Niet veel meer dan een gebaar!! Japan en Rusland. K. BLAAUB0ER Plaatselijk Nieuws. ONTZETTEND DRAMA TE PIJNACKER VERHUIZINGEN Zaterdag 29 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9270 Het nieuwe verdrag met Duitschland VLIEGTUIGDRAMA Het Belgische koningspaar in Egypte. Tragische ontdekking Betere verbindingswegen naar Schagen DE AARDBEVING IN DE AEGEïSCHE ZEE. Ongunstig oordeel van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen. Na het tot stand komen van het nieuwe Neder- landsch—Duitsche handelsverdrag, heeft het Ned. Corr. Bureau den secretaris van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen in Nederland, mr. L. N i e m 11 e r, verzocht, over dit verdrag zijn mee ning te zeggen, speciaal met betrekking tot den ex port van tuinbouwproducten. Mr. Niemöller zeide, dat het nieuwe verdrag voor den tuinbouwexport naar Duitschland geen enkele verlichting brengt. De verlaging van sommige Invoerrechten is zóó gering, dat het in vele gevallen nog ruim het dubbele van het oude bedraagt, hetgeen dus prac- tisch neerkomt op een invoerverbod. Een belangrijk punt is voorts nog dat het verdrag niet dadelijk in werking treedt Was dit wel het ge val, dan zouden enkele tuinbouwproducten in deze weken nog van de verlagingen kunnen profiteeren. Wanneer het verdrag echter pas in begin Mei in werking treedt, is dit voordeel ook verdwenen. Zijn conclusie samenvattend zeide mr. Niemöller: voor den tuinbouw is het verdrag van geenerlei be- teekenis. Het is niet veel meer dan een gebaar. Ook voor de zuivelindustrie geen voor uitgang. Vervolgens heeft het Corr. Bureau den secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, den heer J. A. Geluk om zijn meening gevraagd. Deze zeide, dat het verdrag voor den zuivel hierop neerkomt, dat wij 70 van het quantum van 1931 en 1932 kunnen uitvoeren en dan tegen een gemiddeld invoerrecht van ongeveer RM. 30. Dit beteekent een inkrimping van de hoeveelheid, gepaard gaande met een verhoo ging van het invoerrecht met ongeveer 50 Ieder begrijpt wat dit zeggen wil voor zuivelproducten, wanneer men hierbij ook in oogenschouw neemt de gedaalde koopkracht der Duitsche bevolking. De Duitsche landbouwpolitiek. In de gisteren gehouden vergadering der Duitsch pationale Rijksdagfractie heeft staatssecretaris v. Rohr, rapport uitgebracht over de agrarische politiek der regeering. Von Rohr sprak de hoop uit, dat de wet ter be scherming van den Duitschen tuinbouw ook op dit gebied resultaten zou opleveren. De invoer van vroege aardappelen was ten minste voorloopig be lemmerd, doordat een certificaat van oorsprong wordt geëischt. Van groote betcekenis, aldus v. Rohr, is het zoo Juist gesloten verdra# met Nederland. Hiermee heeft Hugenberg bewezen, dat men agra rische politiek kan voeren zonder de exportbelangen te benadeelen. Het verdrag verbindt op de meest gelukkige wijze de belangen van den landbouw met die der industrie en het zou niet mogelijk zijn geweest, indien niet het rijksministerie van voedselvoorziening en land bouw en dat van economie onder uniforme leiding hadden gestaan. Waanzinnige moeder doodt haar belde kinderen. Daarna de hand aan zich zelf geslagen. Pijnacker, 28 April. Hedenavond heeft te Pijn- acker in het gezin van notaris P. een familiedrama afgespeeld, hetwelk drie slachtoffers heeft geëischt. De jeugdige vrouw wierp onverwachts haar beide kinderen, respectievelijk drie jaar oud en vijf maan den oud, in den regenput, waarin beide kinderen jammerlijk verdronken. Eenigen tijd later heeft de vrouw de hand aan zichzelf geslagen. Men neemt aan, dat de vrouw in een vlaag van verstandsver bijstering gehandeld beeft. Nadere berichten melden: Notaris P. bevond zich hedenmiddag voor zaken buiten de gemeente. Mevrouw P. was met haar twee kinderen en de dienstbode alleen thuis. Omstreeks vier uur werd