Rond het Usselmeer. De consümptiemelkvoor- ziening vanjen Helder. MERCURIUS HAVERMOUT Bericht. Zaterdag 15 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9263 Gevecht tusschen twee dorpen. Merkwaardig toeval Woensdag verschijnen Na de ramp van de „Akron" De verminkte gedenksteen te Alkmaar Vijf Provinciëntocht. Ëen fes tijn van kennismaking met de nieuwe twaalfde Provincie en de bezienswaardigheden rond het IJsselmeer. In aansluiting op de reeds gedane mededeellngen, vernemen wij nader dat behalve van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. ook bericht van instemming is ontvangen van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Koninklijke Nederland sche Motorwielrijdersvereeniging. Behalve de V.V.V.'s te Amersfoort, Amsterdam, Enk huizen, en Zwolle, die reeds eerder hun groote me dewerking hadden toegezegd, is thahs ook nog gelijke toezegging ontvangen van de Provinciale Frieschc Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, gevestigd te Leeuwarden. Ook hij het Verkeershuis der V.V.V. aan Cathrijnebrug te Utrecht en hij de V.V.V. Hauvezand 6 te Laren (N.-H.) worden gaarne alle gewenschte in lichtingen verstrekt. De eerste deelnemers uit de meest uiteenloopende streken van ons land hebben zich reeds in groote ge tale gemeld. De meeste van deze aanmeldingen gin gen vergezeld van beloften ook onder eigen vrienden kring verdere propaganda te zullen maken. Groote waardeoring sprak men algemeen uit over over dezen bijzondoren toeristentocht, waaraan elk idee van bctrouwbaarheidsrit of snelheidsrecord vreemd is. Het wordt een festijn van kennismaking met de nieuwe twaalfde Provincie, met den zoo inte ressanten Wieringérmeerpoïder, waarin de groote nieuwe boerderijen met hun roode daken reeds een afwisselende stoffeering geven aan de zoo pacifistisch verkregen landsvergrooting. De dorpen Middenmcer en SJootdorp geven een ongekende bedrijvigheid te zien. En na dit bezoek zal men over het voormalig eiland Wicringen langs den bekenden hoefsmid Jan Luyt te Hippolytushoef rijden naar den gigantischen dijk, welke de Waddenzee scheidt van het ten vorige jare geboren IJsselmeer. En over dozon kaarsrechten brceden betonweg gaat het dan naar Gaasterland. den Frieschen tuin, naar Zwolle met zijn zingenden peperbus, waar het mooie carillon het lied van het pas gevierde eeuwfeest nog uitgalmt, en dan naar de Veluwe met zijn verrukke lijk pensiondorp Nunspeet, naar de oude Zuiderzee stadjes Hardenvijk en Nljkerk, en van hier uit gaat liet naar de grijze O. L. Vrouwetoren en Koppel poort naar de gerestaureerde Kamperbinnenpoort en de be roemde Kei te Amersfoort, En vóór de geel zwart hovlagde auto's en motoren het Eemland geheel verlaten, passeert men eerst nog Soest en Soestdijk, om daarna in het onvolprezen Gooi te belanden. Maar met dit alles Is de rondrit nog niet ten ein de, want Amsterdam biedt den toerist alle gencug ten van een groote stad. Na een groet aan den nieuwen Wolkenkrabber en den Westertoren, steekt men het IJ over, om in het land van Broek in Water land met de draaiende molentjes te belanden. Door Monnikendam en Edam.gaat het over Hoorn met 't bekendo West-Friesche Museum en zijn Jan Pieterszoon Coen Standbeeld, naar Enkhuizen met de beroemde Drommodaris, Koepoort, Stadsboekenkamer en de Westorkerk, Snouck van Loosenpark en prach tige Zuidertoren. In dit eelfoortelnnd van Paulus Pot ter staat ook het bekende Peperhuis en het uit. dc geschiedenis zoo bekende Staverschc Poortje. Menig toerist zal dit eindpunt van „De Streek" dan ook niet verlaten, zonder eerst al de fraaie trapgevcltjes aan de Breed- en Westerstraat ook bewonderd te hebben. Van dit middeleeuwsche stadje voert een weg langs den dijk ons door Andijk voorhij den 40 H.A. grooten Proefpolder en de vuurtoren „De Ven" naar Modem- blik. Het V.V.V.