De betoogingen te Weenen. Dinsdag 16 Mei 1933. 76ste Jaargang No. 9279 UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Vóór het Oostenrijksche front Rumoerige avond te Enschede Zigeuner-plaag Rosenberg's vertrek uit Londen Gisting in de S.DJLP. ERNSTIG ONGELUK TE ROTTERDAM SCEAGEB iliinii Mms- CODRANT. liiiliiillil IDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'ftentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend'/; DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Nazi's contra burgerwacht. Booze woor den, maar gelukkig geen daden. De dag van de groote betoogingen te Weenen, ter herinnering aan de bevrijding der stad, 250 jaar ge leden uit de handen der Turken, is klaarblijkelijk «onder groote ongelukken afgeloopen. Het valt voor- loopig uit de berichten moeilijk op te maken, hoe de houding van de groote menigte ten opzichte van Ibeide betoogingen is geweest. Als men de berichten leest van de persbureaus, die nationaal-socialistisch getint zijn. dan zou men den indruk krijgen dat ei genlijk het Hitlerianisme te Weenen troef is en dat de betoogingen van de burgerwachten ondanks de ge weldige bescherming van politie en leger toch eigen lijk een mislukking zijn geweest. Zooals men heeft kunnen lezen vielen de betoogin gen samen met het „ongewenschte bezoek" van eeni- ge Duitsche nationaal-socialistische voormannen. Het laten doorgaan van dit bezoek onder de huidige omstandigheden, reeds zoo gespannen in verband met de crisis te Genève en de reactie op Duitschlands hou ding in de verschillende landen der naburen van het rijk, getuigt niet van groote tact van de macht hebbers te Berlijn. Een dergelijk bezoek toch moet de reeds bestaande onrust nog doen toenemen, want er blijkt uit, met welk een vasten wil de nazi's blijven aansturen op het groote doel van de aaneensluiting van do twee Duitsche broedervolken, ongeacht de gevaren voor de rust en den vrede in Europa, welke daarmede ver bonden zijn. Intusschen is wel uit de wijze, waarop de „broeders" uit het noorden in Oostenrijk ontvangen zijn, geble ken, dat, al moge dan ook een deel der Oostenrijkers de Duitsche bedoelingen toejuichen, het verzet daar tegen aan den anderen kant zich steeds krachtiger openbaart. Dit bleek wel uit de toespraak van Dollfuss, den Oostenrijkschen bondskanselier, die o.m. het volgen de zei: Veertig duizend mannen staan hier tot bescherming van het vaderland, bereid het naar een beteren tijd te leiden en niet slechts tegen buitenlandsche invloe den staande te houden, maar ook innerlijk nieuw te organiseeren en daarbij het roode socialisme volko men te vernietigen. Eveneens waren zij bereid bet so cialisme, dat ook onder andere vormen optreedt en dat met het volkskarakter in strijd is, te bestrijden. „Ik wensch, verklaarde Dollfuss verder, dat de Oostenrijksche Heimwehr de gedachte aan het vader land verder levend zal houden. Wij zullen deze ge dachten in de naaste toekomst in een daad omzetten en voor het Oostenrijksche front strijden. Tegen half twaalf begon de „Heimwehr", voor wie hst marschverbod was opgeheven, naar de stad te imarcheeren. Het voorbijmarcheeren der troepen duur de 4 uren. Reeds vlak buiten Schöbrunn kwam het tot betoo gingen, toen de groep-Starhemberg met hoongeroep werd begroet en Starhemberg door twee rotte eieren werd getroffen. De politie greep dadelijk in en ar resteerde doie aan de tegenbetooging delenam. Door de strenge politiemaatregelen en uitgebreids afzettingen kwam de Rijkscommissaris van justitie, minister dr. Frank een uur te laat cp het Duitsche gezantschap, waar te zijner eere een diner werd ge Eén rijk, één volk. Hitier binnenkort naar Weenen. De nat. soc. hadden in de openlucht een bijeen komst belegd. Dr. Frank hield een rede, waarin hij o.a. opmerkte, dat de hun groote Turkenbevrijder van heden Adolf Hitier is en dat hij besloten is deze vrij heidsoorlog van het heden door te zetten zoodat de Turken in Duitschland zich nooit meer kunnen ver heffen. Met de wereld willen wij echter in vrede en vriendschap leven, dat wij dit doen hebben wij aan Adolf Hitier te danken. Tenslotte