Het Dansverbod Barbara Worth IN DE PRAKTIJK De burgemeester heer en meester Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Esperant o-nieuws Staatsloterij. 0 als het geldt de vraag, ol de toe stemming tot dansen al dan niet verleend zal worden. TE ALLEN TIJDE KAN DE EENS VERLEENDE TOESTEMMING WORDEN INGETROKKEN. Vanaf a.s. Donderdag, den Isten Juni, krijgen de bur gemeesters bemoeiingen met betrekking tot het bij wet van 29 Maart 1933 (St.bl. no. 123) opgenomen zooge naamde dansverbod. De gemeenteraden kunnen als zij het noodlg oordeelen, zich ook er mede bemoeien. Bij genoemde wijzigingswet is in art. 56 van de Drankwet opgenomen het verbod, „In eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor een vergun ning of een verlof A is verleend, in de aanhoorigheid van zoodanige localiteit of in een localiteit, die met zoodanige localiteit binnenshuis gemeenschap heeft, zonder toestemming van-den burgemeester gelegenheid tot dansen te geven." Maandblad van de Inrichting voor gemeenteadmini stratie van N. Samsom schrijft naar aanleiding hiervan een en ander ter voorlichting van de gemeentebesturen, waaraan het volgende ia ontleend: Dus: voortaan burgemeesterlïjke toestemming noodlg voor dansen in vergunningslokalen en lokalen van ver loven A. Iets nieuws, over het algemeen, want tot dus ver gold dat volgens art. 56 der Drankwet alleen in ge meenten door de Kroon aangewezen, en dat waren er maar zeer enkele. Men zal willen zeggen, dat toch ook nu reeds dansver- gunningen noodig waren. In het wezen van de zaak wa ren dat echter geen dansvergunningen, maar ontheffing van het sluitingsuur, om gelegenheid tot dansen te kun nen geven. De nieuwe wetsbepaling maakt den burgemeester Iheer en meester als het geldt de vraag, of de toestem ming al dan niet verleend zal worden. Van zijn beschik king is geen beroep toegelaten en hij behoeft een afwij zende beschikking niet met redenen te omkleeden. Ja, zelfs is niet bepaald, dat hij op iedere aanvraag een be sluit moet nemen of een schriftelijk besluit Aanvragen mogen dus als de burgemeester daaraan om eenigerlei reden de voorkeur geeft mondeling worden afgewezen. In de praktijk gaat het zoo in veel gemeenten met be trekking tot ontheffing van het sluitingsuur. De burge meester laat door een ambtenaar van politie mondeling mededeelen, dat ontheffing niet wordt verleend, of zelfs de aanvraag wordt mondeling gedaan aan het politie bureau en daar wordt in opdracht van den burgemeester de aanvraag afgedaan. Zal het ook zoo gaan met de toestemmlrgen voor dan sen? De praktijk zal het leeren. Eenige overeenkomst zal er allicht zijn, vooral omdat tot durver ook alreeds ontheffingen sluitingsuur werden verleend alleen om gelegenheid tot dansen te kunnen geven, in naam dus ontheffingen sluitingeuur, feitelijk echter dansvergun ningen. De burgemeester kan de toestemming verleenen voor elk geval op zichzelf, voor een of meer dagen van de week. of voor iederen dag zooals hem goeddunkt En te allen tijde kan de toestemming worden ingetrokken Intu6schen: geeft de burgemeester de toestemming dan is hij niet bevoegd haar te verleenen zonder méér. „Wij bepalen zegt de nieuwe wetsbepaling tevens bij algemeenen maatregel van bestuur onder welke voor waarden de burgemeester toestemming mag verleenen tot het geven van gelegenheid tot dansen." Die be stuursmaatregel is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 27 April 1933. St.bl. no. 235. Hij is niet voor de poes! Voor 7 soorten van dansge legenheden worden uiteenloopende uitvoerige voorschrif ten gegeven, waaraan zij moeten voldoen om voor de toestemming in aanmerking te kunnen komen. 