Raad Zijpe. Eenmaal gedronken tan den beker der beroemdheid... Een Schoonheidskoningin die zich voor advocate uitgeeft Vergadering van den Raad op Woensdag 31 Mei 1933, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester; secre taris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt goedkeuring der notulen van 23 Maart 1.1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van: a. de goedkeuring der schoolgeldverordening; b. goedkeuring Raadsbesluit onderhandsche verhuur van een stukje tuingrond en een berm; e. inzake sluiting gemeenterekening, dienst 1930, door Ged. Staten; d. inzake aanneming van de in de vorige vergade- ring gedane benoemingen; e. ontvangst-bericht van Ged. Staten van Raadsbe sluit tot tijdelijke wijzigig van de Instructie voor de Geneeskundigen en de Vroedvrouw, belast met de ar- menpraktyk; f. Jaarverslag over 1932 van: Vereen, van Nederl. Gemeenten; Agentschappen der Arbeidsbemiddeling; Afd. „Noordholland" van de Vereen, van Ned. Ge meenten; Noordholl. Propaganda Commissie van den 'Alg. Ned. Geheelonthoudersbond; Vleeschkeuringsdienst ikring Barsingerhorn; de Gezondheidscommissie te .Behagen. Deze verslagen zullen circuleeren. j; Mededeeling. dat de Minister bezwaar heeft tegen verstrekking van vergoeding voor loonderving op den 2den Kerstdag 1932 aan werkloozen. j De Minister schrijft, dat bij informatie is gebleken, ,iflat het loon bij de werkverschaffing bij den polder khooger was dan bij de werkverschaffing, uitgaande [van het departement. De Secretaris licht toe, dat door den Minister lnlich- tingen over het loon niet bij het gemeentebestuur zijn ingewonnen en het B. en W. niet bekend was dat in- lichtingen waren ingewonnen. Blijkbaar heeft de Mi nister dus elders zijn licht opgestoken. De heer Bruin denkt dat de inlichtingen ook niet bij den polder zijn ingewonnen h. Mededeeling inzake vaststelling instructie voor de agenten der arbeidsbemiddeling. Daar in den loop van dit jaar de verkiezing zal plaats hebben van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats- vervangers voor het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier en zoowel in 1921 als In 1927 aan den heer J. C. Bruin volmacht voor de gemeente is verleend stellen B. en W. voor .die volmacht ook voor dit jaar te handhaven. Wordt goedgevonden. Aan C. Burger 't Zand. S. Breed en G. Heemskerk wordt ontheffing van hondenbelasting verleend. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van G. Heemskerk om ontheffing van achterstallig schoolgeld. B. en W. stellen voor, voor het jaar 1933 voor de helft ontheffing van schoolgeld aan J. Zandstra te verleenen. Toen evenwel door den heer Bruin werd opgemerkt, dat adressant een jongen heeft, die verdient, en de heer Van der Oord dit beaamde, trokken B. en W. hun voorste] in en werd afwijzend op het verzoek beschikt. Op zijn verzoek krijgt de heer G. Groot Burgerbrug tot November a.s. uitstel van betaling van schoolgeld terwijl voor het 4e kwartaal 1932 ontheffing wordt verleend aan J. R. Deutekom. Vervoer van schoolkinderen. In behandeling komen verzoeken van A. Sneekes te Schagerbrug (Rulgeweg) en Jb. Zwemmer te St.