verklaarde dr. Frank onder het gejubel van de menigte, dat de leider hem gemachtigd had mee te deelen dat hij (Hitier) binnenkort zelf naar Weenen zal komen. Toen later andere sprekers hun redevoeringen beslotsn met den geestdriftigen uitroep: „één volk, én rijk, Voor het volk, door onzen leider Adolf Hit- Ier", werden zij door den aanwezig zijnden commis saris van polit.e aangespoord bij hun onderwerp te blijven, waarop uit de menigte met luid roepen en Duiten werd geantwoord. (Wij merken hierbij op, dat men in het oog moet houden, dat Wolff, van wie voor het grootste deel bovenstaande berichten afkomstig zijn, geheel aan den nationaal-socialistischen kant staat. -— Red. Sch. Crt.) Tenslotte hoopte dr. Frank niet misverstaan te ■worden, wanneer hij zei, dat hij er zich nu al op verheugt, nog eens een keer aan een mooi bevrij dingsfeest te Weenen te kunnen deelnemen Wolff vindt het noodig. deze passage nog eens flink te onderstrepen, wij mochten anders eens niet be grijpen, dat Frank zinspeelde op een bevrijding van Weenen door de nationaal-socialisten. Verontwaardiging over de ontvangst. Diplomatiek protest? Voor een kleinen kring van persvertegenwoordi gers heeft dr. Frank heden een verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Weenen Toen hij den Oosten rijkschen minister van Justitie Schuschnigg te Ber lijn leerde kennen, heeft deze tot hem gezegd dat het hem verheugen zou, wanneer dr. Frank hem bij ge legenheid in Weenen een bezoek zou brengen. Der halve heeft Frank gemeend zijn particulier bezoek te moeten verbinden met een opwachting bij den Oostenrijkschen bondsminister voor justitie Des te meer heb fk mij, als minister en als man, die de rijksregeering juridisch van advies gediend heeft, diep getroffen gevoeld toen de vertegenwoordiger der Oostenrijksche regeering verklaarde, dat mijn bezoek niet gewenscht was, want dat was de betee- kenis van zijn woorden. Hiermede beeft de zaak na tuurlijk een officieelen ton gekregen, daar natuur lijk de rijksregeering niet stilzwijgend dezen onvrien- delijken toon kan aanvaarden. Spr. wist niet van welken aard de maatregelen zullen zijn, die Ber lijn zou nemen, maar er zal iets gebeuren. Een later Reuter-telegram meldt: In verband met de onheusche ontvangst van de Duitsche ministers op het vliegveld te Aspern, toen de vice-president van politie zeide dat de komst van de Duitschers ongewenscht was, zal Duitschland waarschijnlijk langs diplomatieken weg bij de Oosten rijksche regeering protesteeren. Scherp Duitsch protest te Weenen. We gens ongewone ontvangst van Dr. Frank C.S. Uit B e r 1 ij n, 15 Mei. Naar het Wolff-bureau ver neemt, heeft het Duitsche gezantschap te Weenen he denmiddag opdracht ontvangen, wegens de bekende gebeurtenissen, die zich gedurende het bezoek van de ministers Frank en Kerrl en den Ministerial-direktor Freisler hebben afgespeeld, zeer scherp bij de Oosten rijksche regeering tc protesteeren. Dit protest heeft in de eerste plaats betrekking op de onvriendelijke en ongewone ontvangst van genoemde heeren op het vliegveld in Aspern. Geen bezoek van Hitier te Weenen. Naar van bevoegde zijde verluidt, bestaan er geen plannen voor een reis van rijkskanselier Hitier naar Weenen. Ongeregeldheden in verband met een ver gadering der Nationaal-socialisten. Gisteravond hebben te Enschede in de binnenstad ongeregeldheden plaats gehad, in verband met een ver gadering van de Nationaal Socialistische Beweging in de Groote Sociëteit Door middel van strooibiljetten had men de „arbei ders" opgewekt om naar de binnenstad te trekken, ten einde tegen de „fascistische terreur" te protesteeren. De politie zag zioh genoodzaakt verscheidene charges uit te voeren en de marechaussee te paard uit Glaner- burg te requireeren. Er werden schoten in de lucht ge lost Eenige personen liepen niet ernstige verwondingen op. De straten in de omgeving van het Sociëteitsgebouw werden afgezet Later werd nog gemeld, dat de biljetten, waarop het publiek werd opgewekt om tegen het fascisme te pro testeeren, door de O.S.P. zijn verspreid. Hoewel door de politie