Opening Fordfabriek te Amsterdam. Groote belangstelling Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ZAL (MIJN SLAGEN? De Nederlandsche Bank keert geen dividend uit Marktberichten. Ü,T de OMGEVING Het nieuwe gebouw aan de Foidhaven bij de Hembrug. Gelnkwenschen van Henry Ford en zijn zoon Edsel. Onder reer groote belangstelling heeft gisternamid dag de officieele opening plaats gehad van de Ne- derlandsche Ford-automobielenfabrieken aan de Hembrug. Een uitgelezen gezelschap verzamelde zich in de groote show-room van de nieuwe fabriek. Onder de aanwezigen merkten we op de Commis saris der Koningen van Noord Holland. Jhr. Dr. A. Röell, burgemeester en wethouders van Amsterdam leden van den gemeenteraad, van de Kamer van 'Koophandel, directeuren van diensten en bedrijven der gemeente, vertegenwoordigers van leger en vloot, 'hoofdingenieurs en ingenieurs van den Rijks- en den Provincialen Waterstaat, directeuren en leiders van industrieele ondernemingen, bestuursleden van ver- eenigingen op velerlei geb-ed uit het geheele land. De heer G. J. J. Both, directeur der fabriek, heette 'de genoodigden welkom en gaf het woord aan den heer Gottfried M. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel, die wees op de groote belangstelling welke er bestond voor het eerste, eenige automobiel- fabricatiebedrijf in ons land. De werkmethodes van dit op Amerikaanschen leest geschoeid bedrijf zul len wij met groote belangstelling gadeslaan, zoo ver volgde spr. Nadat wij ons aangepast hebben aan den Engelschen Zaterdagmiddag, zullen wij ons nu ook moeten wennen aan den Amerikanschen geheel vrijen Zaterdag, de vijf-dagen week, hoewel spr. aan neemt, dat die nog niet dadeliik navolging zal vin den. Van veel belang lijkt mij h^t conveyor systeem, waar op den loopenden band chassis en carosserie geleidelijk ontstaan, om dan te worden samenge voegd en als bedrijfsklare wagen de fabriek te ver laten. De service, die Ford aan het publiek biedt is spreekwoordelijk geworden en geeft aan anderen een voorbeeld hoe de publieke be'angstelling kan wor den gaande gemaakt en hoe het publiek tot koopen kan worden gebracht. Wij vertrouwen, dat het bestjur van deze fabriek zich zal laten inspireeren door het voorbeeld, gege ven door den leider, die zijn naam aan deze mat- schappij heeft verbonden. „Moving forward" moge Uw advies zijn (Applaus). De Fords zenden gelnkwenschen. De heer G. C. J. Both, directeur der fabriek, dankte den heer Crone voor zijn rede en deelde mede, dat van de heeren Henry Ford en Edsel Ford een tele gram was ontvangen van den volgenden inhoud: „De inwijding van Uw nieuwe fabriek is een daad van vertrouwen in den dienst, welke de industrie aan de wereld bewijst Industrie is noodzakelijkerwijze een onmisbaar deel der be schaving en het is onmogelijk zich een vooruit strevende toekomst in te denken zonder in dustrie. Wij feliciteeren U met Uw van een vooruitziende blik getuigende onderneming en zullen op iedere mogelijke wijze Uw succes be vorderen." Een antwoordtelegram werd hierop verzonden, waarin de Nederlandsche Ford-directie Henry en Edsel Ford haar dank brengt voor hun belangstel ling. Hierna gingen de aanwezigen de uitgebreide fa briek bezichtigen, waar alles aan den arbeid was. Hierbij werd men nog in de gelegenheid gesteld, de beproevingsbaan in oogenschouw te nemen, die op het fabrieksterrein is aangelegd en waar Ford-wagens van het V-8 type allerlei betrouwbaarheids-proeven uitvoerden. Op deze baan zijn, op een bestek van 1,4 km. alle soorten der in ons land het meest vóórkomende weg dekken aangelegd; een spoorwegovergang met slech te keibestrating, uithollingen overdwars, etc. niet uit gezonderd. De wagens „namen" een helling van 1:8 en bewogen zich over een stellage, waarbij