Arrondissementerech'^ank te Alkmaar Barbara Worth Raad Nieuwe Niedorp. VOOR DEN POLITIERECHTER. OPENB. STRAFZITTING VAN MAANDAG 15 MEI. Anna Paulowna. DWAZE BEGEERLIJKHEID. De 27-jarige, met Jb. v. M. gehuwde juffrouw Ma ria O. uit Anna Paulowna, had op 21 December de gevaarlijke dwaasheid begaan, zich ten huize van de familie v. Dalen, landslui uit Zeeland, een kostbare bloedkoralen ketting met gouden slot toe te eigenen, voor welk strafbaar feit het jonge vrouwtje thans te recht stond. Zij erkende dezen diefstal, doch beweerde het sieraad weer terug te hebben willen geven. In af wachting echter van die restitutie had zij Inmiddels de ketting in pand gegeven en was haar daarop f25 verstrekt. De eigenares had dit geld afgestaan en was nu weer in 't bezit van het gestolene gesteld. Het rap port van den heer Wiggers was vrijwel hopeloos. Hij vertrouwde het mensch voor geen halve cent Gevorderd werd f 5 of of 5 dagen, benevens 3 maan den gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden met 2 proefjaren. Uitspraak conform eisch. Anna Paulowna. EEN GRATIS FLEZIERRITJE. 'n Viertal lollige snaken uit Anna Paulowna, de ge broeders Cornelis en Petrus Sch. en de heeren Nlo. B. en Simon de J. stonden heden terecht wegens diefstal van benzine. Deze ten laste-legglng was natuurlijk maar 'n doekje voor 't bloeden, doch als het voor naamste moest worden aangemerkt, dat zij In den nacht van 14 op 15 Februari, zonder toestemming van den eigenaar, den caféhouder J. Buisman te Oudesluls. diens vrachtauto hadden „geleend" en met dit vehikel zoowat de heele provincie hadden doorgetuft In de Beemster weigerde de auto dienst, vermoedelijk door benzinegbrek of uit 'n andere reden. In ieder geval werd daar de auto achtergelaten. De eigenaar had na tuurlijk hemel en aarde bewogen om zijn vrachtauto terug te krijgen en met elkaar zoo ongeveer f 63 on kosten gemaakt voor opsporing en reparatie. Hij was thans zoo vrij, deze schaderekening in te dienen. Ter nadere informatie diene nog, dat de brutale heertjes in den stal waren gedrongen, den motor aan geslagen en waren aan 't rijden gegaan .Voorts hadden zij onderweg ook nog een bejaarde wandelaar gedu peerd. De Politierechter onderhield deze vier pierewaaiers zeer ernstig over hun wangedrag en sprak de veronder stelling uit, dat. wanneer straks een nieuw en hope lijk meer krachtig gezag zal regeeren. dergelijke onge paste daden streng zullen worden gestraft. De derde verdachte, Nicolaas B., werd door den heer Wiggers aangewezen als de aanstoker en gangmaker, die druk bezig is er een verkregen erfenis door te lappen Eisch ieder 2 maanden voorwaardelijk met 3 proef jaren met oplegging van bijz. voorwaarden. Vonnis: ieder 2 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren, op te leggen bijz. voorwaarden en versoeding der aan gerichte schade ten bedrage van f 59.10. Bovendien moet veroordeelde no. 3 zijn financiën door een lid der reclasseering doen beheeren. O u d o r p. STERK ONTWIKKELDE LANGE VINGERS. De 32-jarige houtbewerkende heer Klaas T., wonen de in het z.g. Ooievaarsnest onder Oudorp, had zich heden te verantwoorden ter zake verschillende kleine vermogensdelicten. In de eerste plaats had hij zich te Héiloo wederrechtelijk toegeëigend 'n paar bruine glacé handschoenen, die volgens zijn opgaaf bij toeval in een zak van zijn overjas waren verdwaald. Voorts bad hij zich op 2 Februari in het Gulden Vlies te Alk maar op het tooneel meester gemaakt van twee kwartjes en 1 gulden, welke geldelijke bedragen door hem waren ontfutseld uit de portemonnaies van ver schillende dames, die op dit tooneel in actie waren. De heer Melchert Schuurman, onze bekende musicus, was ook de dupe, want hij was de man, die een tientje miste. Het reclasseeringsrapport omtrent verdachte was weinig gunstig, om niet te zeggen infaam slecht. De