-Maar- tensbrug om verhooging van vergoeding in de kosten yan schoolbezoek (art. 13 der Lager-onderwijswet 1920). De door Sneekes en Zwemmer te betalen bijdrage in de kosten van vervoer hunner schoolgaande kinderen .bedraagt resp. f 25 en f 15 per jaar. f Adressanten zijn bereid voortaan, zoolang In de moei lijke tijdsomstandigheden geen verandering komt. een bijdrage resp. van f 12.50 en f 5 per kind per jaar te betalen. B. en W. stellen voor de gemeentelijke vergoeding zoodanig te verhoogen, dat de door A. Sneekes en Jb Zwemmer te betalen bijdrage met 50 pet. wordt fc ver laagd en bepaald wordt op resp. f 12.50 en f7.50 per 3tind per jaar, ingaadne 1 April 1933. Wordt goedgevonden. tl Ingekomen zijn adressen van J. van Ens, A. Rente naar en N. Snip. houdende verzoek om vergoeding van kosten van schoolbezoek als bedoeld in art. 13, le lid, der Lager-onderwijswet 1920. Adressanten laten hun kinderen onderwijs genieten aan de christelijke school te Schagen. Het vervoer ge schiedt per autobus. I; De kosten bedragen voor: a. K. H. van Ens (zoon van J. van Ens te 't Zand) per jaar f 103.50; b. M. Rentenaar (dochter van A. Rentenaar te St. Maartensbrug per jaar f 46.08. c. P. N. Snip (zoon van N. Snip te Burgervlotbrug) t 80 per jaar. Ten aanzien van het onder a genoemde verzoek stel len B. en W. voor afwijzend te beschikken omdat het kind h.i. ook de bijzondere school te Koegras kan be zoeken en de kosten dan 60 cent per week bedragen. De heer Van der Oord vraagt of te Koegras niet een andere christelijke school is dan te Schagen. Den Voorzitter is dit niet bekend, uit die buurt gaat nog een kind naar de school té Koegras. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder hoof delijke stemmen besloten. Wat het verzoek onder b genoemd betreft, stellen B. en W. voor het in te willigen. Reeds gaan er van adres sant een paar kinderen naar Schagen met een anderen autobus, en die kosten bedragen f 64, in het onderhavige geval bedragen de kosten dus minder. De heer Blom vraagt of de school te Stroet ook verder Idan 4 K.M. ligt, op welke vraag de Voorzitter bevesti gend antwoordt. De heer Doorn vraagt of het kind niet goedkooper per Iram naar Schagen kan gaan. Er gaan ook katholieke kinderen per tram naar Schagen. Spr. wijst er op dat de 'kosten per tram f 36 waren en de tarieven zijn inmid dels nog verlaagd. De heer Dignum vraagt hoe het komt, dat de ver voerkosten minder zijn dan die van de twee andere kin deren. De Voorzitter zegt toe dat dit onderzocht zal wor den, de twee kinderen gaan per aparte autobus voor schoolkinderen. De heer Van der Oord begrijpt dat het vervoer goed moet gebeuren, maar het dient ook op de goedkoopst mogelijke manier te gebeuren. Voorzitter zegt toe dat eerst een onderzoek zal wor den ingesteld en dat het vervoer zoo goedkoop mogelijk voor de gemeente zal gebeuren. T.a.v. het derde verzoek nemen B. en W. nog hetzelfde standpunt in als verleden jaar; zij meenen dat evengoed 1de school te Krabbendam kan worden bezocht, welke school op minder dan 4 K.M. van adressant's woning is verwijderd. Zij stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Opheffing zekerheid. B. en W. stellen voor tot het verleenen van toestem ming tot opheffing der zekerheid, gesteld voor M. J. Kunnen. De Vereeniglng van tot zekerheldsstelling verplichte gemeenteambtenaren heeft zich intertijd ten behoeve van deze gemeente borg gesteld tot een bedrag van f 500 voor M. J. Kunnen ter zake van zijn beheer als lijnwer- ker-geldinner bij het Gemeente-electriciteltsbedrijf. Aangezien het comptabel beheer van genoemden per soon in gemelde functie in 1930 is geëindigd en hij door de vaststelling der gemeenterekening over 1930 wegens het door hem gevoerde beheer definitief is ontlaat, stel len B. en W. voor toestemming te verleenen tot ophef fing der zekerheid. Wordt goedgevonden. Een te hooge gratificatie. B. en W. stellen voor om aan P. J. Renooij. agent der Arbeidsbemiddeling, tevens ambtenaar der werkloos heidsverzekering, over 1932 een gratificatie van f 250 toe te kennen, wegens extra werkzaamheden. De Voorzitter licht toe dat de werkzaamheden verba zend zijn toegenomen. 