-bcstuur, dat door dezen Vijf Provinciën- tocht eiken toerist in de gelegenheid stelt het uitge geven parool „Kent Uw eigen land", in een nationale daad om te zetten, zal niets onbeproefd laten om het „Welkom Vreemdeling" in toepassing te brengen, zoo als men dc inschrijvers verwacht voor dezen ge va rieerden en belangrijken tocht rond het IJsselmeer op 25, 26, 27 en 28 Mei a.s. Een uniforme prijsregeling voor de consumptiemelk. Lezing van den heer Siewertsen van het ('risis-Zuiveibureau. Het vraagstuk van de consumptiemelkvoorziening etscht in onzen tijd de bizondere belangstelling zoowel van de consumptiemelkers als van den melkhandel. De crisis heelt vooral in het boerenbedrijf diep ingegrepen en het op den rand van den afgrond gebracht Wy be hoeven daarover echter niet te sohryven, want in alle toonaarden heeft men den meer dan treurlgen toestand reeds bezongen en de regeering ls niet achter gebleven om in dit bedrijf nog te redden wat er te redden valt. Steunmaatregelen, die voor den betrokkene nu niet di rect aangenaam waren, omdat men zich liever zelf be helpt zoolang dit eenigszins mogelyk is. moesten worden genomen. Aan de regeling van de consumptiemelkvoorziening ls in den laatsten tijd in verschillende steden de noodlge aandaoht besteed en het is in vele gevallen het Crisl6- Zuivelbureau geweest, dat dit vraagstuk èn voor de boeren (consumptie-melkers) èn voor den melkhandel op eenvoudige en bevredigende wijze heeft trachten op te lossen en in vele gevallen heeft opgelost. Het is te begrijpen dat er daarom voor de gecombi neerde algemeene vergadering van consumptie-melkers en melkhandel, die Woensdagavond in café „Centraal" in Den Helder was belegd, groote belangstelling bestond en dat de lezing, die de heer Siewertsen, van het Crisis- Zuivelbureau uit Den Haag. daar hield, over te nemen maatregelen door de Crisis-Zuivelcentrale voor de oon- sumptievoorziening van Den Helder, met groote aan dacht werd gevolgd. De voorzitter van deze gecombineerde vergadering, de heer Veldman, heette in zijn openingsrede den spreker hartelijk welkom en sprak er zijn groot genoegen over uit dat de heer Siewertsen aan de uitnoodiglng gehoor had gegeven. De vergadering betuigde haar instemming met deze woorden, door een hartelijk applaus. Wij zullen den heer Siewertsen in zijn klaar en zake lijk betoog niet op den voet volgen. In het kort komt de regeling van de Crisis-Zuivelcentrale hierop neer, dat voor de consumptiemelk een uniforme prijs gesteld wordt, vanaf de boerderij, verhoogd met een minimum winstmarge. B.v. de regeering heeft den prys gesteld op 5 ct. af boerderij, daarbij komt 'n halve et rijloon en een minimum winstmarge van b.v. 3 cent, zoodat de CENT PER Vgy PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT verkoopprijs dan op 8.5 a 9 cent komt. Voor deze rege ling is in de eerste plaats noodig een goede samenwer king tusvschen boeren en siyters. die beide belangheb benden zijn en het nut van deze samenwerking dus moeten inzien. Waar de practijk echter heeft geleerd dat het daaraan nogal eens ontbreekt, aan die goede samenwerking, n.1., kan men de hulp van het Crisis- Zuivelbureau Inroepen om een prijs vast te stellen. Dit ls b.v. ook met vrucht gebeurd in den driehoek Haar lemAmsterdamUtrecht De beste