De Langendijker Groentenveilingen. Dinsdag 2 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9271 Sproeten komen vroeg in Een brug van 4 kilometer lang. De vorige week is de nieuwe Littoriobrug over de lagunen geopend, welke Venetië met bet vasteland verbindt Deze schitterende brug, op bijzonder verlangen van MussolLni aangelegd, is 4000 meter lang en 20 meter bree d. Zij bestaat uit 276 bogen en sinds 1930 hebben er 4600 arbeiders aan gewerkt. Een enorme auto-garage is nog in aanbouw. Deze zal plaats bieden aan 2000 auto's en zal dus de grootste garage zyn welke in Europa be staat Hierboven zien wy, hoe de eerste ry auto's over de brug gaat. DE ZOMERTIJD Begint in den nacht van 14 op IS Mei. Voor zooveel noodig, wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De overgang geschiedt Jn dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur in den voormiddag aanwijst bet wordt geacht te syn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Zondag 14 Mei op 15 Mei. 2 uur. Van nieuwe Kamerleden Mogen Prawiradardja en Sardjono kamerlid ztfnT Ten aanzien van het vraagstuk of de heeren Prawi- mdardja en Sardjono. de beide gekozen communistische kamerleden, tot het Kamerlidmaatschap zullen worden toegelaten, leggen de Indisohe bladen, ook de irvheem- eche pers, groote belangstelling aan den dag. Herin nerd wordt aan het geval van dr. Tjipto Mangkoekoe- soemo, die als geïnterneerde tot lid van den Volksraad werd gekozen en tot den Volksraad werü toegelaten, doch wien geen vergunning werd verleend zitting te ne men. Anderzijds wordt betoogd, dat een geval als van den heer Tjipto niet kan worden vergeleken met de thans gehouden verkiezingen. Daartoe wordt de aan dacht gevestigd op het feit dat een der gekozenen lang durig ln het buitenland vertoefde. De beslissing ter zake wordt met belangstelling tegemoet gezien. Ernstig autobusongeluk in Tsjecho-SIowakije In volle vaart tegen een huls gereden. Vier dooden, 18 gewonden. Uit Bruenn, 30 April (V.D.): In de buurt van Wischau weigerde in een bocht van den weg de rem van een autobus, waarmede een aantal Sokols uit Brunn zich naar de Mei-feesten bij de Bala-fabrieken wilde begeven. De wagen reeds in volle vaart tegen een huis en werd geheel vernield. Vier personen werden gedood, 18 ernstig gewond. Vliegtuigramp in Beieren Toestel naar beneden gestort Vier doo den. Uit München: Door nog onopgehelderde oorzaak is Zaterdag een vliegtuig, dat eerst kort geleden door de DuitschChineesche Luchtvaartmaatschappij „Eurasia" was aangekocht, in de nabijheid van Traunstein aan de Chiemsee neergestort Het toestel, een Junkers W 34, bevond zich op een duurproef- vlucht, waardoor het uit Berlijn was gestart.. De pi loot, de radiomarconist, directeur Schmidt van de Eurasia en een dame zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Het toestel is vernield. Ernstig mijnongeluk bij Essen. Tengevolge van oen ontploffing. Zeven dooden, twee gewonden. Uit Essen. In de mijn Matthias Stinnes bij Essen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ont ploffing plaats gehad. Daarbij werden 7 mijnwerkers gedood en 2 gewond. Aan het onderzoek, dat in vollen gang is, zal ook Ebblnghaus van den Mijnenveiligheids- dienst van het Pruisische ministerie voor Economie en Arbeid deelnemen. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk plaats vond te half twaalf in den nacht. Onder de zeven dooden be vond zich een opzichter. De berging der dooden en ge wonden was reeds te half vijf des morgens voltooid. Het karakter der explosie staat nog niet vast. Vier der doo den zijn afkomstig uit Essen-Earnap. een uit Essen- Altenessen, een uit Horst-Emscher en een uit Glad beek. Kruitfabriek in Portugal in de lucht gevlogen Tot dusver acht dooden. Groot aantal arbeiders gewond. Reuter meldde Zaterdag uit Lissabon: In de staatskruitfabriek te Barcelona heeft hedenmid dag een geweldige ontplofing plaats gehad. Een der gebouwen van de fabriek is geheel verwoest. Tot dusver zijn reeds acht dooden geborgen. Bovendien werd een groot aantal arbeiders meer of minder ernstig gewond, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat zij tot ver in den omtrek werd gehoord. De oorzaak van de ramp kon