'a Burgemeesters taak wordt zwaar! Het dansen moet geleld worden doqr een daartoe door den burgemeester geschikt geacht persoon. Zóó staat er voor dancings, tooneel-, muziek-, zang-, dans- en dergelijke uitvoerin gen, bijeenkomsten en partijen, ook als het ge schiedt in besloten kring. En ten aanzien van inrichtingen voor dansonderwijs verordende de kroon dat het dansen moet geleid worden door een door den burgemeester geschikt geacht dansleeraar. Hoe moet de burgemeester dat beoordeelen? Welken maatstaf moet hij hierbij aanleggen? Er staat niet, dat het dansen geleid moet worden door een daartoe door den burgemeester geschikt geacht persoon of dansleer aar. Met de vraag of de ..persoon" of „dansleeraar" goe de leiding bij het dansen of goede lessen zal geven behoeft de burgemeester zijn moede hoofd niet te bre ken. De invoering van het „dansverbod" had vooral op FEUILLETON. Door HAROLD BELL WRIGHT 9. De landbouwer kon niet beweren dat het gelaat van Jefferson Worth of zijn stem veranderd was, toen zij weer tot de bespreking van hun zaken overgingen .Misschien kunnen wij je de afwikkeling een weinig vergemakkelijken, Wheeler. Je sprak van zestig dagen niet waar? Je doet, misschien beter den termijn op ne gentig dagen te stellen, dan kun je op je gemak je oogst realiseeren." Het zwarte paard dat Barbara bereed, draafde vlug door de straten naar den zoom van de stad, waar de primitieve huisjes van den ouden tijd zonder de minste orde of regelmaat verspreid lagen tot dicht bij het Mesa-gebergte. Voorbij het wagenkamp reed Barbara naar een witgekalkt huis dat geheel vrij stond waar de voorstad eindigde. Kaar nadering werd aangekondigd door het luide geblaf van een mageren hond en de vreugde kreten van dri Mexicaansche kinderen. Toen het paard stilhield, verscheen er een vrouw in de lage deur. „Buenos dias, Senorita", riep zij haar toe. En zij vervolgde in haar taal: „Manuel, neem jij het paard van die dame... En jij, -Juanita, houd dien hond vast... Dat 5s toch geen manier om een dame te ontvangen. Komt u ■toch binnen, Senorita. God vergelde u wat u aan de armen menschen doet." AJles wat men zag, het mocht dan onmiskenbare tee kenen van nooddruft dragen, alles was proper en 'ordelijk en de houding van de vrouw, eerbiedig en dank- 'feaar als zij was, toonde een karaktervol zelfrespect. In een hoek van de kamer, op een ruwe legerstede lag een jonge man. De groet van de vrouw werd door het meisje vrien delijk in het Spaansoh beantwoord. Nu ging zij naar hel bed en sprak in dien zachten, zuidelijken tongval tot den jongen man: „Hoe gaat het er vandaag mee, Pablo? Gaat je been goed vooruit?" het oog bescherming van de zedelijkheid. Dat wordt In de considerans van de wet niet gezegd, maar in de geschiedenis van haar totstandkoming kwam het wel tot uiting en hiermede houde dus de burgemeester reke ning. Voorts herinneren wij er aan. dat in een localiteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, niet aanwezig mogen zijn vaste of verplaatsbare schot ten. schermen, gordijnen of andere afscheidingen, hoo- ger dan 1.25 M. van den vloer af gemeten, die van de zaal een deel