Barbara Worth Radioprogramma VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Vreeselijk ongeluk te Amsterdam De verschillende inbraken Strafzitting: van Vrijdag 12 Mei. DE „BêTBNOIRE" VAN DE ALKMAARSCHE POLITIE. De 18-jarige heer Frans B. is door zijn onrustig ge drag niet de personagrata der ordebewaarders van Alk maar en had het op den herdenkingsdag van Willem de Zwijger weer danig verbruid, door luidruchtig te aingen, wat vooral op deze met gepast eerbetoon gevierde Diesnatalis niet kon geduld worden. De zanger zonder bijval, de vorige week terechtstaan de. beweerde echter, niet luidruchtig, doch Sotovoce het bewuste gezang te hebben meegedreund, wat echter he den door inspecteur Maarleveld werd weersproken. De wanden van het politioneel administratiebureau sidder den integendeel door de kracht dezer muzikale executie. Gedurende de conferentie voor den kantonreohter bleek •maar al te zeer dat de inspecteur en de comparant voor- loopig nog niet geneigd waren elkander de broederhand te reiken. De inspecteur noemde Frans een verschrik kelijk mensch en een bezoeking voor het geheele corps, terwijl de heer B. de meening kenbaar maakte dat hij door de politie gezocht werd. De ambtenaar scheen ook al geen bewonderaar te zijn van dezen belhamel, zooals hij Frans noemde en requi- reerde niet minder dan 10 gulden boete of 10 dagen, waarop de kantonrechter, uitgaande van de gulden apeuk: „in medio Vertus" hem eens aartsvaderlijk en gemoedelijk toesprak, tot bezadigdheid ordesgezindheid vermaande en de gevorderde nogal krasse straf redu- oeerde tot f 3 boete of 3 dagen. De inspecteur kreeg ook 'n zachten wenk wat water Jn zijn wijn te doen. Alkmaar. BIJ DEN DUIVEL TE BIECHT. De chauffeur P. J. P. reed op 6 April in de voor het berijden van twee zijden al zeer ongeschikte Boterstraat toen hij uitweek voor een handkar, een wielrijder van de sokken, met gevolg, dat deze heer op eenlgszins on gewone wijze door de openstaande deur in een winkel arriveerde. De verontwaardigde wielrijder, 'n hulpkeur- ineester voor waren en tevens onbezoldigd rijksveld wachter liet het er niet bij zitten, hield den automobi list aan en informeerde naar zijn naam en rijbewijs, wat hij echter niet kon toonen. Hij liep nu natuurlijk twee maal tegen de lamp en werd heden veroordeeld tot f 12 •boete of 12 dagen voor de aanrijding en f 4 boete of 4 dagen wegens het afwezige rijbewijs, voorts tot vergoe ding der gereclumeerde schade asm het rijwiel tot een bedrag van f 4.65. Alkmaar. DE ECONOMISCHE MOTORRIJDER. De timmerman Leendert V. uit H.H.Waard reed op de .Breelaan onder Oudorp met een motor, laboreeren- de aan een lekken band. Uit bezorgdheid koos Leendert ihi het rijwielpad doch de zuinigheid bedroog hier de wijsheid en was een boete van f 3 of 3 dagen het minder aangename resultaat Alkmaar. HET KANTONGERECHT ALS WERKVERSCHAFFING. De 26-jarige tuinman J. H. N. S. uit Limburg, wonen de te Gouda en op 3 Mei zonder vergunning ventende te Alkmaar, had in 'n heele interlocale geschiedenis, stond heden voor deze overtreding terecht en beweerde dit be drijf met of zonder toestemming te moeten voortzetten om zijn logies in het „Hof van Holland" te kunnen be talen. De kantonrechter legde hem de geringste straf f 0.50 of 1 dag op en verzocht hem tot na de zitting te willen wachten, dan zou hij in de gelegenheid worden gesteld een tuin te kunnen opknappen. Hopen wij nu maar dat hij tuinder is en geen koekebakker! Alkmaar. DIE WAS NIET VAN DEN WEG AF TE SLAAN. De 26-jarige koopman Hendr. L. uit Utrecht, had Alkmaar, de stad waar men het goud tusschen de etraatsteenen vindt, gekozen tot terrein van zijn han delsoperaties, bestaande uit