VROUW «DDL SCHAGER COURANT HYGIëNISCHE VLOEREN Practische wenken WANDELJAPON. 795 Deze japon van effen of gewerk te zomerstof leent zich uit stekend voor slanke figuren en vormt een zeer vlot en apart geheel. Het lijfje heeft ingezette stukken aan de voorzij de, terwijl het middenstuk, dat in een puntvorm op de rok ge stikt wordt, een aangeknipte vo lant over mou wen en rug heeft. Als halsgar- neering wordt een platte strik van glasbatisf gedragen, ter wijl midden voor een klein split is. De rok bestaat uit vier banen, zoodat midden vóór en achter een naad komt, terwijl de rok slechts zeer weinig klokt. Om het middel wordt een gedrapeerde ceintuur gedragen, die achter gestrikt wordt. Patronen kan men aanvragen in alle maten onder vermelding van No. 795. ROK EN BLOUSE. 796 Blouses wor den steeds meer gedragen, zoo wel onder- al-i boven den rok, en geen wonder, want de model len zijn eenvou dig en gemakke lijk te maken. Hierbij komt, dat men voor zoom mouwlooze blou se slechts weinig materiaal noo- dig heeft en de aanschaffing dus weinig kostbaar is. Ons model is van geruite kunstzijde met effen biesjes af gewerkt en een platte strik van organdië of glasbatist. Met weinig moeite is dit model boven den rok te dragen, indien men slechts den onderkant omzoomt en aan de zij naden ongeveer 10 c.M. boven de taile twee reepen zijde stikt, die aan den ach terkant vastgestikt worden. De voorzijde wordt op de hoogte van de ceintuur 5 a 6 maal in de lengte ingehaald, zoodat de voorzijde hierdoor iets gedrapeerd valt. Het zesbaans rokje wordt van donkere stof gemaakt. Patronen worden beschikbaar gesteld in de maten 4044, onder vermelding van Nr. 796. JURK VOOR MEISJES van 3—7 jaar. Vlisco, de wasch- stof bij uitne mendheid en te vens zéér billijk in prijs, is bui tengewoon ge schikt voor dit vlotte jurkje, dat met een glad Kort, alsook met een lange blouse mouw gedragen kan worden. Het model is zeer eenvoudig, de ruimte voor en achter wordt over de geheele breedte verdeeld, terwijl een dubbele kraag een aardige garneering geeft Midden vóór is een split aangebracht. Patronen kan men aanvragen onder Nr. 781 met vermelding van den juisten leeftijd. Doelmatig onderhoud is noodig, evenals practiscn materiaal Niet slechts uit een oogpunt van net heid, maar zeer zeker uit gezondheids overwegingen is het noodig bijzondere zorg aan een doelmatig onderhoud van de vloeren te besteden. Men betreedt met door de straten ver ontreinigde zij het nog zoo goed op de mat afgewreven schoenen zijn buis, terwijl de door uitademing ver zwaarde lucht tevens naar beneden zakt. Bij het stoken der kachels, bij stdlafne men en zelfs bij het rooken vallen stof of aschresten op den vloer. Grondig on derhoud van vloeren blijkt dus niet over bodig. Uit een gezondheidsoogpunt is lino leum zeker wel een ideale vloerbedek king, vooral in oude huizen, daar dit gemakkelijk en op eenvoudige wijze is te onderhouden. De aanschaffing is tevens niet kost baar, hoewel het natuurlijk aan slijten onderhevig is, vooral als men zijn keus Iaat vallen op de goedkoopere kwalitei ten, waar de verf in casu de figuren af slijten na verloop van tijd. Met het duur dere inlaid heeft men dit niet, daar de motieven tot aan den onderkant doorge drukt zijn. Voor het laatste mag men dan even dieper in de beurs moeten tasten, het gaat als het ware een men- schenleven mee. Veelal vindt men, dat een met linole um belegen kamer een kouden indruk maakt; ook dit is geen bezwaar, immers het vloerkleed komt aan dit euvel tege moet. Alleen moeten wij waarschuwen tegen het leggen van kleine kleedjes, b.v. voor deuren, daar men, indien zij niet met pennen worden vastgelegd, kans heeft om uit te glijden, vooral indien men onder de kleedjes boent. Het