zij een kanteling van 20 graden maakten, zonder dat noch tans de carrosserie scheef op het chassis ging han gen. Door middel van langs de baan geplaatste chassis wordt den deelnemers aan deze ritten duidelijk ge maakt, op welke constructies de gedemonstreerde rij- capaciteiten der wagens berusten. Constructies, waar van de aanwezigen, bij deze officieele opening nog maals een belangwekkenden indruk kregen. Laatste kans voor belasting* ontduikers. Een deel van hun liquide vermogen voor economlschen wederopbouw van de Dult- sche natie, Berlijn, 15 Mei (V.D.) Naar de N.S.K. meldt heeft de Rijkscommissaris voor Economische Zaken, Dr. Wagener, aan den Rijksminister van Justitie een schrijven gericht, waarin hij wijst op de dringende noodzakelijkheid, op energieke wijze de werkloosheid te bestrijden. Hij stelt voor: Ik stel voor, dat voor alle gevallen der belasting ontduiking en kapitaal vlucht, waarbij niet ook andere strafbare handelingen komen, amnestie wordt verkon digd op voorwaarde dat de overtreders een deel van hun liquide vermogen en ln het bijzonder het naar het buitenland overgebracht kapitaal beschikbaar te stellen voor een grootsche nationale werkverachaf- fingsleenlng. De werkverschaffingsleening, welke na tuurlijk slechts geringe rente mag afwerpen, moet de basis vormen voor de werkverschaffing van de arm- sten onder ons volk, op wie de vloek der fouten der vroegere regeeringen rust, om dezen weer in het be drijfsleven op te nemen. Wie dus het kapitaal, dat hij door overtreding der voorschriften van het door ons tèn val gebrachte 'systeem heeft gered, ter beschikking stelt om daar- Imede te werken aan den economischen wederopbouw (van onze natie, zal niet meer worden vervolgd, r' Als men evenwel deze laatste gelegenheid om ge meenschappelijk beling boven eigenbelang te stellen, ïaat voorbijgaan, zal lm de toekomst als verrader van land en volk op de zwaarst mogelijke wijze door da wet worden getroffen, j. 4...v Naar „De Tijd" uit parlementaire kringen ver neemt, is men daar op het oogenblik optimistisch gestemd ten aanzien van de pogingen, die door dr. Colijn als kabinetsformateur ondernomen worden ter samenstelling van een parlementair kabinet. Men heeft zelfs groot vertrouwen, dat het den heer Co- HJn gelukken zal in den loop dezer week een der gelijk kabinet le vormen. Naar het Persbureau Vaz Dias officieus verneemt zal door de Directie en Commissarissen van De Ne derlandsche Bank op de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders worden voorgesteld over het af- geloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. Het werk van vandalen. Een broederhuis bij Venlo door Indringers bezocht. Schandelijk huisgehouden door de vandalen. Uit Venlo wordt aan de „TeL" bericht: In het buitenverblijf „Emaus" gelegen aan den Aren* borgweg en toebehoorende aan de Kloosterbroeders der St. Martlnusstraat, hebben Zondagavond indringers op schandalige wijze huisgehouden. Na en vensterluik en vervolgens een ruit te hebben vernield hebben zij zich toegang verschaft tot de keuken van het gebouw. Hier werd alles overhoop gehaald en bovendien werden verschillende ln een muurkast staan de voorwerpen vernield. Eenige schilderijen waren van den wand genomen. Zij lagen op een tafel en op den grond, doch bleken niet beschadigd te zijn. Daarentegen werden wel lampen stukgeslagen en zelfs closets onbruikbaar gemaakt. Ook de kleedkamer werd bezocht. Van een kast werd de deurlijst afgebroken en een paneel Ingeslagen. Het zich er ln bevindende glas-, porceleln- en aardewerk is met een hamer kort en klein geslagen. Dit vertrek ge leek door de vele vernielingen een ruïne. Ook buiten het gebouw lagen nog verschillende ver brijzelde voorwerpen verspreid. In een der broeikassen