Altcicc i llltim- llmmiit- Lulliullil Haar een Crisiskabiiet? Nieuwe boodschap van Roosevelt. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Aan 44 staatshoofden Kijken is koopen bij Cioeck. DRIE KINDEREN VERDRONKEN Be strijd in Noord=China Stomdronken achter het stuur Woensdag 17 Mei 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9280 CTÖÏIÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-; TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.J inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Dringend beroep op de naties voor het geluk der menschheid. Bewapeningsver mindering en vóór alles voorkoming van agressie. Aan koning George van Engeland, de pre sidenten van de Fransehe en de Duitsche republiek, aan Kalinin, president der Unie van Sovjet-republieken en de staatshoof den van alle andere landen, die op de eco nomische conferentie vertegenwoordigd zul len zijn, heeft de president der Vereenigde Staten een dringenden oproep om mede werking gezonden, opdat de ontwapenings- en de economische conferentie zullen sla gen. De volgende vier punten worden onder de aandacht der wereld gebracht: lo. Ontwapening, overeenkomstig de voor stellen van den Britschen premier Mac- Donald. 2o. Het sluiten van een accoord over tijd en methoden voor de uitvoering van het ontwapeningsprogram. 3o. Het bereiken van een accoord, dat de bewapening niet vergroot wordt boven het door de verdragen vastgestelde maximum, zoolang geen besluit is ge nomen, overeenkomstig het sub 2 ge noemde voorstel. 4o. Het sluiten door alle naties van een non-agressiepact. Verder zegt Roosevelt in zijn boodschap: Het geluk, de bloei, ja zelfs het leven van de men- schen op deze wereld hangep af van de beslissingen die de regeeringen in de naaste toekomst zullen tref fen. De wereld kan niet wachten op lang uitgespon nen beraadslagingen, maar zij heeft, in de plaats van den tegenwoordigen chaos, spoedige ordening noodig door muntstabilisatie, 'door ontdooiing van de toege- vroren kanalen van den wereldhandel en door inter nationale stappen ter verheffing van het prijsniveau Kort gezegd, de binnenlandsche maatregelen moeten aangevuld worden door internationale samenwerking. De ontwapeningsconferentie dio reeds meer dan een jaar bijeen is, heeft nog geen bevredigende besluiten tot stand kunnen brengen: steeds nog stooten tegen overgestelde bedoelingen op gevaarlijke wijze tegen elkander. Het is plicht een practisch resultaat te be reiken dat zooveel mogelijk naties het grootste voor deel brengt. Kleine hindernissen moeten uit den weg worden geruimd, evenals kleinzielige ideeën. Een ab stracte overwinning eindigt latei steeds met 'n neder laag. De motieven van bewapening zijn, trots het bittere gevaar van een wereldoorlog, ten eerste, ofschoon slechts bij enkele naties, de wensch haar grondgebied te vergrooten op kosten van andere staten. Ten twee de: de vrees van menige regeering voor een vijandelij ken overval op haar land. De meeste staten wenschen de handhaving van overmatige bewapening niet omdat zij zelf willen aanvallen, maar omdat zij den aanval van anderen kant vreezen. Daarin ligt 'n zekere gerechtvaardigd heid, want de moderne aanvalswapenen zijn veel ster ker dan de verdedigingsmiddelen: grensversterkin- gen, loopgraven en kustforten zijn niet meer in staat weerstand te bieden tegen aanvallen van vliegmachi nes, zware mobile artillerie, tanks en gifgas. De naties der geheele wereld zouden echter automatisch een ge voel van veiligheid krijgen wanneer zij allen tezamen zouden toestemmen in afschaffing en niet gebruikma king van aanvalswapenen. Dat is tenslotte het de finitieve laatste doel van de ontwapeningsconferentie. Het naaste doel van ontwapeningsconferentie is een belangrijke vermindering van deze aanvalswapenen en de afschaffing van vele andere wapenen. Wanneer wij vragen, welke de oorzaken zijn voor de bewapening, welke ondanks de les en de trage die van den wereldoorlog een grootere last vormen voor de volken op aarde dan ooit tevoren, dan blijkt duidelijk dat deze van tweeërlei aard zijn: 1. De openlijke of verholen wensch van regeerin gen, hun gebieden te vergrooten ten koste van een nabuurstaat. Ik geloof, dat slechts een kleine minderheid van regeeringen of volken zulk een doel nastreeft. 