beste onderhoud voor linoleum is, om het enkele malen per jaar met war me zeepsop, waarin een weinig soda, op te nemen en daarna in te wrijven met goede linoleumwas. Deze laat men eeni- ge uren intrekken en daarna wordt de vloer, met een flanellen doek nagewreven Het is absoluut onnoodig iedere week was op den vloer te doen; het linoleum wordt dan veel te vet en wrijft moeilijk uit; alleen krassen en leelijke plekken krijgen een extra wasdoek je. In de moderne huizen treft men veelal parketvloeren aan, althans in woon- en zitkamers; de prijzen hiervan zijn dan ook aanmerkelijk lager dan voorheen. Water en zeep kunnen hier geen goede diensten bewijzen, daar men dan vooral bij donkere parketvloeren uitgebeten plekken krijgt, die moeilijk te verwijde ren zijn. Ziet het parket er zeer vlekkerig uit, dan moet het met metaalwol worden af gewreven, hetgeen echter een zwaar werk is en beter door een meubelmaker gedaan kan worden. Voor een normale reiniging kan par ket met een doek gedrenkt in terpentijn worden afgenomen en daarna met dun ne was worden uitgewreven, die men het best zelf kan maken door in een leege chocoladebus 1 ons geschaafde zui vere bijenwas te doen en hierop een hal ve flesch terpentijn te schenken en de bus met inhoud 1 a 2 dagen weg te zetten. De was smelt vanzelf en mag vol strekt niet, om het proces te verhaasten, op vuur gezet worden. De aldus verkre gen was is dun en wrijft gemakkelijk uit; ook hier worden de vloeren ingewre ven en laat men de was eenigen tijd intrekken, alvorens uit te wrijven. Steenen, alsmede graniet en tegelvloe ren worden goed schoon indien men ze schrobt met water, waarbij een weinig zoutzuur is gevoegd. Dit geldt echter voor extra beurten, de gewone wekelijk- HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels vooi japonnen en t 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendiensl te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden! sche schoonmaak geschiedt met water, zeep en soda. Wit marmeren gangen worden eerst bestrooid met marmerslijp, daarna niet den luiwagen geschrobt en ten slotte met een marmerdwijl opgenomen. Aan te be velen is twee emmers water bij de hand te hebben, één waarin de luiwagen Dat gemaakt wordt en één met water om na te dweilen. Tenslotte nog een kleine wenk aan huisvrouwen, om zich toch zooveel mo gelijk gereedschap aan te schaffen, dat den arbeid vereenvoudigt en waardoor tijd en krachten gespaard worden, het geen in vele gezinnen met weinig hulp zeker niet overbodig geacht mag worden. De moderne techniek heeft hierin op allerlei wijze reeds voorzien, en rlo fa brikanten beijveren zich steeds om aller lei eenvoudige en practische dingen, in den handel te brengen, waarvan de mo derne huisvrouw zeker wel gebruik zai maken, omdat zij weet, dat tijd sparen, geld sparen heteekent, want niet ten on rechte zegt het spreekwoord: „Tijd is geld." ZOMER-SLIP-OVER VOOR HEEREN. B 6 In het afgeloopen najaar stelden wij voor onze lezeressen de beschrijving voor een dikke slipover beschikbaar en thans willen wij gaarne aan de zeer vele tol ons gerichte aanvragen voldoen, door ook de beschrijving voor een zomer-slip- over te geven. De wol kan naar verkiezing genomen worden, zoowel dunne gespikkelde als effen wol, doch moet zooveel mogelijk in harmonie met bet costuum zijn. Voor jongelui is een sport- of golf- broek met overhemd en slipover een ide ale zomerdracht; ook, een eenvoudige grijze of beige flanellen broek past er uitstekend bij. De kleur mag gerust een weinig spre kend zijn. Zoo zagen wij heel mooie slip evers van korenblauw en wijnrood, die zeer goed kleedden. Voor oudere heeren worden meer gedekte kleuren gekozen. De beschrijving is gegeven voor vrij slanke figuren, zoodat de grootere