ASPIRIN dewcrcTd LKMAARSCHE m CAUSERIE Hoe werkl &SPIRIN Het spel van list en tegenlist. Wijziging Zuiderzeesteunwet. Man en vrouw zijn één Weer een ontploffing te Rotterdam De moord op Inoekai Cave Canum verdacht van Hoog verraad. Scheef gematste Groot- gortbuikenburgerinnetjes. Weel derige bruggebouw in de stad van leege portemonnaies De 4 vetgemeste eereklenters onder Grootgortbnikenbnrg's paraplniel Geachte vergaedering. Ik weet dat gij mij van harte genegen rijt en ben er van overtuigd, dat gij bij het openslaan van uw geliefde Schager met verwondering en ongerustheid zult hebben afgevraagd, waarom ge vorige week vruchteloos moest zoeken naar de wijze woorden van uw zwaar be minde Cave Canum! Ja, geliefde luisteraars, ik begrijp uw onrust en ik hoorde uw kreten in den nacht, maar ik kon niet hel pen! Leider! Het is een geheim, dat ik u ga ontsluieren en ik ver zoek u beleefd, het asjeblieft niet verder te vertellen. Denk maar. dat het een raadsvergadering is met ge sloten deuren, daar wordt ook nimmer uit gekletst. In Grootgortbulkenburg althans niet. o nee! Maar de Dalai Lama van Opperkafferstein, door ver raad kennis genomen hebbende van mijn ontboezemin gen tot u geliefden, vermeende dat deze vertrouwelijke letteren van staatsgevaarlijken aard waren en gaf aan uw wakkere rustbewaarders, die zelf nooit hun eigen rust mogen bewaren, van Haaren en Flapper last, deze documenten in beslag te nemen, dezelve te verzegelen en op te zenden naar den Groot officier van justitie in Orootgortbuikenburg ter nader onderzoek. Onmogelijk is het dus niet. lieve menschen, dat uw brave causerie- kakelaar ter zijner tijd op het beruchte bokkenbankje zal moeten verschijnen om zijn pekelzonden te belijden voor den Kalif Haroen al Ledeboer van Bagdad-Groot- Gortbuikenburg. In afwachting van deze belangwekkende gebeurtenis, die in sensatie zelfs den smadelijken dood van koning Willem II in een bevroren kikkersloot te Hoogwoud in 1230 zal overtreffen, wil ik u weer eens gemoedelijk onderhouden over de recente gebeurtenissen op het dierbaar plekje, waar eens mijn uit een ouden turfbak gefabrioeerd wiegje stond. Het schrijven valt roU echter niet gemakkelijk en wordt mijn aandacht in niet geringe mate afgeleid door de vele candidaten In den schoonhetdswedstrijd: Miss Orootgortbuikenburg 1938, en ik verbaas mij over de eigenaardigheid dat bij de damee wat vroeger recht was thans scheef moet ziin om recht te zijn! De bekoorlijke hoofdjes der lieftallige Grootgortbulkerinnetjee zijn thans getooid met miniatuur netjes, waar vroeger mijn goede moeder zaliger de eieren in kookte, scheef op hun •bol geplakt. Aan den eenen kant een bosch en aan de andere zijde een rotstuintje. En ook blonde schoonen van het lage land krijgen die manie al te pakken! Zag ik onlangs niet een dikke boerin van Zijdewind, die haar suikerschep Scheef op haar coquet geplooide hul had geplaatst? Maar. helaas, binnen de wallen van Grootgortbuiken- burg heerscht in toenemende mate zorg en droefheid. Ternauwernood zijn we wat bekomen van de onheils- ïTiare betreffende het dreigende vertrek van onzen lie ven Willem Wendelaar, of opnieuw worden wy doodelijk ontsteld door de verschijning van de gemeen tebelasting- aanslagbiljetten voor 1933, te betalen binnen een maand ;en de rest binnen 3 maanden asjeblieft: Hands upp! Verbeeldt U, daar krijgen de gedallaste zakenlieden en ikouwe aardappelenkapitalisten een aderlating, die hun iportemonnaie honderden „God zij met onzen" lichter