regeling leek spr. een eventueel gedwongen samenwerking tusschen veehouders en handel, die door de Crisis-Zuivelcentrale wordt gesanctioneerd. Door een plaatselijke commissie wordt de regeling vastgesteld, die voorgelegd wordt aan de C.Z.C. Door handteekening verbindt ieder zich de gestelde voorwaarde na te ko men. Doet hij dat niet. dan kan de C.Z.C. hem daartoe verplichten, zooals dat b.v. in Drente gebeurd is, toen de prijzen daar ver beneden het gewone niveau waren, tot groot nadeel van den producent. De regeling, die daar getroffen is, werkt uitstekend en toen iemand beneden den vastgestelden prijs ging venten, werd zijn ventver gunning ingetrokken. De regeling van de Crisis-Zuivelcentrale is seml-wet- telijk en iedere consumptieboer of -handelaar moet in zien dat het in zijn eigen belang is er aan mede te werken. De regeling beoogt dus een melkprijs te ga randeeren, volgens zuivelwaarde, met een kleine verhoo ging en vaststelling van een minimum winstmarge. Wanneer de betrokkenen goed begrijpen dat men gevaar loopt uit zijn bedrijf te worden gestooten als men zich niet aan de regeling onderwerpt, dan moet het heel goed mogelyk zijn er een zoodanige regeling te treffen. D» commissie moet ren afspiegeling zijn van de be langhebbende groepen, terwijl de voorzitter daarvan on- nartHdi'" moet zijn en iemand die bekend is met de zui velwaarde. De voorzitter, de heer Veldman, dankt hierna met eenige weleekozen woorden den heer Siewertsen voor zijn duidelijk uiteenzetting en geeft dan gelegenheid voor het stellen van vragen. De heeren Isaksson, v. d. Elom en Bremer vragen wat er gedaan kan worden als Iemand niet teekent, waarop de heer Siewertsen antwoordt, dat wanneer iemand niet teekent hij ook geweerd dient te worden door de C.Z.C., nadat hij gewaarschuwd ls en op de gevolgen van zijn weigering ls gewezen. Door den vertegenwoordiger van „Jong Holland" wordt gevraagd of er voor deze inrichting nog een bijzondere regeling is. De handelaar of grossier valt onder dezelfde wetten, zegt de heer Siewertsen, Tegen een verhooging van de minimum winstmarge is echter geen bezwaar. Op de vraag van den heer Brondsema of alle bijpro ducten onder de regeling vallen, wordt bevestigend ge antwoord. De heer I>agranje meent dat de prijs af boerderij van Texel af niet uitvoerbaar is, terwyi de heer Koorn wenscht te weten, of, wanneer Iemand het contract niet teekent, zijn melk in beslag genomen kan worden. De heer Siewertsen zegt dat voor de Texelsche melk een mindere prijs af boerderij gesteld zou moeten wor den, omdat op deze melk meer vervoerkosten komen. Op de vraag van den heer Koorn wordt geantwoord dat melk niet In beslag genomen kan worden. Als iemand in Den Helder zich niet aan de regeling houdt dan eerst zal men ventvergunningen uit moeten reiken en voor leder die geen ventvergunning heeft, za' het niet mogelijk zijn zijn melk aan den man te brengen. De heer Brondsema vraagt of het cadeaustelsel ook kan worden tegengegaan, waarop de heer S. antwoordt, dat dit met alle macht bestreden zal worden, desnoods door het stellen van een door de commissie bepaalde boete. Na eenige voorstellen uit de vergadering om trent de samenstelling van de commissie, wordt deze gevormd door vijf leden uit de veehouders, twee uit de Heldersche melkcentrale. twee uit de raelkslijtersver. en een melkgrossier. n.1. de heer Rentenaar uit Breezand, Van de vijf veehouders zal er een uit Texel zyn, een uit Breezand en drie van de consumptiemelkvereeniging Helder. De heer Veldman sluit nu de vergadering met een hartelijk