Alumni riieiws- Kijken is koopen bij Cioeck. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Voor de tweede maal over den Oceaan NOODLOTTIG ONGELUK „Om crisisleed te verzachten" Aan een groot gevaar ontsnapt Merkwaardige bergingsmethode Spada in de gevangenis De dood van Marga v. Etzdorf. Natuurramp bij Latdorf Roosevelt en de kwestie der schulden Het openbaar lager onderwijs te Bergambacht Gevecht met olifanten Huiselijk drama in Den Haag 57 millioen in de eerste vier maanden Swastika-vlag van den mast gehaald Donderdag 1 Juni 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9288 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden i 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De heer en mevrouw Mollison hun nieuwe machine beproefd. Londen. 31 Met (VJ5.) De heer en mevrouw Mol lison hebben heden de nieuwe vliegmachine beproefd, waarmede zij voornemens zijn te trachten de volgende week den Atiantlschen Oceaan tweemaal over te ste ken. De machine is een Dragon Moth. genaamd „Sea- farer". Op verlangen van Mevr. Amy MollisonJohn- •on ls het toestel zwart geverfd. HET ECHTPAAR MOLLISON. Luchttank van een motorboot nit elkaar gesprongen. Een 20-jarig meisje ge dood. Uit Amsterdam. Dinsdagavond omstreeks elf uur is aan boord van het motorschip „Troost Elkan der", schipper Riksten, thuis behoorende te Uit huizen, een ernstig ongeluk gebeurd. Het scheepje had juist de Oranje Sluizen verla ten, toen plotseling de luchttank van den motor uit elkaar sprong. De 20-jange dochter, welke juist be zig was in de machinekamer lucht bij te pompen, werd weggeslingerd en werd zwaar aan het hoofd gewond. Het was zoo goed als in tWeeën gespleten. Het meisje is vrij spoedig na het ongeval overleden. Het lijk is naar het Binnen Gasthuis overgebracht. De schipper, welke aan het roer stond, en een drietal jonge kinderen, welke in den roef van het echeepje te slapen lagen, kregen geen van allen eenig letsel. Hoe het ongeval is geschied, kon nog niet worden vastgesteld, Het scheepje is aan de stadszijde aan het Noordelijk remmingswerk voorloopig gemeerd. Carbidontploffing aan boord van een stoomtreiler. Een matroos gedood. Vorige weck Dinsdag is op de eerste reis ter vis- echerij vertrokken de stoomtreiler Eveline, L/m. 115, die vandaag te IJmuiden is teruggekeerd. Maandagavond is tijdens de visscherij aan boord van dit schip in het vischruim een carbidontploffing geschied, waarbij de 26-jarie ongenuwde matroos H. v. d. Krans, afkomstig uit Vlaardingen, wonende te IJmuiden, werd gedood. Het lijk is naar de alge meen» begraafplaats gebracht Omtrent de oorzaak der ontploffing kon nog niets worden medegedeeld. Een onderzoek wordt ingesteld. De Groningsohe recherche heeft aangehouden een 23-jarigen lapjeskoopman A. S. aldaar, die zich op ver schillende plaatsen in de provincie Groningen schuldig maakte aan opliohting De man gaf zich uit voor een zoon van een groot-industrieel Scholten uit Gronlgen en vertelde dat er een groote partij stoffen aangekocht was ten behoeve van het crisiscomité. Hfj zou nu deze stoffen verkoopen en ook voor kleermakers zorgen «u daardoor de crisis-slachtoffers onder de kleermakers helpen. De groote en kleine leugens werden zoo mooi voor gedragen dat velen ze voor waar aannamen en een of twee coupons stof kochten voor een behoorlijken prijs natuurlijk. Of de stof naar kwaliteit dezen prijs waard was, valt te betwijfelen, want er waren koopers, die klachten hadden. Zoo was er een caféhouder, die nogal corpulent was, maar die een pakje thuis gestuurd kreeg dat hij misschien als jongen van veertien jaar had kunnen dragen. De recherche heeft een aantal gege vens verzameld en S. m verzekerde bewaring gesteld. Hij zal ter beschikking der justitie worden gesteld. Bijna weer een ongeluk aan de Konings haven te Rotterdam. Twee menschen door het stopsein gereden. Gistermorgen is op de brug over de Koningshaven te Rotterdam, waar kort geleden de heer en mevrouw Scheepers uit Dordrecht den dood vonden, weer een