iliiini Nimws- iluitiiiii- laiilMllii. Westfriesche Kanalen. Dahlia's Crisisprijzen „De noodvlag in top". Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Besprekingen met 5 partijen. Het conflict bij de K.L.M. De politiek in den a e th e r Lugubere ontdekking Tornado teistert Lousiana Onze tuinbouw wordt ten gronde gericht DE DUINENAANKOOP DOOR DE PROVINCIE De wolkbreuk boven S i 11 a r d De moord te Numansdorp Zaterdag 6 Mei 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9274 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Antwoord vóór Dindsdagavond verzocht. Kaar het Haagsche Corr. Bur. meldt, heeft Dr. H. C o 1 ij n zich, ingevolge de hem verleende opdracht tot vorming van een parlementair kabinet, zich ge wend tot de roomsch-katholieke, de anti-revolution- naire, de chr.-historische, de liberale en de vrijz.- democratische fracties der Tweede Kamer, met het verzoek zoo mogelijk Dinsdagavond haar opvatting te kennen te geven over een door hem ontworpen regeeringsprogram. Een vooidiacht ovei de kanalen in velband met de droogmaking der Zuiderzee. De tegenwerking in het Oosten van West-Friesland. Gisteren hield in de vergadering van de Schippersver eniging „Schuttevaer" te Enkhuizen na afhandeling der agenda, de ir. C. Thomese, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Noord-Holland, een voordracht over de Westfriesche kanalen in verband met de droogma king van het IJsselmeer. De heer Thomese ving aan met een historische be schouwing en noemde hierbij de namen van ir. Ringers en dr. C. J. K. van Aalst die belangrijk hebben bijge dragen voor de totstandkoming van de kanaal plannen. Het voornaamste doel van deze plannen was Westfries land voor het scheepvaartverkeer open te leggen, het geen in dit waterrijke land tot nu toe niet het geval ie geweest, zulks als gevolg van de egoïstische politiek der Westfriesche steden in vorige eeuwen. Bij het ontwerpen van de Westfriesche kanalen la men er van uitgegaan, dat in het algemeen moest wor den gevaren met motorbooten van 80 ton, gelijkstaande met een capaciteit voor zeil- of sleepschepen van 200 a 300 ton. Dit 200 tons kanaal is het standaardtype. Bij sommige hoofdkanalen wordt er op gerekend dat ze verruimd kunnen worden zoodat ze geschikt zijn voor schepen van 600 ton. Voor de zijkanalen zijn motorboo ten van 40 ton (zeilschepen 150 ton) maatgevend. De schutsluizen in de kleine kanalen krijgen een doorvaart wijd te van 7 M. bij een schutlengte van 40 M. Bij het maken van bruggen kon het aanvankelijke denkbeeld om eenvoudige ophaalbruggen te maken, niet worden opgevolgd, in verband met de zwaardere eischen die het verkeer langs de wegen in de laatste jaren stelt Daarom zullen deels draaibare bruggen van voldoende hoogte worden gebouwd. De rentabiliteit der kanalen besprekend, betoogde Ir. Thomese dat deze niet lijdt onder het toegenomen auto Verkeer. Bij massa-vervoer is het vervoer te water nog steeds aanzienlijk goedkooper dan het vervoer te land Raadpleegt men de statistiek, den blijkt dat het ver voer langs de kanalen nog steeds stijgende is. Spr. be treurde het dat de belanghebbenden in het oosten van West-Friesland den kanalenaanleg niet erkennen als een belang voor de streek, zulks in tegenstelling met die in het westen van dit gewest. Hierna kwam de heer Thomese op het verband tus- schen de Westfriesche kanalen en de Zuiderzeewerken. De kanalen in het noorden zullen een goede aansluiting igeven op de waterwegen in de Wieringermeer. Bij Hoorn zullen ze uitmonden op het IJsselmeer of later op de ringvaart van den nog te vormen Zuiderzeepol der. Ook te Enkhuizen zal een verbinding met het IJs- aelmeer worden gevormd. Ongeacht de mogelijkheid, dat de zuidelijke inpolderingen als twee polders zullen worden uitgevoerd, in welk geval vermoedelijk een ruim kanaal tusschen beide polders zal worden uitge spaard en de vaart van Amsterdam naar Friesland en Groningen van dit kanaal gebruik zal maken, zal men er op kunnen rekenen, dat langs de Noordhollandsche kust een ruim scheepvaartkanaal komt, hetwelk bij Enkhuizen op het IJsselmeer zal uitmonden. Enkhui zen zal dus ook in de toekomst een belangrijk knoop punt zijn voor het waterverkeer tusschen Amsterdam en het Noorden. De heer Thomese