Een ministerie van Landbouw. Marktberichten. Predikbeurten. OP DEN BRANDSTAPEL Verbranding van „on-Duitsche" litteratuur. Vrachtwagens vol boeken en ge schriften in de laaiende vlammen geworpen. BERLIJN. Gisteravond vierde de strijdcommis- sie der Studenten „tegen den on-Duitschen geest" de „opstanding van den Duitschen geest",, in welker middelpunt tegen middernacht de verbranding van ongeveer 20.000 „politiek en moreel on-Duitsche" boeken staat- Daarmede was een studentenfakkelop tocht door de Universiteitswijk verbonden, waar voor bij de bevolking groote belangstelling bestond. Een groote menschenmenigte vulde de straten en omzoomde het plein voor de ODera, dat door politie en SA. was afgezet. In het midden van het plein was op een hoop zand een groote houtstapel van 5 vierkante meter opgericht. Sterke schijnwerpers verlichtten het plein. Toen de fakkeloptocht van de studenten den Opernplatz tegenover de universiteit bereikt had was de brandstapel reeds in vlam gestoken. Het vuur verspreidde een geweldige hitte en de vonken stoven huizenhoog de lucht in De studentenbonden, voor een deel in volledige uitrusting, voor een deel alleen met pet en band getooid, marcheerden, ter wijl een SA-muziekkapel vaderlandsche strijdlie deren speelde langs den brandstapel en wierpen er hun fakkels in. Vervolgens stelden de studenten organisaties zich met hun vlaggen op rondom den brandstapel. Talrijke fotografen legden dit merk waardige middernachtelijke schouwspel op de ge voelige plaat vast. Onder gejuich werd vervolgens een aanvang ge maakt met het leeghalen der v-achtwagens boeken, welke in de oplaaiende vlammen werden geworpen. De leider van den kring BerlijnBrandenburg der Duitsche studentencorporatie Gutjahr, hield vervol gens een toespraak tot de studenten, waarin hij er op wees, dat vandaag aan alle Duitsche universiteiten alle on-Duitsche geschriften aan de vlammen worden prijsgegeven. Geen Duitsche regeering der laatste 14 jaar heeft het noodig geoordeeld het volk en de jeugd te behoeden voor deze vuiligheid. Terwijl steeds meer boeken en papieren in den vuurgloed werden geworpen, las een vertegenwoordi ger der studenten een uittreksel voor uit de lijst van deze on-Duitsche werken. Ook een borstbeeld van Magnus Hirschfeld werd verbrand Hierop hield rijksminister dr. Goebbels een toe- spraak.waarin hij verklaarde dat het tijdperk van een geraffineerd Joodsch intellectualisme ten einde was. De revolutie, die wij thans beleven, aldus spr., komt niet van boven af, maar van onderen op. Zij is het voltrekken van den volkswil en de mannen, die haar hebben ten uitvoer gelegd, stammen uit alle lagen, standen en beroepen. Een geheel volk is opgestaan. Gelijk het jonge studentenfront het recht gehad heeft te helpen den onstaat ter aarde te wer pen, zoo heeft het thans de plicht dezen nieuwen staat tan den opbouw binnen te gaan en hem nieu we waardigheid en nieuwe eerbied te geven. Wanneer gij thans, aldus Goebbels, dezen geestelijken rommel in de vlammen werpt, moet gij daarmede ook de plicht op u nemen in de plaats van dien rommel plaats te verschaffen aan een werkelijk Duitsche geest. Wij voltrekken een krachtige, groote en sym bolische handeling. Zij moet aan een ieder verkondi gen, dat de geestelijke grondslagen van de Novem- ber-republiek verdwenen zijn en dat zich uit haar puinhoopen een nieuwe geest verheft, dien wij dra gen en bevorderen. De mr.ister besloot zijn toespraak met een „Heil" op het Rijk, de natie en den leider, Adolf Hitier. Het strijdlied „Volk ans Gewehr" en het Horst Wessellied en een drievoudig Heil op rijksminister dr. Goebbels, besloten de symbolische handeling van de Berlijnsche studentencorporatie. Hakenkruis-incident te Antwerpen Moeilijkheden bi] lossing van Dultsch schip. Antwerpen, 10 Mei. (V.D.) Hedenmiddag wei gerden havenarbeiders ten getale van 60 werk te verrichten aan boord van