ongeluk gebeurd, dat echter, dank zij de oplettend heid der brugwachters, nog goed is afgeloopen. Gistermorgen dan om een uur of 11 was het verkeer stop gezet, omdat de Koningshavenbrug geopend zou worden. Voor in de file van wachtenden in de v. d. Tak- straat stonden twee fietsers, een dame en een heer, bij wie toen de verkeersagent 't teeken gaf aan het verkeer van de Prins Hendrikkade Westzijde haar de Prins Henddrikkade Oostzijde om door te rijden, een misverstand ontstond. Zij fietsten de Koningsbrug op juist op het oogen- blik dat de Zuidelijke brugklep omhoog begon te gaan. De dame die voorop reed, kwam met een schok op de Zuidelijke brugklep terecht, terwijl de man, die iets later arriveerde, tegen de brugklep botste toep deze ongeveer 15 c.M. hooger dan de Noordelijke brug klep gedraaid was. De brugwachters zetten, bemerkende wat er gaan de was, de brug onmiddellijk stil en zoo kwam het dat alles gelukkig nog goed afliep. De politie heeft tegen de beide fietsers proces-ver baal opgemaakt. Naar aanleiding van dit tweede ongeluk dringen de plaatselijke bladen er opnieuw op aan, dat maat regelen zullen worden getroffen om te voorkomen, dat in de toekomst nog meerdere ongelukken zullen gebeuren; bijvoorbeeld het plaatsen van afsluithek ken. De ir. Van Dijk, directeur der Rotterdamsche ge meentewerken, zeide tegen een medewerker van de „Tel." op een desbetreffende vraag zich af te vragen, waar het heengaat, wanneer de menschen zelfs door zulke groote stoplichten als bij de Koninginnehrrig zijn aangebracht, doorrijden. Wanneer men niet let op een verkeersteeken van een verkeersagent, dan is dat ook gevaarlijk. Doch m.i. spreken stoplichten, zoo groot en zoo duidelijk als bij de bewtiste brug, meer dan teekens van een verkeersagent. Bovendien, wan neer er een hek of andere afsluiting voor de brug wordt gemaakt, zouden dan ongelukken als deze tc voorkomen zijn? Gebeurt het niet dikwijls dat men zelfs door afsluithekken rijdt? In Delft is het nog kort geleden gebeurd, terwijl men ook in Ede onlangs dwars door de afsluithekken van den ipoorwegover- weg reed Natuurlijk zal wel de noodige aandacht aan deze zaak worden besteed, besloot de heer Van Dijk zijn mededeeling. Gestrand schip in tweeën gesneden. Reutor meldt uit Odessa: Volgens een slechts ze'den toegepaste werkwijze is men bezig om het onlangs bij mist in de Zwarte Zee gestrande vrachtschip „Charkof' (11.000 ton) te bergen. Nadat de vracht geborgen was, is met ap paraten die opgesteld waren op een ijsbreker. het ge strande schip in twee deelen gesneden. Beide deelen werden vervolgens na elkaar omhoog gehaald. De achtersteven is reeds in het droogdok van Sebasto- pol aangekomen, de boeg zal dezer dagen volgen. Beide deelen zullen door middel van een electrisch laschapparaat weer aan elkaar gevoegd worden. Een gebroken man. Reuter meldt uit Ajaccio: De geheele bevolking van Ajaccio was uitgeloopen toen de beruchte bandiet Spada, die elf jaar lang het eiland Corsica geterroriseerd heeft en op wiens hoofd een hooge prijs was gesteld, Dinsdag in een politie-auto naar de gevangenis word overge bracht. Toen de bandiet door de groote ijzeren deur van de ge vangenis ging, maakte hij het kruisteeken. Hij is niet langer de krachtige Spada van weleer. Have loos en verma gerd zag hij er uit, na 18 maan den lang in het „maquis" van do eene schuilplaats naar üe andere te zijn opgejaagd. Zijn kleeren hin- geu in rafels aan zijn lichaam en hij maakte volko men den indruk van een gebroken mensch. Spada schonk geen aandacht aan hetgeen er rondom hem gebeurde, en met gevouwen handen prevc-lde hij on ophoudelijk: „Mijn God, waarom hebt gij mij ver laten?" De bevolking van het district Vico, die vooral te lijden heeft gehad van Spada's tirannie, is zeer verheugd, dat zij van dezen gevaarlijken bandiet bevrijd is. De inspecteur van politie, Brice, die na tallooze moeiten en teleurstellingen er in geslaagd is Spada te arresleeren, is door de regeering geluk- «ewenscht. SPADA. Zelfmoord