besloot zijn levendig toegejuichte voordracht met een opwekking aan de bevolking van West-Friesland om zich niet langer te onthouden van medewèrking aan de kanaalplannen. uit onze bekende sortimenten. p. stuk DECORATIEF, in soorten f 0.30 CACTUS, in soorten f0.30 POMPON, in soorten f 0.20 MIGNON, 30 c.M. hoog f 0.15 Bestelt direct, dan hebt U den geheelen zomer Uw eigen bloemen. Kweekerij „Sursum Corda", Tel. 28, Schoorl p. 10 p. 25 f2.50 15.00 12.50 15.00 f 1.75 13.75 f 1.25 12.50 De piloten hebben hnn ontslagaanvrage verzonden. Uit Amsterdam, 5 Mei: De piloten van de K.L.M. die Dinsdagavond reeds hebben besloten .tegen 1 Juli a.s. hun dienstverband met de K.L.M. te beëindigen, hebben vandaag aan dit besluit uitvoering gegeven. De ontslagaanvragen zijn vandaag aan de directie der K.L.M. verzonden. Minister Reijmer heeft een beslissing genomen. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Ka merlid Boon omtrent de radio-uitzendingen door po litieke partijen voor de jongste verkiezingen heeft minister Reijmer o.m. gezegd, dat hij zijn toezegging om zelf nog een beslissing over de politiek in den aefcher te nemen wenscht gestand te doen. Onder dagtee- kening van heden heeft hij dan ook aan den voorzitter der Tweede Kamer een schrijven doen toekomen, dat ver gezeld is van het advies van den Radioraad met bijlage betreffende de door hem genomen be slissing ten opzichte van de politiek in den radio- omroep met het verzoek die stukken ter vertrouwelijke inzage van de leden neder te leggen. Minister Reijmer. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C NÏEUWLAND BERGEN. Ernstig verminkt lijk op de buffers van een trein gevonden. Amersfoort, 5 Mei. Hedenavond om half tien ont dekte men te Amersfoort bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecht, op de buffers van de lo comotief het hevig verminkte lijk van een ongeveer 20-jarigen jongeman, benevens een stük van een rij wiel. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Bij onderzoek bleek het te zijn dat van den 20-jarigen A. B. uit Utrecht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De zaak is in onderzoek. De machinist verklaarde zich geen denkbeeld te kunnen vormen van de plaats, waar het ongeluk zou kunnen zijn gebeurd. Nadere bijzonderheden. Omtrent de lugubere vondst vernemen wij nog het volgende: Bij nader onderzoek is nabij Groenekam in de na bijheid' van een zich aldaar bevindenden onbewaak- ten overweg het andere gedeelte van hd rijwiel ge vonden. Het slachtoffer bleek te zijn de 20-jarige A. Belgrade, zoon van een chef-commies der N.S. te Utrecht. Hoe het ongeval gescnied is kon nog niet worden vastgesteld. Zeven steden verwoest. 22 dooden, 200 gewonden. Uit New York, 5 Mei (V.D.): Naar uit Helene (Albama) wordt gemeld, zijn in den nacht op Vrijdag door een tornado zeven steden in dat mijnwerkersgebied verwoest. 22 Personen wer den gedood. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 200. Eenige plaatsjes werden geheel van den aardbo dem weggevaagd. De materieele schade bedraagt eenige millioenen dollars. De tornado heeft gewoed over een breedte van minstens een K.M. Toestand eischt wijziging der huidige han delspolitiek. Moties ter algemeene vergadering van Veilingswezen te Utrecht. Het zijn niet enkele tuinbouwcentra meer, zooaV een jaar geleden, waarin een noodtoestand heersclit; het is thans de geheele tuinbouw wiens bestaan be dreigd wordt, aldus de heer F. V. Valstar in zijn openingswoord van de algemeene vergadering van de groep veilingsvereenigingen van den N. T. R., welke in het jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden. Honderden vakgenooten, aldus de spr. hebben reeds den strijd tegen de ongunst der tijden moeten opgeven, terwijl duizenden den weerstand hebben ver loren om nog verder aan den geweldigen, nog steeds voortdurenden teruggang in het bedrijf het hoofd te bieden. De door de regeering over 1932 verleende steun kon de heele inzinking niet tegenhouden, om dat daarmede de oorzaken van de moeilijkheden niet werden weggenomen. De omzetcijfers van de veilin gen geven een droef beeld van den teruggang. Voor den tuinbouw is 't laagste peil nog niet bereikt. De lasten, die er op drukken zijn te zwaar in de ge wijzigde