een zichtzending van 4, zegge vier kroontjespennen, waarop later antwoord werd gehaald. Dit bedrijf werd gerangschikt onder het aanbieden van koopwaar, waartoe hij echter geen ver gunning had en ook*wel nooit zal kijgen! De ijverige man werd op 4 Mei gesnapt in de Snaar- manslaan en op de gebruikelijke wijze opgeroepen voor de zitting van heden, alwaar hij verklaarde, door gebrek aan voldoende omzet van de kroontjespennen den afgeloopen nacht in den open lucht te hebben doorgebracht. De Kantonrechter vond het ook beroerd maar kon niets minder doen dan de allerkleinste straf 50 at. boete of 1 dag op te leggen. De carambole met de politie in de Snaarmanslaan had hem echter niet ontmoedigd, want even later ver scheen hij weer, hij was inmiddels 27 jaar geworden, voor een dergelijke ontmoeting in de Nieuwpoortslaan op 5 Mei, waar de kroontjespennen weer werden gelan ceerd. De straf steeg nu tot 1 gulden of 1 dag. Bergen, SLACHTOFFER VAN GEBREK AAN LOCALE WETS KENNIS. Licet Jool, non licet Bovi, wat aan Jupiter geoorloofd is. past nog niet aan Jan Boezeroen en zoo is het den FEUILLETON. Door HAROLD BELL WRIGHT 1 EERSTE HOOFDSTUK Uit den goeden ouden tijd. De ochtendschemering lichtte over San Felipe. toen vier muilezels en een kar van eerbiedwaardige afme tingen, een en ander het eigendom van Jefferson Worth.' zich op weg begaven naar Rubio City. Van de heen en weer zwaaiende roode kwasten die de leid sels van het voorspan veslerden, tot den gegalvani seerd-ijzeren emmer die tegen de as van de achterwie len bengelde, maakte het geheel een onmiskenbaren in druk van voorspoed. In den wagen bevond zich eenig landbouwgereedschap, het allernoodigste kookgerei, dekens en zeildoek, ver der gerst en hooi voor de trekdieren en ten slotte twee watertonnen die evenwel ledig waren. Achter de zit plaats van den voerman was nog een tweede plaats die gelijke ruimte bood. maar de man die de teugels in han den had, was blijkbaar alleen. Jefferson Worth was niet aanwezig. Doordien hij de groote. zware kar vooruitzond en la ter met sneller en vlugger trekdieren en lichter wagen volgde, zou Worth dienzelfden avond in het kamp aan komen en op die manier tenminste een halve dag win nen voor zijn zaken, die hij in San Felipe te bezorgen had. Jefferson Worth liet er zich op voorstaan dat hij zuinig was op zijn tijd... En de waarheid was dat hij inderdaad op alle kleintjes lette. Tot nader onderrioht van den lezer moge hier ver meld worden dat San Felipe zich verheft ter plaatse waar de groote koopvaardijschepen aanleggen en de dampkring, als van electricitelt, zwaar geladen is van handelsgeest. Hoog in de lucht wapperde daar de vlag Bergenaren, wanneer zij in Alkmaar rondrijden op een rijwiel, niet toegestaan, dit te belasten met een mede passagier, als het voor een dergelijk doel, door een babymandje of zoo, niet is ingericht. Het was dan ook 'n fait accompli, dat de 21-jarige tuinder H. M. P. uit Bergen, toen hij zich te Alkmaar op 5 Mei aan deze overtreding schuldig maakte, werd gecalanceerd, gever baliseerd, ter zitting geconvoceerd en met 'n boete van 1 gulden of 1 dag vereerd. EENIGE SCHRIFTELIJKE VONISSEN. Rijkert M., aannemer te Hoorn, overtreding der vei ligheidswet te Bergen, c.q. het bezigen van een niet voldoende beveiligde steiger: f 8 boete of 8 dagen. Het O. M. had vrijspraak gerequireerd. Nico K., metaalbewerker, Egmond aan Zee, overtre ding jachtwet en opgeven van een valschen naam 2 keer f 10 boete of 2 keer 10 dagen hechtenis. J. L., Dir. Alkm. Brandstoffenhandel. overmatige as- belasting, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. WOENSDAG 177 MEI. HILVERSUM (296 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven; 12.00 De Notenkrakers o.i.v. Daaf Wins; 12.45 Stella Seenier zingt; 1.