afzonderen. Personen beneden 18 jaar mo gen gedurende den tijd, dat in die localiteiten gedanst wordt of gelegenheid tot dansen gegeven wordt, niet aanwezig zijn. Ook gemaskerde personen niet. De dans vloer mag niet uit een spiegel bestaan. Enz. Voor de andere localiteiten wordt voor personen be neden 18 jaar geleide van een meerderjarige geëischt, behalve voor een inrichting voor dansonderwijs. En de gemeenteraad kan ter aanvulling der voorwaarden van den bestuursmaatregel nadere voorwaarden stellen. De verordening, waarbij die geschiedt, wordt vastgesteld na verhoor van de gezondheidscommissie en vereischt de goedkeuring van Gedep. Staten. De bevoegdheid van den gemeenteraad, volgens art. 169 der Gemeentewet, om bij plaatselijke verordening voorschriften te geven met betrekking tot dansen in andere lokalen dan die van vergunningen en verloven A. blijft onverkort. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZITTING VAN 29 MEI 1933. Den Helder. AL TE ZWAAR GESCHOKT. De 45-jarige heer Bauke J., werkman te D«n Helder was op 8 Mei bij verstek opgefrischt met 1 maand enveloppes plakken, wegens hevige wederspannigheld, gepleegd op 13 Februari te Den Helder, toen hij ter zake openbare alcohol-abnormaliteit, door de politie was opgepikt. Hij kwam van dit, hem weinig welsma kende vonnis in verzet en vertelde nu dat hij uit vreug de over de geboorte van zijn derde kleinkind, door het gebruik van 4 propjes in al te snel tempo, in de lorum was geraakt. De politierechter vond het geen stichtend voorbeeld, dat deze vader van 8 kinderen aan zijn ge zin gaf. De Officier wilde van geen wijken weten en handhaafde zijn eisch. Verdediger, mr. Wynne, want ook deze weelde had veroordeelde zich thans gepermitteerd, pleitte ln een vergoeilijkend spechje clementie, in den vorm van een geldboete of voorw. veroordeeling. Uitspraak: f 25 boete of 25 dagen en 1 maand gev. voorw. met 2 jaar proeftijd. Aldus werden de kas èn de belangen van oen opposant gelijkelijk gediend. Wervershoof. GROOT ZONDENREGISTER VAN EEN WEST FRIES CHEN KRACHTPATSER. Een ingezetene van Wervershoofd, genaamd Willem Werinfridus B„ had geen acte de presence gegeven, toen hij heden werd uitgenoodigd, om zich te verant woorden wegens een meer dan ruwe behandellnar van den vertegenwoordiger J. de Boer, die hij op 8 Maart op den openbaren weg aanviel, hem 'n opstopper toe diende. bij de keel pakte en zijn rijwiel, hoog ln de lucht verheffend, daarna met kracht op den weg wierp, waardoor dit voertuig werd beschadigd. Het feit, dat de heer De Boer nog geld schuldig was aan den afwezigen verdachte, was de oorzaak van diens onbehoorlijk op treden. Bovendien kwam hij uit een café en dat spreekt ook 'n woordje mee. Eisch f 35 boete of 35 dagen. Von nis conform. Hij had voordeeliger op den kop van Jut kunnen slaan. Den Helder. ETWAS ANGEHEITERDE RUITENTIKKER IN ACTIE. De 32-jarige visscher Andries Joh. B. te Den Helder had op 15 Maart huiselijke tramelant gehad, er 'n ste vig hassebasje op in gezet, was daardoor in een zóó opgewonden stemming geraakt, dat hij in een op den Dijkweg staand perceel met behulp van een leege vuilnisemmer en 'n rijwiel, twee spiegelruiten vernielde. De man, thans ter zake deze onzinnige vernieling te recht staande, was nu zoo kalm als 'n schaap en er- kende volmondig schuld. De schade ten bedrage van f30, was door hem vergoed. Eisch tegen dezen, reeds zesmaal