2. De angst van eenige staten voor een binnen rukken van vreemde troepen. Ik geloof, dat de overgroote meerderheid der vol ken zich verplicht gevoelt buitensporige bewapenin gen te handhaven, omdat zij aanvallen tegen zich vreezen en niet omdat zij zelf willen aanvallen. Er is een rechtvaardiging voor dezen angst. Mo derne aanvalswapenen zijn veel gevaarlijker dan mo derne verdedigingswapenen. De vrede op de wereld moet verzekerd zijn gedu rende de geheele ontwapeningsperiode. Daarom is een vierden stap voorgesteld en wel parallel met en volkomen afhankelijk van de nakoming der drie andere voorstellen en onder voorbehoud der be staande verdragen: Alle staten der wereld moeten een plechtig en de finitief niet-aanvalspact sluiten. Zij moeten plech tig de verplichtingen bevestigen, welke zij op zien hebben genomen voor de beperking en vermindering van hun bewapeningen en mits deze verplichtin gen getrouw worden vervuld door alle staten-onder teekenaars ieder voor zich de verklaring afleg gen, geen bewapende macht, van welken aard ook, over haar grenzen te zenden. Het gezonde verstand toont, dat vorderingen kun nen worden geremd en definitief worden tegengc houden, wanneer een of andere sterke natie weigert zich oprecht aan te sluiten bij dezo gemeenschappe lijke pogingen om een politieken en economischen vrede te waarborgen in Genève en in Londen. In zulke gevallen zal de geciviliseerde wereld, welke beide vormen van vrede nastreeft, weten, waar de verantwoordelijkheid voor een mislukking ligt. Ik verzoek dringend, dat geen staat een dergelijke ver antwoordelijkheid op zich laadt en dal alle bij deze groote conferentie betrokken staten hun politieke doeleinden, in practijk zullen brengen. Dit is de eeni ge weg tot den politieken en economischen vrede. Ik hoop, dat Uw regeering zich zal aansluiten bij de vervulling van deze verwachtingen. w.g. Franklin D. Roosevelt. Gunstige ontvangst in congres-kringen. Reuter seint uit Washington: De oproep van president Roosevelt aan de wereld is in Congreskringen allergunstigst ontvangen. Rai- ney, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden heeft voorspeld, dat president Roosevelt den enthou siasten steun van het geheele Amerikaansche volk zal krijgen. De indruk in Genève. Uit Genève, 16 Mei V.D.) De tot alle staatshoofden gerichte boodschap van Roosevelt trekt in alle conferentiekringen ten zeerste de aandacht. Bij de op het oogenblik zoo uiterst ge spannen en critieke positie der ontwapeningsconfe rentie wordt de boodschap in de eerste plaats opge vat als een zekere verheldering van den toestand en als een impuls tot het voortzetten der onderhandelin gen. Van Duitschen kant wordt gewezen op de Rijksdag redevoering van Hitier, die alle nog gewenschte op helderingen zal geven. Van Duitsch standpunt uit kan echter reeds thans er op gewezen worden, dat de rijksregeering het Engelsche ontwapcningsplan reeds principieel onder zekere voorwaarden heeft aangeno men en ook het Amerikaansche voorstel geenszins een onvoorwaardelijk aanvaarden van het Engelsche plan eischt, doch dit verklaart tot grondslag van de onderhandelingen der ontwapeningskwesties. Vooral de eisch tot radicale afschaffing van de aanvalswa penen wordt door de Duitsche ambassade dankbaar onderschreven. Het derde punt moet volgens de hier naar voren gebrachte Duitsche opvatting aldus uitgelegd worden, dat een wederaanpassing van den Duitschen stand van bewapening aan dien van de overige staten bin nen het kader van het Engelsche plan moet geschie den. De regeling in détails hiervan zou ter conferen tie moeten worden vastgelegd. Pootje baden op een gevaarlijke plek. Gistermiddag om één uur zijn te Workum drie kin deren verdronken Zij waren nahij het strand in een geul tusschen schooltijd aan het pootje baden, toen een van hen, het zevenjarige zoontje van den vee houder P. Dijkstra, die zich te ver had gewaagd, plotseling in de diepte verdween. De twee andere kinderen, de zesjarige G en de zevenjarige C. do Jong, twee broertjes, deden pogingen om het knaapje te redden, doch geraakten daarbij ongeluk kigerwijs ook in het diepe gedeelte. Alle drie jon gens kwamen om het leven. De lijkjes zijn opge haald. Hoe het ongeval zich precies heeft toegedragen is niet met zekerheid te zeggen. Omstreeks één uur zijn eenige jongens over een binnenpad door het land naar den Zeedijk geloopen, waar zij wilden pootjes baden. Door hun onwetendheid hebben