van den tuinder. H. in de nabijheid werd een geweer gevonden, dat door het glazen dak naar binnen was geworpen. Het bleek uit het buitenverblijf afkomstig te zijn. Er worden vyf schilderijen (stillevens) een geweer en sleutels vermist. Men vermoedt hier met een wraakne ming tegen de Broeders te doen te hebben. Ondanks alle nasporingen der politie heeft men tot dusver de da ders niet kunnen vinden. ALKMAAR, 13 Mei 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 8 paarden f 106—275, 41 melkkoeien f 80180 57 nuchtere kalveren (slacht) f 312 en fok f 713; 172 schapen: vette f 1420, magere f 712, overhouders f 7—12.50, 741 lammeren f 4—11, 1 blg- zeug f 15; 93 biggen (10 weken) f 1014, 11 bokken en gelten f 3—7, kleine bokjes f 1—1.50. Handel redelijk. ALKMAAR, 13 Mei 1933. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaald voor Fabrieksboter le soort 7075 cent 2e soort 62 67 ct. per pond. Eieren (groothandel) i 2—2.25, Eend eieren f 1.95. W ARMENHUIZEN, 13 Mei 1933. Gele kool, le kw. f 0.700.80. Deensche witte kool, le kw. f 0.60, uien f 0.80, grove uien f 0.80. Aanvoer: 1500 Kg. gele kool, 24600 Kg. Deenache witte kool, 1225 Kg. uien. AMSTERDAM, 15 Mei 1933. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 500 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5662 ct, 2e kw. 4454 ct., 3e kw. 3242 ct., mindere soorten 2530 ct, per Kg. slachtgewicht; 87 melk- en kalf- koeien f 100155, 180 vette kalveren, le kw. 4852 ct, 2e kw. 3846 ct., 3e kw. 2836 ct. per Kg. levend ge wicht; 161 nuchtere kalveren f 2—4.50. 109 schapen f 913. 87 weidelammeren f 57, 617 varkens: vleeschvarkens 90110 Kg. 3940 ct, zware varkens 3638 ct., vette varkens 3335 ct per Kg. slachtgew., 38 paarden f 60100. Aan het abattoir werden aange voerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. AT.KM AAR, 15 Mei 1933. Aangevoerd: 60 vette koeien f 90—225, 13 vette kal veren f3070, per Kg.6085 ct, 68 nuchtere kalveren f 36, fokkery f 383 vette varkena 2833 ot., per Kg. Handel redelijk. AMSTERDAM, 15 Mei 1933. Boerennoteeringen. Rogge per 100 Kg. f 44.50, Chev. gerst f 4.755, Haver f 4.505, duiveboonen f 8 —9, paardeboonen per 100 Kg. f 66.50, Karwijzaad per 50 Kg. f 11—11.75. ALKMAAR 13 Mei. Aardbeien per doos 928 ct., andyvie f 2.506.70, bloemkool I f 18—25. H f 10—16. kropela f 0.40—3.50, komkommers f 713. per 100 stuks, prei f 1.304.10, rabarber f 14. raapstelen f 0.401.30, radys f 1.20 5.30. selderie f 0.703.20, wortelen f 7.5014 per 100 bos, postelein f 0.621.20, spinazie f 0.351.18 per bak, to maten f 1523 per 100 pond. uien f 2.503.60 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 15 Mei. Aangevoerd: 1100 Kg. uien f 11.40, drielingen f 0.80 grove uien f 1.20. 400 Kg. peen f 0.60, 6500 Kg. kroten f 0.60. 3000 Kg. D. witte kool f 0.60. Doorgedraaid: 400 Kg. peen, 6500 Kg. kroten, 1000 Kg. D. witte kool. 'ANNA P AÜT.nW N A Hoe later op den avond, hoe schooner volk. Zondagavond zag de heer A. Keppel ln den Kleiweg, K., een gewezen knecht van hem. in kenneiyken staat het erf opkomen. De heer Keppel dacht, dat K. naar de schuurdeur ging. doch toen hy deze opende, bleek K. naar een zydeur te zijn gegaan. Toen hem daar niet werd opengedaan, trapte hy de deur maar los en stapte het huis in. Hij meende nog loon te vorderen te hebben. Terwijl de vrouw des huizes hem aan de praat hield, zorgde de heer Keppel dat de politie gewaarschuwd werd. De onaangename bezoeker kreeg daar zeker de lucht van en vertrok voor de politie kwam. Kort daarop werd hij echter in 'n café aangehouden, kreeg een nacht vrij logies en is den volgenden dag na een flinke schrob- beering weer op vrye voeten gesteld. BRBEZAND. Nu de bocht by Veerburg waarschijniyk spoedig verbeterd zal worden, schijnt op de bocht