de Duitsche stoomboot Watussi der Woermann-lijn uit Hamburg, zoolang de hakenkruisvlag aan de vlaggemast bleef uit hangen. De politie heeft het Duitsche consulaat ver wittigd, waarrop de kanselier Michet zich in verbin ding stelde met burgemeester Huysmans, om de noodige politiemaatregelen te treffen voer eventuee- le bescherming der passagiers. Een sterke politie macht is ter plaatse. Er deden zich geen verdere incidenten voor. Italiaansche legerauto verongelukt Twee soldaten op slag gedood, I andere levensgevaarlijk gewond. Uit Rome, 10 Mei (V.D.): Op den straatweg tusschen Padua en Villanova is een met 43 so'daten bezette vrachtauto in een greppel terecht gekomen. Twee inzittenden waren op slag dood. Vier soldaten werden levensgevaarlijk gewond en 33 anderen min of meer ernstig gewond. De chauf feur is gearresteerd. Ontploffing in een Engelsche papierfabriek Oevolgd door brand. Vier personen ge wond. In een papierfabriek te Erith bij Londen is een elevator ontploft, die diende bij het maken van hars- planeer. In den elevator werkten vijf man. Een hun ner, die bovenin het werktuig was, bleef ongedeerd, doch de vier anderen kregen leelijke brandwonden. De fabriek staat aan de rivier en een der mannen sprong in het water. Het was echter laag tij en hij zakte tot zijn nek in den modder. Menschen van een kolenhandel naast de fabriek wisten hem met tou wen uit zijn netelige positie te bevrijden. De drie an deren renden brandend het fabrieksterrein op, waar de bedrijfsleider hun de brandende kleeren van het lijf rukte en de vlammen smoorde in zijn jas. Hij bekwam brandwonden aan handen en armen. De hars, die onder den elevator was opgeslagen, vloog in brand, doch de brandweer slaagde er in het vuur meester te worden en de fabriek in hoofdzaak te be houden. De vier ernstig gewonden verkeeren in levensge vaar. MINA BUDERMAN—VAN DIJK OVERLEDEN. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de bekende operette- en tooneelspeelster mevr. Mina Buderman— Van Dy<k overleden is. Het conflict bij de K.L.M. De meening der piloten. Te veel van hun uithoudingsvermogen gevergd. De Ned. Ver. van Verkeersvliegers deelt in ver band met het gerezen conflict tusschen de Directie der K.L.M. en hare piloten o.a. het volgende aan de pers mede: De hoofdzaak van de moeilijkheden dient te wor den gezocht in de omstandigheid, dat noch de ar beid, noch de prestaties van de piloten door den di recteur op de juiste waarde worden geschat. De di recteur laat zich zelfs in zeer kleineerenden zin over le piloten uit, In stede van waardeering voor de dikwijls buitengewone prestaties, waaraan toch voor een overwegend deel de wereldreputatie der K.L.M. te danken is, stuiten de piloten op onwillig heid en op het doorvoeren van zeer onbillijke be palingen. Jammer genoeg vond de Raad van Beheer kenne lijk op instignatie der Directie ook geen termen, de ernstige grieven der piloten nader te bespreken. De Vereeniging werd botweg verwezen naar de desbe treffende bepaling in het Reglement Vliegtuigbe stuurders. Ten aanzien van dit Reglement merkt de Vereeni ging op, dat het den vliegers Hoegenaamd geen ze kerheid verschaft. Het Reglement is aangegaan voor den tijd van vijf jaren en in het leven geroepen kort nadat eenige jaren geleden een staking was uitge broken. In het schrijven deelde de Vereeniging mede, dat de vliegtuigbestuurders van oordeel waren, dat het i nige juiste betalingssysteem een vast salaris zou zijn zorder vliegpremie. De Directie deelt in haar pers-communiqué echter niet mede, dat daaraan was toegevoegd, dat de piloten hoopten de berekening van inkomen op deze basis spoedig te kunnen bereiken door in onderling overleg met de Directie der K.L.M. tot vermindering der vlieggelden en overeenkomstige verhooging van hun salaris te geraken. Het betalings systeem der K.L.M. is er op gericht, uit de vliegtuig bestuurders te halen