1 en W. een bespreking met Renooij hebben gehad en rij meenen dat het verzoek billijk is. De heer Bruin heeft alle achting voor het werk van Renooq, maar gezien den finantieelen toestand der ge meente. vindt spr. een gratificatie van f 250 te hoog. De heer De Boer is het met den heer Bruin eens en zou de f 250 't liefst met f 200 verminderd zien. De Voorzitter, zeer verwonderd: dus een gratificatie van f 50? De heer De Boer: Ja. als het te kort is laat Renooij dan de betrekking maar laten varen. De Voorzitter gelooft, dat als de heeren op de hoogte waren van de werkzaamheden aan de betrekking ver bonden. zij wel een ander idee zouden hebben. De op merking over de gemeentefinantien is waar, maar dat mag door de gemeente maar niet gebruikt worden om dan maar te kort salaris te geven. De heer Van der Oord wijst er op dat er tegenwoor dig veel menschen werk moeten doen voor weinig geld. Ook spr. wijst op de gemeentefinantiën. De heer Doorn oordeelt dat de raad het voorstel van B. en W. niet kan accepteeren. Die gratificatie betee- kent 80 pet. van het salaris. Als B. en W. met een gratificatie van f 100 waren gekomen, zou het wat an ders zijn. Spr. is overtuigd, dat er veel werk aan is ver bonden. maar het werk komt hoofdzakelijk In den voor den heer Renooij slappen tijd. Op elk gebied moeten wij ons aanpassen. Een gratificatie van f 250 is niet gerecht vaardigd. hoogop dient het f 100 te worden. De Voorzitter wijst er op dat in 1933 den geheelen zo mer wel met de werkzaamheden gemoeid is en in 1932 een groot gedeelte van den zomer. Veel tijd moet Re nooij er aan besteden, veel er voor thuis blijven en zijn buis disponibel stellen. De heer Van der Oord zegt dat het hier een bijbaan tje betreft, hoeveel menschen zijn er niet, die van f12 per week moeten leven. De heer Blom is het er mee eens dat we zuinig moeten wezen met de gemeentefinantiën, spr. kent het werk van Renooij niet. maar heeft vertrouwen in B. en W., die toch ook wel rekening zullen houden met de ge meentefinantien. De heer Van der Sluijs zegt dat B. en W. wel degelijk den finantieelen toestand der gemeente onder de oogen hebben gezien, maar spr. wijst op het vele en serieuze werk dat door Renooij wordt verricht, op de controle, op de werkloozenkassen enz. en B. en W. konden dan ook niet anders dan een gratificatie van f 250 billijk achten Laat de raad goed nadenken en vertrouwen stellen in B. en W. De heer Doorn zegt dat ln tijden van hoogconjunc tuur een belooning van f 12 (f 350 salaris en f 250 grati ficatie wel gerechtvaardigd mag zijn, maar ln dezen ttjd 13 er voor een belooning van f 9 wel een persoo te vin den die het werk wil doen. Het kan niet door den beu gel. een verhooging van 80 pet De heer De Boer gaat gehoord de besprekingen, ac- coord met het idee van den heer Doorn, een gratificatie van f 109. De heer Dignum informeert naar de werkzaamheden. De secretaris licht toe. dat die werkzaamheden zeer zijn vermeerderd bij een jaar of 15 geleden, toen spr. het werk deed. Spr. heeft de gegevens niet om te kun nen zeggen welke de werkzaamheden zijn, maar de uit voering van het werkloosheidsbesluit vraagt