ln den Balg- weg. by de woning van den heer Voorthuijsen, de re- putatitle over te gaan van het gevaariykste verkeers punt in onze gemeente te zijn. Doordat de bocht vrij wel geen afronding heeft en het uitzicht belemmerd is, zyn er den laatsten tijd nog al eens kleine onge vallen overkomen aan motorrijders, die met de situ atie ter plaatse niet bekend zyn. En die passeeren dit punt tegenwoordig vrij veel, n.1. voor een bezoek aan de bollenvelden of op een doorrit van of naar Fries land» Zoo dook verleden Zondag een motorrijder, die te laat bemerkte met een bocht te doen te hebben, regel recht de wegsloot ln. Er kwamen geen ernstige ge volgen van. Minder goed liep het echter met den heer M. uit Den Helder af, eveneens by een motorongeval. Deze reed n.1. met groote vaart den hoek om en had niet een van den anderen kant komende auto zien aankomen. De auto reed goed rechts, maar de motor rijder moest z*n bocht te groot nemen, remde toen hy gevaar zag wel sterk, maar week op het laatste mo ment nog meer naar links In plaats van naar rechts en kwam toen dwars voor de auto. De rijder werd weggesmakt en bleek bij onderzoek het llnkerdybeen gebroken te hebben. Nadat dr. Olree het been ge spalkt had, is de heer M. met de ziekenauto van den heer Dekker naar het hospitaal in Den Helder ver voerd. Het motorrijwif-1 lag onder de auto en was zoo goed als geheel vernield. De auto was licht beschadigd- De politie kon vaststellen, dat de autobestuurder ln geen geval schuld had. Als verbetering van het uitzicht ter plaatse niet mogeiyk biykt, zou een waarschuwingsbord of plaat sing van hekken, zooals die thans ook by de nieuwe brug over de Zandvaart staan, misschien meerdere ongevallen kunnen voorkomen. NIEPW E NIEDORP Het bestuur van de banne N. NIedorp heeft na In schrijving de levering van 550 Kub. M. grind opgedra gen aan den heer W. Woudt, schipper te N. Niedorp voor f 2.79 per Kub. M. WINKEL Maandagavond werd ten overstaan van den notaris G. J. van Leersum publiek verkocht een perceel weiland groot 1 H.A. 26 A. 20 cA. behoorende tot de nalatenschap van wyien D. Koster Cz. Kooper ls geworden de heer A. Mantel te Winkel voor een bedrag van f 1327.62. Aan den heer D. Otsen alhier ls overeenkomstig zijn verzoek door het bestuur van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp, eervol ontslag ver leend als machinist van het stoomgemaal te Lutje winkel, met 1 Juli a.s., wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. LANG END IJ K NOORDSCHARWOUDE. Gistermiddag had vanwege de vrouwenclub W.O.L. alhier de uitreiking der plantjes plaats voor Floralia. Er is altijd veel animo voor deze plantjes, vooral bij de kinderen. Wij hopen nu maar dat ze met zorg wor den behandeld en opgekweekt, zoodat we in het na jaar weer van een mooie Floralia-tentoonstelling kun nen genieten. Uitslag van de gehouden Peletonwedstrijd, uit geschreven door de Wielerclub „Ons Genoegen", op Zondag 14 Mei. Er zou gestart worden om 9 uur, doch door het slechte weer waren niet alle renners opgekomen. Toen bij half tien 9 renners aanwezig waren, werd gestart door drie peletons van drie renners. Door wijziging van de peletons werden de vertrektijden veranderd en het te rijden traject ingekort tot 55 K.M. Om 9.30 uur vertrokken peleton C, rijders: A. Kos, G. Zeeman en A. de Vries; te 9.40 uur peleton B, rij ders: P. Nap, J. v. d. Molen en C. Kos:peleton A. rij ders: J. Renaud, J. Langedijk en C. Jongsma om 9.53 uur. Om 2 uur 16 min. 30 sec. kwam peleton C binnen, gemaakte tijd dus 1 uur 46 min. 30 sec.; peleton B volgde om 2 uur 23 min. 12 sec., gemaakte tijd dus 1 uur 43 min. 12 sec.; peleton A kwam aan om 2 uur 28 min. 29 sec., tijd 1 uur 35 min. 29 sec. De gemiddel- delde snelheid van C was dus 30y2, B 318/A en