omstandigheden, waarin wij nu verkeeren en bieden geen zweem van kans op een sober, maar loonend bestaan. En het wordt steeds duidelijker, dat het vraagstuk van land- en tuinbouwcredieten niet zonder krachti- gen steun van de regeering kan worden gered. De financieele toestand ten plattelande staat voor een debacle, het is dringend noodzakelijk, dat ten aanzien van dien toestand maatregelen worden ge troffen. Laat de regeering overwegen de hypotheek renten te verlagen, zoodat de waarde daarvan dezelf de koopkracht heeft als in den tijd, dat zij werden afgesloten. Nu de regeering den weg van steun aan land- en tuinbouw is opgegaan, spr. is de eerste dit toe te juichen mag niet halverwege halt wor den gehouden. Een maatregel voor den tuinbouw van het allergrootste belang is de beperking van de cul tuur. Hier liggen veel voetangels en klemmen, doch het maar voort blijven telen kan niet langer door gaan. De tuinbouw vaart met de noodvlag in top; of hij weer in veilig water zal terecht komen hangt tenslotte af van de vraag, welke handelspolitiek door Neder land in de toekomst zal worden gevoerd. Met vertrou wen op God en in de toekomst moeten wc in eenheid samen blijven strijden voor het bestaan van den Nederlandschen tuinbouw. In de middagvergadering kwamen in behandeling de handelspolitieke maatregelen, die in ons land ge troffen zijn of getroffen dienen te worden. De uitvoerige discussies werden tenslotte belichaamd in een motie, waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt, dat bij onderlr ndelin~cn met andere lan den de door Nederland gevoerde handelspolitiek mo- geli:' heid biedt om gebruik te maken van de sterke positie, welke Nederland zou kunnen inneemen op grond van het it, dat zijn invoer uit andere lan- d.a zooveel grooter is dan zijn uitvoer naar die lan den. Men achtte het derhalve noodzakeli:k, dat de Nederlandsche handelspolitiek zoo spoedig wordt ge wijzigd in dezen geest, dat Nederland bij de onder handelingen welke met buitenïandsehc regeeringen zullen worden geopend, den invoer van buitenland- sche artikelen iu Nederland afhankelijk kan maken van de mogelijkheid van export naar die landen en men dringt er bij de regeering tenslotte op aan ten spoedigst maatregelen te nemen, teneinde de noodige bevoegdheden daartoe van de Staten-Generaal te krijgen. Besprekingen over de tuinbouwsteunwet 1933 von den tenslotte belichaming in een motie, waarin de vergadering haar voldoening uitspreekt over de struc tuur van deze wet, maar er bij de regeering op aan dringt den post van 5 millioen te schrappen, daar deze beperking in de wet niet past. Volgens een bestuursvoorstel werd besloten, dat iedere aangesloten vereeniging met 1/50 pet. van haar omzet over 1932 zou deelnemen in een gemeenschap pelijk te voeren reclame. Eveneens werd conform een bestuursvoorstel be sloten, dat het bestuur een uniformen prijs zou vast stelen voor eenmalige fusten. De vergadering, die door Ir. Bonthuis, vertegen woordiger van het Departement werd bijgewoond, behandelde voorts eenige huishoudelijke voorstellen van de afdeelingen. Dalende omzetcijfers. De omzet der coöperatieve veilingen van groenten, fruit en bloemen, die in 1928 nog 100 millioen gnden bedroeg, daalde in 1932 tot 65 millioen. De toestand van den vaderlandschen tuinbouw wordt zeer duidelijk geillustreerd door de volgende omzetcijfers der coöperatieve veilingen van groen ten, fruit en bloemen, aangesloten bij het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland. (Veiling-omzetten Provincie Zuid-Holland Noord-Holland Gelderland U trecht Overijsel Noord-Brabant Limburg Zeeland Friesland Groningen en Drente in millioenen guldens.) 1928 1929 1930 1931 52.2 -18.6 19,6 16.7 25.0 22.0 15.5 13.0 4.6 3.9 3.8 3.3 2.3 0.8 5.5 5.0 2.7 2.4 1.8 2.1 0.9 4.4 5.0 1.8 2.2 1.5 2.4 0.9 4.2 3.5 1.7 2.4 1.5 1932 36.3 9.4 3.6 2.3 0.8 3.8 3.8 1.9 15 1.4 Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke nitvoerlng. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Een provinciaal natuurmonument. Niet uitsluitend een waterwinningsbelang. Zooals den lezers bekend is. besloten Provinciale Sta ten van Noord-Holland in Januari van dit jaar tot aan koop, voor f 570.000 van ongeveer 986 H.A. duinterrein, gelegen ten Noorden van het prov. landgoed. De gren zen van dit terrein zijn: ten Zuiden het prov. landgoed, ten Westen het strand, ten Noorden de grens van Eg- mond. ten Oosten de weg BakkumEgmond-binnen. Nu zal op de 23 dezer te houden vergadering van Prov. Staten in behandeling komen een voordracht tot aankoop, voor f 625.000, van het Geversduin, een terrein van ongeveer 744 H.A., gelegen in Castricum en voor een klein gedeelte in Heemskerk. Dit duingebied loopt van de Noordgrens van Heemskerk gedeeltelijk ook iets over die grens tot aan de Zuidelijke grens van het provinciaal landgoed, in het Westen ligt het tot aan het strand, in het Oosten isd e rijksweg Beverwijk- Alkmaar de grens. Aanvaarden de Staten deze voordracht van Gedepu teerden, dan zal de provincie in eigendom hebben het geheele duingebied tusschen Egmond en Heemskerk. Deze nieuwe aankoop wordt, evenals die van Januari, noodzakelijk geacht ter verzekering van voldoende wa- terwinningsmiddelen voor het Prov. Waterleidingbedrijf. Toch is het niet uitsluitend een waterwinningsbelang, doch zal bij aankoop van het Geversduin door de pro vincie een belangrijk natuurmonument voor verdere ver nieling worden behoed. Op het oogenblik ekeert daar de duinenreeks. vooral naar den kant van den straatweg toe in een ver gaande staat van verwaarloozing. Als nu de provincie dit terrein koopt en bet op zoo uitnemende wijze herstelt en beheert als met het pro vinciaal landgoed het geval was en is. dan zal deze geheele streek daardoor zijn gebaat; en een stuk na tuurschoon, dat nu aan geleidelijke vernietiging is prijs gegeven, zal er door behouden worden. Zij zal dan in totaal in eigendom bezitten pl.m. 300 H.A. te Wijk aan Zee, gekocht door het P.W.N.; pl.m. 750 HA. te Heemskerk en Castricum, gekocht door provincie en P.W.N.; daaraan grenzend het provin ciaal landgoed, gekocht door de provincie; dan pl.m. 1000 H.A. te Egmond-Binnen en Egmond aan Zee, ge kocht door de provincie en het P.W.N.; en pl.m. 300 H.A. te Bergen, gekocht door het P.W.N. Dit uitgestrekte duingebied zal dus behouden kun nen blijven ten bate van de gemeenschap. Totaal 100.0 95.0 85% 80.0 65.0 Opruimingswerk begonnen. De geweldige wolkbreuk die zich Woensdagmiddag boven Sittard en omgeving ontlastte en met bijna on onderbroken kracht twee uur aanhield, heeft overal aanzienlijke schade veroorzaakt. In verschillende straten ging men spoedig tot opruimingsarbeid over. VI het personeel der gemeentewerken was hiertoe gemobiliseerd en na eenige uren van hard werken begonnen de straten die het minst van de wolkbreuk te lijden hadden, reeds een ander aanzien te krijgen. In de andere stadswijken waar bet water nog stee ls hooger dan een halve roeter stond kon men nood gedwongen nog niets verrichten. Het eigenlijke opruimingswerk werd eerst Don derdag begonnen. Hiertoe waren bijna alle brandwe ren van geheel Zuid-Limburg gerequireerd. Met groote pompen begon men de kelders van het water te ontlasten. In alle straten, die door het water ge teisterd werden, was een dikke laag geelachtig slib achtergebleven. Bij „Lahrhof" en hoeve „De Water- sleyde" had deze zelfs een dikte van pl. een meter. Dat vooral de opruimingswerkzaamheden bij de*g twee hofsteden veel belangstelling trokken is begrij pelijk. Het zal echter nog wel enkele dagen duren voor alles weer het oude is. RECHTSW EZEN Twintig jaar tegen den dader geëischt. Op 3 Januari j.1. des avonds om 10 uur werd de 'a"d- bouwer De Reus te Numansdorp door twee gemaskerde mannen In den stal achter zijn woning vermoord. De daders drongen het woonhuis binnen en dwongen de vrouw van De Reus tot het afgeven van geld, waarna zij verdwenen. De Rotterdamsche recherche slaagde er in reeds den volgenden avond twee Rotterdamme-s, B. en L. te vatten als verdacht van dit misdrijf. T- be kende direct, doch B. bleef een tijd lang zijn onschuld volhouden, totdat hij zich zoo in het nauw gedreven zag, dat hij bekende en zich eenige dagen later in zijn cel van het leven beroofde. L. had zich gistermorgen voor dezen moord en nog een drietal andere misdrijven voor de Dordtsche recht bank te verantwoorden. Na het getuigenverhoor eischte het O.M. tegen hem twintig jaar gevangoniestr a f,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1