het dienstmeisje door mevr. P. uitge stuurd om een boodschap in het dorp te doen. Toen het meisje omstreeks halfzes weer naar huis terug keerde, trof zij tot haar groote verwondering nie mand thuis. Na vluchtig onderzoek begaf zij zich naar de ouders van mevr. P., die in hetzelfde dorp wonen. Ook hier was mevr P. n>et. De vader is hier op meegegaan om in het woonhuis van den notaris een onderzoek in te stellen. Men begrijpt de groote ontsteltenis van de familie toen men op zolder het ontzielde lichaam van mevr. P. aantrof. Juist toen men tot deze verschrikkelijke ontdekking was geko men arriveerde de notaris in zijn woning. Inmiddels was van de twee kinderen geen spoor te vinden. Overal werd in het huis naar hen gezocht, terwijl men eveneens bij de buren op onderzoek uittoog. De burgemeester, de gemeente- en de rijksveldwachter waren intusschen van het gebeurde in kennis ge steld en deze bevonden zich spoedig ter plaatse. Het was eon vreeselijke gewaarwording toen men in den regenput, welke zich binnen in de keuken bevindt de beide lijkjes van de kinderen vond. De oudste van de twee is een meisje van drie jaar, terwijl het jongste, eveneens een meisje, pas een half jaar oud was. Mevr. P. leed aan zwaarmoedigheid en het is dus wel als zeker aan te nemen, dat zij in een vlaag van verstandsverbijstering tot haar daad is gekomen.r Hedenavond laat stonden in het gewoonlijk rustige dorp de mcnschen nog langs den weg het gebeurde te bespreken. LUCHTVAART Het vermiste Fransche vliegtuig op een 1700 meter hoogen berg teruggevonden. Drie van de acht inzittenden leefden nog. Reuter meldt uit Rome: Het Fransche zeevliegtuig van den luchtlijn Mar- seilleBagdad, dat sinds 22 April vermist was, ia door carabinieri en leden der fascistische militie ge vonden in de buurt van het plaatsje Scifarelli (in de gemeente Saracena, provincie Cosenza). Het vliegtuig was met sneeuw bedekt en lag op den top van een 1700 M. hoogen berg, midden in het dichte woud; vrijwel onbereikbaar. Drie der inzitten den leefden nog. Een dame, Gigandet genaamd en een heer luisterend naar den naam Jean Etève, wer den uit het vliegtuig gehaald; zij waren volkomeD uitgeput. Beiden hebben een zwaren zenuwschok doorstaan. De marconist Calot kon eveneens nog levend ge borgen worden. De overige vijf inzittenden waren bij de catastro- phe om het leven gekomen. HINKLER'S MACHINE GEVONDEN. Reuter meldt uit Florence: In een verlaten streek in de Appenijnen, bij Prato magno is een vernield vliegtuig gevonden en in de buurt daarvan het ver koolde lijk van den be stuurder. Het is uitgemaakt, dat dit Hinkler is, want zijn paspoort en andere docu menten zijn bij of op het lijk gevonden. BERT HINKLER. V.D. verneemt nog uit Rome: De plaats waar de resten van het vliegtuig gevon den werden is Castel Franco di Sopra, nabij Arezzo in Tuscanië. Brokstukken van het vliegtuig lagen verspreid over een grooten afstand. Het lijk van Bert Hinkler lag, met een diepe wonde in het hoofd op een kleine honderd meter van het toestel. Toenemende ongerustheid te Lon den over een dreigend conflict tus- schen de beide staten. In diplomatieke kringen te Londen groeit volgens V. D. de ongerustheid ten gevolge van de toeneming der spanning tusschen Sowjet Rusland en Japan, vooral in verband met de mogelijkheid dat de Jupan- sche belangen in Mandsjoekwo aanleiding kunnen geven tot operaties in de zeeprovincie en Oost-Si- berië. Men is thans van meening dat de Japansche ope raties ten Zuiden van den Chineeschen muur slechts een maskeering vormen voor grootere troepenbewe gingen in de nabijheid van Wladiwostok. Verder is men algemeen van opinie, dat de quaestie van den Chineeschen Oosterspoorweg slechts één aspect vormt van het conflict van Rusland met Mands joekwo. Japansche pers tegen Rusland. Voor wapengeweld mag niet worden ge