de knapen voor hun onschuldig vermaak een plek uitgekozen, waarvan andere bewoners van Workum wel weten, dat zij voor zwemmen uiterst gevaarlijk is. Eenige jaren geleden is op dezellde jnaats ook een bader verdronKen. De plek bevindt zich buiten den Zeedijk; het is een gedeelte water, waar een gevaarlijke stroom staat. Vermoedelijk is deze stroom ook den jongens noodlottig geworden, hoewel niemand weet hoe het drama zich heeft afgespeeld Het ongeval w >rd pas in het dorp bekend toen een broertje van een der om het leven geko.nen jongens op de Markt kwam vertellen wat er gebeurd was. Het arme kind was op zijn bloote voetjes naar de Markt geloopen, een afstand van ongeveer twintig minuten gaans. Terstond zijn eenige mannen mpt den knaap meege gaan om te trachten do drenke.mgen te redden. He laas was het reeds te laat. Toen zij op de plaats van het ongeval aankwamen, zagen zij één der jongens in het water dryven. Zijn twee kamciaadjes kon men door het heldere water op den bodem zien liggen. Nadat de jongens op het droge waren gebracht, heeft men langdurige pogingen aangewend om het be wustzijn weer op te wekken bij de drenkelingen, maar alles wat men deed was vergecfsch. Bij alle drie de jongens was het leven geweken. De deernis met de ouders vna de jeugdige slacht offers is algemeen. ERNSTIG VERKEERSONGLUK TE BUSSUM. Uit Bussum: Toen gistermiddag te half vier de 14- jarige H.B.S.-leerlinge Annie van 't Veer op de Bre- diusbrug te Bussum een militaire auto voorbij reed, zag zij niet, dat een aanhangwagen met kanon volg de. Zij reed tegen he tkanon op en viel van de fiets. Na door dokter Buma, den gemeentegeneseheer te zijn verbonden, is het meisje in bcwusteloozen toe stand met een hoofdwonde en een gebroken rechter been naar de Majellastichting vervoerd. Dr. Colijn krijgt nieuwe opdracht Vorming van een parlementair kabinet mislukt. Het Ned. Corr. Bur. te Den Haag meldt: De Koningin heeft gisteren dr. Colijn, mi nister van Staat, ontvangen, die mededeel de, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens heeft H. M. de heeren jhr. mr. De Geer en mr. Aalberse, voorzitters van de Christelijk-Historische en R.-K. Kamerfrac ties, ontvangen. Daarne heeft H. M. aan dr Colijn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vor ming van een crisiskabinet. Dr. Colijn heeft, zooals gebruikelijk, ver zocht, die opdracht in beraad te mogen houden. Dr. Colijn als een plioenix uit zijn asch herrezen. De N.R.Crt. schrijft naar aanleiding van deze nieu we opdracht onder bovenstaand opschrift het vol gende: De opdracht om een crisis-kabinet te vormen, in tegenstelling tot het zg. parlementaire kabinet, waarvan de eerste opdracht sprak, schijnt er op te duiden, dat thans bedoeld wordt een z.g. extra-par lementair kabinet. De partijen aanvaarden dan niet bij voorbaat de verantwoordelijkheid voor het nieuwe bewind, waar voor speciaal de roomsch katholieken zoo huiverig waren, omdat ook de liberalen tot medewerking wa ren uitgenoodigd. Parlementair blijft intusschen zoowel het eene als het andere, indien het kabinet zijn steun wenscht te zoeken bij een vaste meerderheid in de Tweede Kamer. De formateur geniet echter thans voor de formatie van zijn crisis-kabinet, een grootere vrij heid, doordat hij niet zoo afhankelijk is van speciale wenschen der partijen. Het verzoek van dr. Colijn om van de eerste op dracht ontheven te worden, wijst er op, dat hij voor nemens is ook het crisis-kabinet op de breedere ba sis der vijf groote partijen te vestigen en niet te vol doen aan het verzoek der Roonisch-Katholieken om de liberalen bij de formatie van zijn kabinet prijs te geven. Deze standvastigheid om zich niet tevreden te stel len met halve oplossingen, wa irin het radicale ele ment een groote overwicht had verkregen, siert hem. Gemeenschappelijke besprekingen van A.R. en R.K.