woord van dank voor de prettige wyze waar op de discussies zijn gevoerd, terwijl hij In het bijzon der den heer Siewertsen nogmaals een woord van dank brengt voor zyn lezing en vraagbeantwoording. Spre ker roept tenslotte de medewerking van alle aanwezi gen in. ult de OMGEVING WARMENHUIZEN Kerkelijke gezindten volgens volkstelling 1930. De verdeeling van de bevolking dezer gemeente naar kerkelijke gezindten was volgens de gehouden volkstelling als volgt: Ned. Herv. 293 m. en 283 vr.; D.G. 4 m. en 6 vr.; Ev L. 2 m.; Ger. Kerken 79 in. en 69 vr R.K. 741 m en 699 vr., andere gezindten 7 m. en 1. Geen 53 m. en 42 vr. Bnrgerl. Stand over de maand Maart 1933. Geboren: Margaretha Johanna, dochter van P. M- Nannes en G. Apeldoorn: Johannes Cornclis, zoon van C. Klaver en T. Korver; Cornelia Afra Anna, dochter van M. J. de Nijs en A. Castricum; Gerardus Fran- ciscus, zoon van P. Tesselaar en A. C. van Rutten; Klaas, zoon van J. G. Jonker en S. IJbcma. Ondertrouwd: S. Schoon, 32 jaar, visscher te Ha renkarspel en M. Vos, 32 jaar, alhier. Overleden: Jacub Kuiper, echtg. van D. Jonker, 61 jaren; Levenloos aangegeven kind van D. Molenaar en M. Smit. A N N A P .4 V l 0 W N A Officieele mededeelingen voetbalvereni ging B.X.C. Den eersten Paaschdag om half 3 ontvangt B.K.C. I de kampioenen van de 2e klas N.H.V.B., nam. J.V.C. van Julianadorp, die de aanstande competitie in de zelfde afdeeling spelen. Den Tweeden Paaschdag, eveneens half 3, spelen op het B.K.C.-terrein Helder 1 tegen dc ongeslagen kampioenen 4e klas K.N.V.B. Beverwijk I. Ook dit belooft een mooie wedstrijd te worden, daar beide tegenstanders ongeveer van dezelfde kracht zijn. Den Twoeden Paaschdag speelt het tweede uit vriendschappelijk tegen A.D.O., terwijl het derde naar Succes 4 gaat voor de competitie., speeltijd 2 uur. Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke nitvoering. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. HEERHUGOWAARD Het eindcijfer der bevolking over 1932 werd door het Centraal Bureau der Statistiek voor deze gemeen te vastgesteld op 5025. Naar we vernemen zal door den gemeente-ont vanger een woonhuis annex kantoor worden aanbe steed, te bouwen ten zuiden van de z.g. boerenhoeve „Adam en Eva", op het erf van deze boerderij. Z IJ P E BURGERBRUG. Aan den heer D. Eriks Az., aannemer alhier, is op gedragen een boerderij in de Bergermeer te bouwen, voor rekening van de Stichting Ègmond v. d. Nijen- burg. Het. werk is onder architectuur van den heer H. G. Th. Mann. 'T ZAND. Ongeluk. Vrijdagmiddag raakte 'n spelend kind van J. v. d. Fluit te Zijperdijk, in een kuip met water. Doordat de moeder het ventje direct wist te grijpen, werd erger voorkomen, daar het kind reeds bewusteloos was. Nog een ongeluk. Vrijdagavond kwam het 8-jarig zoontje van den heer H. Konijn van de dakgoot van het perceel van den heer Van der Oord te vallen. Hoewel het ventje een geweldige tuimeling maakte, bleek, nadat hij door Dr. Oterdoom was onderzocht, dat hij er won- derbest was afgekomen. Behoudens hoofdwonden, bleek dat in ieder geval niets was gebroken. We vernamen dat met ingang van 15 April als z.g.n. asistent bij de posterijen alhier is benoemd de hulpbesteller Abr. Vogelzang alhier GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verknopen wij onder GARANTIE en op PHOEF Garaqe C NIEUWl AND BERGEN WINKEL Op Vrijdag 14 April j.1. hield het Ziekenfonds „Kracht door samenwerking' 'haar ledenvergadering, ten huize van den heer R. Laan. De opkomst was gering. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt door den secretaris verslag uitge bracht, waaruit wij aanteekenen. dat dit het 27ste boek jaar is. Het ledental liep terug van 22 tot 21 en het getal begunstigers van 18 tot 11. de finantieele toestand was gunstig te noemen; de reserve bedraagt thans f 1260.84%, tegen f 1281.36 in het vorige jaar. Aan 5 le den werdenn 23 zlektekaarten uitgereikt. Besloten werd aan den bode een gratificatie van f 10 toe te kennen. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren F. Korver. J. Smak en A. ManteL De rekening over 1932 sluit In ontvangst op f 255.05, in uitgaaf op f 195.65%. saldo f 59.39%. De bezittingen bestaan uit: een belegging bij de Nuts- spaarbank f 861. bij de Postspaarbank f 340.45, in kas f 59.39%. totaal f 1260.84%. De commissie van onderzoek stelt voor, de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. de rekening goedgekeurd, de penningmeester bedankt voor zijn gehouden beheer en de comm. voor haar onderzoek. De leeftijdsgrens om tot het fonds te kunnen toe treden, wordt weer gesteld op 16 tot 40 jaren. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning 1933. worden benoemd de heeren Jn. Smak, F. Korver en C. Molenaar. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld, of het niet tyd geworden is om, nu het getal leden zoo gering wordt, te bedanken voor de herverzekering bij de Mij. „Phllantroop". Het bestuur zal nader onderzoeken, welke voorwaarden zyn gesteld bij het aangaan der overeenkomst. Hierna sluiting. Op Maandag den 2den Paaschdag zal blijkens ver schenen advertentie de onlangs opgerichte tooneel vereeniging Tooneelcluh. voor het publiek ortreden. met het volksdrama „Hein Roekoe", van Jan Fahri eins. Waar in deze vereeniging beproefde leden van vroegere vereenigingon zijn opgenomen, en bovendien de regie in goede handen is, mag worden verwacht, dat er iets goeds ten tooneele zal worden gebracht, iets, dat de belangstelling waard zal zijn. Om het bezit van een eiland In de rivier. Tusschen twee dorpen aan de rivier Morava is een strijd ontbrand om een eiland, dat ontstaan was door dat de rivier een zijtak gevormd had, welke zich later weer met den stroom vereenigde. Beide dorpen eischten het bezit van dit eiland op en onder aanvoering van de wederzijdsche burgemeesters begon de bevolking den bodem van het eiland te ver bouwen. Op zekeren dag namen de werklieden van het eene dorp een strategische positie in en weerden do man nen van het andere dorp af. Er ontstond een verwoed gevecht en voordat de po litie tusschenbeide had kunnen komen, waren twee mannen gedood en tien ernstig gewond. Gisteravond kwam een Fransche auto over den Dordtschen straatweg te Rotterdam gereden. Bij hét uitwijken voor een vrachtauto botste de auto tegen een boom en werd ernsig beschadigd. In den auto za ten- de 65-jarige J. Roeland uit Parijs met twee da mes en een chauffeur. Allen hadden lichte ontvellin gen, schrammen en builen opgeloopen. Noch een van de omstanders, noch de verplegers van den G.G.D., welke was ontboden, spraken Fransch. Juist toen men trachtte elkaar met gebaren een en ander duidelijk te maken, passeerde de Fransche consul per auto. Hij is toen als bemiddelaar opgetreden. De vier Fran- schen zijn in het ziekenhuis aan den Coolsingel ver bonden en daarna naar een hotel gebracht. De auto moest worden weggesleept TRAGISCHE ZELFMOORD. De vrouw van een in den oorlog verminkte te Lti- nenberg heeft met twee van haar kinderen, meisjes van 11 en 12 jaar. zelfmoord gepleegd door gasver giftiging. Drie jongere kinderen, die in een kamer er naast