veel werk en tijd, evenals de conferenties met de penningmeesters en het toezicht houden op de arbeidsbemiddeling. De dubbelgangster van Gisèle Chantal. HET RESULTAAT: VIER MAANDEN GEVANGENISSTRAP. Te Parijs werd dezer dagen een proces be ëindigd, waarin weer eens een schoonheids koningin de hoofdrol speelde Uit louter ijdelheid heeft zoo'n koningin, die reeds kor ten tijd na haar „verheffing" vergeten was. zich voor een advocate uitgegeven. De ongewone omstandigheden brachten dit pro ces in het middelpunt der belangstelling. Te Parijs is de beeldschoone Mireille Lafarge. die ver leden jaar tot schoonheidskoningin werd gekozen, als zoovele van haar voorgangsters het slachtoffer geworden van de overdreven aandacht die een tijd lang aan haar werd besteed. Want dit was juist het dramatische: na eenige weken sprak niemand meer van haar, de rijke sprookjesprinsen bleen uit, evenals de millionnairs, en het arme meisje bleef alleen. Maar zij had eenmaal gedronken van een beker der beroemdheid en kon den drang niet weerstaan, meer te drinken. Mireille Lafarge kwam op de gedachte, naar Nioe te gaan. In een geïllustreerd tijdschrift had zij een foto gezien van een bekend Parijsche advocate, Gisèie Chan tal en onmiddellijk stond het bij haar vast, dat zij te Nice als Gisèle Chantal zou optreden. Zij nam haar in trek in het beste hotel en deelde de directie mede. dat zij haar rekening zou betalen na afloop van eenige proces sen. die zij te Nice had te voeren. Mireille speelde haar rol goed: zij liet zich op credlet een toga aanmeten. Zij begaf zich naar de rechtbank, waar zij als Gisèle Chantal in aanraking kwam met rechters, advocaten en officieren van justitie. Met ge noegen constateerde zij op zekeren dag, dat ook de di recteur van het hotel in de rechtszaal aanwezig was. Hij nam hoffelijk zijn hoed af en aanschouwde met eigen oogen de juridisohe werkzaamheid van zijn cliën te Tegenover een dame zijn de heeren van het gerecht, vooral natuurlijk in Frankrijk, zeer voorkomend. „Gi sèle" ging vrij in en uit en op haar verzoek kreeg zij zelfs inzage in eenige akten. Niemand dacht er aan. de beeldschoone advocate naar haar legitimatie te vragen. Toegevoegd advocate. Mireille Lafarge wil echter weer een rol in het open bare leven spelen. Zij wil. dat men weer spreekt van haar. of liever van de persoon, die zij „vertegenwoor digt". Zonder den bijval der menigte kan zij niet leven Het toeval komt haar te hulp. Op de rechtbank ver neemt zij. dat een arbeider Micheaud genaamd, in pre ventieve hechtenis zit. omdat hij een wachter heeft aan gevallen. Van den deurwaarder hoort zij, dat de man een advocaat krijgt toegevoegd. „Aoh", zegt ze beminnelijk, ik heb medelijden met den armen kerel. Ik zal hem verdedigen, als er geen be zwaar tegen bestaat." Men is zeer vriendelijk jegens haar. De heer Dignum wil de gratificatie op f 125 stellen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen, voor stemden de heeren Blom, Rens, Van der Sluijs en Nannis. Het voorstel-Dignum f 125 gratificatie, wordt aange nomen met 7 tegen 4 stemmen, tegen stemden de hee ren Bruin, Van der Oord, De Boer en Doorn. Onbewoonbaarverklaring opgeheven. B. en W. stellen voor tot opheffing van de onbe woonbaarverklaring van de woning, plaatselijk gemerkt D 89. gelegen aan den Belkmerweg, St. Maartensbrug Bovengemelde woning werd bij raadsbesluit van 23 Aug. jj. onbewoonbaar verklaard. Nadien is zij door den eigenaar wederom in bewoonbaren staat gebracht. Blij