Allllttl Bitlis- Mmttitit- Laiinillil. Kabinet-Colijn gevormd. Wapenstilstand in het Oosten? Kijken is koopen bij Cloeck. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De verdeeling der portefeuilles HET PLAN-ROOSEVELT Pinkster-Aanbieding De Vos-Roep - SCHRAGEN.' Voorloopi? yredesaccoord tusschen China en Japan. De busdiensten over den afsluitdijk Het stroopersdrama te Epiond Dikke mist aan de Engelsche kust Rijksveldwachter van auto geslingerd Mislukte poging om de Maas over te zwemmen Een woestijndrama Woensdag 24 Mei 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9284 KWANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Twee vrijzinnig-democratische ministers, nl. de heeren Oud en Marchant. Het crisiskabinet-Colijn is op het oogenblik zoo goed als gevormd en het Nederlandsche Correspondentiebureau te Den Haag ver neemt uit de beste bron, dat, indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, het nieuwe ministerie nog in den loop dezer week zal kunnen optreden. Het nieuw te benoemen kabinet zal er als volgt uitzien: Dr. A. COLIJN (a-r.), premier en minis ter van koolniën; Mr. P. J. OUD (v.d.), minister van finan ciën; Mr. J. A. DE WILDE (a.-r.) minister van binnenlandsche zaken; Jhr. mr. A. DE GRAEFF (c.-h.), minister van buitenlandsche zaken: Mr. J. R. H. VAN SHAIK, (r.-k.), minis ter van justitie; Mr. H. P. MARCHANT (v.-d.), minister van onderwijs, kunsten en weten schappen; Mr. L. N. DECKERS (r.-k.), minister van defensie; Ir. J. A. KALFF (lib.), minister van waterstaat; Mr. T. J. VERSCHUUR (r.-k.), minister van landbouw, handel en nijverheid; Prof. dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE (c.-h.), minister van sociale zaken, arbeid en werkloosheid. In het nieuwe ministerie zullen dus de vijf groote partijen, t.w. R.-K., A. RC.-H., Vrijheidsbond en V.-D., vertegenwoordigd zijn Het aantal minister zetels wordt dus van negen op tien gebracht, doordat eenige afdeelingen van Economische Zaken en Bin nenlandsche Zaken onder prof. Slotemaker de Bruine zullen worden vereenigd in een nieuw ministerie voor Sociale Zaken, waaronder ook de werkloosheid ressorteert. Van de nieuwe ministers hebben de heeren Ver schuur en Deckers zitting in het demissionaire ka- binet-Ruys de Beerenbrouck. Minister geweest zijn ook nog dr. Colijn en prof Slotemaker de Bruine. Behalve de heeren de Graeff en Kalff zijn allen in de nieuwe Tweede Kamer gekozpn, voor welk lid maatschap zij overeenkomstig het gebruik ingeval van hun benoeming tot minister zouden bedanken. De heer de Graeff heeft zijn loopbaan gehad bij de algemeene secretarie te Buitenzorg, is vice presi- den tvan den Raad van Ned. Indië geweest en daar na, vóór zijn benoeming tto gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, gezant te Tokio en te Was hington. De heer Kalff is directeur geweest van de Ned. Spoorwegen en op het oogenblik voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië. Hij is voorts lid van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond. Hij heeft in de liberale partij in verschilende commissies belangrijk werk verricht, in het bijzonder in de commissie uit het hoofdbe stuur, die het nieuwe program heeft voorbereid. Advies van den Vrijzinng-Democrati- schen Partijraad, De Partijraad van den Vrijzinnig-Democratischen Bond heeft in zijn gistermiddag gehouden vergade ring aan de heeren Marchant en Oud geadviseerd de hun door den heer Colijn aangeboden portefeuil les van Onderwijs en Financiën te aanvaarden. De opvolgers van Oud en Marchant. De opvolgers van Mr. Oud en Mr. Marchant in de Tweede Kamer zullen zijn de heeren Jan Schilthuis te Den Haag en D. Kooiman, het tegenwoordige lid van Prov. Staten van Noord Holland. Er bestaat vrij veel kans, dai deze beide heeren het lidmaatschap zullen aanvaarden. Japan ln principe vóór het plan. Tokio, 23 Mei (V.D.) In de heden gehouden bui tengewone zitting van het Japansche kabinet, waarin het plan-Roosevelt en de militaire toestand in China werden besproken, hebben de ministers van buitenland sche zaken en van oorlog, Oedsjida en Araki rapport uitgebracht Het kabinet besloot het plan-Roosevelt prin cipieel goed te keuren, doch zekere bijzonderheden nog nader onder het oog te zien. De minister van oorlog