Het NiJirlnJick-liitttki handelsverdrag en de binns.iSanjsche politiek Schager Roosjes Het beteekent.... hebben altijd succes. Laatste Nieuws 50 50 50 50 50 Granaat ontploft Onlusten in Spanje Wapensmokkelaars aangehouden Felle brand te Tilburg Een merkwaardig ongeval De Via Appia in eere hersteld „Het Januarius-wonder" te Napels De uit Rusland verbannen ingenieurs Het „lichten van de zee" Relletjes te Amsterdam PlaatsenjK iNieuws. 50 50 50 50 50 -0 50 *50 5050 5*o° beteekent 50 50 50 50 Upi 50 50 50 50 nei clJTer 5050 5050 dat U voor 50 cent kunt plaatsen de KLEINSTE advertentie met de GROOTSTE publiciteit. Een jongen van 5 jaar op slag gedood, twee andere kinderen levensgevaarlijk gewond. Uit Bonn, 25 April (V.D.): Dinsdagmiddag heeft te Boesberg een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een groep kinderen had een vuurtje gestookt Plotseling hoorde men een ontploffing: een granaat was ge explodeerd. Een jongen van vijf jaren was op slag gedood, terwijl twee andere kinderen levensgevaarlijk en eenige andere kinderen minder ernstig werden gewond. Later heeft men in den omtrek nog twee granaten gevonden, die waarschijnlijk in November 1918 door teruggekeerde troepen waren achtergelaten. Twee dooden en verscheidene gewonden Madrid, 25 April (V.D.) Te Lucena in de provincie Cordova hebben stakende landarbeiders een gendarme rie-post aangevallen. De gendarmes maakten van de vuurwapenen gebruik. Een arbeider werd gedood. Te Almerla werd bij een straatbetooging van werk- loozen een aantal polltie-beambten in het nauw gedre ven. Dezen maakten van de vuurwapenen gebruik. Eén persoon werd gedood en vier gewond. In Barcelona is Dinsdagochtend een verkeersstaking uitgebroken. ONDER AMSTERDAM. EEN GOEDE VANGST. In den nacht van Maandag op Dinsdag, zoo lezen we in de „Tel", heeft de Amsterdamsche politie twee per sonen aangehouden, die een partij Belgische vuurwa penen en patronen de hoofdstad wilden binnenbrengen. Omstreeks halftwee waren twee rechercheurs der Centrale Recherche aan de grens van de stad nabU de Duivendrechtsche brug op surveillance. Zij merkten pp, dat een auto, waarin twee*personen gezeten waren, naderde. De wagen stopte: vermoedelijk was het de bedoeling van de inzittenden om andere personen hier op deze afgelegen plek te ontmoeten. De rechercheurs hadden een schuilplaats gekozen in een half droge sloot en bleven daar wachten. Er kwam nog een andere auto, waarin één persoon gezeten was. De rechercheurs kropen toen door de modder en sprongen naar voren. Voor twee der inzittenden was het te laat om te vluch ten: zij werden dan ook aangehouden. De d erde per soon, die in de buurt was gekomen, ontsnapte. Het tweetal werd naar het hoofdbureau overgebracht en daar in arrest gesteld. De reden hiervan is, dat zij een aantal automatische pistolen, zeven en negentig in ge tal, voorts 97 extra houders met 2500 scherpe patronen vervoerden. Deze wapenen en munitie waren uit België over de grens gesmokkeld. Aan wie die verkocht zou den worden, is niet met zekerheid bekend. Wel zat de bedoeling voor een en ander aan den meest biedende te verhandelen. De derde persoon was vermoedelijk een dier gegadigden. In de dekenfabrlek der Gebr. Van Beurden. Veel kostbare machines vernield. Gisterenmiddag heeft een felle uitslaande brand ge woed in de wollen dekenfabriek der fa. Gebr. van Beur den. aan de Kuiperstraat te Tilburg. De brand brak uit terwyl een der arbeidersploegen aan het werk was. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de arbeiders in alle haast moesten vluchten. Ofschoon men terstond met de eigen bluschmiddelen den vuurhaard, die in de apprêtuurafdeeling was, aantastte, sloegen de vlammen weldra door het dak van het achterste gedeelte der fa briek. De gemeente-brandweer rukte met groot mate riaal aan en begon den strijd met negen stralen. Door dit energieke optreden bereikte men, dat reeds na een half uur de vuurpoel was gelocaliseerd tot de appretuur afdeeling. waar echter alle kostbare machines door de vlammen en het water waren vernield. Ook een gedeel te de>r technische boekhouding ging verloren. De schade ie zeer aanzienlijk De dekenfabriek, die momenteel met drie ploegen werkte, ondervindt door de verwoesting van de apprê- tuur-afdeeling wellicht groote stagnatie, doch de directie zal trachten het apprêteeren voorloopig op andere fa brieken te doen uitvoeren. Fabriek en bedrijf waren verzekerd, zoodat ook bij eventueele stagnatie het per soneel kan worden uitbetaald. Zooals te begrijpen is. trok de geweldige brand mid den op den dag groote belangstelling. Naar de oorzaak wordt nog een nader onderzoek in gesteld, ofschoon het waarschijnlijk is, dat het vuur in een ventilator is ontstaan. Afloopend antowie! treft een langs den weg staanden knaap. Dinsdagavond vond op den Rijksstraatweg te Half; weg een merkwaardig ongeval plaats. In de rich ting Haarlem reed een auto met drie personen, be stuurd dr der. heer J. Erens, bloemkweeker te Heemstede toen Plotseling het linkerachterwiel van den auto afliep en aan den overkant van den weg in de berm terecht kwam. Daar stond de 15 !arige Antoon Kruijd, wonende te Haarlem, zijn rijwiel te repareeren. Hij kreeg het wiel van den auto in volle vaart tegen het lichaam, met het noodlottig gevolg, dat de jongen zijn linker dijbeen brak en bovendien aan de linkerhand en aan het hoofd verwond werd. Gelukkig bleef de auto zelf op den weg en kwam ongeveer 50 meter verder tot stilstand. Nadat de jongen voorloopig verbonden was, werd hij per ziekenauto naar de Mariastichting te Haar lem overgebracht Zijn toestand is redelijk wel. B06CKBBAND OP DE VELUWE. Gistermiddag woedde op het landgoed „De Hooge Ve- luwe", gelegen onder Hoenderloo (gemeente Apel doorn) een boschbrand, die 5 HA. helde en berken hout verslond. De brandweren uit Apeldoorn, Beek bergen, Eendracht en Ugchelen verriohtten het blus- schingswerk. Het ontstaan van den brand wordt gewe ten aan kwaadwilligheid. MET EEN MES GESTOKEN. De verdachte gearresteerd. De marechaussee te Nieuwer-Amstel heeft te Wllnis een arbeider gearresteerd, die verdacht wordt in den avond van 23 Apil j,l„ in beschonken toestand onder de gemeente Nieuwer-Amstel, een zekeren T. uit Uit hoorn te hebben aangevallen en met een slagersmes vijf steken in den rug en een snijwonde aan den hals te hebben toegebracht. De verdachte is naar Amster dam overgebracht. De 2200 jaar oude verbinding tusschen Ro me en de haven. VJZ>. verneemt uit Rome: Naar wordt gemeld, ls de reconstructie van de Via Appia, welke reeds 2200 jaar geleden de verbinding tusschen Rome en de haven van Brindisi vormde, thans geheel gereed. De werkzaamheden zijn voltooid door den bouw van een brug over de Gardlgliano, een rivier, die sedert tientallen eeuwen de beide deelen van de Via Appia scheidde. O.a. door bodemverzakkingen wa- ren de technische moeilijkheden zoo groot, dat het eerst door toepassing van de meest moderne hulpmid delen mogelijk was deze brug te