tot nog toe niet worden vastgesteld. In de puinhoopen van het ingestortte deel der fa briek wordt nog altijd ijverig naar slachtoffers gezocht. „De Dnitsche vrouw rookt niet". Ulm, 29 April. (V.D.) Staafscommissaris Dreher publiceert de volgende circulaire. „De Duitsche vrouw rookt niet Alle eigenaars van hotels, restaurants, wordt verzocht in hun lokalen op duidelijk zicht bare plaatsen plakkaten op te hangen met het op schrift: „De Duitsche vrouw rookt niet'. Olifant verwondt twee personen. Munchen. Toen Zondagochtend de directeur van het dierenpark Hellabrunn met den oppasser der oli fanten, Werner Heek, den dagelijkschen rondgang maakte om de hoeven der olifanten na te zien, heeft een der olifanten, Boy, met zijn slurf de beide man nen gegrepen en in een hoek geworpen. Beiden zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Ernstig bootongeluk in de haven van Swinemunden. Vier personen verdronken. Uit Swinemunde: Een ernstig scheepsongeluk heeft Zaterdagavond in de haven van Swinemunde plaats gevonden. Een boot, waarin vijf personen waron gezeten, kwam in botsing met een moto-zeilscnip, dat zou uitvaren. De botsing was zoo hevig, dat eerstgenoemd schip in twee stukken werd gebroken en zonk. Vier per sonen zijn om het leven gekomen. VERKEERSONGEVALLEN. Ernstig motorongeluk bij Eindhoven. Motorfiets op een paard en wagen gere den. De duo-passagier op slag gedood. Zaterdagavond ongeveer 10 uur is op len Rijksweg Eindhoven—Boxtel, onder de gemeente Best een mo torrijder de heer v. d. W. uit Bodegraven met als duopassagier den heer J. uit Den Haag, met groote snelheid op een door een paard getrokken groenten wagen gereden. Beide voertuigen reden in de richting Eindhoven. Beide motorrijders werden tegen de straat gesmakt met het noodlottig gevolg dat de heer J. op slag ge dood werd, terwijl v. d. W. ernstig verwond naar het Ziekenhuis in Eindhoven moest worden vervoerd. Het motorrijwiel werd totaal vernield. De voerman van den groentenwagen bekwam geen letsel, terwijl zijn vrouw, die ook op den wagen zat, door den ge weldigen schok van den wagen viel en licht verwond werd. Aanrijding met doodelijken afloop. Uit Arnhem: Zaterdag is een motorrijder de 31-jarige rijwiel- nersteller H K[iensk uit Dósterb'eek op den Schelm- schenweg ter hoogte van den Kattenberg door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een hem tegemoetrij- denden melkwagen opgereden. De motorrijder werd met inwendige kneuzingen en een beenbreek in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Zijn vrouw, die op de duo zat, bekwam slechts enkele lichte verwon dingen. In den loop van Zondig is H. aan de beko men verwondingen overleden. De melkwagen, waarvan het paard na de aanrij ding op hol sloeg, werd eenigszins beschadigd. De melkrijder kwam met den schrik vrij. De politie heeft de zaak in onderzoek. Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg. Zaterdagmorgen omstreeks 4 uur is een wielrijder de 18 jarige v. W. uit Eindhoven op een onbewaakten overweg tusschen Acht en Eindhoven door een trein gegrepen en op slag gedood De Nederlandsch-Duitsche han delsovereenkomst en de verkiezin gen, stonden beide in de volle be langstelling der tuinders. Nog belangrijke aanvoeren. Stijgen de prijzen voor roode kool. Tot boven f7. Idem voor gele kool Tot boven f5. Deensche witte kool is zoo goed als onverkoopbaar Uien, achteruitloopende prij zen. Bieten onverkoopbaar. Lage prijzen voor peen,. Aanvoer van rabarber. Lage prijzen. Ofschoon het de laatste week van Apil was, waren de aanvoeren aan onze vellingen toch nog groot. En het kan gezegd worden ,dat er wat meer muziek in zat, wat meer stemming. De tuinders zelf waren ook wat warmer gestemd, al vond die stemming dan niet zijn onmiddellijke oorzaak in de eenigszins verbeterde stemming op de veilingen. Het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag had hun volle belangstelling en de ver kiezing voor de Tweede Kamer vuurde den geest van velen wat aan. Het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag is hier alles behalve met voldoening ontvangen. De eenvou digste, minst ontwikkelde tuinder kan je uitleggen, waar de oorzaak van de ellende in het Langendijker