kens schrijven van 6 Mei 1933 kan de Gezondheidscom missie, gezeteld te Schagen, zich vereenigen met het op heffen van de onbewoonbaarverklaring. Aldus wordt besloten. De gemeentebegTootlng dienst 1932, wordt gewijzigd tot een bedrag van f 10945.53, ©en bedrag van f 5702.18 zal uit den post onvoorzien worden geput Werk ln particulier bedrijf geweigerd. Van de werkverschaffing uitgesloten. De loonkwestte. Bij de rondvraag, die nu volgt informeert de heer Blom naar het geval waarbij menschen uit de werk verschaffing werden genomen, opdat ze bij De Best te werk gesteld konden worden, daar weigerden om te werken, omdat het loon te laag werd geoordeeld en nu niet meer ln de werkverschaffing zyn. Spr. vindt het verschrikkelijk, een loon van maar een gulden of 6. De Voorzitter merkt op. dat het loon bij De Best was van f 6 tot f 9 en alle arbeiders, die er voor wa ren aangewezen, zouden wel een loon van f 9 hebben gekregen. Bij de werkverschaffing kregen zij minder. De heer Blom wil voorstellen de menschen weer ln de werkverschaffing op te nemen. De Voorzitter denkt dat de heer Blom de zaak niet goed Inziet. B. en W. hadden de machtiging om de zaak te regelen. Door B. en W. is btj de leden van den raad naar hun meening geïnformeerd en toen ze hun meening duidelijk genoeg hebben laten blijken, hebben B. en W. zich daarnaar geregeld. Acht men het ge wen scht, dat de raad ln openbare vergadering een uitspraak doet, het is spr. goed. maar een voorstel kan de heer Blom niet doen, want B. en W. hadden mach tiging. De heer Blom dacht, dat het hier een bijzonder Iets was. De Voorzitter zegt, dat het zeker iets bijzonders TB, dat ln particulier bedrijf door 13 personen werk wordt geweigerd. De heer Nannis wil graag over deze belangrijke kwestie Iets zeggen. Het spijt hem, dat dit gebeurd Is, en 12 menschen de dupe ervan zijn. Door den Voorzit ter wordt gezegd, dat B. en W machtiging hadden de menschen te plaatsen ln het vrije bedrijf. Zeker, dat is ook zoo. maar spr. wijst er op dat het hier tewerk stelling betrof tegen een minderwaardig loon. En dat mogen B. en W. z. i. niet doen. Spr. verzoekt dan ook den menschen weer in de werkverschaffing op te ne men, de menschen loopen nu al 10 dagen rond. De Voorzitter zal niet beweren, dat een Iood van f9 hoog is, maar er waren verschillende arbeiders order, die bij de wekverschaffing in de Wierlngermeer f 7 per week verdienden. Immers zij werkten van de 5 weken er 3 voor f 38 en verdienden dus gemiddeld ruim f 7 per week. Het was ook niet de bedoeling van alle 13 personen om het werk te weigeren; er was er echter één die de anderen opzette en tegen wien dan ook door arbeiders werd opgemerkt- „Jij kan wel praten, jij hebt evengoed verdiensten". Maar om de een of andere reden heeft men de raadgeving niet in den wind dur- ven slaan. „Uitstekend raademoiselle docteur, als U daarvoor voelt" Mireilla krijgt het dossier ln handen. Zij werpt zich met hartstocht op de bestudeering daarvan. Zij ziet na tuurlijk niet met het oog van den geoefenden jurist maar zij stelt haar pleidooi reeds op. Voor den geest ziet zy de toeschouwers en de rechters reeds aan haar lippen hangen; zij hoort reeds de uitroepen van bijval, zij zal furore maken en wekenlang zal men van Gisèle Chantal spreken. Wat doet het er toe. dat de eohte Gi sèle te Parijs vertoeft en niet eens weet datzij een dub belgangster heeft? Mireille weet hoe men zich populair moet maken. Zij gaat naar Micheaud ln het huls van