ter zake diverse delicten veroordeelden ver dachte. f 40 boete of 40 dagen. Vonnis uitgesteld tot 11 September, ten einde een eventueele voorw. straf te overwegen. De heer WIggers zal rapport uitbrengen. Burgerbrug. EEN ZLJPER PAARDENBEUL. MISLUKTE TOM MIX-IMITATIE. Een 29-jarlg veehouder uit Burgerbrug, Pieter Klaas Fr., had rekenschap te geven wegens het ergerlijk af beulen van een hem toebehoorer.d paard, op welks rug hij had plaats genomen en dat hij op 24 Maart door het dorp liet rondrennen, tot het den tong uit den bek hing en bij wijze van aanmoediging het als razend hol- „Ja, Senorita," antwoordde hij, „ik dank u har telijk..." Zijn donker gelaat straalde van blijdschap en dankbaarheid en zijn oogen zagen tot haar op met een uitdrukking van sprakelooze aanbidding. „Ja, ik ge loof wel dat wij op den goeden weg zijn. Maar het gaat heel langzaam en het valt hard hier stil te liggen en niets voor moeder en de kinderen te kunnen doen. God alleen weet wat er van ons geworden zou zijn, als wij u niet gehad hadden. De Senorita ls een engel van goed heid. Wij zullen u dat nooit kunnen vergelden." Het gezin behoorde tot een iets beter soort van arme Mexicaansche handwerklieden. De vader was gestorven en Pablo. de oudste zoon, die de eenige kostwinner was van het kleine gezin, had vóór enkele weken een onge luk gehad ln de mijn waar hij werkte. Barbara kwam hem eiken dag bezoeken en bracht hun wat zij noodig hadden, gelijk zij voor niet weinige armen van Rubio Cityy zorgde. Voor dit werk gaf Jefferson Worth haar zonder verdere navraag al het geld dat zij verlangde en zelfs gebeurde het nu en dan dat hij op de hem elg"en koele manier van zijn belangstelling deed blijken en haar sommige gevallen mededeelde die hem ter oore waren gekomen. Zoo werd de dochter van den bankier als een engel van goedheid gedankt en gezegend door dezelfde lieden die den vader verafschuwden en ver vloekten. Het meisje onderhield zich nog een poosje met Pablo en zijn moeder en inmiddels stelde zij zich met den meesten tact op de hoogte van hun behoeften. Toen legde zij een goudstuk in de hand van de vrouw en be loofde haar spoedig terug te zullen komen... En toen „Adios." Over een korten afstand volgde Barbara nu het oude wagenspoor van den weg naar San Felipe. denzelfden weg waarlangs zü door haar vrienden naar het huis van Jefferson Worth gebracht was. Waar de oude route den spoorweg kruist, en naar het noordwesten, het Ko ningsdal, voert, daar nam zij haar weg naar de rechter zijde, naar de heuvelrij die de woestijn begrenst. Terwijl haar paard de glooiende helling zonder In spanning besteeg, werd het uitzicht hoe langer hoe rui mer. De zon goot haar witglanzend licht over het breede Mesa-land en ginds in de verte wenkte het Koningsdal, als een tooveraohtige, steeds wisselende oceaan van zachte kleurenDiohterbij zag zij de heuvels, met hun bruine en blauwe schaduwen die op haar beurt onmerkbaar overgingen in de holle wegen, voorbij de schildwachten van den bergpas. Hier ademde zij vrij, hier was de dampkring niet vergiftigd door de duizend geuren die opstegen uit de stad. Hier dronk zij met lende dier af te ranselen met een brok lat of ander ongeschikt stuk hout, waarvan de politierechter nu de rcanenharen nog afhaalde. Volgens verdachte was dit de eenige mogelijke manier om een koppig paard ma nieren te leeren. De Officier requireerde tegen