A ge middeld 34V2 KM. A.s. Zondagmorgen wordt gereden Waarddijk— Hasselaarsweg—Middenweg—Laanweg, start Roskam- brug. HEERHUOOWAARD Vijf en twintigjarig Jubileum van den heer Van Twulver. In de raadsvergadering van don 5en Mei 1908 werd besloten den beer Van Twuiver als onderwijzer te Veenhuizen te benoemen. Ingang dienstbetrekking den 15en d.a.v. Nu zijn we vijfentwintig jaar later en zien we, als we vanuit Hugowaard bij het Tolhuis de Veenhui- zer Dyk overkomen, al dadelijk bij het eerste huis rechts de vlag uitsteken. We weten, dat daar een lid der feestcommissie woont en vinden dat dus heel gewoon. Maar verderop is het overal hetzelfde ver schijnsel. Huis aan huis wappert de vaderlandsche driekleur in de bol doorstaande Noordwester; bij sommige woningen heeft zelfs de jeugd naast de groote vlag nog een klein vlaggetje neergeplant en die kleine vlaggetjes spreken misschien nog meer voor zich dan de grootere. Immers bij hen weten we het warm kloppende hart van jong-Veenhuizen voor meester van Twuiver. De wind houdt het klaar dat de wolken niet al te lang voor de zon blijven en op eens zien we den kern van het vriendelijke gehucht voor ons opdoemen. Boven de boomtoppen uitstekend de kerktoren, vlak voorbij de kerk de school met woning en daarnaast het lokaal van den heer De Wit, waar de receptie gehouden wordt Vriendelijke handen hebben den ingang met groen en bloemen versierd en ook het interieur van de kolfbaan heeft door guirlandes en groen een in timiteit gekregen, dat rustig aandoet. Verschillende leden van de feestcommissie zyn reeds aanwezig, benevens de heer De Winter uit Alkmaar, tijdelijk onderwijzer en mej. Brouwer, die den cursus handwerken leidt. Het blijkt, dat het feest reeds in den morgen voor de kinderen is begonnen. Op de brug van de woning die feestelijk versierd was, is den jubilaris met zijn familie, staande onder de eerepoort, door de kinderen een lied toegezongen, onder leiding van den heer De Winter ingestudeerd. Daarna werd den heer Van Twuiver door mej. Druif, een dochtertje van den voorzitter der Ouder commissie, onder het uitspreken van een toepasse lijk gedichtje namens de schoolkinderen een wan delstok met inscriptie aangeboden; terwijl mevr. Van Twuiver een bloemenmand werd overhandigd. De heer Van Twuiver dankte zichtbaar geroerd voor deze blijken van genegenneid en sprak de ge dachte uit, dat vrees voor den knuppel van den mees ter wel niet de drijfveer zou zijn geweest voor het aanbieden van een wandelstok Mede namens zijne vrouw dankte hij voor de fraaie bloemen. Hierna volgde een optucht van de woning naar de school, waar de kinderen werden getracteerd, waarna in vier groepen kinderspelen werden uitgevoerd, waarbij de feestcommissie meer van de kou te lij den had, dan de enthousiaste kirderschare, die in feestvreugde aan tijd noch uur dacht en wie het veel te vroeg tijd om heen te gaan was. Mocht dit eerst deel van het fest dus als volkomen geslaagd worden beschouwd, in den loop van den middag bleek het ons, dat dit met hot tweede deel niet minder het geval zou worden. Gelijktijdig met den jubilaris en zijn familie arri veerde het dag. bestuur der gemeente, bestaande uit den heer Van Sloottn, burgemeester en de wet houders, de heeren Wijnker en Tromp. Langzamer hand stroomde de kolfzaal vol en het scheen tenslotte of heel Veenhuizen met alle geweld aanwezig wilde zijn. We zagen daar den ouden heer Brouwer, die spoedig zijn 80en verjaardag hoopt te vieren en er nog altijd niet aan denkt om thuis te blijven, als er wat aan de hand is. Heel gezellig zat hij te keuvelen met zijn buurdame, de weduwe De Groot, die ook bijna dezen eerbiedwaardigen .eeftijd heeft bereikt. Naast de oude hooge zijden pet prijkte hier nog de bijna afgeschafte