K. BLAAUBOER Inkrimping van de margarine productie of van den veestapel? VERHUIZINGEN Zaterdag 6 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9274 Scheldpartij in den Rotterdamschen Raad De Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland. Algemeene vergadering op Vrijdag 5 Mei 1933, des jnlddags één uur in „De Unie", Koorstraat 10 te Alk maar. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wieringerwaard; Secretaris de heer G. Nobel. Lutjewinkel. In zijn openingewoord wijst de Voorzitter er op dat de positie van de zuivel ons nogal wat zorgen baart, de toestand is slecht en toch is hij voor de ka&sproducee- rende fabriek eenigszins gunstiger dan we gedacht had den dat hij zich zou ontwikkelen. Elk blijk van verbe tering moeten we dubbel waardeeren, omdat de rest er boo donker uitziet. Het is er echter verre van af, dat ons bedrijf rendabel is, maar ons bedrijf stelt zich steeds nieer op den tegenwoordlgen toestand in. Spr. wijst er op dat de crisis-^iivelcentrale niet aan de verwachtin gen van den boer heeft beantwoord, maar toch is de melkprijs er door beter geworden dan wanneer de C2>.C. er niet zou zijn geweest. De richtprijs is lang niet be reikt geworden, doch doordat de grondprijs door de in ternationale verhoudingen gezakt is, kon die richtprijs niet uitgekeerd worden. Spr. wijst er verder op dat de vrijheid van handelen in het boerenbedrijf altijd van groote beteekenis is geweest, doch in het belang van het algemeen zijn vroeger door de regeering dwang maatregelen opgelegd. Thans worden in het belang van den boer het overige gedeelte van de bevolking ver plichtingen opgelegd. Wij zullen niet afwegen of de boe ren op die wijze terugkrijgen, wat zy in oorlogsjaren hebben gegeven. Spr. is overtuigd dat dit niet het geval 3e, maar spr. hoopt dat de maatregelen zoodanig zullen lijn, dat de boer zal kunnen blijven bestaan, en dat het land bewerkt zal blijven worden door hen, die dit jaren hebben gedaan. Het is niet onmogelijk dat de te nemen maatregelen zullen leiden tot vermindering van de pro ductie. Hoewel veebeperking geeft te denken wijst spr. op de noodzakelijkheid dat de te treffen maatregelen door de boeren goed worden toegepast. Spr. is reeds bekend dat boter op een andere wijze onder de consu menten komt. dan gebruikelijk, maar waar die daden eiken boer schaden, dienen deze handelingen aan de kaak te worden gesteld. Van de medewerking door de leden van den bond is spr. overtuigd. De notulen worden godgekeurd. Als buitengewoon lid wordt aangenomen de heer B. H. Dijkstra te Schoorl. Mcdedeellngen. Door den Secretaris wordt o.m. meegedeeld: Over beslaglegging op melkgelden aan zuivelfabrie ken voor afdoening van belastingschulden, deelt de Rechtskundig Adviseur, mr. Langeveld, als zijn mee ning mede. dat daaraan niets te doen is en deze be slaglegging door den Belastingambtenaar kan worden toegepast. In verband met de zeer geringe beteekenis van het depot voor accijnsvrije alcohol te Hoorn, is het depot opgeheven. De aankoop van benoodigdheden is al zijn de prijzen der grondstoffen belangrijk gedaald toege nomen. Als steeds wordt tot meerdere deelname aan geraden, omdat zoowel voordeelig als met groote ze kerheid voor goede waren wordt gekocht. Het Bestuur besloot ter algemeene voorlichting van onze fabrieken dat de Leeraar-Technicus behalve voor de Weegcontrole de fabrieken zal bezoeken om advies te. geven, en besprekingen te houden in het be lang van de uitoefening van. het bedrijf. Door den Algemeenen Nederlandschen Zulvelbond is gevraagd of de Bond zich eventueel zal willen belasten met het onderzoek van de melk voor consumptie gele verd. Hierop is bevestigend geantwoord. Dat het Bondslaboratorium steeds meer de belang stelling van onze fabrieken geniet, blijkt hieruit, dat in de periode 1 Jan. tot 1 Mei 1932 871 monsters werden genomen en over hetzelfde tijdvak in 1933 937, een vooruitgang dus van 7% pet. Alhoewel de zaken voor den afzet van de boter, dank zij de veel omvattende maatregelen van de Crisis Zui- velcentrale, bevredigend gaan, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in den tijd van het volle gemaak eeni- ge stagnatie in den afzet zou kunnen komen, in dat geval zal de Boterafzetcombinatie hare medewerking weer verleenen. 