bouwen. Een poging in 1811 ondernomen mislukte na moeiza- men arbeid van eenige jaren. De nieuwe brug bestaat uit drie bogen en is een beton- en Ijzerconstructie, ge combineerd met geweldige blokken natuursteen. BIER NAAR AMERIKA. Als gevolg van de opheffing van het drankverbod in de Ver. Staten heeft Helnekens Bierbrouwerij mij. te Amsterdam reeds bier naar de Ver. Staten verscheept Deze eerste zending is verscheept met het mailschip Statendam van de HollandAmerika-lijn, en arriveerde te Hoboken. Een lading Engelsch ale en bier kwam denzelfden dag met de Majestlc aan. Deze beide zendin- genvormden den eersten import van bier in Amerika na de drooglegging. MAN VERDRONKEN. Geen der omstanders kon zwemmen. Te Zullen was gisteren een 50-jarige man op een zolderschuit aan het werk en gleed daarbij, doordat hij misstapte, te water. Daar niemand van de andere werk lieden die in de buurt bezig waren, kon zwemmen duurde het een minuut of zeven voor men den man op het droge kon brengen. De levensgeesten bleken toen reeds gewe ken. Het slachtoffer was gehuwd en had vijf kinderen. WAARSCHUWING. De man in de gevangenis. Te Utrecht hebben verscheidene inwoners brieven ge kregen van Iemand, die beweert in de gevangenis te zit ten en die 80.000 dollar uit een bankroet heeft weten te redden. Wie den ongelukkige nu uit de gevangenis helpt door hem wat geld te sturen, mag van dit som metje meedeelen. Een derde part wordt aangeboden. Onnoodig te zeggen, dat het geheele geval een oplich terstruc is. Maar waar er steeds nog menschen invliegen, ia het niet ondienstig flog eens te waarschuwen. Het Heilige bloed werd vloeibaar. Reuter seint uit Napels: Voor den eersten keer heeft Maandag jJ. tijdens een plechtigheid ter eere van een groep Fransche pelgrims het wonder van den H. Januarius plaats gehad. Op het oogenblik, dat de kardinaal, die de mis celebreerde, de ampulle met het bloed van den H. Januarius te voor schijn haalde, werd het vloeibaar. Dit buitengewone voorval heeft onder de 2000 Franschen, die er bij te genwoordig waren, alsmede in Napels en het geheele district grooten indruk gemaakt Het wonder heeft anders slechts een keer per jaar plaats, n.1. In de week van 1926 September en buiten die periode slechts on der zeer buitengewone omstandigheden; de bewoners van Napels beschouwen het voogevallene dan ook als een bijzonder voorteeken. De mededeeling van Stmon In het Lager huis. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon gister meegedeeld, dat de drie uit Rusland verban nen ingenieurs met hun vrijgesproken collega, Gre- gory, op zijn departement geweest waren en een relaas van hun wedervaren gedaan hadden. Volgens hen waren ook hun veroordeelde collega's MacDonald en Thornton absoluut onschuldig aan het hun ten laste gelegde en spr. kon zich bij die opvatting volko men aansluiten, waardoor tevens verklaard werd, dat de actie van de Engelsche regeering alleszins ge rechtvaardigd was geweest. Spr. wist, dat een verzoek om gratie namens de heide veroordeelden was inge diend en dat 'dit dezer dagen door de Russische au toriteiten behandeld zou worden. Zoodra de uitslag van dit verzoek bekend zou zijn, zou spr. nadere me dedeelingen doen. Donderdagavond op onze kust Men schrijft uit Nooröwijk aan Zee aan de N.R.Ot.: Op Donderdagavond 20 dezer omstreeks half elf werd op het strand het prachtige „lichten van de zee" op zeer duidelijke wijze waargenomen. Er was een aflan dige, dus oostenwind, en tegen het zwarte zee-watervlak