bewaring en deze smeekt haar. hem zijn vrijheid terug te bezorgen. Mireille Lafarge spreekt hem moed in. Zij vertelt dat zij veel moeilijker processen met succes heeft gevoerd: hij kan gerust zijn: er zal hem niets overkomen. Daar voor staat zij als juriste borg. Het proces wint aan belangrijkheid, doordat Gisèle Chantal als verdedigster optreedt Uit alle streken van Frankrijk komen journalisten en persfotografen, Mi reille merkt wel. welk gevaar haar bedreigt, maar zij wil geen afstand doen van de bewierrooking, zij wil en moet bewonderd worden, al is het maar voor een paar dagen, want zij weet dat haar bedrog zal ontdekt wor den. Onverwacht incident Als eenige dagen voor het begin van het proces Mi reille Lafarge het gereohtsgebouw betreedt fluistert de portier haar een paar woorden ln het oor. Mireille wordt bleek de deken der Parijsche advo caten is in Nice. Voor zijn plezier weliswaar, maar toch zal hij vaak op de rechtbank versohijnen en vooral het proces-Mioheaud bijwonen. Onmiddellijk keert Mireille naar haar hotel terug. In het gerechtsgebouw waagt zij zich niet meer. want de deken kent Gisèle Chantal natuurlijk en het schan daal van een ontdekking in het openbaar moet zij in ieder geval vermijden. In allerijl palet zij haar koffers en vertrekt naar Pa rijs. De akten, die haar waren overhandigd, neemt zij mee. Als de rechtbank laat vragen, wat de oorzaak is van het uitblijven van de verdedigster, deelt de hoteldl rectie mede, dat mademolselle Chantal plotseling is ver trokken. De rechtbank schrijft naar het Parijsche bu reau van Gisèle Chantal en verzoekt haar, de akten in het proces-Micheaud terug te zenden. Mlle. Chantal antwoordt beleefd doch beslist, dat zij niet begrijpt.wat men van haar wil. Zij heeft Parijs sedert twee jaar niet verlaten en kent geen proces-Micheaud. Nu eerst vat men verdenking op. Twee processen. Intussohen is de dag van de terechtzitting aangebro ken. De akten zijn zoek. Micheaud staat in de beklaag denbank en wacht op zijn vonnis. De aangevallen wachter treedt naar voren en ver klaart, dat hij van zijn kant van een vervolging afziet. De reohtera herademen. Na een korte beraadslaging verklaart de president, dat het proces tegen den arbeider Micheaud is gestaakt. Micheaud is vrij en zegent in stil te de handigheid van zijn advocate. Maar nu ontstaat een tweede rechtspraak. Mireille Lafarge wordt te Parijs gearresteerd. Zij wordt voor het gerecht gebracht, verdacht van oplichting, diefstal van 31-ten en bedrog. De president spreekt haar vaderlijk toe. Hij schildert het leven der schoonheidskoninginnen, dat steeds een breuk en een neergaande lijm vertoont, hij spreekt van de ijdelheid. die tot dergelijke ondoordachte dingen leidt, hü zegt. dat de meisjes onder zoo'n leven een streep moeten zetten en opnieuw moeten beginnen...'' Na deze woorden begon Mireillo hartstochtelijk te snikken. Vrouwentranen... Zij konden hun uitwerking niet missen. De rechters pasten uiterste clementie toe en veroordeelden de oseudo-juriste tot 4 maanden ge vangenisstraf. Maar Mireille Lafarge wordt thans overal „de advocate" genoemd. OOGONDERZOEK* INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. van GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTION1ST LAGEZIJDE B40. TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS Den heer Nannl9 frappeert dit. want al heeft hij over deze kwestie niet alle betrokken personen bij zich ge had, dergelijke gegevens zijn spr. niet verstrekt. Of het