16 Maart hadden Voorzitter en Secretaris met den heer Ir. de Kruyff Hoofdingenieur van het Tech nisch Bureau van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, een bespreking met de Directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrtff, waarin de wenschelijk- heid van verlaging van het tarief voor electrlschen stroom voor Zuivelfabrieken werd gepleit. Het vraag stuk werd uitvoerig besproken, met het gevolg dat be sloten is om van de fabrieken gegevens te verzamelen ■waarna de onderhandelingen zullen worden voortgezet iraet de Directie van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf. Ten aanzien van de kosten van het water van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf werd medegedeeld dat hierin belangrijke verbetering kan komen wanneer het IJsselmeer als waterwinningsgebied geschikt is en daarvoor de noodige werken voor gebruikmaking daar van gereed zijn. Arbeidsregeling. Op de vergadering van bet Bestuur van 13 Januari IJ. had bet Bestuur een bespreking met de heeren Wervers en Lodder, technische ambtenaren van de Ar beidsinspectie, over de arbeidsregeling, naar aanlei ding van het schrijven van de arbeidersbonden aan de Regeering, waarin zij bezwaren maken tegen het voortzetten van de tegenwoordige arbeidsregeling. Deze arbeidersbonden wenschen voor alle fabrieken een werkweek van 48 uren in den zomer misschien wat meer, doch dan in den winter minder uren, zoodat normaal 52 weken 48 uur per week wordt gewerkt. Zij meenen dat dit door de verandering in de bedrijven meer machines, machinale kaasbereiding zeer ge schikt kan, vooral omdat door de meerdere machines, de werkloosheid is toegenomen. Over deze bezwaren van de arhelderbonden tegen de tegenwoordigs regeling werd door genoemde heeren het oordeel van den Bond gevraagd vóór 28 Januari, omdat dan de Directeur-Generaal van den Arbeid over den stand van zaken moest zijn ingelicht De beschik bare tijd om dit onderzoek in te stellen was kort en daarom moest vlug gehandeld worden. Aan alle aangesloten fabrieken werd een vragenlijst gezonden over deze kwestie en de gegevens werden bhandeld in de Commissie voor Arbeidsregeling met de vertegenwoordigers van den Nieuwen Bond, waarna intijds advies is uitgebracht. De Commissie voor de loonregeling sloot zich aan bij dit advies. Het advies aan den Directeur-Generaal van den Ar beid luidde: Bij onze aangesloten fabrieken is dientengevolge di rect een uitvoerig onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat voor Noordholalnd de volgende conclusiën kunnen worden gesteld, welke wij in Uwe welwillende aandacht aanbevelen, in de hoop dat hiermede voor Noordholland rekening zal worden gehouden. De fabrieken zijn alge meen van oordeel, dat vermindering van het aantal ar beidsuren niet goed en ongewenscht is. De economische toestand in de veehouderabedrijven geeft ons aanleiding te adviseeren, dat loonsverlaging noodzakelijk is (rekening houdende met de capaciteiten van de arbeiders) van vijf tot tien pet. bij de tegen woordige arbeidsregeling voor Noord-Holland geldende. Wanneer het aantal ar bei deuren minder wordt dan thans, dan zullen de arbeidsloonen in evenredigheid van deze