dezen boer, die het paard blijkbaar misbuikte om zijn woede te koelen, f 30 boete of 30 dagen. Vonis onvereenkom- stig den eisch. Hn ijam genoegen en tikte subiet af. Den H e 1 de r. TOENEMEND TOERISTENVERKEER OVER DEN AFSLUITDIJK, OF EEN VERIJDELDE POGING TOT LADELICHTING. Een 45-jarige Friesche arbeider, Pieter J., wonende te Leeuwarden en thans pensionnaire van den Staat, trachtte op 21 Maart den berooiden toestand van zijn financiën te verbeteren, door de toonbanklade te lichten in het café van den heer Geertje, te Den Helder, doch hij ving bot, aangezien een alarmbel een geweldig spec- takel maakte, zoodat de heer Piet J. verdere pogingen opgaf en ijlings zijn biezen pakte. Hij zit thans ook In de petoet voor ladelichting en was reeds ettelijke ma len veroordeeld. Eisch 3 maanden gev. Verdachte gaf als zijn hartewenach te kennen, ln Veenhulzen te mogen brommen. De lucht is daar wat gezonder en bevat meer vitaminen. Mr. v. d. Loos, verdediger, kankerde wat tegen de dagvaarding en concludeerde vrijspraak op zuiver juri dische gronden. De Officier verzette zich tegen deze op vatting en persisteerde, maar de Politierechter koos de zijde van verdediger en sprak verdachte vrij. Alkmaar. EEN 'AARDIGE JONGEN. De agent rechercheur v. d. Burg te Alkmaar, die het noodig achtte zekeren arkbewoner Jacob B. te onder houden ter zake een gepleegd delict, werd op ver van aangename wijze door dit heerschap bejegend door sla gen en stompen, benevens een serie laagstaande scheld woorden en andere beleedigingen. De verdachte werd reeds meermalen voor dergelijke feiten veroordeeld. Hem werd thans 3 maanden gev. opgelegd, om hem te leeren, zich wat ordelijker te gedragen. Texel. LOSLIPPIGE DAME. De niet ter zitting aanwezige, gehuwde Juffrouw Aaltje B., had op Vrijdag 10 Maart haar dorpsgenoote mej. S. Muskee toegevoegd, het minder vleiende woord ..smeerlap". Eisch en vonnis f 10 boete of 10 dagen. Texel. ONAANGENAAM BEZOEK, De 48-jarige werkmanCornelus de G. braoht op 17 Maart een bezoek aan zijn patroon Dirk Nantje, om te protesteeren, dat hem 3 gulden op zijn 20 gulden bedra gend weekloon was gekort De conferentie had geen aangenaam verloop, want de bezoeker maakte zich zoo overstuur, dat hij met een stoel de brandende petrole umlamp van den zolder sloeg met gevolg dat de meu belen en het vloerkleed in het salon door de neerdrul- pende petroleum werden gedrenkt. Als getuigen werden gehoord mej. Nantje en haar 24-jarige dochter Guurtje, die verzwarende verklaringen aflegden. Verdachte hield vol, dat hij niets strafbaars had uitgespookt Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform eisch. Nergenshulzen. EEN TOTAAL MISLUKT NUMMER. De heeren Hendr. J. en Jan B., die wat op hun kerf stok hadden waren geconvoceerd, hadden aan de ult- noodiglng geen gevolg gegeven. Een hunner had een geldig excuus, want hij lag In 't ziekenhuis en je kunt. niet overal tegelijk zijn! Het ergst was echter, dat ook de getuige mankeerde. De toestand werd hopeloos en de zaak uitgesteld tot 26 Juli. Alkmaar. BELÜJEDIGENDE UITLATING. De heer Teijke St„ caféhouder te Alkmaar, stond te recht ter zake, dat hij op 17 Maart in de hall van het gebouw van den Raad van Arbeid zich tegenover den commies D. Leijen op beleedlgende wijze had uitgela ten, omtrent den heer L. B. Brandon Bravo, controleur bij genoemden Raad en hem een „meineedige" had ge noemd. De heer