats werd ge sproken door de heeren Van Voort van Zijp en Geel kerken. Om half twaalf was de vergadering afgeloo- pen. Geüniformeerde leden van de fascistische weer baarheid vertrokken in een groote autobus, de ove rige nat. soc. marcheerden al zingende door de Jans straat naar het station. Bij de Nieuwe Gracht stuit ten zij op een menige communisten en opgeschoten jongens, die met steenen naar de fascisten gooiden. Niemand werd geraakt, doch wel werden een groot< spiegelruit van een winkel en een straatlantaarn vernield. De politie heeft toen eenige malen in de lucht geschoten en met den blanken sabel eenigi charges uitgevoerd. De fascistei konden hierna on gehinderd het station te bereiken. Op 't Stationsplein bleef het echter nog geruimen tijd rumoerig. Ook hier heeft de politie de menigte met sabel en gum mistok uiteengejaagd. Arrestaties zijn niet geschied. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Langs de spoorlijn AmersfoordtUtrecht, Gistermiddag is door onbekende oorzaak langs de spoorlijn AmersfoortUtrecht, ongeveer ter hoogte van de Vlasakkers, een bosch- en heidebrand ontstaan. De brandweer uit Soesterberg en de later gealarmeerde militairen der infanterie te Amersfoort, hebben den brand gebluscht. Ongeveer 2.5 a 3 hectaren bosoh en heide zijn verbrand. Militair toestel verbrand. Als een bran dende fakkel gedaald. De inzittenden slechts licht gewond. Gistermiddag is bij militaire oefeningen in de Harskamp door nog niet opgehelderde oorzaak een militair vliegtuig bemand met den sergeant-majoor Buwalda en een sergeant-waarnemer brandende om laag gekomen. De piloot slaagde er met groote be hendigheid in het toestel op den grond te zetten. Bei de inzittenden sprongen er onmiddellijk uit, zij heb ben slechts lichte verwondingen opgeloopen. Het toestel is totaal door het vuur vernield. Nadere bijzonderheden. Een geluk bij een ongeluk. Doordat het toestel over een greppel lag, kon de piloot ontkomen. Ooggetuigen, die het toestel in de lucht hadden ge volgd, bemerkten op een gegeven moment, dat de motor werd afgezet en onmiddellijk daarop, dat een kleine vlam, die steeds grooter werd, uit het toestel sloeg. Snel daalde het vliegtuig, terwijl het steeds feller begon te branden; het was een angstwekkend schouw spel, dat zich voor onze oogen voltrok. Wij hielden den adem in, vertelde een dier ooggetuigen aan een medewerker van de „Tel.", daar wij elk oogenblik dachten dat het brandende toestel tegen den grond te pletter zou slaan. Uit alles viel echter op te maken, dat de piloot ondanks de benarde positie waarin hij en zijn metgezel zich bevonden, zijn tegenwoordig heid van geest geenszins had verloren. Hierdoor was het dan ook mogelijk, dat de landing nog vrij goed kon worden uitgevoerd. Ongelukkigerwijze kwam de machine juist in de nabijheid van een greppel te recht, zoodat het over den kop sloeg. Even te voren had een der inzittenden echter kans gezien uit het toestel te springen. Vrijwel zonder letsel had hij het avontuur overleefd. Bij dit ongeluk kwam echter ook een geluk. Door de omstandigheid, dat het toestel over den greppel kwam te liggen was het den piloot mogelijk onder het toestel uit te kruipen. Het is wel zeer waarschijn lijk, dat, wanneer de vliegmachine op den beganen grond over den kop geslagen was, de bestuurder er het leven bij had ingeschoten. Het vuur had zich inmiddels meer en meer uitge breid, zoodat in korten tijd het geheele toestel vrij wel in vlammen stond, terwijl een dikke, zware, zwarte rook ziel) ontwikkelde. De beide mannen had den wel is waar brandwonden aan gelaat en har«den opgeloopen, doch beiden mogen van geluk spreken er nog zoo afgekomen te zijn. De vliegmachine brandde inmiddels als een fakkel; het vuur vond gretig voedsel