tuibouwbedrijf is gelegen. Bekend als hij is met de noodzakelijkheid voor onzen tuinbouw van uitvoer zij ner producten naar het buitenland, willen de prijzen loonend zijn, beseft hy heel goed, dat, worden van de zijde van Duitschland geen concessies gedaan in den vorm van sterke verlaging der invoerrechten, het voor- loopig met een winstgevend tuindersbedrijf is gedaan. De inhoud van de nu tot stand gekomen handelsover eenkomst kan hem al weinig stof tot juichen geven en al hebben de onderhandelaars gedaan, wat menschelij- kerwijze gesproken mogelijk is, om de voorwaarden wat soepeler te krijgen, het resultaat is nihil geweest UIT rtM,rw| DE OMGEVING ANNA P AH 1.0 W N A Meifeest. Als men een overvolle zaal en een collecte, gehou den om mee te helpen de kosten van de verkiezings- actic te dekken en die f 37.811/^ opbracht, als bewij zen aanvaardt, en men bovendien de stemming in aanmerking neemt, waarin Zaterdagavond het Mei feest van de S.D.A.P. in Veerburg gevierd werd, dan zal men met den voorzitter, den heer Jb. Raven moe ten beamen, dat men in deze afdeeling niet bij de pakken neerzit, al moest de partij dan twee zetels in de nieuwe Kamer afstaan. Trouwens, zoo merkte de voorzitter in z'n openingswoord op, hier in Anna Pau- lowna wai bij de verkiezingen zelfs een kleine winst voor de S.D.A.P. te boeken. Spr. wekte op zich aan een te sluiten tegen het dreigende fascisme. Zonder de oude leuzen overboord te gooien staat thans voor- Op: tegen het fascisme en vóór de democratie. De spreker, de heer Thomassen, vond in de uitslag van de verkiezingen ook geen aanleiding een dood biddersgezicht te zetten. Spr. wees o.a., naar aanlei ding van de in de zaal aangebrachte versiering voor de Willem de Zwijger herdenking, op de tegenslagen die Willem van Oranje, die hij een van de vrienden, een van de voorgangers zou willen noemen, moest ondervinden en die een. zinspreuk had, die uitgedrukt wordt in het gezégde: men rekene den uitslag niet maar telle het doel alleen, of door de spreuk: om door te zetten is het niet noodig dat men in alles slaagt! Zoo moet. zei spr., ook de S.D.A.P. doorzetten. Niemand zal toch ontkennen dat* er vergeleken met vroeger heel veel verbeterd is en men mag zich dan niet door een enkelen tegenslag terneer laten drukken Als men thans tegen de S.D.A.P. optrekt, heet het te gaan om de orde, ging spr. voort. Men bedoelt dan de bestaande orde, waarbij hij die werkt (in den ruim ste n zin opgevat) geen bestaanszekerheid heeft, slechts weinig ouders hun kinderen een blijde jeugd kunnen bezorgen, vele ouden van dagen onverzorgd zijn en 350.000 werkloozen rondloopen. Tegen die orde wil de S.D.A.P. zich inderdaad blijven verzetten, niet met geweld, want het kapitalisme is altijd sterker en het zou den strijd worden van een knalpistooltje te genover een 30 c.M. kanon en leiden tot verwildering van den geest. Men hoopt z'n doel te bereiken door verheldering te brengen. Over de vijf leuzen of eischen, door de partij ge steld, wilde spr. niet uitwijden. Het gaat tenslotte al- Voor de kool is het tarief van 8 op 6 Mark per 100 K.G. gebracht, doch de verlaging is zoo gering, dat het nog te heffen invoerrecht vrijwel gelijk staat met een in voerverbod. Zoo staat het er voor de vroege aardappe len weer slecht voor en zal de vroege kool een zwaren dobber hebben. Gelukkig geldt de overeenkomst maar tot 31 December en kunnen bij nieuwe onderhandelin gen de wapens worden gehanteerd, die nu althans nog erger hebben voorkomen. De economische wereldconfe rentie wordt binnenkort bovendien gehouden, zoodat op haar nog eenige hoop gevestigd is, dat de internati onale verhoudingen wat gunstiger worden. In het brandpunt der belangstelling van onze bou wers stonden ook de verkiezigen. Voor velen, wien deze voorheen ijskoud lieten, hadden zij nu groote interesse. Van velerlei kanten toch was hun voorgehouden, dat een sterke stemmenaanwinst der s.d. den tuinders een betere steunregeling zou bezorgen. Uit de R.K. kringen vernamen we. dat, als de heer Groen, die voor tuin- bouw-specialiteit doorgaat, gekozen werd, de tuinders tot de overtuiging woren gebracht, dat de goede tijd dan weer voor hen aanbrak. Voor verstandige lezers is het