uitgebreide maatregelen ge nomen waren, is het den geheelen avond in de stad zeer rumoerig ge-veest. Voortdurend moesten charges uitgevoerd worden en gedeelten van straten afgezet worden. Door de menigte werd met steenen naar de politie gegooid. Een persoon werd hierbij op heeter- daad betrapt en is gearresterd. Bij de woningen van leden van de N.S.B. schoolde het publiek herhaalde malen tezamen en werden zelfs ruiten ingegooid, zoo dat de politie ook hier handelend moest optreden. Bij de charges zijn een aantal personen gewond en moes ten deze zich onder geneeskundige behandeling stellen. In totaal zijn drie personen gearresteerd. Terreur op het platteland van Kroatië. Jonge kinderen worden gestolen en ver minkt, om hen als bedelaars te gebruiken. Reuter meldt uit Belgrado: Een der voornaamste dagbladen te Zagreb heeft een dringend beroep gedaan op de autoriteiten om het land te bevrijden van de zigeuners en dezen in concentratie kampen te brengen, waar zij voor hun levensonderhoud zouden moeten werken. Dit voorstel weerspiegelt de toe nemende ontstemming in Kroatië over de zigeuners, die op het platteland een waar schrikbewind uitoefenen, door kinderen te stelen en vervolgens te mismaken, ten einde hen ais bedelaars te gebruiken, waardoor eerder het medelijden van de voorbijgangers wordt opgewekt. Met deze gestolen kinderen zou, naar beweerd wordt, een geregelde handel gedreven worden In een plaats nabij Zagreb hadden zigeuners een jongetje ontvoerd en in een zag weggedragen. Toen zij weigerden den vader zijn kind terug te geven, sohoot de vader een der zi- geunersd ood. Een week later vond men twee kinderen in een zigeu nerkamp, wien het gezicht ontnomen was. De zigeuners worden steeds driester in hun optreden. Onlangs trad een bende zigeuners een winkel binnen, stopte den win kelier een prop in den mond en haalde de heele zaak leeg voordat de politie tusschenbeide kon komen. Zij gaan naar afgelegen boerderijen en, indien zij de vrou wen alleen thuis vinden, dwingen zij dezen haar de kaart te laten leggen, waarna zij groote sommen gelda afpersen. De oproep van het dagblad moet derhalve met instem ming begroet worden en men verwacht stellig, dat de autoriteiten de noodige maatregelen zullen treffen. Op het station uitgejouwd. Elders in dit nummer is reeds in een kort be richt gemeld, dat bij het vertrek van Rosenberg uit Londen op het station vijandige kreten geuit zijn te gen het nieuwe bewind in Duitschland. Iemand, die een roode vlag zwaaide, werd door de politie van het station verwijderd. Toen de trein zich in beweging zette, werden kre ten „Weg met Hitier!" en „Weg met het fascisme!" gehoord. Voor zijn vertrek zei Rosenberg tot de journalis ten: Ik heb genoten van mijn bezoek en met name van een uitstapje dat ik gisteren gemaakt heb in uw mooi land. Ik was in staat mijn geest rust te geven van de politiek. Aanvankelijk had ik maar een paar dagen willen blijven, maar het is langer geworden dan ik van plan was. Vandaag moest ik echter te- rugkeeren, omdat de Rijksdag tegen Dins dag bijeen is geroepen. Ik ben heel tevreden met de resultaten van mijn bezoek. Intusschen heeft een collega van Rosenberg, die een gelijksoortige zending in Zweden vervult, van de ontvangst van Rosenberg te Londen gezegd: Wij zonden een heer, die behandeld is als een boeren pummel. Het is een waar treurspel. De Times wijdt een hoofdartikel aan Rosenberg's vertrek en merkt daarin op, dat hij zijn bezoek twee dagen korter heeft laten duren dan aanvankelijk was vastgesteld. Dit bezoek zal nauwelijks als een succes beschouwd worden, zelfs door hen, die er voor verantwoordelijk zijn. Zelfs als Rosenberg ne gen maanden was gebleven inpiaats van negen da gen, is het onwaarschijnlijk, dat hij de officieele of de openbare meening in Engeland opmerkelijk zou hebben gewijzigd ten gunste van 's heeren Hitiers nationaal-socialistische regeering. Hij had weinig kennis van ons land, kende geen Engelsch en was merkbaar onkundig van het Britsche temperament. Zijn welbespraakte uitlatingen lieten na, indruk te maken op den geest van zijn Engelsche