PRIMA DRESSOIR C. Roggeveen, PUROL "aaschvertelling. Zaterdag 15 April 1933. SCHAGER COURANT. Vierde biad. No. 9263 Wij leveren U een f 55.00 Een fantastisch plan. Reusachtige autoweg dwars door Amerika. Amerikaansche ingenieurs hebben het fantastische plan van een reusachtigen weg dwars door de Vereenigde Staten ontworpen. Het eerste gedeelte zal komen te liggen tusschen New-York en Boston. In groote steden wordt de weg onder den grond doorgevoerd. Een nieuw soort asphaltbedekking, die eiken vorm van slippen verhindert, zal een gemiddelde snelheid van 160 kilometer per uur mogelijk maken. Hierboven een plan-teekening van hoe de heeren ingenieurs zich hun weg voorstellen. Max Reinhardt verlaat Duitschland De groote regisseur naar Londen en New York. Gevolg van de anti-Joodsche bewe ging. Prof. Max Reinhardt, de bekende Duitsche tooneel- regisseur, die tegenwoordig op zijn kasteel te Salzburg ln Oostenrijk woont, heeft in verband met de anti- Joodsche beweging in Duitschland besloten, geen voet Max Reinhardt. meer op Duitschen bodem te zetten. Al zijn relaties met Berlijn, de stad van zijn triomfen, heeft hij verbroken. Reinhardt is zeer teleurgesteld door de wijze, waarop zijn Berlijnsche aanhangers en de bladen, welke hem vroeger steunden, hem nu verlaten hebben. Ter gelegenheid van de feestelijkheden te Salzburg ln Augustus a.s. zal Reinhardt de „Faust" regisseeren. Daarna vertrekt hij naar Londen, waar hij een verbin tenis heeft gekregen, en vervolgens naar New York. Geheimzinnige vergiftiging Vijfhonderd arbeldsvrijwilligere het slacht offer. Toen Woensdagmiddag na het eten de 500 manschap- oen van het bij Bingen aan den Rijn gevestigde kamp Bismarckhöbe van den vrijwilligen arbeidsdienst moes ten aantreden, vielen enkele jongelui bewusteloos neer. waarbij een zich ernstig aan het hoofd bezeerde. Tegen den avond was van de 500 man niemand meer nor maal. De kampleiding Het direct een onderzoek instellen en de worst en het vet, dat 's middags gegeten was, wer den naar het Bureau voor levensmiddelenonderzoek te Kreuznach gezonden en goed bevonden. Het brood daarentegen bleek niet in orde te zijn. Er schijnt met het meel iets te zijn gebeurd, waardoor de verglftigings verschijnselen uitsluitend het gevolg van het eten van dit brood zouden zijn. Het brood is voor verder onderzoek naar Malnz ge stuurd. De geheele voorraad is In beslag genomen en tegen de bakkerij, die het brood heeft geleverd, zal een vervolging worden Ingesteld. De meeste zieke arbeids- vrijwilligers zijn Inmiddels weer hersteld. Parmantige 4-jarige reiziger Naar tante toe, om zijn beloofde auto te halen. Een vierjarig knaapje te Culemborg was door een tante, die zou komen logeeren, een „auto" beloofd Wijl het in vervulling gaan van deze belofte hem ze ker te lang duurde, verdween hij stilletjes uit de ouderlijke woning, trippelde naar het station en wist heimelijk in een trein te komen. Medereizigers, die hem ondervroegen, vertelde hij, dat hij „zelf zijn auto ging halen". Te Geldermalsen waarschuwden zij den stations chef, die den jongen reiziger tijdelijk onder zijn hoede nam, zich in verbinding stelde met de politie te Culemborg, en het kind daarheen liet terug brengen, waar het aan de inmiddels in grooten angst verkee- rende ouders werd teruggegeven. De „Akron"-ramp. Het onderzoek te Lakehurst. De ramp had vermeden kunnen worden. V.D. verneemt uit Lakehurst: Volgens het oordeel van verschillende getuigen en deskundigen, die door de Amerikaansche Admiraliteit ingestelde commissie van onderzoek naar de ramp van de „Akron" worden gehoord, had de ramp vermeden kunnen worden. Kapitein Anton Heinen. een Duitscb deskundige op het gebied van bestuurbare luchtschepen, verklaarde, dat een andere navigatie-methode dan aan boord van de ..Akron" was toegepast, de veiligheid had kunnen ver- hoogen en het luchtschip tal van moeilijkheden zonder gevaar had kunnen doen overwinnen. Heinen verklaarde dit niet te bedoelen als critiek op het beleid van den commandant Frank McCord, doch als een algemeene opmerking over een methode, die in principe verkeerd was. De meteorologische deskundige van het luchtvaart- station Lakehurst gaf al zijn