staken telkens ongeveer vier rijen branding in een zeld zaam groenachtig licht tegen de duisternis al. Overal waar naby het strand en soms ook verder In zee, een golf opbruiste, toonde zich plotseling het fraaie licht schijnsel. Ook Vrijdag- en Zaterdagavond waren dezelfde lich tende brandingsgolven waar te nemen, hoewel de wind dien avond geheel naar het westen en zelfs Iets naar het noorden was geloopen. De thermometer wees Zaterdag avond 22 dezer bulten in het dorp op zeven centlgraaen (boven nul! gelukkig). Wanneer men op het natte zand liep of stampte, was het of er vonken te voorschijn sprongen. Overdag werd een scherpe, eenigszina onaan gename lucht waargenomen, ter plaatse, waar de vloed het hoogste was geweest Een Inwoonster van Noord wijk aan Zee vertelde, dat het lichten van de zee reeds heel sterk op Dinsdag avond 11 April was gezien. De oudste fietser van Duitschland. In den nacht op Dinsdag heeft te Kyritz in Duitschland vertoefd de oudste fietser van Duitsch land, de 87 jarige Heinrich We. ner uit Bonn. Deze grijsaard had een fietstocht gemaakt naar Berlijn, om daar persoonlijk zijn gelukwenschen te dep^nee ren in het daarvoor bestemde boek ter gelegenheid van den verjaardag van den Rijkskanselier. Thans is de man op weg van Berlijn naar Hamburg, waar hij bij een gruot wielertournooi een eere-ronde zal rijden. De 87 jarige legt, volgens zijn zeggen, nog iederen dag 80 K.M. per ff ets af. Als dit allemaal waar is, is het wel zeer kras. De „Aufertnngs"-zaak. De Notaris ln cassatie. Notaris mr. L. M., te Amsterdam, die door het Hof wegens valschbeid in geschrifte, meermalen ge pleegd. is veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf, met aftrek van dc geheele preventieve hechte nis, welke eveneens drie maanden bedraagt, heeft te gen dit arrest beroep in cassatie aangeteekend bij Jen Hoogen Raad der Nederlanden. In de Lootsstraat te Amsterdam moeet gisteren een twaalftal gezinnen, welke ln huurstaklng waren ge gaan, zijn woningen ontruimen, hetgeen oorzaak ls ge weest van een rumoerigen dag m deze straat Tien ge zinnen hadden reeds tijdig den aftocht geblazen. De 2 overige werden door den deurwaarder, bijgestaan door enkele kruier», op staat gezet Er bleek overgroote belangstelingl voor dit feit te bestaan, waarvan roe rig elementen zooals gewoonlijk gebruik maak ten, herrie tegen den deurwaarder te schoppen. Er werd gescholden, gejoeld, gefloten, terwijl de bewoners van omliggende huizen al spoedig de ramen openden en meejouwden, zoodat de politie genoodzaakt was, voor het handhav van de orde, de straat te doen ontruimen en order te geven de ramen te sluiten. AANVRAAG BOUWTERREIN. Door den heer De Vries te Sint Maarten is een aan vrage om bouwterrein ln het Heerenbosch bij het ge meentebestuur Ingezonden en wel voor een perceel aan de Oudeslotstraat, tegenover den rijwielhandel van den heer Anneveldt De heer De Vries heeft het voornemen op genoemde plaats te doen bouwen een woon- en win kelhuis, benevens een inrichting voor de fabricage van melkproducten. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKTNG. In onze openbare lagere school vond Dinsdagmorgen de herdenking plaats van Willem de Zwijger. Daartoe werden onderwijzend personeel en leerlingen van de vijfde, zesde en zevende klas ln het gymnastieklokaal verzameld. Het hoofd der school, de heer D. Brouwer, zette hier de beteekenia van Prins Willem van Oranje voor ons land uiteen; onder leiding van den heer Beun- der werd gezamenlijk het „Wilhelmus" gezongen en tenslotte werd aan elke leerling een door de „Commis sie voor de viering van het vierde eeuwfeest der ge boorte van Prins Wllleqa van Oranje" beschikbaar ge stelde plaat (portret van Willem de Zwijger, een repro ductie van Keij) uitgereikt. Tocht van de „Gral Zeppelin" boven Duitschland. Op 1 MeL Friedrichshafen, 25 April (V.D). Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal op deri dag van den nationalen arbeid 1 Mei een tocht boven Duitschland ma ken. Om 2 uur 's nachts zal te Friedrichshafen wor den opgestegen, om twaalf uur zal Hamburg worden gepasseerd, terwijl ae „Zeppom drie uur 's middags boven Berlijn zal kruisen. Om tien uur 's avonds zal het luchtschip te Friedrichshafen terugkeeren. Omtrent de overeenstemming welke tusschen Ne* derland en Duitschland bij dc besprekingen te Ber lijn ls bereikt (zie ook de vóórpagina van dit num mer), schrijft de Berlijnsche corr. van de N.R.Ct nog het volgende; De onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland over een handelsverdrag zijn, naar van officieele Duitsche zijde is gemeld, heden tot een voor heide zijden naar omstandigheden bevredigend ein de gebracht. Dit resultaat is niet geheel zonder sa menhang met de ontwikkeling van de binnenlandsche Duitsche politiek. Indertijd, toen te Harzburg het feest van het ver bond tusschen nationaal-socialisten, Duitsch-nationa- len en Stalen Helm werd gevierd, verklaardo een van de prominente nationaal socialisten, dat de partij dit verbond gerust kon sluiten, omdat men er op reke nen kon dat zij, eenmaal met behulp van de bond- genooten in het bezit van de macht geraakt, deze bondgenooten te gelegener tijd wel van zich zou af schudden, gelijk ook de fascistische partij in Italië had gedaan. Dr. Hugenberg, de leider van de Duitsch- nationalen, hoorde dit wel, maar hij wilde er nauwe lijks naar luisteren. Hij verklaarde en bleef maar verklaren, dat de nationaal socialisten hem en zijn medewerkers noodig hadden, opdat ook het verstand in de regeering vertegenwoordigd zou zijn. De na tionaal-socialisten moesten voor den aanhang zorgen, het regeeren zouden zij beter aan hem, Hugenberg, overlaten. Daar kwam zijn opinie ongeveer op neer. Op zulk een grondslag kan echter alleen dan een regecringscoalitie tot stand komen en werkzaam zijn, als niet één van de beide deelnemers de verhouding zoo opvat, maar als beiden dat doen. De nationaal- socialisten hebben cr echter nooit een geheim van gemaakt, dat Hugenberg voor hen den stijgbeugel mocht houden, maar nauwelijks meer. Reeds op 7 Januari 1931 had dr. Goebbels in de Angriff geschre ven: „Kan men met Hitler een coalitie aangaan? Welk een onbeschaamde aanmatiging schuilt in deze vraag. De vraag moet omgekeerd luiden: Is Hitler van meening, dat hij met de bestaande banernetteurs- partijen een coalitie kan sluiten? De dag komt waar op wij de spies omdraaien, de dag, waarop men niet meer vraagt: zullen de nationaal-socialisten aan de regeering deelnemen? maar: Hitler regeert, en hij heeft er over te beslissen, wie hij kan gebruiken.en wie niet." Hugenberg heeft ditmaal gemeend, dat hij zich te gen alle kwade kansen kon vrijwaren door niet min der dan vier ministeries (twee rijksministeries en twee Pruisische) in zijn hand te vereenigen. Toen dat bekend werd, heeft meenigeen zich afgevraagd: Zou Hugenberg, die zich al dikwijls ten opzichte der po litieke ontwikkeling heeft vergist, ditmaal dan toch goed hebben gerekend en zich inderdaad