Officier, eveneens zwaar pessimistisch gestemd, requireerde 5 maanden gevangenisstraf. Mr. A. Prins, verdediger, gaf de beroerde anteceden toen toe, doch vond toch motieven om een meer cle ment vonnis te verzoeken. Uitspraak: vrijspraak voor de handschoenen en voor de overige diefstallen 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Alkmaar. OOK WAT MOOIS. Zekere heer H. J. M. te Alkmaar, had zich ln den nacht van 8 op 9 Februari niet als „heer" gedragen en den agent v. d. Brink toegevoegd de beleedigende woorden: „vuile lafaard!" Verdachte, niet verschenen, had zich reeds aan meerdere delicten schuldig ge maakt- Hij was dus geen nouveauté en werd veroor deeld tot f 25 boete of 25 dagen. FEUILLETON. Door HAROLD BELL WRIGHT 1 Met een brommend geluid, dat zoowel een goedkeu rend als afkeurenden zin kon hebben, keerde de Ier zich om en nadat hij eenigen tijd in de kar had rond- gegrabbeld, vond hij iets dat eenmaal een hoed scheen geweest te zijn. Hij bukte nog eens en bracht ditmaal van tussohen de zakken met hooi een jas te voorschijn, die een waardig metgezel van den hoed genoemd mocht worden. Met de grootste zorgvuldigheid doorzocht hij alle zakken van zijn kleeding. Zijn onderzoek werd be loond door het vinden van een leemen pijp met een korten steel en een halve lucifer... niet meer. Toen door zocht hij weer de zakken van zijn broek en daarna van zijn jas. tewijl hij intusschen allerlei woorden prevelde, halfvoltooide zinnen, waarvan de beteekenis intusschen niet moeilijk te raden was. „Wel, verduiveld, waar heb ik nu toch..." In een gemoedsstemming die er door zijn gemis niet vroolijker op geworden was, smeet hij •het kleedingstuk nijdig neer en keek verstoord in het rond. Daar reikte de zwijgende voerman hem een zak tabak toe. Al brommende en grommende kroop de Ier onder de ledigstaande bank door. klom toen over de leuning van den bok heen en ging met de noodige eigenwijsheid r.aast den voerman zitten.Daarop begon hij met zorg en overleg zijn pijp te stoppen, stelde na gemaakt gebruik den zak aan den eigenaar ter hand. omdaarna den hal ven lucifer op zijn stakerig been af te strijken. Terwijl hij het vlammetje met zijn hand beschermde, alvorens het met de tabak in aanraking te brengen, zeide hij tot zijn buurman: „Je bent een verduiveld gevaarlijke gek... Hoe durf je een fatsoenlijk mensch met dat pistool van je wakker te schieten. Als ik naar mijn zin te werk ging, dan zou ik je dat eens geducht inpeperen..." Ter wijl hij dit zeide, stegen dikke rookwolken omhoog en blies hij het vuur van de brandende tabak met zijn adem aan. En terwijl de Ier bezig was zijn dreigementen voor Helloo. DE STAAT DER NEDERLANDEN BENADEELD VOOR 10 POP. Aan dit feit zou zich op 16 Febr. te Heiloo hebben schuldig gemaakt de 30-jarlge bouwkundige Petrus O. die namelijk op dien datum twee zijner arbeiders last had gegeven, twee kruiwagens vol zand weg te halen van den Rijksweg, die, zooals voldoende bekend is. onder toezicht staat van het Departement van Water staat. Ongeveer 7% meter zand zou daar van de ber men zijn afgeknobbeld, een en ander opleverende een schade van 10 gulden. Eisch f 35 of 35 dagen. Vonnis: schorsing voor on- bepaalden tijd, teneinde getuige H. Schulting, Water staatsdienaar, te hooren. L i m m e n. EEN WEINIG BEDUIDEND DIEFSTALLETJE. Een tweetal losse werklieden uit Wormerveer. Joh. B. en Jan V. hadden volgens dagvaarding op 3 of 10 Maart te Limmen een raampje weggehaald uit een leegstaand perceel, toebehoorende aan mej. wed. Val- kering, en aangezien zij daarvoor geen permissie had den verkregen, stonden zij heden terecht ter zake dief stal. Bedoelde woning was onbewoonbaar verklaard. De heeren werden met het raampje aangetroffen in de autobus en moesten hun buit afstaan. De heer Jan V. bracht zelfs het raampje weer terug- Deze ontkende nu alles