gebeurd Is of niet, laat spr. in 't midden, voor hem is de vraag of wij er aan mee moeten werken, dat de menschen voor f 9 moeten werken. In andere soort gelijke bedrijven, wordt voor het zelfde werk f 15 per week betaald. Moeten wij dan voor een dergelijk loon de menschen uit de werkverschaffing nemen? De heer Doorn, tot den heer Nannis: Ja, moet U doen. U zit hier als wethouder en moet de regeling uitvoeren. Spr. is het er roerend mee eens, dat f9 een hongerloon ls. maar daarom gaat het niet op, om het wtrk te weigeren. Spr. zou zeggen, accepteeren. al is het dan f 8 of f 9 en daarna als werknemer trachten je lot te verbeteren. Het was de plicht geweest, hier de menschen op te wijzen Als wethouder zit men niet voor een groepje menschen, maar als wethouder dient men de finantieele lijn aan te wijzen, hoe het in de toekomst moet gaan. Dat is hetgeen spr. van den heef Nannis verwacht De heer Nannis zegt, wel de gemeente-financiën in 't oog te hebben, maar het gaat niet op, om den hul digen toestand af te wentelen op een stuk of wat ar* beiders. Spr. zal er niet aan meewerken, dat die men schen, in verband met den finantieelen toestand der gemeente, een minderwaardig loon krijgen. En er zal ook niet één lid van den raad wezen, die denkt dat deze menschen den toestand voor de gemeente zullen kunnen redden. De heer Doorn herhaalt dat het plicht geweest was te accepteeren en daarna had men gelegenheid te trach ten zijn toestand te verbeteren Wy hebben niet de be schikking over de portemonnaie van een ander De firma Philippo mag misschien finantieel krachtig ge noeg zijn, maar er zijn andere, die niet ln staat zijn, meer loon te betalen. De Voorzitter zegt dat de heer Nannis niet moet vergeten, dat het niet betrof hoofden van groote ge zinnen, maar kostgangers, enz. De heer Nannis zegt dat het niet de bedoeling van de rijkswerkverschaffing kan zijn, om de menschen tegen lager loon over te hevelen naar de vrije bedrij ven. De Voorzitter herhaalt dat het loon niet minder was, by de werkverschaffing In de Wierlngermeer was het f7, terwyi nu f9 kan worden verdiend. De heer Dignum wil herhalen zijn standpunt, dat hij ln comité heeft ingenomen, n.L, dat waar men by de werkverschaffing f 7 a f 7.50 verdiende, en men in het vrije bedryf f 9 kon verdienen, de gemeente dit moest accepteeren. Er moet voor de menschen een prikkel zyn om werk te zoeken. Geregeld in werk verschaffing, op kosten der gemeente, dat moet vast- loopen en spr. vindt dan ook dat de meerderheid van B. en W. deze kwestie goed hebben gezien. We voelen "•-llen wel, dat de menschen graag meer willen ver- Henen, maar daarvoor moet de mogeiykheld dan ook bestaan. Als het zoo doorgaat, hoe moet het dan met de gemeentefinantiën worden geregeld? Spr. zou graag hooren, hoe de heer Nannis dat dan wil aanleggen. De heer Nannis zegt dat het hem niet mogelyk is, die iyn aan te geven, dat moet de geheele raad doen. Maar de belastingen zyn nog niet zóó aan de grens, we zy nog niet aan de spits zooals wel in andere ge meenten het geval is. Het ligt op den weg van den -aad, de flnantlën te redden, maar niet uitsluitend ten koste van een groep van menschen. Spr. heeft ver schillende zakenmenschen gesproken, die hem hebben opgemerkt, toch zooveel mogelyk te trachten dat ook de arbeiders hun Inkomen behouden, opdat zy hun benoodlgde Inkoopen kunnen doen. Daar zy'n ook de zekenmenschen mee gebaat. Aan belastingverhooging zal spr. dan ook. als S.D.