vermindering noodzakelijk verminderd moeten worden, omdat de finantieele uitkomsten der bedrijven geen zwaardere exploitatiekosten kunnen dragen in ver band met de waarde van de grondstoffen. Beperking van het tegenwoordige aantal arbeidsuren is tevens niet aan te bevelen, omdat hierdoor het aantal seizoenarbei ders grooter zal worden, bovendien zijn aan het hebben van een steeds grooter wordend aantal arbeiders voor de regelmatige en goede uitvoering van het zuivelbedrijf belangrijke bezwaren verbonden. Ten aanzien van werkloosheid onder de zuivelberei- ders kan worden vastgesteld dat deze gering is en al leen voorkomt bij seizoenarbeiders, die alleen werk in de Zuivelfabrieken hebben ln het drukke seizoen. Door vermindering van het aantal arbeidsuren dus meer sei zoenarbeiders en dientengevolge meer werkloosheid. Door technische verbeteringen in het bedrijf is geen werkloosheid of vermindering van personeel ontstaan; ook niet door de machinale kaasbereiding, die aan de groote fabrieken vanaf 1915 geleidelijk is ingevoerd. Deze technische verbeteringen zijn voor een groot deel het gevolg van een beperkten arbeidsduur om in den wettelijk geregelden arbeidsduur het bedrijf uit te kunnen voeren. Zeer tot ons genoegen is de arbeidsregeling ongewtj- zigd gebleven, ook wat d» uitzonderingsbepaling van de kleine fabrieken met niet meer dan 7 personen be treft, van welke groep nog 60 fabrieken in onze Pro vincie werkzaam zijn. Verder is ons nog gebleken dat getracht is om het te doen voorkomen dat. de kleine fabrieken in den win ter om den anderen dag kazen. Van de zijde van het bestuur is medegedeeld dat het om den anderen dag kazen in de kleine fabrieken van geen beteekenis is. Door den technicus van den bond, den heer Van Buu- ren wordt meegedeeld dat ln '33 96 bezoeken zijn afge legd, dat in het afgeloopen jaar door 5 fabrieken de uit- betalingsmetbode: berekend vet, werd vervangen door die van uitsluitend vet, waardoor thans door 16 bonds- fabrieken de vetmebhode wordt toegepast en door 24 die van berekend vet Aan de kaaskeuringen werd door 28 fabrieken deelge nomen, boter keuringen worden om de 14 dagen gehou den. Aan 7 leerlingen van den cursus voor botermakers werd het diploma uitgereikt, het eerste gedeelte van den nu nog loopenden cursus wordt door 6 leerlingen gevolgd. Het aantal onderzoekingen in het laboratorium breidt zich steeds uit Vooral wat de bacteriologische controle aan de fabrieken betreft de omzet van het coöperatief magazijn is vrijwel gelijk gebleven. Rekening 1932. Door den heer Ham wordt rapport uitgebracht Alles was ln orde bevonden. De algemeene rekening sloot tot een bedrag van f 62.956.34%, met een batig saldo van f 490.33%. De omzet van den coöperatieven aankoop be droeg f 104.874.20, de ontvangsten van de kortingen be droegen f588.61, de uitgaven f 1607.07, van het Coop. Magazijn bedroeg het batig saldo f 216.70. De rekeningen worden goedgekeurd. Verkiezingen. Ter voorziening in de vacatures die op 31 December ontstaan door aftreding van de heeren: a. K. Nottelman. als lid van het bestuur; b. D. Jongejans, als lid van de Commissie voor de kaaskeuringen; c. C. Jongejans, als lid van de commissie voor de bo- terkeuringen; d. D. Appel, als lid van de commissie voor landbouw coöperatie; worden achtereenvolgens benoemd de heeren: voor a. K- Winkel. Schagerbrug; voor b, Knol, t Zand; voor c, H. Boer, Texel; voor d, G. v. d. Sluijs, Schagerbrug. De algemeene toestand voor de zuivelpro ducten. Door den heer J. A. Geluk, secretaris van den F.N.Z., worden enkele mededeelingen gedaan over den algemee nen toestand voor de zuivelproducten. Ook de heer Geluk wijst er op dat t.a.v. den melk prijs de riohtprijs niet gehaald is. doordat