van a tot z. Ook de heer B. refereerde zich aan die ontkentenis. AJzoo last tot Instructie en aan houding. Wleringen. ONTDUIKING DER WTERINGER HONDEN BELASTING EN BELEEDIGING. De arbeider Jan de J. te Weringen, die vermoede lijk de verordening op de hondenbelasting had over treden, en deswege door brigadier Bergsma werd ge ïnterpelleerd, onthaalde dezen rijkspolitieman op een qualificatie die het zuivere karakter droeg van een be lediging. Hij zei namelijk: Jullie benne schurken! Eisch 1 boete van f 5 of 5 dagen voor den hond en 1 dito van f 25 of 25 dagen voor de „schurken". Uit spraak f 3 boete of 3 dagen en f 10 boete of 10 dagen. De niet verschenen heer Jan V. was ook ln conflict gekomen met de hondenbelasting, doch niet met bri gadier Bergsma. Hij kwam er dus af, alléén met 2 keer f 3 boete of 2 keer 3 dagen. Het betrof hier twee honden. Warmenhulzen. EEN LASTIG PERCEELTJE. Deftig binnen gebracht door een rijksveldwachter en een marechaussee uit Haarlem, verscheen de bekende Pieter J. uit Warmenhulzen ,een 21-jarig zeer rumoe- Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 Mei 1933. des morgens half elf. Voorzitter de heer P. Pluister, burgemeester; secre taris de heer P. Haringhuizen. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden onver anderd vastgesteld, onder dankzegging aan den Secre taris. Ingekomen stukken. De door Ged. Staten goedgekeurde begrooting voor het dienstjaar 1933. Het goedgekeurde besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 2200. Bericht, dat vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening aan de Lan gen reizer school. Het procesverbaal van kasverificatie over het le kwartaal De rekening der Gezondheidscommissie te Hoorn. Verslag van de vergadering der Gascommissie op 7 Maatr en der commissie voor den Vleeschkeuringsdienst op 8 April. Verslag van den cursus voortgezet onderwijs. Circulaire van de directie der vereen, van Ned. Ge meenten. waaruit blilkt. dat deze volkomen accoord gaat met de ook hier gehuldigde opvatting, dat het op zich zelf requesteeren van gemeentebesturen om verschillen de redenen ongewenscht is. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het kanalenplan. Verzoek van den heer Hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat om de Indertijd gestelde den dag te brengen, rolde de voerman met al de behen digheid die de vrucht pleegt te zijn van een veeljarige oefening, een cigaret die hij aanstak aan den halven lucifer van zijn pruttelenden reisgezel. Op dat moment zagen de blauwe oogen boven de tabakspijp en de zwarte oogen boven de sigaret elkander aan en een knipoogje van goedkeuring ontmoette een vonkje van ernstige in stemming. De voerman nam zijn leidsels weer op en terwijl hij daarmede de verstandhouding met zijn muildieren her stelde. riep hij: „Vooruit! Euck! Molly! Jack! Pete!"... De trekdieren begonnen opnieuw te trekken. En weder om werd de stilte van die eeuwenheugende heuvels ver stoord door het ratelend gerammel van den wagen en den kletterenden hoefslag van het dravende vierspan. Onverstoorbaar bleef de er bezig met zijn pijp met den korten steel. Bij iederen schok van de wielen waggelde zijn zitplaats heen en weer en onder den gehavenden rand van zijn hoed keek hij naar alle kanten uit, om nu en da,n als ter sluiks zijn zwijgenden buurman op te nemen. Wederom bleven de trekdieren staan om uit te rusten van de vermoeienis die na het bestijgen van een steile helling hun deel was. De Ier keek lang en oplettend naar alle kanten uit, daarna nam hij den steeds zwij genden voerman met de diepste aandacht, nog eens op. om tenslotte met een nagebootsten, spotvollen eerbied de vraag tot hem te richten: „Het zou kunnen wezen dat ik van uw welbespraakheid te veel vergde en dat het uw spreekorganen te zeer zou vermoeien, maar toch waag ik het er op u te