-fraclies. Naar de Msb. verneemt, zullen waarschijnlijk de Katholieke en Anti-revolutionaire Kamerfracties bin nenkort te zamen vergaderen ter bespreking van de mogelijkheden om te komen tot oplossing van de kabinetscrisis. Naar aanleiding van de nieuwe opdracht aan Dr. Colijn, schrijft bovengenoemd blad tevens nog het volgende: De snelheid, waarmede is gehandeld, doet vermoe den, dat de Koningin vóór alles tot een spoedige op lossing van de crisis wil komen. Anders had immers nog de mogelijkheid opengestaan van de formatie van een rechtsch, van een rechtsch parlementair ka binet door een ander staatsman dan dr. Colijn. Blijkbaar heeft men deze proef niet willen nemen en geen verder uitstel willen riskeeren, in verband met de moeilijke situatie. Men kan nu de vraag opperen of dit crisis-kabinet tot stand zal komen zonder of na overleg met de fracties. Het eerste schijnt meer voor de hand te liggen, doch de andere veronderstelling lijkt ons ook niet vreemd, als men bedenkt, voor welk een vér van gemakkelijke taak het ministerie zal komen te staan, dat, naar wij dezer dagen vernamen, met een begrootingstekort zou hebben rekening te houden, dat de 200 millioen al bedenkelijk nadert. Wij zullen het antwoord op deze vraag intusschen moeten afwachten. Weldra bezetting van Tientsin? V.D. verneemt uit Peking: Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche con sul-generaal aldaar den Chineeschen autoriteiten heeft medegedeeld, dat ondank? het herhaalde pro test der Japansche regeering de anti-Japansche de monstraties niet hebben opgehouden. Bij verscher ping van den toestand zul de Japansche regeering zich genoodzaakt zien Tientsin te bezetten, zonder rekening te houden met de daaruit voortvloeiende internationale verwikkelingen. Er kunnen reeds zeer spoedig Japansche marine-soldaten te Tientsin wor den verwacht. Uit Sjanghai wordt officieus gemeld, dat twee Chi- neesche legercorpsen, die zich in de provincie Sjansi oevinden .gereed worden gemaakt om naar Peking te worden overgebracht. De sterKte der in de omgeving van Peking en in de stad zelf geconcentreerde troe pen wordt geschat op 200.000 man. Wapenstilstandsaanbod door de Japan ners algewezen. Volgens een bericht van United Press uit Tientsin hebben de Chineezen een mondeling aanbod gedaan tot het sluiten van een wapenstilstand dat echter door de Japansche delgatie is verworpen. De Japan sche troepen hebben hierna het offensief hervat. Paniekstemming te Peking. Hoe meer de Japanners Peking naderen, des te grooter wordt de paniek onder de bevolking van deze stad, en men kan reeds spreken van een waren uit tocht der bewoners. De staat van beleg is verscherpt. De doodelijke aanrijding te Haarlem. Scherpe schrobbeering van den proc.-ge- neraaL Maximum straf geëischt. Uit Amsterdam, 16 Mei: In den avond van 24 October van het vorige jaar wandelde de 73-jarige A. Raaphorst op het trottoir in de Anthoniestraat te Haarlem, toen van de Heerenvest met groote snel heid een vrachtauto deze smalle straat inzwenkts. De bestuurder, de 30-jarige J. D., die onder invloed van sterken drank verkeerde, verloor bij het nemen van den scherpen bocht de macht over het stuur, zoodat de auto het rechter trottoir opreed, waarbij de wande laar werd gedood. De tweede inzittende van de auto liet zich uit de cabine vallen, omdat hij bang was anders zelf het slachtoffer te worden van een volgende aanrijding. Zijn metgezel reed echter met groote snelheid door, doch werd later door de politie in zijn woning gear resteerd. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde hem we gens dood door schuld tot negen maanden gevange nisstraf, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Vandaag diende de zaak voor het Gerechtshof in hooger beroep. Hij was van meening dat hij te zwaar was gestraft. Hij kon slechts verklaren, da hij dien dag stom dronken was geweest en van het ongeluk niet meer wist. Enkele getuigen, o.m. de passagier van verdachte, herinnerden het zich echter nog zeer goed en uit hun verklaringen bleek, dat verdachte als een dolleman gereden heeft. „Wanneer het geval niet zoo ernstig was", zoo zeide de procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, „zou ik een juichkreet slaken, dat ein delijk een rechter ingezien heeft, dat voor een ver keersdelict, hetwelk aan drankmisbruik te wijten is, niet anders dan de maximumstraf past. Voor een dergelijk misdrijf als hier nu geschied is, acht ik die maximumstraf zelfs nog te gering. Helaas kan het rijbewijs maar voor een jaar aan ver dachte worden ontnomen. Het zou beter zijn als hij het nooit meer terugkreeg." De procureur-generaal verzoekt het hof met aan drang het door de rechtbank gevelde vonnis ten volle te handhaven. De verdediger, mr. Drilsma uit Haarlem, pleitte op juridische gronden vrijspraak. Arrest 30 Mei.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1