niet noodig, deze demagogie aan de kaak te stellen en we durven voorspellen, dat, worden de internationa le verhoudingen niet beter, het nog wel een tijdje duren zal, eer de tuinders weer een bestaan vinden in hun bedrijf. Als men in aanmerking neemt, dat het de laatste week van April was, waarover we ons overzicht schrijven, dan mag worden geconstateerd, dat er nog tamelijk groote hoeveelheden stapelgroenten worden aangevoerd. Men deelde ons mee. dat, als men de cijfers der inventarisatie had mogen gelooven, er voor sommi ge producten geen voorraden meer zouden zijn ge weest, lettende op wat er tot heden van was aange voerd. Zuiver is de kooltelling dus wel niet geweest. Aan roode kool werden deze week nog rond 36 spoor wagens van 10.000 K.G. aangevoerd. De stemming voor deze koolsoort was minder slecht dan gewoonlijk en ge durende dit seizoen waren nog nimmer zulke prijzen besteed, hoewel het schrale weer toen meewerkte om de vraag te doen stijgen. Voor groote kool, eerste kwaliteit, werd f 33.80 in minimum besteed; zelfs werden er nog voor boven de f 4 verkocht. Het klein goed, dat reeds in het begin der week voor redelijke prijzen werd verkocht, steeg tot f 7.70 in het laatst der week, een prijs, dien de meeste tuinders ongetwij feld niet meer hadden verwacht. Jammer, dat niet alle het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. les om het recht om te leven, het recht op een menschwaardig bestaan. Daarvoor moet de organisa tie uitgebouwd worden, want als enkeling bereikt men niets. Misschien zal men moeten komen tot een sterke inkrimping van den werktijd. President Roose- velt, geen sociaal-democraat, komt met dan denkbeeld Het kan niet duren, dat men de duizenden werkloo zen kan blijven onderhouden en hun het beste ont houdt wat men ze geven kan, werk! De werkloosheid noemde spr. een vloek voor het jonge geslacht. Na nog over het ontstaan van het Meifeest gespro ken te hebben, richtte spr. zich tot zijn gehoor met de vraag: Doet ge genoeg om uit de ellende van het heden te komen? Als ge daar geen bevredigend ant woord op kunt geven, zoo beëindigde hij zijn rede, doe dan nu den stap en sluit u aan om recht en ge rechtigheid te veroveren. De vele medewerkenden zorgden voor zoo'n uitge breid programma, dat we het uiteraard niet heele- maal kunnen weergeven of er beschouwingen aan kunnen weiden. Het meedoen van een paar groe pen van den arbeiderssportbond, nog maar kort ge leden opgericht en nu reeds meer dan 100 leden tel lende, moest, zoo deelde diens voorzitter mede, niet opgevat worden als een uitvoering. Men wilde laten zien dat men er was en deelnemen aan dit feest van de arbeidersbeweging. De Stem des Volks zong ver schillende liederen, de heeren Geluk en Meeldijk ga ven eenige nummers accordeonmuziek ten beste en Martien Beversluis droeg anti-oorlogspoëzie, strijdlie deren uit bewogen dagen en vertaalde negerliederen voor, waarvan er vele door de mdio-controlecommis- sie voor uitzending verboden zijn, of, zoover ze pas door hem gedicht waren, wel verboden zullen worden. Om twaalf uur ongeveer werd de bijeenkomst, waarop voor het eerst ook de afdeeling van den bond van personeel in overheidsdienst tegenwoordig was, gesloten, met dank aan alle medewerkenden en een opwekking om de partij, vakvereeniging, zang, sportbond en eigen pers te steunen. Gratis besteldienst van de spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen, die, ook door ver laagde tarieven, den strijd tegen particulier vracht vervoer aanbinden, maken het gebruik van het spoor voor vracht- en besteldgoed aantrekkelijker door de goederen gratis te bestellen of van huis te doen ha len. Met ingang van 1 Mei zal deze regeling ook, op een enkel gedeelte na, voor onze gemeente gelden. Van Gend en Loos, die dezen dienst voor de Spoor wegen verzorgt, heeft den heer A. v. Zandwijk daar voor als vasten bode aangesteld. Duivensport. Zondag jl. hield de postduivenvereniging „Altijd Verder" haar eerste wedvlucht vanaf Oudenbosch. Afstand 146 K.M. In concours waren 60 duiven. De duiven werden om 8 uur 5 min. gelost. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 32 m. 16 sec., de laatste om 10 uur. 58 min. 51 sec. De prijzen vielen als volgt: Jb. Cornelis3en 1, 3, 6, 7, 8 en 9; P. de Vries 2 en 4; Gebr. Van Steijn 5, 11 en 13; R. Geerings 10; N. Spigt 12 en 14; W. Blaauboer 15. A.s. Vrijdagavond van 8 tot 9 uur inkorven voor Vilvoorden. BREEZAND. Nut „Vriendenkring". Het accordeon, de „geciviliseerde mook", is zeker met of na het pierement wel het meest geliefde volksinstrument en het verwonderde ons dan ook niet Zondagavond een goed gevulde' zaal bij den heer Borst te zien, daar „Vriendenkring" voor haar nuts- avond behalve een humorist een drietal accordeon- spelers geëngageerd had uit Harlingen. Met een paar vlot en in goede harmonie gespeelde nummers werd het programma geopend door de ac cordeonspelers, waarvan de kleinste, een jongentje van acht jaar, nog maar tot het middel van de an deren reikte. Toen na twee nummers de beide groote partners achter de coulissen verdwenen en het kleintje in tweestrijd stond om ook maar van dat groote tooneel te verdwijnen, doch tenslotte dapper bleef staan, om een goed gespeelde solo ten beste te geven, had de kleine baas natuurlijk het hart van het publiek gestolen. De jongen scheen er zelf danig pleizier in te heb ben. Ook later, toen hij op de piano begeleidde, ter wijl de anderen op de harmonica speelden, en dit, omdat hij zoo klein was, even gemakkelijk staande als zittend kon doen. De humorist konden we als voordrager minder waardeeren, zoowel om de keuze van liedjes als om tuinders van deze verbetering zullen profiteeren, omdat er velen zijn, die reeds „los" waren. In overeenstem ming met de hoogere prijzen der eerste kwaliteit, wa ren ook die der tweede soort beter. Lagen de prijzen voor groote kool doorschot tusschen f 1.50 en f 2.10, er zijn ook nog partijen verkocht voor f 2.703. Mooi kleingoed bracht zelfs tot f 5 op, ofschoon veel ver kocht werd voor f 34 per 100 K.G. Van beteekenis was ook nog de handel in gele kool, al zijn de voorraden daarvan niet buitengewoon groot geweest. Aanvankelijk werden prijzen besteed, die wei nig afweken van die der vorige wek, doch later trad een aanmerklijke verbetering in. Voor gele kool met een gewicht van 2 a 3 pond werd f 3 tot f 3.50 betaald, als het eerste kwaliteit gold; later echter werden nog prijzen tot boven de f 5 besteed. Groote gele kool, eerste soort, bracht f 12 op. Voor de mooiste partij tjes doorschot werd aanvankelijk f 22.40 betaald, later zelfs tot f 3.80. Groote kool van deze kwaliteit bracht f 0.801.10 op; voor partijtjes van afwijkende hoedanigheid werd iets minder betaald. Er werden van deze nog 42 spoorwagens aangevoerd. En van de roode èn van de gele kool kon alles worden verkocht: niets draaide door. Van de Deensche witte kool kan ongelukkig het laat ste niet worden gezegd. Er werd nog veel van deze kool aangevoerd, doch weinig verkocht. Het grootste deel draaide door en kwam gedeeltelijk op de vuilnis belt terecht, gedeeltelijk aan het In- en Verkoopbureau overgedaan. Wat verkocht werd bracht 60 cent oj* een enkel partijtje 1 of 2 dubbeltjes meer. Het buiten land vraagt niets, en waar Deensche witte geen bin- nenlandsch consumptie-artikel is, moet het vooral in dezen tijd wel spaak loopen. De tijd, dat de uien moeten worden opgeruimd, is eigenlijk al oversohreden; bij zacht weer worden x© spoedig voor den handel waardeloos. Waar er toch reeds zoo goed als geen vraag is naar dit product, is het te begrijpen, de moeilijkheden van den uitvoer naar andere landen in aanmerking genomen, dat het met de prijzen treurig is gesteld. Ze w< rden aanvankelijk nog voor f 12 verkocht, doch later werd niet meer dan 80 cent tot f 1 betaaald. Van de ter veiling aangevoerde bieten bleef zoo goed als alles onverkocht. Elke vraag ontbrak voor dit pro duct, zoodat bijna alles voor 60 cent naar het bekende Bureau moest worden overgeheveld. De aanvoer van peen beteekende weinig. De prijzen waren zeer laag: er werd f 0.601.10 voor betaald. Deze week werd niet alle rabarber naar Amsterdam vervoerd, om daar te worden verkocht, zoodat ze ook over de veiling werd verhandeld. De opbrengst was echter gering. Per 100 bos werd f 2—2.60 besteed, een lage prijs ongetwijfeld, maar die ook wel eens lager i*? geweest.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5