schroomd. Reuter seint uit Charbin: Het. Japansche officieel orgaan „The Charbin Ti mes", betoogt dat het nutteloos is met de Sowjet-unie te onderhandelen, en dringt er op aan, dat de regee ring van Mandsjoekwo een onderzoek instelt naar de onwettige handelingen der Sowjetambtenaren, „zelfs wanneer vereischt is, zijn toevlucht te nemen tot de wapens". Het blad dringt er vooris op aan, de Sowjets te dwingen onverwijld de eigendommen terug te geven, van den Chineeschen Oosterspoorweg weggevoerd. Het Belgische koningspaar is dezer dogen op het vliegveld te Cairo gearriveerd. Zij zullen daar eenige dagen gast zijn van den Egyptischen koning. Hierboven zien we ko ning Albert bij het verlaten van het vlieg tuig. Zijn eigen kind overreden. Uit Lemmer, 28 April: De garagehouder W. Kui pers te Oosterzee, merkte vlak bij de garage, toen hij uitreed voor den dienst Heerenveen—Lemmer een stoot in den wagen. Stoppend om een onderzoek in te stellen, vond hij zijn eigen tienjarig zoontje over reden op den weg liggen. Eenige uren later overleed de knaap. TELEFOON 49 SCHAGEN. TEGEN BILLIJKE TARIEVEN DROGE OPSLAGPLAATSEN voor inboedels. Het Is met groot genoegen dat we kunnen mededee- len. dat door het bestuur van den polder en de banne Schagen is besloten tot verbetering van den weg Loe- terdijkChrisjeswerfRoode dijk tot Groenvelder weg. Reeds is begonnen met het maken van een baan ter breedte van 3Va meter, waarop dan een gesloten wegdek zal worden aangebracht Het werk wordt uitge voerd door en voor rekening van den polder Schagen, maar onder vakkundige leiding van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier. Op onze vraag of deze gelegenheid tevens wordt be nut om enkele bochten waaraan deze weg zoo rijk is weg te doen nemen, was het antwoord ontken nend. de kosten daarvan zijn voor onzen polder te hoog Enfin, het begin is er, en velen zullen met blijdschap van deze plannen tot wegverbetering kennis nemen. Wanneer volgen onze andere verbindingswegen? DE H.A3.0.-WERKEN. Op het terrein van de H.A.B.O. alhier is met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw van een gsrage met bovenwoningen bereids een aanvang ge maakt. De hei-werkzaamheden zijn ln vollen gang en trekken veler belangstelling. BEVORDERINGEN AAN DE U L O-SCHOOL. Van I naar II: Eef van Barneveld, Jaap de Boer, Cor Broekhuizen. Nel Fellinga, Wiebo Geerts, Willem de Jong, Reier Hossen. Lies Kouseband, Jan Kwel- dara. Ab Molenaar. Dieuw Schene. Plet Schoorl, Marie Timmerman. Roelof Winters, allen te Schagen; Jan Blom en Klaas Waiboer te Haringhuizen; Marle Dek ker te Schagerbrug; Guurtje Duin te Schagerwaard; Ko Groenhart, Rens Kant en Piet Visser te Dirkshorn, Alida Eriks en Martinus Pluister te Bari6ngerhorn, Ton Lindenbergh en Marie Vader te Anna Paulowna, Jan Visser te Wieringerwaard. Twee hiervan zijn voor waardelijk overgegaan. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van II naar IH: Nelie Blaauboer, Frits Kruit, Cor Marees, Berta van Rijswijk, Jan Starreveld, Age Ult- terdijk, Bets de Vries, Nel Wardenaar, Miek Vrlelink, allen te Schagen; Nico Dubbelman, Jan Everts en An- nie de Waard te Barslngerhorn, Marelke Geertsema te Kolhorn (Waardpolder), Llna Homan te Schagerwaard, Annle Klngma te Slootdorp. Adrl Lindenbergh te Mid- denmeer, Tinus Kooij te Anna Paulowna, Jaap Kossen te Wieringerwaard, Trijntje Langedijk te Burgerbrug, Lies Speets te Valkkoog. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van Hl naar IV: Mies Brouwer, Klazien Blaauboer, Jan Dekker, Alida Deutekom, Miep Moransard, Nel Rezelman, Riek Vrielink en Maartje te Wit, allen te Schagen; Piet Blaauw en Cor v. d. Ham te Sint Maar ten, Thijs Heerschap en Grietje Slot te Kolhorn. Niet bevorderd: geen. De volgorde der namen is willekeurig. HANDWERKEN In alle genres - In alle prijzen. Wed. STAMMES - Loet - SCHAGEN. NIEUWE UX.O.