verzoeken mij te willen zeggen hoe de plaats heet, waar wij nu zijn." De zachte, langzame dreun van den ander antwoord de: „Wel zeker. Wat je daar voor je ziet, is het Nie mand s-Gebe rgte. „Niemands-Gebergte... Ja. daar ziet het ook juist naar uit. Waarheen zegde je ook weer dat wij onderweg zijn?" „Wij zijn op weg naar Rubio City. Wy volgen hier het oude pad van San Felipe." „Wel. kom aan. Dus wij gaan zoo waarlijk naar Rubio City. Je zoudt mij even goed kunnen vertellen dat wij naar de maan gaan. Ik erken dat het bijzonder belang rijk nieuws voor mij is. Wij, ja. wij gaan dus naar Rubio City. Zou je misschien eens de goedheid willen hebben mij uit te leggen hoe het komt dat ik van de partij ben?" „Wel zeker vriend. De zaak is eenvoudig dat je met ditzelfde rijtuig van San Felipe gekomen bent." Toen bjj dit antwoord hoorde, dat op den bekenden rig Ingezetene. Deze heer had zich in beschonken toe stand ln den nacht van 10 op 11 Maart schuldig ge maakt aan vernieling en zou deswege door de veld wachters Leegwater en Brandsen worden ingerekend. Hij verzette zich toen met alle mogelijke kracht, wat hem bovendien nog 'n vervolging wegens wederspan- nigheid bezorgde. Deze opschepper was dezelfde die in dertijd terecht stond omdat hij by den rijksveldwach ter Leegwater een met urine gevuld bierfleschje door de ruiten had geworpen. Thans echter scheen hij tot barstens toe gevuld met berouw en gaf de beste voor nemens te kennen. De Officier had er echter geen ..tabak" meer van en vorderde 1 maand. Verdachte jankte om een geldboete, maar zonder succes. Uit spraak conform eisch. Egmond a. d. Hoef. GLAZENMAKERS WE RKVERSCHAFFING. EEN TREKPLEISTE R Een 31-jarige voerman. Martinus Petr. K. uit Egmond aan Zee. zou op 26 Febr. volgens dagvaarding in het door den arbeider N. N. Wijker te Egmond a. d. Hoef bewoonde perceel een glasruit hebben vernield. Volgens Wjjker had verdachte in de woning van Wyke>- een ..trekpleister", zooals Wijker het vakkundig noemde, zitten ln de persoon van een dame, welke by Wyker een voorkamertje in huur had. Verdachte had een be spreking met deze dame. zekere mej. Koot en zich toen zóó zenuwachtig gemaakt, da* hy een ruit insloeg. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis f 10 boete of 10 dagen. Limmen. OOK EEN RAAR EXEMPLAAR. De niet ter zitting zichtbare Klaas Jacob K. uit Koog-Zaandijk die op 1 Maart op den Westerweg on der Limmen werd aangehouden, wegens overtreding der motor- en rijwielwet door Brigadier de Koekkoek, had de brutaliteit dezen ambtenaar toe te voegen: Nu moet zoo'n hengst my ook nog bekeuren, voor welk feit hy heden veroordeeld werd tot f 15 boete of 15 dg. Den H e ld e r. NIET OP HAAR TELLEN GEPAST. De 22-jarige Hendr, Th. Joh. L., zonder beroep, wo nende te Den Helder, moest rekening en verantwoor ding afleggen van verschillende diefstallen van waschgoed, dat zy zich wederrechtelijk had toege- eigend ten nadeele van den ondernemer van een wasch- en strijkinrichting aldaar, in wiens dienst haar vader was. Deze goederen werden soms door dezen man in zyn huls gezet en van die gelegenheid maakte het dwaze meisje gebruik om verschillende goederen uit dien waschzak weg te kapen. Volgens 't meisje wist haar vader van die diefstalletjes niets af. Benige da mes en 'n heer die zijn onderpantalon miste, werden als getuigen gehoord. Besloten werd. op voorstel van den Officier, ten opzichte van dit schreiende meisje, dat volgens den politierechter den indruk maakte van een aangeschoten muschje, een Instructie te openen, en de behandeling der zaak voor onbepaalden tyd geschorst. voorwaarde met betrekking tot de bydrage voor het ka nalenplan te laten wegvallen en deze bijdrage thans zonder eenige beperkende voorwaarde toe te staan. Voorgesteld wordt aan het verzoek te voldoen, omdat door wijziging van het tracé de gestelde