zal imaken! Is het geen schandaal? En dat, terwijl ze lijde lijk moeten aanzien, dat er schoolpaleizen zijn gebouwd (van de duurste steenen, met de beste pannen en ramen van geschilderd glas in lood, als gold het de beroemde tempel Aya Sophia, door Keizer Justinianus anno KDomina 600 gebouwd, verheven tot hoofdkerk van Con- Srtantinopel. en door wijlen Dr. Schaapman in uitlaaien- tde geestdrift bedlcht en bezongen. Daar staan nu do jammerlijk geplukte Grootgortbuikenburgers op de 'nieuwe en kostbare bruggen, hulpeloos te kwekken als 'ganzen die het dons moesten leveren voor de eertijds zoo geliefde rijkelui's maf kisten! Monumentale bruggen tegen schrlkberoerte wekken de hooge prijzen, waarop ze om hun zuinigheid te de- [monstreeren oude ijzeren leuningen hebben geplakt en Wn de kroon op deze uiting van architectonische en aesthetische wansmaak te zetten, ook nog hebben laten schamele wegspoor dat weldra verflauwde in den afstand Van den teenen gezichtseinder naar den anderen' was geen wolk te bespeuren die een schaduw wierp, en als .met onweerstaanbare kracht stroomde van den hoogen ;hemel een verblindend licht over de vlakte, als ware het de bedoeling het levende schepsel dat zich daar ge waagd mocht hebben, reddeloos te verbijsteren. En de l woestijn die het overdadige licht uit den wijdgeopenden hemel opving, vlocht die flikkerende stralen tot purpe- !ren sluiers en paarsche en roze-roode gordels en too- jverde daarmede uitgestrekte meren en wonderschoone 'heuvelen te voorschijn, een opeenvolging van tooneelen en vergezichten, zooals die alleen in droomen zich snel afwisselen. I Men vond er niets dan het vreemde, zwijgende leven dat in den loop der tijden geleerd had de ontberingen jder woestijn te verduren... hagedis, pad, konijn en wal jdaar meer toe behoort En over dit alles, over 't vreem- ide. moeizame leven, over de geheimzinnige steeds afwis- Iselende tooneelen. over de wondere altijd veranderende kleurenpracht lag de alles beheerschende, alles bedwin gende karaktertrek van het land: een loodzware, onheil spellende stilte, een verwachting zonder einde, een ver langen dat misschien eenmaal een bedreiging en een belofte geweest was, een aanwezig en bewaking van de grenslijn, die het niemand vrijstond te overschrijden, behalve dan de zeldzame uitverkorenen wier kracht te gelijk hun recht is. Na eenigen tijd zeide de ingenieur; „De lijn van de Southwestern komt langs den voet van die heuvels daar. Is het niet zoo, Texas?" „Dat zal wel zoo ongeveer uitkomen", antwoordde de voerman. „Ik hoor dat de weg door den San Antonlo- pas zal gaan en dat is naar het Noorden. Rubio City ligt meer in die richting". en hij wees naar het oosten. „Onze weg loopt tusschen die zandheuvels door die u daar in de verte met hun gouden glans kunt zien glinsteren. De droge bedding van de Crossing-rivJer is maar heel weinig verder. Daar. meer naar het zuiden kunt u den Eenzamen Berg zien liggen. Het zal daar beneden wel aardig warm zijn. En ziet u ook hoe do wind het stof opjaagt... Waar u daarginds dien gelen mist ziet, daar is een hevige zandorkaan. In dezen tijd van bet jaar duurt dat nooit heel lang. Maar je weet nooit te voren wat er ln deze oude woestijn gebeuren kan. Verrassingen zijn hier altijd mogelijk. De Indianer noemen ze den Palm van Gods hand en met dien naam is alles gezegd..." „De palm van Gods hand..." herhaalde de Profeet fluisterend en hij ontblootte zijn hoofd met een on willekeurig gebaar van ontzag. verzilveren, zooals