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 1.30 Stella Seemer; 1.45 Zenderver zorging; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 De Flierefluiters; 6.30 Joodsche uitzending; 7.00 S.D.A. P.-kwartiertje; 7.20 Herbert Weisbach, komisch tenor, zingt; 7.59 Herhaling S.OB.-berichten; 8 00 „De Vak beweging"; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.30 idem; 9.20 VARA-tooneel: 10.00 Orgelspel door Joh. Jong; 10.15 Vaz Dias; 10-30 VARA-Orkest; 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN <1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Concert door het Trio v. d. Horst; 12.00 Politieberichten; 12.15 Trio v. d. Horst; 1.00 Gramofoonmuziek; 1.15 Populaire bespeling van het studio-orgel; 2.00 Landbouwuurtje; 2.45 Zen derverzorging; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 Concert door het Haagsch Trio; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Causerie; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Politieberich ten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Causerie; 7.45 ld.; 8.00 Samenkomst van het Leger des Heils, te Harlin- gen; 9.30 Hekster-kwartet; 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gra mofoonmuziek; 11-30 Sluiting. LUXEMBURG (llfll M 7.00 Lichte gramofoonmuziek; 7.45 Weeroverzicht; 7.50 Symphonisch concert; 8.30 Causerie; 9.10 Voortzetting concert; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.50 Idem; 6.35 Idem; 6.55 Idem; 8.20 Concert, 10.30 Gram.-muzlek. KALUXDBORG (1154 M.) 12.20 Concert; 3.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Omroep orkest; 8.20 Idem; 10.45 Kamermuziek; 11.20 Dans muziek. BERLIJN (419 M.1 4.50 Concert; 5.20 Gramofoonmuziek; 9.20 Operette- fragmenten. HAMBURG (373 M.) 11.50 Concert; 1.35 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert; 8.20 Opera-uitzending; 11.45 Gramofoonmuziek. KONÏGSWCSTERHAU3EN (1635 M.) 2.20 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert; 9.50 Dansmuziek; 11.20 Concert. LANGENBERO (472 MA 12.20 Populair concert; 1.20 Concert 4.50 Vespercon cert; 8.50 Gevarieerd programma; 11.05 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Concert; 1.50 Gramofoonmu ziek; 3.50 Concert; 5.05 Orgelconcert; 10.00 Planoreci tal 11.45 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1445 M.) 8.50 Gewijd concert. PARIJS-RADIO (1725 MA 12.35 Concert; 1.25 Idem. MILAAN (831 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 11.25 Dansmuziek. ROME (441 M.) 9.05 Opera-uitzending. WEENEN (517 MA 10.20 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 10.35 Gramofoonmuziek; 11.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER <4*0 M.) 7.30 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.30 Concert. die Goede Negotie belooft en elk voor zich dong in den wedloop om den prijs. Een eigenaardige tegenstelling daarmede vormde het stadje Rubio City, dat aan dcnzelfden ondernemings geest het aanzien dankte en desgelijks zich aan den oever van de Colorado Rivier verhief, maar op een plek waar het der beschaving tot dusver niet gelukt was diepe wortels te schieten. Het was verscheiden mijlen aan gene zijde van het Coast-Range-Gebergte, dieper landwaarts in dat ongastvrij oord, waar de dampkring verdord schijnt onder den druk van een ongestoorde, eeuwenlange stilte. Tusschen die beide sehouwplaatsen van menschelijke bedrijvigheid, zoo verschillend en toch zoo gelijkvormig, tusschen die belden, dwars door het land van ons verhaal heen, lag een ruwe, ongebaande weg ter lengte van meer dan tweehonderd moeizame mijlen, het eenig