voorwaarden van minder belang zyn geworden. Aldus wordt besloten. Gas voor den kostprijs. Verzoek van de Onafhankeiyke socialistische party alhier om den gasprijs voor de gezinnen met minder dan f 18 Inkomen per week. niet hooger te stellen dan den kostprys en voor de anderen een progressief tarief toe te passen. Het advies der Gascommlssie hierop houdt in. dat reeds tegen minder dan den kostenden prijs wordt gele verd en er voor de commissie geen aanleiding bestaat een voorstel tot wijziging der tarieven aan den Raad te doen. In verband hiermede wordt geadviseerd afwy- zend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. De Langereizer school. Ingekomen is een schryven van het gemeentebestuur van Hoogwoud om een andere verdeeling van de kosten der Langereizer school ln het leven te roepen, 't Komt B. en W. voor. dat men, alvorens hierop ln te raan. dient af te wachten of al dan niet aan Langereis een bijzondere neutrale school zal worden gesticht, waar voor de aanvraag immers reeds by den Raad van Hoog woud Is ingediend. In het eerste geval zouden uiteraard de onderhandelingen tot niets leiden. Zeer slecht onderhouden? De heer Olie zegt naar aanleiding van dit schrijven het volgende: Daar thans B. en W. van Hoogwoud den Langereizer schoolstryd wederom na zijn beginstadium wenschen te rug te brengen, neem Ik gaarne de gelegenheid te baat om myn gedachte in het openbaar weer te geven, hoe of ik verder over deze zaak denk. In de allereerste plaats kan ik geheel met het advies saaien toon tot hem gericht werd. steeg het bloed naar het aangezicht van den kortaangebonden Ier en do aderen in zijn dikken nek zwollen op alsof zy op het punt stonden te bersten. „Laat mij je allereerst zeggen" brulde hy „dat ik Patrick Mooney heet. Ik heb twee goede oogen ln myn hoofd en daarmee kan ik zien waar ik ben en wie Ik voor heb. En verder heb ik een paar stevige knuisten aan myn lijf en daarmee zou ik je wel eens aan je verstand willen brengen dat ik mU door zoo'n uitgedroogde bokking als jy bent. niet maar zoo één. twee. drie overal heen laat meenemen.' Hier wees de voerman naar het uiteinde van de zit bank. „Wat bedoel je?" vroeg de Ier. „Ik wou je maar even wijzen waar het water is... Ik geloof dat je het straks nog niet geheel hebt uitge dronken." Weer ging de zware man naar de waterkruik en weer dronk hy met lange, volle teugen. Toen hij zijn mond met den rug van zijn behaarde hand had afge- wischt en de kruik op haar oude plaats neergezet, keek hy zön metgezel doordringend aan en in zijn blauwe oogen glinsterde iets dat naar instemming zweemde „En dat allemaal omdat lk my eens te goed heb willen doen aan de zegeningen van de beschaving nadat Ik drie maanden lang ln dat kamp aan den ketting had gelegen. Ik zou toch meenen dat ieder fatsoenlijk man die zyn loon in zyn zak heeft, daar net zoo over denkt." De voerman lachte smakelijk. „Je hebt zeker je hart opgehaald." De ander zag hem met verscherpte belangstelling aan. „Was jij er dan ook?" „Ook al" was het bondige antwoord. De Ier krabde zich achter het oor als iemand die de kluts kwijt is. „Ik kan er mij niets meer van herinneren... Is daar misschien* herrie geweest?" De ander meesmuilde. Tenminste een beetje bewe- gtag..." Patrick Mooney knikte met zijn hoofd. „Ja, dat ge beurt gewoonlijk zoo. Is er ook iets met de politie aan de hand geweest? Hoeveel wel?" „Vyf' antwoordde de man met de leidsels. „VijfHeer in den hemel! Daar zou ik haast trotseh op worden. En vertel mij eens. wie is er nog meer bij geweest? een, wacht even!"