bewezen. Naar Reuter nader uit Aleppo meldt staat thans vast. dat de Duitsch% vliegster Marga v. Etzdorf, wier toestel Zondag bij een noodlanding was vernield, zelf moord heeft ge- pleegd. Toen zij TIT* het vernielde vlieg tuig had verlaten, werd zij op eigen wensch naar de rustkamer van het vliegveld gebracht. Om half zeven des avonds hoorde men daar twee schoten vallen. Toen em- ployé's van het vliegveld toescho ten vonden zij de vliegster dood op het rustbed iiggen. Naast haar lag haar revolver, die zij op haar tochten placht mee te ne men. De vliegster had zich twee ko gels door het hoofd geschoten. Marga von Etzdorf. Kalkbergen ln de Saaie gestort. Wolff meldt uit Dessau: Gistermorgen heeft bij Latdorf in het district Bern- burg een ernstige natuurramp plaats gehad. De kalk bergen bij Eiserfurth zijn over een breedte van 500 M. in de Saaie gestort en hebben het bed der rivier vol komen vernield, zoodat de .Saaie haar loop door de Aue moet nemen. Het water steeg binnen twintig mi nuten een halven meter. Kilometers ver in den omtrek bestaat hoog-water- gevaar. De catastrophe is vermoedelijk veroorzaakt door de ontzaglijke regenmassa's, die in de laatste 48 uur go- vallen zijn. De Saaie versperd. Nader wordt uit Dessau gemeld: De Saaie is over een afstand van 500 M. geheel versperd. Er bestaat gevaar, dat de rivier zich een nieuw stroombed zal zoeken, dat vermoelijk zal gaan door de vruchtbare Saai-landouwen. Thans is een vrijwillige arbeidsdienst bij den bedreig den Saale-dijk geconcentreerd ter sterkte van ongeveer 1000 man. Deze werken met de Technische noodhulp SA en SS ten einde het ergste gevaar af te wenden. Er wordt thans een ongeveer 3 M. breeden greppel ge graven, angs welke met het Saaiwater weer naar zijn oude stroombed wil leiden. Het water is binnen 3 uren met 1.70 M. gewassen. Reeds groote oppervlakten overstroomd. Uit Bernburg wordt nog gemeld: Tegen 8 uur gisteravond waren reeds groote op pervlakten grond langs de Saaie overstroomd. De staatsarbeidsdienst was er na veel moeite in aanwe zigheid van den rijksstadhouder, Loeper, in geslaagd om de plaats der instorting heen een ongeveer 3 M. breeden geul te graven, zoodat het stuwwater boven de plaats der instorting een weg vindt en daardoor heen weer in de Saaie terugvloeit. Deze geul zal worden uit gediept Men zal dan beginnen met het wegbaggeren van de kalkmassa's in de oude Saale-bedding. Moratorium voor Juni-termtjn? De „New-York Times" verneemt uit Washington dat de situatie ten aanzien van de oorlogsschulden nog steeds zeer verward is Het verluidt, dat presi dent Roosevelt voornemens zou zijn na verdaging van het congres op 10 Juni, in een verklaring aan het Amerikaansche volk zijn program in zake dc oorlogsschulden uiteen te zetten. Het tijdstip, is zóó gekozen,, dat Roosevelt geen moeilijkheden onder vindt van de stellig te verwachten oppositie in het Congres. Men acht een moratorium voor de in Juni vervallende schuldentermijnen zeer waarschijnlijk. In de misère. In begin Februari 1933 vroeg het toenmalig hoofd der eerste o.l. school om gezondheidsredenen eervol ontslag, die echter in November al met ziekteverlof was. Door relaties echter werd toevalligerwijze het gemeentebe stuur geholpen door een gepensionneerd Indisch school hoofd uit Den Haag. Gevraagd is aan 26 wachtgelders om voor vaste aanstelling voor schoolhoofd in aanmer king te komen. Niemand kan daaraan, om verschillen de redenen, voldoen. Verzocht is aan den minister om een vrije oproeping te mogen plaatsen. Op antwoord is later tweemaal aangedrongen. Niets wordt vernomen. Het schoolhoofd van de tweede o.l. school (2 mans- school) heeft ook ziekteverlof. Er is een wachtgelder benoemd, is daarmee in kennis gesteld, met verzoek om mededeeling, onder insluiting van een envelop voor ant woord of hij de benoeming al of niet wil aannemen. Niets werd van ,hem vernomen. Een tweede werd be noemd, die nam de benoeming aan en is 1 dag op de school geweest en komt niet meer. Nu is