spoor van menschelijk leven in die troostelooze verlatenheid en als eenige afwisseling hier en daar het graf van een mensch, ginds het verbleekte gebeente van het vee,... neergevallen en gestorven langs den weg. In dien vroegen morgen juichte en jubelde alom het glorievolle leven van deze lage landen aan de zee. Het klonk uit de verte van de hijgende wereldzee met haar glinsterende zeilen en de donkere rookwolken die zich tegen den hemel afteekenden het zong in de haven, waar de volgeladen schepen de hand reikten aan de lange spoortreinen die zich wegspoedden naar het bin nenland, het gonsde omhoog van de drukke straten in dorp en stad en het daverde als een vroolijke lach van veld en boomgaard. En onveranderlijk leidde die weg naar de bergen die hun eikenloof en dennenaalden rondstrooiden als een sombere en plechtige waarschuwing tot al wie het wa gen mocht, zijn aangezicht te wenden naar het land van gebrek en dood dat zich daar aan gene zijde uitstrekte. In den namiddag werd de aanblik steeds eenzamer... Het schenen de laatste levensteekenen van een welhaast uitgestorven wereld te zijn... Terwijl de zwoegende en zweetende muildieren zich tegen de steile helling voortbewogen, kon men het den man die op den bok van den wagen troonde, aanzien dat hij de onverschilligheid der natuur met gelijke munt betaalde. Onaandoenlijk voor den harteloozen grijns van die berggevaarten, onbevattelijk voor hun plechtige ver maning, zat hij daar, als maakte hij een onvervreemd baar deel uit van dat natuurtafereel... Alleen voor zijn span had hij oog en yoor r"en weg die zich vóór hem Met doodelijken afloop. Uit Amsterdam: Een vreeselijk ongeluk is Zaterdag middag om 6 uur in de Wcesperstraat op den hoek van den Nieuwen Hecrengracht gebeurd. Een drie- wielige tractor kwam van het J. D. Meyerplein en zou de Weesperstraat in rijden. Op den Nieuwen Heeren gracht kwam van den kant van den Amstel een wiel- rijdster, die in de richting van het Hortusplantsoen reed. Op den hoek van den Nieuwen Hecrengracht cn de Wcesperstraat ontmoetten zij elkaar. De wielrijd- ster hield in, weifelde en zette toen plotseling door. Teneinde op het laatste oogenblik een aanrijding te voorkomen, haalde de bestuurder van de tractor eerst naar recht en daarna naar links uit. Hij kwam daar bij op het trottoir in de Weesperstraat en reed een op dat trottoir loopcncl ^O-jarige vrouw van achteren aan. Deze vrouw werd zoodanig gewond, dat zij enkele mi nuten later den geest gaf. MESSENGEVECHT TE GRONINGEN. Ter eere van de kermis. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half twee. heeft in de Gelkingestraat ie Groningen een vechtpartij plaats gehad, tusschen twee perso nen, die een bezoek hadden gebracht aan de kermis. Zij maakten gebruik van messen, met het noodlottig gevolg, dat een hunner in het Academisch Zieken huis moest worden opgenomen. De vechtersbazen verkeerden onder invloed van sterken drank. De man, die verdacht wordt den messteek te hebben toe gebracht, werd gearresteerd. Om drie uur kreeg de 28-jarige violist M. op de Groote Markt onverwachts door een onbekenden een hevige slag in het gezicht. Ook deze moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een melkrijder overreden en gedood. Zaterdagmorgen is de 32 jarige melkrijder W. Lansink uit Lonneker op den onbewaakten overweg tusschen Hengelo en Enschede door de trein komende uit de richting Enschede gegrepen. L. was op slag dood. Het paard bleef ongedeerd; de wagen werd vernield. Het lijk is naar het algemeen ziekenhuis vervoerd. BOYCOTACTIE IN PALESTINA. Geen Duitsche lilms meer. Uit Tel Aviv: De bevolking heeft een zoodanige actie gevoerd tegen het draaien van