- A.P.'er moeten meewerken. De heer Doorn meent dat het wetteiyk niet geoorloofd is de menschen die geen werk in particulier bedryf wil den aanvaarden. bU de werkverschaffing te plaatsen. De Voorzitter zegt dat wy niet maken dat de men schen minder verdienen. Spr. deelt mede. hoe een der betrokken personen opmerkte dat als hy 3 van de 5 weken by de werkverschaffing in de Wierlngermeer werkte, hy gelegenheid had om 2 weken In het vrije bedrijf te werken. Spr. heeft toen geantwoord: maar man, dan ben je heelemaal uit de werkverschaffing. De gelden reeds per 1 Mei verbruikt. De heer Van der Sluys herinner^ er aan hoe op de begrooting voor 1933 werd uitgetrokken f 10.000 voor werkverschaffing en f 2000 voor steunregeling, tezamen dus f 12000. B- en W. hebben aan den secretaris gevraagd om een overzicht van den stand van zaken en kregen toen de ontstellende tyding te hooren, dat per 1 Mei de f 12000 waren opgebruikt. Dat is dus in 1/3 van het jaar, en als we dus zoo doorgingen, zouden we voor een tekort van f 24000 komen te staan. De mogelykheid tot belastingverhooging ia voor 1933 afgesneden, want de belastingen zyn voor dit jaar reeds vastgesteld. B. en W. hebben ook niet voor oogen gehad dat die 12 of 13 menschen den toestand moesten redden en wy weten ook dat het loon laag is, maar wy moesten ook aan dien ongedekten post denken. Hoewel op de agenda voor komt de vaststelling van een suppletoirs begrooting van 1933, is dit achterwege gebleven, want het bedrag zal niet zyn te dekken. Noodgedwongen hebben wy dus moeten verlangen in het vrye bedryf te gaan werken, B. en W. doen dat niet om die paar menschen te treffen. Als we zóó doorgaan, dan zullen we voor 1934 voor de gemeentefondsbelasting van de tweede naar de derde klas moeten gaan en waarby dus een inkomen van f 600 belast wordt, dan zullen we de opcenten op de gemeentefondsbelasting tot 100 moeten opvoeren, even eens de opcenten op de grondbelasting zoowel van ge bouwd als ongebouwd en zullen we zeer waarschijnlijk de oj>centen op de personeele belasting tot h. maximum van 200 moeten bepalen. En vooral die twe^ laatste be lastingen zyn funest omdat ze ook opgebruc.it moeten worden door mensohen, die geen inkomen 1 bben* Daarom moeten we uitzien naar middelen, om te red den wat te redden Is en tenminste om den toestand drageiyk te doen worden. Uit 110 menschen zyn 12 a 13 menschen gezocht en wel hen. die by omrekening niet tot een loon van f 9 kwamen. Toen de menschen by de Best waren geweest en voor het loon niet wil den werken, heeft de Voorzitter ze aangespoord het toch wel te doen, omdat ze anders hun positie zouden verzwakken. Ze weigerden echter en toen is het oordeel van den raad gevraagd. De heer Doorn herhaalt dat men zich te houden heeft aan de voorschriften. Spr. zou de laatste zyn die de arbeiders geen goed loon gunt. Maar hoe gauwer de werkverschaffing van de baan Is hoe beter. Hoewel spr. werk prefereert, raads spr. B. en W. aan: tracht een steunregeling in 't leven te roepen. De werkverschaf fing in de Wieringermeer is doodend werk. Zoeken moet je, zegt spr., maar werk moet het uitgangspunt zyn. De Voorzitter zegt dat de raad dus geen uitspraak kan doen. De heer Doorn: Het zou ook een onwettige uitspraak zyn. De heer Nannis weerspreekt dit. De werkverschaffing gaat over 2 lichamen en nu kan men de menschen toch maar niet dwingen om voor 1/3 minder in 't vrye be dryf te gaan. De Voorzitter: We laten ze niet voor minder werken1

Schager Courant | 1933 | | pagina 6