de zindelijke buismoeder de pooten van haar roestig keukenfornuis wat opkalefatert ln schoonmaaktijd! Het is gewoonweg een paskwil! En dan nog de be roerdigheid, die sommige omwonenden van deze uiter lijke teekenen van hoogmoedswaanzin, waaraan Groot gortbulkenburg op zoo onrustbarende wijze laboreert, hebben te lijden! Zoo is bijvoorbeeld daar de nieuwe brug bij de Nieuw- landersingel en Bleekersloot; ik zal haar maar noemen de Pontifex Willem Wendelaarbrug; niet zooals de Pondt de Rochdale, gesierd met beeldhouwwerk van Hllda Krop, maar met zilverpapier beplakte brugleu ningen, Risum Tenefis Amici. Houdt nu Je lachen, vrienden! Dit kunststuk van waterbouwkunde is zóó hoog ge rezen. dat de meest nabije bewoner, de assuradeur de Zeeuw meen ik, zoo ongeveer 'n halve meter naar be neden ie gezakt en zijn huls tot 'n soort kelderwoning ziet gedegradeerd. Hij kan met recht en reden uitroe pen: De profundis clamalr ad te Domlne; uit de diepte heb ik geroepen: Heer. Heer. verhoor mijne stem! Bovendien hadden ze ter plaatse hekken voor de per- ceelen gemaakt, dat moet nu 'n soort van pleister zijn op de wond die ze hadden geslagen, door de bewoners naar den kelder te dirigeeren. Maar die dingen waren erg leelijk en onpractiscb en werd het uitzicht beno men door gemeniede gaspijpen en harmonicagaas. Pro testen bleven natuurlijk niet uit en nu hebben ze weer andere hekken, die tenminste fatsoenlijk zijn, aange bracht, maar de vorige hebben ze bijna met behulp van dynamiet uit den grond moeten slaan! Wat een beleid, wat 'n economie, wat 'n teedere zorg voor de armzalige belastingcentjes van de platgemangelde en uitgeperste Grootgortbuikenburgers! Als ik mij niet vergis, dan is Senator Gerrit Slinger land tegenwoordig minister van Gemeentewerken. Dat komt hem als oud-timmermansknecht volkomen toe. HU heeft verstand van spykers. zoo goed als ik van potlooden. waarmee'ik vroeger heb gevent. En als soms Raden Adipati Aria Achmed Djajadl Nlngrat, Edeleer van Koetjan Matjan Babi Malas Sko- lo Kater Goena Goena, krepeert. dan stel ik voor de waardigheidsteekenen van dien Indischen vorst aan te koopen en minister Gerrit te sieren door het geschilder de blikken kleuteremmertje op zijn kletspatet te plaat sen en in zijn wethouderlijke hand de vergulde pajong of parapluie te steken. En als er dan een feestelijk herdenkingsfeest is. bij voorbeeld 8 October of de najaarskoemarkt, dan worden we verzocht allemaal uit volle vorsten te zingen. Onder deze parapluie Loopen nu vier kleintjes! Teun en Muua en Gert en Jan Die lappen het maar fijntjes! En de belastingschroef ging: tik tak tik En de vier kleuters worden wonderdik Onder Gortbuik's parapluie! (Bis) (Nadruk verboden). Vrij van vermakelijkheidsbelasting, maar auteurs recht ton bate van den componist, CAVE CANUM. Wagens met dubbelen bodem en looze benzin e-reservolrs. Het was den douanebeambten van Staerlen opge vallen, dat eenige boeren aan de Hollandsch Duitsche grens meerdere malen per dag met hun karren het grenskantoor passeerden. Maandagmorgen stelden zij een nader onderzoek op een van die karren ln. Hier bij kwamen zij tot de ontdekking, dat de wagen dub bele wanden had. Men vond echter niets in dezo bergruimte. Aangedreven door deze ontdekking zochi men verder en vond toen, dat ook de bodem van de kar dubbel was. Er waren 200 K.G. meel in gebor gen. Paard en wagen werden in beslag genomen. Te gen den boer werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het ontduiken van de