Duitsche films, dat deze thans algemeen van de programma's zijn geschrapt. Joodsche kooplieden weigeren goederen in ontvangst te nemen, welke met Duitsche schepen zijn vervoerd. U'T DE OMGEVING HEERHU GOW A ARD Al meer en meer begint dc overtuiging post te vat ten, dat dc serie diefstallen de laatste jaren alhier cn in den omtrek gepleegd, door een bepaalde groep personen, goed georganiseerd en wel onderlegd wor den gepleegd. Wat onze gemeente betreft, denken we slechts aan de, de laatste jaren plaats gehad hebbende inbraken in do drie R.K. kerken, benevens de in 1929 gepleeg de diefstal met braak bij don'kassier van dc Boeren leenbank Hee ril u go waa rdN oord. Wat de buitengemeenten aangaat, schieten onwil lekeurig do namen Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Hoogwoud, 't Veld te binnen. Dc spraakmakende gemeente haalt de schouders op en wil eindelijk wel eens lich in al deze zaken zien en bij gebrek hieraan worden de dolste geruchten in omloop gebracht cn gaarne geloofd. Degenen die misschien beter ingelicht zijn en wel licht en tipje van den sluier zouden kunnen oplich ten, zwijgen, zoolang vermoedens nog niet tot bewij zen kunnen worden en na een poosje gaan al deze zaken de doofpot in om af en toe als er weer eens iets gebeurt, opgehaald te worden. Dc politie alleen blijft waakzaam, verbeten, dat het haar niet gelukken mag do daders, die met de tegen woordige plattelandsorganisatie den spot schijnen te drijven, te ontmaskeren. Wellicht zal als, eenmaal ook hier de kruik zoo lang te water gaat tot zij breekt, en een eerste spoor uitstrekte. Wanneer hij tot zijn muildieren sprak, klonk zijn stem als een zachte vriendelijke dreun, als van iemand die in aangename gepeinzen verzonken is, en ofschoon het, naar den eigenlijken zin genomen, harde woorden waren, werden zij toch als het ware gedragen op een onderstrooming van kameraadschap en goede verstandhouding. De lange zweep met haar nog lan ger koord stond naast hem in haar dop. Ontelbare ma len werd er stilgehouden. Rijk aan ervaring in dit on herbergzame land en geen vreemdeling in de streken die hij doorkruiste, had deze voerman al vóór lang ge leerd, zuinig om te gaan met de krachten van de die ren die aan zijn leiding waren toevertrouwd. Daar kropen zij langzaam opwaarts tegen een heuvel rug, toen plotseling het vandehandsche muildier met zooveel kracht op zijde sprong, dat alleen de weerstre vende bedachtzaamheid van zijn spangenoot een onge luk voorkwam. Op hetzelfde oogenblik werd de bewe ging door-het tweede span herhaald, majr tegelijkertijd deed de voerman op den bok zijn ge zag gelden. Een snelle, krachtige ruk aan de leidsels, een luid geroep van: „Bucky, Molly, wat is dat!"... een knetterend ge weervuur van scheldwoorden... en de vier trekdieren waren wederom op den goeden weg, nog eer de vier wielen uit de diepe sporen waren gelicht. Krakende en scheurende kondigde zich een breuk in den wagen aan. Er werd halt gehouden. De voerman rees op van zijn zitplaats, zijn linkerhand greep de leidsels en zijn rechterhand maakte een snelle, bijna on merkbare beweging naar zijn heup. Daar strekte zich de vrije arm en in hetzelfde oogenblik weerkaatsten de bergen een revolverschot. Aan den kant van den weg achter den wagen, ontrolde zich een ratelslang en schuifelde In het stof. Eer nog de nagalmen van het revolverschot waren weggestorven, kwam er een zonderling, verward geluid uit de diepte van de kar omhoog. En dit geluid werd gevolgd door een onafgebroken stroom van vloeken met een onmiskenbaar Iersohen tongval. De voerman die zijn revolver van een nieuwen patroon voorzag, bespeurde, toen hij toevallig opkeek, 'n man, die zich