de grondprijs verlaagd is geworden. Vanaf de inwerkingtreding van de Crisiszuivelwet is uitbetaald 1.65 cent per Kilogram melk van S.2 pet. vet. Spr.wij st er in zijn mededeelin gen op dat de boter- en de kaasproductie bij elkaar eerder verlaagd is dan verhoogd. Dat de export over 1932 vry belangrijk is gedaald, evenzoo de verschillende moeilijkheden die bij den afzet onzer producten zich voordoen. Naast de contingenteerlng of totale stopzetting wijst spr. op de daling van den Deenschen kroon, waardoor een zwaardere concurrentie ontstond. De nieuwste on derhandelingen met Duitsohland hebben er toe geleid dat van 1 Mei tot 31 December 1933 16000 ton kaas mag worden uitgevoerd naar Duitschland, wat neerkomt op 22000 ton per jaar. vorig jaar 32000 ton. Door de C.Z.C. is een beperking van 30 pet der kaas productie opgelegd, en welke invloed dat op de prijzen zal hebben dient te worden afgewacht Noodgedwongen ia hiertoe overgegaan. Vooral in Friesland en omringende provinciën wordt bezwaar gemaakt tegen de regeling van den uitvoerhef- fing. Geoordeeld wordt dat dit exportrecht aan de pro ducenten dient te worden toegekend, want dat de expor teurs te groote winsten zouden maken. Welke maatre gelen door de commissie zullen worden genomen, kan spr. nog niet zeggen, maar men moet niet vergeten dat de exporteurs altijd den eersten schok hebben op te vangen en men het niet buiten de exporteurs kan stellen. Ook t.a.v. den export van melkproducten naar Frank rijk zijn moeilijkheden ontstaan, doordat Nederland te gen lagere prijzen leverde dan de Franschen zelf. Over leg over de prijsregeling heeft plaats gehad, opdat een strengere contingenteering zou worden ontloopen. Productiebeperking of vergrooten van af zetgebied. Alle moeilijkheden nagaande, stelt men zich de vraag of maar steeds op dezelfde wijze moet worden doorge gaan of dat er verandering moet komen. En de vraag rijst dan of die verandering moet gaan in de richting van productiebeperking of dat getracht moet worden het afzetgebied te vergrooten. T.a.v. het laatste moet men niet al te optimistisoh zijn. Een groot afzetgebied voor onze boter ligt er nog in het binnenland. Spr, wijst op het menggebod, waarbij aanvankelijk 25 pet., doch later 40 pet. van de margarine uit onze boter moet be staan. Voor de toekomst moet men in een dergelijk menggebod zijn heil niet zien. Op deze wijze worden wekelijks 400000 kilo boter in margarine verwerkt, doch spr. wijst op het gevaar dat hoe grooter het mengper- centage wordt, uoe grooter de kans dat het publiek zich van ons boterproduct afwendt, ten voordeele van de margarine. De F.N.Z. heeft zich dan ook afgevraagd of de bereiding van de margarine in ons land op deze wijze kan doorgaan of dat ze niet moet worden inge krompen. Als de concurrentie met de margarine zóó moet blijven voortduren, voorziet spr. dat de boeren, die niet sullen kunnen weerstaan. TEGEN GEDWONGEN INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL. ALLEREERST BEPERKING VAN MARGARINEPRO DUCTIE. Spr. komt dan tot de kwestie inkrimping veestapel Met den tegenwoordigen veestapel zullen we niet kun nen doorgaan. Ook de F.N.Z. is voor geleidelijke in krimping en spr. wijst op het voordeel dat de regee ring dan kan zorgen dat voor het vee een behoorlijken prijs wordt gegeven. Maar de F.N.Z. verklaart zich vierkant tegen gedwongen besperking, want dat betce- kent kapitaalvernietiging. Voor de radio heeft Dinsdag een der regeerinscommissarlssen de beperking van den veestape! bepleit en eigenlijk bestreden het advies van den F.N.Z. Daarbij kwam tot uiting het groote mede lijden dat men had met de arbeiders bij de margarine- productie betrokken. Vergeten wordt echter dat als de veesstapel wodt