invoerbelasting. Een onderzoek zal ingesteld worden hoeveel malen de boer de grens met zooveel smokkelwaar gepasseerd^ is. Denzelfden avond hielden de douanebeambten aan de grens een auto aan, die eveneens smokkelwaar met zich medevoerde. Eenige mannen meenden met den luxe-wagen de grens te kunnen passeeren, zon der dat deze aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen werd. De ambtenaren, die de personen ken den, stelden een grondig onderzoek in. Na eenigen tijd vergeefs gezocht te hebben, ontdekten ze, dat het benzinereservoir aan den eenen kant hol was en smokkelwaar bevatte. In de tank waren ongeveer 8000 cigaretten geborgen. De luxewagen werd in beslag genomen en de inzittenden ln arrest gesteld. Het wa ren alle drie Dultschers. Verbetering ln de tegemoetkoming aan de gedupeerden. Onder dagteekening van 12 Mei jJ. is thans versche nen het door ons reeds aangekondigd Koninklijk be sluit tot nadere wijziging van het K. B. van 19 Mei 1932, No. 20, tot vaststelling van nadere regelen in zake het verleenen van geldelijke tegemoetkomingen als bedoeld in artikel 13 van de Zuiderzeesteunwet. Naar wordt meegedeeld, hetreffen deze wijzigingen o.a, de mogelijkheid van vrijstelling van een bepaald deel van de eigen verdienste van de belanghebbenden en van spaargelden e.d. bij de berekening van de geldelijke tegemoetkoming. In dienzelfden geest is een wijziging gebracht ln de regeling van den aftrek van de inkomsten van in wonende kinderen. Voorts is dat bedrag, dat aan een belanghebbende door de afsluiting van de Zuiderzee wordt geacht te worden onttrekken, voor personen van 65 jaar en ouder verhoogd, terwijl voor dezelfde groep perso nen ook is verhoogd het bedrag, dat zij geacht wor den noodig te hebben er voorziening in hun levens onderhoud. EEN CHINEES, DIE ZIJN KALMTE VERLOOR. Vrouw met een cigaretten-koker mishandeld. Donderdagnacht ontmoette de 18-jarige Chinees Y. S. uit de Atjehstraat in de Delistraat te Roterdam een paar vrouwen. Deze vrouwen begonnen den Chinees te plagen en uit te jouwen. De Chinees werd driftig, greep zijn cigarettenkoker en hij ging hiermee de 25 jarige werkster Joh. P. uit de Lombokstraat te lijf. Met den koker sloeg hij de vrouw een groot gat in het voorhoofd, boven het linkeroog. De vrouw is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. De Chinees is aangehouden en opgesloten. In de gewrichten worden dikwijls schadelijke stoffen afgezet, wani.eer de regelmatige doorsfrooming met bloed, ook van de kleinste vaten, door koude, vocht of plotselinge sterke af koeling gestoord wordt. Hevige pijn bij elke beweging aangezien ook de zenuwen aangedaan zijn is hef gevolg en als .rheuma' bekend. Aspirin-labletten oefenen een regelenden Invloed uit op de bloedsomloop en zorgen voor een krachtige doorslrooming met bloed, zoodat de vergiften worden weggespoeld en uit gescheiden. Aspirin-tabletten stillen bovendien de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogf Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tab'.etfen, gemerkt met het Bayerkruis. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabL 70 ct*. en oranjezak,e» van 2 tabl. a 10 ct». En de Ier sloeg een kruis... „Heilige Moeder Gods. wat een naam!" „Texas, flink doorrijden..." was al wat Jefferson Worth te zeggen had. Terwijl daar in de verte de gele zanddulvels dansten langs den weg, daalden de reizigers langzaam de heffing af... van het Dal van den Koning naar den Handpalm Gods... „Zou dat waar kunnen zijn, mijnheer?" vroeg Abe den Profeet „Wat bedoel je, mijn jongen?" „Wat Texas zoo juist van den Oceaan zelde." „Ja, dat ts zoo. Het laagste punt van dit dal is onge veer driehonderd voet beneden het oppervlak van de zee. De spoorweg dien wij van plan zijn aan te leggen, volgt aan gindsche zijde den rand van het bekken en deze helling die wij nu afdalen, was vroeger een inham van het meer." En terwijl zij te midden van de stilte en de hitte van dat land der verschrikking hun weg vervolgden, maakte de ingenieur het den knaap en zijn reisgezellen duide lijk, hoe rivier en zee en zon en wind in dien langen, langen tijd van het diepe meer een dorre woestijn hadden gemaakt. De vijver van de Wolfs-bron lag droog, hetgeen Texas reeds voorspeld had. Ook het Spokenmeer lag droog. Nu en dan kruisten zij de bedding van rivieren die daar eenmaal gestroomd hadden, dan weer vlakten waarover zij den salpeter zagen uitgespreid, straks weer langs riet en bijna verdorden plantengroei. Maar steeds spreid de zich daar boven hunne hoofden de breede, gloeiende hemel uit en vergeefs zocht bet vermoeide oog naar wat verkwikking kon bieden van die verblindende lichtschit- tering. Dien avond, toen zij hun kamp opsloegen, hingen er zware wolken boven de toppen an het Niemands-geberg- te en van den Kust-Keten die uitmondde in het Dal. Texas Joe sloeg die wolken gade en zeide niets, maar toen Pat het water uit zijn beker uitstortte over den grond, overlaadde Joe hem met verwijtingen, waarvan allen versteld stonden. Den volgenden dag, tegen het middaguur, waren zij midden tusschen de zandheuvels. Geen spoor van plan tengroei was te bekennen: de gevaarten wit zand die hier lagen opgestapeld als tezamengewaaide sneeuw wa ren onafgebroken in beweging. Steeds werden zij ln oos telijke richting voortgedreven door de westenwinden die daar in bijna alle jaargetijden overheersohen. Zoo komt het dat zij zich langzaam en gestadig voortbe wegen totdat eindelijk de windvlagen van de bergen neerstrijken en de zandheuvels zoo snel voortrollen dat zij alles wat hun ln den weg komt, bedelven. Later ln den namiddag beklom Texas een hoogte, ten einde het land te overzien. De anderen zagen hem daar, turende naar het noordwesten, tot hij zich eindelijk langs den stellen kant van den heuvel omla-/j liet glij den en bij den wachtenden wagen bleef «aan. „Hij is onderweg", - zeide hij droog en eenvoudig „en het wordt een zware. Ik zou denken dat wij het best doen met zoo ver mogelijk te vluchten." Weinige minuten daarna werd de hemel achter hen als met een gouden nevel overdekt. De droge, warme dampkring scheen met een geheimzinnige kracht gela den te zijn. Men zag hoe de muildieren den kop kramp achtig bewogen en aan hun leidsels rukten, als werden zij door geheimzinnige machten voortgejaagd. Regel recht en snel, kwam de stormwind steeds nader tusschen de bergpassen door, het zand der woestijn onverbidde lijk voor zich uitdrijvende. Weldra wond de gouden mist zich om hunne slapen, het werd een dikker, gele mist en somber en onnatuurlijk zag men door den nevel heen de zon aan den hemel staan. Toen, ten laatste bereikte hen de stekende, verblindende, verstikkende windvlaag In één enkel oogenblik waren alle kenteekenen van het wegspoor onzichtbaar geworden. Alom aan alle zijden dwarrelde het zand, alsof het een sneeuwstorm was. Ook rondom den wagen waar zich de mannen bevonden Het sneed hun in het aangezicht en met gesloten oogen snakten zij naar adem. De muildieren weigerden verder te gaan