-LEERIJNGEN. Voor den 1 Mei a.s. aanvangenden nieuwen cursus van de U-L.O.-school zijn de volgende leerlingen toegelaten: Betteke Goddefroy, Alida Rentenaar, Gerda Starreveld, Alida v. d. Hooven. Tinie Visser, Guus Dekker, Guus Boonaoker, Anna Klerk, Cornelis Gootjes, Jan Helder, Gerrit Snip, Jan Blaauboer, Piet Timmerman, Lykele Hoekema, allen te Schagen; Evert de Vries te Noord- scharwoude; Egbert Venema te Schagerbrug; Arjen Leeuwen te St. Maartensbrug; Cornelis Silver te Oude- sluis; Pieter Slik te 't Zand; Bartha Dubbelman. Maar tje Jongejans, Neeltje Nierop, Hessel Anjema, Gerrit Zwaan, Dirk Schenk. Jacob Spaans. Dirk Nobel, allen te Barslngerhorn; Frederik van Zoonen, Marie Kaan en Bertha Geertsema te Kolhorn; Froukje ter Borgh. Rudolf Smit. Hendrikus van Vliet. Geelje Por en Albert Kingma te Slootdorp; Abraham Dleleman te Midden- meer; Trijntje Dekker en Gerritje van Twuyver te Cal- lantsoog; Cornelis Kuiper en Alida Kuiper te Dirkshorn; Nelie Duin te Schagerwaard; Anna Bakker te Wierin gerwaard; Gerrit Goet te Stroet en Jan Waiboer te Moerbeek. Totaal 44 leerlingen, waarvan 14 uit Schagen en 30 uit de omtrek. ZAAK OPGEHEVEN. Naar men ons mededeelde, zal het bekende schoenen magazijn met annex reparatie-inrichting van den heer G. Glastra, Molenstraat, alhier, met ingang van 1 Au gustus, worden opgeheven. Het pand is verhuurd aan den heer De Haan, die hier zijn grossierderij zal vestigen. BOUWPLANNEN. In aansluiting op 't hierboven vermelde bericht om trent de opheffing van het schoenenmagazijn van den heer G. Glastra, kunnen we nog mededeelen, dat de heer Glastra plannen koestert in 't Heerenbosch een huis te doen bouwen. Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke uitvoering FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVANi NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. OOK HET EILAND NI SYROS GETEIS TERD. TAL VAN HUIZEN VERWOEST. Reuter meldt uit Athene: Behalve op het eiland Kos heeft de aardbeving, die de eilanden-groep ln de Aegeïsche Zee heeft geteisterd, ook groote schade aangericht op het eiland Nisyros. De burgemeester van het eiland heeft ter kennis gebracht dat 138 huizen zijn verwoest, waarbij waarschijnlijk verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers alsmede dat der gewonden is even wel nog niet bekend. De gouverneur van de Aegeische eilanden is op het eiland Kos aangekomen en heeft terstond maatregelen tot het organiseeren van hulp genomen. De 600 perso nen van dit eiland, die gewond werden, zijn op de anr dere eilanden ter verpleging opgenomen. De toestand van 250 hunner ls nog steeds zeer ernstig. De doodenlijst van Kos is intusschen weer langer ge worden. Het aantal geborgen lijken bedraagt thans 149. Het eiland Nisyros is 39 K.M.2. groot en bestaat uit niet veel meer dan een gedoefden vulkaan. In de oudheid was het beroemd wegens zijn warme bronnen. De be woners, ruim 3000 in getal, zijn vrijwel allen Grieken. Aardschokken op Chalkidiket Uit Athene: Op het schiereiland Chalkidike hebben zich opnieuw tamelijk hevige aardschokken doen gevoe len. Verscheidene dorpen moeten worden ontruimd. NOG STEEDS IN ONDERZOEK. Naar ons werd medegedeeld, ls het onderzoek ia de dranksmokkelarij aan 't Zand nog steeds gaande. Zoo werd gister onze gemeente wederom door een re chercheur bezocht en werden enkele Schagers aan «e» verhoor onderworpen. Reeds eenigen tijd geleden heeft de recherche te Scha gen eenige huiszoekingen verricht. Resultaten zijn ons van een en ander niet bekend. Het onderzoek ln deze dranksmokkc'affalre wordt met kracht voortgezet GESLAAGD. By het jl. Dinsdag gehouden examen vanwege de No- derlandsche Spoorwegen is onze vroegere plaatsgenoot N. J. Boon, gslaagd als wagenvoerder-conducteur mo to rtracti e- MARKTO VERZICHT. Met groote koemarkt heeft men gewoonlijk