aan den rug van zijn zitplaats vastklemde en zich bedenkelijk veel moeite gaf, overeind te komen. De Ier die daar met onverholen woede, den man die hem zoo hardhandig gewekt had, stond aan te staren, bezat zoomin hoed als jas en zooals hij daar stond, met hooistoppels gehecht aan zijn hemd waarvan de zinde lijkheid. hoogst twijfelachtig was, maakte hy een zeen zfch duidelijk begint te wijzen, de geheele serie der in de laatste jaren plaats gehad hebbende inbraken, als een lange, met elkaar in verband staande rij. uit de duisternis der onbekendheid te voorschijn komen. Intusschen zoo ver zijn we thans blijkbaar nog niet. Aan al deze dingen dachten we toen ons Zondagmor- j gen bericht werd dat wederom onze gemeente ed eer te beurt gevallen was om als „terrein van werkzaam- beid" te worden uitgekozen, en men van Zaterdag op Zondag zijn slag geslagen had in de Coop. Zuivel- fabriek Excelsior, nabij de Halte Middenweg, direc- i teur dc heer Van der Meer. Uit de geheele opzet van den diefstal bleek, dat de inbrekers niet alleen met den momcnteelen plaatselij. ken toestand bekend moeten zijn geweest, doch ook de omgeving, de gewoonten en het terrein der fa briek niet vreemd voor hen zijn geweest. Door indrukking van een raam is men n.1. in den fabrickskelder weten te komen en daarna heeft men door dit raam, dat speciaal van een bepaalde grootte gemaakt, is, om er botervaten door te kunnen wer ken, zes vaten boter van 50 K.G. cn van merken voorzien, naar buiten gerold. Mogen cr al sporen geweest zijn, door de overvloe dige gevallen.regen zijn deze totaal uitgewischt, zoo dat de politie, die al vroeg in den morgen werd ge- waarschuwd, weinig anders kon doen dan verschil- lende instanties met het gebeurde in kennis te stellen en hopen, dat hier eindelijk het toeval, dat bij de op heldering van zoovele misdrijven een rol speelt, haai gunstig gezind zou zijn. LANGEND IJK De treurige toestand der Tuinders en den Middenstand! Het is van algemcene bekendheid, hoe buitenge woon ongunstig de economische omstandigheden d« laatste jaren voor de tunders zijn. Voor hen en door j* hen is echter voortdurend getracht steun van de ge meenschap te krijgen, hetzij in den vorm van toeslag 1 op dc producten, hetzij bij wijze van crediet of ren- telooze voorschotten. Vergeten werd daarbij wel een» dat ook de Middenstand in bijzonder ongunstige po sitie verkeerde, vooral als logisch gevolg van de be narde omstandigheden der tuinders. In Middenstandskringen werd intusschen begre pen, dat, wilden hun mcnschen het hoofd in deze moeilijke tijden boven water houden, en actie moest worden gevoerd, opdat ook hulp zou worden ver- leend aan den handeldrijvenden en industrieelea middenstand. Aan Langëndijk en omstreken is deze j actie uitgegaan van de Langendijkor Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging, de R.K. Middenstands- vereeniging „De Hanze de Chr. Middenstandsver- eeniging ën de vakvereeniging „Ons Aller Belang" te St. Pancras. De actie, waartoe men zich voorloopig bepaalde, bestond in het instellen van een onderzoek naar de uitstaande vorderingen, die dc leden hadden over 1930, 1931 en 1932. Men deelt ons thans mee, dat, of- schoon niet allen aan het verzoek tot het verstrek- j ken van de bedoelde opgave hebben voldaan, een groot aantal opgaven is binnengekomen, ten einde die te doen toekomen aan de Commissie van Advies, ingesteld door den Minister, in welke Commissie de verschillende Middenstandsorganisaties hun verte- genwoordigers hebben. In „Ons Weekblad" het orgaan van de Langcndij- ker Winkeliers, en die van St. Pancras, vinden we thans een opgave vermeld van de uitstaande vorde ringen over de jaren 1930, 1931 en 1932. Zie hier: 1930 1931 1932 Broek op Langëndijk 17.570.21 22.277.55 18.S17.04 Oudorp 780.