no. 3 aange wezen. Met dit alles wordt thans aan laatstgenoemde school ongeveer 4 weken aan 70 leerlingen onderwijs gegeven door 1 leerkracht, verdeeld over 7 klasen. UIT ONZE OOST. Een jager kruipt door het oog van een naald. Naar de Sum. Bode mededeelt, komen er in Ko- rintji (afdeeling op Sumatra) den laatston tijd weer olifanten voor. Er wordt op deze dieren geregeld jacht gemaakt. Zoo vernam een adspirant-controleur op goeden dag, dat een kudde olifanten bezig was een rijst veld te vernielen. Hij ging er met eenige inheem- sche jagers op af en ontdekte spoedig de kudde. Er was een groot mannetje bij benevens een zestal wijf jes, waaronder één met een klein jong. Hij schoot op het mannetje, doch raakte dit dier niet doodelijk, zoodat het er vandoor ging. Een inheemsch jager ging het beest achterna, doch kwam daarbij tegenover één der wijfjes te staan, dat hem aanviel. De jager ging er vandoor, doch do adsp.-controleur, vreezende, dat deze jager er onher roepelijk bij was, vuurde en legde het opgewonden dier met een doodelijk schot neer. Vrouw door haar man met een mes ge stoken. Gistermorgen omstreeks een uur of acht werd de Haagsche politie gemeld, dat op het Sweelinckplein een vrouw was aangerand en in den rug was gestoken. In verband hiermede werd op de Laan van Meerder- voort als verdachte Aangehouden een 29-jarige hier ter stede woonachtige musicus, die bekende zijn 2S-jarige vrouw te hebben gestoken. De man werd op het hoofdbureau aan het Alexanderplein opgesloten. Nader vernemen wü nog, dat het echtpaar gister morgen een huiselijken twist had. waarna de vrouw zich op straat wilde begeven. Zij werd toen gevolgd door haar echtgenoot. Even buiten de deur stak de man haar plotseling met een scherp mes in den rug, waarbij hij haar een zeer diepe wonde toebracht. De vrouw werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat de wonde niet levensgevaarlijk was. Zij kon daarop, na verbonden te zijn, weer naar huis worden gebracht Voor werkeloozensteun en werkverschaffing. 's-Gravenhage. 31 Mei. Uit de gegevens van het departement van Binnenlandsche Zaken blijkt dat in de eerste vier maanden aan werkloozensteun en werk- verschaffingskosten door het Rijk de gemeenten en de werkloozenkassen ruim 57 millioen ia uitbetaald: aan werkloozensteun hebben de gemeenten besteed f 30.921.088 aan werkverschaffing f 9.368.620. Door de werkloozen kassen is uitbetaald een kleine 15 milioen en door het rijk bijna 2 millioen. UITGEZONDEN WERKLQOZEN TERUGGEKEERD. Onzuivere barakken? De door de gemeente Velsen uitgezonden werkloo- zen naar de werkverschaffing te Boekelo, zijn allen plotseling uit eigen beweging teruggekeerd. Als re den werd opgegeven, dat de barakken besmet wa ren met wandluizen. WIELRIJDER ONDER DE TRAM. In het ziekenhuis overleden. Gistermorgen is tusschen Beetgum en Berlicum de 43-jarige H. de Jong uit Beetgum onder de tram ge raakt, welke kwam uit de richting St. Jacobi-parochie. De man, die dicht bij de tramlijn reed, is vermoe delijk zenuwachtig geworden, waardoor hij onder de tram terecht kwam. Met ernstige verwondingen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd, alwaar hij in den loop van den ochtend is overleden. TRAMBOTSING TE LEIPZIG. 1 doode, 6 gekwetsteik Bij een kruispunt op het Augustusplein te Leipzig zijn gisterochtend twee trams met elkaar in botsing gekomen. Een motorwagen is hierbij omgevallen. Tot nu toe heeft men één doode, vier ernstig en twee licht gekwetsten geteld. Een Duitsch schip bestormd. Uit Gdynia wordt aan W. B. bericht: Toen Dinsdag alhier het Duitsche schip „Sylt" aan kwam, werd van af de kade naar het schip met stee- nen geworpen Toen het schip gemeerd lag, werd het door de menigte bestormd en werd de swastikarvlag van den mast gerukt. De politie greep niet in. Een officieel, rapport van het gebeurde is nog niet uitgebracht. Een ander Duitsch schip, dat in Gdynia binnenliep, werd door de politie streng bewaakt,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1