St. ontkende, dat de beleedlgtng ln 't openbaar had plaats gevonden, doch de heer Leijen gaf te kennen, dat ook andere ambtenaren die uitlating hadden gehoord. De heer Brandon Bravo was er zelf niet bij tegenwoordig, doch men had hem een en ander medegedeeld en toen had hij een klacht ingediend we gens eenvoudige beleedigingDe Officier gaf toelich ting, waarom die beleediging in 't openbaar was ge schied en vorderde f 20 boete of 20 dagen. Verdachte beweerde nog, niet bedoeld te hebben te beleedigen. doch de zaak voor de rechtbank te krijgen. Vonnis, waarin de politierechter wees op meer doel matige middelen, wanneer men klachten heeft, f 20 boe te of 20 dagen hechtenis. Enkhulzen. EEN DUITSOHE HUISHOUDSTER MET LANGE VINGERS. De 21-jarige Dultsche fraulein Martha B-, thans in voorarrest, had het niet bijzonder schitterend afgescho ten, toen zij te Enkhuizen als hulshoudster werkzaam volle teugen de zuivere lucht die langs de zonnige vlak ten gestreken had. Haar wangen gloeiden en haar oogen glinsterden. Zelfs haar paard dat zich rekenschap scheen te geven van haar stemming, kromde fier den nek en hield zloh soms, als sohrikte het van dingen die geen wezenlijk bestaan hadden. Aan den voet van den eersten lagen, ronden heuvel deed Barbara Pilot stilstaan, met zijn kop in de richting van het noordwesten. Roerloos zat het meisje in-haar zadel en haar blik zwierf ver weg naar den Palm van Gods Hand. Hierheen werd zij telkens weer getrokken. Hier keerde zij telkens weer terug en toen nu haar blikken langs de tallooze mijlen gingen van dat onher- berzame land. trok er een floers over haar aangezicht en sprak er een sombere stemming uit haar oogen, waar van de Profeet zeide dat zij hem aan de Woestijn deed denken. Die goede mevrouw Worth had juist lang genoeg ge leefd om een onverwoestelijke herinnering aan reinheid en goedheid ln het leven van het kind achter te laten. Had het meisje niet in haar hart de plaats ingenomen die na den dood van het eigen kind ledig gebleven was... Na den dood van haar tweede moeder was de Indiaan- sohe Ynez haar eenlg vrouwelijk gezelschap geweest. En veeleer dan bij Jefferson Worth had zij bij den Profeet steeds hulp en steun gevonden. Het kinderlijk instinkt dat dien nacht in de woestijn het kind in de armen van den ingenieur gevoerd had, had ook sinds dien in de jaren dat zij tot Jonkvrouw opwies, nim mer geaarzeld. En de Southwesternspoorweg was nu voltooid, maar nog menigmaal riep zijn plicht den Pro feet naar het Westen en zelden ging er een maand voorbij, zonder korter of langer ontmoeting met het meisje dat hij liefhad alsof zil zijn eigen kind was. Voor mijnheer Worth. die. zoo ver hem dat ook maar eenlgs- zins mogelijk was, in alle opzichten een vader voor haar was. was zij op haar beurt een liefhebbende dochter, maar zij was er nooit in geslaagd ln het leven van den bankier door te dringen, zooals zij zich in het leven van den ingenieur had ingeleefd. En zoo kwam het dan ook dat. na den dood van mevrouw Worth, de ingenieur de overheerschende kracht werd bij de vorming van het karakter van het moederlooze kind. Reeds vroeg, in den morgen van haar leven, had zij met vrome aandacht naar de droomen van dien Ziener geluisterd, zijn voornemens en pogingen vervulden haar met eerbied en bewondering... Daarbij kwam dat zij niet onwetend gebleven was aangaande de tragische rol in de woestijn die