ingekrompen, daarbij een groot aantal arbeiders betrokken is. Door den regeeringscommissa- Is werd genoemd een inkrimping van 160.000 melkge vende koeien. Dat beteekent de opheffing van 16.000 boerenbedrijven, een mindere productie van 500 milli- oen Kg. melk of opheffing van 50 fabrieken, waaraan gemiddeld 20 personen werk vinden, zoodat 1000 arbei ders zonder werk komen. Daarbij geeft een derge lijke opheffing een kapitaalvermindering van 5 milH- oen gulden. Bovendien, 50 pet. onzer boeren hebben een boerderij met minder dan 5 H.A. land; op deze 50 pet. zal men de beperking niet willen toepassen, met het gevolg, dat voor de boeren niet meer dan 5 HA land de beperking 20 pet. zal bedragen. Men zal dus het boerenbedrijf voor een belangrijk deel uit elkaar richten. Evenwel de F.N.Z. is zoodanig voor een gedwongen Inkrimping, echter onder voorwaarde, dat allereerst wordt gezorgd voor inkrimping van de margarinepro ductie. Voorts heeft de F.N.Z. bepleit vereenvoudiging van de crisismaatregelen, zoo dat we meer met de voeten op den grond komen. Spr. wijst op de noodzakelijkheid dat de toestand zoodra mogelijk op den wenschelijken toestand is gebaseerd. Dan eerst zullen de bedrijven er zich naar kunnen instellen. Door den FN.Z. is een buitengewone audiëntie bij den Minister aangevraagd en nu spijt het spr., dat het adres van den F.N.Z., een organisatie van boeren, te voren wordt afgebroken door eén der regeeringscom- mlssarissen, op een. wijze die beneden alle critiek is. Applaus. De heer Ham vraagt zich af of de heer Bückmann, de bedoelde regeerlngscommissaris. misschien aandeel houder is van een margarinefabriek. De heer Jongejans, Uitgeest, meent gelezen te heb ben, dat de F.N.Z. voor inkrimping van den veestapel is, doch uit het betoog van den heer Geluk blijkt het tegenovergestelde. En spr. wijst er op, dat andere orga nisaties het uitspelen, dat de F.N.Z. vóór inkrimping is. De Voorzitter onderstreept nog eens dat de F. N.Z. tegen gedwongen inkrimping is, Als de margarine productie is ingekrompen, en het blijkt dat we nog een surplus aan boter heben, dan is de F.N.Z. voor inkrim ping. Door den heer Jongejans Uitgeest wordt gewezen op de onjuiste regeling van de consumptiemelk in de rand gebieden Uit frauduleus afleveren van bater enz De Voorzitter zegt hierop reeds gewezen te hebben in zijn openingswoord en een beroep te hebben gedaan op aller medewerking. Uit den aard der zaak zijn de boeren met deze voorstellen beter op de hoogte dan de controleurs en als de overtredingen bekend ge maakt worden, zullen ze wel verminderen. Overigens is door den FJST.Z. zoo hard mogelijk gewerkt tegen de regeling der consumptiemelk. De heer Busch heeft wel gevreesd, dat de regeering meer oor leent aan andere menschen, aan de boeren wordt geen gehoor verleend en spr. gelooft dat dit de oorzaak is dat de geheele wereld in de misère zit. Er kan bij de regeering niet genoeg geprotesteerd worden, want straks zal de grond heelemaal niets waard zijn. De heer Ham oordeelt dat de exportregeling niet in handen van de producenten behoort, doch bij den han del. De heer Geluk wijst er met nadruk op, dat men t.a.v. de te nemen maatregelen niet uitsluitend dient te letten op den maatregel van heden,maar of die maat regelen in de toekomst den boer niet in stukken zal slaan. De heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, zegt dat de kwestie over beperking van de margarine-industrie niet in de vergadering met de centrale landbouworga nisaties is besproken Voor de kracht van den boeren stand is het gewenscht dat de organisaties één lijn trekken en daarom bepleit spr dat er met de centale landbouworganisaties een vergadering wordt gehouden opdat het idéé van den F.N.Z. daar