... Hier viel hy zichzelven ln de rede. „Nu schiet het mij weer langzamerhand te bin nen. Waren er ook niet matrozen bij van een van die grooto schepen?" De voerman knikte toestemmend. van B. en W. meegaan, omdat de Neutrale school ver- eenlging haar verzoek intrekt. Toen. mee onder mijn leiding deze vereen, tot stand kwam, is er steeds gezegd en ook door de vergadering met algemeene stemmen aangenomen, dat het zou zijn een strydmiddel, geen doel. En nu mag de heer Ham in Hoogwoud's raad wel zeggen: Ze moeten te N. Niedorp nu maar toonen. dat zy de school wenschen te behouden, maar hij vergeet dat als voorzitter van de Neutrale hy mede verantwior- deiyk was. dat ze van middel doel hebben gemaakt en alzoo N. Niedorp gewoon bij de neus hebben genomen. Dat de Raad niet andermaal in de kaart van de nee. ren van de Neutrale wenscht te spelen, is toch van zelfsprekend. Ook de bewering van Hoogwoud's burw gemeester: als er maar een betere regeling komt, dan zal ik toonen dat ik voor de kinderen van de Langereis ook hart heb. is van nul en geener waarde, omdat het nog niet zoo lang geleden is. dat B. en W. van Hoog. woud hier in. deze zelfde zaal op een vraag van Ged. of by een betere regeling, zij bereid waren, de school ln stand te houden, hun antwoord beslist: N e* n was. Ook was de burgemeester er mede bekend, met het oog op de herziening van het contract van dit jaar. dat ik per- sooniyk voor een billijker regeling was. Dat wil niet zeggen dat ik voorhet rekensommetje ben. dat thans den Raad voor oogen wordt getooverd, te Hoogwoud. De school is opgezet als een gemeenschappelijke school en dat karakter moet ze behouden, daar valt m.i. niet aan te tornen. Haar dat er bij behoud van de openb. school naast het geldelyke ook een betere regeling op het toezicht der school moet komen, zullen allen wel aan de Langereis met mij eens zijn. Het moet toch geen plaats hebben, dat de kinderen het slachtoffer worden van onderlingen strijd der ouderen. Het is toch zeker een groot schan daal dat de school het geheele jaar niet is schoonge maakt De leesboeken, die daar nog aanwezig zyn. moet een fles zaakje zlin. De vraag aan de Langereis is niet om een nieuwe of verbouwde school, wat nu eenmaal een stokpaardje is van burgemeester Hoogeboom; ze wenschen een knap onderhouden en zindeiyke school. Waarom wordt daar nu altyd geboomd over die ver bouwing. terwijl men in Veenhulzen. waar de school be- olist in aanzien minder is. men nooit van zoo iets hoort. Ook Ged. verklaarden, hier dat verbouwing niet zoo dringend noodig was. Tot slot geef ik u in ernstige over weging om met het oog op de vuilheid van de school zoo spoedig mogelijk een ernstig onderzoek in te stel len, en los van de regeling op het toezicht der school, ''p^dpiend on te treden". De Voorzitter zegt dat de heer Olie veel dingen naar voren heeft gebracht, waarvan hü zelf de verantwoor delijkheid draagt. Als de school werkelijk vuil is. moet daarin voorzien worden. Spr. verwacht dat de heer Olie dit alles maar niet zoo klakkeloos ter sprake zal bren gen en spr. acht het 't beste dat hy zich met B. en W. van Hoogwoud in verbinding stelt, in wier handen het toezicht op de school berust. Met het advies van B. en W. gaat de raad accoord. Is gasverwarming duur of niet? Mededeeling wordt gedaan van het schrijven dat de directeur der gasfabriek heeft gezonden aan het ge meentebestuur van Hoogwoud, naar aanleiding van het gesprokene in den raad van Hoogwoud op 1 Maart '33, omtrent de gasverwarming van de O. L school aan de Langereis. Allereerst wordt er in dit schryvon op gewezen dat voor de gasverwarmingsinstallatie door de gasfabriek aan de gemeenten in rekening is gebracht f 837, plus aandeel in de kosten van aanleg van hoofd- en dienst leidingen f 500. te betalen in 10 éénjaarlyksche termij nen van f 50; in 't raadsverslag wordt voor kosten van aanleg f 2500 genoemd. Verder wordt volgens het raadsverslag gezegd, dat de gasverwarming niet voldoet en erg duur is. In zyn schrijven wijst de directeur der gasfabriek er op, dat hij diverse malen van het hoofd der school heeft mogen vernemen, dat de gasverwarming uitstekend vol doet en een groote verbetering beteekent in vergelijking met de vroegere verwarming door middel van vaste brandstoffen. Zeer gemakkelyk kan de gewenschte temperatuur worden ingesteld, groote zindelykheid, geen opgooien onder de lesuren, geen aanmaker van de kachels, worden als voordeelen van gasverwarming ge noemd. T.a.v. de kosten wordt er op gewezen dat over de jaren 1926. 