en Texas riep mijnheer Worth toe: „Het dient tot niets of wij al probeeren verder te komen, mijnheer Van den weg ls niets meer te zien en wij zouden toch geen koers kunnen houden." Zoo ver mogelijk onder den wind deden allen geza menlijk hun best een zeildoek aan den kant van den wagen te spannen. Daarna maakten zij de muildieren los, benden ze stevig aan het voertuig en kropen toen in hua schuilplaats. De Ier pruttelde en mopperde en kuchte en vloekte. De ingenieur lachte goedhartig om den ongewonen toestand. In overeenstemming daarmede lachte ook Abe Lee. Terwijl Texas Joe ln het geval be rustte met de inschikkelijkheid van iemand die veel ondervonden heeft en zich niet licht verwondert. Maar het gezicht van Jefferson Worth was en bleef hetzelfde grijze masker zonder uitdrukking. Hij liet geen onge duld blijken vanwege het oponthoud, geen ontstemming wegens den overlast het was alsof hij alles te voren voorzien had en het hem niet de minste moeite kostte zich er bij neer te leggen. „Hoe lang denk je dat dit in hun lof over „Zij '-crêrue' Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van nuid en teint der vrouw, als voor len man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 rent. Gevolgd door een modderbad. Woensdagmiddag was men bezig met het gieten van teer tusschen de steenen van den oprit, nabij het viaduct aan de Schiekade Westzijde te Rotter dam. Daarbij gebruikte men een z.g. teerkaeheltje op wielen. Bij het verrijden van dit kacheltje reed men over een riooldeksel. Tengevolge van het schokken van het wagentje viel wat vuur uit de kachel in het riool. In dit riool hadden zich gassen opgehoopt, welke daar tot ontploffing kwamen. Het ongeveer 10 kilogram wegende riooldeksel werd over een af stand van 5 meter weggeslingerd. Het ging rakelings langs twee wandelaarsters. Met het deksel vloog een golf modder omhoog. Deze modder is over de heide dames heen gespat. Voorbijgangers hebben de zeer verschrikte dames zooveel mogelijk schoongeveegd. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. De kwestle-Silberstein. Naar aanleiding van de berichten betreffende de aanstelling van den Duitschen piloot Silberstein bij het corps vliegers der K.L.M. wordt van de zijde der directie medegedeeld, dat Silberstein geen vluchteling is en dat hij op de sollicitanten lijst stond met een groot aantal anderen van verschillende nationaliteit. Ilij is gekozen, in overleg met zijn vorigeu chef in Duitschland en uitsluitend op grond van zijn be kwaamheid. Een en veertig fanatici voor t gerecht Reuter meldt uit Tokio: De resultaten zijn gepubliceerd van het voorlooplg onderzoek naar den aanslag van 15 Mei 1032, toen eenige Jongelieden, ln uniformen van leger- en marine-officie ren, den 77-jarlgen Japanschen eersten minister InoekaJ vermoordden, en zich daarna schuldig maakten aan een serie bomaanslagen in de stad. Tien marine-officieren en elf militaire cadetten zijn beschuldigd van rebellie en twintig burgers van moord of poging tot moord. Tijdens de verhooren betoogden zij allen dat zij Ingrij pende maatregelen noodig geacht hadden, om de poli tieke partijen van corruptie te zuiveren, de tyrannie der finantieele concerns uit te schakelen, de exploitatie der massa door de bevoorrechte klassen te doen beëindigen, en de valscbe raadgevers rondom den keizerlijken troon te verwijderen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de Jongelie den op uiterst fanatieke wijze te werk waren gegaaa, onder aanwending van chantage. O