haar eigen leven vervuld had. In 't bijzonder boezemde de woestijn van het Koningsdal Men schrijft ons: Zondag j.1. had op Texel de vierde bijeenkomst plaats van de Esperantistenvereeniging „La Norda Stelo". Te gen negenen was reeds een groot gezelschap aanwezig bij de aanlegplaats van de Texelsche boot. Met de boot arriveerde de heer Joh. Dulnker van Texel, om het gezelschap af te halen, en om 9 uur vertrokken de Es perantisten, om door hun geestverwanten op het eiland als gasten te worden ontvangen. Met autobussen ging het van Oudeschild naar Den Burg, waar in de lunch room De Graaf het officieele gedeelte van de bijeen komst zou plaats hebben. De voorzitter van de Texelsche groep heette de melr dan zeventig deelnemers hartelijk welkom. Alles was gedaan, om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Na de gezellige vergadering stond op het pro gramma een wandeling naar de badplaats De Koog. Met de Esperantovlag voorop, ging het gezelschap te ongeveer half een op weg. eerst door het dorp Den Burg en dan langs de mooie buitenwegen van Texel naar het dennenbosch. Op de Fonteinsnol werd een poos halt gehouden, om het mooie uitzicht te bewon deren en meteen wat te rusten. Daarna ging het weer verder naar het strand. Het leerzame gedeelte van deze bijeenkomst moest bestaan in het voeren van gesprekken in Esperanto. Nu, er werd geleerd onderweg. Dat merkte men, als men bij de verschillende groepjes eens even luisterde. In de Koog was nog even tijd gegeven, om een fris- schen dronk te genieten na de lange wandeling, en toen was het al weer tijd om ln de bussen te stappen, die het gezelschap terug zouden brengen naar de haven, waar hartelijk afscheid werd genomen van de Texel sche vrienden. Om meer dan één reden kunnen de deelnemers dezen dag ala uitstekend geslaagd beschouwen. Het was een prettige dag, een leerzame dag. er is propaganda ge maakt voor Esperanto en er zijn elf nieuwe leden toe getreden. De vereeniging telt er thans 64. De volgende bijeenkomst is bepaald op 2 Juli a.s. te Hoorn. was bij den 66-jarigen arbeider Gerrit Valentijn. Zij zag namelijk kans om den ouden man voor 'n bedrag van f 64.50 te bestelen, door in Februari en Maart te samen dit geld te kapen uit een blikken bus. waarin de heer Valentijn zijn kapitaaltje tot een totaal bedrag van f 100, bewaarde. De heer Wiggers adviseerde een voorw. straf voor het welgedane Hitleriaantje. Zij kan te Doorn (bij den ex-keizer soms?) in betrekking komen! Fraulein was tot alle concessies bereid! Gelukkig! Eisch 8 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftijd. Mr. Winkel refereerde zich. Vonnis conform eisch. De dame ging direct op stap naar Doorn! Trekking van Maandag 29 Mei. 5e klasse 9e lijst No. 4288 f 100.000. Na 1593 f 2000. No. 5997 t 1500. Noe. 942 10924 11795 17472 en 18825 ieder f 1000. Nos. 28 1074 11979 17245 19578 leder f 400. Nos. 1881 1957 3629 9316 9561 19570 19706 ieder f 200. Nos 25 2855 4375 4906 9670 10690 15526 ieder f 100. Prijzen van f 70. 