in den voorraad benzine en olie, welke het toestel met zich voerde. Met het oog op de nog aanwezige patronen mocht niemand het toestel dicht naderen. Verschillende patronen ontploften nog. De tanks brandden geheel uit. Na verloop van eenigen tijd was van de vliegmachine niets anders dan het geraamte, een verwrongen on- oogelijke massa, overgebleven. Een der gewonden gaf er de voorkeur aan per vliegtuig naar Soesterberg te worden overgebracht. Hij was van het gebeurde oogenschijnlijk in het ge heel niet onder den indruk. Het vernielde toestel is naderhand in den grond ingegraven. Voor rond een half milloen aan de provincie. De gemeenteraad van Hoorn heeft met 11 tegen 3 stemmen (die der soc. dem.) besloten het gemeentelijk electriciteitsbedrijf over te doen aan het P.E.N. (pro vincie), waarvoor een rond bedrag van een half milli- oen gulden zal worden verkregen. De tarieven zullen worden verlaagd, het net herzien, enz. Er was van de zijde der soc.-dem. oppositie tegen deze overdracht, om dat men de wijze van handelen van de provincie tegen over gemeenten niet Juist vond. Anderzijds werd opge merkt, dat het hier alleen een daad van koopmans schap geldt. Zoowel de burgemeester, mr. Bisschop, ala wethouder Stumpel stelden iq het licht, dat in 1935 de condities voor overdracht veel slechter zouden zijn en men toch aangewezen blijft op Inkoop bij de provincie. Verder heeft de raad met algemeene stemmeh aan genomen een nieuw uitbreidingsplan, ontworpen door den Amsterdamschen architect Wichert Bruyn. Hierme de is rekening gehouden met de kanalisatie van West- Friesland en de verdere inpoldering van het LJsselmeer (Zuid-West-polder.) Het conflict bij de stoomspinnerij „Twenthe" De Neutrale Bond tegen een staking. Almelo. 12 April. Daar de Neutrale Bond van Textielarbeiders hedenavond besloten heeft niet deel te nemen aan de staking bij de stoomspinnerij „Twenthe" tegen de aangekondigde loonsverlaging van 5 pet., wel ke Dinsdag a.s. in zou gaan. is te verwachten, dat deze staking niet zal doorgaan. De toestand is thans zoo, dat van de op deze fabriek werkzame arbeiders slechts "ongeveer een kwart gedeelte zich vóór deze staking heeft uitgesproken. Alleen „De Eendracht" heeft zich vóór de staking verklaard. De communistische afgevaardigden moeten de Sobranje uit. Hun fractie op voorstel der Bulgaarsche regeering ontbonden. V.D. verneemt uit Sofia. Na een tweedaagsch debat heeft de Sobranje de Bulgaarsche Tweede Kamer) gis termiddag het regeerlngsvoorstel tot ontbinding van de fractie der communistische partij en ongeldigverklaring der communistische mandaten, met groote meerderheid aangenomen. Ook de burgerlijke oppositie-partijen stem den voor het voorstel. Terwijl de meerderheid bij het bekend worden van den uitslag der stemming applaudi- seerde en hoera riep, verlieten de communisten onder zingen van de Internationale de zaal. De Sobranje had tot nog toe 274 afgevaardigden. Door de uitsluiting der communisten ondergaan de meerder heidsverhoudingen een aanzienlijke wijziging. Tegen 150 afgevaardigden van het democratische boeren-regeeringa blok staan 94 oppositie-afgevaardigden. Burgemeester en directeur van de spaar bank gearresteerd. Met geld der gemeen te gespeculeerd? Wolff meldt uit Dusaeldorp: De eerste burgemeester dr. Lehr, wethouder dr. Odenkirchen en de spaarbank-directeur dr. Vogt zijn gearresteerd. Zij worden er van verdacht, verduiste ringen te hebben gepleegd. Over deze arrestaties zegt de nat.