hoorders, die in ieder geval een instinctieven afkeer en wan trouwen hebben voor propaganda als normaal werk tuig van politiek. Het is waar dat de Duitschers hun uitgebreide organisatie baseeron op het propagan distische stelsel, dat de geallieerden hadden opgezet in de laatste stadia van den oorlog, hetwelk de Duit schers zelf tegenwoordig als uiterst geslaagd be schrijven. Maar de waardeeringen van oorlog en vre de zijn verschillende. Het is b.v. in oorlogstijd behoorlijk om een tegen stander te dooden. De toepassing van dergelijke methoden in vredestijd is een weloverwogen en be langrijk middel van de politiek der nazi's, welke reeds duidelijk invloed heeft gehad op de nogal kud deachtige mentaliteit van de Duitschers en deze nog steeds uitoefent. Het Hitier regime wil de nationale trots herstellen en schijnt daarin al een heel eind ge slaagd te zijn. Als dat alles was, zouden andere lan den er geen bezwaar tegen kunnen of willen koeste ren. Maar de inscherping van haat en militairisme is geen zaak van zuiver binnenlandschen aard. De man nelijke woede en de hartstochtelijke haat, gepredikt door Hitier in zijn boek, dat de Bijbel is geworden van het nazi-Duitschland en zijn slagwoord: „Wij wil len weer wapens!" wekken gevoelens en verlangens, welke stellig een zaak van internationale zorg zijn. Zij hebben helaas een heel wat directeren invloed op den toestand in Europa dan Rosenberg's welspreken de phrasen van Duitschland's goeden wil en de waar de van vriendschap van Duitschland en Engeland. Alvorens te praten van goeden wil in het buitenland, zou het beter zijn, het leeren van haat in eigen land te staken; en alvorens andere landen uit te dagen om te ontwapenen, zou het beter zijn de onjuistheid aan te toonen, als dat mogelijk is, van de verdenking, dat een van de voornaamste doeleinden van het Hitleria nisme is, Duitschland voor te bereiden op een revan che-oorlog. Een brochure van Mr. Duys welke niet ge publiceerd werd. We lezen in De Telegraaf het volgende: Het Kamerlid mr. J. Duys heeft een brochure ge schreven, waarin hij de tegenwoordige tactiek der sociaal-democratische partij fel laakt. In het bijzonder komt hij op tegen de onwaarachtige publicistiek van het dablad „Het Volk", die bij vele bezadigde elemen ten der S.DA.P. scherpe afkeuring vindt. Hoewel deze brochure reeds tijdens de verkiezingen, is gereed geko men, heeft de hr. Duys op 't laatste oogenblik besloten haar niet uit te geven, daar het partijbestuur hem de toezegging heeft gedaan, dat met zijn grieven reke ning zal worden gehouden. Door deze toezegging ver vallen ook de geruchten, dat mr. Duys van plan zou zijn om uit de sociaal-democratische partij te treden. TRAGISCH INCIDENT NA VOETBALWEDSTRIJD. De vader van een der spelers zakt dood in een. De voetbalwedstrijd H.F.C.Zeeburgia te Haarlem heeft voor een van de Amsterdamsche spelers, den rechtsbinnen Van Leeuwen wel een zeer tragisch einde gehad, aldus de „Tel." Onmiddellijk na het eindsignaal zakte namelijk op de overdekte tribune de vader van den voetballer ineen. Het bleek al spoedig, dat hij aan een hartverlamming was overleden. Het lijk is naar het St Elisabethgasthuis te Haarlem overgebracht. MEDICUS SCHIET ZIJN ZOON DOOD. Tijdens een huiselijke twist. Zondagavond heeft de 62-jarige medicus dr. Vroen- veld te Holzhausen bij Kassei zijn 26-jarigen zoon tij dens een huiselijke twist doodgeschoten en zich hierna zelf een kogel door het hoofd gejaagd. Auto rijdt bij geopende brug in de Maas. Vermoedelijk alle inzittenden verdronken. Gisteravond even over half elf is een gesloten perso nenauto van de Koninginnebrug in de Koningshaven te Rotterdam gereden. De auto kwam uit de Van der Tak-' straat juist op het oogenblik dat de brug geopend werd.' De bestuurder had blijkbaar de stoplichten niet gezien,, heeft geen acht geslagen op de waarschuwingen, dat de< brug geopend werd en reed door. De wagen schoof tus- schen den al geopenden brugklep en het landingshoofd door en reed te water. Hoeveel personen en wie er in den wagen zaten is nog niet bekend. De politie is direct met behulp van