Noordhollandsche hul. De posikantoorhouder De Vries van Hugowaard Zuid, intieme vriend van den heer Van Twuiver, zat heel genoeglijk een boom af te steken met den heer Haringhuizen, reiziger van de Coöp. Malerij „Dq Goede Verwachting', oud-Veenhuizenaar. Toen het te vol begon te worden aan de lange ta fels, bleek de heer De Wit nog te beschikken over een groote ronde tafel en het duurde maar zeer kort of ook deze was geheel bezet met de lachende blonde jeugd van 14—20 jaar. meiskens met roode wangen en blauwe oogen, die de kunst nog bleken te ver staan om trots de slechte tijden den gullen lach der vrije levensblijmoedigheid te laten klinken. Jong en oud Veenhuizen was tegenwoordig, alleen de schooljeugd was niet op de groote receptie, voor hen waren de morgen en de avond gereserveerd. Er waren er ook nog, die er niet waren, n.1. de genen, die door bloemstuk of kaart of telegram had den laten weten, dat dezen dag voor hen niet zoo maar een gewone dag was, en dat zij ook het hunne er toe wilden bijdragen om hem voor hun ouden vriend of leermeester onvergetelijk te maken. Dan stilte. Plotseling worden de gordijnen open gehaald en op het tooneel vertoonen zich de burge meester en de heer Appel, lid der feestcommissie. In welgekozen woorden zich tot den jubilaris rich tende, wijst de heer Van Slooten op het feit, dat heden plaats vindt en dat niet alleen bestaat om het ge beuren alleen, doch om datgene wat er aan voorafge gaan is. Langzaam hebben de vijf en twintig jaren, die ons van den 15 Mei 1908 scheiden een band op gebouwd tusschen onderwijzer en bevolking, die men als gemeentebestuur waardeeren moet. Ook de verhouding aan do school te Veenhuizen tusschen het personeel onderling was steeds voorbeel* dig en deze traditie zet zich ook thans weder voort, nu de heer De Winter als tijdelijk onderwijzer is aan gesteld. Zonder bezwaar hebben de ouders te Veenhuizen U steeds hun kinderen afgestaan en met liefde hebt gij hun steeds de eerste beginselen bijgebracht van de kennis, die onontbeerlijk is om later den levensstrijd te vergemakkelijkea Dat dit gewaardeerd wordt blijkt uit het groote ge tal, dat heden is opgekomen om u mede geluk te wen. schen. Ook spr. wenscht den jubilaris geluk. In de eer ste plaats omdat deze steeds in staat is om zijn taak naar behooren te vervullen in vrijheid en en ten ge- noege van het gemeentebestuur, ten tweede omdat hij dit feest kan vieren in het gelukkige bezit van vrouw en kinderen. Ten tweede richt spreker tot den heer Van Twui ver nog woorden van waardeering in zijn qualiteit van eerevoorzitter der feestcommissie en als vertol ker van hetgeen er in de burgerij van Veenhuizen leeft Deze burgerij voelt aan, dat zij in de eerste plaats op dezen dag als belanghebbende optreedt Niet alleen wat aangaat de opvoeding der kinderen doch ook wat betreft de vele kleine dingen uit het dagelijksche leven, waarin men wel eens raad noo- dig heeft en een vertrouwensman tot wien men zich zonder schroom kan wenden. Dat u dat vertrouwen ruimschoots hebt gewonnen zal u genoegzaam duidelijk zijn door de aanwezigheid van zoo velen, doch dezen hebben gemeend u daarvan heden blijk te geven door een stoffelijk iets aan te bieden. Het ontstaan dezer idee eenigen tijd geleden en het volvoeren er van was iets, dat onmiddellijk voor el kaar was. Een commissie was er zoo, en toen de com missie er maar eenmaal was, waren de gelden er ook, want jong en oud, arm en rijk hebben spontaan hun penningske geofferd om deze gedachte werkelijkheid te doen worden. De commissie heeft mij tevens verzocht dit tastbare blijk van zooveel erkentelijkheid aan u te overhandi gen. Moge het U steeds zijn iets dat in u bij het dagelijksch gebruik de herinnering wakker roept aan de waardeering die de