38 39 40 68 69 204 372 460 471 534 668 694 778 841 851 908 1191 1276 1339 1341 1354 1555 1622 1973 1989 2018 2222 2321 2353 2424 2541 2641 2748 2758 2955 3010 3029 3074 3082 3146 3335 3372 3398 3488 3498 8659 8757 3764 4008 4079 4271 4292 4464 4526 4548 4603 4654 4686 4688 4721 4749 4749 4892 4941 4969 5004 5052 6055 5057 5103 5164 5367 5445 5451 5517 5633 5676 5725 5754 5791 5919 6018 6090 6177 6199 6274 6279 6352 6497 6617 6805 6909 6943 6961 7141 7146 7188 7249 7281 7351 7506 7523 7658 7697 7741 7785 7824 7868 7876 7933 8137 8195 8284 8250 8279 8404 8512 8640 8742 8782 8804 8922 8937 8978 9049 9100 9120 9191 9431 9459 9575 9608 9790 9900 10071 10164 10175 10365 10395 10488 10624 10695 10758 10786 10822 10823 10987 11460 11470 11534 11596 11641 11896 11806 11908 12170 12172 12325 12488 12804 12854 12889 18060 13062 13336 13343 13469 13560 13561 13601 18664 13686 18744 13870 13962 13986 13992 14031 14038 14435 14460 14774 14835 14841 14888 14943 15073 15293 15388 15392 15395 15396 15528 15563 15630 15664 15688 15737 15758 15893 15936 15975 16060 16153 16171 16186 16684 16895 16983 17026 17397 17405 17454 17615 17742 17842 17846 17892 18040 18116 18242 18245 18286 18309 18383 18420 18635 18700 18798 18876 18955 19142 19284 19320 19408 19520 19714 19T15 19577 20021 20275 20384 20386 20618 20552 20763 20770 20862 haar belang ln. Zij voelde dat, in zekeren zin. zij en die woestijn elkander toebehoorden. Het was haér woestijn, zij deelde in de sombere stemming die daar heerschte. Zij begreep de geduldige verwachting van die eenzaam heid... Iets van de geheimnis die over de Woestijn ge spreid lag, gaf ook aan haar leven zin en geur. En in haar binnenste leefde Iets dat een antwoord kon zijn op al de roepstemmen die daar oprezen. Het was haar woestijn, zij vreesde ze, haatte ze en had ze lief. Wel menigmaal gebeurde het dat Barbara, over die heuvelen en dalen starende, hun geheim trachtte te doorgronden. Wie was zij? Wie was haar familie? Wat was de naam die haar van geboortewege toekwam Wat was het leven waaraan de woestijn haar ontrukt had? Maar nooit was er een antwoord gekomen uit dien ontzagwekkenden „Palm van Gods Hand." Dienzelfden namiddag, toen Barbara haar tocht onder nomen had, volgde een man met onvermcc.ien, veer- krachtigen tred het wegspoor dat over dc M-sa naar San Felipe leidde. Het was een man van mee.: !an ge wone lichaamslengte en zijn gestalte was zoo i-ceklg en Blank dat het haast scheen, alsof zijn lichaam hoofd zakelijk samengesteld was uit beenderen die los aaneen- verbonden waren en steenharde spieren. Zijn mager en ruig gelaat was verbrand door de zon en had de kleur van een lederen zadel. Hij droeg een katoenen broek, oen gordel, hooge rijglaarzen, een grijs flanellen hemd en een slappen hoed en over zijn vierkante schouders hing de riem van een kleine waterkruik. Zijn lange beenen droegen hem met een wonderlijke snelheid over den grond zoodat, nog eer Barbara het huis van de Mexica nen verlaten had. onze voetganger reeds den lagen heuvel bereikt had bij het begin van den hollen weg. Met een opmerkenswaardige gemakkelijkheid besteeg de man de ruwe, stelle helling van den heuvel. Daar aangekomen, koos hij zich een rotsblok uit dat tot rusten noodde, zette zich daar neder en vergastte zich aan het schouwspel dat zloh voor zijn oogen over een afstand van vele mijlen ontrolde tot den purperen bergmuur in het westen. Hij zat daar zoo onbewegelijk en ging zoo geheel op in het landschap dat hij niet moede werd gade te slaan, dat een hoornpad die bij zijn nadering onder de rots gevlucht was, weer te voorschijn kwam, en zich zelfs tot dicht bij zijn voet waagde, terwijl een hagedis die tegen de rotswand kroop, bijna zijn schouder aan raakte. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6