maten wat meer opzetsteken zullen vragen. Het maken van dit model slipover is eenvoudig, daar de beschrijving zeer gemakkelijk te volgen is. Wij kunnen slechts een beperkt aantal beschrijvingen beschikbaar stellen tegen 30 cent, dus zien de aanvragen gaarne zoo spoedig mogelijk tegemoet ten iKnde teleurstellingen te voorkomen. Bedrag te zenden in postzegels. Voor het adres zie men onder ..Aan vragen van patronen" in deze rubriek. KEUKENWENK. Wanneer men bij de bereiding van een of ander gerecht kaas moet verwer ken, moet men hiermede zeer zorgvuldig te werk gaan, daar deze gauw aanbrandt of hard wordt bij het verwarmen in een pan. Indien men de volgende methode ech ter volgt, zal dit voorkomen worden, zelfs al roert men niet. Men doet de gehakte of geraspte restjes kaas in een kleine alluminium pannetje met een klein stukje boter en 1 eetlepel melk en zet dit. in een pan met water, dat zachtjes aan de kook moet blijven. Het kokende water verwarmt de kaas, die op deze manier gemakkelijk smelt en de stoom zorgt., dat zij niet uitdroogt. Men .verkrijgt op deze wijze een smeer sel, dat bijzonder smakelijk is op toost of broodcroutons. VERWIJDEREN VAN DOFFE PLEKKEN OP EIKENHOUTEN TAFELS. Wanneer men het bovenblad van de ei kenhouten tafel pas geboend heeft, en het ziet er zoo prachtig glinsterend uit, dan is het zeer verdrietig, als de een of ander ar geloos bij het middageten een heete schaal inplaats van op, naast het tafelmatje neer zet. Het onvermijdelijke vindt dan plaats en een groote doffe plek is in het hout ge komen. Men kan beginnen met de plek met een kurk goed glad te wrijven en daarna met er»n kurk gedoopt in kamferolie nawrijven, waardoor de plek verdwijnen zal. Het ver dient wel aanbeveling om het maken van vlekken te voorkomen door onder het tafel laken een stuk vilt te leggen oi dik molton. PRACTISGHE POETSDOEKEN VAN OUDE KOUSEN. Oude wollen kousen kunnen uitstekend dienst doen om kachels, schoenen e.d. te poetsen; men voorkomt hierdoor tevens het vuil worden der handen. Wollen kousen of sokken, die te veel versleten en gestopt zijn om nog dienst te doen, worden gewasschen en goed ge droogd, daarna wordt de voet afgeknipt en beide beenen over elkander getrokken, op gevouwen en de zijkanten vastgehecht, zoodat als het ware een znk is ontstaan, waarin men de hand kan steken en datge ne kan boenen of poetsen wat noodig is. STRIJKEN VAN MOUWEN. De mouwen van overhemden, blouses, jurken, enz., krijgen bij het strijken op een plank altijd een paar leelijke vouwen. Ie dere huisvrouw zal dan ook veel gemak hebben van een mouwenplank, die even onsmisbaar is als de strijkplank zelve en voor een zeer klein bedrag in huishoude lijke winkels is te verkrijgen. Men spanne er echter evenals over den strijkplank een katoenen overtrekje over. APPLIQUEEREN. Degenen onder onze lezeressen, die in- zetstukken op linnen of wollen stoffen heb ben geappliqueerd, weten hoe moeilijk het vaak is te zorgen, dat deze ondanks het oprijgen, niet verschuiven. De volgende eenvoudige methode zal hieraan tegemoet komen. Men bestrijkt de achterkant der inzetstukjes met zéér dunne gekookte stijfsel en legt ze zorgvuldig op de aange geven plaats. Laat ze daarna drogen of pers ze met een warm ijzer. MEISJESJURK EN COMBINATION, 2—6 jaar. 794 Bedrukt katoen, vlisco, tobralco, cretonne, allen leen en zich tot het maken van dit aardige zo merjurkje met bijpassende com binatiën, waar door broek en onderjurk ver vallen. De kleine af beelding geeft duidelijk de voor en achterzijde hiervan aan, terwijl het jurkje met korte raglan mouwtjes aan de voor- en achterzijde 5 of 6 x onder elkander ingehaald wordt. In het midden vóór komt een klein split, dat met een smal zoompje wordt afgewerkt en daarna met coton perlè omgehaakt, evenals de hals en onderkant mouwen. Ben. stof voor 4 jaar 3 M. van ongev. 