sliepen, konden nog gered worden. De oorzaak is te zoeken in de tijdsomstandigheden. In verband met de Paaschdagen zal het eerstvolgend nummer van de Schager Courant Het Amerikaansche marineluchtschip I 3, dat was uitgevlogen om het wrak van de „Akron" op te sporen, stortte eveneens in zee. Hierboven het wrak en een der vlicgboo- ten, die werd uitgezonden, om de slachtof fers van dit tweede ongeluk te redden. Burgemeester en wethouders In. het ongelijk gesteld. Voorstel om den steen te vervan gen door een anderen. Zooals bekend had het personeel der Lichtbedryven te Alkmaar aan den directeur van dat bedrijf, ir. A. M. van Deventer, bij zijn vertrek naar Amsterdam een ge denksteen aangeboden, waarop gebeiteld was. dat deze steen werd opgedragen aan den heer Van Deventer als ontwerper en bouwer van de gasfabriek. Op deze in scriptie is later aanmerking gemaakt door den vorigen Alkmaarsohen directeur der Lichtbedryven, Ir. De Kat, thans directeur te Breda, die mededeelde, dat hij een belangrijk aandeel In de ontwerpplannen gehad had en dat het noemen van den heer Van Deventer als ontwer per dus onjuist was. Zonder het personeel, dat den steen schonk, daarin te- kennen, heeft het college van B. en W. daarop den steen laten veranderen en de woorden „Ontwerper en" er uit laten halen. Daartegen' heeft het personeel gepro testeerd en toen haar bleek, dat de heer Van Deventer, die zich als bouwer en ontwerper bleef beschouwen, zich ten zeerste miskend achtte nu men den gedenksteen zoo mishandeld had. is een Interpellatie in den Raad gevolgd, waarna op 27 October j.1. een raadscommissie is benoemd om een onderzoek in te stellen. r*e commissie kwam tot de slotsom, zoo lezen we ln het Hsbl,. dat inderdaad ook de heer De Kat een werkzaam aandeel in het ontwerpen der Alkmaarsche gasfabriek heeft gehad en in een gemeenschappelijke vergadering met de beide directeuren, waarby ook de secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs lr. Wouter Cool tegenwoordig was, kwam men t.ot de con clusie, dat het bezwaar van den heer De Kat tegen den oorspronkeiyken tekst wel grond had. zoodat verande ring gewenscht was De verandering door B. en W. aangebracht, kon de commissie evenwel niet goedkeu ren. Zij betreurde, dat B. en W. het personeel, dat den. steen schonk, niet In de verandering geenkend hebben »n meende, dat het aandeel dat ir. Van Deventer in 't ontwerpen en den bouw der fabriek heeft gehad, het best wordt weergegeven door een inscriptie, welke de directeur der Amsterdamsche gasfabrieken ir. M. van der Horst aan de hand deed, nl.: „Ter herinnering san den bouwmeester der gasfabriek, ir. A. M. van Deventer c.l, directeur der gemeentelichtbedryven van. .Alkmaar van 1 October 1915 tot 1 Februari 1931, heeft het personeel dezen gedenksteen aangebracht". De commissie stelde den raad voor. na het gevoelen van het personeel der gasfabriek te hebben gevraagd, voor rekening der gemeente den steen te vervangen door een anderen, voorzien van een boveng. inscriptie. Nagekomen Berichten- BENOEMD. Tot. bad- en zwemmeester aan de inrichting van de afd. Schapen van het Witte Kruis is benoemd onze plaatsgenoot, de heer D. Kort. GEMEENTE SCHAGEN Overleden: Willemina Schaatbauer, oud 72 jaren, weduwe van Nicolaas D. Lont. POLITIE. Gevonden: een pet: een horloge-armband. Verloren: een handschoen. Ondertrouwd: COR SNIIDER |z. en ANNA BROMMER Cd. Schagerwaard j Harenkarspel, bcnagerwaara,14 Apri| 193?# Thuis: Schagerwaard 16 April, Oosterdijk 23 April.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5