— 1.089.— 4.233.- Oudkarspel 14.890.20 21.182.33 26.48123 Koedijk 1.413.41 1.933.41 6.03U9 Zuidscharwoude 12.755.06 12.904.00 17.007.60 Noordscharwoude 13.249.4-4 19.645.63 27.ÏK238 St. Pancras 15.104.71 13.498.04 22.59634 j Totaal 75.823.09 92.527.86 123.75134 i Dit is dus een bedrag van f291.102.80, alleen voor de Langendijker gemeenten en St. Pancras, daar Koedijk en Oudorp bij St. Pancras kunnen worden gerekend, daar de eigenlijke gemeenten binnen deze opgave staan en slechts betrekking hebben op de ge deelten, die aardrijkskundig bijSt. Pancras behow ren. Voor Warmenhuizen heeft een onderzoek een be drag van f80000 vastgesteld. Uit een en ander blijkt dus wel, hoe zwaar de Mid- denstand aan Langëndijk en omstreken ook door d» crisis is getroffen en dat er alzoo voortdurend acti- vitcit der organisaties noodig is, om ook voor hun leden hulp te krijgen. De rentelooze voorschotten. We vernamen, dat door den betrokken Minister aan de gemeentebesturen in West-Friesland een schrijven is gericht, waarin de werischelijkheid en noodzakelijkheid worden betoogd, dat de gemeente- f besturen er aan zullen meewerken, te bereiken, dat, indien dc mogelijkheid aanwezig is, de aan d« tuinders verstrekte rentelooze voorschotten worden terugbetaald. Elk jaar zal de mogelijkheid worden nagegaan. eigenaardigen indruk. Zijn zwaar lichaam was voorzien van beenen die aan spaken deden denken en aan zijn breede schouders en hooggewelfde borst waren armen bevestigd, van hetzelfde gehalte als de beenen. Zijn oude kop, onder een rijkdom van verwarde, geelblond» haren, stond boven een machtigen stierennek en over het grof getimmerte van zijn beenderenstel, zag men dl knoopen en bundels van maohtlge spieren liggen. Dl onevenwichtige kracht, het roode, ongeschoren, verhit* aangezicht en de toornige, met bloed doorloopt: oogen, verrieden het geheim van zijn slaap in deze on geriefelijke omgeving. De zwijgende voerman zag zijn verschrikten passagier aan en in zijn rustigen oogop slag scheen iets te zijn achtergebleven van het geheim- nie van zoo menigen sterrennacht. Met een stem. die uit de diepte van zijn behaard» borst scheen te komen een schor en dreigend geknor, vroeg de Ier: „Waarvoor dient dat helsche rumoer? Wat let me, of ik geef je met mijn beide knuisten eens een lesje!" Ongestoord schoof de ander zijn revolver in den hal ster en zeide toen droogweg: „Drink een slok water, vreemdeling, dat zal je goed doen." De vechtersbaas greep de waterkruik en bracht ze naar zijn lippen. Na een teug, waaraan geen einde scheen te komen, uitte hij een diepe zucht er wischte toen met den rug van zijn hand zijn mond af. En ein delijk nam hij den voerman van het hoofd tot de voeten op, als wilde hij onderzoeken tot welke soort die man behoorde die zijn bedreiging zoo onvormelijk beantwoord had. En zoo zag dan de Ier een man voor zich, slank en mager, maar van een taaie en lenige sohraalheid die er op wees dat hij in weer en wind gehard was. Ook de voerman droeg geen jas, en zijn vest hing ongedwongen over een grof en kwalijk sluitend hemd. Met zijn bree- den, hoog-opstaanden hoed, met zijn grove broek waar van de uiteinden in zijn hooge laarzen geborgen waren, met zijn gordel waarin zijn amunitie en zijn revolver hun plaats vonden, lag er in het geheel van zijn ver schijning iets dat van een vrijgevochten land sprak, ter wijl de donkere huid van zijn mager gezicht, nog als het ware onderstreept door zijn glanzend zwart haar, de herinnering aan de eindelooze, zonnige vlakte opriep- Wordt vervolgd-

Schager Courant | 1933 | | pagina 10