-socialistische „Volksparole", dat geconstateerd is, dat burgemeester Lehr zonder tegenprestatie zijnerzijds geld van een bank heeft aangenomen in een tijd, toen hij als hoofd van het gemeentebestuur van Dusseldorp bij deze bank groote posten aandeelen kocht. Hetzelfde geldt voor wethouder Odenkirchen. Verder hebben dr. Lehr en spaarbankdirecteur Vogt over een rekening van de gemeente bfj de stedelijke spaarbank, die uit stille reserves van de spaarbank was gevormd, effectenspe culaties verricht. De winst (merkwaardig genoeg, zegt het blad, hebben de transacties alleen winst op geleverd) is den heeren in contanten uitbetaald. De communistische kolonie „Nlenw Moskou" door de politieke politie onderzocht. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat de politieke politie gisteren een razzia gehouden heeft in de ko lonie „Neu-Moskau", gelegen in het Noorden van Ber lijn In die kolonie wonen bijna alleen communisten. Een groote hoeveelheid communistisch materiaal, wa pens en munitie, van den „Rot-Front" bond, werden in beslag genomen. Vier personen \.jr**4en gearres- teerd. Op het z.g. feestgebouw werd beslag gelegd en een S. A. afdeeling als onderdak ter beschikking ge steld. De leider der politie Diels, die zelf de leiding van deze actie had. heeft naar aanleiding hiervan aan een journalist verklaard dat het aantal politieke over vallen in den laatsten tijd zeer sterk verminderd is. In antwoord op een vraag betreffende het lot der gearresteerden, deelde Diels mede, dat behalve in Son- nenberg, waar in de vroegere tuchtgevangenis een con centratiekamp is opegricht, in de provincie Branden burg nog eenige concentratiekampen zullen worden opgericht. De gearresteerden zullen daar weer tot goede leden der maatschappij worden opgevoed. Kinderen onder een klpkar. Drie knapen gewond. Gistermiddag heeft nabij 't z.g Kattegat te Amster dam een ernstig ongeval plaats gevonden, waarbij drie knapen werden gewond Op dit punt staat op een zij spoor een zandtreintje, uit ongeveer 10 kipkarretjes bestaande. Een groot aantal kinderen vermaakte zich door op de karretjes die van vrij groot model zijn, te springen, In een der wagentjes zaten op een gegeven oogenblik twintig kinderen, Door het gewicht kipte de wagen, met gevolg dat de meeste kinderen er uitvie len, Door het kantelen van den wagenbak was een zijklep opengevallen en toen de bak geheel gekipt was, werd die klep weer tegen den wagen gedrukt, Drie jongens geraakten tusschen het hout beklemd. Een jongen met het hoofd, twee anderen met armen en beenen. Op het geschreeuw der kinderen kwamen ver scheidene personen toesnellen. Door met vereende krachten den bak weer om te gooien konden de knar pen bevrijd worden. Het bleek dat een hunner, een knaap van elf jaar, ernstig aan het hoofd was gewond. De andere twee hadden lichte kwetsuren aan armen en beenen. DIENSTBODE OPGESLOTEN. De brandweer brengt redding. Op de N.Z. Voorburgwal 256 te Amsterdam was de familie hedenavond uitgegaan en had de straatdeur ge sloten. Daardoor had zij de dienstbode, die nog In de woning was, opgesloten. Deze kon dus niet naar huis en had moeten wachten, tot de familie teruggekeerd was, indien er geen brandweer in de goede stad was, die voor alle hulp steeds bereid is. Een tweetal brandweerlieden trokken naar de woning. Zij leenden een ladder, die zij tegen den achterkant van de woning plaatsten. Langs dezen weg werd de dienstbode uit haar gevangenschap bevrijd. VRIJHANDEL HET DOEL VAN MINISTER HULL'S PROGRAM. Bij de voorbereiding van de economische conferentie te Washington zal de Amerikaansohe minister van Bui- tenlandsche Zaken. Cordell Huil, die vanouds een voor stander is van vrijhandel, een leidende rol spelen. De minister heeft zich reeds geruimen tijd bezigge houden met de groote problemen, die op de aanstaande conferentie ter sprake moeten worden gebracht, en een arbeidsprogram opgesteld, dat hoofdzakelijk op de vrij handelspolitiek is gericht. Als vrijhandelaar hoopt minister Huil, dat de econo mische conferentie