1927, 1928 en 1929 aan smldskosten. brand stoffen, petroleum, werd uitgegeven respectieveiyk f 248.03. f 211.21%, f 178.71% en f 191.79, of gemiddeld f 207.44. Voor de gasverwarming werd uitgegeven aan gas en meterhuur in 1931 f 219.95, ln 1932 f 196.65, of ge middeld f 208.30. dus een verschil van f 0.86. De hier- voren genoemde verbeteringen werden dus verkregen met een meerdere uitgaaf van 43 cent per jaar per schoollokaal, welke gunstige uitkomst ongetwyfeld ook is bereikt door de volle medewerking van het onderwy- zend personeel. Dat de verwarming van de school aan de Langereis in vergeiyking met de verwarming van an dere scholen in de gemeente Hoogwoud duurder is. zal zijn oorzaak wel vinden in het feit. dat de school aan de Langereis aller ongunstigst is gelegen. De heer Borst wyst nog op het miniem verschil van kosten van de gasverwarming en noemt het van den raad van Hoogwoud dan ook een storm in een glas water. De Voorzitter zegt dat daarbij nog komt het feit dat de school zoo goed op temperatuur wordt gebracht, wat vroeger niet het geval was en de kinderen ln de kou zaten. De ander voelde zich niet weinig gevleid door de welgeslaagde verrichtingen van zyn geheugen, en hy vervolgde: „Ja, ik zou juist een glaasje met hen drin ken. toen daar op eens iemand een onbehoorlyke aan merking maakte op myn uiterlyk of op mijn afkomst... dat herinner ik mij niet zoo precies meer... Maar was jy daar ook bij?" „Wel, zie je"... zoo zeide hij op zyn eigenaardige lang zame manier, „de zaak was zoo. Die zaal was vol met zeelui, behalve dan jij en ik... k had den grootsten •erbled voor de manier waarop Je tegen dien dikzak optrad die de vergadering openyde en ook zijn twee Hel pers. die naast hem zaten en met hem onder één deken speelden. En toen je een hartig woordje tot de verga dering begon te spreken, over de gewoonten en de le venswijze van zeelieden in het algemeen en van de aan wezigen in het bijzonder, toen zag ik dadeiiik in dat je meer op je nam. dan je volbrengen kon... ï'een heb ik ook nog een duit in het zakje gedaan. Ik eb hun ge zegd dat ik de eenige in de zaai was die ge,,.' «eman en ook geen Ier was en dat, twintig tegen één, ne l', een eerlijke zaak kon zyn en dat het heelemaal tegen mijn overtuiging streed, iets met messen te beslisssen. Daar- bü kwam nog dat ik wel geen belang bij de zaait, maar toch wel deugdelyke zekere rechten had. En in elk ge val verlangde ik te mogen toezien dat het spel eerlijk gespeeld werd." „Hemelsche goedheid! wat ben jy uitgeslapen!" riep de Ier uit Ik geloof eigenlijk dat ik toen dron- '•.en ben geweest. En vertel mij eens, hebben zy je laten meespelen?" ..Natuurlijk hebben zy dat teemde de veerman. „Ik bield voortdurend mijn pistool op ze aangelegd." „En v/at heb ik toen gedaan? Dat zou ik toch wel eeni willen weten." „Juist toen jy zou gaan meedoen, kwam de politie binnen en toen was het natuurlyk gedaan." „Werd het heele gezelschap ingerekend?" „Neen, maar jou en my hebben zy meegenomen." .Dat spreekt vanzelf, dat zij op ons beiden de hand hebben gelegd.Die politie van San Felipe weet best wat zy te doen heeft... Maarh oe is dat in z'n werk gegaan? „De byzonderheden ben ik een beetje vergeten. Ja moet weten dat ik tydelyk bulten gevecht gesteld was doordat iemand my met een knuppel in mijn rug had aangevallen. Ik weet alleen dat ik in de cel wakker werd en dat jij by me was." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6