De Pruisische Landdag bijeen. K. BLAAUB0ER Roosevelt's oproep VERHUIZINGEN Zaterdag 20 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9282 Görings Machtigingswet aangenomen Léon Blum contra de Duitsche socialisten Onrust onder de boeren in Wisconsin De heer Wijnkoop te Tiel gearresteerd Oudheidkundige rondst Reeds door verscheidene regeeringen beantwoord OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEEUEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - OEFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONOER70EK GEHEEL* GQATIS. .WIJ WILLEN DE PRUISISCHE POLITIEK IN DE RIJKSPOLITIEK IN LAS SC HEN." De socialisten stemden tegen, waarvan een scherpe aanval het gevolg was. Minister-president Görtng. In een zitting van nauwelijks twee uur heeft de Prui sische Landdag een voor de geschiedenis van den Prui- sischen Staat zeer belangrijk werk verricht Met de stemmen van alle fracties uitgezonderd die der sociaal democraten, werd n.1. de machtigingswet voor de staats regeering aangenomen. De zittingszaal was voor deze gelegenheid feestelijk versierd. Tegen half drie opende de Minister van Justitie Kerl In zijn kwaliteit van president van den Landdag de zit ting met een kort woord van welkom, waarna Minister president Göring gelegenheid werd gegeven zijn regee- rïngsverklaring uit te spreken. Rede van Göring. Minister-president Göring wees er op dat de regee- rlngsverklaring, welke Rijkskanselier Adolf Hitier heeft afgelegd, in groote trekken reeds alles inhoudt, wat _voor alle landen en voor alle regeeringsverklaringen toonaangevend moet zijn. De regeeringsverklaring van het Pruisische staatsministeric moet zich derhalve bin nen dit kader schikken en. slechts in overeenstemming niet het doel van den Rijkskanselier, ook haar eigen doeleinden aange ven en noemen. Door de wet op de parallelschake ling en dooT de benoeming van Rijksstadhouders werd een eeuwen lange ontwikkeling in den zin van con solidatie en unifi catie der Duitsche stammen en van het Duitsche Rijk op gelukkige wijze afgesloten. Het dualisme Pruisen- Rijk dat sedert 1918 mede heeft bijgedragen tot de verscheuring van Duitschland, is overal en definitief gesteld. Pruisen is teruggebracht tot zijn oude missie en zijn roemrijke traditie, grond- en hoekpijler te zijn van Duitschland. Slechts uit de concentratie van Pruisen en het Rijk kan iets groots ontstaan. Hoe noodzakelijk de parallelschakeling van Pruisen met het Rijk was. blijkt alleen reeds duidelijk uit het feit, dat de Kanselier ge lijktijdig Rijksstadhouder voor Pruisen is. De gedachte van onzen Kanselier en onzen leider Adolf Hitier is hiermede ook geworden de basis voor de Pruisische re geering. De Staatsregeering heeft haar functies ontvan gen van den Kanselier. Door zijn vertrouwen ben ik els minister-pres<dent geplaatst aan het hoofd der re geering. Door zijn vertrouwen zijn mij, met uitzonde ring van de benoeming van ministers, de bevoegdheden overgedragen van een Rijksstadhouder. Ik zelf sta meer dan een decennium in onverbrekelijke trouw als volge ling achter mijn leider. Het was mij in dezen tijd ge gund. te leeren van dezen man. wiens wil mij bekend is. en wiens wil ook mijn wil geworden is. Zoo neem ik op mij dc Pruisische Staatsregeering niet alleen als minister-president, niet alleen voor de overdracht der bevoegdheden van den Rijksstadhouder, maar vooral en in de eerste plaats als meest getrouwe paladijn van mijn leider Adolf Hitier. Hieruit volgt dat Pruisen in de toekomst zijn politiek in nauwe samenwerking met het Rijk en volgens de richtlijnen van zijn kanselier zal voeren, waarbij volgens den vasten wil van den Kanse lier de gerechte en belangrijke belangen van Pruisen ln vollen omvang gewaarborgd zullen blijven. De Kanse lier heeft mij benoemd tot den behoeder van Pruisen en mij in het bijzonder opdracht gegeven te waarborgen wat van Pruisen is. Onder geen enkele omstandigheid zal ik daarom kunnen toegeven dat Pruisisch bezit van Pruisen zal worden gescheiden. De ondervinding van Pruisen zal voor het Rijk de basis vormen van zijn wetgeving. Al wortelt de nieuwe Pruisische staatsregeering ook in het vertrouwen van den kanselier, toch was zij slechts mogelijk door de overwinning der nationale en natio- naaj-sociallstische revolutie. Hieruit vloeit voor de staatsleiding de heilige plicht voort haar politiek ook te voeren ln den geest van deze nationale en nationaal- eocialistische revolutie. De nationale revolutie is daar mede in de eerste plaats de nationaal-socialisttsche be weging, als vertegenwoordigster dezer revolutie heeft ook in Pruisen alle belangrijke functies