er toe zal leiden, dat de Europeesche landen er toe overgaan het beginsel van den vrijhandel in de practijk toe te passen. Hij is van meening, dat de economische toekomst der wereld van de conferentie af hangt, zoodat hij aan een goeden afloop de grootste waarde hecht De landen, die niet uitgenoodlgd zijn. Reuter meldt uit Washington: Het departement van staat heeft aan 44 landen, die niet vertegenwoordigd zullen zijn bij de aj. besprekin gen te Washington, een nota gezonden, waarin deze verzocht worden langs den gewonen diplomatieken weg van gedachten te wisselen over het algemeen aspect van den economischen toestand en de ontwapening. Deze stap is gedaan ten gevolge van geruchten, dat een aantal van deze landen ontevreden zouden zijn. Herriot en MacDonald zullen elkaar te Washington ontmoeten. Roosevelt heeft, naar verluidt, bepaald, da.t zij de gasten zullen zijn van het Witte Huis, terwijl do vertegenwoordigers der andere landen in hun ambassa des zulleD logeeren. Naar verluidt, heeft Roosevelt geen bezwaar tegen gelijktijdige besprekingen met Herriot en MacDonald, en men meent, dat deze besprekingen het karakter zullen hebben van „bijeenkomsten aan den huiselijken haard van het Witte Huis". In een proclamatie ter gelegenheid van den pan- Amerikaanschen dag heeft Roosevelt gesproken van 't „vitale belang" van onmiddellijke afschaffing van do kunstmatige handelsbelemmeringen die onderling tuo- schen de Amerikaansche naties bestaan. Soenrfo, president va den Chineeschen wetgevenden raad, een zoon van wijlen Soen-sen is aangewezen, tot Chineesch gedelegeerde bij de besprekingen to Washington en op de oeconomische wereldconferentie. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije ver richt pionierswerk in Afrika. Uit Nairobi: Ex-koning Ferdinand van Bulgarije, die als gevolg van den grootcn oorlog zijn troon ver loor, woont nu in een kleine zit-slaapkamer in een hotel te Nairobi in Centraal Afrika. Zittend op den rand van zijn bed heeft, de ex-ko ning een half uur gesproken met een Reuter-corres- pondent en verklaard, waarom hij zoo'n eenvoudig leven leidt. „Ik ben hier gekomen", zeide hij, „als gedelegeerde en reiziger en niet als een politiek persoon. Ik houd van den vrede van Oeganda en Kenva in deze veel bewogen wereld. Vanaf mijn jongensjaren heb ik al tijd boeken gelezen o\">r de groote onderzoekers en pioniers in Afrika en ik heb altijd gewenscht ook zelf dit pionierswerk te verrichten." Ex-koning Ferdinand is, zooals men weet, een harts tochtelijk botanist, een vogel- en insectenkenner. Zijn verzameling vlinders en vogels is een van de besta in de geheele wereld. Ofschoon hij reeds 73 jaar oud is, is hij nog bewon derenswaardig flink. Hij heeft juist, langs onbogaan- de wegen, per auto 3000 mijl afgelegd in 17 dagen. Door een adder gebeten. Knaapje in levensgevaar. Henry Sewell uit Stratford. een jongen van 13 jaar, was Zondag met een vriendje op zoek naar vo- eelnestjes, toen zij onder een braambosch een adder zagen. Zij dachten, dat het beest dood was en Henry pakte het op, waarop het zich om zijn urm kron kelde en hem beet. Een dokter brandde de wond uit, maar niettemin begon de arm Maandag op te zwel len en nu ligt het jongetje in levensgevaar in een zie kenhuis. Prof. Einstein niet naar Spanje. Andere plannen. Het bericht, volgens hetwelk prof. Einstein een pro fessoraat aan de universiteit te Madrid zou hebben aanvaard en zich, als gevolg daarvan, in Spanje zou vestigen, blijkt onjuist te zijn. Einstein heeft echter wel aanvaard, in den loop van het volgende acade mische jaar, een serie lessen te geven aan de universt teit te Madrid. Hij heeft trouwens hetzelfde aangeno men voor Oxford en Princeton (Ver. Staten.).

Schager Courant | 1933 | | pagina 1