wat er in zit. Dit heeft ten- gi volge gehad, dat de vliegtuigbestuurders zich de laatste jaren en meer L-peciaal sinds de opening van den wekelijkschen vliegdienst op Indië, op een dus danige wijze hebben ingespannen, dat de grens van hun psysiek en osysische kunnen bereikt, zoo niet overschreden is. Niet voor niets maakte, aldus meldt de Vereeni ging, bij een lezing, door den directeur der K.L.M. op 2 Februari jl. te Londen over den wekelijkschen vliegdienst van Nederland naar Indië gehouden, de heer Barrett-Lennard, directeur der Imperial Air ways, een deskundige bij uitnemendheid, de opmer king, dat de. K.L.M. te veel van het uithoudingsver mogen van de piloten vergt. Al met al is het einde nog niet in zicht van dit ongewone conflict Een ongeluk komt zelden alleen Schilder ait den dakgoot gevallen, Boodschapper van ongelnk door een auto overreden. i Uit yenlo: Gisteravond omstreeks zes uur had de schildersgezel H. Borghout uit Kaldenkirchen, die aan het 12 M. hooge dak van het retraitehuls „Manresa" te Venlo aan het werk was, het ongeluk naar beneden te vallen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht, waar men constateerde dat hij arm-, been- en hersenfracturen had opgeloopen. Zijn toestand was zorg wekkend. Onmiddellijk na het ongeval wilde de 16-jarige schil dersleerling H. Kwanter naar den patroon fietsen om dezen van het ongeval In kennis te stellen. Terwijl hij in flinke vaart langs den Kaldenklrchenschen weg reed werd hij plotseling aangereden door een vrachtauto van de expediteursfirma Reiman en Stok, bestuurd door J. Peeters uit Blerick. Hij kwam onder de wielen terecht waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. In levensge vaarlijken toestand is ook hij naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. Voor het leven van beiden wordt gevreesd. STAKING IN GEHEEL SPANJE EEN MISLUKKING. „Organisatie die zichzelf buiten de wel stelt, mag niet voortbestaan. Uit Madrid, De leider van den openbaren veiligheids dienst in Spanje heeft als zijn meening te kennen ge ven, dat de anarchistische stakingsbeweging in het geheele land een mislukking ls geworden en dat door de maatregelen der autoriteiten deze actie uiteen is ge slagen. De regeering kan zulk een organisatie, die zich zelf buiten de wet stelt, niet laten voortbestaan, ver klaarde hij. DE KABINETSCRISIS. Nader overleg met enkele fracties. Het Ned. Corr. meldt: De antwoorden, door den formateur van de ver schillende fracties ontvangen, hebben nader overleg met enkele fracties noodzakelijk gemaakt, hetgeen gis ternamiddag heeft plaats gehad. Joan Crawford gaat scheiden. Twee maanden geleden werd er nog verteld, dat het film paar Joan Crawford en Dougias Fairbanks het gelukkigste echtpaar op de wereld was en nu is heel Amerika echt op z'n Amerikaanseh natuurlijk erg opgewonden naar aanleiding van de geruchten, dat ze binnenkort gaan scheiden- Joan Crawford beweert, dat de grenzelooze jaiouzle van haar echtgenoot haar in haar werk hindert. Pleidooi van de samenwerkende boeren bonden in ons land. De besturen van de samenwerkende boerenbon den in Nederland hebben in een brief aan de Ko ningin het volgende geschreven: Aangezien de landbouw en de landbouwende be volking van fundamenteele en cultureele beteeke- nis voor onzen Nederlandschen Staat en ons Neder- landsche volk moeten worden geacht, vereischen naar de meening van bovengenoemde besturen, de vraagstukken, dezen tak van volksbestaan betreffen de, zeer bijzondere studie. Vooral in dezen crisistijd is gebleken van welk een groot belang het zou zijn geweest, wanneer ons land reeds voor het uitbreken daarvan een goed ge outilleerd ministerie van landbouw zou hebben ge had, waarvan de daaraan verbonden ambtenaren de geheele oeconomische gang van bedrijfsleven kon den overzien. Daar ook bijna ieder omliggend land een afzon derlijk ministerie van landbouw heeft en