schenkers ervan voor u heb ben. Hierna werd door spr. aangeboden een divan met kleed. Na enkele toepasselijke woorden tot mevr. v. Twuiver bood spr deze, mede namens de commissie een staande kamerschemerlamp aan. Waar algemeen bekend was welk een hartstochte lijk liefhebber de heer Van Twuiver van visschen was, meende men hem alsnog een gehel compleet vischtuig ook aan te moeten bieden, terwijl mede een album werd overhandigd bevattende de namen van alle schenkers, calligrafisch verzorgd door mej. Maas. Hierna had de jubilaris nog in ontvangst te nemen het blijk van waardeering aangeboden namens het gemeentebestuur, hetwelk hem in enveloppe werd overgereikt. Jubilaris dankte allen. Het volbrengen van de taak van onderwijzer moest iedereen ln Veenhuizen licht vallen. Daar ziet men zich geplaatst temidden van een bevolking wier voornaamste kenmerken eenvoud, werk lust en eeriykheid zyn. Gedragen door deze eigenschap pen der ouders geven de kinderen zlchongedwongen en harteiyk en men krijgt deze kinderen lief en vervult zyn taak met pleizler. Wel heeft men deze dag getrof fen; maar moeilijk overschaduwd zal worden het tyd- perk, dat nog zoo levendig ln zyn herinnering aanwezig is en waarin het ging om de tweemansschool te Veen- hulzen. Blyken van offervaardigheid en medeleven ora die sohool te behouden als toen zyn gegeven door de Veenhuizer bevolking, vervagen nimmer in iemands ge heugen. Grooter biyk van toegenegenheid als men hem daardoor heeft geschonken, kan men iemand nimmer schenken en opnieuw leefde deze warme genegenheid in de bevolking op toen kort daarna hy langen tijd door wankele gezondheid voor zlohzelf nare jaren moest door maken. Deze genegenheid heeft hem gesterkt en hem ln staat gesteld die jaren door te komen en in den dag van thans ziet hy het sluitstuk van die toen zwygend gebrachte hulde, die rechtstreeks uit de harten der raenschen is voortgekomen. Onder het aanhalen van eenige meer humoristisch getinte voorvallen uit zyn onderwijzersloopbaan te Veenhuizen .besloot de jubilaris met een harteiyk woord van dank aan allen .die hadden medegewerkt tot het dagen van dezen dag. Na nog een woord van dank van den heer Druif, voorzitter der oudercommissie en den heer Appel, lid der feestcommissie, die belden dankten voor de on dervonden belangstelling en medewerking by hun streven om dezen dag te maken tot wat hy geworden was, werd het inmiddels vyf uur en begon men lang- zamerhand naar huis te gaan. Het was tyd van melken. Men zij op zijn hoedei By het omwisselen van geld merkte een der kellneit •Me Zondag bil gelegenheid van de kermis in 't Noord- einde in het café van den heer Groenland dienst deden, dat zich tusschen de ontvangen geldstukken een vreem de munt bevond. Bij nadere beschouwing bleek het een belga te rijn (vijf francstuk ter waarde van ongeveer 35 ct), welke geldstuk in grootte wel eenigszins met onzen gulden overeenstemt Daar zekerheid bestond, dat het geldstuk ln het café ontvangen was. werd al het bedienend personeel ge waarschuwd en het bleek spoedig, dat dit noodlg was, want na korten tijd werd een tweede dergelijk geldstuk als gulden aangepresenteerd. De inmiddels op de hoogte gebrachte politie fouilleer de den dader en nog een belga kwam te voorschijn, be nevens een geldstuk van 2.5 franc. De aangehoudene zekere D. uit Harenkarspel, legde een volledige bekentenis af en stemde toe. dat hy. daar hij geen ander geld bezat, op deze wijze getracht had zich de noodige kermisvreugde te verzekeren. De werkeloosheid, die gedurende eenigen tyd buiten gewoon hoog was, ls eenigszins aan het afnemen. Successievelijk wordt hier en daar werk gevonden en het totaal aantal werkloozen ls thans nog ongeveer 90.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2