IT ONZE OOST. INLANDER DOOR PANTERS GEDOOD. Uit Batavia: Te Sasaksaat, in het district Tjika- longwetan, is een Inlander vermoedelijk door twee panters aangevallen en gedood. In deze omgeving zijn nooit panters of tijgers gezien, zoodat gedacht wordt, dat men hier te maken heeft met uit het zui den gevluchte dieren. KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN? Verzoek aan den minister van Koloniën. Uit Batavia: De „Javabode" meldt, dat de In dische regecring aan den minister van Koloniën te legrafisch verzocht alsnog te willen toestaan de in voering van een korting van 10 op de Indische pensioenen door te voeren, waardoor een besparing van f 8.700.000 zou worden verkregen. DE PEST IN HET GAROETSCHE. Uit Bandoeng: Volgens het jongste weekrapport zijn in het Garoetsche 205 sterfgevallen aan pest voorgekomen. Het grooter aantal herkende gevallen is mede veroorzaakt door scherpere controle en door voering van de miltpunctie. Het hoofd van den Dienst van Volksgezondheid acht de situatie geenszins verontrustend- Hij waar schuwt tegen een te rappe conclusie uit een week- cijfer. zou kunnen duren, Tex?" vroeg hij met zijn kleurlooze Den morgen van den tweeden dag kwamen zij uit hun dekens en van onder den wagen te voorschijn gekropen en bespeurden dat de hemel helder en de lucht zonder zand was. Vol ijver begonnen zij aan de noodige maat regelen voor hun vertrek. Tegen de beschutting die zij vervaardigd hadden, was het zand tot aan het boven einde van de wielen opgestuwd en de wagen zelf was meer dan half vol. De haren, de wenkbrauwen, de baard en de kleederen van de menschen waren geheel door trokken van een poederachtig stof, terwijl er hoege naamd niets meer van het wegspoor zichtbaar was en de wielen diep in het weeke zand wegzonken. Tot drie malen liet Texas zijn trekdieren stilhouden en beklom hij een zandheuvel om zijn richting te bepa len met behulp van kenteekenen die voor de anderen niet weerneembaar waren. En wederom werd er stil gehouden om hun gids In de gelegenheid te tellen het terrein op te nemen. De vier reizigers ln der wagen ke ken den voerman aandachtig en vragend aan. r.ii zagen hoe hij zich plotseling omkeerde en met grootcsnelle schreden tot hen kwam. Instlnktmatig beseften zij dat hil iets ongewoons gezien had. De Profeet en Jefferson Worth spraken tegelijk: „Wat is er aan de hand. Tex?" „Een verdwaald paard, ongeveer een mijl ver." Voor het eerst gedurende den tocht haalde Texas Joe ziin lange zweep voor den dag en toen hij: „Buck! Molly!"... riep, werd die begrooting vergezeld van zweepslagen, die knalden als revolverschoten en zonder ling klonken in de doodsche stilte van de zandwoestijn. Toen het paard hen eindelijk gewaar werd. kwam het arme dier vermoeid aanstrompelen... de gebroken riem van zijn halster bengelde los naast zijn kop. „Och. het arme beest..." zelde Pat, „het la bijna dood van dorst" En hij sprong uit den wagen en liep haastig naar den waterton, die achter in den wagen stond. „Voorzichtig Pat" zelde de kleurlooze stem van Jef ferson Worth. En onmiddellijk op die woorden volgde een knal van Texas Joe's revolver. De Ier keerde zich om en zag het paard levenloos in het zand liggen. „Alle duivels!" riep hij driftig uit. Maar in den rustigen blik waarmee Texas hem aanzag, lag iets dat aan den toorn van den Ier het zwijgen oplegde. „Je weet zeker niet dat wij mogelijk nog niet genoeg water voor onszelven zullen hebben..." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10