Araki verklaarde dat de mi litaire operaties in China zich zeer gunstig hebben ont wikkeld. Op het oogenblik bestaat nog slechts het ge vaar dat de Japansche belangen in de provincie Shan- toeng zouden kunnen worden benadeeld. Tijdig moeten maatregelen worden genomen om een verdere antl-Ja- pansche beweging tegen te gaan. Ook hartelijke instemming der Engelsche regeering. Het antwoord van de Engelsohe regeering op de bood schap van Roosevelt, dat Dinsdag doord en Engelschen ambassadeur in Washington, Si'r Ronald Lindsay, aan president Roosevelt werd overhandigd, heeft den volgen den tekst: De Engelsche regeering is van meening, dat 't optreden van president Roosecelt van de grootste be teekenis is en geschikt om het succes der ontwapenings- en economische wereldconferentie te bevorderen. De Engelsche regeering deelt volkomen de meening van den president, dat het toekomstige geluk en de welvaart van de wereld zal afhangen van het succes rijke einde dezer beide conferenties. Zij wordt des te meer aangemoedigd door de boodschap van Roosevelt, daar de president de aanneming van het Engelsche ontwapeningsplan als eerste stap van zijn program noemt. De Engelsche regeering ziet hierin een ernstig bewijs voor de bedoelingen van Amerika er in Genève naar te streven, dat de aanneming van het Engelsche ontwapeningsplan wordt doorgezet. De Engelsche re geering gelooft harerzijds, dat wanneer dat zou kunnen worden bereikt, een herstel van het vertrouwen tus- schen de naties der wereld zou intreden. D, antwoorden der Dominions zijn ook reeds voor een gedeelte doorgezonden naar het Witte Huis. Kinderhoeden Chapelins Witte Strandhoeden Japansch Panama 0.95 3.95 70 cent vanaf 1.50 Volgens een Reuter-telegram uit Peking is er een voorloopig vredesaccoord gesloten tnsschen China en Japan. V.D. verneemt hieromtrent nader uit Peking, dat de gevolmachtigde der Chineesche Republiek, Koe- anfoe, de Chineesche centrale regeering heeft mede gedeeld, dat hij met het Japansche hoofdkwartier door bemiddeling van den Japanschen militairen at taché, kolonel Nagojama, een wapenstilstand op kor ten termijn heeft gesloten. Op grond van deze over eenkomst heeft hij van de Chineesche Centrale regee ring verdere volmachten geëischt voor de opening van Chineesch-Japansche onderhandelingen. Naar verluidt zou evenwel de kwestie van de be zetting van Peking nog niet zijn opgelost. Het Chi neesche hoofdkwartier zou zich verplicht hebben de troepen op ongeveer 60 tot 80 K.M. van Peking te rug te trekken. Volgens een mededeeling van den kanselier van de Japansche ambassade in Peking, Nahajama, heeft de Chineesche gevolmachtigde zich verplicht alle Chineesche troepen uit de linie Pe king—'Tientsin—Kalgan terug te doen nemen. Tegemoetkomende houding van Japan. Uit Londen, 23 Mei (V.D.): De Chineesche auto riteiten, die verantwoordelijk zijn voor den toestand in Peking, hebben Japan voorgesteld de vijandelijk heden op 22 Mei te staken. In verband hiermede wordt verwacht, dat de situatie in Noord-China in de eerstkomende dagen aanmerkelijk zal verbeteren. De Japanners schijnen er evenwel op aan te dringen, dat de Chineezen hun wapenstilstandsvoorstel schrif telijk indienen, daar zij niet voldaan zijn over het Chineesche mondelinge verzoek. In officieele krin gen wordt er den nadruk op gelegd, dat Japan geen verder motief heeft voor zijn huidige operaties in N'oord-China, welke zijn ondernomen uit de noodza kelijkheid den Grooten Muur welke de grens vormt tusschen Jehol en Noord-China te beschermen en den vrede en de orde in Noord China te handhaven. Bij gevolg wenscht Japan in onderhandeling te treden met de Chineesche autoriteiten, die sterk genoeg zijn om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor den vrede en de orde in Noord-China. De A.T.O. is haar geregelden dienst aan gevangen. Een mooie tocht in conforta- bele wagens. Gisteren is de Afsluitdijk opengesteld voor den ge- regelden autobusdienst van de A.T.O. tusschen Alk- ma Ar cn Leeuwarden, die als voorlooper van het toe komstige spoorwegverkeer over den Dijk dient te worden beschouwd. Om 6 uur 55 is, zonder eenige of ficieele plechtigheid, van beide gemeenten uit de eerste bus vertrokken. Een nieuwe mijlpaal in de historie van de droog