veroverd. Dat was de onontbeerlijke voorwaarde v. den wederopbouw van Pruisen in Duitschland Het was voorwaarde om een werkzaamheid to kunnen ontplooien, welke in overeen stemming is met de nationale en in het bijzonder de na- tionaal-socialistische doeleinden. De Pruisische staats regeering zal deze macht weten te gebruiken. Zij kent de grootte der verantwoordelijkheid welke met haar machts positie is verbonden en zal iedere verantwoordelijkheid op zich nemen in het belang van den Staat en op ieder oogenblik. Overgaande tot het gebied van bedrijfsleven, con stateerde de minister-president met voldoening, dat de ontwikkeling der spaarkassen juist in de laatste weken een toeneming heeft gebracht voor de inlagen. Hierin komt de toenemende kalmeering en de ontspanning In het bedrijfsleven tot uiting. Hierin ziet men een consolidatie van het vertrouwen, dat terugslaat op de autoriteit van den staat. De staatsregeering zal alles doen om een voortgang dezer ontwikkeling te waar borgen. De toeneming der spaargelden heeft de moge lijkheid geschapen voor cred iet verleening door de spaarbanken, waarbij in het bijzonder rekening zal worden gehouden met middenstandsbedrijven. Ook in het bedrijfsleven, aldus vervolgde Goering, moet het principe, gleden: Autoriteit naar beneden, verantwoor delijkheid naar boven. Bij de bespreking van bijzondere voorzorgsmaatre gelen voor bepaalde gebieden van den Pruisischen staat vond de minister bijzonder hartelijke woorden voor Oost-Pruisen. Hij verklaarde dat Oost-Pruisen is gescheiden door een corridor, maar het is niet afge sneden van de harten en het denken. Wij weten, wat Oost-Pruisen moet lijden. Wij weten dat Oost-Pruisen op een voorpost staat en dat wij voor dezen voorpost moeten zorgen. Oost-Pruisen moet weten, dat het zijn geheele kracht steed3 weer kan vernieuwen uit Pruisen. Het staatsministerie streeft er naar door uiterste zuinigheid op ieder gebied het begrootingsplan voor 1933 cok materieel sluitend te maken. Voor het overige sloot Goering zich aan bij de ver klaring, welke door den Rijkskanselier in den Rijks dag is afgelegd. VERKLARING DER SOC.-DEMOCRATEN. Vervolgens legde de sociaal-democratische afgevaar digde Zillat een verklaring af, waarin hij o.a. zegt: De sociaal-democratische partij en haar vertegen woordigers in de parlementen -van het rijk, de landen en de gemeenten, hebben overeenkomstig hun principieelo inzichten ook na de politieke omwen teling getracht, hun politieke activiteit binnen het kader van de wettelijke grenzen uit te oefenen. Deze activiteit is, ondanks haar wettelijk karak ter, ingedamd. Geestelijke aanpassing kan slechts op den bodem van gelijkgerechtigdheid tot stand komen, welke gelijkgerechtigdheid wij als een nood zakelijke voorwaarde voor het leven van ons volk eischen. Zoolang deze gelijkgerechtigheid niet ge geven wordt, zijn wij niet in staat onze goedkeuring te hechten aan een machtigingswet in Pruisen. Wij zullen daarom tegen de wet stemmen. SCHERP ANTWOORD VAN KUBE. De leider der nationaal socialistische fractie Kube nam hierna het woord voor een scherpe redevoering, welke hij uitsprak als antwoord op de toespraak van Zillat. Hij eindigde met de woorden: U hebt nog niet eens begrepen, dat Uw taak tweeledig is: U te scha men en te zwijgen. De voorzitter der D.N. fractie, v. Winterfeldt, legt namens zijn fractie de volgende verklaring af: Het Duitsche Nationale front staat ook in Pruisen achter den in de Rijksregeering besloten bond van het nationale Duitschland en wenscht een zelfstandige leiding van Pruisen in den geest van dezen bond. Hiertoe biedt de machtigingswet de mogelijkheid. Zij verwacht door de aaneengeslotenheid van onze leiders en hun volgelingen de snelste versterking van den Pruisischen staat, zooals deze eens door de Hohen- zollern werd geschapen. Hierna werd gestemd over de Machtigingswet. Als de S.P.D. als eenige fractie blijft zitten, roepen natio naal socialisten: Opstaan! President Kerrl constateert, dat de machtigingswet met de vereischte tweederde meerderheid door den Landdag is aangenomen. Hij sluit de zitting. Houding in den Rijksdag in strijd met instructie van Hoofdbestuur. Scheuring een gevolg? Reuter meldt uit Parijs: In antwoord op desbe treffende vragen heeft de leider der Fransche socialis ten, Léon Blum, verklaard, dat hij geloofde nadruk kelijk te kunnen verklaren, dat oen betrekkelijk be perkt aantal sociaal-democratische afgevaardigden in den Rijksdag aanwezig is geweest en de verklaring van Hit Ier heeft goedgekeurd. LéON BLUM. Blum verklaarde verder, dat hun deelneming aan de zitting in strijd was met