op oecono- misch gebied de macht hebben gereserveerd? Maar ivort na de overwinning van de regeeringcoalitie ge beurde er iets, wat als het ware symbolisch een on dubbelzinnig antwoord op die vraag scheen te geven. In een groote stad, waar veertien jaar lang een so ciaal-democratisch burgemeester was geweest, kwam een Duitsch nationaal aan het bewind, niet de eerste de beste, maar een man die een naam had en in den oorlog de Ordre pour la mérite had gekregen. Terwijl de sociaal-democraat, zooals gezegd, veertien jaar had geregeerd, bleef de Duitsch nationaal evenwel slechts twee dagen aan het bewind. Een nationaal-socialist werd zijn opvolger. Dat was het begin van dag tot dag, werd de verhouding tusschen nationaal socialis ten en Duitsch nationalen in het kabinet duidelijker. Nu is het al zoover gekomen, dat Hugenberg bijna dagelijks proclamaties tot de bevolking richt, welke bedenkelijk veel op angstkreten gelijken. Hij herin nert er in aan afspraken, afspraken over de onver anderlijkheid in de samenstelling van het kabinet. .Jet gevolg daarvan is dat de publieke opinie Hugen- aerg thans houdt voor een man, die aan een touw nangt en ieder oogenblik vreest, dat het zal worden doorgekinpt. Vanavond ging het gerucht, dat men ieder oogenblik zijn aftreden kon verwachteu. Mis schien is het zoover nog niet. Misschien zullen de af spraken formeel wel worden geüandhaafd, maar zal een uithollingspolitiek worden toegepast Dat Hugen- oerg het Pruisische ministerie van landouw houdt, gelooft op het oogenblik niemand en trouwens, zoo is de algemeene opinie, op de etappes, en op de modus procedendi komt bet evenmin aan: Ligt hij er van daag niet uit, dan morgen of overmorgen, of over een paar weken, en zoo niet dan zal hij toch machteloos worden gemaakt. De nationaal socialisten gaan met groote kracht voort hun macht in het binnenland te versterken. De vakvereenigingen die de sterkste vijanden schenen van het nationaal secialisme zijn reeds overgeloo- pen. Zij zijn overgeloopen. omdat dit de eenige red ding scheen. In hoeverre deze redding werkelijk red ding zal zijn moet nog blijken. Men vertrouwt elkaar maar half, maar toch voorloopig heerscht aan dien kant vrede. Nu wendt zich de stormloop der natio naal socialisten tegen het tweede sterke bolwerk, te gen de jonkers, tegen de groot-grondbezitters. Ook deze oude garde begint teekenen van aarzeling te ver- toonen: wat is beter: gauw meedoen om de aanslui ting niet te missen of het woord van Carbronne. wm daarover aarzelt, heeft in feite al beslist en daarom gelooft nu dan ook niemand meer aan de ster van Hugenberg. Dat hij zwak begint te staan, weet Hugenberg zelf, maar hij klemt zich nog steeds vast aan zijn waarde als medewerker van de nationaal socialisten uit noofde van zijn inzicht en verstand, een waarde wel ke helaas door hem zelf beter wordt ingezien, dan door de stormachtige stuwkrachten in de nationaal socialistische beweging zelf, Om hen nochtans te overtuigen moest het voor Hugenberg juist in deze voor hem critieke periode van veel beteekenia zijn om een staaltje van zijn kunst en zijn kunde te le veren en daarom moet hem er ook veel aan gelegen hebben bij middel van het verdrag met Nederland niet alleen een bres te slaan in het internationale front van de rente der schulden op tangen termijn, maar ook in het internationale front der moreele en 1 geestelijke isolatie. AT de vraag, en aanbod-advertenties in de Schager Courant

Schager Courant | 1933 | | pagina 2