ingang zal vinden. Een motie. De Voorzitter zegt dat dit zal worden besproken. Spr. stelt voor aan de regeering een motie te zenden. In deze motie wordt kenbaar gemaakt: Da bond betuigt zijn instemming met het adres van den F.N.Z. inzake de crisismaatregelen. ten aanzien van het veehouders- en zuivelbedrijf, on derschrijft in het bijzonder het bezwaar dat in dit adres naar voren wordt gebracht tegen het mengen van boter en margarine en de opvatting dat het be perken der margarineproductie voor binnenlandsch ge bruik dient vooraf te gaan aan een gedwongen inkrim ping van den veestapel. Verzet?! D« heer Broekens verwacht er weinig resultaat van en vraagt of, wanneer de regeering toch tot een ver plichte inkrimping van den veestapel mocht besluiten, zonder de margarine-productie te beperken, de F.N.Z. voldoende durf zal hebben, om niet aan de door de regeering besloten regeling deel te nemen. De Voorzitter wijst er op dat de regeering de crisis zuivelwet achter zich heeft. Als de boeren geen mede werking verleenden zou de regeering den steun kunnen intrekken. Laat de organisatie door overreding trach ten een regeling te verkrijgen, zooals zij die gewenscht acht Een machtsmiddel bestaat er voor ons niet. Iemand bedreigen die machtiger is dan wij, noemt spr. TELEFOON 49 - SCHAGEN. TEGEN BILLIJKE TARIEVEN DROGE OPSLAGPLAATSEN voor inboedels. Koop een paar van die fijne HEERENSCHOE NEN bij VAN f^IjSWIJKS 5 CHQENHANQ6L Daar heb je plezier van. Kwaliteit prima en prijzen uiterst laag. een ijdel pogen. Wel zal de F.N.Z. de onderhavige quaes- tie zeer ernstig bespreken. De heer Jm. Blaauboer Kz., acht, wat de heer Broe kens wil, niet in het belang van den boerenstand. Als de boeren niet aan de vordering meedoen, loopt de boel in de war en daarmee hebben de boeren niets gewonnen Er is in Nederland veel te veel vee, en het is aan het weer te danken, dat de veeprijzen niet zijn ingekrompen. Weldra zal evenwel de afzet moeten komen en als er dan geen regeeringsmaatregelen zijn getroffën, zal het een debacle op de veemarkt worden. De heer Spaander bepleit afschaffing van de boter- zegel». De heer Broekens vraagt of als niet tot inkrimping van de margarineproductie wordt overgegaan, de F.N.Z. dan een buitengewone vergadering zal houden. De Voorzitter denkt wel dat de F.N.Z. dan met de be sturen van de aangesloten bonden een bespreking zal houden. De heer Geluk wijst op de machtigingswet, waaron der ook het rundvee is opgenomen. Wel kan de F.N.Z. als organisatie een klinkend besluit nemen, maar er zijn 130.000 boeren bij aangesloten, en als het nu tot veevordering komt en er wordt gedreigd dat bij niet voldoen 2 maanden geen crisissteun zaJ worden uitbe taald. hoeveel boeren zouden dat dan uitzingen? Wel is het noodig dat de boeren hun eigen stem laten hooren. Immers de regeering regeert ln Den Haag zonder naar de stem van de boeren te luisteren. Spr. wijst er verder op dat door steun te ontvangen, men zijn vrijheid prijs geeft. Maar die steun kan de boer op 't oogenblfk niet missen. Tracht daarom door overreding te krijgen wat men t liefst hebben wil. Wij willen voor onze boter een prijs hebben, die het publiek betalen kan en wil. Spr. verondertstelt dat wat de regeering thans bepleit, nauw verband houdt met de crisisvarkenswet, want die staat op 't spel als de rundveeprijs te sterk daalt. De Voorzitter dankt den heer Geluk voor zijn mede deelingen. De grensregeling. De Voorzitter deelt mede dat het bestuur verschil lende klachten van fabrieken bereiken, dat melkleveran- ties geschieden aan naburige fabrieken. De bestaans- noeilukheden van onze leden dienen niet nog zwaarder "e worden gemaakt, dan ze reeds zijn en door het be stuur zal worden besrpoken een