80 c.M. breedte. Patronen kan men aanvragen onder No. 794 met vermelding van den juisten leeftijd. Het reinigen van flesschen. Men vult de flesschen halfvol met zaag sel en giet er 1 warm water op. Na steeds sc' udden en de werking ecnige ma len herhaald te ebben, spoelt men de fles schen met schoon 'cr na, waardoor al het vet verwijderd zal zijn. DE NIEUWSTE HAARKLEUR. Theeblond is de nieuwste haarkleur* niet meer gebleekt door waterstof pe- roxyde, dat lang niet altijd onschadelijk was, doch behandeld met aftreksel van thee. Tot dusver gold platina blond als hoog modern, doch theeblond geeft een war mer en meer flatteuse toon. De tendens van het kapsel is stijgend. Groote losse golven zijn zeer modieus, terwijl aan het haar van het achterhoofd bijzondere zorg besteed wordt in verband met de zeer naar voren gedragen hoe den, die het grootste deel van het achter hoofd vrij laten. Het nieuwe kapsel staat bij ieder ge zicht, bij een smal lang gelaat worden de zijkanten breeder, bij een rond, daarentegen kleiner genomen. Veelal ziet men kapsels dragen, waar bij terzijde en aan den achterkant kleine krullen plat tegen het hoofd liggen. EEN NIEUWE HALSKETTTING De elegante Parijscho vrouw weet at- tijd weer iets nieuws te dragen. Thans ziet men de Parissiennes halskettingen dragen bestaande uit gouden of zilveren plaatjes, waarop zeldzame postzegels ge plakt zijn. Men ziet zelfs colliers, waarbij de waarde aan postzegels, al in de hon derden francs beloopt. DE LENGTE DER ROKKEN De groote Parijsche huizen hebben zich door hare elegante mannequins op de rennen van Autueil laten vertegen woordigen, waarbij een keur van smaak volle toiletten aan de mondaine dames- wereld werd getoond. Algemeen was men buitengewon ver wonderd over de lengte. VOOR DE KEUKEN. RECEPT VOOR EEN HEERLIJK EIGEN GEBAKKEN CAKE. Recept: 5 eieren, y2 pak zelfrijzend bakmeel, y2 pond witte suiker, y2 pond boter of melrige, De geraspte schil van een citroen (hoeveel heid naar smaak). U maakt de boter even warm, vermeng ze in een diepe kom met een y2 pond witte suiker, vervolgens klopt U zoolang tot de boter room is geworden en de suiker niet meer knapt. Klopt u één voor één de eie ren er bij. Voeg de citroenschil en heel voorzichtig de vooruit gezeefde bakmeel aan het meng sel. Beleg de cakevorm (by voorkeur een blik ken) met een beboterd papier. Giet nu vlug het mengsel in de vorm. Schuif nu de vorm in een niet te heeten oven, die vooruit ver warmd moet zijn. Baktijd 3/ a 1 uur. Om te weten of de cake gaar is prikt U er even in met een breinaald. Komt de naald er geheel droog uit, dan is de cake gaar. Er bereikten mij van verschillende zijden klachten over gescheurde en slechtrijzende cakes, enz. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het te vlug bijvoegen van het bakmeel bij het mengsel. Wordt de cake aan de bo venzijde te bruin, legt er dan een beboterd papier op. RECEPT VOOR EEN BOTERKOEK. Recept: schraal 3 ons bloem, y2 pond roomboter, schraal 3 ons bloem, 2 ons lichte basterdsuiker. Na de bloem gezeefd te hebben, kneedt U de ingrediënten flink door elkaar in een diepe kom, totdat U een mooi gelijk deeg krijgt. Zeer aan te bevelen is, het deeg ongeveer een kwartiertje op een koele plaats te laten staan. We drukken het deeg uit in een vorm (die vooruit met boter is besmeerd) tot we aan de kanten een opstaand randje krij gen. Baktijd in een niet te heeten oven 20 25 min. Als de koek gaar is moet hij aan de kan ten los laten en goudbruin van kleur zijn. Laat de koek afkoelen op een niet te kou de plaats, voordat de koek geheel koud wordt gesneden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8