r.iet hee! veel vette koeien aangevoerd, doch dit getal was Don derdag j.1. toch nog 65 stuks. De prijzen liepen tc-t 21 ets. Uitvliegers waren er nu juist niet. De handel was kalm. Er waren dien dag over het algemeen beste kalf- koeien aangevoerd; die noteering was tot 200 gld., een mooie prijs, maar het waren ook prachtkocien. Zoo was het ook in geldekoeien, die had wel eer. vlot verloop, de handel heette heel goed te zijn. Hier waren er wel van aangevoerd. De aanvoer liep over de 700 stuks, dus wel te begrijpen een drukke markt. De handel ln pinken was matig. De hoogste noteo- ring hiervan was 65 gld. Pinkstieren tot 110 gld. De handel ln paarden was matig. De handel in nuchtere kalveren was goed. voor den dood tot 12 gld.. voor de fokkerij tot 15 gld., dat was iets minder. Oude slachtschapen 1219 gld., handel heel goed. Overhouders tot 14 gld, deze handel was zeer matig, daar lijkt nog weinig behoefte aan. Lammeren voor de slacht tot 11 gld, voor de weide is nog geen handel en nog geen vraag. De handel ln bokken en geiten was stug. Dc handel in biggen en schrammen niet zoo druk bij vorige we ken, maar de handel ging toch nog wel. De vette varkens brachten even minder op, de prijzen gingen 1 ets. naar beneden. Kippen enz. bij 't oude. De jonge >sr.en golden 25 75 ets. Het was weer een prettige, groote markt, met veel drukte. THEATER ROT AL. :J>E GROOTE PARADE". In Theater Royal draait deze week het geweldige filmwerk, dat sedert zijn eerste opvoering reeds dui zenden en duizenden bezoekers heeft getrokken. En nog eens zullen deze duizenden het gaan zien, want „De Groote Parade" is thans een geluidsfilm ge worden. Wij herinneren ons nog den inhoud. Jim Apperson. was een van de vele jonge Amerikanen, die ln de op windende dagen van Amerika's deelname aan den grooten oorlog overstaken naar Frankrijk- Hij liet thuis een verloofde, Justyn, achter. In Frankrijk kwam hij te midden van een aantal kameraden, die zich gedroegen of zij naar een plcnic gingen inplaats van naar den oorlog. Zijn beste kame raden werden de „Bul" en de „Lange". Deze beide von den zoo'n oorlog wel naar hun zin, hoewel zij er naar verlangden spoedig actief aan het gevecht deel te kun nen nemen, doch voorloopig in een boerderij achter d« vuurlinies werden ondergebracht. Zoo nu en dan kwamen er brieven van huis sn Jim verwonderde zich over de veranderde toon in de brie ven van Justyn. Doch zijn gedachten werden afgeleid door een Fransch meisje, Mélisande, die hem door haar uitdagende lippen en slanke taille ultnoodigde, haar te omarmen. Eindelijk komt een order om op te rukken. Mélisande komt in opstand. Wanhopig rent zij de straat op en af, zoekend naar Jim. Plotseling staan zij tegenover elltan-' der. Hij loopt op haar toe, neemt haar ir< zijn armen en vindt eindelijk de kracht voor het afscheid. Lang'- zaam ziet zij de eindelooze rij auto's met soldaten ver dwijnen... Oorlog... In een granaattrechter virien de drie ka meraden elkander terug. Eén van kan moet vooruit kruipen om een mitrailleurnest onschadelijk te maken. Zij loten en de „Lange" „mag" gaan. Vo! angst wach ten de beide anderen... de „Lange" b'.yft te lang weg. Jim kan het niet langer uithouden hij gaat zijn kame raad zoeken... Dagen later vertellen ze Jim van zyn heldendaad, maar het is hem onverschillig, want hij heeft gehoord, dat het dorp, waar Mélisande woonde, verwoest is. Wapenstilstand... Jim gaat terug naar huis en vindt daar Justyn in de armen van zijn broer. Het is hem onverschillig, want zijn hart is nog in Frankrijk. Zijn moeder begrijpt hem en raadt hem aar., terug te gaan naar Mélisande. Bij het dorp vindt hij haar terug, op het veld. waar hij haar den eersten keer gezien heeft en samen zuilen zij gaan werken aan den opbouw van het verwoeste land.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5