daar dus algemeen de behoefte hieraan blijk te te worden ge voeld, nemen vorgenoemde besturen de vrijheid, Ha re Majesteit nog eens te wijzen op de groote betee- kenis, welke dez tak van volksbestaan, waarbij onge veer de helft van het Nederlandsche volk is betrok ken. voor onze geheele natie heeft. Op grond hiervan verzoeken genoemde besturen Hare Maiesteit, in het thans te formeeren kabinet een fzonderlijk ministerie van landbouw op te ne men, met daaronder een bekwaam en alleszins des kundig directeur-generaal. Ondanks de noodzakelijke bezuiniging op de Staatsuitgaven moet h.i. het vraag stuk van den landbouw zoo belangrijk worden ge acht, dat uitgaven voor instelling van -en dergelijk, goed geoutilleerd ministerie alleszins zijn gewettigd. Ineezonden Stulpen. Aan de Redactie van de Schager Courant, Mijnheer, Zou U my willen vergunnen om even op de ontboe zemingen te mogen ingaan van den overzichtschrijver van de Langendijker Groentenveilingen? Wel, wel, deze man werpt zich op, als de verdediger van Hitier. Volgena hem mag de Neutrale Bond zich niet uitspreken tegen de fascisten-dictatuur. Hij noemt dit een stelsel van „economisohen opbouw". In de Schager Courant wordt ons dagelijksch van dien beroemden opbouw verteld. We lezen van het ver branden van 20.000 boeken van begaafde schrijvers. We lezen van een epidemie van zelfmoord. We lezen van „dikke" redevoeringen van Hitier. We lezen van Joden vervolging we weten dat de grootgrondbezitters (12000 in getal) de arme pachters uitzuigen tot op het been. We zouden dit kunnen aanvullen met vele en nog ergere feiten. Dit alles noemt de Langendijker man „economischen opbouw". De Neutrale Bond ipoet ze ker, volgens hem, in de handen klappen en roepen: Heil Hitier. Kom, o kom met uw economischen op bouw voor de arbeiders en arme tuinders. Nog erger wordt het als deze man het Centraal Bureau der Veilingen als voorbeeld van Strijdorganisatie aan haalt. Dit Centraal Bureau dat niet van plan is om de arme tuinders te helpen, bij de verhindering van ver koop van huis en land. Dit Centraal Bureau dat er op uit is, de grooten en kapitaalkrachtigen te steunen, en de kleinen en zwakken in den steek laat. De lezers van de „Overzichten" weten wel beter, zij zien wel degelijk het gevaar van een C.B. en een Val- star. De groote meerderheid van leden van den Neu tralen Bond verlangen heelemaal niet naar een „sterke man'. De sterke man in Holland, die reeds te voren heeft gezegd, dat, als het regeeren met de Kamers niet zou lukken, dat hij dit dan zonder de Kamers zou doen. De Langendijker tuinders worden gewurgd door het fascistisch regiem in Duitschland. Zich openlijk tegen dit regiem uitspreken, dit is het doel van de motie geweest De overzichtschrijver schijnt dit niet te begrijpen. Deze overzichtschrijver is wellicht in hart en nieren Hitleri- aan ieder zijn meug. De tuinders en boeren uit Noordholland zien in het fascisme een onheil voor de werkers van stad en land. Veel dank voor de plaatsing. Warmenhuizen, G. GROET. SCHAGEN. 11 Mei. 5 Paarden f 150325, 20 stieren pinken f 75180, 45 gelde koeien (magere) f 80170, 20 idem vette f 140 220, 80 kalfkoeien f 80—215, 50 pinken f 35—55, 119 nuch tere kalveren f 312, 103 overhouders f 812, 571 lam meren f 410, bokken en geiten f 37, varkens (mag.) f 1416, 39 vette varkens per Kg. 2931 ct., 150 biggen f 1014, konijnen f 0.501.50, kippen f 0.501.25. EIERVEILING SCHAGEN, 11 Mei. Aangevoerd zijn: 105 partijen 150.000 kipeleren, 15 partijen 8000 eendeieren. De prijzen liepen van: kip eleren f 1.702.10, eendeieren f 1.802. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nummer van Zaterdag a.s. ALKMAAR, 10 Mei. Aardbeien per doos 1030 ct., andijvie f 26.70. bloemkool f 15—20, II f 7—12, kropsla f 0.80—3, kom kommers f 612 per 100 stuks, prei f 0.80—2.60, rabarber f 13, raapstelen f 0.401.30, radijs f 0.703.80, selderie f 1.90—2.90, wortelen f 7—13 per 100 bos, postelein f 0.35 0.52, spinazie f 0.100.42 per bak; tomaten f 23. witlof I f 6.50—9, H f 1—3.50 per 100 pond, uien f 1.60—2.10 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Mei. Aangevoerd: 7500 Kg. D. witte kool f 0.60—1.20, 3800 Kg. bleten f 0.60, 245 bos rabarber f 1.90. NOORDSCHARWOUDE, 10 Mei. Aangevoerd: 2300 Kg. uien f 2.502.70, drielingen f 1.40, grove uien f 2.60, 6800 Kg. kroten f 0.60, 6400 Kg. roode kool f 4.60—6.30, doorschot f 1.10—3.10, 35800 Kg. D. witte kool f 0.60—1.30, 6000 Kg. gele kool f 2.10-2.90. Doorgedraaid: 6800 Kg. kroten, 2400 Kg. D. kool. AMSTERDAM. 10 Mei. Zeeuwsche bonten f 0.751.80, blauwen f 0.751.80, eigenheimers f 0.400.50, Bevelanders f 0.600.70, IJ- polder Bevelanders f 0.600.70, Noord-Holl. eigenh. f 0.400.50, roode star f 0.600.70, Anna Paulowna zand f 1.10—1.50, Hillegommer zand f 1.10—1.50, Texel- sche roode f 0.600.70 per 70 Kg. Westl. muizen f 2530, kleine muizen f 2025. winter Malta f 910, Zomer Malta f 2022 per 100 Kg., Flakkeesche eigenh. f 0.40 0.50, eigenh. poters f 0.35 per 70 Kg. AMSTERDAM. 10 Mei. Ter veemarkt aangevoerd: 337 vette kalveren le kw. 56—64 ct-, 2e kw. 44—54 ct., 3e kw. 32—40 ct., per Kg. levend gewicht; 80 nuchtere kalveren f 24.50, 318 var kens: vleescbvarkens 90110 Kg. 3839 ct., zware var kens 3638 ct., vette varkens 3335 ct per Kg. slacht- gewicht- ZONDAG 14 MEI 1933. NED. HEKV. GEMEENTE. Schagen, nam. 7 uur, Ds. Eikema. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. H. Avondm. Dirkshorn, geen samenkomst Noordseharwoude, geen samenkomst. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, geen dienst. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Seulijn. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Oudkarspel, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Warners. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Reddingius. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhórn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Ekering. v. Amsterdam. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (tegenover 't Raadhuis), nam. 64.5 uur, Ds. J. J. Ruijs. Woensdagmiddag 4 uur Kindersamenkomst bij den heer J. Dorst, Westfrieschedijk, door Zr. G. J. Meijer. Nagekomen Berichten, GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Auke, zoon van Hidzer de Graaf en Baukje Elzinga. Ondertrouwd: Willem Frederik Gorter, oud 46 jaar, makelaar, en Maria Revenboer, oud 24 jaar, zonder be roep, belden te Schagen. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie. 0ÜDE NIEDORP Burgerlijke Stand over de maand April 1933. Geboren: Jacobus, zoon van J. J. Bouwens en van Johanna Krokké. Gehuwd: Maarten Kuilman, timmerman, te Zuid- soharwoude en Elisabeth Jacoba Buisman te Oude Nie dorp. Petrus Johannes van der Stoop, landbouwer te Nieuwe Niedorp en Maria Johanna Dekker, wonend» Oude Niedorp. Overleden: Jarisje Pronk, oud 41 jaar. Bevolking: Ingekomen: Louisa Bos van Noordscharwoude; Cor- nelis Stroomer van Hensbroek, Anna C. Beers van Heerhugowaard; P. D. Kapitein van Oudkarspel; Cath. 3. Stadegaard van Oudorp; Ida Takken van Nieuwe Niedorp; Martinus Bleeker van Zijpe; Willem Pastoor van Zijpe; Cornelia M. Schoorl van Wervershoof. I Vertrokken; Simon Roozendaal en gezin naar Heer- .ugowaard, Laanweg C 76; Adina Roozendaal naar Eg- .ond Binnen, Egmond a. d. Hoef, p.a. C. Wittebrood; rijntje Blom, naar Alkmaar, Nieuwpoortslaan 6; Cor- elis Hollander en gezin naar Heerhugowaard D 17; osephina C. A. M. Wagenaar naar Maassluis (Zusters Ursilinen); Theodorus Droog naar Wormer, Knollenr dam; Maria Johanna Dekker naar Harenkarspel, Waar- land, Veluweweg D 26. Venetië aan het Michigan-meer. De eerste der Venetiaansche gondels, die ter gelegenheid van de groote wereldtentoon stelling te Chicago op het Michiganmeer zal rondvaren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2