commissie voor grens regeling te benoemen. Spr. spoort de fabrieken aan deze kwestie te bespreken opdat ln de volgende vergadering kan worden besproken welke verstrekkende macht aan deze oommissie zal worden gegeven. Door enkele personen wordt getracht, hierover reeds nu he* woord te voeren, doch de Voorzitter laat dit nie* toe. Laat irc-v de zaak eerst van alle kanten bezien, De heer Ham informeert naar dc bestemming van het bedrag dat door de crisisheffing op boter wordt verkre gen. De VoorzitteT zegtdat alle moeite zal worden gedaan om dit bedrag den boeren ten goede te doen komen. Hierna sluiting. De vergadering door den voorzitter ge sloten Een hevige ruzie tusschen twee raadsleden en een opgewonden scheldpartij waren oorzaak van een on tijdige sluiting van de Donderdagavondzitting van den Rotterdamschen gemeenteraad en vormden een weinig hartverheffend schouwspel, zooals men den laatsten tijd niet meer van dezen raad zag. Het begon toen aan de orde kwam het afwijzend prae-advies op een verzoek om verlof voor een tijde lijke badsuppoosle, die een baby verwachtte. En in het verslag in de N.R.Crl. lezen we dan het volgende: De heer Ratté (s.-d.) op wiens verzoek het voorstel in de vorige vergadering is aangehouden, vraagt het wroord. De heer Van Burink (rev.-midd.) lachend: Moet dit niet in gesloten zitting worden behandeld? De heer Ratté (s.-d.) boos; Bemoei je er niet mee, aspirant-sociaal-fascist. De heer Van Burink (rev.-midd.): Aspirant-sociaal fascist'? Je lijkt Reuderink wel. De heer Ratté (s.-d.): Als je fascist wilt woi'den, moet je eerst ieeren zwijgen. Dat is het eerste con signe. De heer Van Burink (rev.-midd.): Kijk maar naai je partij in Duitschland. Een partij van twaalf mil- lioen is heelemaal foetsie. En Loebe, die drie mil- lioen achterover heelt gedrukt... Er ontstaat dan een verward kabaal, de sociaal democraten schreeuwen, de heer Van Burink roept dat ze hard moeten schreeuwen, willen ze hem ziju mond laten houden.. Al zijn ze met hun vijftienen, en is hij maar alleen Boven al het kabaal uit, klinkt de stem van den heer Brautigam, die den heer Van Burink als ecu „geval" kwalificeert en voortdurend in één galm herhaalt: Zwijg, geval! zwijg, geval De Voorzitter schort daarop te ongeveer 10 min. voor half elf, de vergadering en laat de tribunes ont ruimen. De pers verzamelt zich op den overloop vóór haar tribune, achter de gesloten deur van de raad zaal. Na eenige minuten komt weihouder Hanemaayer mededeelen, dat de vergadering gesloten is. Een journalist: Dat mag toch niet, dat moet tocli in het openbaar gebeuren. Wethouder Hanemaayer in de deuropening, waar achter nog altijd de rust niet hersteld is:. Dat js zóó, maar de voorzitter heeft gezegd: Ik heropen de ver gadering en daarna: ik sluit de vergadering. Wat we nu doen, is maar een extra-voorstelling geven BOYCOT ACTIE IN AMERIKA TEGEN DUITSCHLAND BEGINT WEER. Het voornemen om de actie over de ge heele wereld uit te breiden. Uit New York: De overste van het. Amerikaan- sche reservecorps en voorzitter van den bond van Joodsche oorlogsveteranen, Lewis Landes. heeft giste ren verklaard, dat een „Anti-Hitler-boycot" beginnen zal. welke gericht zal zijn tegen den invoer van Duit- sche goederen en tegen verschepingen van goederen op Duitsche schepen. Landes is voornemens posten te plaatsen voor de bureaux van de Duitsche scheep vaartlijnen, teneinde dc Amerikaansche reizigers te verhinderen gebruik te maken van Duitsche lijnen. Verder zouden alle Amerikaansche import firma's op dracht, krijgen den invoer van Duitsche goederen te laten varen. Het ligt in het voornemen de „anti- Hitler-boycot" over de geheele wereld uit te breiden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5