den wil van de partij en de nauwkeurige instructies van het hoofdbestuur. Blum zeide verder te gelooven dat zulke verschillen scheuringen teweegbrengen en hij was van oordeel, dat de Fransche socialisten zich niet solidair kunnen verklaren met socialistische elementen, die meenen tegenover het Hitler-regime een houding van ver zoening en passieve aanvaarding te kunnen inne men. Wegens opruiing tegen het openbaar geeag. De heer D. Wijnkoop, die Donderdagavond te Tiel in een vergadering van communisten het woord voer de, naar aanleiding van de rechtszitting te Tiel, waar de heeren L. de Visser en Roestam Effendi werden veroordeeld wegens beleediging en opruiing, is daar door de politie gearresteerd. In zijn rede sprak de heer Wijnkoop opruiende woorden tegen het openbaar gezag, wat voor de po litie aanleiding was om den heer Wijnkoop in hech tenis te nemen. De officier van Justitie te Tiel heeft den heer W, in verhoor genomen, waarna hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. Overblijfselen van een badplaats ontdekt In de Middellandsche Zee. Reuter meldt uit Alexandrië: Kapitein John B. Cull. de commandant van de mili taire luchthaven te Aboekir, heeft bij een tocht over de Middellandsche Ze nabij Nelson-eiland de overblijfselen van een oude stad ontdekt, vermoedelijk Canopus, de badplaats van de Alexandrijnen in den Romeinischen tijd. Cull zag onder water iets, dat op een groot hoefijzer, leek en zeide dit tegen den bekenden Egyptischen ar- chaeoloog, prins Omar Toessoen. Deze zond een duiker naar de aangegeven plaats om een onderzoek in te stellen, en deze bemerkte dat het „Hoefijzer" bestond uit marmeren kolommen, en ver dere overblijfselen van oude gebouwen. O.a heeft de duiker den kop van een wit marmeren beeld van Alexander de Groote mee naar boven gebracht KL3L LUCHTREISGIDS 1933. In afwijking van vorige jaren is de Luchtreisgids van het 14e dienstjaar der K.LM. verschenen in den vorm van een volledig handboekje, waarin men naast geïllustreerde beschrijvingen van alle onderdeelen van het K.LM. bedrijf, de volledige inlichtingen over de binnen- en buitenlandsche luchtlijnen en alle tarieven voor het vervoer van personen, goederen en post aan treft Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan de lucht vloot, de vliegvelden, de Indië-route, rondvluchten en den luchtpostdienst. De dienstregeling van 1 Mei31 Augustus bevindt zich los achterin en kan dus bij den aanvang van den herfst-, winter- en voorjaarsdienst telkens vervangen worden. Een alphabetische bladwij zer vergemakkelijkt het gebruik van den reeds tot een omvang van 108 bladzijden toegenomen Luchtreisgids, die er In het frissche wit-blauwe omslag aantrekkelijk uitziet en bij Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam ge drukt is, Toestand steeds dreigender. De melkstaking der boeren in Wisconsin neemt steeds dreigender vormen aan. Nadat 3500 boeren gedreigd hadden eenige groote kaasfabrieken te Shawano in de lucht te laten vliegen, en deze fabrieken gesloten wer den, zijn zij gisteren op bevel van den gouverneur van Wisconsin weer geopend en onder bewaking van sterke afbeeldingen der nationale garde gesteld. Tusschen de nationale garde en een duizendtal boeren ontstond een gevecht, waarbij de garde met sabel en traangas tegen de boeren optrad. Aan belde zijden werd een honderdtal personen gewond. Bij Racine werd een 19-jarige boerenjongen door een kogel in den rug ge troffen. Hier slaagden de troepen erin de boerenbende uiteen te drijven en honderdvijftig man te arresteeren. De boeren hebben alle toegangswegen tot de steden bezet, om elk melkvervoer te verhinderen. Groote hoe veelheden melk laat men wegloopen of worden onbruik baar gemaakt. Naar schatting nemen 15000 boeren aan deze actie deel. De gouverneur van Wisconsin heeft de mobilisatie van nog veertien compagniën der nationale garde bevolen. In groote vrachtauto's patrouilleeren sol daten langs de wegen. TELEFOON 49 SCHAGEN. TEGEN BILLIJKE TARIEVEN DROGE OPSLAGPLAATSEN voor inboedels. Naar V.D. gister uit Washington vernam, was tot op dien dag door twaalf regeerirgen de bood schap van president Roosevelt beantwoord. Het antwoord van de Nederland- sche regeering. Het Nederland- sche volk verafschuwt den oorlog. De Koningin heeft Woensdag het volgende regee- ringstelegram gericht tot president Roosevelt van de Vereenigde Staten: Het is, Mijnheer de President een groote vol doening voor mij, dat het antwoord van Ne derland op Uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Ons volk, uit naam waarvan ik spreek, veraf schuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer als het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroordeelt het uittarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat voor de gemeenschap der volkeren de tijden zijn aangebroken om door daden te toonen dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterkste als haar uiteinde lijken hoogsten norm. Vreedzame regeling is de uitsluitend methode om nationale geschi.len te heslechten. Mij iB geen reden bekend, waarom vreedzame rege ling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale geschillen te vereffenen. Mfjn volk is er diep van overtuigd dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ont wapening thans gebiedend noodzakelijk is. Immers voortgezette bewapening leidt tot wed loop in bewapening en. gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belangrijke bijdrage tot wezijlijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze verklaring. Wat een non- agressieverdrag betreft, ben ik het met U eens, dat het onder de tegenwoordige omstandighe den wellicht goed is, dat bestaande en geldige non agressieverdragen en geldende verplichtin gen om te ontwapenen, plechtig worden beves tigd, teneinde hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De aanstaande oeconomische conferentie kan verzekerd zijn van den actieven en van gan- scher harte gegeven steun van mijn Regeering. De oeconomische en financieele toestand vraagt onmiddellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend oecomonisch en financieel leven. In ternationaal komt het op voor onbelemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche confe rentie een werkelijke en duurzame, verlichting ten gevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en de daarbij vertegen woordigde Regeeringen zich zullen laten leiden door de onveranderlijke wetten van oeconomi sche waarheid en geen acht zullen staan op hetgeen oppervlakkige en kortzichtige opvat tingen en individueele belangen gaarne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overheerscben. Met mijn Regeering en mijn volk deel ik ten volle in de hoop, dat de verwachtingen, waar aan Gij uitdrukking hebt gegeven, in vervul ling zullen gaan. (w.g.) WILELMINA R. De Ned. Mü- van Nijverheid en handel be tuigt haar groote instemming met het tele gram van de Koningin aan Roosevelt. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft aan H.M. de Koningin een telegram gezonden van den volgenden inhoud: De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel betuigt H.M. de Koningin haar groote dankbaarheid voor de treffende woorden, waarin H.M. in Haar antwoord aan President Roosevelt uiting heeft gegeven aan een over tuiging, die in het overgroote deel van het volk leeft Moge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkeeren van vertrouwen tusschen de volkeren en op het herstel van een daaruit voortkomend vrij handelsverkeer." Hlndenberg's dank aan Roosevelt. „Do weg uit de crisis gewezen." Berlijn, 18 Mei (VJX) Als antwoord op de bood schap van den president der Vereenigde Staten, Roo sevelt, heeft Rijkspresident v. Hindenburg, het vol gende telegram aan Roosevelt gezonden: „Met oprechten dank bevestig ik de ontvangst van Uw mij telegrafisch toegezonden boodschap. Deze manifestatie, waarin U de wereld den weg wijst voor de opheffing van de Internationale crisis, heeft in geheel Duitschland sterken weer klank gevonden. De verklaringen, welke de Duit- HINDENBÜRG. sche Rijkskanselier gisteren met de toestem ming van den geheelen Duitschen Rijksdag heeft afgelegd, bewijzen, dat Duitschland bereid is onbaatzuchtig mede te werken aan de overwin ning van de politieke en economische moeilijk heden van den tegenwoordigen tijd." Het antwoord van Italië, Rome, 18 Mei CV.D.) De koning van Italië heeft, den president der V. S., Roosevelt, onmiddellijk op zijn boodschap geantwoord, hem zijn dank uitgesproken en zijn levendige sympathie doen weten. De Italiaansche ambassadeur te Washington heeft de opdracht ontvangen de regeering der V. S. namens de Italiaansche regeering een medeaeeling te doen toeko men, waarin o.a. wordt gezegd: „De Italiaansche re geering stemt op de hartelijkste wijze toe in het ini tiatief van president Roosevelt. De Italiaansche regee ring is bereid met de Amerikaansche regeering en de andere regeeringen bijeen te komen om op bespoedig de en effectieve wijze te komen tot verwerkeling van het Amerikaansche initiatief. Ook China stemt ln met Roosevelt's oproep. Uit Nanking. Officieel wordt gemeld, dat ook China president Roosevelt's appèl onvoorwaardelijk aanvaardt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5