booten gaan dreggen. De brug moest hiervoor geopend blijven, zoodat het geheele verkeer ia de richting Dordrecht stil kwam te staan. Nadere bij zonderheden ontbraken nog. j Voor de brug stonden verscheidene menschen te wach ten en toen de auto kwam aanrijden trachtte men door schreeuwen en gillen de aandacht van den bestuurder te trekken, maar het baatte niet meer. Op het oogenblik, dat de wagen te water geraakte, wilde een jonge vrouw die langs den kant stond,onmid dellijk te water springen; omstanders hebben haar nog tegen weten te houden, omdat het toch tevergeefs zou zijn geweest Juist op het oogenblik, dat de auto te water reed, passeerden twee kleine Duitsche stoomschepen, die de vrouw het zwemmen toch onmogelijk gemaakt zouden hebben door het schroefwater. Men heeft wel ge tracht de aandacht van de bemanning van deze sche pen te trekken, maar het geroep werd niet begrepen. Er was spoedig een boot van de rivierpolitie. Men trachtte met lijnen de auto boven water te krijgen. De brandweer kwam eveneens ter plaatse om met zoeklichten en ladderwerk te assisteeren. Men weet niet hoeveel menschen in de auto hebben gezeten. Ooggetuigen spreken van drie a vier passa giers, maar niemand weet het met zekerheid. Eenige omstanders hebben nog ladders toegeworpen, omdat men beweerde iemand in de haven te hebben zien zwemmen. Er is echter niemand «an den kant geko men. Het Noordelijke brugdek is open gebleven om het dreggen naar de auto mogelijk te maken, zoodat het tram- en rijverkeer werd stopgezet. Voetgangers werden verwezen naar de veerbootjes. j Om half twaalf had men de auto nog niet weten op te halen. Een agent van politie, die bezig was het verkeer op te houden, omdat de brug zou worden geopend, werd een oogenblik afgeleid door jongens, die over het hekje van de voetstraat wilden klimmen. Daardoor heeft hij de auto niet opgemerkt. De auto gelicht Inzittende heer en dame verdronken. Naar hun lijken wordt nog gezocht. Later wordt nog gemeld: Waar het de politie niet was gelukt om de auto te lichten, werd een bergingsmaatschappij opgedragen de auto te lichten. Om kwart voor vier werd door middel van een bok van genoemde maatschappij na eenig zoe ken de auto opgehaald. Uit de nummerplaat kon men opmaken dat de auto thuis behoorde te Dordrecht en het eigendom was van den heer M. Peters, banketbak ker aldaar. Een van de portieren van de auto stond open en was beschadigd. Eenige ooggetuigen hebben 2 personen zien zwemmen, welke echter spoedig zonken. Vermoed wordt dat de heer Peters en eohtgenoot zich in den auto heb ben bevonden. De lijken zijn nog niet gevonden. IN DE DAGEN DER IJSHEILIGEN. Kachel te fel opgestookt. Zondagavond te half zeven brak een felle brand uit in het café Foxholsterbosch te Foxhol, gem. Hoo- gezand. In korten tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie. De brandweer die na twintig minuten arriveerde, kon niets meer redden, zoodat het per« ceel geheel is uitgebrand. De oorzaak van den brand is het te fel stoken vart' een kookkachel. VISSOHEN IN ENGELSCHE TERR. WATEKEN. Verbod aangekondigd. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis heeft de minister van Landbouw en Visscherij, Elliott, medegedeeld, dat hij overweegt een voorstel ln te dienen betreffende het verboden visschen ln territoriale wateren. ERNSTIG ONGELUK BIJ SA-TRANSPORT. Uit Frankfurt a. d. Main: In den nacht op Zondag heeft bij Koenigsstein een automobielongeluk plaats gehad, waarbij twee SA- mannen uit Frankfurt a. d. Main om het leven kwa« men. Eenige andere SA-mannen zijn gewond. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Bij beschikking van den minister van Ec. Zaken en Arbeid is ingesteld een commissie van advies voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen. In die commissie zijn o.a. benoemd tot lid tevens voorz. F. V. Valstar, te Naaldwijk ,tot leden Slot APzn. te Broek op Langendijk, C. Wagenaar Kzn., Alkmaar, A, Schermer, Hoogkarspel, W. de Groot, Beverwijk, J. Wagenaar Gzn., St. Pancras, ir. J. G. Hazeloop, rijks- tuinbouwconsulent. u

Schager Courant | 1933 | | pagina 1