meening te kennen, dat elke andere manoeuvre, dan die welke ln de laatste mi nuten voor de ramp was uitgevoerd, de „Akron" had kunnen redden. Indien het luchtschip koers had gezet in Westelijke richting inplaats van naar het Noord-Oos ten, zou er niets gebeurd zijn. Autobussen op rails Op enkele trajecten in Frankrijk. De Fransche staatsspoorweg-maatschappij heeft be sloten op enkele van haar trajecten autobussen op rails te gaan exploiteeren. Dit is niet de zoogenaam de Micheline, waarmee reeds eerder proeven zijn ge nomen en die op luchtbanden reed, doch een nieuw type autobus, dat 23 M. lang is en 2.85 M. breed. Met motoren van 600 P.K. kan het nieuwe voertuig een snelheid van 160 K.M. per uur bereiken en S0 pas sagiers vervoeren. De plaats van den bestuurder is in een kleinen toren voor aan den wagen boven den motor. De bestuurder heeft een ruim uitzicht over de baan. De bus loopt op metalen wielen en is aan de beide uiteinden in stroomlijn vorm geconstrueerd, waardoor de weerstand van de lucht aanzienlijk wordt verminderd. EEN FANTASTISCHE GROT. Volgens de Temps is tusschen Saint Pons en Maza- met een ondergrondsch wonder, de grot van La Devèze, geopend. In 1883 werd ze ontdekt, maar het zou tot 1929 duren voordat de nauwe gangen vrijgemaakt, die met stalagmieten waren volgewoekerd, en drie prachtige zalen ontdekt werden. Die druipsteenen zijn verblindend wit en van bizarre vormen, welke de wetten der zwaar tekracht tarten. De grot is nu van electrisch licht voor zien. Bladmaat 130 Centimeter, met gepolitoerde paneelen en schuifglazen, voor den lagen prijs van Aanbevelend, Meubelmagazijn, Hoogzijde 114, Telef. 73. SCHAGEN De heidebrand bij Leende bedwongen - De groote bosschen in de nabijheid voor het vuur gevrijwaard. Achteloos met vuur omgegaan? In aansluitting met het bericht elders in dit num mer over de groote heidebrand bü Leende onder Eind hoven wordt nader gemeld, dat het vuur tegen midder nacht vrij snel in sterke mate afnam. De aanvankelijk zeer groote brand „viel uiteen" tot brokstukjes bran dende helde Groote vlakten heide en z.g. „schietdennen", gelegen ten zuiden van den provincialen weg tusschen Leende en Valkenswaard, waren verbrand. Er zijn slechts kleine stuk bosoh afgebrand. Door het tactische optreden van de tewerk-gestelden is men er in geslaagd de groote bosschen, die zich in de nabijheid bevinden, voor het vuur te vrijwaren. Wat was de oorzaak? Gebleken is, dat de brand is ontstaan op het terrein der ontginning. Daar heeft het staatsboschbeheer 350 man werkloozen te werk gesteld. Vermoedelijk heeft één hunner een eindje sigaret ach teloos weggeworpen, waaraan waarschijnlijk de brand moet worden geweten. De werkloozen. die hier te werk gesteld zijn, komen hoofdzakelijk uit Eindhoven. Helmond en Valkenswaard Eenlge voorwerkers van de werkverschaffing en eenige andere arbeiders hebben den ganschen nacht de wacht gehouden om bij eventueel opsmeulen onmiddel lijk te kunnen ingrijpen. VIJF JAREN TUCHTHUISSTRAF DOOR BAJLLIE S TEW ART. De Engelsche luitenant Baillie Stewart, die beschul digd werd van spionnage, is uit het leger verwijderd en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren. heele Oberrainer-generatie heeft slechts dit ééne boek bezeton engebruikt! Wie zal nu erin lezen, als deze beide, oude lieden eens op het kerkhof liggen? De zoon viel in den wereldoorlogbij Verdun en Anna Katherina ach, Anna Katherina Een ruwe hand, donkerbruin als uit hout ge sneden glijdt over de regels van het Oude Boek. l.angzaam, heel langzaam. En wat de oude oogen zien, wat de hand op de vergeelde bladen aanwijst, murme len de lippen geluidloos na De boerin zit nu naast hem. Haar handen zijn bezig met een handwerkje een gewoonte van haar. Maar haar gedachten waar zijn die gebleven? Die kan men niet dwingen of bevelen. Zij gaan slechts naar één punt uit, steeds naar dat ééne punt. Sedert we ken, sedert maanden: Anna Katherina mijn kind! Drukkend hangt de stilte in de kleine kamer. Hoe lang zitten deze beide menschen al naast elkaar naast elkaar? De boer staat moeizaam op zijn handen steunen op het tafelblad „Dan ga ik maar Een oogenblik wacht hij aan de deur Aar zelt