making van de Zuiderzee! Op uitnoodiging van de A.T.O. maakten, gisteren een aantal journalisten de proefrit over dit traject mede. Van Alkmaar uit gaat de tocht via de Kooij naar Breezand, waar gestopt wordt. De bedoeling is, dat de dienst hier regelmatig 10 minuten halt houdt, om aan passagiers gelegenheid te geven zich een verver- sching te verschaffen. Hier komt ook een vulstation voor het eigen bedrijf en voor particulieren. Een daar tijdelijk geplaatst directiegebouw wordt verbouwd tot café-restaurant, dat geëxploiteerd zal worden door den pachter van de bekende gelegenheid van den heer Spaander to Volendam, die ten behoeve van de watersport do vluchthaven aldaar denkt te benutten cn zoo het watertourisme op het IJsselmeer van Vo lendam met dat van Breezand hoopt te verbinden. Via Wieringen en den 30 K.M. langen afsluitdijk gaat de tocht dwars door Friesland tot de hoofdstad is bereikt. Verwacht mag worden, dat zeer veel Nederlanders van dezen dienst gebruik zullen maken, om met het grootste vaderlandsche werk onzer dagen kennis te komen maken. Tegen den jachtopziener vrijspraak ge- eischt in hooger beroep. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hooger beroep terecht gestaan de jachtopziener J. v, d. B. uit Egmond, die in den nacht van 30 No vember j.1. den strooper Krijn Dekker met een schot uit zijn revolver trof ten gevolge waarvan Dekker spoedig overleed. Van deze zaak. die als „het stroopersdrama te Eg- mond" bekendheid heeft gekregen, wordt in herin nering gebracht, dat in dien nacht de gebroeders Dekker, bekende stroopers, op hot pad waren gegaan en in een duinpan den jachtopziener en een rijks veldwachter ontmoetten. Aan een sommatie om zich over te geven, gaven de gebroeders Dekker geen ge hoor, maar gingen op de vlucht. De jachtopziener zette toen den jongste na de rijksveldwachter bleef achter daar de oudste in een andere richting vluchtte, is nooit door derden nauwkeurig waarge nomen, wat er tusschen beide mannen is voorgeval len. Het zou, volgens de verklaringen van den jacht opziener hierop neer komen, dat hij Krijn Dekker heeft ingehaald en deze zich toen omkeerde en met zijn knuppel in 't wilde weg begon te slaan. Om hem te overmeesteren zou de jachtopziener eerst een schot in de lucht hebben gelost en, toen dit geen resultaat had, de revolver op de beenen van d*in strooper heb ben willen afschieten, om hem buiten gevecht te stellen. Dit schot werd noodlottig; het trof den stroo per in het onderlichaam, met het genoemde gevolg. Zooals men zich herinneren zal heeft de Alkmaar- sche rechtbank den jachtopziener, die verklaarde uit zelfverdediging te hebben geschoten, vrijgesproken, naar h.i. de ten laste gelegde toebrenging van zwaar lichamelijk letsel niet was bewezen. De procureur-generaal bij het hof, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, eischte gister bevestiging van het vrijsprekend vonnis en ontslag van rechtsver volging. Aanvaring tusschen onderzeeër en visscher. Londen, 23 Met (V.D.) Hedenmorgen hing er aan de kusten van Engeland een dikke mist, hetgeen tot eenige incidenten leidde. De aan de manoeuvres van de Engelsche thuisvloot deelnemende onderzeeër L 23 ontkwam daarbij nauwelijks aan een ramp. De onder zeeër werd n.1. in den loop van den ochtend ter hoogte van Kinnairel Head aan de Sohotsche Oostkust geramd door een visohtrawler van 300 ton, met het gevolg, dat water ln den onderzeeër drong. De pompen konden echter de boot houden. Het beschadigde schip zette koers naar Rosyth.De manouevres van de vloot moesten door den mist tot later op den dag worden uitgesteld. Des ochtends was er slechts 100 M. zioht. Een Engelsche duikboot geramd. Nader wordt nog uit Londen gemeld: De Britsche duikboot L 23 is gister geramd door den treiler „Lord Davidson" tijdens een dikken mist, op 7 mijlen uit de kust van Kinnaird Head (Aberdeenshire) Er werd slechts geringe materieele schade aangericht. De duikboot behoefde geen assistentie. De L 23 is ge ëscorteerd naar Rosyth. Aan boord van het 760 ton me tende oorlogsschip bevinden zioh ongeveer 30 man. Een jaar gevangenisstraf tegen den dadei geëischt. Arnhem, 23 Mei. Op 11 November van het vorig jaar hielden een drietal politiebeamhten onder Rosen- daal bij Velp (Gld.) een luxe auto aan, van waaruit een konijn geschoten was. De auto werd door den rijksveldwachter Bouman uit Velp, die op den tree- plank stond naar het politiebureau aldaar geleid. De beide nakomende politiemannen vonden eenigen tijd later den rijksveldwachter zwaar gewond op den hoek van de Piet Heinlaan te Velp liggen, terwijl de auto verdwenen was. De autobestuurder had klaar blijkelijk door het nemen van een scherpen bocht, zich van den veldwachter willen ontdoen. De veldwachter, verkeerde ruim een week in levensgevaar, doch i9 thans weer bijna geheel genezen. D autobestuurder, de 28-jarige P. E. uit Arnhem, stond hedenmiddag voor de Arnhemsche Rechtbank te recht Hij gaf toe, door het nemen van den bocht in versnelde vaart zich van den rijksveldwachter te wil len bevrijden, hij wilde hem echter geenszins lichame lijk letsel toebrengen. Door het O.M. werd wegens het toebrengen van zware mishandling, één jaar gevangenisstraf geëischt, met bevel tot vernietiging vau de auto. Mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 30 Mei a.s. Jongen te Venlo verdronken. Gisteren is bij het zwemmen in de Maas de 17- jarige J. Grijseels uit Venlo tusschen Tegelen en Venlo ter hoogte van Hagergelei verdronken. Door de politie werd gedregd, doch deze pogingen hadden voorloopig geen resultaat. Het slachtoffer had zich met twee kameraden naar de Maas begeven om te baden. Grijsseels zou een poging doen om naar den overkant te zwemmen en zoodoende den Blerikschen oever te bereiken. Toen hij zich midden in de rivier bevond, naderde een stoomboot. De jongen trachtte deze te ontwijken en zwom terug. Plotseling hoorden zijn aan den oever staande kameraden toen hulpgeroep van den zwem mer. Een hunner zwom onmiddellijk naar de plek waar Grijsseels was, maar de drenkeling was reeds in de diepte verdwenen. Het dekpersoneel van de passeerende boot had den jongen niet. opgemerkt, zoodat hulp van deze zijde achterwege bleef. Tot dus ver is het lijk niet gevonden. AUTO TE WATER GEREDEN. Een der inzittenden verdronken. Maandagavond te circa elf uur is tusschen Sluiskil en Sas van Gent een personenauto, bestuurd door den eigenaar den heer Syr. van Rompu, aardappelenkoop man te Wagtebeke, waarin zich mede bevonden de heeren S. de Ridder en B. de Ridder uit Zuiddorpe, blijkbaar door het springen van den buitenvoorband in het kanaal Gent-Terneuzen gereden. De heer E. de Ridder verdronk. Zijn lijk is later opgevischt en naar Sas van Gent vervoerd. De beide andere inzittenden wisten zich te redden. Het slachtoffer is 23 jaar oud en ongehuwd. De auto werd later op het droge gebracht IN BRAND GERAAKT. Het slachtoffer ernstig gewond. Maandagavond heeft op het emplacement te Suste- ren een ernstig ongeval plaats gehad. De 30-jarige spoorwegbeambte W. O. was daar bezig met het be spuiten van onkruid langs den spoorlijn. Als bestrij dingsmiddel gebruikte hij daarvoor natriumpoeder in water opgelost Plotseling vlogen de kleederen van den man in brand. Het slachtoffer is met ernstige brandwonden opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. NED. HOOGTERECORD VERBETERD. Luit. Jhr. van Asch van Wtfck vliegt ta Soesterberg hooger dan 9000 Meter. Gistermiddag heeft luit. jhr. H. J. M. van Asch van Wijck tijdens een proefvlucht te Soesterberg, het Ne- derlandsch hoogterecord verbeterd. Hoewel de bereke ningen betreffende de bereikte hoogte nog niet beëin digd zijn, kan toch reeds met zekerheid worden gemeld, dat het oude Ned. record van 8016 M. van wijlen adju dant Bakkenes werd overschreden. De hoogtemeter wees 9210 meter aan. 130 menschen van dorst omgekomen. Reuter meldt uit Nairobi: Honderddertig Somairs, mannen, vrouwen en kin deren zijn van dorst omgekomen in de verlaten ge bieden van Italiaansch Juba-land, waar zij ver dwaald waren. Zij hadden met eenige anderen het gebied van Kismayu in Italiaansch Somaililand, waar zij woonden, verlaten, om zich in Noord Ke- nya te vestigen. Overlevenden hebben het verhaal van dezen tragischen tocht thans medegedeeld. FRANSCH SPORTVLIEGER VERONGELUKT. Uit P a r ij s. De bekende Fransche sportvlieger Arrachart is bij aen oefenvlucht in de nabijheid van. Parijs neergestort en om het leven gekomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1