hij? Hoopt hij antwoord te krijgen? Ach neen, hij is het zwijgen reeds gewoon, reeds sedert weken, maanden zelfs! Boven, in zijn kamer is het donker en ijskoud. De boerin hoort zijn voetstap, zijn on rustige passen daarboven, heen en weer, heen en weer zonder ophouden. Zij slaat het dikke boek dicht en schuift het van zich af. Maar voor zij het heeft dichtgeslagen, is haar blik gevallen op de blad zijde, waar haar man las een paar woorden uit het Evangelie en Petrus ging heen en weende bitter Woorden, woorden doode woorden! Het leven is dood. Het leven was immers Anna Katherina? Anna Katherina, het steeds gelukkige, rustige kind. Bestond er wel ooit een kind op de wereld, dat zoo lieftallig en braaf was geweest, als Anna Katherina? En teen zij ouder werd was er óóit iets aan te merken geweest op Anna Katherina? Geen meisje was ooit zoo blond, zoo rozig geweest! Zulke stra lende, blauwe oogen zag men nog nooit in hot dal! Allen, di9 haar zagen naderen, werden met levens vreugd vervuld en in het kleine kamertje werd het licht, wanneer zij er binnentrad Het was slechts een toeval, een ongelukkig toeval, dat het kind op het oogstfeest deze jongeman ont moette en met hem danste. Sprekenspreken deed men niet veel op den Oberrainerhof. En Anna Katherina liet van haar verdriet niets merken. De vader was meer dan verwonderd geweest toen do jongeman het waagde om naar zijn dochter te dingen. Met een paar korte harde woorden had hij hem afge scheept. Niets was hij, niets had hij,, als vreemdeling kwam hij en de Oberrainerhof kon andere eischen stellen a WINKELSLUITINGSWET. Behandeling van het wetsvoorstel kan nog geroimen tijd op zich laten wachten. De persdienst van den Kon. Ned. Middenstandsbond meldt: Onlangs heeft het algemeen bestuur van den Midden standsbond zich met een adres tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend, waarin ge vraagd werd of de minister zoo tijdig gevolg zal geven aan zijn aan het Kamerlid mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hu-bar gedane toezegging, dat nog voor het uiteengaan der Staten-Generaal de herziening der Win kelsluitingswet zal kunnen tot stand komen. In antwoord op dit schrijven heeft de minister thans medegedeeld dat hij teengevolge van de politieke crisis aan zijnr voornemen inzake indiening van een wetsont werp tot wijziging der Winkelsluitingswet onverwacht geen uitvoering kan geven. Er blijft dus voorshands voor gevallen, dat de reeds nu te constateeren aanpas sing onvoldoende mocht blijken, niet anders over dan de bekende afwijkingsmogelijkheid op grond van plaat selijke bijzondere omstandigheden, voegt de minister hieraan toe. Het officieel orgaan van den Kon. Ned. Middenstands bond teekent hierbij aan. dat deze mededeeling in mid denstandskringen ongtwijfeld met groote teleurstelling zal word enontvangen. Reeds in Juli van het vorig jaar werd in de algemeene vergadering van den bond te Arnhem met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarin bij regeering en volksvertegenwoordiging op spoedige herziening werd aangedrongen. - Het Doorzitten bij Wielrijder» en een door de Zon Verbrande ■IF Huid, verzacht en geneest men met In doetca vu 30-40 en 90 ct. Tube 80 ct Bii Apoth. en Drogieua! Weken daarna had de oude boer met Anna Kathe rina een paar woorden gewisseld. Het was niet ge bruikelijk over de dingen veel te sproken, vooral niet over dit onderwerp. Of zij nog aan den jongen dacht Ja, had Anna Katherina gezegd en zij was verbleekt Steeds bleeker en uitgeteerder was zij geworden. Niet, dat zij koppig was geweest of geweend had. Niemand zag dat ooit van haar. Zoo was Anna Katherina niet! Het scheen alsof zij zelf machteloos stond tegenover de smart, die haar gestel ondermijnde. De boerin had het gezien en zij had de stoute schoenen aangetrokken en steeds maar weer met den boer gesproken. Neen, had deze gezegd en zijn lippen waren verstrakt. Neen! En op zekeren dag was Anna Katherina gestor ven „Op den nog zeer jeugdigen leeftijd van nauwelijks 20 jaar Sedert dien dag is de boerin van den Oberrainer hof een oude vrouw geworden en zij heeft het spre ken verleerd. Zij vraagt zichzelf niet af, of het mis schien zonde is, haar ziel zoo te verharden tegenover het bloeiende leven Leven? Het leven is dood. Het leven was immers Anna Katharina! Wie klopt er toch tegen de ruiten? Géén kloppen? Ja, toch! Wie zou nu in den nacht bij hen aanklop pen? En tóch klopt het luister maar regel matig als de slinger van een klok! Tik-tik-tik De boerin van de Oberrainerhof is een oude vrouw en heeft geen angst meer. Zij schuift het raam op en duwt de luiken open. Is daar iemand? Stilte, donkere nacht. Geen mensch te zien. Maar het tikken houdt aan tik-tik-tik! Zware droppels zijn het, die van de dakgoot omlaag vallen op het vensterkozijn. Het dooit. En daarginder boven de bergen, staat een zwak lichtschijnsel de nieuwe dag, de dageraad! Een stroom wind vervult de ka mer en brengt een zeldzame geur mede: wanne aarde vochtige, broeiende aarde! Lente Paschen opstanding! Nieuw leven Leven? Is er dan nog leven? De oude boerin staat noc steeds als een steenen beeld voor het venster Maar het is haar vreemd te moede. Alsof de wind de zware steenen van haar hart wentelde, die het al dien tijd bedrukt had. Over haar vale wangen, stroomen groote, gloeiend-warme tranen. Als daarboven de zon als een schijf van gloeiend goud opgaat, keert zij zich tenslotte omBoven klinkt nog steeds de zware stap heen en weer. En ondanks haar zelf staat, zij plotseling aan de trap en haar stem klinkt nog lager en gebrokener dan andors. „Kom toch beneden, vader, het is daar boven zoo vreeselijk koud voor je UIT HET BERNER OBERLAND. BOVEN de besneeuwde bergtoppen staat de donkere, oneindige nachtkoepel. Koud is de lucht het vriest. Hoog, langgerekt en klagend galmen de slagen van de torenklok op de dorpskerk. Reeds twee dagen dreunt de toren klok regelmatig nauwelijks heeft zij enkele uren trillend haar gebimbam gestaakt of zij verheft weer hoog en galmend haar stem Vesper, avond- en morgendienst. De klokkentoon begeleidt de enkele menschen, die tezamen of alleen over de dikbesneeuvvde wegen naar huis gaan. De nacht van Góeden Vrijdag de don kerste dag van het jaar is voorbij! Nog een Zater dag, vervuld van ernstige arbeid en dan rust dan is het Paschen! De oude boerin is langzaam tusschen de besneeuw de grafheuvels doorgewandeld. Van een eenvoudig houten kruis heeft zij met een korte handbeweging de sneeuw weggeveegd. „Anna Katharina Oberrain" wie goede oogen heeft, zal deze naam kunnen ont cijferen! Maar de oude boerin kent ieder groefje in de letters, die de houtsnijder te voorschijn bracht uit het harde hout. Zij kijkt door het kruis heen. „Op den nog jeugdigen leeftijd van 20 jaar Op Goeden Vrijdag is het meisje gestorven. „Waarom heb je mij verlaten?" denkt de oude plotseling en de tranen schieten haar in de oogen en zoeken langzaam hun weg door de groeven op het ver weerde gelaat. Het is een lange weg naar het kerkhof. De oude boerin moet ook weer terug! De boerderij ligt nog in het halfduister de schemering breekt aan alleen de waakhond kwispelt hartelijk met den staart, als zij de sneeuw van haar kleeren klopt en de zware klompen voor de deur laat staan In de kamer is het warm, erg warm. De luiken zij) nog gesloten en bij een lamp zit de oude boer vor de ruwe tafel bij de haard. Als de vrouw binnenkon beft hij het grijze hoofd op. Zijn trekken zijn hai maar vermoeid „Koud?" vraagt hij en zijn stem beeft. De boerin schudt het hoofd. Beide zwijgen. De gron te. zwarte doek die het gezicht van de boerin verhui de, is nu wat terzijde geschoven. Een gelaat, dat le vensloos schijnt, zonder kleur, zonder beweging, ver steend en ingevallen. Maar toch niet oud...... De groote, grijze oogen zijn doordringend, schijnen de dingen te doorboren, ais hadden zij geen belangstel ling meer voor deze wereld! De lamp druppelt en walmt. De boerin stelt de schroef iets anders. Het walmen houdt op, maar het is donkerder geworden in de kamer. Dan moet zij even naar do keuken. Als zij terugkomt heeft de boei een groot boek voor zichEr is op den Oberrainer liof slechts één enkel boek en dat heeft een zilver kruis op het dekblad en zilveren slotenDe ge „En daarginder boven de bergen, staat een zwak lichtschijnsel de nieuwe dag, üe dageraad!"

Schager Courant | 1933 | | pagina 13